i Kerkdiensten Levenslang geëist tegen commandant hulplandwacht Bierens Voor de Zondag UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Oe Europese arbeidsmarkt buitengewone vergade ring Z. L. M. UITGESTELD. Perzisch antwoord op .Sowjet-Russische nota Merkwaardigs bijeenkomst Vrijlating van-prijzen New York Times over de Houding van Benelux WUSHEJID is beter dan kracht. Dit is de wijsheid van de Prediker, de wijsheid van de Bijbel. (Zie Pred. 9 16). Deze wijsheid wordt echter meestal niet als wijsheid getaxeerd en ge waardeerd. Deze wijsheid wordt integendeel grote dwaasheid ge noemd. Mooie woorden zijn het, EO zegt men. In werkelijkheid hebben ze echter geen zin of be tekenis. ONS teven is immers ingesteld op deze gedachte dat kracht juist beter is dan wijsheid! De eredienst der kracht is. wijdver breid op aarde. De brute kracht wordt geëerd boven de wijsheid. De iberoemde bokser wordt be jubeld en ingehaald door een juichende massa, de wijze echter wordt vergeten. De sportheld wordt bewierookt, de mens die tast naar de zin des levens wordt *i«t geacht. TOCH zegt de Prediker: Wijs heid is beter dan kracht. Beter dan kracht! Hij zegt met: sterker dan kracht. En juist éaarom hebben we in deze wijs heid van de Prediker geen ver trouwen. Ja, zeggen we, dat kan wel waar zijn, dat willen we niet tegenspreken. Maar 't is bij ons niet de vraag wat beter of slech ter is, 't is wel de vraag of we succes zullen hebben en ons, doel zullen bereiken. De Prediker zegt echter; dat we meer moeten letten op het betere dan op het sterke, meer op de wijsheid dan op de kracht. MET deze wijsheid wordt na tuurlijk geen handigheid of slimheid bedoelt. En zeker geen listigheid De wijze mens is die mens, die zichzelf kent in het licht van Gods geboden. Het besef breekt zich baan: God alleen is groot. En wat is de mens dat Gij zijner gedenkt. Alle neiging tot zelf verheffing verdwijnt. Dit weet hij: indien Gij in 't recht wilt treden wie zal dan bestaan (De ware wijsheid is daar waar men zichzelven hok kent in het licht van Gods beloften. Daar weet men: Zo hoog Zijn troon moog boven d'aarde wezen, zo hoog is ook v<)Or allen die Hem vrezen, de gunst waarmee Hij hen wil gadeslaan. Deze wijsheid is heter dan aiie kracht. Want de zin des levens komt men slechts door deze wijsheid op het spoor. j Volgens een door de Ver. Na ties uitgebracht economisch rap port hebben ve le Europese lan den thans te'kampen met een ernstig tekort aan arbeidskrach ten in Tsjecho-Slowakije, Frank- rjk en West Duitsland. In Engeland doet zich het ver schijnsel voor, dat er enerzijds een tekort aan'arbeiders bestaat, terwijl in andere gebieden weer enige werkloosheid moet worden geconstateerd. In België en Polen schijnt men echter in de behoefte aan arbeidskrachten te hebben kunnen voorzien. Het tekort aan arbeidskrachten in het bouwbe drijf doet zich vooral gevoelen in Tsjecho-Slowakije en Frankrijk, waar dit tekort ook moeilijkheden veroorzaakt voor andere indu strieën, omdat men niet over vol doende woongelegenheid beschikt voor buitenlandse arbeiders, die anders naar deze landen zouden komen. In de technische indu strie bestaat er in het algemeen vraag" naar geschoolde arbeiders. Verschillende landen, welke plannen hebben tot uitbreiding van hun technische industrieën, zoals b.v. in Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Polen en Joego-Slavië treffen maatregelen tot aanwer ving en scholing van nieuwe ar beiders. Er bestaat een ernstig tekort aan arbeidskrachten in de land bouw, vooral in Frankrijk, en in minder,a mate eveneens in België, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Gr.-Brittannië. Anderzijds be staat er een groot overschot aan arbeidskrachten in de landbouw in andere landen voorai in Itaiië en Nederland. KATERDAG 7 FEBRUARI. Gereformeerde Gemeente. Temeuzen: 6 u. de heer De Gier, stud, te Rotterdam. ZONDAG 8 FEBRUARI. Ned- Herv- Kerk. Axel: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings; 8 u. Ds. Prak, van .Zeist, Bizondere samen komst. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. Soetek; Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. Prak, van Zeist. Philippine: 2.30 u. Ds. Prak, van Zeist. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. leesdienst. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Zaamslag: 9 u. Ds. J. A. Talma; 2 u. Ds. J. A. Talma, bed H.A. Biervliet: 10 u., Ds. Wiebosch. Breskens: 10 u. en 18.30 Ds. Van Vliet. Gadzand: 10 u. Ds. Enken-. Groede: 9.30 u. Ds. Schopenhauer. Hoofdplaat: 10 u., Ds. Winckel St. Kruis: 9 u., Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 10.30 u. Ds. Schopen hauer. Oostburg: 9 u. Ds. ter Beek Retranchement: 10 u., Ds. Bar- nouvn Schoondijke: 10.45 u. Ds. Derksen Sluis: 9.30 u., -Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u., Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. de heer Van Sabben, van Vlissingen. Uzendijke: 10 u., Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u., Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aarderaburg: 10.15 u., Ds. Nol- tneniua Gereformeerde Kerk- Axel: 10 en 2.30 u, Ds. D. J, Couvé. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Terneuzen: 10 en 3 u. de heer A. Vingerling, van Goes. Boute spuiDr. MaSselink, van 's-Gravenzande. De buitengewone algemene ver gadering der Z. L. M., die oor spronkelijk op Dinsdag a.s. zou worden gehouden ter bespreking van het Wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschade, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Veimoedelijk zal deze verga dering over twee weken gehouden worden. POLDERBESTUREN Tot dijkgraaf van de Stad Phi- lippinepolder is benoemd de heer A. F. van Hijfte te Philippine; tot gezworene van de Melopolder de heer H. J. M. Bruggeman te Graauw en Langendam. TERNEUZEN. Het Amsterdams Vocaal Kwartet. De Z.V.U. heeft ons ook deze maal weer iets buitengewoons gebracht op muzikaal gebied. Het was daarom een grote te leurstelling zo'n klein publiek te vinden. Maar ik geloof wel uit naam van alle aanwezigen te spreken door te zeggen, dat we ons na afloop zo opgetogen voel den, dat de regen ons niet deerde. In de eerste plaats een woord van lof voor de leider van het kwartet Drs. Arend Koole, voor de wijze waan p het programma was samengesteld, begeleid en toegelicht. Het was zeer zeker een „uitge lezen" programma. Afzonderlijke vermelding verdienen: „Cantate Domino", van H. Schütz, „Das Bandel", van Mozart om zijn hu moristische voordracht en „Fair Phyllis I saw'j van Farmer, welk laatste zo'n succes oogstte dat het herhaald moest worden. Het werk, hetwelk na de pauze gezongen werd, „Spanisches Lie- derspiel", R. Schumann, was een waardig besluit van de avond. Hierin kreeg iedere stem een prachtige kans tot zijn recht te komen, welke kans ook door ieder der medewerkenden met groot succes werd benut. De sopraan Tanny WegerifVan de Garde en de alt Paula Lindberg waren hier in buitengewoon. Na een hartelijk applaus sprak de secretaris der Z.V.U. uit naam van allen zijn welgemeenden dank uit voor het gebodene. EEN LID DER Z.V.U. „Laudamus". Gereformeerde Kerk- (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en 5 u. Ds. R. H. Brem- mer, van Zwolle. Temeuzen: 10.30 en 3 u. Ds. R. H. Bremmer, van Zwole. Schoondijke: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Chr. Geref- Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. van itavenswaay. Gereformeerde Gemeente- Axel: 10, 2.30 en 6 u. Stud. J. W. Kersten, van Rotterdam. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente- Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. tflinge7, 8 30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u H. Missen. Terneuzen: 7. 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst. 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 8 u. Openbare bijeenkomst, 121 en 4.30— 5.30 voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (Gehoorzaal)7 u. Sprekers L. Poelman en G. Oskam. Uitvoering Donderdag gaf het Christelijk 'Gemengd koor „Laudamus" een uitvoering in de Gereformeerde Kerk alhier. Het koor beschikt over goede krachten, en een goede techniek. Ieder nummer werd zeer verzorgd voorgedra gen, waarbij opviel ,,Heer Jezus heeft een hofken", een prachtig arrangement; maar niet gemak kelijk. Zeer tot zijn recht kwam het ..Aarun Dejï", een prachtige nu ancering. Als cello-solist trad op de heer Alphons Ellegiers van St. Nico- laas met de sonate voor cello en p.ano van Boccerini; zijn spel is boven alle lof verheven, wat een techniek en toon. De pianobege leiding werd verzorgd door mej. Vellekoop en was in goede han den. Het tweede nummer van de heer Ellegiers was een suite voor cello-solo -van Joh. S. Bach, een moeilijk werk, dat hij geheel uit het hoofd speelde, maar m.i. een beetje te zwaar voor ons Ter- neuzenaren. Als laatste werd uitgevoerd „Lauda Sion" van F. Mendtels- sohn Bartholdy, met solisten en strijkorkest een prachtig werk, geheel in het latijns; de soli wer den gezongen door mevr. Won- dergem en zeer verdienstelijk. Jammer dat de sopraan in het kwartet een beetje te scherp was. Het strijkorkest was een openbaring, zuiver, een goede techniek en beheerst. Het geheel stond onder leiding van de heer P. C. Brakman. Bravo heer Brakman. Uw ver eniging mag met trots terug zien op deze avond en de thuisblijvers hebben zeer,veel schoons gemist. BRUINISSE. De export van oesters. Na de drukte, die de Kerst dagen in het oesterbedrijf altijd mee brengen, is de export in Januari achteruit gelopen. Om1 dat men over een veel grotere voorraad oesters beschikt dan men verwachtte, is de concur rentie tussen-de kwekers en ex porteurs onderling nogal groot. Be grootste afnemer van oes ters is nog steeds België, doch een opmerkelijk feit is hier, dat de duurste soorten niet meer ge vraagd worden. De prijzen zijn officieel vast gesteld, doch door meer service, andere verpakking enz., is de concurrentie groot. Hetzelfde geldt voor de export naar Enge land. De Engelse importeurs kunnen voor de helft van hun orders preferentie aan bepaalde exporteurs verlenen, zodat een tiental oesterkwekers het groot ste deel van de export naar dit land in handen heeft. Vorig jaar werden alle uit Engeland komen de orders gelijkelijk onder de oes terkwekers verdeeld. Op de bin nenlandse markt werkt de hoge omzetbelasting ad 15 belem merend, aldus vernamen we u:t handelaarskringen. Als bijzon derheid kan nog worden gemeld, dat des Zond"iJs vele Belgen een bezoek aan Ierseke brengen om daar oesters te komen eten. Hotel „De Oesterbeurs" te Ier seke beschikt over een machine, dir wellicht enig is in Europa. Langs electrische weg worden de oesters geopend. Het open steken van oesters op de gewone manier vereist de nodige vaar digheid en kundigheid, die velen niet bezitten. het slachtoffer werden van de R.A.F. De lading bestaat uit ijzererts, dat echter door inwerking van het zeewater waardeloos is ge worden. De schepen'zitten vrij vast in het zand, zodat met be hulp van springladingen moet worden gewerkt, om deze obsta kels voor de scheepvaart op te ruimen. OVERSLAG. Diefstal. Enige dagen geleden kwam de pluimveehandelaar C. P. alhier, tot de ontdekking, dat een groot aantal konijnenvellen op de droog plaats verdwenen waren. Er werd natuurlijk spoedig aangifte ge daan bij de politie welke terstond een grondig onderzoek instelde. Na gehouden contróïe bij ver schillende pluimveehandelaars kwam vast te staan dat dergelij ke konijnenvellen waren ver kocht. De handelaar V. verklaar de te hebben gekocht van een zekere R. G., alhier. Bedoeld persoon werd onmid dellijk aangehouden welke spoe dig na ondervraging door de mand viel. Tegen de dader zal proces-verbaal worden opge maakt. Vergadering club. wielryders- Door het bestuur van de wiel rijdersclub „Ving en Vrij" alhier werd een vergadering gehouden ter bespreking van de aanstaan de ledenvergadering en teerdag. De vergadering en teerdag zal worden gehouden op 1 Maart a.s. Na aflezing van het verslag zal de leden een maaltijd worden aangeboden. Het feest zal waar schijnlijk worden bijgewoond door 70 80 leden. RENESSE. Folklore. Renesse opende deze week weer het z.g. straorijden, een stuk floklore; 'dat in het Weste lijk gedeelte van Schouwen be waard is gebleven. Bij het strao rijden worden de paarden, die de gehele winter op stal hebben ge staan, nstar buiten gebracht, feestelijk versierd en de bedoe ling is, met deze paarden het strand op en het water wordt in gereden. Telken jare eer het landwerk begint, wordt dit feest op vastgestelde data gehouden. De overige plaatsen in de West hoek van het eiland als Burgh, Haamstede, Ellemeet, Noordwel- le en Eikerzee moeten nog vol gen. Donderdag is de officiële tekst van het Perzische antwoord be kend gemaakt op een Sowjet- Russische nota, waarin gespro ken werd van werkzaamheid van de Amerikaanse militaire missie te Teheran. Perzië heeft de beschuldiging van Amerikaanse inmenging in Perzische aangelegenheden niet alleen van de hand gewezen, doch van zijn kant de S. U. er van be schuldigd, dat zij „grensplunde- raars" beschermt. Perzië zet in deze nota uiteen, dat de Ameri kanen na de oorlog lagere prijzen vroegen voor wapens dan de S. U., zodat men moest afzien van, het plan deze van de S. U. te kopen. Verder wordt de Sowjet-Rus sische regering er jn deze nota van beschuldigd in 1946 de sepa ratistische beweging van Azer- beidsjan tegen de Perzische rege ring te hebbel} opgezet en aan de leiders der opstandelingen on derdak te hebben verleend. Bergingswerkzaamheden de Ooster-Schelde. op Door de drijvende bok „Hera cles" worden, wanneer de weers omstandigheden dat toelaten, ge regeld be rgirgswerkzaamhe Je n verriqht op de Ooster-Schelde ter hoogte van Stavenisse. Het be treft hier de wrakken van het s eepschip „Neptune" en van enige andere schepen, die in 1944 Ex-gisvangenep huldigen hun bewakers. Zoals- reeds eerder gemeld werd is door enige gevangenen, die in de bezettingstijd door de S. D. en zijn handlangers in het huis van bewaring te Arnhem gedeti neerd waren het initiatief geno men om een aantal leden van het personeel van dat huis van be waring, dat niet zonder gevaar voor .eigen veiligheid zich ten opzichte van deze gevangenen op hulpvaardige en bemoedigen de wijze heeft gedragen van hun erkentelijkheid te doen blij ken. De huldiging zal, zo wordt ons nader medegedeeld, plaats hebben op Zaterdag 21 Februari a.s., des middags 2 uur, in de zalen van het restaurant „De Passage", Velperplein 21, te Arnhem, waarvan de eigenaar, de heer H. J. Wieleman, oud- gedetineerde is. Honderden ex- gevangenen hebben reeds hun in stemming met het initiatief be tuigd. Aan 4000 oud-gedetineer den is thans door de secretaris van het uitvoerend comité, de heer F. M. Verduijn, Karthuizer- straat 23 te Arnhem een uitnodi ging tot bijwoning van deze merkwaardige bijeenkomst ver zonden. Te Middelburg stond voor het Bijz. Gerechtshof terecht de 46- jarige ,-,bx-opper-SlcixarrfuhH3r commandant van de hulpland wacht, J. W. Bierens te Middel burg, die zich meer dan enige andere Zeeuwse nationa.ali-soa.a- list door zijn optreden gehaat heeft gemaakt. Hij heeft volgens de tenlaste- legging de dood van verschillende Nederlanders'veroorzaakt. Er be stond voor deze terechtzitting een grote belangstelling. De aanwezigen vulden de pu blieke triturtfe geheel. Er werden verschillende getuigen gehoord, doch B. bleef onder alle tenlaste leggingen en onder de scherpe vragen van de president en on der het requisite r van de pro- curuer-ficcaal geheel onbewogen. Er ontstond ook neg een inci dent, toen eén der getuigen zich opwond en de verdachte betitel de met boef en schurk. Toen het verhoor van deze getuige geëin digd was, kon zij zich niet meer beheersen en sloeg B. met een tas. Zij moest de zaal uitgeleid worden. In 1944 arresteerde B., d>'e een huiszoeking deed, een fruitkweker uit Nieuw- en St. Joosland. Deze werd betrapt bij het luisteren naar de Engelse zender. Toen men hem weg voerde voegde B. hem - toe: „Neem maar afscheid van vrouw en kinderen, want je zult wel tegen de muur gezet worden" Tenslotte gebeurde dit niet. Zeer \ele getuigen legden allen zeer bezwarende getuigenissen tegen B. af. Tenslotte moest ooi: B. zelf zich verantwoorden. Hij was aanvankelijk inspecteur van po- RECHTZAKEN. OM EEN ERFENIS. De 80-jarige Fir. van Trijp was enige tijd geleden bij de 68-jarige M. Dankers te Roosendaal inge trokken, onder voorwaarde, dat deze ook voor T. zou zorgen. De oude man had D. zijn geld beloofd, indien hij eerder zou sterven. D. aasde zodanig op de erfenis, dat hij met opzet de oude man zo slecht verzorgde, dat deze door gebrek overleed. Zo weigerde D. een dokter te halen, toen T. deze nodig had en onthield hem voed sel, zodat de oude man steeds meer vermagerde en verzwakte. Tenslotte kreeg T. longontste king en is, mede door onhygiëni sche verzorging overleden. Vrijdag moest Dankers zich voor zijn nalatigheid voor de Bre dase rechtbank verantwoorden. Zeer scherpe woorden richtte de Officier tot verdachte. Hij eiste 8 maanden gevangeniststraf. De -overheid streeft ei bij de prijsbeheersing na haar bemoei ing te beperken tot goederen, die voor het economische leven van onmiddellijk belang zijn. In verband hiermede zijn met ingang van 13 Februari artikelen, die tot dusver onder de fabrikan- tenprijzenbeschikking 1947 vielen, in prijs vrij gelaten. Het betreft hier goederen, die aan weeldebelasting zijn onder worpen, zoals: kunsifoto's, hoe den van natuurzijde of bont, met de hand vervaardigde kant, bont- kleding, -vachten, -kleedjes en -reisdekens, cosmetische artikelen veren en dons voor modewaar, voorwerpen van amber, barn steen, gitmenz, 'jachtvuurwapens en munitie, sigaren- en sigaret tenpijpjes, tabaksdozen, pflpw- rekken, luxe sportartikelen #k golf- en ijshockeysticks en skp» vuurwerk en feestartikelen n#t uitzondering' van kerstboonwr- sierselen. Voor deze artikelen blijven wel gelden de bepalingen uit het prijg- vormingsbesluit 1941 omtrent hat achterhouden van goederen, kop pelverkoop, kettinghandei enz alsmede de voorschriften omtrent prijsaanduiding. De New York Times van Vrij dag meldt uit Parijs: „In plaat» van een uitbreiding van het ver drag van Duinkerken, dat door de Britten aan de Benelux-landen werd voorgesteld, hebben deze landen te kennen gegeven, dat zjj de voorkeur geven aan ee» nieuwe overeenkomst, nauw aan sluitend aan het Handvest eter V. N. Naar verluidt, zouden de Neder landers de Engelsen medegedeeld hebben, dat zij een nieuw West- Europees-pact zouden wensex naar het voorbeeld van het paa- Amerikaans bondgehobtschape- verdrag, dat het vorig jaar Sep tember in Rio de Janeiro gete kend werd. Naar men in diplomatieke krin gen te Parijs meent te weten, zouden de Benelux-landen, alvo rens zich aan enig nieuw verdraf te binden, het Britse stani^mt willen weten t.a.v. da douan*- unie, welke Frankrijk aan Enge land voorstelde, het toekomstig» bestuur van Duitsland en de deel neming van de Benelux aan ck driemogendheden-conferentie over Duitsland, die 19 Februari te Londen zal beginnen." litie geweest en later naar bet verzekeringswezen gegaan. Hij was in 1934 lid van de nationaal- socialistische beweging geweest, doch bedankte na een ruzie. Toen in 1940 de Duitsers ons land bin nenvielen, werd hij weer lid en bekleedde de vaandrigrang in de W. A. Later kwam hij bij de land wacht en droeg wapenen. Hij gaf zijn daden 1 in hoofdzaak toe, maar beriep zich dan weer op de gemachtigde van de leider Dek ker in Goes, en dan weer ver klaarde hij, dat hij dacht, dat de betrokken personen geen gevaar liepen. Eenmaal zeide hij zelfs, dat hij de mensen ter wille had willen zijn. Dit ontlokte bij het talrijke publiek een daverend ge lach. Ook beweerde B„ dat hij bij een huiszoeking alleen een revolver had getrokken voor de hond. Tenslotte las de president de brief voor van de S. D-, waar- In B. een pluimpje kreeg voor de voorbeeld'ge wijze, waarop hij de S. D. hulp had verleend. Ce procureur-fiscaal begon zijn requisitoir met hulde te* brengen aan de hoofdrechercheur Meyer, Q'ie deze zaak op zeer voortreffe lijke wijze heeft onderzocht. Hij achtte voor B. geen verzachtende omstandigheden aanwezig en meende, dat iemand als hij niet in staat geacht moet worden nog langer in onze maatschappij ver der te leven. Hij eiste levens lange gevangenisstraf en levens lange ontzettng uit de kiesrech ten! Naaat de verdedger Mr. A. H. Kuipers een zeer uitvoerig pleidooi had gehouden, bepaalde het hof de uitspraak op 20 Fe bruari. VERSTEKELÉVGEN IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. De zucht naar avontuur en naar betere levensomstandighe den brengt vele jongelieden er toe zich aan boord van een of ander schip te verbergen en dan op hoop van zegen de wijde wereld in te gaan, om ergens in volle zee voor de dag te komen, wijl ze toch eten moeten, en de meege brachte mondvoorraad spoedig op was. Velen van hen ho men in Rotterdam terecht. Ze komen uit verschillende delen van de wereld, maar de meesten van de Kaap Verdische Eilanden, uit Las Pal- mas of Teneriffe en de laatste tijd ook uit Oost-Europese landen als Roemenië en Joego-Slavië. Onlangs nog is de halve beman ning van een Roemeens schip in Rotterdam niet aan boord terug gekeerd, omdat zij naar zij verklaarde het oneens was met de daar gevolgde regerings- politiek. Noch achterblijvers, noch verstekelingen voelen er in het algemeen iets voor zich met de consul van hun land in verbin ding te stellen. Gemiddeld leverde 1947 één „stowaway" per week op, alleen te Rotterdam en het heeft er de schijn van, of het aantal gaat toe- huys"; 16.25 Vespers; 17.00 grepen door de motor en kwam er met enkele schrammen af, maar de motorrijder die tegen <U grond werd geworpen, liep se» zware hersenschudding op ea overleed gisterenmorgen in Diaconessenhuis te Naarden. DODELIJKE VAL TB VENRAY. Bij herstelwerkzaamheden ia At kapel te Veltum-Venray, is giste renmiddag de 49-jarige stucadoor C. V. S„ uit Rotterdam van eea 7 meter hoge steiger gevallen. Nadat hij naar het ziekenhui» vervoerd was, overleed V. S. not gisterenavond zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. Het slacht offer laat een vrouw eD twee kin deren achter. Wol brengt Je StoJic ZONDAG 8 FEBRUARL HILVERSUM L 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.0# Kerkdienst; 11.30 Na de kerk dienst; 12.15 Apologie; 12.30 Or kest zonder naam; 13.00 Nws.; 13.15 Vervolg Ork. z. Naam; 13.35 Radiofeuilletoïi; 14.05 De Gooise kring; 15.50 Muzikale tombola; 16.10 „In 't Boeei- Door ELLERY QUEEN. 21) (Nadruk verboden.) De inspecteur stond met een gekreun op, liet alle jalouzieen omlaag, trippelde weer naar de deur en knipte het licht aan. Hij transpireerde ontzettend. „En?" mompelde Ellery dl- nog aan het voeteneinde van bed stond. De inspecteur viel OP ^et bed hurkte daar als een klein, half naakt kaboutertje en P^kte^ nuwachtig aan zijn grijs retie. „Ik wou (de jalouz'e ginds om laag laten," zei hij, "en^ "0Uw ik door dat zijraam een die op dat balcon 9*°nd e ren_ buiten scheen te staren. de weer terug> draawe uit en hield haar dn <je gaten. Ze bewoog zich niet, bleef maar naar de sterren staan staren. Ik hoorde haar snikken. Ze huilde als een baby. Zomaar in haar eentje. Toen kwam jij en ze g'ng weer in de kamer hiernaast' „Zo!" ze' Ellery. Hij liep op zij.n tenen naar de rechtse want; van de kamer en drukte z'jn oor ertegen. „Ik kan niets horen door die muren hier. Nou, en wat <is er nu voor raars aan? Wie was het mrs. Xavier of die jonge dame die zo bang was, miss Forrest?" „Dat," zei de inspecteur gr:m- mig, „is nu juist het rare." Ellery staarde zijn vader aan. „Raadseltjes opgeven?" Hij be gon zijn jas uit te trekken. „Vooruit nu, zeg 't nu maar. Ik wed, iemand die w.e vanavond nog n et ontmoet hebben. En niet die krab van u." „Precies geraden," zei de oude heer nors. „Geen bekende. Het was... Marie Carreau." Hij ze' dat net of die naam een tover spreuk was. Ellery hield op met zijn over hemd te worstelen. „Marie Car reau? Wat zou dat? Wie is dat in Godsnaam? Ik heb nooit van haar gehoord." neanen. Velen willen trachten tenslotte in Amerika te belanden. Doch er zijn er ook, wie het al voldoende is, als ze maar ver van hun eigen land zijn, deels omdat de voedseltoestanden er slecht zijn, deels om politieke redenen. De Vreemdelingendienst zit daar om vaak voor moeilijke proble men. Van de 51 verstekelingen, die in 1947 te Rotterdam werden afgeleverd, werden er 32 met het zelfde schip teruggezonden, acht konden er op een ander schip worden geplaatst en elf werden „uitgeleid". Waar ze terecht ko men? In vele gevallen niet meer in hun eigen land, maar of ze voordat ze oud zijn de nieuwe wereld zullen aanschouwen, staat te bezien. BU SP ASS AGIERE VEROORZAAKT DOOD VAN MOTORRIJDER. Een buspassagiere die Donder dagmorgen bij de halte Gooise Boer aan de Rijksweg te Bussum uit een bus van de Ned. Buurt- spoor Mij stapte, stak voor de bus de weg ovér. Uit de richting La- reni naderde de 33-jarige Naar- dense motorrijder A. van der Hulst. De passagiere werd ge- „O jé" hijgde de inspecteur. „Nooit gehoord van Mar e Car reau, zegt ie! Lees je dan geen kranten, idioot? Ze is van de upper ten, jongen, de upper ten!" „Wat u zegt!" „Blauw bloed. Massa's geld. Geeft de toon aan in de officiële kringen van Washington. Haar vader is gezant in Frankrijk. Ze stamt af van de Franse adel uit de tijd van de revolutie. Haar betovergrootvader en Lafayette waren koek en ei met elkaar. De hele familie ooms en neven en de rest allemaal in diploma tieke dienst. Ze trouwde een jaar of twintig geleden met haar neef, die dezelfde naam voerde. Hij is nu dood. Geen kinderen en nooit hertrouwd, al is ze no jong. Ze is pas 'n jaar of zeven en-dertig". Hij held op om adem te scheppen en keek zijn zoon aan. „Bravo," grinnikte Ellery „Precies 'n vrouw voor u! En dat oude geheugen werkt weeir even secuur als een fototoestel. Nu en wat zou dat alles nu nog? Om u de waarheid te zeggen, Is 't voor mij een hele opluchting. We krijgeq nu tenminste iets tastbaars in handen. Die mensen hier hadden blijkbaar een of an dere reden om het feit, dat die kostbare mrs. Carreau hier aan wezig was, te verbergen. Ergo, toen zij hoorden, dat er een auto aangeraasd kwam vanavond, slo ten ze die koningin van de upper ten. i» haai- slaapkamer- Al dat geklets over hang zijn voor nach telijke toezoekers, was nonsens. De enige bedoeling van al die soeaah van onze gastheer en de rest was, om voor ons verborgen te houden dat zij hier is. Ik vraag me af om welke reden? „Dat zal ik je vertellen," zei de inspecteur kalm. „Ik heb het in de kranten ge lezen, vóór we drie weken ge leden ons reisje begonnen en dat zou jij ook gedaan hebben, als je er iets om gaf wat er in de we reld gebeurt! Men denkt dat mrs. Carreau in Europa zit!" „Aha," zei Ellery zachtjes. Hij nam een sigaret ui^ Zijn koker en ging naar het nachtkastje om een lucifer te zoeken. „Dat is interessant. Maar misschien heel goed verklaarbaar. Er woont hier een beroemd chirurg misschien mankeert er iets aan 't blauwe bloed van onze dame of aan haar vergulde inwendige delen en wil ze niet dat de mensen dat te weten komenMaar nee, dat zal 't 'm toch wel niet zijn. Er steekt meer achter... Buitenge woon interessant probleem. Ze huilde, zegt u. Misschien is ze wel geschaakt," zei hij hoopvol. „Door onze voortreffelijke gast heer. Verdraaid, waar zijn die lucifers?" De inspecteur verwaardigde zich niet, te antwoorden en bleef maar aan zijn snor plukken, ter wijl hij somber naar de grond staarde. Ellery trok het laadje van het nachtkastje open, zag •een doosje lucifers liggen en floot van verbazing. „Bij George," zei hij langzaam, ywat is die dokter van ons een attent mens. Kijk eens naar die rommel hier ir. deze la." De inspecteur snoof minach tend. „Dat is nog eens 'n min," zei Ellery bewonderend, „die recht op zijn doel afgaat. Blijkbaar heeft hij een manie voor onschul dige spelletjes en kan hij niet nalaten om d'e manie over te planten op zijn gasten. (Wordt vervolgd.) Oecumenische jeugddienst; 18.30 Ned. Strjjdkr.; 19.00 Ned. Ka merkoor; 19.15 Kent gij uw Bij bel?;' 19.30 Nieuws; 19.50 Sport flitsen; 20.05 De gewone man; 20.12 Viool en orgel; 20.30 Hoor spel; 21.15 Fragm. uit „La Tra- viata"; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 23.00 Ned. Kamerkoor; 23.30 Radio Philh. Orkest HILVERSUM I 8-00 Nieuw»; 8.18 Zingende torens; 8.40 Inter mezzo; 9.15 Men vraajjt; 9.4# Geesteljjk leven; 10.00 Cello; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Kunit na arbeid; 12.00 Gram.; 12.40 Dameskoor; 13.00 Nieuws; 13.1# Vaudeville Strijkorkest; 13.50 N. S.; 14.05 Boekbaspr.; 14.30 Radi# Phiih. Ork.; 16.00 The Skyma»- ters; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Meisjeskoor; 17.30 Ome Koesjé; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.30 De Gelijkenissen; 19.00 Studio- dienst; 20.00 Nws.; 20.15 Walta- I time; 20.45 Herskngymn.21.20 De Speeldoos; 21.40 Hoorspel; 22.20 Forellenkwintet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. MAANDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram»; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Tenor en piano; 12.00 Holanda sextet; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Viool en piano; 14.00 Voor de scholen; 14.30 Giaconda ens.; 15.00 Busch Strijkorkest; 15.30 Pianoduo; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.15 Ens. Lach1 man; 18.00 De vijf Zapakara's; 18.30 Ned. Strjjdkr.; 191)0 N; 19.15 Onder de leeslamp; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.10 Lezing; 21.30 Sweelinck kwartet; 22.00 Kerkelijk orgel spel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- wijding; 23.00 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nienvre; 8.18 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.35 Bas-bariton en piano; 12.00- Carlo Carcassola; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Stafmuziek Amst. politie; 14.00 Viool empiano; 14.30 Voor jong# moeders; 14.45 Gram.; 15.15 Hoorspel; 16.20 Omroepkameror- kest; 17.00 Fabel; 17.30 Miller sextet; 18.00 Nieuws; 18.15 Oor- duwener; 18.35 Johan Jong; 19.00 Lezing; 19.30 Piano; 20.00 Nws.; 20.15 Cabaret; 20.45 Toespraak; 21.05 Metropole orkest; 21.45 Lezing; 22.00 Heester trio; 22.30 The Rambler,23.00 Nieuws; 23.15 Gram. V

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2