TOESTAND IN INDONESIË De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE „New York Herald'Tribune" over: Staatscourant DE KWESTIE KASJMIR Maatregelen tegen Prelaat in Duitsland Ntd alles zitvevf een hoofdartikel getiteld „De vrede in Indonesië" betoont de New-York Herald Trilbune een gematigd optimisme ten aanzien van de mogelijkheid ener vreed- eame oplossing in Indonesië, d:e er zal komen, mits geen van beide partijen een extreem standpunt taneemt. Intussen meent het blad, dat de oorzaken van de heftige tegenstand tegen het Ne derlandse bestuur niet spoedig «dien verdwijnen en dat het In donesische nationalisme stevig is geworteld. Aan de andere kant hebben slechts weinige Indonesische lei ders ware staatsmanseigenschap pen getoond en staat het volk onvoorbereid tegenover een on middellijke toepassing der demo cratie. De beste oplossing acht het blad een geleidelijke overgang naar zelfbestuur onder de leiding van een liberale en vooruitziende Nederlandse leiding. Het waar schuwt tegen die Nederlanders, «ie Qost-Indië gaarne weer vol gens de oude koloniaal-imperia- fist'sohe methode zouden willen exploiteren, in welk geval er stel lig een nieuwe opstand zou zijn te verwachten. Er is echter besluit de New- York Herald Tribune zij het aonder een te groot optimisme, reden voor de hoop, dat de wa penstilstand, die de commissie voor goede diensten thans heeft weten te bewerkstelligen, zal UIT DE In de Staatscourant van Dins dagavond is opgenomen een be schikking van de Minister van Financiën waaraan het volgende fs ontleend: Uitgaande van de overweging, dat, ingevolge de op 21 December 1<947 tussen de Nederlandse en de Zwitserse regering gesloten over eenkomst ten aanzien van oor logsschade, op de door Nederland se onderdanen en rechtspersonen in Zwitserland geleden oorlogs schade het aldaar geldende oor- k>gsschaderecht van toepassing is, heeft de Minister het volgen de bepaald: De schade, als rechtstreeks gevolg van oorlogsgeweld, van handelingen of maatregelen van de vijand of van oorlogsomstan digheden, binnen Nederland toe gebracht aan onroerende goede ren, aan roerende goederen, welke tot een bedrijf behoren, of tot het uitoefenen van een beroep dienen, •f aan huisraad, voor zover deze goederen ten tijde van het ont staan van de schade eigendom waren van Zwitserse onderdanen of rechtspersonen, wordt gelijk gesteld met oorlogsschade, ge leden door Nederlanders, als be doeld is in artikel 1, lid 1, van het besluit op de materiële oor- iogsschaden 1945. Onder Zwitserse rechtspersonen worden verstaan de rechtsperso nen, waarin ten tijde van het ont staan van de schade de Zwitserse, of de Zwitserse en Nederlandse belangen tezamen voor tenminste de helft vertegenwoordigd waren hetzij in de verdeling van het aandelenkapitaal, hetzij in de uit oefening van de beschikkings macht. Om in aanmerking te kunnen komen v°or een bijdrage voor ge léden oorlogsschade dienen be langhebbenden hun schadegeval len vóór 1 Mei 1948 hij 't Bureau ran het Commissariaat voor de Oorlogsschade, Stadhouderslaan 130, 's 'Gravenihage, te hebben in- ged'end. Deze beschikking trad Dinsdag ia werking. Bij de haven van Oesjimado ia een Japans schip waarschijnlijk ca op een drijvende mijn gestoten he zijn, gezonken waarbij naar ■sen aanneemt meer dan 250 men sen zijn verdronken. Door ELLERY QUEEN. 13) (Nadruk verboden.) ,,A1 klaar?" vroeg hij met zijn diepe innemende stem, alsof hij niets vreemds bemerkte en toch moest het fluisteren van de Queens' hem niet ontgaan zijn, en evenmin dat zag Eilery onmid dellijk de angst van de inspec teur en de oorzaak ervan. De stem van de dokter klonk nog even helder, warm en kalm als even te voren. Hij gaf hun een arm. ,,Dan zullen we maar eerst naar heneden gaan, niet? Ik denk dat jullie allebei wel in de stem ming bent om dat beetje eten, wat Mrs. Wheary klaar gemaakt heeft, alle eer aan te doen." En 'hij leidde hen langzaam maar met zachte dwang naar de trap. worden gevolgd door de vreed zame stichting van een nieuwe staat, waarin een Aziatisch volk eigen meester zal zijn. De Indische delegatie heeft meegedeeld, dat de bespreking, die Maandag te Lake Success zou plaats vinden tussen afgevaardig den van India en Pakistan over de toestand in Kasjmir, afgelast is. De Indische gedelegeerden wachten op instructies van hun regering. De besprekingen zouden hebben plaats gehad in het hijzijn van de Belg Van Langenhove, voorzitter van de, Veiligheidsraad, die India en Pakistan Zaterdag heeft verzocht plannen uit te SCHAKELKASTEN ONTVREEMD. Door een constructeur van de „N.V. Hazemeyer Apparaten" en een helper werd een groot aantal schakelkasten en ander materiaal ontvreemd. Het lag in de bedoe ling een kleine fabriek met het gestolen goed electrisch te instal leren. AAN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Dank zij het snel ingrijpen van de moeder, zijn twee jonge kin deren in Huizen aan de verstik kingsdood ontsnapt. Mevouw B., wonende aan de Botterstraat te Huizen, was in de hijkeuken van haar woning melk aan het koken. Zij bemerkte plotseling dat de druk op het gas minder werd, ging naar de keuken en trof daar haar twee kinderen bewusteloos op de grond aan. Zij bracht de kleinen onmiddellijk in de frisse lucht en draaide de hoofdkraan va» het gas, die de oudste hum mel drie jaar open had ge draaid, dicht. Het jongste kind kwam spoedig bij, doch de oudste bleef nog geruime tijd buiten be wustzijn. BENDE JEUGDIGE BOEFJES MAAKTE DE HOOFDSTAD ONVEILIG. Eten heer, die op de avond van 15 Januari zijn auto in de Kerk straat te Amsterdam had gepar keerd voor een restaurant, waar hij de avondmaaltijd gebruikte, vond bij zijn terugkomst een vier tal knapen op verdachte wijze bij zijn wagen staan. Het viertal maakte zich bij zijn komst uit de voeten, maar de heer zag kans een der jongens, de 16-jarigie J. B., te achterhalen en aan de kin derpolitie over te geven. Uit de auto bleek niets gestolen te zijn en er waren geen vernielingen ge pleegd. De knaap wist overigens geen verklaringen te doen en zijn patroon, een textielahndelaar, had een zeer gunstig oordeel over hem. De jongen werd daarop naar huis gestuurd met de op dracht zich de volgende dag op nieuw te melden. Bij de onder vraging noemde de jongen toen de namen van zijn makkers, de 15-jarige L., de 15-jarige van E. en de 14-jarige K., allen uit de omgeving van het Zaandammer plein. Tevens vermeldde hij de naam van een zekere Jopié, 14 jaar, een „doorgewinterd boefje", dat zich reeds in het observatie huis aan de Vosmaerstraat be vond. Deze bevestigde de a. ge noemde namen en gaf bovendien nog op een eveneens bij het com plot aangesloten knaao van der V. Uit de verklaringen van Jopie bleek, dat de troep jongens zich sedert enige maanden bezig hield met het stelen uit geparkeerde auto's, waarvan de ramen even tueel met een schroevendraaier werken voor een regeling van de kwestie en 'n eventueel plebisciet in Kasjmir. De voormalige Russisch-Ortho- doxe Aartsbisschop Nicolai Anto- monof, die in 1945 tot het Katho licisme is overgegaan, is voor een Amerikaanse rechtbank gedaagd onder beschuldiging van fraudu leus te buiten gaan van bevoegd heden, hem door het Vaticaan verleend. Reeds in 1945 had het Vaticaan verzocht om een onder zoek naar de activiteit van de oud-prelaat. Dientengevolge had de Amerikaanse Bisschon Alois Muench tot Nicolai Antomonof het verzoek gericht van alle ker kelijke bediening af te zien en ver blijf te nemen in een klooster. Daar Antomonof niet aan dit verzoek heeft voldaan is thans het Amerikaanse bestuur tussen beide gekomen. werden geforceerd. Ales was de gading van deze knapen: jassen, dekens en acte tassen, die zij ver kochten aan' de helers H. (vader en zoon), van R. en van T. Be halve uit geparkeerde auto's ont vreemdden de jongens goederen uit rijdende vrachtauto's, waar zij achter opsprongen. Zo b.v. een doos margarine en 18 damesman tels. Ook zagen de jongelieden niet op tegen inbraken. Zo is van een zolder een honderdtal weten schappelijke boeken verdwenen, waaronder een encyclopedie. Voor de velerlei goederen maakten de knapen zeer goede prijzen bij de opkopers, die tegen elkaar op boden om de klandizie aan zich te trekken. Het gebeurde zelfs, dat de jongens per hoofd 200 gul den ontvingen. Vorige Maandag is het hele complot van tilt bed gelicht, ter wijl ook daarna nog enkele arres taties zijn verricht, die het getal der aangehoudenen op 10 bracht. Zeven van hen zijn Vrijdag voor geleid en in het Huis van bewa ring ingesloten, t.w. vier jongens en drie der helers. Van de laat- sten mocht één wegens ziekte van zijn echtgenote naar huis terug keren. GRIJPGRAGE VINGERS. De 23-jarige slagersknecht W. E. J. H. 'kreeg van zijn baas ont slag wegens oneerlijkheid. In verband met de schaarste aan personeel hield de slager zijn on eerlijke knecht echter nog enige dagen in zijn zaak. Van deze ge legenheid maakte de knecht ge bruik om een portefeuille met 500,te stelen uit de jaszak van de zoon van zijn patroon. Het bedrag werd met een 21-jarig vriendje, A. A. A. B., gedeeld. Zo wel H. als B. is door de politie ingerekend. H. bleek nog 200,van het gestolen geld in zijn bezit te heb ben. B. had zijn deel echter in één weekend uitgegeven. B. heeft de portefeuille op Vrijdag j.i. tus sen 13 en 14 uur in de cabine van een D.K.W.-bestelauto, staande op de Bierkade te 's-Gravenhage, gegooid. Degene, die deze porte feuille, waarin zich nog een per soonsbewijs van de eigenaar, enige foto's en papieren bevonden, heeft aangetroffen, wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met de recherche, Laan Copes van Cat- tenburch 31, 's-Gravenhage. AMSTERDAMS PJt. A .C.-RECHERCHEL R WEGENS CHANTAGE GEARRESTEERD. Naar het A.N.P. van particu liere zijde verneemt, hebben ambtenaren van Mr. Overboek uit 's-Gravenhage, de substituub-offi- cier voor corruptiezaken met as sistentie van de Rijksrecherche dezer dagen de 44-jarige C. J. Poldervaart uit Amsterdam, die kort na de bevrijding een aan stelling wist te verkrijgen als rechercheur in burger bij de Am sterdamse politieke recherche af deling collaboratie (P.R.A.C.), in de hoofdstad gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. Volgens ïnl.cRtmgen van ver schillende zijden, die door de bij deze. affaire betrokken- personen en de politie-instanties (behalve de P.R.A.C. zelf) noch worden bevestigd noch worden tegenge sproken, heeft Poldervaart zich in zijn functie van P.R.A.C.- rechercheur aan een vorm van chantage schuldig gemaakt. Hij TERNEUZEN. Buiten vervolging gesteld. Naar wij vernemen zal in de zaak tegen het Ud van het Zeeuw se Tribunaal G. W. te Axel en de commissionnair L. D. alhier, al hoewel de plaatsgevonden hande ling afkeurenswaardig werd ge acht, geen verdere vervolging in gesteld worden. MIDDELBURG. Nieuwjaarsrede burgemeester. De burgemeester van Middel burg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg heeft in de verga dering van de gemeenteraad van Middelburg een Nieuwjaarsrede gehouden. Hij noemde daarin de wederopbouw, de vergoeding van de oorlogsschade en de volkshuis vesting de grote zorgenkinderen van Middelburg en zeide, dat een te veel aan ambtelijke instanties een vlot verloop van de wederop bouw tegenhoudt. De ambtena ren zijn wel bezield met de beste bedoelingen, maar ieder heeft een eigen visie op de problemen, elke instantie heeft eigen methoden en komt tot andere conclusies. De burgemeester noemde voorbeel den van aanbestedingen, waarbij na meer dan een half jaar nog geen gunning kon geschieden. In zulke gevallen is soms de alge mene toestand geheel veranderd. De materialienpositie wijzigt zich. of de aannemer kan zioh niet meer aan zijn prijs houden. De burgemeester drong er met klem op aan, dat de getroffen gebieden bij de materialentoewrj- zing voorkeur zouden krijgen. Hij verklaarde, dat het bericht, dat men voor de scholenbouw ge bruik zou moeten maken van de semi-permanente bouwwijze in de wederopbouwgebieden ontstelte nis heeft verwekt, omdat men nu van de ene barak in de andere moet overstappen. Ook de ver deling van het bouwvolume heeft de verontwaardiging gewekt. Langzamerhand gaat men zich toch wel afvragen, of men de ver schillende instanties ervan zou moeten doordringen, dat Neder land getroffen gebieden heeft. De Regering heeft maatregelen ge nomen, dat collaborateurs na de zuivering weer in de maatschap pij konden worden opgenomen, omdat men bang was, dat er an ders een groep van ontevredenen in onze samenleving zou komen. Is men dan niet bang, dat een groep Nederlanders, waartegen geen enkele bedenking bestaat, l maar die door de oorlogshande lingen zeer gedupeerd zijn, zich van de eigen regering zal afke ren?, aldus spreker. Deze groep zal verarmen en zou daardoor een veel groter con tingent van ontevredenen opleve ren in onze samenleving. De burgemeester noemde het treurig, dat de betrokkenen in wie de wil tot bouwen aanwezig is, zo dikwijls strandden op for malisme in Den Haag. Het gevolg hiervan is, dat de ondernemings lust verloren gaat. „Laat men toch begrijpen, dat, wil het ge troffen Zeeland niet in de toe komst een noodlijdend gebied blijven met een noodlijdende mid denstand, er daadwerkelijk gehol pen zal moeten worden, opdat het wist, dat er ran een Amsterdam se schilderijen-restaurateur een dossier aanwezig was big de P.R.A.C. Deze restaurateur had, zoals vele zijner collega's, tijdens de toezetting schilderijen aan Duitsers verkocht en werd des wege vdn collaboratie beschul digd. Poldervaart „nam de zaak in onderzoek", maar liet de res taurateur blijken, dat hij geneigd was het dossier te vernietigen. Zijn voorstel was, dat de restau rateur hem daarvoor met een som gelds zou belonen. In dit verband werd een bedrag van 12.000 ge noemd, dat In twee delen zou worden afgedragen. initiatief niet, wordt doodge drukt", zo besloot spr. NIEUWVLIET. Jaarvergadering Bond voor Staatspensioen Maandagavond hield de afde ling Nieuwvliet van de Bond voor Staatspensioen haar jaarvergade ring in de zaal van de heer P. Cornells. Na het welkomstwoord door de voorzitter, de heer 'Brakman, sprak laatstgenoemde er zijn mis noegen over uit, dat de opkomst der leden op de jaarvergaderin gen gewoonlijk zo slecht is. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering door de secretaris voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De rekening en verantwoording van de penningmeester sloot met een bedrag aan ontvangsten van 886,87 en uitgaven 715,44, zo dat er 'n 'batig saldo van 171,43 overbleef. In de vacature van een be stuurslid werd na stemming en enige herstemmingen voorzien door de benoeming van de heer J. Quaars. De heide periodiek af tredende bestuursleden, de heren P. de Keuninck en A. Witte, be haalden na eerste stemming de vereiste meerderheid en werden als zodanig herbenoemd. Besloten werd wederom een door het bestuur nader te bepalen bedrag uit de kas beschikbaar te stellen voor een eventuele rondrit met de ouden van dagen. Het bestuursvoorstel, inhouden de, dat gezinsleden boven de 18 jaar voortaan zelf lid .der ver eniging dienen te worden, ten einde op de feestavonden ook vrije toegang te kunnen krijgen evenals hun ouders, werd met al gemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag kwamen ten slotte nog een paar onderwerpen van huishoudelijke aard ter spra ke, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. WND. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE LANDBOUW. De Ministei' van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft Ir. A. W. van de Plassche, Inspecteur van de Landbouw, aangewezen als waarnemende Di recteur-Generaal van de Land bouw. wal cv blaakt» De Britse havenautoriteiten worden momenteel voorzien van ten speciale chemische uitrusting in afweer tegen een nieuwe smok- keltruc. Het is namelijk geble ken, dat een bepaalde smokkel bende in Dublin, gouden ringen, ci gare tt enkokers en dergelijke artikelen opkoopt, welke langs normale weg naar Ierland zijn uitgevoerd, deze artikelen in een kwikzilverbad doopt zodat zij het aanzien van zilveren voorwerpen verkrijgen, om ze dan tegen la gere rechten weer in Engeland te kunen invoeren. Daar verwij dert men het zilverlaagje en brengt men de voorwerpen in hun oorspronkelijke goudglans aan de man. Toen ze zo met drieën naast elkaar de trap afliepen, keek Eilery even tersluiks naar zijn vader. Behalve dat zijn lippen niet zo vast opeengeklemd werden als anders, vertoonde de oude man geen tekenen van de opwinding van daar straks. Maar tussen zijn wenkbrauwen stak een diepe rimpel en hij liep stijf rechtop net of hem dat veel moeit kostte. Eilery schudde het hoofd in het schemerdonker. Zijn slaap was verdwenen door de agitatie. Tus sen wat voor soort menselijke we zens waren ze per ongeluk ver zeild geraakt? Hij dacht diep na terwijl hij langzaam verder liep. Er waren drie voorname dingen, die een spoedige oplossing dien den te vinden, wilde zijn ruste loos brein weer tot bedaren ko men; die onverklaarbare en plot selinge schrik van de Inspecteur, het feit, dat hun gastheer hij hun kamerdeur had staan loeren in de duisternis van de bovengang en het buitengewone verschijnsel, dat de grote arm van Dr. Xavier op de plek waar die de arm van Eilery aanraakte, zo stijf en hard was, alsof de man gestor ven was en zijn lichaam al aan 't verstijven. HOODFSTUK Hl. Een eigenaardig gezelschap. Jaren daarna herinnerde Eilery Queen zich nog e^e bijzonderheid van die merkwaardige nacht in de Tepeefoergen met die aanwak kerende wind, die zo over de top van de berg huilde, waarop -dat mysterieuze huis stond. Het zou zo erg niet geweest zijn, vertelde hij toen, als die tastbare duister nis van een nacht in de bergen niet zo'n vruchtbare bodem ge weest was voor die spookgestal ten van hun verbeelding. En bovendien werkten de verschrik kingen van die brand nog na in hun geest. Maar ze beseften bei den, dat er aan dat huis toch geen ontkomen was, dat ze het tenslotte moesten nemen zoals het was, tenzij ze het erop wagen wilden, zich over te leveren aan de twijfelachtige genade van de wildernis en het vuur daar bene den. En om de zaak nog moeilijker te maken, kregen vader en zoon geen gelegenheid om hun plannen onder vier ogen te hespreken, want de gastheer liet hen geen ogenblikalleen. Terwijl ze de sandwiches met koud varkens vlees, de hraamhessentaartjes en de dampende koffie die Mrs Whea ry hen zwijgend voorzette, toen ze weèr in de woonkamer zaten, verslonden, waren ze Dr. Xavier graag kwijt geweest. Maar de grote man bleef er bij zitten, belde Mrs. Wheary, bestelde meer sandwiches en koffie, bood siga ren aan kortom speelde op alle manieren de volleerde gast heer. Eilery keek de man onder het eten goed aan, en hij wist niet wat hij ervan moest denken. Dr. Xavier was geen charlatan en ook geen lugubere gestalte zoals ze In de detective-boeken voor komen. Hij had ook niets van een Dr. Cagliari of Cagliostro. Het was een beschaafde, knappe, aar dige man, zo tegen de vijftig, m 't het air van een meester in zi n vak en een rustige charme, die bij nadere kennismaking hoe lan ger hoe prettiger aandeed. Aan een diner beslist een ideale gast naar zijn uiterlijk te oordelen een man met een athletische aanle een geleerde, een vorser en een gentleman. Er was nog Iets, iets dat hij venborgEilery pijnigde zijn hersens onder het kauwen, maar hij kon zich „het ding" dat de inspecteur zo op stang gejaagd had, daarboven, niet verklaren. Lieve hemel, daoht hij, het kan toch niet het een of andere weten schappelijk gedrocht zijn! Dat moest er nog bijkomen. De man was een beroemd chirurg, had ■pioniersarbeid verricht op chi rurgisch terrein, maar om hem nu als een soort vivisectie-maniak te beschouwen... Ach, onzin! Hij keek zijn vader aan. De inspec teur zat op zijn gemak te eten. De angst was verdenen. Maar in plaats daarvan lag er op zijn ge zicht een rusteloze waakzaam heid, die hij trachtte te verbergen onder een doodgewone houding. En plotseling merkte Eilery nog wat op. Het licht in de hall was nu sterker. Er klonken ook stem men doodgewone stemmen uit de richting, waar eerst slechts gefluisterd werd. Het was alsoi er een sluier opgelicht was, of de dokter door een soort telepathisch hevel, de mensen aan wie die stemmen behoorden, beïnvloed had, om inplaats van te fluisteren net te doen of alles heel gewoon was. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2