Eerste Jaargang - Nummer 45 Zaterdag 13 Januari 1945 De evacuatie van Walcheren onder de loupe Amerikaansche terreinwinst ondanks Duitsche tegenaanvallen Eerste Jaargang - Nummer 37 Donderdag 4 Januari 1945 Uitzending van Nederlandsche kinderen naar Engeland OMSCHAKELEN! „Bekeert U, want het Ico- ninkrgk der hemelen ts naoj geltomen!" Meer dan vier jaren van eem„e ovtrheersching heb- n lieel wat in ae war ge acht in ons leven, niet iiei list in ons innerlijk leven, ij konden nu eenmaal me. jcntop ao Vv ehrmaclit trot- eien; zoo kwamen wij tot lij- üjk verzet, tot liegen en be legen. iioe minder wij ge- borzaamden, hoe beter het Las. En laten wjj nu maar eerlijk rjn: het was niet altijd aileen in de Duitschers te oenadee- uat wo tot minder mooie ractijnen onze toeviucht amen; we zochten op die ianier en zonaer al te veei ewi tens bezwaren ons eigen oordeel. Maar nu zijn we weer vrije urgers van het Koninkrijk er Nederlanden, en al is de ormale band tusschen regee ing en volk nog met genee, «iri. weten allen, dat DeVrije Zeeuw 1lonr- verantw. Uoofdred.: irs. H. Sinnema, tieu.-adres: Middelbuig, Molenwater 69 Ydm.-adres: V'lissingen, Wa.str. 58-60, .Iiddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. uosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN 1 J CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- f en, Rltthem bijv., dat nu t onbeschermd aan de. obQn zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet a staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) nvrrpehra"ht ri" Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en iet komt nog al eens voor. Jat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doklersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter dan terug naar de eetzaal en vervolgens naar de conversatiftsaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun haeage zeulen Een praptische SCHERMUTSELINGEN AAN DE MAAS. Aan het front van de Maas in Nederland, bij Ca- pello, staken de Duitschers met sterke patrouilles, die enkele moto', voertuigen en twee gemotoriseerde kanon nen meevoerden, de rivier over. Toen de Britsche 'artil. lerie het vuur op hen open de, moesten zij zich echter met zware verliezen terug trekken. Op de Z. flank van het front in de Ardennen maakten de Amerikanen gisteren nieuwe vorderingen. Ze hebben reeds een gemiddelde terreinwinst van 15 km. gemaakt, In den sector van Bastogne werden verscheidene plaatsen ver overd w.o. Hubertmont en Warden. Door <ie Amerikaan sche vorderingen is de Duit. schc saillant b(j Bastogne nog Slechts 20 km. breed. Zware Duitsche tegenaanvallen op den Amerikaanschen corridor naar Bastogne werden afge slagen. Uit het gebied tus- sche Rochefort en St. Hubert zijn de Duitschers bezig om zich terug te trekken. Op de N. flank van den vijandelijken saillant werd een tegenaan val bij GranJmenil afgeslagen. Op een ander punt drongen Amerikaansche patrouilles 3 km. vooruit, zonder op tegen stand te stuiten. De Duitschers zijn tusschen Saarbrticken en den Rijn over een front van 120 km. een groot aantal tegenaanvallen begonnen. Ze wisten op ver schillende punten in de voor. uitgeschoven stellingen van bet 7e Amerikaansche leger door te dringen. De aanva'len werden gesteund djoor krach tige tank- en artillerie-for maties. Zij opereerden onder dekking van den mist. die het de geallieerde luchtmacht on mogelijk maakte zich in den strijd te mengen. In het boschgebied ten Z. van Bitsch maakte de vijand vorderingen van 3 km. Cor respondenten meldden dat de tegenaanvallen van het 7e Amerikaansche leger begon nen zijn en dat de Duitschers op een aantal punten weer waren teruggedreven. Geal lieerde artillerie beschoot troepenconcentraties in het gebied tusschen Saarlautein en Saarbriicken. De hoofdaan val, welke da Duitschers in den Noordelijken Elzas willen doen, schijnt nog niet begon nen te zijn. Achter liet front worden groote vijandelijke concentraties waargenomen. Grooto verliezen der Duitsche luchtmacht. De eerste dag van het nieuwe jaar is wel de zwartste dag geweest in de geschiede nis van het Duitsche lucht- ■vapen. Aan het geheele W. front hebben de Duitschers niet minder dan 364 vliegtui- ;en verloren van de ongeveer 00 toestellen, welke ze had den ingezet. 155 vijandelijke machines werden door het ge allieerde luchtwapen neerge schoten en de overige door het afweergeschut. In de laatste 6 dagen hebben de Duitschers ruim 1000 vliegtuigen verlo ren. In de maand December wierp de Engelsche lucht macht ruim 50.000 ton bom men uit, waarvan 46.300 ton op Duitsch grondgebied. Mos quito's wierpen gedurende 46 aanvallen 550 bommen ven 2 ton. Aan den aanval op Ber lijn in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. namen 70 Mosqui to's -deel. Engelsche marinevliegtuigen maakten in de afgeloopen maand 2000 patrouiilevluchten op zoek naar onderzeeërs. Bij den laatsten aanval op Ham burg werden o.a. 2 duikboo- ten vernietigd. Gistere.n dede,n 1000 Ame rikaansche bommenwerpers, begeleid door 700 jagers, aan vallen op doelen in Wëst- Duitschiand. Ze bombardeer den spoorwegdoeien, verkeers knooppunten, 6 bruggen over den Rijn bij Koblenz en troe- enconceniraties ten O. van aarlautern. Bfj St. Vith wer den vijandelijke tankformaties en transportcolonnes door de tactisch" luchtmacht bestookt. Amerikaansche gevechts bommenwerpers vernietigden gisteren aan hst front in de Ardennen 62 vijandelijke tanks. Vannacht vielen meer dan 1000 bomifienwerpers van de R.A.F. weer doelen in Duitsehland aan. De hoofd aanvallen waren gericht te gen industriedoelen en spoor- A-egemplacementen te Neuren berg en de I.G. Farben-indus- trie te Ludwigshafen. Een aantal bommenwerpers vloog naar Berlijn. In Italië deden geallieerde vliegtuigen aanvallen op brug gen en munitie-opslagplaatsen achter het Duitsche front. Ook werden de spoorwegem placementen te Trento en de Brenner-pas gebombardeerd. Aan het front van hat 5e legjer in de Serchio-valiei heerschte slechts activi'rit v i patrouilles. Boven het front DeV ri je Zeeuw Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelbuig, Molenwater 69. Adm.-adres: Viissingen, Waistr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. werden 5 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Ten N. van Faenza, aan het front van het 8e leger, deed de vijand hef tige aanvallen met patrouilles, die echter alle werden afge slagen. De ondergang van Boedapest. De slag om Boedapest duurt met onverminderde hevigheid voort. Heele wijken van de stad staan in brand. De Russen beschieten met kanon nen en mortieren de buurten, waar de vijand zich nog hand haaft. Landmijnen ontploffen in de straten en genietroepen biazen gebouwen op. Niet al leen boven, maar ooit onder den grond in de kelders wordt een hevige strrjd geleverd. Vooral des nachts zijn de Duitschers actief. Patrouilles vechten tot den laatsten man in de bran dende puinhoopen, tusschen de resten van stukgeschoten tanks, temidden van brandend hout, gebroken glas, waartus- schen overal de lijken van hun gesneuvelde kameraden liggen, fn de laatste 24 uur hebben de Russen 300 geljouwen stor menderhand genomen. Giste ren werden er in Pest 1000 ge vangenen ge naakt en in Boe- da verscheidene honderden. De Duitsche gezant in Hongarije heeft onlangs gezegd, dat het de Duitsche legerleiding niets kan schelen, al zouden er 10 Boedapesten verwoest worden, indien ze slechts Weenen kan behouden. 60 km. ten W. van Boeda pest deden de Duitschers ha. vige tegenaanvallen. Zij wer- 1eu echter met zware verlie zen teruggeslagen. De Rus-Jen n" deren Iiomoi n, -dat on een afstand van 80 km. van de Oostenrijksche grens ligt. Het Russische nieuwsbureau Tass deelde mede crit het Duitsche onperbevel Wceren en omgevmg als gevaariiik terrein heeft aangewezen. A''e burgers, die niet actief aan de verdediging van de stad kun nen deelnemen, moeten uit dit gebied evacueeren. Noord-B'iTOa geheel bevri'd. Ceheel Noovd-Birma is thans vaa Japanners gezuiverd. TELEGRAMMEN AAN NED. KRIJGSGEVANGENEN EN GEÏNTERNEERDEN IN HET VERRE OOSTEN. De Ned. Ambassade te Washington heeft meege deeld, dat een regeling met 't Amerikaansche Roode Kruis is getroffen voor het overbren gen van telegrammen-aan Ne derlandsche krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers in 't Verre Oosten. Berichten naar Java en de overige deden van Neder- landseh-ïndië zullen pèr kabel door het Internationale Comi té van het Roode Kruis naar Tokio worden doorgegeven, vanwaar ze per luchtpost of per eerstvolgende mail naar Nederlandsch-lndië zullen wor den doorgezonden. Een telegram per jaar mag aan eiken persoon worden ge stuurd, die officieel door Ja pan ih Neder'am'sch-Indië of in andere landen van het Ver re Oosten is geïnterneerd. Familie van, Nederlanders, die door ds Japanners geïn terneerd zijn, kunnen aan het plaatselijk bureau van het Roode Kruis verzoeken een te- yaii a legram te verzenden dat niet aUen staande he't meer dan tien woorden mag bevatten en onder dezelfde re geling valt, welke voor Ame rikanen geldt. (Anep-Aneta.) Troepen van het 14.S Britsche leger zijn het verkeersknoop punt Yeu, 110 km. ten Z. van Mandalay, binnengedrongen. Pe chef van oen staf van het 14é leger heeft verklaard, dat de Britsche troepen aan den vooravond staan van den strijd om Mandalay. Amerikaansche bommenwer pers vielen de Japansche 'scheepvaart bij het eiland T<'ormosa aan. 5 schepen wer den in brand gebombardeerd. Vliegende Reuzenforten bom- bard"erden ini'ustrieele doelen op het groots'e Janansehe ei land Hondo. Iwo Jima, in den Bonin-Archipal, is 'thans reeds 24 dagen lang e'ken dag door :1e Amerikamscha luchtmacht gebombardeerd. GEZELLIGE AVOND VOOR BEWAKINGSTROEPEN. Vrijdag 30 December 11. was er voor'de Bewakingstroepen te Viissingen een ontspan ningsavond in dé exercitiezaal van het Kazernegebouw aan de Badhuisstraat. Om 7.30 uur werd deze avond geopend door den wnd. Comp. Cdt„ die al len harteliik verwelkomde, in het bijzonder den oud-comman dant van den voorm. O.D. Spr. herdacht verder hen, die in dezen oorlog vielen voor 'ons vaderland en verzocht den aanwezigen zich van hun zit plaatsen te verheffen en hen eenige oogenblikken in stilte te herdenken. Hierna volgde een geanimeerd programma, accordeon-muziek, zang, decla matie en film. Vooral de film over het Panamakanaal en onze overzeesche bezitting Cu rasao, oogstte veel succes Door de goede zorgen van me nagemeester en koks was ei goed voor den inwendigen men3ch gezorgd. Aan het ein de van dezen welgeslaagden avond sprak de Compagnies commandant Schmelzer zijn dank uit voor hat welslagen van dezen avond, waarna door eerste cou plet va'n o-- aloud Wilhelmus werd gezongen. Na een drie werf hoera voor onze geëer biedigde Koningin,, spontaan door allen uitgebracht, eindig de deze welgeslaagde avond. (Eigen bericht.) VERLICHTING VAN VOERTUIGEN. De Burgemeester van. Viis singen vestigt er de aandacht op, dat door bespannen wa gens en rij wielen in het don ker de openbare weg wordt gebruikt zonder verlichting. De verichtingsbepalingen in Nederland zijn van kracht, wit of geel licht van voren en rood licht van achter. Reflectors zijn niet- toege staan. Langs den weg zal controle plaats hebben; overtredets van deze bepalingen zullen worden vervolgd. In een onderhoud, dat wij hadden met den heer J. C. F. van Kamer, directeur van So ciale Zaken te Middelburg, werden ons omtrent de kinder, uitzending naar Engeland de volgende bijzonderheden mee gedeeld: De algemeene leiding van de uitzending voor het geheele bevrijde gebied berust bij het Militair Gezag te Eindhoven. Voor elke provincie heeft zich bovendien .een comité gevormd, terwijl o.a. Middelburg en Viissingen him plaatselijk mité hebben. Bij de kpuze van de deel nemers aan deze eerste uit zending is gedacht aan de meest geteisterde gebieden van bevrijd Nederland, meer speciaal aan de groote plaat, sen in doze gebieden. De eer ste uitzending betreft dus kin deren uit de steden: Maas tricht, Nijmegen, Eindhoven, Middelburg en Viissingen. De maatstaf, die bij de hierop volgende selectie wordt aan gelegd, is die van de medi sche noodzakelijkheid. Voor Walcheren wordt door mej. J. C. P. Tazelaar, arts, bepaald welk kind voor uit zending In aanmerking komt. Wat den eeftijd betreft, is er gedacht aan kinderen van 8 tot 15 jaar. Daar de gezond he dstoestand in de steden ge acht wordt veel radder goed te zijn dan op het platteland, is het aantal uit te zenden kinderen voor Vlissingep en Middelburg tezamen, évacué's uit de dorpen inbegrepen, vastgesteld op 50 kinderen. Het ligt «n de bedoeling, dat deze uitzending door meer dere gevolgd wordt, hetzij naar Engeland hetzij naar België. Bij deze uitzendingen zullen ecjjter de thahs nog niet bevrijde gebieden voor rang hobben, omdat men aan neemt dat daar, speciaal in de groote steden, de volksge zondheid meer te lijden heeft gehad dan in Zuid-Neder'and. Voor Middelburg en Viissin gen zal het dus zeer waar schijnlijk bij deze eene uitzen ding moeten blijven, tenzij de opname-mogelijkheid in het buitenland gróoter blijkt te zijn dan verwacht wordt. Dit dienen de ouders, wier kinde ren voor uitzending in aan merking kunnen komen, wel te bedenken. De eerste uitzending Zal omstreeks half JanUari plaats vinden. De kinderen gaan rerst naar een doorgangs- kamo en vandaar naar de Hol- landsche gezinnen in Engeland, die zich hiervoor opgegeven h 'iben. Zij zuilen hier om streek waar de kinderen heen gaan (de zg. „Midlands") staat als zeer mooi bekend en biedt de meeste waarborgen, dat de kinderen in den kortst mogelijken tijd weer kunnen aansterken. Gedurende de reis en in het kamp zullen Hollandsche .dames voor de kindleren zorgen. Voor de kin- deren uit Middelburg gaat eeu dame uit hun eigen plaats mee, zoo ook voor de kleine Vlissingers. Voorts is de me dewerking ingeroepen van de schoolhoofden en doctoren. De administratieve regeling voor Middelburg en Viissingen be rust bij de bureaux voor Soci ale Zaken in deze plaatsen. Het Provinciaal Oomité is als volgt samengesteldjhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, C. d. K. in Zeeland, voorz.; L. P. van Oorschot, weth. van. sociale zaken te Viissingen; J. C. F. van Kamer, direct, van soc. zaken te Middelburg, secr.; mej. J. C. P. Tazelaar, arts, med. adviseur. Uit te breiden met vertegenwoordigers uit andere dee'en der provincie, wanneer ook uit die gewesten kinderen kunnen worden uit gezonden. Plaatselijk comité voor Mid delburg: mr. A. J. van der Wetel, burgemeester, voorz.; L. Onderdijk, weth. van soc. zaken; J. C. F. van Kamer, direct, soc. zaken, secr.; mei. J.« G. G. de Cleyn Brem, vert. Centr. Ganootsch.; mevr. M. E. H. Hamers-Heuvelmans, vort. R.K. Vacantiekolonies; Zr. S. van Roo, vert. „Kina- bu". Plaatselijk comité voor Viis singen: C. A. van Woelderen, burgemeester, voorz.; L. P. v. Oorschot, weth. v. soc. zaken, secr.; A. Schout, weth. van onderwijs; mevr. J. Wesse- link-Prins, vort. Centr. Ge- nootsch.; mevr. A. Spuyman- StUurman, vert. Centr. Genoot schap; Zr. S. van Roo, vert. „Kinabu"; E. Andriessen, vert. R.K. Huisvestingscomité. In aansluiting hierop maakt de medisch adviseur bekend, dat de vereischte kinderkeu ring zaj plaats vinden te Mid delburg Vrijdag 5 Jan. van 9 12 en 1.30- -4 uur in het Gym, nasium, Latijnsche Schoolstr.; te Viissingen Zaterdag 6 Jan. van 912 en 1.30—4 uur in het oudeGasthuis, Hellebar- dierstraat. 'f- Hoog water te Viissingen. Vrijdag 5 Jan. 6.17 en 18.45 uur, resp. 1.72 en 1.78 M. N.A.P. Zaterdag 6 Jan 7.00 en 19.32 .uur, resp. 1.54 en 1.63 M. -h streeks 3 maanden bij ven. De N.A.P,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1