I stapel der registreerende in- K stelling voorzien, alsmede van l-de handteekening van een töt I teekenen. gerechtigden functi- I onaris. Berechting van landverraders en oorlogs misdadigers ie van het Nederl. jnt en herstel van ;en van werkgevers werknemers. eta. Bij Kon. i 8 September 1944 erlandsche Arbeids- heven. e opaeffing is ver- regeling voor de an deze zoo gehate Twee Regeerings- ssen een voor de ;en van Werkge- de Vereenigin- t'erknemers -zul- uidatoren optreden cht van de Minis- iciale Zaken en van j hebben instructie waken, dat de door gestolen goederen mogelijk, in af- an een beslissing n eigendom, weer rverevnigingen zul- worden gebruikt* aan de vereeni- door den bezetter ns als gevolg van zijn opgeheven, of zjj weer in hun jken vorm wen- ltven, dan wel een n willen aannemen ït andere vereeni- >eide gevallen wen- tot den betrokken nmmissaris (hun .dressen zullen zoo •elijk bekend wor- t); na een eenvou dig van de Minis- :iale Zaken en v/.n in de plaats de Koninklijke kan de vereeni- ellijk weer aan in. De Regeerings- zal vóór zooveel vereenigingen in iig genot stellen :n en inventaris .F. Aan een ver in financleele r verkeert, kan ge een voorschot leend. Uiteraard s alleen voor ver- die bestonden- bij van den oorlog, ïgscommissarissen ters van Sociale m Justitie zullen dvies van de zijde enigingen noodig Commisie van Vereenigingsaan- zal daarom met r samengesteld, van de zelfstan- ties van werkge- nemers wordt al- htig mogelijk be- igezien in het skende tijdperk, ligt, een doelma- ing van de so- n vari ons volk reffende regeling ^houdingen in een s staat niet wel zonder de werk- in de vakvereeni- werkgevers en IWING TEGEN GAAN MEI 3TIELEN. Idelijk komt het jens met gevon- ;n een gevaarlijk 'oo werd in het vorige week eer ssingen door het iteeren van eer zoodanig in het en, dat hij den- it in zijn ongeil nissen. Laat dit Ie waarschuwing en jongeren zijn larlijk spul toch t er liever de po. het vindt. D. M NDEN TE QLBURG. :sche bidstondei >pig plaats o] om 3 uur h t Hofplein en ol 6.45—7.30 in d< rk achter he pelhuisstraat}. Toelichting op de bekendma king van den Militairen Com missaris voor de Provincie Zeeland van 3 Deo. 1944, nr. 8 betreffende de Registratie van Vreemd Geld. 1. De registratieplicht heeft slechts betrekking op niet- vijandelijk vreemd papiergeld. De registratie omvat dus niet marken en lires, doch wel papiergeld van geallieerde en neutrale landen. 2. Bij de registratie moet het vreemde geld aan de bank wor den getoond en moet door de ze worden gecontroleerd of het voorgelegde geld in overeen stemming is met de aangifte. 3. De registratieformulieren moeten duidelijk en in drie voud worden opgemaakt en wel volgens het voorgeschreven model, dat door het Militair Gezag op aanvraag aan de banken wordt verstrekt. Een exemplaar wordt door de bank geteekend aan den registrant overhandigd. 4. Degenen die Belgisehe of Fransche franken ter registra tie hebben aangeboden, welke van geallieerde troepen als be- taling-voor goederen of diensten zijn verkregen ingevolge het destijds door de Nederl. Regee- I ring gedaan verzoek, moeten bovendien naast het registra tieformulier een afzonderlijke, duidelijke, gespecificeerde en I onderteekende verklaring in I tweevoud afgeven, dat dit geld I van Geallieerde Troepen werd I ontvangen als betaling voor I goederen of diensten. Eedoelde I Belgische of Fransche franken I moeten tevens bij de re- fistreerende bank worden ge- eponeerd. Na onderzoek en I juist bevinding der overgeleg- I de verklaring door of vanwege I het Nederl. Militair Gezag zal I zoo spoedig mogelijk tot inwis- I selmg van dit geld worden I overgegaan. 5. De registranten moeten. I zich tengevolge der registree- I rende bank legitimeeren. De I registreerende bank behoudt de beide eerste exemplaren van 1 het registratieformulier, ter I beschikking van de bevoegde I autoriteiten. Van de verklaringen, bedoeld I in punt 4 van deze Toelichting I moet het origineele exem- I plaar door de registreerende I bank'worden ingeleverd bij den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland (p.a. Koe poortstraat te Middelburg). Het tweede exemplaar blijft bij de bank berusten. Toelichting op de bekendma king van den Militairen Com missaris voor de Provincie Zeeland v an 3 Dee. 1944, nr. 9 betreffende de Inlevering van VÜandelijk Vreemd Papiergeld. 1. De inlevering van vijande lijk vreemd papiergeld (Mar- i ken en Lires geschiedt tegen kwitantie in drievoud. Daarop wordt vermeld de naam, het adres en het nummer van het I persoonsbewijs van den bezit- I ter. Indien de inlevering ge- 1 schiedt door een derde namens den bezitter, wordt ook diens naam en adres op de kwitantie vermeld. 2. Het origineel en eik der twee copieën worden van het 3. Het origineel der kwitantie I wordt afgegeven aan dengene I die het vijandelijk geld heeft I ingeleverd. 1 4. De eerste copie der kwi- I tantie wordt opgestuurd aan I het Agentschap van de Neder- landsche Bank te Middelburg, I w-aar deze copie tot nader or der wordt bewaard. 5. Indien de verzending vei hg kan geschieden, wordt te I vons, na 16 Dec. 1944, het in- I geleverde vijandelijke papier geld aangeteekend opgezon den naar het Agentschap van de Nederlandsche Bank te Middelburg, waar het eveneens tot nader order wordt be baard. Indien, de verzending met veilig kan geschieden moet het ingeleverde viiandelijke na- piergeld zoo veilig mogelijk OPROEP VRIJWILLIGERS. Oprichting Motor-transport- Compagnieën Nederland. De Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, han delende namens en ter uitvoe rig van een opdracht van den Chef van het Militair Gezag maakt bekend: Met spoed zal worden over gegaan tot de vorming van een aantal motor-transport- compagnieën Nederland. Taak, de zorg voor het le vensmiddelentransport. Voor aanmelding komen in aanmerking vrijwilligers, die de vereischte vakkundige be kwaamheid hebben. Een be roep wordt gedaan op: 1. Het geheele personeel van het Korps Motordienst en van het Vrijwillig Landstorm Korps Motordienst. 2, a Vrachtauto-chauffeurs; b. Automonteurs; c Garage-personeel. Personen, behoorende tot de genoemde categorieën, die zich gemeld hebben bij eenhe den, welke reeds zijn of wor den opgericht, zijn alsnog in de gelegenheid naar de Motor transport-Compagnieën over te gaan. Aanmeldingen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of bij één van de bijkantoren te Goes, Kruinin- gen, Tholen en Vlissingen. De Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, J. C. OORVER. Middelburg, 7 Dec. 1944 MELDINGSPLICHT VOOR CHAUFFEURS 1. De Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, han delende namens en ter uitvoe ring van een opdracht van den Militairen Commissaris van Zeeland d.d. 5 December 1944, draagt aan na te melden groep van personen op na te noemen handelingen te ver richten. 2. Alle chauffeurs, met uitondering van degenen, thans werkzaam in gemilita riseerd verhand, zijn verplicht om zich binnen drie dagen na publicatie dezes te doen in schrijven op het Gewestelijk Arbeidsbureau to Middelburg of één der bijkantoren. 3. Onder chauffeurs worden verstaan al diegenen, die het besturen van een vrachtauto of een personenauto als hun beroep uitoefenen of dit in de laatste vijf jaren gedurende korteren o langeren tijd ge daan hebben en als zoodanig in 't bezit zijn of geweest zijn van een geldig rijbewijs. 4. Werkgevers zijn bevoegd de in hun dienst zijnde chauf feurs aan te melden; laatstge noemden zijn dan zelf van aanmelding vrijgesteld. 5. Niet-nakoming van den sub 1 gestelden aanmeldingsplicht wordt als overtreding aange-' merkt en ingevolge artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg, gestraft mot hechtenis ■van ten hoogste een jaar of geldboeten van ten hoogste twee duizend gulden. 6. Deze verplichting geldt voor het gebied van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg en van de Bij kantoren te Goes, Kruiningen, Tholen en Vlissingen. Zij zal worden gepubliceerd in de pers en door aanplakking aan ge bouwen waar terechtzittingen worden gehouden en treedt onmiddellijk na bekendmaking in werking. De Directeur, J. C. CORVER. Middelburg, 8 December 1944. Voor deze aanmelding is het Arbeidsbureau geopend van 9 12 en van 25 uur worden bewaard door de in stelling waar het is ingeleverd, tot een tijdstip waarop de ver zending veilig kan plaats heb ben. 6. De tweede copie der kwi tantie wordt tot nader order bewaard door de instelling die de kwitantie heeft afgegeven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEELAND TE MIDDELBURG Op het Algemeen-Secretari aat der Kamer werd van het college van Algemeene Com missarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid voor het bevrijde Nederlandsche gebied te Tilburg een organisatie schema van genoemd Com missariaat ontvangen alsmede onderstaande adressenlijst van de door dat college ingestelde tijdelijke Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid: Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid. Naam Rijksbureau: Rijks bureau voor Aardolieproducten (4- generatoren en tankgas), Adres: Bleekstraat 49, Eind hoven, Naam en privé-adres Directeur: E. C. v. d. Brule, Ruusbroeclaan 5, Eindhoven; Rijksbureau voor Chemische Producten (excl. linoleum) p. a. N.V. Hollandsche Kunst zijde-Industrie, Breda, dr. H. L. Bredée, Kon, Emmalaan 17, Breda; Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen, Eindhoven, Demer 84, A. Th. van Tilburg, Apotheker, Eind hoven; Rijksbureau voor Ko len: Eindhoven Nachtegaal laan 13, ir. P. A. A. Wirtz, G. J. A. van Woerdeo; Rijksbu reau voor Papier, Papiefver- werkende en Grafische Indus trie: Nijmegen, p.a. N.V. Pa- pierfabr. Gelderland, Prof. ir. E. L. Selleger; Rijksbureau voor Non-Ferro-Metalen: Til burg, Willem Ilstr. 47, Mr. C. W. Heufke, Hertogstr. 20, Eindhoven; wordt Tilburg adres zal nader worden opge geven Rijksbureau Meta- ienverweikende InduAuie: Til burg, Willem Ilstr. 47, ir. H. M. Heesen, adres nog niet be kend, wnd. mr. G. Jurgens, Eindhoven; Rijksbureau voor ijzer en staal: Tilburg, Willem ilstr. 47, mr. C. W. Heufke, Hertogstr. 20, Eindhoven, wordt Tilburg adres zal na der worden opgegeven Rijksbureau voor Huiden en Leder: Tilburg, Willem Hstr. 47, A. J. A. van Gerwen, Ringbaan West 135, Tilburg; Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten: Eindhoven, Keizersgracht4, E. v. Buul, Eindhovenscheweg 53, Aalst; F. van Bast, Stationstraat 9, Valkenswaard; Rijksbureau voor Textiel: Tilburg (Indus trie) Willem nstr. 74/76; Eindhoven (Handel) Ten Ha- gestraat 13, mr. G. L. J. H. Jurgens, Eindhoven; Rijksbu reau voor Bouwmaterialen: Tilburg, Spoorlaan 102, P. Keusters, Goirkestr. 121; Rijks bureau voor Glas, Kerémiek en Houtproducten (incl. lino leum) Eindhoven, Voorl. Kei zersgracht 7, Drs. E. Gianot- ten, St. Odulphusstr. Eindho ven; Rijksbureau voor Hout: Eindhoven, Floralaan 174, G. M. v. d. Maesen, Eindhoven; Rijksbureau voor Oude Mate rialen en Afvalstoffen: Til burg, Willem Ilstr. 47Alg. Gemachtigde voor inbeslagge- nomen Goederen („Abego") Tilburg, Burg. v. Meursstr. 55, H. Bakker, Burg. v. Meuïe- str. 55, Tilburg; Rijksbureau voor Rubber: Tilburg, Willem nstr. 47. Het organisatieschema ligt op het Secretariaat der Ka mer, Balans 15, voor belang hebbenden ter inzage. JAPANSCHE „HARAKIRI'-DOLKEN. Morotai, 23 November (Anep- Aneta). Japansche officieren in Halmaheira schijnen niet meer zoo zeker tje zijn van de overwinning van Nippon; dit blijkt o.a. uit een nieuwe „ha- rakirï-dolk", waarmee zij zijn uitgerust en waarvan er eenige zijn buitgemaakt door Nederlandsche patrouilles, die met vijandelijke detachementen slaags zijn 'geraakt. De commandant van Nica op Morotai heeft zoo'n dolk weten te veroveren. Het ha- rakiri-instrument is scherp als een scheermes en buitenge, woon practisch voor het spe. ciale doei: het loopt puntig toe en is 25 cm. lang. OPLEGGING VAN DE DOODSTRAF MOGELIJK GEMAAKT. Op grond van het feit, dat het bestaande Nederlandsche strafrecht niet toereikend kon worden geacht voor een af doende berechting van de door landverraders en oorlogs misdadigers gepleegde mis drijven, heeft de regeering een aantal nieuwe maatregelen etroffen. Hiervoor worden krachtens het Koninkijk Besluit op de Bijzondere Gerechtshoven een aantal nieuwe gerechtshoven ingesteld welke met uitslui ting van eenig ander gerecht bevoegd zullen zijn landverra derlijke en oorlogsmisdrijven in behandeling te nemen. In deze bijzondere gerechtshoven, die uiteraard slechts van tijdelij- ken duur zullen zijn, wordt recht gesproken door vijf rechters, nl. drie burger-juris ten en twee militaire raads- heeren. De vonnissen der bij zondere gerechtshoven zijn niet vatbaar voor hooger be roep. Wel is, om eenheid der rechtspraak te verzekeren, een vorm van cassatie moge lijk gemaakt. Hiervoor wordt een bijzondere raad van cas satie opgericht. Er moest voor worden ge zorgd, dat de rechtspraak in overeenstemming werd ge bracht met het nationale rechtsgevoel met betrekking tot landverraad, zooals dat zich in de oorlogsjaren heeft ontwikkeld. Daarvoor biedt het bestaande Nederlandsch strafrecht niet voldoende waarborgen. E enerzijds im mers zijn de bestaande straf bepalingen geschreven in en voor een tijd, waarin de wet gever de feiten die tijdens de bezettingsjaren zijn gepleegd, niet of niet in voldoende mate kon voorzien; dientengevolge zouden een aantal tijdens de bezettingsjaren gepleegde mis drijven niet voor den rechter kunnen worden gebracht. An- derszrjds zijn de bestaande strafbepalingen in sommige gevallen niet toereikend om een bestraffing mogelijk te maken in overeenstemming met den ernst van de gepleeg de feiten. Om hierin te voorzien zijn bij het Koninklijk Besluit op het buitengewoon strafrecht een aantal nieuwe feiten als mis drijf strafbaar gesteld. Ten eerste zijn in dat besluit eeni ge misdrijven omschreven die in het bestaande strafrecht niet voorkwamen. Zoo is strafbaar gesteld een ieder die een ander opzettelijk heeft blootgesteld aan opsporing, vervolging en vrijheidsbero ving of aan eenige door of namens den vijand of diens helper toegepaste straf ®bf maatregel. Onder deze strafbe paling vallen dus zij die onder duikers of bezitters van radio toestellen hebben verraden. Strafbaar is ook hij, die gedu rende den oorlog opzettelijk gebruik gemaakt heeft van macht, gelegenheid of middel, hem door den vijand of het feit der vijandelijke bezetting geboden, om eon ander in zijn vermogen wederrechtelijk te benadeelen. Het Koninklijk Besluit maakt het tevens mogelijk misdrijven te berechten die buiten Ne derland zijn begaan, hetzij door Nederlanders, hetzij door anderen, die zich vergre pen hebben aan Nederland sche personen of belangen. Hieruit volgt dat dus ook Duitsche oorlogsmisdadigers voor den Nederlandschen rechter kunnen worden ge bracht, waar zij hun tegen Ne derlanders gerichte daden ook gepleegd mogen hebben. De tweede belangrijke voor ziening ligt in de verzwaring van de straffen op misdrijven die reeds in de bestaande strafwet voorkomen. Met name kan nu in alle gevallen waarin op een mis drijf gevangenisstraf van 15 jaar of meer was gesteld, de doodstraf, levenslange ge vangenisstraf of tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste twintig jaren wor den opgelegd. In dezelfde verhouding zijn ook de strafbepalingen op minder ernstige misdrijven aanzienijk verzwaard. Tenslotte zijn sommige be palingen van het bestaande strafrecht nacjer gepreciseerd. Een van de belangrijkste de zer aanvullingen geldt artikel 102 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij isbepaald dat opzettelijke hulpverlee ning aan den vijand in tijd van oorlog gestraft wordt met ge vangenisstraf van ten hoogste vijftien jaar. Het Wetboek van Strafrecht geeft echter niet aan wat onder hulpver leening aan den vijand moet worden verstaan. Bij het Ko ninklijk Besluit op het Buiten gewoon Strafrecht is derhalve vastgelegd, dat onder „opzet telijke' hulpverleening aan den vijand" mede moet worden begrepen: a. het bevorderen of ver spreiden van vijandelijke pro paganda; b. het aan den vijand ter beschikking stellen van eenig geld of goed; c. het verrichten van eenige daad ten voordeele van den vijand; d. het beletten, belemmeren of verijdelen van tegen den vijand gerichte maatregelen. Allen die aan deze misdrij ven medeplichtig zijn geweest, kunnen eveneens tengevolge van de reeds eerder genoemde verzwaring der bestaande strafbepalingen, met de dood straf, met levenslange gevan genisstraf of straf van ten hoogste twintig jaren worden gestraft. Iedereen die van een land- verraderlijk of een oorlogs misdrijf kennis draagt is niet alleen bevoegd maar verplicht daarvan onverwijld bij de po litie of het openbaar ministe rie aangifte te doen. (Perscom. No. 4). HOOG WATER TE VLISSINGEN. Dinsdag 12 Dec.: 11.43 uur; Woensdag 13 Dec.: 0.10 en 12.35 uur; Donderdag 14 Dec.: 0.59 en 13.21 emir. VERDUISTERING VLISSINGEN. Nu de bevolking van Vlissin gen geleidelijk in srtaat wordt gesteld, haar woningen weer electrisch te verlichten, is het verduisteringsvraagstuk op_ nieuw actueel geworden. De oolitie, die tot nu toe volstaan heeft met het geven van waar schuwingen, zal in het vervolg optreden tegen degenen, die de verduisteringsvoorschriften overtreden. Men wake dus te gen lichtuitstraling. D. M. NEDERLANDSCHE VLAG VOOR GENERAAL EICHELBEKGER. Melbourne, 10 Nov. (ANEP- ANETA). Namens het Kon. Neder- landseh-Indisch leger heeft generaal L. H. van Oyen als teeken van hoogachting een Nederlandsche vlag aangebo den aan den Amerikaanschen generaal Eichelberger, die de invasie van Hollandia heeft geleid. Generaal Eibhelberger zei in zijn dankwoord, dat hij hoopte eerlang nog meer invasies van door de Japanners bezet Ne derlandsch grondgebied te lei den. Hij voegde hier aan toe, dat men in Amerika de groot ste bewondering had voor het oorlogavverk van de Nederlan ders.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3