Het probleem der „Illegaliteit" Hevige aanval op het Duifsche bruggenhoofd ten Westen van de Maas MSiot). Wat nu met deze illegaliteit na de bevrijding te doen? Eer deel ervan de derde moot levert geen vraagstuk op: zij begeert niet meer dan er kend te worden om wat zij deed en vervolgens haars weegs te gaan. Maar de an dere, de politiek georiënteerde mooten: wat dédrmee? Er zijn Engelandvaarders, die het probletem geen probleem vin den: Hkt is, meenen zij, een uitgemaakte zaak, dat de ille galiteit straks de lakens uit deelt, want „die heeft het 'm dan toch maar gelapt". Uit het voorgegane is, hoop ik, duidelijk, dat ik dit standpunt gansch en al onhoudbaar acht. Nogmaals: van alle uitnemen de vaderlanders hebben de meesten met de illegaliteit niets hoegenaamd te doen ge had. Moeten zij deswege ach teraan hinken en tot tweede klasburgers verlaagd wor den Het ware een Ditter on recht dat zich even bitter zou wreken. Maar wat dan wèl 7 Het antwoord vraagt nog een opmerking vooraf. Deze: alle illegaliteit, die zich na de be vrijding nog als zoodanig ma nifesteert, is anti-(iemocra- tich, staatsgevaarlijk, onduld baar: zij moet, zoo noo- dig met harde hand tot rede gebracht worden, De illegale groep, die na de be vrijding haar ondergrondsche methoden van sabotage en „directe actie" niet wil los laten, die desgevraagd haar wapens niet wil afgeven wijl het bezit ervan door haar als „argument" in den herbouw van het Koninkrijk wordt ge- Zien, zulk een illegale groep heeft den bodom van den rechtsstaat verlaten. Zij is een revolutionnaire groep gewor den. Een bevrijd land kan al leen legaliteit dulden. Een be vrijd land behoort den illega len werkor te zien als een voortreffelijk vaderlander die aan zijn werk rechten 'ont leent, maar nimmer het recht om nd de bevrijding nog ille gaal te blijven. Heeft derhalve na de bevrijding geen enkele illegale groep het recht zich als zoodanig te continueeren en ook niet het recht om als zoo danig invloed te eischen, alle illegale werkers daarentegen hebben en daarbij kunnen zij zich om organisatorische redenen zeer wel van hun oude groepeering bedienen aan spraak op invloed op den gang van zaken. Niet zij al leen. Dat volgt uit wat ik over de uitnemende vader landers buiten de illegaliteit heb gezegd. Hior zijn, komt mij voor, de gerechte aansprak ken die de illegaliteit na de bevrijding mag, en moet, gel dend maken. Ten eerste: actieve mede werking aan de arrestatie en de berechting van landverra- Iders en collaborateurs, van ,vie de illegale werkers zoo bittere bekers te drinken heb ben gekregen. Deze actieve m,edewerking kan echter slechts steunen op door het overheidsgezag toegekende be voegdheden en op door dit ge zag geregelde inschakeling. Ten tweele: georganiseerd en individueel want et zijn ook illegale werkers die nim mer „in een organisatie zaten" - adviseeren ten aanzien van de bezetting van ambten, den terugkeer van oude functiona rissen, en de houding, door die gezagsdragers tijdens de be zetting ingenomen. Dat daar- bjj niet e'ke groep en iedere adviseur voor het volle pond zijn zin kan krijgen volgt uit de veelheid van zinnen die, vooral in Nederland, bij de veelheid van hoofden past. Het is heelemaal niet erg. Wie niet „in de minderheid" kan zijn en in dat geval ruzie kleuterklas van de democratie maakt of wegloopt, moet de nogeens overdoen. Ten derde: vertegenwoordi ging in alle wetgevende licha men. Pas wel op: niet de ille gale groep als zoodanig. Geen enkele illegale groep kan ooit als zoodanig vertegenwoordigd zijn, want haar doel: het ver richten van illegaal werk, is in een bevrijden staat zinne loos. Maar wel ia het het recht der illegale werkers invloed te hebben op de samenstelling der vertegenwoordigende li chamen. In hun midden en hier denk ik vooral aan de tweede moot leven denk beelden, die menigmaal buiten de vanouds bekende partijpro gramma's liggen en het ware ondemocratisch die denkbeel den niet van meet af aan een kans te geven. Ten vierdeverantwoorde lijke posten bekleeden in den staat en zijn organen. Alweer: pas op. Ik denk er niet aan. te stellen, dat iedere illegale werker na de bevrijding ge zagsdrager worden moet. Dat is sentimenteele nonsens. Maar in herrijzend Nederland zullen wij de wijsheid moeten toepassen, die een Friesche prodikaht mij eens per brief aan de- hand deed: ,,"t Komt op de mennekes aan". Zoo is het. Geen partij en geen kerk, geen vereeniging en geen re geering kan iets van belang tot stand brengen, indien er niet een of meer menschen van hard karakter, van vas DeVri je Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 15 Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Rimmelandplein 1. Dinsdag 5 December 1944 Familieberichten 15 regels 1.65. Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent ten wil, met stei-ke handen en onwrikbare doeleinden achter staan. In het oude Nederland v/as de bezetting van hooge posten maar al te vaak een zaak van nepotisme, anciënni teit, kliekgeeest en zelfs een nauw verholen erfelijkheid. In het nieuwe zal het aankomen op „de mennekes". Welnu: in de gelederen der illegaliteit zijn „mennekes" die, al tellen zé nog geen dertig, getoond hebben heel wat meer situatie begrip en vaderlandsch ver antwoordelijkheidsgevoel te bezitten dan menige hoog- waardigheidsbekleeder, die in den loop der gezapige jaren bij gebrek aan gewicht om hoog is gevallen. Geef ze hun kans! Ruim baan voor de jeugd! Ik laat het hierbij. Moge ons vaderland bij machte blijken, to leeren èn uit het verleden èn uit het Belgisch- Fransche heden. Dan zal het begrijpen, dat „de illegal! teit" noch een „heilige" en onaanraakbare, noch een ro. mantisch-eensgezinde groepen- bundel is; dat zij om haar on schatbare verdiensten diep ingeschakeld behoort te wor- 'sn in afrekening, voorlich ting, vertegenwoordiging en verantwoordelijkheid; maar dat èlles wat zij na de bevrij ding doet en wil doen gemeten moet worden met den demo cratischen maatstaf van den rechtsstaat, waarin nu een maal geen plaats is voor een illegaliteit, die niet blijkt te begrijpen, dat zij vóór alles, in alles en boven alles... legaal moet zijn. serge a nt-ma joor singeiiling overleden. Nieuw-Guinea, 10 Novem ber (AN3P-ANETA). Ten gevolge van een onge val ergens in Nieuw-Guinea is sergeant-majoor P. Sir.gerling aan zijn wonden overleden. Sergeant-majoor Singerling was een der beste onderoffi cieren van het NIC A (equiva- len van Militair Gezag in het bevrijde gebied van Neder- landsch Oost-Indië). In Limburg zijn gisteren de troepen van het 2e Br. leger begonnen met den aanval o; het D.. bruggenhoofd ten W van de Maas hij Venlo. De aanval werd ingezet' met vlammenwerpers en infante rie. De D. verweerden zich hevig, vooral aan den anderen oever van de Maas. Deson danks trokken speciaal daar voor uitgeruste tanks een tankgracht van 8 m. breed en 6 m. diep ove.Eerst baan den mijnenvegers zich een weg door de dichte mijnenvel den, daarna volgden de tanks en infanterie. In Venlo werd gisteren in één der buitenwij ken een fabriek, waar zich 150 mitrailleurnesten bevonden, door de geallieerde luchtmacht gebombardeerd. Gisteravond, was de aanval reeds gevor derd tot op 800 m. van de brug, die Blerik met Venlo verbindt. Blerik zelf is reeds voor het grootste gedeelte in geallieerde handen. De gedeelten van Linnich en Jülich, die op den W. oever van de Roer liggen, worden op het oogenblik van de laatste ach tergebleven Duitschers gezui verd. Ook Diiren wordt steeds meer door de Am. bedreigd. Het dorpje Brandenburg werd hier veroverd. In een verrassend snellen aanval zijn troepen van het 3e Am. leger gisteren de Saar overgetrokken. Zij veroverden daarbij de brug over de rivier bij Saarlautern, die onbescha digd in hun handen viol. Pa trouilles waren 's nachts de rivier in bootjes overgestoken en bezetten het O. deel van de brug, terwijl andere aföeelin- gen snel oprukten naar de an dere zijde. De vijand had springladingen onder de brug aangebracht, maar genietroe pen wisten deze, onder vijan delijk vuur, «te verwijderen infanterie stroomen al over de veroverd brug. Op den O. oever van de Saar hebben zij het bruggenhoofd reeds aan zienlijk uitgebreid. Het front in D-iitschland 13 in dit ge bied 70 km. breed. Vorder naar het Z. bedrei gen Am. troepen eveneens het Saargehied. Zij rukken op over een front van 30 km. en heb ben den straatweg van Saar- union naar Hagenau reeds overschreden. Verschillende plaatsen ip. dit gebied werden veroverd. Zooals ten N. als ten Z. van Colmar vernauwen de gealli eerden den corridor, waardoor de D. nog kunnen ontsnappen. Deze is nog hoogstens 15 km. bréted. Luchtfront. Zaterdag werden van Italië uit doelen in het gebied van Weenen door 500 zw. bommen werpers aangevallen. In Op- per-Silezië werden benzinefa- brfeken te Odertal en Bles- hammer gebombardeerd. De aanval op Weenen werd Zon dag herhaald. Ook werden doelen in Noord-Italië aange vallen. Zuidfront In de Adriatische sector heeft het 8e Br. leger tus- schen Faenza en Ravenna be langrijke terreinwinst geboekt. De troepen zijn om het ver keersknooppunt Russi heenge trokken en hebben de spoorlijn Faenza-Ravenna bereikt. Rus- si wordt op het oogenblik van vijanden gezuiverd. Oostfront. In N.O. Hongarije hebben de troepen van gen. Petrov en die van gen. Malinofski zich thans vereenigd. Twee belang rijke verkeersknooppunten van de wegen en spoorwegen die van Hongarije naar Z. Polen loopen, nl. Miskolcz en Sato- ralja-Ujhely, werden veroverd. Z. van Boedapest maakt Reeds zijn de Am. bezig onder. het vuur der vijandelijke artil- Ten iwcuupesi maam lerie een brug over de Saar te het Russische offensief groote 1 bouwen. Geallieerde tanks en vorderingen. De Russen ruk-1 ken op met een snelheid van 20 km. per dag. Voorbij Pees hebben ze de rivier de Drave bereikt. Ze staan op minder dan 40 km. van het Balaton meer. De Russen die naar het Noorden oprukken hebben DunaFöldvar veroverd. Ze zijn hier Boedapest tot op 60 km. genaderd. Voor het eerst w.erd in het Russ. legerbericht van een achtervolging gespro ken. Uit het hoofdkwartier van Tito wordt gemeld, dat in het dal van de Morawa de belang, rijke plaats Tsjatsjak weid veroverd. In Dalmatië is het laatste D. steunpunt, Knin gevallen. Verre Oosten. Uit Washington zijn nadere bijzonderheden bekend ge maakt over den 4en aanval op Tokio. Het hoofddoel van den aanval waren de Moesjasjima- vliegtuigf abrieken, die in brand werden gebombardeerd. De aanval duurde 90 minuten. 12 Jap. jagers werden neerge schoten. Eén vliegende vesting is niet teruggekeerd. Bij Borneo hebben geallieer de vliegtuigen 3 Jap. vracht schepen tot zinken gebracht. Van overal. De Nederlandsche minister president heeft- een bezoek gebracht aan Nijmegen en omgeving. Het geallieerde opperbevel heeft 2000 ton voedsel ter be schikking van de Ned. bevol king gesteld, voornamelijk vleesch, vetten, gedroogde melk en meel. Bovendien zijn 6 ziekenhuizen van 400 bedden en medicijnen voorzien. De Ned. openbare diensten heb ben de beschikking gekregen over 4000 ton steenkool, 240.000 liter benzine en 225.000 liter diesel-olie. In November heeft het ge allieerde luchtwapen meer dan 100.000 ton bommen op Duitschland geworpen, waar van Engeland bet record-aan- del had, n! 53.000 ton. De startbanen van het ,V 2-wapen in Nederland werden 30 keer aangevallen. 200 vliegtuigen deden aanvallen op de ver keerswegen naar deze banen. Bij aanvallen oo spoorwegdoe len werden 50 locomotieven vernietigd en de spoorlijn op ongeveer 300 plaatsen ver nield. Afgezien van de verlie zen aan de fronten verloor het luchtwapen in November 155 toestellen. AAN HET WERK. Nu de gehate bezetter is verjaagd, is de tijd van sabo- teeren voorbij. ï'hans moet iedereen de handen uit de mouwen steken. Men beseffe, dat de enorme taak waarvoor wij staan, alleen kan worden volbracht door een uiterste krehtsinspanning van allen. Het mag niet voorkomen, dat dringend werk blijft liggen doordat er niet voldoende ar beiders te krijgen zijn. De oor- fog is nog niet ten einde en, de strijd tegen den vijand gaat voor alles. Van geallieerde zijde zijn klachten geuit, dat dringende reparatiewerkzaamheden niet konden doorgaan door tekort aan werkkrachten. Het zou wel zeer beschamend voor de Zeeuwen zijn, indien dergelijke klachten op goede gronden blijken, te berusten. Laat leder bedenken, dat ons aller belang een samenwerking van alle krachten eischt. Eerst moet de vijand worden versla gen, en aan deze taak moeten alle andere belangen onderge schikt worden gemaakt. Middelburg, 29 Nov. 1944. Dc Militaire Commissaris voor de «Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. BIDSTONDEN TE MIDDELBURG. Op Dinsdagmiddag 5 De cember en Zaterdagmiddag 9 December zal de Bidstond wor den gehouden in de kerk op het Hofplein om 3 uur. PRESIDENT ROOSEVELT ONTVANGT DEN AMEKIKAANSCHEN AMBASSADEUR BIJ DE NEDERL. REGEERING. Washington, 20 November (ANEP-ANETA). President Roosevelt heeft den heer Stanley K. Hornbeck, zooals de ambassadeur dit noemde, een afscheidsaudiën- tie verleend. De heer Horn- heck zal binnenkort de V.S. verlaten om zijn functie als Amerikaansch Ambassadeur bij de Nederlandsche regee ring te Londen te aanvaarden. Voordien was de heer Horn beck speciaal assistent van den heer Cordell Huil. TEN AFSCHEID. Daar onze Hoofdredacteur, de Heer J. C. Corver, zich we gens drukke werkzaamheden genoodzaakt ziet zijn werk aan ons blad te beëindigen, is het onze behoefte hem op deze plaats onzen oprechten dank te betuigen voor alles, wat hij Vjor „De frije Zeeuw" heeft gedaan. De tijd van voorbe reidingen en het werk om ons blad het licht te doen zien, hebben veel van zijn energie geëischt. We wenschen hem in zijn nieuwe functie3 alle kracht toe, die hij daarvoor noodig zal hebben. De Redactie,

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1