VRIJE STEMMEN De betooverde wereld Bombardement van Japan duurt voort Ie JAARGANG NUMMER 215 DAGBLAD VOOB ZEELAND Vrijdag 20 Juli 1945 Algcuicene Leiding: B. G- Kloosterziel en S. L. Bocrma Hoofdredacteur J. Kocltebakker Redactie en Administratie Goes, - Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 BUITENLANDSCH OVERZICHT Ja, soms lijkt de wereld op haar kop te staan, en we moeten ons de oogen uitwrijven om te vragen ol we niet droo- Een kort berichtjeStalin, de leider van de communistische sovjetrepubliek, heeft de jonge koning van Roemenië Mi chael een decoratie geschonken. Het is verstaanbaar, dat Roemenië thans bond genoot van Rusland is, na de verdrijving van het nazi-regime. Maar dat de koning nu een communislische decoratie mag dragen, en wil dragen dat zouden zijn voorvaderen toch nimmer hebben ge droomd. De Valera heeft aan een verbaasden correspondent verzekerd, dat Ierland een republiek was. En toen de schuchtere vraag kwam, of dit al lang zoo was, en wanneer het dan een republiek was ge worden, zei De Valera, dat hij daar maar niet over spreken wou. Heel Engeland stond op zijn achterste beenen. Als de Koning van het Britsche wereldrijk niet meer door Ierland wordt erkend, aan ver valt ook het deelgenootschap van Ierland aan de vele stoiielijke voordeelen die al leen voor leden van 't Britsche gemeene- best zijn bestemd. Onderlinge vrijhandel, het muntwezen, enz. Doodleuk zei toon De Valera in een volgend persgesprelc, dat Ierland wel inwendig een republiek was, en eigen zaken zelfstandig regelde, doch dal tegenover de buitenwereld de koning nog voor Ierland kon optreden. Een storm in een glas water dus. Maar de achtergrond ervan is eon innerlijke' breuk, die ongewild aan den dag kwam. In feite een republiek. En het land had geen oorlog met Duitschland. Was het niet een heimelijke vriend Amerika en Engeland, de overwinnen de naties. En nu lezen we van stakingen en revolutionaire woelingen. Waar is de eendracht, die de overwinning bracht, en ook Japan moet vernietigen In Londen zijn stakingen uitgebroken in het trans port- en scheepvaartbèdrijf, zoodat hel vervoer van oorlogsbenoodigdheden wordt belemmerd. 4000 stuwadoors en dokwer kers hebben het werk neergelegd. En in Amerika is het nog erger. Daar wordt een onderzoek geopend tegen communis tische activiteit in- de omgovincr van Hol lywood. De Heaistpeis maakt hier qe- weldig ophef van. Hel moet een complot zijn, zegt deze, dat beoogt de regeering omver te werpen, en een nieuwe staats vorm in te stellen. Hot eendrachtige En geland, en hot saamgesmeede Amerika, in gevaar uiteen te vallen in elkaar be strijdende groepen, waardoor do oorlogs inspanning wordt lamgelegd De pap wordt niet zoo heet gegeten als ze op gediend wordt. Doch we vragen toch wel eventjes 'at, of dit nu zoomaar opeens kan. Het Berlijnsche leveneen nieuwe postzegel is door de Russen er uïtgege- geven, waarop de Russische beer is af gebeeld. Deze zegel vrotdt ook in de Britsche en Amerikaansche zone verkocht en gebruikt. Dit in de hoofdstad van Hit- Ier en van Wilhelm II. In het Russische doel van Berlijn wordt de orde op straat geregeld door Russische meisjes in uni form, die dil keurig doen, en correct aan slaan als een officier passeert, Die arme Franschen, altoos ridders van de droevige iiguur Ook zij zouden mee de Duitscho hoofdstad mogen bezetten. Wat een eer, te 2amen met de Big Three 1 Duizend uitgelezen mannen worden naar de stad gezonden. En nu komt het laco niek bericht, dat er in Reinekendorf. in de Britsche zone, 1000 Franschen zijn aangekomen. Maar dat er noq niets van bekend is. waar ze eigenlijk het com mando zullen krijgen. Het glorieuze Frankrijk 1 Als De Gaullo nu maar niet weer opstuift, en met een korzelig ge baar de boel in duigen gooit. Het is ook In België is alles le koop, maar Een Nederlandsch zakenman betaalde in Antwerpen in Hotel Victoria voor een diner, dat bestond uit patates frites, sla en een glas biGr 261 francs. Dit hapje kostto hem in Hollandsch geld dus f 60.03. De franc is ongeveer f 0,23' waard. On danks deze prijzen zitten de calé's stamp vol menschen en krijgt men den indruk, dat er niet veel gewerkt wordt in België. De kostelijkste dingen staan in de eta lages maar do prijzen De prijs van oen ameublement verleert van 16.000 tot 90.000 francs. De regeering heeft verboden, dat er glas. cement en qips worden verkocht, een buitenstaander kan er dan ook niet aan komen. Maar wanneer men op de Beurs komt, krijgt men deze zaken voor 800 pet boven den normalen prijs. Een paar lin nen strandschoenen met kartonnen zolen kost 350 irs. Dat is 90 Eon vanille lisje „spécial" kost u maar 22 francs of f 5,06. wel hard. als men terugdenkt aan de glorierijke dagen, toen Napoleon in Ber lijn te gebieden had. Met alle respect een Napoleon in zakformaat, al heeft hij groote verdiensten Tot slot iets over het verbijsterende gebeuren in de Britsche zone dichtbij onze grenzen. Droom ik of waak ik Een goe de duizend paarden waren door de Duit- schers uit ons land gestolen. We zouden ze terugkrijgen, vertelt het Dagblad voor Midden-Limburg. Over Nieuwe Beerta zou den ze naar Limburg worden geleid. En Landbouwherstel had alles geregeld. Geen paard kwam. En de verklaringons eigendom krijgen we niet terug, omdat die duizend gestolen paarden voor onze arme boeren zoo bitter noodig gebruikt zouden worden voor kolentransport, 30 miilioon Ion steenkool uit het Ruhrgebied naar de geallieerde landen En oen beetje verder Duitschland in In Flensburg werd een Duïtscher voor de Britsche militaire rechtbank gedaagd, om- dal hij het haar van een Duitsch meisje had afgeknipt wegens omgang met ge allieerde soldaten. Dat knippen mocht vol strekt niet, zei de rechter. En ik dacht, toen de verbroedering nog verboden Prof. Schermerliorn IN ZEELAND De minister-president brengt een bezoek aan onze provincie. Woensdag kwam prof Schermerhorn te Middelburg aan, waar hij na ontvangst door de plaatselijke autoriteiten een onderhoud had met den hoofdingenieur Jansen van den Rijkswa terstaat. Hel onderwerp van de bespre king was de Droogmaking van Walche ren. waarmede de heer Janseri belast is. In Vlissingen, waarheen de minister president zich vervolgens begaf, werd hij ten stadhuize ontvangen. Hel gat in den Nolledijk werd bezichtigd. Tezamen met de heeren van den Rijks- Waterstaat is prof. Schermerhorn per marine-vaartuig naar Westkapelle ver trokken. De herstellings werkzaamheden werden in éogonschouw genomen. Na den nacht in Middelburg doorge bracht te hebben is onze premier per marine-vaartuig naar Breskens gegaan. Hij zal een tocht door het geteisterde Zeeuwsch Vlaanderen maken en daarna over Terneuzen-Hoedekenskerke op Zuid- Beveland aankomen, waarna hij zijn reis door Zeeland zal vervolgen. Nieuwe jagers Uil Washington komt het bericht, dat de Amerikanen een nieuwen jager heb ben, de „Corsair", die opstijgt vanaf de vliegdekschepen, doch zoo is gebouwd, dat hij in geval van nood veilig op zee kan landen, als deze tenminste niet te De i. Corsair is r krachti ge machine, die bovendien 1000 kg. aan bommen kan meenemen. De bewapening beslaat uit zes 50 mm. machinegeweren, die in de vleugels zijn aangebracht. De grootste snelheid van het toestel is, vol gens een olficeele mededeeling, ongeveer 640 1cm. per uur. De nieuwe Fransclie jager, die eenige dagen geleden proef heelt gevlogen en die nog slechts bekend staal als de VB-10 heelt, volgens een mededeeling van het Fransche ministerie van Luchtvaart, een maximumsnelheid van om en nabij de 650 km. per uur. Het toestel was tijdons de bezetting ontworpen, maar de Duit- schers hebben 't nooit „de lucht in kunnen krijgen" als gevolg van de doelmatige sabotage der Franschen. Het Fransche ministerie zegt, dat er nog meer machines op stapel staan, die nog krachtiger en sneller zullen zijn dan do VB-10. A.N.P. Opdracht r An- Den gciiebten Führer in dankbc: erkennung gewidmet von Je moet maar durven In de boekenschat die bij Hitiers bezit tingen gevonden werd, trollen de speur ders oolc een boek mei teekemngen aan van een Nederlandschen schilder, die eigenhandig bovenstaande opdracht schreef in een geschenk, dal hij toezond aan den onderdrukker van zijn eigen volk Wij willen helpen den naam van dezen landgenoot aan de vergetelheid te ont rukken. De opdracht was onderteekend JAN VAN MEEGEREN. Red. Het Verre Oosten De Britsche en Amerikaansche Pacifie- vloten zetten ook gisteren hun beschie tingen van Japan voort. Marinevliegtuïgen bombardeerden ontdekte schuilhavens der Japansche vloot te Yokosuka in de Baai van Tokio. Lichte marine-eenheden beschoten de omgeving van Kaap Ncji.-a aar. don oostelijken ingang van de Baal. Luchlmacrschalk sir Hugh Lloyd, die volgens een bericht uit Guam beschreven wordt als de opperbevelhebber van do Britsche luchtstrijdkrachten in den Pacific, heelt verklaard, dat zoodra het aantal vliegvelden voldoende is, de R.A.F. mei zijn nieuwste bommenwerpers zal gaan deelnemen aan den strijd tegen Japan met de verbeterde „Lancaster" en de nieuwe „Lincoln", die beide 10 Ion bom men kunnen meevoeren. In Noord-West Borneo hebben de Aus traliërs Marudi veroverd, SO km. van de kust. Op Nieuw-Guinea oefenen zij sterken druk uil op de Japansche steunpunten- De conferentie te Potsdam Aan Truman wordt hel plan toegeschre ven om voor te stellen, de verschillende zones op te hellen, en ze allé te stellen onder een internationaal bestuur. Hij zou aan Rusland vragen, het bezette gebied niet te bolsjewiseeren. Stalin zou gevraagd hebben om een 1500 milUoen pond sterling-leening. Voorgesteld zal worden de vredescon ferentie in 1946 te houden. Truman wenscht een werkelijke Euro- psesche eenheid, geen blokvorming in het Westen, tegenover een blok in het Oos ten. Anders zou het gevaar ontstaan, dat uiteindelijk heel Europa zou komen onder den invloed van het krachtiger Oostelijke blok. Mevrouw Truman staat aan het hoofd van een comité, da', een collectie Engel- sche klassieken naar Rusland zal zenden elk boek wordt voorzien van een inschrift Perzië De Prawda zegt. dat de val van Riza Slcah, die in 1941 afstand deed, de moge lijkheid opende, dat zijn despotisch be stuur plaats zou maken voor de wederge boorte van democratische bewegingen. Er werden wel beloften in die richting ge daan. maar er kr*.j geen verandering. Nu is de massa der booren zonder land, de arbeiders worden vreeselijk ge-exploi- teerd, de verkiezingshervorming is niet tol stand gekomen, enz. Ook tot sabotage neemt het reaction- nair bestuur zijn toevlucht. Toen op een vakvereenigingscongres in Teheran in het gebouw der vakveroenigingen aldaar een Sovjetafgevaardigde het woord voerde, werd door den Burgemeester de electrici- leitskabel doorgesneden Zouden da achtergronden der wrijvingen in Persië niet mede veroorzaakt worden door de pelroleumvelden in het Noorden en Zuiden, welke voor de groote mogend heden een buit zouden vormen Rusland hoeft het oog gevestigd op de bronnen in het Noorden. Brittannië op die in het Zui den. Arm Perzië Eenige uitkomst kan slechts zijn een democratisch regime, dal onder bescherming komt van den Bona der Vereenigde-Volkeren. Het is jammer, dat Perzië niet de ruggesteun kan genie ten van de Arabische Liga Mcar hier 2ijn beletselen. Italië De New Statesman and Nation protes teert cr tzgen, dat de geallieerds:, In Noord-Ilalië de verzetsbeweging, die reeds een zekere orde had geschapen.ter zijde hebben gesteld voor een militair bestuur. De vrijheid van pers en vergedering is aan banden gelegd terwijl toch de ver dienstelijke 'actie dezer verzetsbeweging Ncord-ltalië recht gaf op een eigen be- NEDERLANDSCHE UITZENDINGEN Hierbij geven v/e onze lezers de uilzendtijden in het Nederlandsch le. Radio Parijs Dinsdag-, Donder dag- en Zaterdagavond om 9 uur. op 2-1.76 m-, 31.38 m. en 463 m. 2e. ZwitserlandRoode Kruiszen- derMaandagavond 7 uur op 44.S7 m. in deze uitzendingen worden de namen gelezen van Nederlanders, die nog in, het buitenland verblijf houden en van hen die onderweg zijn naar het vaderland. stuur. Zoo voert de politiek der geallieer den tol tegenbouding van de herrijzenis en tol hel knotten der linkscho krachten in het algemeen. In het Amerikaansche senaatscomitè werd een voorstel van oen Amerikaan van Italiaansch'o afkomst aangenomen, om Italië toe le laten tol de gemeenschap der volkeren. Balkan Griekenland meldt grensincidenten. 100.000 Joegoslavische soldaten werden bij de grens opgemerkt. 30 Bulgaren wa ren de grens overgekomen. Albanië mo biliseerde vier lichtingen. 600 Grigksche gezinnen werden aldaar gevangen gehou den. Albanië lieeit nog steeds Noordelijk Epirus in zijn bezit. Griekenland zond een nota daarover aan Engeland. Reuters diplomatieke correspondent deelt mede, dat welingelichte kringen in Lon den van mooning zijn, dat er iets voor te zeggen is, om aan het verzoek van Griekenland voor een beschermende be zetting van Noordelijk Epyrus, de zuide- lijl-.e provincie van Albanië, tegemoet te komen. Gronden voor zulk een inwilliging zijn te vinden in het feit, dat de Grieksche regeering hacr eischen op het gebied van noordelijk Epyrus definitief heeft doen gelden. De Oostzee De Finsche radio deelt mee, dat te Pots dam vermoedelijk ook do positie van Zweden ter sprake zal komen, in verband met de Oostzee. Zooals Rusland privile ges vraagt ten opzichte van de Dardanel les zou het ook wenschen willen uiton met betrekking tot hel internationaUseeren van de toegangen tot de Oostzee. De Slavische expansib nacr de wereld zeeën in het Noorden en het Zuiden vol trekt zich met onweerstaanbare kracht België De wetgevende commissie van den Bel gischen Senaat keurde het wetsvoorstel Goed, waarbij Lepaaia v/ordt, ciat koning Leopold zijn functie niet kan hervatten, totdat beide kamers haar goedkeuring verleend hebben. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. De rechtervleugel van den Senaat kwair. oveneens bijeen en besloot tegen het wetsontwerp te stemmen. Later werd het wetsvoorstel door don senaat aangenomen. Engeland De uitvoerende raad van de Britsche Nationale Mijnwerkersunie heeft zich uit gesproken voor nationalisatie van de Brit sche kolenmijnen. De Tangerconfereniie De Tanger-conferentie te Parijs is uit gesteld tol Augustus, schrijft de diploma tieke medewerker van Reuter. Op de conlerentie te Potsdam zal hel verzoek van Rusland om aan de Tanger conferentie deel le nemen, besproken worden. Over annexatie Minister Van Kleifens heeft op een pers conferentie gesproken over mogelijke cm nexatie van Duitsch grondgebied. Na tuurlijk kan dit alleen met toestemming der groote geallieerden gebeuren. Onze rechtsgrond is het groote verlies aan vruchtbaar land, dal wij door den oorlog hebben geleden. En, zei de minister, wij moeten uil dit oogpunt ook bescheiden zijn in onze vraag. Alleeen compensatie van ons verlies, geen verdere leve ringen. Een strook langs Groningen. Drente, Overijssel en Gelderland is aan gewezen. De schijnbare hardheid om dc bewoners er uit te verdrijven wordt vol komen weggenomen door de overweging dat al deze DuilscherS geheel achter hei Hltler-bewind hebben gestaan, en dus mee schuldig zijn. De bevolking willen wï; zeker niet in ons land hebben, dat staal als een paal boven v/ater. Een moeilijkheid achtte de minister ge legen in de mogelijke annexatie van eon neg zuidelijker gelogen strook, omdat daar mijnon liggen, die aan Fransche en Belgische vennootschappen behooren, en dit wellicht bezwaren zou geven. Wij hebben van andere zijde jui3t het betoog gehoord, dat allereerst de mijnen in ons bezit moeten komen, omdat wij daaraan voor onzen economischen weder opbouw het meest behoefte hebben. Om al deze dingen le overwegen, is thans een samenvattende organisatie opgericht - „Het Nederlandsche Comité voor gebiedsuitbreiding", waaronder weer een studiegroep ressorteert, die alle problemen scherp onder de oogen zal Welken tijd zullen wij hebben in Nederland Toen de Duitschers ons in het zuiden -erlieten, bleef hun tijd achter. En toe vallig was die in die dagen in overeen- imïng met den tijd van de geallieer de troepen. Alles ging dus gewoon door. Van 't voorjaar kregen wij tegelijk mot de geallieerden den zomertijd, die eigen- voor de Britten de dubbele zomertijd Wat zal er nu straks gebeuren De Britten zullen van den dubbelen zomer tijd overschakelen naar den enkelen zo mertijd, en van den winter naar hun nor malen tijd. Gaan wij met dit alles mee j navraag aan het Nederlandsche Mi nisterie van Bïnnenlandsche Zaken werd geantwoord, dat daarover nog geen be sluit genomen was. Gelukkig. Dan kan de volksmond ook >g een woordje meepraten. Als wij ook een dull in 't zakje mogen gooien, zouden we zeggen geef ons in elk geval nooit meer den Amsterdamschen tijd terug Wij zijn hevig nationaal, alle maal. Doch een nationalen tijd kunnen niet prefereeren De afstanden zijn te weggevallen, en de verstrengeling der volkeren is te ver voortgeschreden, om ons niet aan te sluiten bij het tijdsblok waarbij we hooren. En kan dat wel ooit anders zijn, dan den Britschen tijd Do Musserls en consorten zijn uitgescha keld. Wie gaat nog met hun gedachten mee Red. Verbasterend besluit -Vele Hollandsche boeren aan de grens strook bij Duitschland hebben land liggen over de grens, en hebben steeds vergun ning gehad om dit land aldaar te bewer ken. Ook onder de bezettina der Britten gingen zij daar natuurlijk mee door. En v/at geschiedt nu in de omgeving van Hardenberg Daar is aan de Nederlan ders door de Britsche militairen gelast, de grens niet le overschijden. Hun oogst rijpl nu aan de adere zijde van de grens. Doch zelf mogen zij die niet binnenhalen. Neen, zegt de Britsche bevelhebber - dat is voedsel voor Duitschland. Dat moeten de Duilschers zeli oogsten. Deze er. soortgelijke feiten vermenig- vuiidgen zich. Hebben wij nog iets in te brengen bij onze bondger.ooten Of zijn wij gewoon oud vuil, en zijn de „lieve" Duitschers de nieuwe vriendjes Red. Afgedankte verduisteringsgordijnen KLEEREN VOOR ONZE KINDEREN Millioenen menschen in ons land, schrijft de Engelsche krant „News of the World", vragen zich af, wal zij moeten doen met do verduisteringsgordijnen, die zij niet meer noodig hebben. Er is nu een mooie gelegenheid om aigedankte verduisterings gordijnen een goede bestemming te ge ven. De Help Holland Council en het Fransche Roode Kruis hebben beide om onbeporkle hoeveolheid verduisterings-ma- teriaal gevraagd, ten einde daarvan kin- derklecren te laten maken. De Help Heiland Council zal ieder, die lcleeren voor Nederlandsche kinderen wil maken en zich daarvoor opgeeft, een boekje sturen met aanwijzingen en leeke- Do Engelsche vrouwen en meisjes, die handig zijn met naald en draad, zullen zoo nultig werk kunnen doen, waarmee zij onze moeders en kinderen enorm hel pen. Wij hopen, dal er veel aanvragen voor het boekje bij de Help Holland Council binnen komen Aardappelen blijven op de bt>n Toen het Zuiden van Nederland bevrijd was, heeft men daar voorraden aardap pelen aangelegd, waarmee men eventueel het «vorige gedeelte van Nederland da delijk na de bevrijding zou kunnen hel- Daar Noord-Nederland eerder bevrijd was dan het Westen, konden van daaruit heel snel per schip aardappelen naar de hongorprovincies worden aebrachl. Dit heeft ten gevolge gehad, dat in het Zuiden restanten gebleven zijn, die nu niet meer voor de consumptie geschikt zijnwel kunnen zij nog tot veevoer verwerkt wor den. Ten n den nieuwen oogst .'can men niet optimistisch zijn. Er is geen pootgoed uit hel Noorden en Westen ge komen en men zcl latere soorten vroea moeten rooien, wat de opbrengst ongun stig be-invloedt. In den herfst kan men evenwel pas een definitief beeld geven van de aardappolpositie, omdat eerst dan de cijfers uit alle streken van ons land binnen zijn. Tot het najaar dus zullen de aardappelen in ieder goval gerantsoe neerd blijven. Naar Radio Schenectady meldt, woedt er in de Amerikaansche slaat Orogon reeds gedurende eenige dagen een reus achtige boschbrand. Duizenden nemen aan het blusschingswerk deelbijna 12 duizend ha. is al verwoest. De schade loopl in de millioenen dollars.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1