VRIJE STEMMEN HERSTELLEND NEDERLAND Japans offensief in Birma Ie JAARGANG NUMMER 209 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 13 Juli 1945 Algemecne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 ONZE KNOKPLOEG III. Naast de zuivering en de democratie is wel een hoofdbelang voor ons herrij zend volk wat door hel ministerie van Drees voornamelijk wordt beharligd, n.l. SOCIALE ZAKEN. Hieromtrent wordt een helder geluid ge geven in de ministerieele programrede, dat wij met groote instemming hebben beluisterd. Er is groote nood, zegt de minister-pre- Groote deelen van ons volk hebben ge brek aan alles. En voor een groote meer derheid is er tekort aan o zoo veel eer ste levensbenoodigdheden. De spreker noemt hier allerlei op, wat wij hier weg laten. Ons dunkt, elk lezer kan daarvan zelf wel een lijstje maken, hetzij uit eigen bittere ervaring, of wel op grond van hetgeen zijn meevoelend hart speurt om zich heen. Welnuhoe moet daarin worden voor- De minister noemt drie manieren. De eerste is dat wij moeten hopen dat onze bondgenooten nog allerlei invoer zullen toestaan, van de goederen die wij nu direct noodig hebben en onszeli nog niet kunnen verschaffen. De tweede manier isdal heel ons volk zijn uiterste kracht inspant om te produ- cecren en mee te werken, elk op zijn aan gewezen plaats. Het was wel een tra gisch samentreffen, dat juist toen ae re geering was aangetreden, er twee sta kingen uitbraken in de meest vitale be drijven de havenarbeid en de kolenpro- Geluklcig zijn beide voorloopig opgehe ven, al is er een stille dreiging van de havenarbeiders op den achtergrond, waar van wij 26 Juli nader zullen hooren. Maar bij deze gelegenheden bleek al weer, hoezeer hier de belangenstrijd lusschen werkgevers en werknemers in de prak tijk nog niet is opgeheven, en die men ideëel in een hoogere eenheid opgelost zou wenschen te zien. Voorshands is de weg ook voor deze regeering. om do ar beidsvoorwaarden zoo goed mogelijk te maken, zoodat het leven van ieder mensch gewaarborgd is tegen armoede on ont bering. Dat moet steeds de maatstaf zijn. En als deze grondvoorwaarde vervuld is de bedrijven zelf krachtig laten voortbe staan, al of niet onder leiding of met steun van den staat. Een voorbeeld van het eersto is de aangekondigde nationa lisatie van de mijnen. Zullen ook de ha venbedrijven wellicht genationaliseerd moeten worden als de onrust van dit thans zo vitale bedrijf mocht blijken voorl Ie duren? Zoo vragen wij ons af, mei hel oog op den fatalen termijn bovengenoemd. De regeering houdt open. of er nog meer Onze materiaalvoorziening Onze zoulproductie wordt nog gehandi capt doordat de fabriek te Hengelo nog niet werkt, voornamelijk door gebrek aan kolen. Dezer dagen zal de productie al daar in beperkte mate worden hervat. Per week verwacht men dan 600 ton zout, tegen voorheen 600 ton per dag. De fabriek te Boekelo is zwaar beschadigd, en kan voorloopig nog niel worden her steld. Te Essen zijn besprekingen gevoerd tus- schen Militair Gezag en Geallieerde auto riteiten, met als resultaat, dat steenkolen uit Duitschland in Nederland zullen wor den ingevoerd. In Groningen kwam de eersto kolen- trein uit Limburg aan. bestaande uit 28 wagons van 15-20 ton, en bestemd voor het Provinciaal Electrisch Bedrijf. Hel eerste gas wordt weer in Rotterdam- Zuid verkrijgbaar gesteld. Voorloopig ll-ï uur per dag, en met een rantsoen van 8V2 kub. M. per maand voor alleonwo- nenden, 17 kub. M. voor twee personen, en voor elke persoon meer 3 kub. M. Binnenkort krijgt ook de Rechter-Maasoever De Roermondsche Eiermijn is weer vol ledig in. bedrijf. Productie is gemiddeld 250.000 sluks. Een deel daarvan wordt opgeslagen voor den winter. Red. Prinses Juliana nam afscheid van Canada Op een persconferentie heeft Prinses Juliana officieel afscheid genomen van hel land, dat haar gedurende den oorlog gastvrijheid heeft verleend. Canada. Hare Koninklijke Hoogheid sprak van de hartelijkheid, die zij heefl ondervonden haar dank uit. Maandag a.s. verlaat Prinses Juliana Canada. Via New York keert zij zoo spoedig mogelijk naar het vaderland lerug. De prijs van nieuwe aardappelen De consumentenprijs voor de nieuwe aardappelen is, meldt R.V.V.O., op tien cent per kg. vastgesteld voor de groote en op zeven cent per kg. voor de kriel- bedrijven moeten worden genationaliseerd Dus er kan hieruit nog van alles voort vloeien. Daarnaast zal steun van regee- ringszijde voor b.v. de land- en tuinbouw in do zwaar getroifen gebieden onafwijs- De derde manier is, dat er een soort egalisatie plaats vindt van de beschik bare goederen. Nu is men bezig een vrijwillige inza meling te organiseeren van huisraad enz. om degenen, die door ooriogsgeweld alles hebben verloren, tenminste eenigszins te helpen aan het allernoodigste. Lukt het hiermee niet, dan zou, zegt de minister president. een andere maatregel moeten worden genomen De regeering staat „op het standpunt, dat hel in beginsel onge oorloofd Is, dat de eene burger tengevol ge van oorlogsvernielingen geen stoel heeft om op to zitten, en de ander over huisraad beschikt, dat hij slechts eenmaal in de week of in het geheel niet gebruikt". Dit noemen wij oen helder geluid, waar in klaar de evangelische waarheid door klinkt uit Lucas 3, vs. 2 „Wie twee rok ken heeft, deele hèra mede, die er geen heelt, en wie spijze heeft, doe desgelijks". Hierbij sluit zich direct aan, wat op fi nancieel gebied wordt aangekondigd, n.l. een helling ineens, die in het bijzonder hen zal treilen, „die van den oorlog het zij in hun vermogen, hetzij in hun inko- komen hebben geprofiteerd, en hen die. gezien hun draagkracht, daarvoor het meest in aanmerking komen". Ter bevordering der „rechtsorde van den arbeid" zullen de werkers van hoog tot laag, zoowel in openbare bedrijven als in particuliere ondernemingen bij het be drijf moeten worden betrokken op een wijze, die hen doet gevoelen, dat met hun rechten, belangen en gevoelens reke ning wordt gehouden, maar dat zij dan ook mede verantwoordelijk zijn, en dat een goede vervulling van hun taak een maatschappelijken plicht is. Aldus letter lijk de programrede van ons nieuwe mi nisterie, dal hoopvolle perspectieven opent De uitwerking dezer gedachte kan na der onder de oogen worden gezien, als de eerste voorstellen daaromtrent ons zul len bereiken. Al met al - een sociaal m: ben we zeker. Met vertrouwen wachten dere daden af. 3 heb- Het verkeer in Nederland A.N.P. geelt een eerste spoorboekje. Wel nog zonder vertrek- en aankomst tijden, doch waarin toch goed geteld al 23 treinverbindingen, een vijftigtal auto bus- en tramdiensten en een dertigtal boot- vaarlen worden opgenomen. Hel zal dan ook ondoenlijk zijn, voortaan in onze ru briek Herstellend Nederland deze verkeers middelen. wanneer zij worden ingevoerd, altoos te vermelden. Alleen in bijzondere gevallen zal dal kunnen geschieden. Ieder die reizen moet, mag, of kan, stelle zich dus ter dege op de hoogte van alle mo gelijkheden. Langzaam maar zeker her stelt zich het oude verkeersnet, dat dichte mazen uitgebreid was over Neder land. Maar we hebben allen nog een beetje geduld snelheid en geriefelijkheid moeien we nog niet zoeken De spoorbrug bij Deventer moet 1 Sep tember klaar zijn. voor de treinverbinding Bentheim-Deventer-Hoek v. Holland, waar mee de verlofgangers van Duitschland naar Engeland moeten worden vervoerd. De spoorweg te Nijmegen zal 1 Augustus voor het gebruik gereed zijn, en daarna zal de lijn over Kessel-Geldermalsen we der gaan functionneeren. Bij Roermond is binnen enkele dagen de pontonbrug over de Maas gereed. Over een half jaar zal do vaste brug. waarvan met den bouw spoedig zal wor den begonnen, in gebruik kunnen worden genomen, naar men hoopt. Red. „Herrijzend Nederland" deelt mede dat Amsterdam weer licht heelt dat periodiek bonnen voor schoeisel zijn geldig verklaard in de hoofdstad (t een Zweedsch schip met een lading gezaagd hout in ljmuiden is aangekomen. DE CONFERENTIE VAN DE BIG THREE DE REIS VAN PRESIDENT TRUMAN De conferentie van de „Big Three", zal, zooals algemeen in Washington wordt aangenomen, op 17 Juli a.s. geopend wor- Op het programma van de conferentie komen onderwerpen van het allergrootste belang voor, zooals de regelingen voor de Duitsclie bezetting, de voorwaarden voor de hervatting van het politieke ic-ven in Duitschland, de kwestie der Duitsche sn Poolsche grenzen, die van het herstel, die van de behandeling der oorlogsmis dadigers enz. Na de conferentie zal de President ver schillende landen van West-Europa be zoeken. Ook Nederland krijgt een kans. De Hark verdeelt de gebieden van noodlijdend Nederland waar hulp moet worden geboden, en wijst Zeeland toe aan Zuid-Holland. Bij hel bericht staal niet, waarheen ónze hulp moet gaan. Vermoedelijk zal alles wat hier wordt bij eengebracht. om noodeloos transport te vc inrijden, worden verdeeld onder de tal- looze noodlijdenden in de zwaar getroffen Zeeuwsche streken. Het ware wel goed. dal dit precies werd medegedeeld. Uit het buitenland wordt nog steeds van allerlei aangevoerd. Zoo kwamen er in ljmuiden eenige schepen met 1650 Listen visch uit Huil, benevens een groo te kraan voor de Wieringermeerpolder. Trouwens onze eigen visscherij gaat ook weer bloeien Volendam vischt veel, en voert dit naar Amsterdam. Van het IJssol- meer komt al veel paling, en uit ljmuiden zeeviscli. Ook haring wordt ge-impor- In het geheel komen er 16 kranen uit het buitenland, waarvan 1 voor Vlissin- gen is bestemd. Verdere berichten over den materieelen Ieder, die vroeger een varken kweekle. zal in de gelegenheid worden gesteld om weer een big te koopen, zoo wordt ge meld. Begin September zal er in Limburg voer ziin voor lVï millioen varkens en millioenen kippen. Dat begint er al iets op te lijken Eon begin met eleclriciteitsvoorziening over hel geheole land wordt gemaakt. Het is een miniem klein beetje 8 tot 9 kWh voor twee zomermaanden 1 En stren- go straffen als men ziin rantsoen over treedt. Maar als je een half jaar geen slraom hebt gehad Nieuwe landerijen komen beschikbaar voor de liefhebbers. 1350 boerderijen van N.S.B.-boeren in Drenle zijn tot staatsbe zit verklaard, en worden onder toezicht van bedrijfsleiders gesteld. Vanaf 15 Augustus komt er geregelde distributie van rookartikelen, per 14 da gen 20 sigaretten of gelijkwaardig ander materiaal. Organisatorisch ziin de volgende nieuw- Ijes van belang Do zuivering bii Philips heelt tot ge volg gehad, dal er 557 personen zijn ont slagen, 209 geschorst of ernstig berispt, en 152 gerehabiliteerd. Hot kiescollege van Eindhoven heeft eenparig aan de regeering geschreven, dat het liever wil, dat er van de pseudo- gemeenteraden heelemaal niets kom!, maar dat vrije verkiezingen zullen wor den gehouden. 550 arbeiders op het vliegveld bij Leeu warden staken. Zij willen niet werken on der de Ned. Heide Mij., en vragen een loonsverhooging van 25 pet. De Help Holland Council verzamelde al 83.000 pond. De Amsterdamsche kinderen, die in massa door een interkerkelijke organisa tie tijdens den hongertijd naar het platte land waren vervoerd.komen nu successie velijk terug. Het heeft geholpen om hen voor het ergste te bewaren. Nu verbetert de gezondheidstoestand zienderoogende cijfers voor den Haag waren eerst per week 146 sterfgevallen aan ondervoeding, de eerste week van Mei, dit daalde tot 84 per week. thans is het 21 per week. Velen zijn door de hongerkuur minder be stand tegen besmetting, zoodal de cijfers nog wel lang aan don hoogen kant zullen De transportmogelijkhedenautobus sen lusschen Alkmaar, Amsterdam, Den Haag. Delft, Gouda en Rotterdam. Een autobus van Blerick naar Roermond, waardoor men weer van Brabant naar Limburg kan reizen. Een autobus van Leeuwarden naar Drachten. Een tramlijn verbindt Leeuwarden met Steenwijk. Er varen luxe booten van Amsterdam over Utrecht naar Rotlerdam. Nog enkele diversen. De P.O.D. achterhaalde een waarde van een half millioon, door N.S.B.ers ge stolen als een appeltje voor den dorst. Zij zullen niet van hun appeltje genieten. Zoek blijven nog de diamanten tot een waarde van 1520 millioen gulden, die de Duitschers hebben gestolen. Er komen drie studiebeurzen voor de geneeskunde, van het fonds Reich, van elk f 900. Voor 1 Aug. moet men zich daartoe opgeven bij den Burgemeester van Amsterdam. Emigratie naar Zuid-Afrika wordt wel- Jichl binnenkort mogelijk, doch hooldza- kelijk voor technici, vakarbeiders, in genieurs, en werkers in tuinbedrijf en melkerijen. Het Militair Gezag schrijft zijn me moires. Red. Volgens Japansche berichten hebben ruim 200 vliegtuigen van 2 Britsche vlieg dekschepen de vlootbasis Sabang bij de Noordpunt van Sumatra aangevallen. Amerikaansche vliegtuigen van Okina wa hebben de vliegvelden op Khiu-Shiu weer gebombardeerd. De Ver. Staten hebben nu bijna 100 vliegdekschepen in don Pacific in actie, w.o. 2 pas kort geleden van stapel zijn geloopen, van 45000 ton elk. Op Borneo hebben de Australische troe pen op den weg naar Samarinda ondanks uitgebreide mijnenvelden weer vorderin gen gemaakt, dank zij den steun van de viool en de luchtmacht. In Zuid-China hebben de Chineezen Chungtu heroverd, aan den hoofdweg van Liuchow naar ICweilin. In Birma hebben de Japanners een nieuw oifensief geopend, klaarblijkelijk mei de bedoeling om de stad Pegu, 115 km. ten N.O. van Rangoon, te heroveren. Hevige gevechten zijn aan den gang en de Britsche 14e leger-eenheden hebben een stad moeten prijs geven om te voor komen, dat de Japanners erin zouden sla gen den weg en de spoorlijn van Ran goon naar Mandalay ai Ie snijden. De Daily Mail verspreidt het gerucht, dat de Japanners op groote schaal begon nen zijn, zich uil Java en misschien ook wel uit Malakka naar het Noorden terug te trekken. Doch de correspondent van dit blad te Melbourne seint, dat hij niet gelooft aan een spoedige overgave, of aan een spoedige vernietiging van Japan. Ook al zou Tokio het moeten opgeven, dan vechten de Japansche troepen in de veroverde landen door tot hel bittere einde. Dat kan nog wel twee jaar duren. DIVERSEN De nieuwe Poolsche regeering is door Nederland, door Italië en door Canada erkend. In Zwitserland zullen 300.000 Amerika nen hun verlof doorbrengen. Dagelijks zul len er 900 man aankomen, uit Frankrijk, Duitschland en Italië. De vroegere inspecteurgeneraal van de Britsche politie. Sir Charles Wickham. zal in Griekenland de politiemacht reorgani- Aan alle Oostenrijkers in Nederland wordt verzocht, zich te melden bij don secretaris van de Oostcnrijksche kolonie te Amsterdam, Plantage 'Muidergracht 21, om daar hun wensch tot terugkeer naar hun land kenbaar te maken. De zuivering in Finland is op gang ge komen. Men kan op de belangrijke pos geen menschen gebruiken, die met de Duitsche macht hebben samengewerkt, nu de verhoudingen zijn omgekeerd, en zij den bondgenoot van Rusland geworden zijn. In het heen en weer golven van don strijd rondom haar land heeft Finland zich noodgedwongen tot Duitschland moeten wenden. Doch thans ziel het in, dat al leen een goede verslandhouding met Rus land hel land zijn welvaart kan hergeven. Op den kruiser „Augusta", waarmee President Truman naar Europa vaart, is door Roosevelt en Churchill in Aug. '41 het Atlantische Handvest ontworpen. Een historisch schip 1 4000 van de 6000 Joodsche emigratie- certificaten worden thans te Londen door het Joodsche Bestuur van Palestina uitge reikt. 1000 ervan zijn bestemd voor Joden uit Duitsche concentratiekampen zijn bevrijd. DR. JAC. P. THIJSSE IN MEMORIAM Eerst heden bereikte mij het bericht, dat op 8 Januari 1945 tengevolge van een hartverlamming is heengegaan Dr. Jac. P. Thijsse. die 25 Juli a.s. 80 jaar zou zijn geworden. Mel Dr. Thijsse is heengegaan een on zer grootste Nederlanders van deze eeuw en een van de beste, meest harmonische menschen die ik heb gekend. Zijn hecle leven heelt hij op de bres gestaan voor de bescherming van dier, plant en land- ichap heelt hij medegedeeld aan allen ran zijn onuitputtelijke kennis op de zoo prettige, eonvoudige wijze, die honderd duizenden de oogen heeft geopend voor de schoonheid van hel natuurleven van hun land. Nimmer in hun genre geëve naard zijn zijn boeken als 't Vogeljaar, Het Intieme Leven der Vogels, en de zoo bekende Verkade-Albums als Texel, De Bloemen en hun Vrienden, Waar wij Wo- Tot in hoogen ouderdom bleef alles hij schreef frisch, degelijk en 't lezen overwaard. Moge hij zijn heengegaan mei de ge lukkige weienschap, dat zijn werk dui zendvoudig vrucht heeft gedragen en dat zijn liefde onuitroeibaar is geplant in de harten van alle jonge en oude natuurlief hebbers in Nederland. 7 Juli 1945. H. WARREN. UIT STAD EN LAND GOES. De heer Jan Rijn voerde Woens dagavond zijn tweede instructieve piano- ert uit. Deze keer waren het de intische meesters, d.w.z. de compo nisten in wier spel het gevoel de hoofd toon voert. Dit hoorden wij uit een selec- van werken van Schubert, Schumann Chopin. Bij velen zal de belangstelling voor het leven van deze persoonlijk heden. stellig vergroot zijn. GOES. Dezer dagen zijn enkele groepen kinderen uil Delft en Gouda hier aange komen Ondanks de lange reis. die afge legd was, was de stemming uitstekend. een kort onderzoek in Hotel Tivoli werden de kinderen naar hun bestem mingsplaatsen op het platteland doorge- rnden. Hier zullen ze zeker spoedig aansterken GOES. De Goossche Bestuurdersbond hield Woensdagavond zijn eerste open bare vergadering na de bevrijding. De belangstelling was zeer groot. De Voorzitter, dhr. H. Verbeek, herdacht zijn openingswoord de gevallenen. De heer Coen van der Lende kreeg daarna hel woord. Hij schelste de ont wikkeling van de Vakbeweging onder do bezetting. Na schorsing van het N.V.V. bleef regelmatig contacl tusschen de voor- :s van de voornaamste organisaties bestaan. Spreker betreurde, dat de op richting van één groote vakcentrale niet is bereikt. De katholieke en christelijke leiders wilden daartoe niet medewerken. Gelukkig is er thans volledige samen werking tusschen de drie groote vakcen- Het ledental van het N.V.V. bedraagt thans meer dan 100.000. Spreker wees op, dat in de Bedriifsraden maatregelen moeten worden genomen om ontslag der arbeiders te voorkomen. Het distributie- pakket moet gekoch' kunnen worden en cok de regeering is hiervan doordrongen. De Voorzitter bedankte spreker voor zijn boeiend betoog. Hij wekte do arbeiders op tol groote samenwerking en sloot de goed geslaagde verggdering. BURGERLIJKE STAND VAN GOES GeborenJohanna M., d. v. Jacobus M. do Kok en Jannetje Bil Johannes S. z. v. Jacobus M, Berks en Aukje A. Tam- minga. Huw.-aang.Nicolaas Corstanje. 37 j. en Maria J. Schipper, 39 j. Frank Arm- ston. 25 j., te Leigh en Jacoba de Smit, 23 ,- Bemardus L. Straling. 24 Ie "s Gravenhage en Dina Roose, 27 j. GehuwdWouter Hoogendoorn, 26 j„ te Gorinchem en Aiida Baljé, 22 j. Overleden - Johanna A. Menheore, 4 m. KRUININGEN. Tot leden van den liide- lijken gemeenteraad zijn gekozen de hee- ren J. de Bat, J. J. van Dijke. J. W. Griep, J. Sintce. C. D. Hovestad, C. A. Suij, Ch. Koevoets, J. j. Francois, C. H. Heijboer, B. P. Burkink en J. van Ballegooien. KATTENDIJICE. Enkele opgeschoten jon gens, werkzaam bij den landbouwer Mol, speelden Dinsdag met granaten, met het gevolg, dat een van hen, L. Snoek, een volle ontploffing tegen zich aan kreeg. Hij werd ernstig verminkt en de dood trad onmiddellijk in. KAPELLE. Zaterdag werd het Vereeni- gingsgebouw „Obadja" heropend, dat tij dens den bezettingstijd door do militairen in beslag was aenomen. KAPELLE. Vrijdagavond j.l. speelde de Korfbalvereeniging S.D.O. een competitie wedstrijd tegen E.L.T.O. van Biezelinge. Uitslag 7—1 voor S.D.O. KAPELLE. Zaterdagavond a.s. hoopt hel muziekgezelschap „Ons Genoegen" een concert te geven op de Muziektent. WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Het is voor de bevolking van Westelijk Zeeuwsch Viaanderen niet gezellig, steeds maar op puin te moeten kijken, meent de Werkgroep te Oostburg. Daarom zal zij er bij de bevoegde instanties op aandrin gen, de afgifte van grenspassen wat soe peler te doen geschieden. Ook zal getracht worden de teeltbeper king voor varkens en pluimvee te doen opheffen. ST. MAARTENSDIJK. Burg. Stand over Juni. Ondertr.: P. J. de Viet, 25 jaar en A. de Graaf, 21 jaar. L. v. d. Ree. 30 j. en C. J. Koopman. 30 j. C. J. van 't Leven, te Ovezande, 34 j. en E. C. G. Noom, 32 j. Gehuwd W. M. NeJisse, 28 j. en E. van Daalen, 23 j. ST. ANNALAND. Verhuiskaarten. In verband met het feit dat zeer velen thans in deze gemeente terugkeeren, wordt er de aandacht op gevestigd, dat onmiddellijk na aankomst in de gemeente op de secre tarie de verhuiskaart moet worden inge leverd. Wanneer deze kc®irt niet wordt ingeleverd, dan zullen betrokkenen hier mede zeer spoedig ongemakken hebben, o.a. met eventueel aanvragen van distri butiestamkaarten. reisvergunningen, enz.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1