VRIJE STEMMEN De Koningii i weerthuis Wordt Java ontruimd Ie JAARGANG NUMMER 204 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 7 Juli 1945 Algemccflc LelcÜng: B. G. Kloosterziel at S. L. Boerrc* Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie ca Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 216? Stakingen te Rotterdam Onder zeer groote toejuichingen is H.M. de Koningin gistermiddag om 12 uur in Den Haag gearriveerd. Voor een beroek aan de residentie. Na een gedwongen verbliii van 5 jaar in het buitenland In den loop van den middag maakte zij een groote rijtoer door de stad. Op het Re- gentesscplein werd Haar door schoolkin deren een zanghulde gebracht. De staking in de Rotterdamsche haven is ge-eindigd, nadat de burgemeester een oproep tot vrijwilligers onder de burgerij gedaan had. Do leiders der eenheidsvakbeweging hebben verklaard, dat do eischen der sta kers voor 26 Juli moeten worden ingewil ligd, daar anders opnieuw gestaakt zal Volgens laalsle berichten is de staking aan de staatsmijn Mounts te Lutterade ge heel ge-eindigd. Hel geheele personeel is weer normaal aan den arbeid gegaan. Mogelijk hebben bepaalde moeilijkheden bij do zuivering op deze staking invloed gehad, doch de stakers hebben in het ge heel geen eischen gesteld. DE MINISTER-PRESIDENT zal zich wekelijks via do Radio richten tot het Nederlandsche volk. Deze uitzen dingen zullen plaats hebben des Vrijdags avond van 21 tot 21.15 uur. In Turnhout in België was een comité „Help Nederland" werkzaam, vanwaar reeds vele tonnen aardappelen, en broo- den in aantallen van duizenden, naar ons land, en wel naar Dellt zijn gezonden. Ze werden daar aan een interkerkelijke organisatie overhandigd, die voor de dis- tribueoring zorgde. Ook andere levens middelen werden bijgevoegd. De scholen in de stad werkten voortreffelijk mede. De electriciteitsvoorziening zal met in gang van 15 Juli over 'het geheele land geleidelijk worden gerantsoeneerd. De hoeveelheid stroom die ieder verbruiken mag. zal voorloopig uiterst miniem zijn. zooals uil de officieele publicatie daar- Van der Schuijt vaart weer! Naar wij vernemen zal de Reederij v. d. Schuijt haar geregelder: dienst op Rotter dam hervatten en.wel tweemaal per week. 's Maandags en Donderdags. Deze dienst geelt ook gelegenheid voor reizigersvervoer. Maandag a.s. om 6 uur zal de eerste boot weer kunnen vertrek ken. Een heelo verbetering in de verbinding met Noord-Nederland De zuivering van de Groningsche Universiteit De achtergrond van de afkeuring, door Genetaal-majoor Kruis, over de Groning sche universiteit uitgesproken, blijkt wel heel ernstig te zijn. De volledige lekst van deze mededeeling van het Militair Gezag ligt nu voor ons, en daaruit nemen we het volgende over De Commissie van Advies voor de zui vering van het docoerend personeel der Universiteit van Groningen vermeldt, dal de Duitschers bij herhaling hebben inge grepen in de universitaire aangelegenhe- Zij hebben de benoeming van Prof. van der Pot als rector magnilicus ingetrokken en in zijn plaats Prof. Kapteyn benoemd. Zij hebben de Joodsche hoogleeraren ontslagen en togen de Joodsche studenten maatregelen genomen. Zij hebben ^bepaalde boeken verboden, en daardoor de vrije studie belemmerd. Zij hebben in December de deportatie voorgenomen van ongeveer 700 studen- En wat was daartegen de houding der universiteit Terwijl tallooze studenten weigerden de loyaliteitsverklaring te teekenen. bleef hel professorencorps als geheel werkloos toezien. Zelfs toen in 1943 door Van Dam, de Duitschgezinde secretaris-generaal, ge vraagd werd. of de universiteit bereid was het onderwijs voort te zetten, kwam van alle laculteilen een bevestigend antwoord, uitgezonderd de juridische faculteit. Het komt ons voor, dat hier toch wol van collaboraties sprake is geweest. Terwijl uitnemende geleerden als Prof. Polak in Duitsche concentratiekampen werden doodgeknuppeld, bleven zijn col lega's rustig zitten en deden gedwee wat de Duitsche heeren bevalen. Terwiil tal- loozen onder hun studenten dapper ver zet pleegden tegen den vijand en velen dit met hun loven betaalden, zaten de Groningsche Hoogleeren zoet de les op te dreunen die de Duitsche meesters hun hadden voorgezegd. Zuivering naar beneden en naar boven is gewenscht. Red. en Lutterade geëindigd omtrent zal blijken. Doch de hoop be staat, dat vanuit het Rijnland door het leggen van kabels direct naar Nederland elec.triciteit kan worden overgebracht, waardoor het zenden van kolen gespaard zou worden, wat met het oog op de moei lijke transport-positie een groot voordeel zou beteekenen. Britsche electro-technici werken met voortvarendheid aan hot leg gen van die kabels, en zij willen naar zij zeggen vóór den winter gereed zijn. De stroom wordt opgewekt door de groote Duitsche kracht-stations in het gebied van de Keulscho vlakte, waar enorme hoeveel heden zachte bruinkool worden aange- trollen. Na onderzoek vanwege het Militair Ge zag is komen vast te slaan, dat er inder daad een groote voorraad koek door on oordeelkundige behandeling verloren is gegaan. De volgende cijfers worden ge geven Van de aangemaakte koelcvoor- raad pleek 10 pet. bedorven le zijn, en wel 270.000 koeken Dil is een ontstellend bericht, daar er uit blijkt dat niet steeds met do noodige voorzorg gehandeld wordt inzake onze nog zoo precaire voedsel voorziening. Het is te hopen, dat van hoogerhand deze zaak gestreng wordt onderzocht, en maatregelen worden geno men om dergelijke verwaarloozing van kostelijk voedsel te voorkomen. KRANSIEGGING OP „INDEPENDENCE-DAY" Ter gelegenheid van don Amerikaan- schen onafhankelijkheidsdag „Indepen dence Day", zijn te Margaten door Minis ter-president Schermerhorn, te St Oeden- rode-Son, door Minister Meynen en te Molenbroek door luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst namens de regeering kransen op de Amerikaansche kerkhoven aldaar gelegd. Op de begraafplaatsen waren eere-compagnïën van het Neder landsche leger opgesteld. Ook namens Prins Bernhard, als opperbevelhebber van do Binnentanasche Strijdkrachten, en te Margaten namens de Irenobrigade, wer den kransen gelegd. Geheime afspraak tusschen Het Verre Oosten Uit New-Delhi in Britsch-Indiö komt het gerucht, als zouden de Japanners bezig zijn Java te ontruimen. Dit zou verband houden met de bezetting van Okinawa en Borneo door de geallieerden, waardoor de verbindingen met Japan dreigen ver broken le worden. Generaal Karl Spaatz is benoemd tot opperbevelhebber van alle strategische luchtvloten in den Pacific, waartoe dus ook de 8ste onder generaal Doolittle en de 20ste, die der super vliegende forten. Uit Manilla wordt gemeld, dat de ge allieerde luchtstrijdkrachten uit de Phili- pijnen verplaatst zijn naar vooruitgescho ven bases, dichter bij Japan gelegen, die o.i. op Okinawa liggen. Van dal eiland komt n.l. het bericht, dat hol aantal lan dingsterreinen, dat aangelegd wordt, drie maal hel oorspronkelijk vastgestelde aan tal is. Gisteren werden de eerste Amerikaan sche luchtaanvallen gedaan op vliegvel den en havens op Korea. Amerikaansche oorlogsschepen, die diep zijn doorgedrongen in de Japansche wa teren, hebben de haven van Shikoku. die bij het Russische Sachaün liat, onder vuur genomen. Op Borneo hebben de Australiërs de olieraffinaderijen van Pandensari bereikt, ten N.W. van Balilcpapan, de laatste die nog in Japansch bezit zijn. Ook het vlieg veld van Manggar is door hen veroverd. Op Tarakan ziin 600 vroegere soldaten van de Ned. Indische strijdkrachten ko- Ierland De Iorsche minister president De Valera heeft in hot parlement bekend gemaakt, dat een aantal vrijgelaten leden van de IRA, het z.g. Iersche Republikeinsche Le ger, dal een onwellige organisalie is, op nieuw plannen beraamde lot moord op politic-officieren. De Valera krijgt nieuwe bevoegdheden inzake interneering. Er bestond een geheime afspraak tus schen do IRA en de Duitsche regeering om Ierland aan het Duitsche leger over te leveren en er waren Duitsche agenten ont dekt, die betrokken waren bij een samen zwering lol de omverwerping van de Ier sche regeering. Engeland Volgens de „Yorkshire-Posl" zijn politie ke waarnemers van meening, dat de re- Een idyllisch tafereel Wij hoorden dicteeren H. X. H. Prinses Juliana is in Ottawa aangekomen, waar zij vele malen om helsd werd door do drie prinsesjes, die al een kwartier lang op het stationsper ron hadden staan trappelen van ongeduld „Wal zijn ze gegroeid", zei Prinses Juli ana, die de prinsesjes in geen drie maan den gezien had. Prinses Juliana deelde mede, dat zij ongeveer tien dagen in Ollawa zou blij ven. alvorens voorgoed le vertrekken. Ik kan mij nog niet goed voorstellen, dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb. zei de Prinses, terwijl Prinses Irene zich tegen haar aanvleide. Op een vraag, of de Canadeezen nu Nederland bezet hadden, antwoordde de Prinses„Bevrijd is meen ik een beter woord". Daarna werd Prinses Juliana de vraag gesteld, ol zij later Canada nog eens zou bezoeken. Zij antwoordde „Zeer zeker, het zou voor mij vreeselijk zijn. Canada voorgoed vaarwel le moeten zeggen. Er bestaan thans trouwens vrijwel geen al- standen moer". De Prinses verklaarde, dat zij niet al leen teruggekomen was om haar dochter tjes te halen, maar om levens afscheid te nemen van Canada en de Canadeezen. Ik was gedwongen, mijn vertrek uit Canada geheim te houden, maar nu wensch ik de Canadeezen openlijk dank te brongen voor hun gastvrijheid'', zeide de Prinses. Openbare uitvoeringen Vanaf 1 Aug. behoeft voor het organi- seeren van openbare uitvoeringen op het gebied van de Kunst geen toestemming le wordon aangevraagd, indien de optreden de personen of vereenigingen in het bezit zijn van een door het Militair Gezag na 15 Juli 1945 terzake afgegeven vergun ning. Tot het verkrijgen van een vergunning kan men zich of zijn vereeniging of ge zelschap tol uiterlijk 15 Juli bij den bur gemeester zijner woon- of verblijfplaats opgeven en het daar verstrekte formulier invullen. Het bestuur van een vereeniging moet deze in haar geheel aanmelden on der overlegging van een lijst dor wer kende leden. I.R.A. en Duitsche regeering geering vermoedelijk 50 zetels zal ver liezen, maar zich toch zal kunnen hand haven. De massa van de kiezers zou van oordeel zijn, dat er in de komende jaren geen belangrijke problemen van interna tionalen aard zullen ziin. En hiervoor zijn Eden en Churchill de aangewezenen. Naar men weet, is de verkiezing in En geland reeds gehouden. Doch de bussen blijven verzegeld tot 26 Juli. Alsdan zul len ook de stembiljetten van alle militai ren uit heel de wereld binnen kunnen zijn. Duitschland In den loop dezer week zijn de 35.000 man Britsche en Amerikaansche troepen, die hun respectievelijke zones zullen be zetten. in Berlijn aangekomen. Gistermid dag om 12 uur is de Union Jack boven 3erliin geheschen aan de hoogste stalen mast van hot Olympisch stadion. De plech. tigheid vond plaats bii het overwinnings beeld. dat de Ticrgarten en de Charlotten- burgallee beheerscht. 10.000 man Fransche troepen ziin on derweg naar Berlijn. Ook uit Duitschland beginnen de Rus sische troepen zich thans terug te trek ken. Dit belrcit de troepen, die door het einde van den oorlog overbodig zijn en die gedemobiliseerd worden. Spanje Het embargo op exportlicenties naar Frankrijk is opgeheven. Eerste stappen zijn gedaan, om de Fransche-Spaansche handelsbetrekkingen te ontwikkelen. Finland De Finsche minister van Binnenlandsche Zaken Lcïno heelt onthuld, dat 3 weken geledon ontdekt is. dat het Finsche opDer- commando een revolutie wilde ontketenen. Het had sedert den wapenstilstand een grootscheepsche wapensmokkel georgani seerd. De chef van hel opperbevel en zijn twee naaste medewerkers zijn gearres teerd. De Finsche opperbevelhebber Axel Heinrichs was niet gecompromitteerd, doch is vrijwillig afgetreden. Italië Inzake hel arbeidsconflict in Milaan is thans overeenstemming bereikt. De loo nen zullen worden verhoogd en gezinstoe lagen worden verstrek!, die len deele op de gemeenschap zullen worden verhaald. WIST U. dat door den Inlichtingendienst voor Burgers van het Nederlandsche Roode Kruis in duizenden gezinnen sinds lang verbeid nieuws over zeevarenden en ar beiders in het buitenland werd gebracht Inzameling H.A.R.K. Gaven in natura zeer welkom Ook Zeeland zal in de vreelc van 9 tol 15 Juli haar steentje kunnen bijdra gen aan het vele werk dat de H.A.R.K. ten bate van onze gedupeerde landge- nooten doet en nog gaarne zou willen blij ven doen. De nood in Noord- en Midden-Limburg Arnhem, de Betuwe, N.W. Brabant. W.Z. Vlaanderen en Walcheren, om slechts en kele te noemen, is nog zeer groot. Bovendien stroomen de krijgsgevange nen, arbeiders uit Duitschland, gijzelaars, enz., ons land weer binnen en hebben deze menschen vaak gebrek aan practisch alles. In iedere plaats zal nu door het plaat selijk HARK-Comité een inzameling wor den gehouden. Een ieder zal begrijpen, dal in de eerste plaats behoeito is aan giften in natura, hoewel ook geld wel kom is. Laten diegenen, die zoo gelukkig waren niet getroffen te zijn, reeds nu hun gedachten eens laten gaan, wat zij zou den kunnen afslaan. Bedenkt wel, vele kleintjes maken een groote en groot is de nood die wij met elkaar kunnen en moeten trachten te leni- Afles is v/eikom kleeding, huishoude lijke artikelen, meubilair, alles zal een goede bestemming krijgen. Misschien zullen de bewoners van een getroffen plaats of streek zich afvragen, of bij hen nu nog iets weggehaald moet worden, maar bedenkt dan dat dergelijke getroffen gebieden wel offeren, maar nog meer lerugkrijgen. Hel is liier r allen voor allen. Zeeuwen, toont uw alom bekende bereidheid tol helpen door de komende inzameling te doen slagen. UIT STAD EN LAND RETRANCHEMENT. Leden van hel kies college voor den tijdelijken Gemeenteraad J. A. Hennekeij, R. v. d. Luijster Jr.. M. P. v. d. Voorde, J. J. de Keuninck, C, A. Laurel, H. Zwier, J. F. KorneJis, Joh. Schee- rens, A. Cambier, W. J. Barendse. J. J. de Bruijne, Joh. Lucieer Sr., J. P. Scheerens. P. I. Faas, Abr. Dierkx, J. Coppens, A. van Hanegem Izn„ J. de Hullu-Risseeuw, P. Dierings, I. Dierkx. I. J. Leenhouts. Dezer dagen viel de arbeider W. van Grol van een landbouwhangar. Met kneu zingen werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. SCHERFENISSE. Alle gedeporteerden zijn in deze gemeente teruggekeerd, op een na. die een dag voor do bevrijding is gestor- W. Z.-VLAANDEREN. Na de verwoesting van Oostburg werd de wekelijksche markt gehouden te Groede. Mot ingang van 4 Juli is de marktdag weer naar Groede verplaatst. ZIERIKZEE. Dezer dagen liepen twee koeien van den boer A. d. B. op land mijnen. waardoor de dieren moesten wor den aigemaakt. YERSEKE. Aan het jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur alhier over 1944 onlleenen wii het volgende. De rekening vertoont een batig saldo van f 6541,89. De ondersteuning met geld bedroeg f 8605, Aan gemeente-subsidie word ontvangen f 7000. De kosten van Vredelust bedroe gen f 7.27 per hoofd per week en de kosten van voeding alleen f 2.42 per week of f 0.35 per dag. De financien gaan de laatste jaren in gunstig stijgende lijn.1 KORTGENE. Bij de gehouden candidaat- stelling voor de verkiezing van de leden van den tijdelijken raad der gemeente is één candidatenlijst ingeleverd, waarop voorkomen de volgende candidalen Anth. van der Weele, M. J. van Hee, M. L. For tuin, Z. C. Salomé Sr., J. J. de Looff, G. J. de Grcag, P. Janse, J. M. Contant, I. van Maldegem, F. A. Klaassen, C. L. Maas. D. J. de Koster, C. J. Kolc, G. M. do Looff. M. C. Karman, G. Korleknie. P. Verbura, I. L. J. van der Maas. J. Eckhardt, J. P. de Pree, A. Boot, M. Verwei, J. Breure, C. P. J. Gast. J. B. van Gilst, J. A. Wolse, L. M. v. d. Maas. D. A. v. d Berg. Anth. do Wit. I. Heijstek, N. Houterman. Zalerdagavonl j.l. bleken op 'n dans avond alhier twee „moffen-meiden" afkom stig uil Zierikzee. aanwezig te zijn, waar mede een aantal alhier geëvacueerde Zio- rikzeeënaars, die het tweetal goea. kende, geen genoegen namen. Zij wendden zich tot do marechaussee, waarna de wacht meester spoedig contact met Zierikzee wist te verkrijgen en aldaar inlichtingen vroeg. Gevolg was dat de „dames" werden inge rekend en op transport werden gesteld naar Zierikzee. Zij zullen echter voorloopig wel niet thuis overnachten OVER DENKING EENHEIDSBESEF Bij zeer velen bestaat er momenteel een hunkering naar iets nieuws, iets mooiers, iets beteds Wij moeten zoo ezggen deze van deze wereld van Verval, thans bij den wederopbouw daarvan, iets beiers makenWij hebben thans gezien, hoe het juist niet moet en ook nooit zal kun nen in deze wereld, waarin VRIJE MEN SCHEN leven. Wij weten dal er een hindernis bestaal tusschen wat wij zien, wat wij zijn, wat wij willen en de hoogere ontastbare werkelijkheid. Wij zullen met ons leven hebben lo beleven, vrat wij met ons den ken beleven. En we denicon hier aan het woord van Goethe :„Er is een eenheid in alles wat lijdt". Er is ook een eenheid in allés wat leeft. Wü dienen derhalve als levensbeginsel te kiezende eenheid van het loven, en de eenheid van het lijden Wat doet dal beginsel Het spreekt niet van medelijden, maar van mede-lijden En mede-lijden wil zeggenmede ver troosten. Den troost geven, dien wij zou den willen ontvangen. Troosten omdat wij zelf zijn begrepen in hel geheel van het wereldleed. De eenheid van leven en lijden is geen fantasma of een aesthetische vinding, maar werkelijkheid. Zij geldt niet een denkbeeldige, maar een roëele wereld. Door welk tijdsbeeld werd de eenheid van hel leven sterker naar voren ge roepen dan door dat van de wereld, waarin wij hebben geleefd. Hel vernielen van de eenheid van hel leven was het. waaraan de menschheid bezig was te vergaan. En het was door het vernielen van die eenheid, waaraan nazi-Duitschland ten gronde is gegaan. We moeten uitgaan van een volsrtekt eenheidsbesef, zoowel nationaal als inter nationaal, of men Jood, Griek, Heiden (wie zijn er heidenen of wat ook is. Bruin, geel of blank, dat doei niets terzake. Er moet eenheid komen, van allen, door Dit kan, ja dit moet kunnen De slacht offers van oorlogsgeweld, de gruwelen in concentratiekampen, dit afies eischt het Eenheid moet, en zal er komen, men wil toch iets beiers maker "an deze wereld We hopen neen, we eischen. dat in het belang van de geheele menschheid van de conferentie in Frisco, dat zo wer kelijk iets groots tot stand zal brengen. Een Lezer. THOLEN. Als candidalen voor lid van den tiideiiiken gemeenteraad werden als no. 1 van de lijsten geplaatst de heeren A. J. A. Wagemaker voor „Gem. Belan gen"; G. A. Kielt voor Anti Rev.; J. Franke voor Chr. Hist.; M. Verdult voor R.K. en C. v. d. Berge voor Staalk. Geref. Tot groot genoegen van het fietsend publiek is men nu begonnen met het re- pareeren van het fietspad van Tholen naar Poortvliet. Tijdens do inundatie is door den golfslag van het water voel zand onder de tegels weggespoeld, zoodat hel fietspad op verschillende plaatsen over enkele tienlallen meters onberijdbaar was. Voor onbekenden was het in het donker zelfs zeer gevaarlijk om over het rijwiel pad te rijden. Onlangs is de groote platte veer pont van Lekkerkerk alhier gearriveerd en dos middags in gebruik genomen. Met dezen pont kunnen vrachten worden over gezet tot een maximaal gewicht van plm. 17.000 kg., hetgeen weer een groote ver betering is voor het rijverkeer, vooral voor het autovervoer. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn lot leden van hot kiescol lege voor de verkiezing van den tijdelijken gemeenteraad voor de gemeente benoemd de 'heeren H. Jansen, PI. de Hoer. H. A. Kegge, M. v. Verdult, C. A. C. Aerlssen, A. J. v. d. Boom, A. J. A. Wagemaker, J. C. Stouljesdijk, J. M. Berrevoots, C. A. van Splunter. Dr. L. D. A. Looyson. J. M. den Engelsman, M. P. Coomans, J. A. Sak- ko. C. B. Kodde. Ir. C. Wagfho, J. Franke. E. J. van Westen, Johs. van Dalen, J. v, d. Velde, Jac, Vermaas, A. Deutloo Wzn., C. J. Schol A. Jzn.. C. J. Zachaciasse, Jac, Baaij, A. J. v. d. Berge, A. de Heer, C. Boender. G. A. de Hond. Joh. Bogort, A. J. v. d. Weele. Iz. Lindhout. W. Moerdijk. In een deze week gehouden verga dering van de kiesvereeniging „Gemeen tebelang" alhier, is besloten de vereeni ging te handhaven onder het oude be stuur. Op deze vergadering werd nog uit een gezet de werking van de gemeente- raads-vorkiezingen enz. ELLEWOUTSDIJK. Door het kiescollege, ingesteld ter benoeming van een tijde lijken Gemeenteraad, is een candidaten lijst ingediend met de volgende namen J. Oolo, Jac. Meulenberg, J. de Dreu. W. J. M. Koole, J. J. Smaliegange, J. Sandee, G. Schaalje. Reserve, L. Paulusso. C. Ph. de Waal en J. Platschorre.. De collecte voor do teruggekeerden uit de Duitsche martelkampen heeft opge bracht f350.80. RETRANCHEMENT. Het eindresultaat van de geldinzameling voor de actie Zuid helpt Noord bedraagt alhier f 2375.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1