VRIJE STEMMEN EcoH&fnUck U&cstei Balikpapan veroverd JOHN CURTIN t Ie JAARGANG NUMMER 203 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 6 Juli 1945 AJgcmectte Leldlag: B. G. Kloosterziel a S. L. 1 Hoofdredacteur i J. Koekebokker Redactie ea Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Ditmaal enkel een korte opsomming van de geconstateerde vooruitgang. In West-Nederland begint er eenig per sonenvervoer te komen. Per schip of boot vaart men reeds van Den Bosch i Rotterdam. Ook is er een bootverbinding tusschen Dordrecht en Rotterdam, terwijl men tevens over het water kan komen van Rotterdam over Den Haag naar Am sterdam. Er loopen ook enkele goederentreinen, waaraan een paar personenwagens zijn gehaakt. Met de locomotieven is hel anders nog maar treurig gesteld. Voor den oorlog had den we er 850. Thans nog 165. Voorts zijn er 400 Engelsche en Amerikaansche in ge bruik. We hadden 30.000 wagons. Nu nog maar 3500. waarvan de meeste geleend zijn van Frankrijk en België. De rest heb ben de Duitschers gestolen. De scheepvaart op den Rijn als verbin ding tusschen ons land en Frankrijk en België komt weer op gang, daar vermoe delijk de invloedssferen van deze drie landen alle tot den Rijn zullen reiken. Dit over hot vervoerprobleem. Nu over den productennood. Uit België zullen enkele millioenen pa ren klompen worden aangevoerd, en dui zenden houten vaten. Dal ze allemaal mo- gon komen. Er is gebrek, vooral aan klompen. Uil het Roergebied komt dagelijks een 300 a 400 ton kolen, voornamelijk voor het Noorden des lands. In Gent zijn 18.000 balen katoen en 5500 ton stukgoederen van het Roode Kruis uit Zwitserland aangekomen, welke gedeeltelijk ook voor Nederland bestemd in de Amsterdamsche haven is de „Roszum" aangekomen met cacao, wol en verbandmiddelen aan boord. Ook wa- IN NEDERLAND ren er 15 ambulance-auto's meegekomen. Onze bosschen staan er momenteel zeer slecht voor, door den roofbouw die de Duitschers hebben gepleegd, en de brand- stoffennood, die zij in ons land hebben veroorzaakt. En nu komt de pessimisti sche voorspelling dat ook aanstaanden winter de kolenproductie en aanvoer niet voldoende zullen zijn voor het normale verbruik der bevolking, zoodat weer ons houtbezit zal moeten worden aangespro- Een tweede mystificatie Sinds do bevrijding zijn de „Vrije Stem men" een orgaan dat algemeen bekend is in Zeeland. Reeds onder de bezetting werd het met levensgevaar gedrukt 'en algemeen verbreid. Een der medewerkers op Schouwen heeft er zijn leven voor ge geven. en wordt nog steeds door zijn me destrijders betreurd. Nu is sinds Novem ber 1944 een Zeeuwsch orgaan van de zen naam de voortzetting van dit onder- grondsche blad. en alle autoriteiten hou den daar rekening mee, en respecteeren het als eon blad, dat in den verdrukkings- tijd zijn sporen heeit verdiend. Maar één autoriteit heeit hier blijkbaar geen acht op geslagen, en wel die aidee- ling van het Militair Gezag, die vergun ning moet geven, wanneer men oen nieuw blad wil doen verrijzen. Er is namelijk onder redactie van Ir. C. B. Roest ongeveer een maand geleden een tweede orgaan in Zeeland verschenen. „De Vrije Stemmen" genaamd, dat uitgegeven wordt te Zie- rikzee. Hoe ter wereld, zouden we zeggen, is het mogelijk, dat de autoriteit die tot de uitgave vergunning moet verleunen, ten tweeden male zoo slaperig is geweest, dat het haar ontging, hoe er reeds een blad van dien naam in Zeeland was. en dal- het dus niet aanging dien titel ook aan een ander blad te verleenen. Onlangs liot ze twee Scheldeboden passeeren, nu komen er twee Vrije Stemmen Onze directie heelt hiertegen protest dozo vergissing, die wij volstrekt niet aan do redactie en de administratie wijlen, spoedig zal zijn hersteld. Er zijn namen genoeg. Red. VAEIA In Groningen en Friesland beslaat een nijpend gebrek aan melkknechten, zoo dat de veeartsen door inspuitingen de koeien kunstmatig droog moeten loggen. De beschikbare werkkrachten stellen te hooge looneischen. Verwacht wordt, dat het Militair Gezag zal ingrijpen, daar niet geduld kan worden, dat de melkproductie op deze wijze wordt verminderd. Op het traject Almelo-Deventer worden door de Ned. Spoorwegen proefritten ge houden. Het ligt in de bedoeling, regel matig treinen te laten rijden op het tra ject Hoek van HollandOldenzaal. Naar A.N.P. verneemt, zal eind Sep tember voldoende kleeding en uitrusting voor 55.000 Ned. soldaten aanwezig zijn. Tot heden zijn 26.000 man volledig uit gerust en opgeleid. De Prins heelt op zijn verjaardag een tocht gemaakt door West-Nederland. Hij werd overal luide toegejuicht. In Dellt legde hij een krans bij de tombe van Willem de Zwijger. In Amsterdam inspec teerde hij de eerewacht, waarbij ook al- deelingen van het 14de R. 1. stonden op gesteld. Zou het geen tijd zij den werden overtuigd verlof werd gegeven c voorraden voldoende brengen, opdat dat de geallieer- Jn ons tekort, en van de Duitsche naar ons land te bevolking niet een winter van koude en ellende te- gemoet ga Dit is toch wel het minste dal ons zwaar geteisterde land van de groote bondgenooten mag verwachten. Het allermeest verheugend is hei be richt, dat van uit Duitschland electricileit zal wordon betrokken en dat er een aard- gasbron is over de grens waar wij van mee kunnen protiteeren. Ook onze eigen oliewinning bij Schoonebeok schijnt reeds een kwantum olie voort te brengen. Wij zien belangstellend uil naar ver dere berichten. Red. De siatenlooze Joden Volgens besluit van Generaal Eisenho wer zijn alle Hitlerwetten ingetrokken, en dus ook de wet. die aan de Duitscho lo den bel burgerschap ontnam. De Duitsche Joden, die hier in Neder land als statenloozen zijn aanoekomon, en die nu meenden, van de geallieerden een toevlucht voor hen te zien aangewezen, omdat het natuurlijk voor hen hoogst be zwaarlijk zou zijn, weer te moeten leven in het land dat hen heeft uitgeworpen, en het grootste deel van de Joodsche bevol king heeit vermoord, worden nu in Ne derland noch elders definitief toegelaten, omdat men zegtjullie zijt Duitscher, en moet naar Duitschland terug. Is dit billijk, vragen velen terecht. Zij zullen onder de Duitsche bevolking niet prettig worden ontvangen. Zij hebbon er onder onmenschelijke omstandL-heden in de verschrikkelijkste concentratiekampen geleefd. En als ze toch moeten terugkee- ren moeten zij, de onschuldige slachtof fers van het wreedaardige nazi-bewind, mede dragen wat er aan een hard en welverdiend lot aan het Duitsche volk moge zijn beschoren. Wij hopen dat dit nieuwe onrecht, aan het schamele restje van het Duitsche Jo dendom, door gezamenlijk ingrijpen der groote geallieerden kan worden voorko men. Het schijnt dal reeds vele staten loozen in Nederland met onrust hun lot afwachten. Red. Contact met Nederlandsche guerxllatroepen Australië's grootste Ministerpresident ging heen Uit Canberra komt het bericht, dat John Curtin. de Australische minister-president en leider der socialistische partij op 60- jarigen leeftijd is overleden als gevolg van een hartaanval. Reeds eenigen tijd geleden had hij rust moeten nemen. Hij was, zooals men in Australië zegt, een der grootste staatslieden die Australië ooit gekend heelt, zoo niet de grootste. Hij was van zeer eenvoudige afkomst, geboren in een klein stadje in den staat Victoria als zoon van een politieagent hij heeft slechts tot zijn 14e jaar school kunnen gaan. Daarna moest hij mee helpen ve nen, doch 's avonds thuis studeerde hij veel. Later werd hij verslaggever om nog eenige jaren later uitgever van het groot ste socialistische dagblad in West-Austra- lië te worden. In 1914 begon hij actief Okinawa een fiasco! David Lawrence beschrijft in do con- rvatievo „New Vork Sun" de Okinawa- veldtochf als een fiasco en vraagtWaar- wordt de waarheid omtrent het mili- i fiasco van Okinawa verzwegen Waarom heeft niemand van het Opper commando van de Vereenigde Staten de fouten onthuld, die de Okinawa-geschie- denis tot een sterker voorbeeld van mili taire onbekwaamheid schijnen te hebben gemaakt dan Pearl Harbour Verlieslijsten toonen aan, dat Okinawa de grootste nederlaag is, die we in don Pacific geleden hebben. Lawrence vraagt om een commissie van kelangelooze oliicieren om achter de fei len te komen en voegt er aan toeDe bevelhebbers van het leger deden hun werk niet goed. De vloot verloor bij Oki nawa meor dan gedurende eenkre we ken. dat hij de landingen in Normandlë beschermde". President Truman zei onlangs, dat de Amerikaansche verliezen op Okinawa van Maart tot 19 Mei bedroeaen 10.221 doodop en vermisten en 27.704 gewon den. Do Japanners verloren bijna 6 maa zoovoel aan dooden als de Amerikanon. Staking in Limburg Op de staatsmijn Maurits te Lulterado is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers zijn afgedaald. Een dreigende staking op de Oranje- Nassau I te Heerlen is afgelast in afwach ting der resultaten der thans plaats heb bende conferenties. Op do cokesfabriek van de Maurits heeft de commissie van bijstand het werk gestaakt. De gasproductie is stopgezet. Hoewel de vakbondleiders den stakers hebben opgeroepen hel werk terstond te hervatten, is de staking op de Maurits voortgezet. Groothof!, directeur der staatsmijnen deelde mede, dat de staking 34000 mijn werkers omvat. Hij zal de regeering ver zoeken de revisie-commissie ter beoordeo- ling "Van de gestes der mijndirecties te benoemen. Ir. Groothoif kent de motieven der sia- Minister van Schalk houdt te Heerlen >n driedaagsche conferentie mei mijn- besturen. Militair Gezag en vakbonden. De conferentie, welke vermoedelijk de livering in het mijnbedrijf behandelt, was reeds voor de staking vastgesteld. aan de politiek doel te nemen, waarbij hij oen groot redenaar bleek te zijn. Doch het duurde lol 1928 voor hij in hel parle ment zitting nam. In 1935 werd hij gekozon tot voorzitter der Arbeiderspartij. In 1942 werd hij eerste minister op hel moeilijkste tijdstip voor Auslralië in dezen oorlog. Een groot aantal Nederlanders, die in Australië na de. besetting van India hun asyl vonden, zullon zijn overlijden me! groote droefheid vernomen hebben. Van den strijd op Borneo wordt gemeld, dat Balikpapan practisch in Australische handen is, evenals 7 havendammen. Hel einde van den strijd om de stad werd opgehouden door een 100 meter breede muur van vuur, die gevormd werd door in brand gescholen olie- en benzinetanks. Ook Sepinggang en het nabijgelegen vliegveld werden veroverd. t De speciale correspondent van ANP- Aneta bij de landingstroepen meldt, dat er contact gemaakt is met de speciale Ne derlandsch-lndische legeraldeelingen. die in de jungle den guerillastrijd hadden voortgezet na de bezetting in 1942. Het werk van de NICA is reeds begonnen. Uit Balikpapan komt net bericht, dat do Japannors het inlandsche ziekenhuis voor hun terugtocht in brand hebben ge stoken, waardoor degenen, die niet kon den loopen, om het leven zijn gekomen. Europeanen zijn tot nu toe niet bevrijd. Bevrijde inlanders deelden mee. dat zoo wel de mannelijke als vrouwelijke Euro- peosche bevolking gedwongen was near de havenplaats Bandjermasin op ruim 250 km. van Balikpapan te loopen. Philip pijnen bevrijd De Philippiinen zijn geheel bevrijd. De Japanners vochten er met 23 divisies, die practisch allo vernietigd zijn. Uit Tsjoonking meldden de Chineezen ook weer successen. Do stad Lien-Tsien. 30 km. ten Noorden van Liu-Tschou, is in genomen. Verder werden er uitgebreide luchtaan vallen gedaan op vliegvelden op Borneo Java en Celebes, terwijl de Japansche be richten spreken van onafgebroken lucht aanvallen op doelen op Khiu-Shiu en Hondo, door alle typen vlicqtuigen. Vorige week heelt te San Francisco een conferentie plaats gehad tusschen don Amerikaanschen minister van Marine, Ja mes Forestal. Admiraal Nimitz, Admiraal King, den opperbevelhebber der Ameri kaansche vloot en andor vlootcutoritei'sn over de voortzetting van den oorlog in den De herbouw van het organisatiewezen op Landbouwgebied Onder bovensfaanden titel is dezer da gen een plan bekend gemaakt, samonge- steld door een aantal menschen uit de vroegere oude Zeeuwsche landbouworga nisaties met uitzondering van den N.C.B. Doel is een plan tor tafel te brengen, dat aan mogelijk andere ontworpen plan nen kan worden getoetst ol „als grond slag voor onderhandelingen" kan dienon. Uitgangspunt van het plan is, dat de oude organisaties geheel zelfstandig blij ven beslaan en dal daarnaast „uit de leden der oude standsorganisaties een eveneens zelfstandige nieuwe organisatie" gevormd wordt. Verderop lezen wij zelfs nog nadruk kelijk slechts leden van de door het be- r van de technische vereeniging „er kende standsorganisaties worden tol het lidmaatschap van de technische vereeni ging toegelaten". Afgezien van het feit, dat over hel ge bruik van het woord standsorganisaties hcele boom zou zijn op te zetten - is „stand" en zijn er meer dan één boeren„standen" trof het ons, dat het heale plan wordt beheerscht door een Woordelijk leest men dat het „zeer ze ker toelaatbaar en gewenscht (is) in de vergaderingen bedoeld is van de be- zinningsorganisaties. S. -ook de tecli- nisch-cconomische vraagstukkente behandelen". „Op deze wijze is er geen enkele reden om te vreezon. dat de be- teekenis en aantrekkelijkheid der stands organisaties tegenover vroeger zou in boeten." Is dan de bezinning zoo weinig aan trekkelijk en van zoo weinig beleskenis. men zich als bezinningsorganisatie ook bezig moet houden met technische kwesties, zoodat men slechts dan de kans om er den moed een beetje in te houden Naar onze meening ligt er voor de be- zinningsvereenigingen op bel cultureel terrein een zeer groote taak, mits men het Vrees of machtsbegeerte spelen ook e.en rol bij do bepaling, dal de boeren slecïtls lid kunnen worden van de technische or ganisatie, wanneer zij eerst lid geworden in van een van de bestaande oude or- Dus DWANG gm zich eerst te „bezin- jn" en daarna toelating in de techni sche organisatie. Erger dwang des goestes is moeilijk denkbaar. sn moet per só tevoren in een van de drie hokken ondergebracht zijn ee volwaardig bo6r is Ter loops vragen wij ons af, waa: z.g. „algemeene" organisatie zich v 1 be- Bij de voorgestelde samenstelling van het bestuur wordt er nauwkeurig voor gewacht, dat het aantal zeteltjes ponds- pondsgewijs over de bezinnings-org'anisa- lics worden opgedeeld. Men wil dus niet in de eerste plaats goede boeren-bestuurders. doch per sé zoo veel van die kleur en zooveel van een andere kleur. Wij willen het hier voorloopig bij laten. De geest, die het plan beheerscht is „voor- ooriogsch", d.w.z.. het gaat niet om den boer zelf en zijn belangen, maar om het voortbestaan op den ouden voet van „die kostbare verscheidenheid, die moet wor den beschut en gecultiveerd". Wij hopen in een volgend artikel een uiteenzetting te geven van een ander plan. n.l. het plan van hot Comité „Nederland- sche Landbouw-Corporatic", welk plan veel verder gaat en niet wenscht op te bouwen op do oude organisaties, ook beslist geen dwang wil t.a.v. de bezin ning, maar eon groole technisch-economi- sche organisatie voor en door alle boe ren. TACITURNUS. Ongeregeldheden in N.'Italië Uit Padua wordt gemeld, dat in Noord- Italie ongeregeldheden hebben plaats ge had, zoowel van fascistische als van anti fascistische zijde. Een woedende menigte die ervan beschuldigd w hebben aangebracht, en de lange baan geschovei Elders is een fotograaf, die foto's geno men had van de terechtstelling van fas cistische leiders, door een gewapende bende ontvoerd. In Milaan werd oen bom geworpen naar het gebouw der communistische De italiaansche eerste minister Parri heelt een vriendschappelijk onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur. In Polen zullen na de voltooiing van de repalrieering parlementaire verkiezin gen worden gehouden. Uit Warschau wordt verder gemeld, dat de Sovjettroepen in Polen spoedig tot een minimum zuilen worden teruggebracht, dat voldoende is om de verbindingslijnen met het door de Russen bezette doel van Duitschland te onderhouden. relt oen fascist patriotten te ens proces op gelyncht. Dui schland Op voorstel van den leider der Duitsche communisten Walter Ulbricht. is door het gemeentebestuur van Berlijn een jeugd commissie benoemd, welke de heropvoe ding van de Duitsche jeugd ter hand zal Volgens radio Moskou zijn in deze com missie de socialistische, communistische, democratische, prolestanlsche, katholieke en Joodsche jeugdorganisaties elk met twee leden vertegenwoordigd. Gruwelijke vondst in Beieren De Amerikanen hebben twee dagen ge leden bijna 2 maanden na de capitu latie bij Kaufeuren in Beieren een uitroeiingscentrum van de nazi's ontdekt, waar nog steeds hondorden geesteszwak ke en misvormde vrouwen c-n kinderen werden afgemaakt. De slachtoffers wa ren hoofdzakelijk Duitschers en niel-nazi's. De hooldverpleegster bekent, dat zij in twee jaar tijds 210 kinderen had ver moord. NIEUWE BONNEN GELDIG TOT EN MET 14 JULI 1945 A 29 A. B 29 A, C 29 A, D 29 A, E 29 A, M 29 A, A 29 B, B 29 Br C 29 B, D 29 B, E 29 B „Brood", per bon 400 qram. D 29 A, E 29 A, D 29 B, E 29 B, D 29 C. E 29 C, D 29 D, E 29 D „Beschuit", per bon 100 gram. Beschuit. D 29 A, E 2S A, D 29 B, E <29 B „Beschuit", per bon 75 gram. Mei!;. A 29, B 29 „Taptemelk" 1 Vh liter per bon. C 29, D 29, E 29 „Molt" l'i E 72 „Reserve" per bon 3V» liter. Rookartikelen. 08 „Tabak" Marganne.^ „Boter" per Boter. D 29 A, E Chocolade. rantsoen naar keu; „Boter" per bon 125 'ersnaperingen" 1 tablet voor hal artikel „Melk" 2 „Reserve" bij de eerst- van levensmiddelen- listributiedienst inleveren. UIT STAD EN LAND GOES. Woensdagavond geraakte het St paard bespannen wagentje van ze nen D. P. aan den Zomerweg in de Van de vier inzittenden kwamen twee dames en D. P. met den schrik vrij. doch 62-jarige moeder geraakte onder den .en bekneld. Met behulp van eenige daar ter plaatse zijnde katholieke pad vinders is het slachtoffer op het dioge gebracht, waarna zij met een natte schort oen pijnlijke rug naar huis is gebracht. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT Woensdagavond heeft het Goessche pu bliek in het Schuttershof kunnen genieten de eerste van cv drie opeenvolgende pianoavonden, die Jan Rijn hier hoopt to geven. Dezen eersten avond werden de klassieke meesters behandeld. Dank zij n duidelijken uitlog van den heer Rijn irkreeg het auditorium een goeden kijk op het leven en de werken van Sweelinck, Bach, Haydn. Mozart en den immer on- rezen Beethoven, wiens Mondschein- sonalo de Icroon van den avond vormde. In dezen tijd, waarin de oppervlakkig heid in de muziek zoo zoer overheerscht, hel een verkwikking om de werken rn de oude meesters te hooren. We hopen, dat de volgende avonden jn do Volksuniversiteit een even groot DE REEDERIJ VAN DER SCHUIJT 100 JAAR OUD Naar wij vernemen was het op I Juli 100 jaar geleden, dat de hoeren J. en A. i dor Schuijt eon beurtdienst openden 't traject Rotterdam's-Herlogenbosch daarmede den grondslag legden voor hel bedrijf van de tegenwoordige N.V. Reederij van dor Schuijt te Rotterdam. Deze reederij is in deze 100 jaar uit gegroeid tot een der belangrijkste bïnnen- beurtvaartbedrijven in Nederland en zal ongetwijfeld een belangrijke taak te ver vullen krijgen. Met hot oog op de moeilijke tijdsomstan digheden heeft het Bestuur gemeend van herdenking van dezen dag af te zien.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1