VRIJE STEMMEN Geallieerden landen bij Balikpapan ie JAARGANG NUMMER 200 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 3 Juli 1945 Algemeene Leiding i 8. G. Kloosterziel co S. L. Bocrmn Hoofdredacteur i Koekebakker Redactie eo Administratie: Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Australische en Nederlandsche troepen in actie 600 Superforten in actie In een officieel communiqué uit hoofdkwartier van generaal Mac Arthur is bekend gemaakt, dat Australische Nederlandsche troepen Zondagmorgen' 8.55 uur plaatselijko tijd bij Balikpapan, het groote oliecentrum aan de Zuid-Oost kust van Nederlandsch Borneo geland zijn. Deze landing aan de Westzijde de Straat van Makassar is de grootste, die tot nu toe in het gebied rond Borneo heelt plaats gehad. Generaal Mac Arthur voert persoonlijk het bevel over de operatie. Aanvankelijk was do tegenstand ge ring en binnen twee uur hadden zij bruggenhoofd gevormd van ruim 2 km. lengte en 400800 m. diepte. Een colonne rukt nu op naar de stad Balikpapan en een andere naar het vlieg- Do vloot, die voor de landingen ge bruikt werd, bestond uil meer dan 300 schepen, w.o. ook Nederlandsche. Indien men er in slaagt vliegvelden hier te veroveren, dan kan men geheel Indië van Timor tot boven Sumatra con troleeren. Radio Tokio heeft de landingen beves tigd en zegt, dal het garnizoen in zwaren strijd is gewikkeld met de invasietroepon en dat voortdurend nog versterkingen door den vijand geland worden. Een later A.N.P.-bericht meldt, dat Ne derlandsche ambtenaren van het burger lijk bestuur, evenals ingenieurs voor het herstel der olie-installaties, reeds aan land zijn gegaan. Nadat Zaterdag en Zondag Liberators en middelzware Mitchellbommenwerpers hun eerste zware aanvallen vanaf Oki nawa op Midden- en Zuid-Japan, w.o. doelen bij Tokio gedaan hadden, hebben gisteren meer dan 600 vliegende reuzen- forten do grootste aanval op Japan gedaan, die tol nu toe heeft plaats gehad. De ste den Shimonoseki. Ubo en Kure kregen ruim 400 ton brandbommen tc verduren. Andere vliegtuigen vielen doelen aan op Malakka. Indo-China, Kanton en Nan- Op het Aziatische vasteland zijn Chi- neesche troepen Fransch-Indo-Cliina bi nengerukt on veroverden drie steden jui over de grens. Amerikaansche troepen veroverden zonder slag of sloof het eiland Kume, km. ten Westen van Okinawa. Polen Do nieuwe Poolsche regeering is m erkenning door de Vereenigde Staten ook erkend door Frankrijk, Zwitserland Zweden. Amerika had eerst de erkenning der vroegere Londensche Poolsche regee ring ingetrokken. Van uit Lubeck zijn reeds. 250 Poolsche krijgsgevangenen naar Polen terugge keerd. Doch ook vele Polen in Engeland weigeren om naar Polen terug te keeren. on Engeland wil deze medestrijders tegen Duitschland niet daartoe dwingen. Een kwestie is gerezen tusschen dit land en Tsjecho-Slowakije over hot gebied van Teschen. Na den vorigen wereldoor log werd deze landstreek gevoegd bi; Tsjecho-Slowakije, Na München trokken de Polen er binnen, en aanvaardde Tsje cho-Slowakije den eisch, dat de Tsjechi sche autoriteiten het land zouden verla ten. Nu maken zij er beiden aanspraak op. Besprekingen in Moskou tusschen de beide partijen zijn mislukt. Een nieuw onderwerp voor de Volke renbond Intusschen gaat Tsjecho-Slowakije ver der met de uitzetting van Hongaren, ai hebben de groote geallieerden meegedeeld dat zij dit niet zoo maar konden doen. De Hongaren die worden uitgezet, heeten nu Hongaarsche fascisten. Er zijn er al 3480 uit het land verdreven. Hongarye Hier is een radikaal optredend bewind gekomen. Alle grondbezit van meer dan 1000 joch een joch is ongeveer 43 are wordt aan do eigenaars legen schade vergoeding ontnomen. Hel kleinere grond bezit wordt voor ieder teruggebracht op 100 joch. Ook de kerken en de kerkelijke instanties mogen van hun bezit 100 joch behouden. De vrijkomende grond wordt verdeeld onder 500.000 gezinnen, onge veer 3 roillioen menschen. Een volksleger wordt opgericht, groo- tendeols uit arbeiders bestaande. Ook do politie bestaat uit dergelijke elementen, terwijl de zuivering voltrokken wordt door Britschrlndië Het overleg tusschen den president van de Mohammedaansche liga en de ex- promier van het Congres der Vereenigde Provinciën schijnt bevredigend te verloo- pen. De Indische Liberale Federatie heelt haar goedkeuring gehecht aan de gelijk stelling van Hindoes en Mohammedanen in de voorgestelde regeling. De Indische Christenen hebben bij Lord Wavell geprotesteerd, omdat de Chri non niet waren vertegenwoordigd op de conferentie. Dit protest ging uit van de Katholieken en Protestanten gezamenlijk. Ghandi, die niet zelf de conferentie me- demaakt, doch wel te Simla aanwezig is als adviseur, heeft Lord Wavell gehul digd, omdat hij de samenkomst zoo voor treffelijk leidt. Hij tracht niet zijn wil aan de conferentie op te leggen, en handel, niet als oen agent van Whitehall. Nehroe zeide„Wij moeten slagen". Lord Wavell verzocht de groepen, hun lijsten met candidaten voor Vrijdag ia te dienen. Rusland Door het Internationaal Arbeidsbureau is tot Rusland de uitnoodiging gericht om toe te treden tot dit bureau. Tusschen Moskou en China worden be- 'sprekingon gevoerd over do toekomstige is van Mandsjoerije, als Japan daaruii verdreven zal zijn. Vermoedelijk wil Rus land dan een graantje meepikken. Ook zal er overleg worden gepleegd omtrent de verhouding tusschon Tsjoen king en de Communistische Chineesche ge bieden. Volgens overoenkomsl met Tsjecho-Slo wakije keert Ruthenië naar Rusland te en wordt gevoegd bij het moederland. Oekraine. Turkije Naar vermoed wordt, zal de controle over de Dardanellen een der onderwer pen zijn van de besprekingen die door de drie groote leiders der geallieerden in Berlijn zullen worden gehouden. Het stand punt van Rusland schijnt te zijn. dal Rus land de Dardanellen zou willen sluiten voor alle oorlogsschepen, behalve die van Turkije en van Rusland. Hel langen van Turkije is, dat er geen in; ging van derden komen zal in het beheer dezer zee-engten, omdat dit een aa; ting zou zijn van zijn souvereiniteit. België De Belgische luchtvaart zal een groote Er zijn reeds de volgende lijnen ge projecteerd ParijsBrusselArasterdam. BrusselKopenhagenStockholm, BrusselPraag. Belgisch-CongoEngelandBrussel. Do V 1 en de V 2 vernietigden 10.000 gebouwen. 5000 menschen werden ge dood, en 21.000 gewond. Er werd geen enkel militair belang beschadigd. Omtrent mogelijke troonsafstand wordt nog niets zekers gemeld. De stemmen die den Koning afraden terug te keeren, ver meerderen zich. Zoo achtte minister Spaak heengaan onvermijdelijk. 23.000 dok werkers in Antwerpen besloten te staken als Leopold terugkwem. - is een telegram gepubliceerd van Leopold aan den Koning van Italië, toen land daarmee in oorlog was, om te condoleeren met het overlijden van den hertog van Aosta. De geallieerde nieuwsdienst in Dctilsch- land deelde Zondag mede. dat volgens bericht uit Salzburg de abdicatie van Ko ning Leopold dezer dagen verwacht wordt. Vereenigde Sfaien President Truman heeft in zijn sluitings rede op de conferentie van San Francisco o.a. verklaard, dal wij nu den oorlog in Europa gewonnen hebben, doch dat we ook den vrede moeten winnen Omdat Stettinius, thans Minister van Buitenlandsche Zaken, benoemd is tot lid den Veiligheidsraad, is hij afgetre den als Minister. Stettinius zal ooi: verte genwoordiger der Vereenigde Staten wor den op de Algemeene Vergadering van den Wereldbond, en voorzitter zijn van de Amerikaansche delegatie. James Byrnes, tot nog toq directeur van het bureau voor Oorlogsmobilisatie, zal Stettinius als Minister van Buitenlandscho Zaken opvolgen. nieuwe minister is 66 jaar oud. en een van de naaste medewerkers van President Roosevelt. Door de U.S.A. werd besloten, de in beslag genomen eigendommen van vij anden, zoowel Japanners als Duitschers, terug te geven. De Arabische Liga zal op haar staande conferentie bespreken, hoe het aankoopen van grond door Joden in Pa lestina zal worden tegengegaan. Voorge steld zal worden, om de Arabische grond bezitters, die in geldnood zitten, te steu- De oud-minister president van Irak ver klaarde. dat de Liga zou moeten worden belast met de zorg voor de veiligheid .-n het Midden-Oosten. Dal zou inhouden, da-, de troepen der Westelijke mogendheden ook het toezicht op het Kanaal van Suez en de vliegvelden aldaar zouden o\ geven. Deze beslissing, zeide de oud- nister. zou geheel in den geest van S Francisco zijn. Het zou voor Engelands machtspositie in hel Oosten van de Middellandscho Zee een groote verandering zijn. Zou het er toe bereid worden gevonden Fransche troepen hebben een nieuw conflict uitgelokt, volgens de berichten. Zij openden het vuur op hel huis van den Districtscommissaris te Aleppo. Hoe wel de Britten onmiddellijk verzochten het vuren te staken, duurde dit nog wel derhalf uur voort. Begrijpelijk dat den volgenden dag een demonstratie werd ge houden door do Syriërs. die begonnen te schieten op de Fransche opslagplaatsen, Perzië Op het verzoek aan de geallieerde rr gendheden om hun troepen uit Perzië rug Ie trekken, nu de oorlog in Europa afgeloopen. is door Rusland en Engeland nog geen definitieve beslissing genoi De Amerikanen waren reeds uit eigen beweging begonnen hun troepen uit land terug te trekken. Zooals men w< was de bezetting indertijd gekomen de Duilsche intrigues aldaar den kop te drukken. Een vergelijk tusschen Rusland en geland schijnt hier wel moaelijk. Enqeland heeft groot belang bij de olievelden in Zuid-Perzië, lerwij] Rusland in hel Noor den nog niet ge-exploiteerde olievelden als een welkome aanvulling van zijn olie voorraad in de toekomst beschouwt. Hier is dus een verdeeling van de belangen sfeer niet onmogelijk. Als nu maar d' Perzische onafhankelijkheid niet wordt aangetast 1 Program van de Nederl. Volksbeweging In ..Je Maintiendrai", het orgaan der Nederlandsche Volksbeweging, wordt een sociaal-economisch urgentie-program- ge publicecrd, dat bijzondere belanastelling verdient, omdat de Minister-President uit dezen kring is voortgekomen. Wij noemen eruit het volgende, om er later uitvoeriger op terug te ko-men. Er worden vier groepen onderscheidon I. Eerlijke verdeeling van de armoede. Dit gedeelte c-ischt direct voorzien in den nood die wordt geleden, handhaving van de prijzen en later verlaging van de prij- aanpassing van de loonen acn het gestegen prijspeil, waarbij de laagste loonen moeten voorgaan, verdeeling van de beschikbare woonruimte naar behoefte, verbeurdverklaring van de eigendommen Duitschers, N.S.B.ers en collaborateurs, zware belasting op alle extra inkom sten, heffing in eens van alle vermogens groote inkomens, Ier delging van do thans ondragelijke staatsschuld. II. Op gang brengen der bedrijvigheid herplaatsing van terugkeerenden, regeling het ontslagrecht, zoo noodig arbeids plicht. de overheidsleiding bij de omscha keling van de oorlogs- en de vredes-eco- herstel van de normale rentabiliteit rt aan het kapitaalbezit slechts een redelijke vergoeding mag toevallen, con trole op de credief vers trekking, en op ons internationaal handelsverkeer, volkswo ningbouw. III. Organisatie van het sociaal-econo- isch leven samenwerking tusschen de overheid en het bedrijfsleven, medezeg gingschap der werknemers, nationaal wel- irtsplan, een Raad van werknemers en •kgevers voor adviezen aan de over heid, wet op de vakvereenigingen. wet op do ondernemingsleiding, waarbij de leiding achteraf verantwoordelijk is aan raad, waarin gelijkelijk kapitaalver schaffers en werknemers zijn vertegen woordigd. nationaal bouwprogramma, door een orgaan, waarin deskundigen, belanghebbenden en de gemeenschap als gehoel is vertegenwoordigd. IV. Sociale maatregelen van algemeonen aard vacanlie voor alle werknemers var ito twaalf werkdagen, redelijke in- validiteilsvoorzïonïng en ouderdomsver zorging voor allen die daaraan behoefte hebben, bestrijding van volksziekten, en 'verheidszorg bij do lichamelijke opvoe ding. Red. SJil llusisclaSancl De Amerikanen gaan voort met het aan stellen van Duitschers in besturende func ties. Zoo is nu Dr. H. Brill. die zes jaar in een concentratiekamp heelt gezeten, benoemd tot minister-president van Thü- ringen. In Zwitserland' is onder de Duitsche le gatie in Bern een groot ona'ergrondsch fort ontdekt, waarin technische appara ten. vooral radio-toostellen waren verbor gen. om directe verbindingen met dc autoriteiten te Berlijn te onderhouden. In een kamp was Prinses Mafalda op gesloten, die daar verleden jaar ovorle den is. Het was het kamp van Buchen wald. Medegevangenen, die nu zijn vrij gekomen, hebben verklaard, dat de prin ses. wier zuster getrouwd was met Ko ning Boris van Bulgarije, verteld had dai haar zwager door het Hitlerbewind was vermoord. Zij was bij de bijzetting van het stoffelijk overschot tegenwoordig go weest. en had daar aan vrienden ver teld, dat Hitier schuld had aan zijn dood Dr. Steijns is onlangs uit gevangenschap in Duitschland teruggekomen, en had be boord lol de zesduizend menschen die op 6 September van verleden jaar op trans port waren gesteld. De verschrikkelijke behandeling van dit transport was oor zaak. dat tachtig procent der mannen en vrouwen omgekomen waren. Gelukkig zijn weer enkele der misdadi gers gevangen genomen. De Rijksstad houder van Tirol-Voralberg, Hofer. is ge arresteerd. Ook de vriend van Rudoli Hess, een zekere Tiotscher, die met vrouv, en dochter groote sommen had verduis terd. En eveneens do rechterhand van Himmler, Schellenberg, die vertoefde in den omtrek van Stockholm. Red. Briefwisseling Een weduwe mot vier kinderen en een vijfde op komst, waarvan de man door oorlogsgeweld overleden is. schrijft ons in haar nood. Ze heelt nog nooit iets ge trokken, meldt ze ons. Wel is ze menig maal op het gemeentehuis geweest, doch daar kreeg ze telkens ten antwoord, dal het al geregeld is, en dat de papieren binnengekomen zijn, maar nog geen ten. Hel komt ons voor. dat hier dan toch een tijdelijke hulp op zijn plaats zou zijn. Het gemeentebestuur zal hier dunkt ons toch wel rekening mee willen houden. Een lezer vraagt ons. of er geen rege ling getroffen is voor emigratie naar Australië. Zoover ons bekend is, heeil de rogeering hieromtrent nog geen stap pen gedaan, en het is ook niet waar schijnlijk, dat zij daartoe voorloopig za! komen, daar hier in ons eigen land zoo vee) krachten noodig zullen zijn en blij ven. Toch is het begrijpelijk, dal veel jonge menschen, vooral van hel land, over emigratie denkon. Hij stolt enkele vrager, uit naam van verschillende menschen die gaarne inlichtingen kregen omtrent de emigratie naar Australië. Zij willen emi- greeren, omdat er voor hen geen toe komst is in de land- of tuinbouw hier. aan gezien de geweldig hooge grondprijzen hen niet in slaat stellen grond te koopen. De vragen zelf kunnen alleen worden be antwoord door het Australische gouver nemont zelf, dat een bericht hieromtrent onlangs liet publiceeren. Gegadigden zul len zich dus moeten wenden tot deze re geering. of wellicht in eerste instantie tol Brilschen gezont in Den Haag, die hen dan wel verder don weg zal wijzen. Eenige -brieven bereiken ons weer over maar altoos uitblijvende zuivering. Er in nu weer verschillende commissie* daarvoor benoemd. Of dit helpen zal. moet worden afgewacht. Doch de hoofd raden voor de groeiende onrust in het land over dc-ze aangelegenheid is wel het uitblijven van ingrijpende maatregelen, van hoogerhand moeten komen. Het zuiveringsbesluit, dal nog nimmer gansch uitgevoerd, wordt nu al gewijzigd, en hoelang het duren zal voor er daarna weer nieuw schot in komt Wij krijgen almeer den indruk, dat men de heele zaak niet recht aandurft, uit s voor wat er nog meer los zal ko- Een lezer wil een demonstratie-op tocht houden om tot een betere zuivering Ie komen. Een ander zou medewerking illen weigeren aan do feestplannen op 31 Augustus, zoolang de zuivering niet krachtig is doorgezet. Beide plannen lij ken ons niet aanbevelenswaardig. Maar zeker is de onrust groeit, en komt naar boven in alle kringen en in alle bladen, rl men eindelijk doortasten Hoe mis- tn wij een parlement Een uit Walcheren ge-evacueerde vraagt ol de beweners van Walcheren niet een vrije vergunning kunnen bekomen om door Zeeland te reizen". Dit geldt alleen hen. die er nu wonen, niet voor de elders ge-evacueerden. Voor do ge- evacueerden blijft de oude regeling van kracht, dal zij voor iedere reis oen reis vergunning moeion aanvragen. Het is een strop voor die het gaarne anders zouden hebben. Maar het is er juist om begon- dat men de ge-evacueerden alleen wil laten terugkomen, als zij hier werk woning kunnen vinden. Red. WIST U, dat het Nederlandsche Roode Kruis tijdens de oorlogsjaren 443.500 25-Woor- den brieven naar het builonland door- Twee Scheldeboden Een mystificatie Op onze schrijftafel liggen een stapel tje „Scheldeboden", die tot allerlei vragen aanleiding geven. Een drietal nummers zijn verschenen van „De Scheldebodo". Nieuws- en Adver tentieblad voor Zuid-Beveland. Redacteur J. A. Weststrate, Wemeldinge, Administra tie J. M. C. v. d. Peyl, Ktuiningen. Het blad geelt achtereenvolgens loto's van de Koningin. Prins Bernhard met Prinses Bea trix, en van het Prinselijke Paar met hun eersteling. Voorts een Overdenking, een pagina algemeene artikeltjes, een pagina gewestelijk nieuws, een brokje feuilleton, en een blad advertenties. Wij vermelden dit zoo uitvoerig, omdat dit ter vergelijking met het andere blad dat wij willen noemen gewenscht is. In het eerste nummer wordt medege deeld, dat het blad drie laar verboden is geweest, en nu weer verschijnt. Het zal oen Protestantsch-Chrislelijk blad wezen, evenals voorheen. Alles volkomen normaal. De afdeeling van het Militair Gezag, die hierover te beslissen heeft, zal de hertijzing van dit blad geen stroobreed in den weg hebben gelegd, denken we zoo. Nu het andere blad Want er is nóg een „Scheldebode". Een viertal nummers rijn verschenen van een onalhankelijk Weekblad voor Zeeland, onder redactie van een drietal personen, waarvan er een na 't eerste nummer weer verdwenen is, en door een ander persoon is vervan gen. Thans zijn het dus Ds. C. F. Nolle, Chr. Luitwieler en J. Huser, terwijl als hoofdredacteur wordt genoemd D. Meel dijk. Hot is een uitgave van de stichting Scheldebode. Hel blad ziet er goed uit. als we op de twee eerste nummers algaan, die ons alleen hebben bereikt. In het eerste arti kel wordt gezegd, wat de bedoeling is met hel orgaan. Het wil onderworpen be spreken die onvoldoende in de Zoeuw- sche dagbladpers worden behandeld, en wil bovenal een vrije tribune zijn, onal hankelijk, niet behoorende tot eenige par tij of eenige kerk. staande op algemeen Christelijk standpunt. Er staan belangrijke artikelen in en wellicht zal er voor zulk een algemeen gehouden blad. dat als weekblad een aanvulling op de dagblad pers wil zijn, in Zeeland plaats worden gevonden. Doch nu onze vraagis de verschijning van dit tweede blad met denzeliden naam als eon bestaand en weer verschijnend Zeeuwsch blad door de bovengenoemde instantie ook goedgekeurd Dit zou wel een bewijs van slaperigheid zijn Want twee Scheldeboden naast elkaar is toch een verwarrend clement in onze kleine Zeeuwsche wereld. En dan vreezen we, dat de naam Scheldebode door een van de twoo onrechtmatig wordt gedragen Hier zal wel eenige verklaring van de ictie Militair Gezag, die deze zaken be handelt, op zijn plaats zijn. Red. Uit de Belgische Pers .Het Laatste Nieuws" oordeelt, dat Bel gië geen Duilsche gebieden wil annexee- Men wil alleen zekere grondgebieden bezetten, teneinde de Belgische belangen don Rijn te verdedigen. Er zou een bezettingsleger mesten worden geleverd in 225.000 man. De „Volksgazet" zegt, dal men niet 3et rekenen op herstellingen door Duitsch land te verrichten. Doch vrij willen ten- te terughebben, wal zij ons ontstolen hebbenmachines, vervoermiddelen enz. .La Dite Nouvelle" van Brussel ver klaart. dat de politiek in de Oost-kantons den vorigon oorlog mislukt is. Thans st men krachtdadigheid can vrijheid paren. Do Pruisische famines dienen on verwijld uitgestooten te worden. De „Gazel" van Antwerpen meent, dat en niet genoeg doet voor de geteister- den. Het hulpverleeningswerk wordt voort durend belemmerd door do bureaucratie de paperasserie. Do „Nieuwe Gazet" zegtVoor een land als hel onze is een handelsvloot de hooidzaak. Men heelt er zich nooit om bekommerd. Thans meer dan ooit moet onze vloot herstellen, die bijna tot niets herleid is. .Het Laatste Nieuws" verwijt de open bare machten, dat zij zich geen moeite geven om onze schippers te helpen bij het herstellen van onze binnen scheep- „De Nieuwe Standaard" eischt, dal men ich zal bezighouden met de repatrieering an de diamantbewerkers, die zich Ie New York bevinden. Een verbetering van het persbureau meldt, dat niet 500 millioen m3 hout ge haald wordt uit Duitschland, doch 500.000 m3. Het leek ook wel een beetje reusach tig 1

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1