STADSNIEUWS Sport, Telegraf. Weerbericht, 432e Staatsloterij le kl. Burgerlijke Stand van Goes. de verschillende verklaringen uiteen- loopend. De bestuurder van den motor wagen van lijn 14 deelde mede, dat toen hij met zijn wagen links het J. Meyerplein met een bocht opreed, de twee kleine kinderen op de tram baan stonden. Hij verminderde zijn vaart en belde herhaaldelijk. Toen hij bemerkte, dat de kinderen bleven staan, remde hij uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de meisjes onder den wagen terecht kwamen. Het oudste meisje werd onmiddel- j lijk gedood, het jongste kind werd zere gewond. Zoowel het lijkje als het ge wonde meisje zijn naar het Binnen- Gasthuis overgebracht. Ook voor haar leve» wordt gevreesd. Vermoedeljk zijn het zusjes. Onmiddellijk heeft de politie aan alle bureaux in de stad geseind, om zoo spoedig mogelijk de ouders der kinderen op te sporen. Een ooggetuige geeft een eenigszins andere lezing van het geval. Volgens hem kwam in gelijke richting als de tram een auto aanrijden, waarvoor de kinderen moesten uitwijken. Daardoor geraakten zij op de trambaan. Het staat vast volgens de verklarin gen, dat de tram zeer langzaam reed. Sommige getuigen gelooven zelfs, dat de kinderen in de veronderstelling moesten zijn, dat de tram stilstond. Door schrik gedood. Te Stek- kerda waren twee schoolkinderen aan het vuurtje sioken op het eigendom van boer T. D. Deze gaf den eenen jongen een gevoelige afstraffing, waar van diens kameraad zoo hevig schrikte, dat hij dood neerviel. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Maart 1923. Ingekomen J. Polderman, slagersknecht van Krui- ningeu, Korte Kerkstraat 7, W. J. Schouten, koopman vau 's Gravenhage, St. Jacobstraat 22, A. A. Foudraine, koopman van 's Gravenhage, St. Jacob straat 22, W. L. B. J. Dekker, in specteur Raad van Arbeid van Schie dam, Oostsingel 72, C. L. Mol, onder wijzeres van Dinteloord, Oostsingel 98, H. de Wilde, gepensionneerde van Batavia, Julianastraat 1H. J. P. Vis ser, drukker van Schiedam, Oost singel 14. Vertrokken A. Littooij, winkelier naar Middel burg, A. Th. van der Hoek, zonder "beroep naar New-York, M. F. M. J. Hout, inspecteur Raad van Arbeid naar Kloetinge, K. D. Zandee, huishoudster naar Domburg, W. Meulmeester, vis- scher naar Arnemuideu, J. de Nooijer, visscher naar Arnemuiden, Wed. A E. Janssen, zonder beroep naar Delft, J. Plieger, ass.-opzichter naar Utrecht, P. Rejack, filiaalhouder naar Mid delburg. Burgerlijk Armbestuur. De heer J. Zandee alhier heeft zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen. Benoemd. Tot tijdelijk concierge amanuensis bij den Keuringsdienst van Waren al hier is benoemd de heer A. Meeuwse te 's Heer Abtskerke. Goesche Damclub. Maandagavond werd te Goes opge richt een Damclub onder den naam „Goesche Damclub*. Het bestuur be staat uit de volgende personen A. Kopmels, voorzitter, M. Zwartepoorte, secretaris, Ih. Raspe, penningmeester, J. J. Snoodijk en P. Slabbekoorn, com missarissen. Het aantal toegetreden leden bedraagt 18. Het clubgebouw is de Melksalon „Flora*. Got?8. Bij de Woensdag 21 Maart gehouden aanbesteding voor den bouw vau 80 woningen aan de Scheldestraat voor de Woningbouwvereeniging „Ons Streven* ten overstaan van 't achiiecten- bureau Cramer Den Haag werd inge schreven door W. van Doeselaar Goes f 99.950 fa. v, d. Weert Goes f 97.955 Smit's WoniugbureauBergeu op Zoem f 92,800 Koppel Den Haag f 91,455; M. J. Scheffelaars Bergen op Zoom f90,250; Kuijper Co., Middelburg f 88,500 M. Jacobs Goes f 86,800 Vertregt Middelburg f 83,600 A. Drijgera 's Heer Abtskerke f 80,100 A. de Groot Rotterdam f 79,000. De guuning is aangehouden. De Kermisverpachting. Bij de Woensdagmiddag alhier ge houden verpachting van staanplaatsen voor de a,s. kermis, werd ingeschreven door H. M. Vale, Bergen op Zoom, electro zweefmolen; C. van den Wijngaart, Bergen op Zoom, hoepla en eutoespel F. Cosijn, Middelburg, een flesschen- werptentMej. J. Corjanus, Kampen, 2 palingkramen R. Vinke, Kampen, een suiker en nougatkraaua Wed. van der Straate, 's Gravenhage, een dans tent P. M. D. Mergan, Bergen op Zoom, eeh schiettentM. Serierse, Rotterdam, een paradetentC. Janvier, Bergen op Zoom, een gebakkraam Gebrs. Smits, Vlissinges, een wafel kraam M. Beeke, St. Maartensdijk, een draaimolenH. Koppejan, Ter Neuzen, een gebakkraam Wed. P. Kosman, Rotterdam, een somnabule P. A. van Besoijen, Rotterdam, een wafelkraamA. Huijgens, Bergen op Zoom, een luchtschommelF. J. vau der Leeuw, Vlissiugeu, een koek- en suikerkraamWed. C. J. Evertsen, Bergen op Zoom, een gebakkraam. Over het algemeen was er dit jaar weer zeer weinig animo en werden ïage pachtsommen geboden. Ook blijkt uit het bovenstaande dat dit jaar wederom geen stoomcaroussd aanwezig zal zijn. De geheele verpachting beeft opge bracht 1850, Een spijbelaar. Het gebeurde Donderdagmorgen, naar de N. Z. meldt, dat een leerling van de R. K. Jongensschool liever wandelde, dan naar school ging. Edoch zijn wandeling zou niet van langen duur zijn. In de Nieuwstraat kwam hij een agent van politie tegen, die hem eens even gauw naar school zou brengen. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. De spijbelaar wilde niet met den agent mede en deze ten einde raad besloot den jongen op een hand wagen te zetten en hem zoo naar school te laten rijden. En zoo werd het vrachtje, nagekeken door menigeen, naar de school toegereden. Die niet sterk is moet slim zijn Eervol ontslag. Aan den heer J. G. Talen, leeraar in hei Duitsch aan het Gymnasium te Zwolle (voorbeen aan de H. B. S. te Goes) is wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag verleend. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen 101/» uur, zal een godsdienstoefening worden gehouden onder leicÜDg van ds. H. de Jonge, van Bergen op Zoom. Alg. W etenschappelijke Belangen. Voor bovengenoemde ver. sprak Donderdagavond in het Schuttershof de Majoor J. v. d. Berge ever het onderwerpEen en ander over het leven van Europeanen in Indië. Spreker zeide het alleen te willen hebben over het gewone, alledaagsche leven der volbloed Europeanen, dtr z.g. Tótóks. Met de kennis van het Hollandsch publiek ten aanzien van Indië is het over het algemeen vrij dunnetjes gesteld. Tegenwoordig wordt op de scholen over Indië ongetwijfeld veel meer geleerd dan vroeger, maar men leert weieens verkeerd. Zoo vond spreker in een H.B.S.-dictaat dat in de dessa (het inlanderdorp) het dorpshoofd zorgt o.m. voor den burg stand En verleden jaar Aug. was er nog geen inlandsche burg. stand. Dat is dus niet juist. Er bestaan veel misverstanden ten aanzien van Indië, die door de litera tuur in de hand gewerkt worden. Zoo komt b.v. in „De Suikerfreule" een mispunt van een administrateur voor, zoo is er geen enkele, het zijn, allen mannetjesputters. In Indië spreekt men ook niet van plantages maar van onder nemingen. Van de z.g. stille kracht, waarover in Indische romans geschreven wordt, heeft spreker nooit iets bemerkt. Ook heeft spreker gedurende zijn ver blijf op Java daar nog nooit tijgers gezien en er dus nooit een bij hem in huis gehad. Over 't algemeen leeft men in Indië net als hier behoudens de klimaats verschillen. Ook daar hebben we 't verschil tusschen de steden en het platteland, waar evenveel kwaad ge sproken wordt als hier. In Indië heeft men een goede eigen schap. Als er een vreemdeling komt, vraagt men voor men hem ontvangt Wat. is dat voor een kerel, maar men stelt er verder geen belang in wat z'n vader deed. Spreker verbeterde de Hollandsche uitspraak van Indische aardrijkskun dige namen en betoogde dat wij, die nu al 3 eeuwen in Indië zitten, dat wel eens behoorlijk mogen leeren. Spreker merkte nog op dat de meeste van onze spoorwegen met Indisch geld zijn gebouwd. Eu spreker heeft laatst nog een H. B S.'er uit de 5e klasse gesproken, die niet eens wist waar de gouverneur-generaal resideert. Niet ieder die naar de Oost gaat komt rijk terug, maar bij hard werken is er goed geld te verdienen. Men be gint in Indië 's morgens te werken bij een temperatuur van 80 gr. wat zeer vermoeiend is. Spreker wees er op dat in Indië ontzettend veel gelezen wordt, de tijdschriften komen er in de lees trommel. Ook de Europeesche dames (in Indië is iedere met een Europeaan getrouwde dame „mevrouw*) moeten er hard 1 werken. Zij moeten letten op 't per soneel, dat er buitengewoon slag van heeft om je geld uit handen te trom melen, en zorgen voor de linnenkast. Op humoristische wijze gaf spreker een beschrijfing van kousenstoppen door een Inlandsche vrouw, zóó deed spreker het vroeger in Kampen ook. Daarna gaf spreker een prettige, geestige beschrijving van het Indische leven en de dag-indeeling. Men is er zeer matineus. Om zes uur komt de koperen ploert (zon) op, zooals Jan Fuselier zegt. Om 1 uur 's middags is het Europeesche tafel, om 4 uur baden, om half negen eet men brood, dat dan versch is. Om 10 uur is 't bedtijd. Tedere kampong bijna heeft z'n bioscoop, in elke plaats waar Euro peanen zijn is een sociëteit. Wat sport betreft, de inlanders zijn dol op voetbal. Wanneer men in Indië verhuist, houdt men vendutie van z'n meubelen en als er maar dames komen dan is het goed want die bieden tegen elkaar op. Betaling geschiedt meestal op de boD, ook op de soos, wat een uitstekend controle-middel voor de vrouw is, die de rekening betaalt. Het transportwezen en de medische dienst op Java zijn zeer goed. In Batavia zijn ziekenhuizen, zooals we ze in Goes niet kennen. Tenslotte behandelde spreker de kleeding en wees er op dat de kinderen in Indië niet zoo ingewikkeld worden als hier, waardoor ze groeien als kool. Na de pauze volgde een interessante collectie lichtbeelden. Ir. J. v. Poelgeest dankte spreker voor zijn mooie lezing en merkte op dat het doel d r vereeniging oorspron kelijk was, dat de leden onderling voor elkander lezingen zouden houden. Maj. v. d. Berge heeft hier getuigd van zijn liefde voor Indië (applaus). Voetbal. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.~ Beveland. Het programma voor a,. s. Zondag is als volgt le klasse. Zeeland Goes II Zeelandia IIS.B.O. Yeere—T.O.V.I.D O. Walcheren IIVLssingen III De ZeeuwenStavast 2e klasse. D.E.T.O Goes III Stavast IIZ. Beveland Vlissingen IVWalcheren ILI 3e klasse. S.B.O. Ill—ZeeUndia III naar waarnemingen, verricht inden morgen van 23 Maart medegedeeld door het Koninklijk Bederlandsch Meteorologisch Instituut te Be Büt. Hoogste barometerstand 770.0 te Saerna. Laagste barometerstand 758.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 24 dezerZwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. 2e lijst Trekking 20 Maart f 20000; 19747 f 1500: 9015 f 1000954 f 4002426 f 200: 6134 14162 f 100: 4586 17845 17751 3e ljjst Trekking 21 Maart. f 1000; 6842 16709 f 400: 2047 9611 10027 f 200; 12237 20590 f 1003958 4951 5449 8545 9675 14960 16436 4e lijst Trekking 22 Maart f 400 18822 f 100: 12687 Geboren20, Maurice Louis zv. Franciscus Lambertus de Koning en Florentine Marie Debuf. 21, Marinus zv. Adriaan Jacobus Marinus Verburg en Jannetje de Leeuw. Dverleden 18, Willem Gommert 6 w. zv. Benjamin Kole en Tannetje Ruijsaard. Geboren: 21, Pieter Hendrik z.v. Adrianus Jacobus Rejack en Wilhelmina Corstanje. Huw. aang.21, Andries Pieter Steketee, 29 j. jm. te Middelburg en Johanna Jozina Ossewaarde, 24 j. jd. te Goes, Gehuwd 21, Pieter van der Klooster, 26 j. j.m. te Rotterdam en Sara Apol- lonia Willeboer, 25 j. jd. te Goes, onlangs te Rotterdam. Overleden21, Janna de Visser, 74 j., wed. vaa Hubertus Johannes Harinck. 21, Jan Simonse, 17 j. ZoNDAGSLUlTING apotheken.

Volksblad | 1923 | | pagina 3