Raas rekent op talenten Bibliotheek Souburg bestaat tien jaar image wave E 0 m Gf 'Op het podium zie je ze gewoon veranderen' 89.10 Maison Christian H FOTO VERSCHOORE P R U 1 1 M 1 N G Musica Kodak Express PZC WEEKBLADEN Solidariteitsactie vrouwen Zuid Afrika OPRICHTING STICHTING PROCESKOSTENFONDS ZEELAND Minima zien er bij ingewikkelde juridische proble men vaak van af om naar de rechter te stappen. Hun inkomen is te laag om een eventuele veroor deling tot betaling van de proceskosten te kunnen riskeren. Een onrechtvaardige zaak, vindt Theo Leenders. De Vlissingse advocaat is daarom druk bezig met de oprichting van de Stichting Proces kostenfonds Zeeland. „Het idee achter de rechtstaat is toch dat iedereen zijn recht kan ha len. Dat geldt dus ook voor de minima", verklaart hij. De bedoeling is dat de stichting vanaf februari aan de slag gaat. Welzijn W/ELERCIRCUS 1989 IN DE STEIGERS Tentoonstelling heeft u al de image wave '89 permanent van Maison CHRISTIAN voor slechts... voor en nabehandeling inclusief knippen en föhnen met GOdagengarantie! de nieuwe persoonlijke permanentdie langer mooi blijft Damplein 30 -32 Middelburg tel 01180-12272 veel beter niet duurder. NOGji EN IK WIL DE PZC 2 WEKEN GRATIS ALS PROEFABONNEMENT PZC <-C3 I Speciaal geprijsd Drink*™ its 30-delig nu 199,- (normaal 308,10) SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 ■tfir- BADHUISSTRAAT 60 VLISSINGEN 01184-14081 Quality control service A 19e JAARGANG NUMMER 5 1 FEBRUARI 1989 KINDERTHEATER IN DE PIEK „Geen dank. Liever een tientje", spreekt de tovenaar, die de vermoorde jongleur zojuist weer op wonderbaarlijke wijze tot leven bracht. Een scène uit 'Moord in het circus', een to neelstuk dat veertien kinderen tussen de acht en twaalf jaar in één middag bedachten, repeteerden en uitvoerden in de Piek. In het Vlissingse jongerencentrum aan de Hellebardierstraat wordt om de twee weken een kindertheatermiddag gehouden. De eerstvolgende middag is op zaterdag 4 februari. De aan vang is om 13 uur. Het jeugd- en kindertheater, een initiatief van het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vorming en het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, is geen toneel club. Kinderen hoeven zich niet in te schrijven maar kunnen op za terdag gewoon binnen lopen. Wel is er een maximum aantal deel nemers van vijftien per keer. Hoe wel de initiatiefnemers hopen dat de kinderen op deze manier later ook belangstelling voor het 'vol wassen toneel' krijgen, draait het tijdens de middagen eigenlijk maar om één ding: het spel- plezier. En dat werkt. De acteurs, die geschminkt en wel, op het podi um alles mogen zeggen wat hen voor de mond komt hebben de grootste lol. Van plankenkoorts hebben ze geen last. „Alleen als Oplage: 23.450 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgeseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker Walstraat 94, Vlissingen Advertentie-verkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgeseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. je iets heel moeilijks moet doen. Dan wel", zegt de achtjarige Dymphne. Het toneelspelen vindt ze vooral leuk omdat ze iedereen kan zijn die ze wil zijn. „Je ziet die kinderen gewoon veranderen", zegt ook Francois Vervaet, die samen met Karin Starmans de begeleiding voor zijn rekening neemt. „Zijn ze tijdens de bespre king hartstikke verlegen, op het podium durven ze alles". „En als ze eenmaal op het podium staan, zijn ze niet meer weg te bran den", vult Karin Starmans aan. Beide vrijwilligers volgden een speciale cursus. Vanuit die cur sus werden er ook in Zierikzee en Goes kinderateliers opgezet. In Middelburg is nog steeds geen ruimte gevonden. De financiën vormen een probleem. Hoewel de Piek de zaal gratis beschikbaar stelt en de deelnemers een gul den per keer betalen, hoopt het theater toch nog op subsidie. Voor de aanschaf van requisie- ten, bijvoorbeeld. De kinderen zelf hebben daar weinig proble men mee. Die hebben genoeg fantasie om van de aanwezige spullen de mooiste décors te bouwen. In Kaapstad staat maandag 6 fe bruari een aantal Zuid Afrikaanse vrouwen terecht op beschuldi ging van 'hoogverraad' en 'terro risme'. Tenminste, volgens de wet op de binnenlandse veilig heid van hun land. Daarnaast zit er nog een groot aantal vrouwen in de gevangenis in afwachting van een verhoor. Rond de datum van deze rechts zitting heeft de Nederlandse Soli- dariteitsgroep Vrouwelijke Gevangene» op een aantal plaat sen in ons land steunacties voor deze vrouwen opgezet. In Mid delburg wordt woensdag 8 fe bruari in de Engelse kerk aan de Simpelhuisstraat een solidari- teitsbijeenkomst gehouden. Om 20 uur wordt begonnen met een gebed met als thema 'Namen ko men aan het licht'. Daarna wor den er steunbetuigingen geschreven. Rechter is te duur voor de minima Het plan voor de oprichting van een proceskostenfonds ont stond in 1987 op het congres 'De arme kant van Nederland' van de gezamenlijke Nederlandse kerken. De praatgroep voor bijstandsvrouwen die naar aanleiding van dat congres in Vlis singen werd opgericht, werkte het idee samen met Theo Leen ders verder uit. Leenders vormt samen met een lid van die groep, Christine Hultzer, Karei Verdurmen van het Bureau voor Rechtshulp, sociaal raadsman Jan van der Velde en de Sou- burgse advocaat Bart Vader het bestuur het fonds. Leenders vermoedt dat het Zeeuwse proceskostenfonds het eerste in Nederland is. „Er zijn wel andere fondsen, maar die richten zich alleen op principiële zaken". Als inkomensmaximum van de cliënt houdt de stichting het bijstandsniveau plus honderd gul den aan. Voor gezinnen komt dat neer op f 1600,-, voor al leenstaanden op ongeveer f 1200,-. Elke Zeeuw die aan de criteria van de stichting voldoet kan een beroep doen op het fonds en elke rechtshulpverlener kan er gebruik van maken. Cliën ten betalen alleen een eigen bij drage voor de advocaat die het Bureau voor Rechtshulp hen toe wijst en de griffierechten. Uit gaande van een minimuminkomen is dat samen honderd gulden. „Die honderd gulden is nog te overzien", zegt Theo Leenders. „En als je de procedure wint is er niks aan de hand. Maar als je ver liest kan de rechter je een proces kostenveroordeling opleggen. En dat schrikt veel minima af. Als je met een inkomen van f 2500,- een risico van f 600,- loopt, is dat haalbaar. Met een uitkering ligt dat heel anders". De stichting gaat draaien op gif ten en subsidies. De provinciale diaconie van de Hervormde kerk heeft al een concrete toezegging gedaan. Binnen de andere kerken wordt nog overlegd. Voor de rest van het geld - de stichting heeft een beginkapitaal van minimaal tienduizend gulden nodig - bena dert het bestuur de provincie, de gemeenten en andere instellin gen. Ook wordt er gedacht aan een bijdrage vanuit de advo catuur. Hoewel de kosten die moeten worden betaald meestal maar de helft van de werkelijke proces kosten zijn, kan het bedrag be hoorlijk oplopen. Ook kunnen daar nog eens de reis- en verblijf kosten van getuigen bij komen. Het bestuur, dat dus grotendeels uit juristen bestaat, gaat de aan vragen dan ook zeer kritisch be kijken. „De stichting stelt zich alleen garant voor mensen die zonder steun van het fonds de procedure niet zouden voeren en dan alleen bij zaken die van be lang zijn voor het welzijn van de betrokkene. En dan hebben we het niet over een akkefietje van honderd gulden maar bijvoor beeld over een ontslag op staan de voet". Als ander voorbeeld noemt Leen ders het in oude staat herstellen van een woning bij een verhui zing. „De verhuurder stelt bij ver trek nog al wat eisen. Het komt voor dat er bij een kleine veran dering in de keuken een heel nieuw keukenblok wordt ge vraagd. Soms zie je vorderingen van een paar duizend gulden. Omdat het bewijsrecht bij de huurder ligt, zit er een financieel risico aan het aanspannen van een procedure vast. De cliënt geeft het daardoor op, terwijl dat soort zaken toch vaak kansrijk zijn. De steun uit het fonds kan de cliënt net dat duwtje in de rug geven om door te zetten". Het wielercircus prepareert zijn tenten. Nog effe en het spektakel barst weer los. De messen wor den geslepen, strategiën worden afgestemd op tegenstanders en talent in eigen gelederen en het gerinkel van de geldbuidel van de sponsors is zachtjes weer ver stomd. De kaarten zijn geschud, vol verwachting klopt ons hart. Tot de groten in de wielerpiste hoort ploegleider Jan Raas, die vorige week in Almere zijn ver troetelde fietsende reclamezuil tjes aan de massa prijs gaf. Voor het derde achtereenvolgende jaar krijgt de Zeeuw steun van de kle- dinggigant SuperConfex. Onder leiding van de voormalige klassie- kerkoning groeide deze profploeg de afgelopen twee jaar tot één van 's werelds beste équipes. Hoewel de profformatie een rigo- reuze gedaantewisseling heeft ondergaan, zijn de verwachtin gen voor het komende wielersei- zoen hoog gespannen. „Nieuwe gezichten, nieuwe kan sen", luidt het optimistische mot to van de Zeeuw, die met Patrick Tolhoek uit Goes een Zeeuws ta lent aan zijn club gevreesde tem- pobeulen heeft toegevoegd. „Ik had uiteraard graag de sprinter Jean-Paul van Poppel gehouden", treurt Raas. Maar onmiddellijk er na voegt hij eraan toe: „Door zijn vertrek krijgen de anderen, inclu sief de nieuwkomers, meer kan sen om zich in de kijker te rijden". Jan Raas heeft de strijdbijl aan gescherpt. Hij wil aanvallender gaan rijden. En wie zijn woorden Jan Raas geflankeerd door zijn assistent ploegleider HHaire van der Schueren en mr. Ed van der Feer, de pr-man. goed weegt, weet dat hij het ko mende seizoen de ploeg alle vrij heid geeft. Met andere woorden: de renners krijgen een kans om zich te bewijzen. Ook wordt ver ondersteld dat de leiding van de Superconfex-ploeg (met Opel en Yoko als co-sponsor) dit jaar de kat uit de boom kijken. Bij andere ploegen wordt royaal met miljoe nen gegooid. Raas en zijn as sistent ploegleider Hilaire van der Schueren doen het wat gematig der. Bovendien is het budget van zo'n vier miljoen - Peter Post heeft zeven miljoen in zijn bin nenzak - in grote lijnen al vier jaar geleden vastgesteld. Daartegenover staat dat de Zeeuwse coach zijn talenten een kans geeft. Een vergelijk met Jo- han Cruijff is dan feitelijk snel ge maakt. Die putte bij Ajax eveneens uit het jeugdnest en vierde Europese triomfen. Niette min telt de Superconfex-ploeg een aantal blikvangers. Raas noemt de Duitser Rolf Gölz en onze landgenoot Jelle Nijdam die zich vorig jaar onder zijn hoede zeer gunstig ontwikkelden. En zonder het sprintkanon Van Pop- pel kunnen ook Solleveld en Ja cobs uit de schaduw treden en meer voor eigen roem gaan rijden. De Raas-ploeg sloot 1988 af met 67 overwinningen. Gölz en Nijdam incasseerden de belang rijkste successen. Een aardige basis om dit jaar het seizoen te starten. Raas overweegt overi gens om behalve de Tour de France, ook de Giro (Italië) of de Ronde van Spanje in het pro gramma op te nemen. Rolf Gölz gaat hier a/s win naar van de Waalse Pijl 1988 over de streep. in SJORS EN SJ/MM/E-FEEST De decembermaand is altijd een enigszins 'ongemakkelijke' maand om jarig te zijn vanwege de Sinterklaas- en de Kersttijd. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor bedrijven en instanties, dus vandaar dat de Openbare Biblio theek in Oost-Souburg de viering van haar tien-jarig jubileum dan ook maar van december naar fe bruari heeft verplaatst. Vanzelfsprekend is er nogal wat gebeurd in die tien jaar. De biblio theek kwam in de plaats van de bibliobus, die vier standplaatsen in Souburg had. De toeloop van vooral jongeren was zo groot, dat er moest worden omgezien naar een pand voor een 'echte biblio theek' en er kwèm een pand. Door baldadigheid van de jeugd moest echter in de eerste helft van de tachtiger jaren de indeling van de bibliotheek veranderen. De leefkuil verdween, omdat zich daar duidelijk andere zaken af speelden dan boeken lezen en dat was natuurlijk niet de bedoe ling. Hetzelfde gold voor de stu diecellen. Hoe het ook zij, het gaat goed met de bibliotheek. De uitleencijfers groeien nog steeds en er is een hechte band met de winkeliersvereniging. 'Wat goed is voor Souburg is goed voor de bibliotheek' stelt de tien-jarige. Het jubileumfeest speelt zich voornamelijk af rond de bekende figuren 'Sjors en Sjimmie'. Het feest begint op dinsdag 7 februa ri met een rondrit van deze twee stripfiguren dwars door Souburg. Eindpunt is de bibliotheek, waar wethouder D.J.P. Bruinooge de festiviteiten en de Sjors en Sjimmie-tentoonstelling officieel opent. Vanaf woensdag 8 februari kan iedereen in de bibliotheek zijn of haar stripverhaal ophangen en worden er permanent video tekenfilms vertoond. Kinderen tot 10 jaar kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd. De festivitei ten worden afgesloten op woensdag 1 maart met de uitrei king van de prijzen en een talk show van Robert van der Kroft, de man 'achter' deze stripfigu- ren. Coosje Buskenstraat 149-151, 4381 LD Vlissingen Donderdag-vrijdag en zaterdag de aller laatste restanten van onze winterkollektie voor de ALLERLAAGSTE PRIJZEN! JA NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1