Presentatie Weense vleugel met concert in Statenzaal JO KEMPEEN HET IDEALISME VAN HET BESTUREN 'Soms dacht iklaat een ander het spel maar eens spelen' VOOR DE TIENDE KEER WEI NACHTSORATORIUM FOTO VERSCHOORE dames mode HET WEEKBLAD WALCHEREN oe Vlissinger st. jacobs straat 31 vlissingen ASJEMENOU! Laatste Vlissinger Dé bouwmarkt voor Middelburg en omgeving. 1000 m2 groot. Waldammeweg 2. Middelburg Tel. 01180-28844 J.P.A. R0SSËL NIET VERSCHIJNEN CASSETTES UPLIFT DEZE WEEK IN Vlissingse Oratoriumvereniging met vermaarde artiesten AUSTIN AUTOBEDRIJF MARITIEM Gildeweg 33, Vlissingen. Tfel.: 01184-18851. KUNSTGEBITTEN en REPARATIES VERSCHIJNING DE FAAM/DE VLISSINGER Terugblik op de Vlissingse gezinsverzorging Pionieren Complexer VOOR JONGE MENSEN AI-STANDS IN MIDDELBURG Efficiënt Woensdag 12 december 1984 oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44 400 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: waistraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54, Rond de Weense vleugel van de werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen is op zaterdag 15 december een concert. Naast werken van Schubert en Schuinan is er diver terende (vermakelijke) huismuziek uit de vorige eeuw. Het concert vindt plaats in de Statenzaal van het Abdijcomplex en begint om acht uur. De toegang is gratis. Voor de pauze speel de pianist Leen de Broekert een sonate van Schubert, samen met de violist Frans Karël Adriaanse. De sopraan Annegeer Stumphius zingt Frauenliebe und-lcben van Schunian en Dc Broekert vertolkt een werk van Schubert. Na de pauze is er diverterende muziek uil de vorige eeuw met Liest>eth Binkhorst (declamatie en zang), Bea Meijs(zang). Jos Verpoorten en De Broekert (piano) en Arnold Marinissen (tamboerijn). De Weense vleugel is een bijzonder instrument. Hij werd gebouwd in 1820 door de Weense bouwer Zierer. De werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Genootschap verwierf deze vleugelpiano vorig jaar. Op zaterdag 15 december wordt er voor het eerst een openbaar concert op gegeven. De werkgroep Mu ziek ziet dit concert als een presentatie aan het Zeeuwse publiek. Veel hardrockconcerien deze week op Walcheren. Zie Podium Info. Alhamhra in Vlissingen verlaagt de toegangsprijzen en biedt enkele sprankelen de kerstprimeurs (premie res) zoals Ghoslbuster en The Golden Seal. Zie Filmweek. Een nieuwe onderneem ster in de Middelburgse binnenstad met geheel et- ge n( zinnige) kleding. An- kie Feldbrugge in Uit het Zakenhart. De Vlissingse Oratoriumvereni- ging voert op zaterdag 15 decem ber de tiende keer het Weihnaeht- soratorium van Johann Sebastian Bach uit. Dit muziekwerk zong het koor voor dé eerste keer in 1975 0.1.v. de toenmalige dirigent van het koor Izaak Ruissen. Sedert dien is de jaarlijkse uitvoering van het werk in de maand december een traditie. Aanvankelijk vonden dc uitvoe ringen plaats in de Jacobskerk. Omdat deze kerk niet voldoende warm te krijgen is, worden de uit voeringen sinds enkele jaren ge geven in de R.K.-Kerk aan de Singel. Deze kerk is wat betreft dc akoestiek uitstekend geschikt voor muziekuitvoeringen. Een aantal jaren geleden nam Henk J. Harinck de dirigeerstok over. Onder zijn leiding heeft het koor een eigen interpretatie van het werk opgebouwd. Het Weihnachtsoratorium bestaat uit zes kantates, bestemd voor de godsdienst oefeningen op de feestdagen in de tijd van Kerstmis tot Driekoningen, en wel voor de drie kerstdagen, voor de Nieuw jaarsdag. voor de eerste zondag na Nieuwjaar en voor Driekoningen. Bach heeft het werk niet gecom poneerd met de bedoeling, dat het ooit als één geheel uitgevoerd zou worden. Men bepaalt zich meestal tot het zingen van vier en zes kantates. Het ene jaar zingt de Vlissingse Oratoriumvereniging de kantates 1, 2, 3 en 6 en het andere jaar de kantates 1. 4. '5 en 6. Dit jaar zijn de kantates 1, 2. 3 en 6 aan de beurt. Dejaarlijkse uitvoeringen zijn een vaste traditie geworden in het Zeeuwse en in het bijzonder het Vlissingse culturele gebeuren. Zoals andere plaatsen de traditie kennen van een jaarlijkse uitvoe ring van de Matteus Passion of de Johannes Passion. zo kent Vlis singen het Weihnachtsoratorium. Daarbij zij vermeld, dat dit werk in Nederland minder vaak wordt uitgevoerd dan de twee Passionen van Bach. Als solisten werken dit jaar mee de sopraan Jorine Samson, de alt Diane Haslam. de tenor Guy de Mey en de bas Ruud van der Meer. Jorine Samson studeerde in 1978 af aan het Sweelinckconser- vatorium te Amsterdam. Haar zangpedagoge was Erna Spooren- berg. In Nederland en daarbuiten bouwde zij reeds een grote con certpraktijk op. vooral gericht op het oratorium en het lied. In 1979 ontving zij voor haar liedvertol king de Zilveren Vriendenkrans van het Concertgebouw te Am sterdam. Zij trad tweemaal op in het TV-progrartima "Jonge men sen op het concertpodium". Voorts verleende zij medewerking aan enkele plaatopnames. Diana Haslam werd geboren te Nottingham in Engeland. Zij stu deerde op de Royal Northern College of Music onder Audrey Langford en behaalde daar haar zangdiploma in 1979. Zij won een beurs van de Countess of Munster Scholarship om haar studie te kunnen voort zetten. Haar solo debuut maakte zij in 1980 in een uitvoering van de Messiah van Handel in de Royal Albert Hall te London. Vanaf 1981 was zij ver bonden aan de Opera Rounda- bont te London. In 1982 kreeg zij een vast aanstelling bij de Neder landse Opera. Daarnaast geeft zij solo-recitals met onder andere Theo Olof. Guy de Mey werd geboren in België en kreeg zijn eerste zan- gonderrichl bij Stella Dalberg. Hij studeerde verder aan de conseva- toria van Amsterdam en Brussel bij Erna Spoorenberg. Daarna specialiseerde hij zich in de ora toriuminterpretatie bij Sir Peter Pears. Sinds 1975 bouwde hij aan een internationale carrière. Hij kreeg vermaardheid als vertolker van barok muziek, vooral als de evangelist in Bach's Passies. Hij werkte ook mee aan talrijk be langrijke plaatopnamen. Dit sei zoen vertolkte Guy de Mey de tti- telrol in Monteverdi's opera L'Orfeo tijdens de wereldver maarde "Maggio Musicale Fio- rentino" te Florence. Ruud van der Meer werd geboren in den Haag en begon zijn carrière als hoboïst in het Residentie-or kest. schoolmusicus en koordiri gent. Hij studeerde zang bij Lucy Frateur in Den Haag. Pierre Bcr- nac in Parijs, Gerald Moore en Paul Schilhawsky. in Salzburg. Hij is laureaat van de internationale vocalistenconcoursen van 's- Hertogenbosch. Barcelona en Toulouse. Hij maakte veel plaat opnames. Een opname van de Jo hannes Passion verwierf de Grand Prix du Disque. Verder werkt aan het concert mee de organist Tijn van Eijk. De be-- geleiding is in handen van het Philharmonisch Orkest Randstad. Dit orkest is samengesteld uit musici van het voormalige Ge westelijk Orkest voor Zuid-Hol land. dat onlangs wegens stopzet ting van de subsidies moest wor den opgeheven. Dit orkest bege leidde in de afgelopen jaren ver schillende koren in Zeeland, zoals de 'Vlissingse Oratoriumvereni- g'ng- Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn aan de kerk ver krijgbaar. AUSTIN TERUG OP WALCHEREN De Stichting voor Gezinsverzor ging in Vlissingen is na 17 decem ber geen zelfstandige instelling meer. Samen met de beide andere Wal taerse instellingen voor maatschappelijk werk en gezins verzorging wordt onder de naam Federatie voor Maatschappelijke Dienstverlening op Walcheren na die datum de toekomst tegemoet- getreden. Het bestuur van de Vlis singse instelling staat tot de fede ratiedatum onder voorzitterschap van de 62 jarige Jo Kempe. Als geen ander, met zijn 25 jaar erva ring als voorzitter bij de Vlissingse gezinsverzorging, kent hij deze werksoort. Vlak voordat het doek valt. blikken we met deze hoofd rolspeler terug op een kwart eeuw gezinsverzorging in Vlissingen. Een geschiedenis die ook zicht geeft op de persoon Kempe. Hij speelde een belangrijke rol en is nog steeds actief in het maat schappelijk leven van Vlissingen. Op 1 maart 1960 startte, onder voorzitterschap van Jo Kempe. de Algemene Vereniging voor Ge zinsverzorging op Walcheren, na een vergadering van de Vlissingse Besturenbond van de NVV. Kempe weet het 25 jaar na dato nog precies. "Deze vergadering vond plaats op het districtskan toor van de Algemene Metaal Be- werkersbond aan de dr. Staver- manstraat; het gebouw waar nu Radio Holland zit. De aanwezi gen waren het met elkaar eens: er moest een instelling voor gezins verzorging komen op algemene grondslag. Dit als aanvulling op de bestaande instellingen die vanuit kerkgenootschappen als de hervormde-, gereformeerde dia- konie en de katholieke kerk in de gemeente Vlissingen werkten. De Algemene Vereniging, koos Wal cheren als haar werkgebied". Bestuursleden van het eerste uur waren naast Kempe, Kervinck en Van der Voorde. Op 1 maart 1960 trad een gezinsverzorgster in dienst. Dit bleek iets te voorbarig te zijn omdat deze vrouw gedu rende een maand duimen moest draaien. Er was geen werk, nie mand deed een beroep op de ge zinshulp. December 1984 ligt dit anders. Nu werken ruim 240 gezinshelp- sters/-verzorgsters op 500 adres sen verspreid over Vlissingen. Souburg en Ritthem. Er wordt gewerkt -ook na 17 december is dit nog het geval- vanuit een ruim pand.aan de Brouwenaarstraat 4. naast de scholengemeenschap Scheldemond. achter het Vlis singse stadhuis. In de begintijd was het woekeren met de ruimte, er werd nogal eens van pand gewisseld. Zoals ge bruikelijk was in die tijd opereer de de Algemene Vereniging van uit het huis van de leidster in Middelburg. Voornamelijk werd hulp geboden in Vlissingen en Middelburg, in de dorpen op Walcheren gebeurde dit in min dere mate. Nabuurschap stond TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel. 01 1 84-1 4081 Vlissingen Razendsnelle Foto service. Zelfs in 't weekend! Vrijdag en zaterdag gebracht, maandagmiddag al klaar. Dat kan bij... FOTO-FILM-VIDEO VIHKngen- MidOelbuifl - In de week tussen kerst en nieuwjaar verschijnt er geen Vlissinger. Berichten die op de periode na 25 de cember van toepassing zijn, dienen vóór vrijdag 21 de cember in ons bezit te zijn. De redactie. Woensdag 26 december zullen De Faam en De Vlissinger Advertenties voor de 1 e krant in 1 985 (donderdag 3 januari) dienen uiterlijk maandag 31 december om 1 2.00 uur in ons bezit te zijn. ZIJNEN Z Jo Kempe: "De praktijk is de beste leerschool". nog hoog in het vaandel en de stichting van het Platteland was in de dorpen goed ingevoerd. Kempe: "Het was pionieren en hard werken met een bestuur dat onwennig tegenover de nieuwe materie stond. De contacten met het Rijk. de gemeentelijke over heid en de sociale dienst vergden veel tijd. De rekeningen voor de cliënt, de loonstrookjes voor de medewerkers was het werk van de penningmeester. Overdag werkte hij in de bouw, 's avonds deed hij de administratie. Dit was op de lange duur niet vol te houden. Administratieve ondersteuning werd gezocht en gevonden bij de Gereformeerde Stichting welke reeds een huisvesting had in het huis bij de gereformeerde Kas teelstraat-school. Deze samenwerking werd uitge breid met de hervormde en kat holieke gezinsverzorging de Stichting Gemeenschappelijke Administratie Gezinsverzorging (SGAG). Dit was een werkorgaan dat zijn kantoor kreeg in het voormalig kantoor van de Wo ningbouwvereniging Goed Wo nen aan het Ravesteynplein. Daar werden plannen gesmeed om de vier in Vlissingen werkende in stellingen op te laten gaan in één stichting. Dit resulteerde op 1 ok tober 1970 in de oprichting van de Stichting voor Gezinsverzorging Walcheren met als directeur, de voormalige SGAG-administra- teur A. Pouwelse. Eén algemene instelling voor alle bewoners van Walcheren was nu een feit. Op 10 april 1972 opende E. de Priester, contact-ambtenaar van het minis terie van CRM, het pand aan de Brouwenaarstraat, dat eigendom was geweest van de Sint Vincen- tiusvereniging. In dit pand zat be neden de katholieke kleuter school. Boven woonde de familie Buizing en als laatste'het gezin van muziekleraar Teulings. Nu bevindt er zich de bestuurskamer annex vergaderzaal. Ook bij de fusie van deze vier in stellingen bleef Kampe voorzitter. "Soms", zo verzekert hij, "heb ik gedacht: laat een ander het spel maar eens gaan spelen. Maar al die tijd heb ik nooit tegenkandida ten gehad. Daaruit destilleer ik maar dat men tevreden is. En bes turen zit me klaarblijkelijk in het bloed", aldus de altijd met stem verheffing pratende Kempe wiens uitspraak zijn Vlissingse afkomst niet verloochent. Als een rode draad door Kempe's carrière en nevenfuncties loopt het opkomen voor mensen in achterstandsituaties. Kempe: "Dit is een soort levensbeschouwing die ik met de paplepel ingegeven kreeg. Van huis uit zette men zich in voor partij en vakbeweging. Als 12 jarige knaap werd ik lid van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC). Hier leerde ik begrippen als vriendschap en kameraadschap kennen en waarderen. Ik tracht mensen te benaderen vanuit dit denkpatroon. Tijdens de kade ropleiding in het Troelstraoord te Beekbergen is dit nog bijgeslepen. Deze opvatting geeft je een beter inzicht in de problematiek van de onderdrukten. Voorbeelden vond ik dichtbij huis bij mensen als Van Oorschot, Post, Van Popering en De Priester. Vanuit dezelfde op stelling ben ik 27 jaar gemeente raadslid voor de PvdA geweest, en een aantal jaren voorzitter van de woningbouwvereniging. Teleur gesteld in mijn idealen? Afvallige in de leer? Dat nooit!!! Ik zie ook wel de toename van geweld, de verguizing van de niet-Nederlan- der. de roep om de sterke man. Ik heb de oorlog meegemaakt. Vlis singen heeft de vrijheid niet ca deau gekregen. Mensen die ik heel goed kende, zijn niet terug gekeerd...Dat waren de zegenin gen van de dictatuur. Wel vind ik dat de democratie, als we niet op passen. door sommigen te ver doorgetrokken wordt. We moeten niet vergeten dat de democratie ook haar wetten kent. Laten we oppassen dat hetgeen is bereikt voor wat betreft de sociale ver worvenheden, niet verloren gaat en dat onze vrijheid een kostbaar goed is". "Het helpen van gezinnen en be jaarden die het huishouden niet meer aan kunnen, heeft geduren de al die jaren bij de gezinsver zorging centraal gestaan. Maar er is veel veranderd. De doelgroep is door bezuinigingen in de gezond heidszorg en de vergrijzing groter en complexer in omvang. Niet al leen de gezinsverzorging is veran derd maar het gehele maatschap pelijk bestel. Neem nu alleen maar het aspect scholing en op leiding. Daar wordt veel meer aan gedaan. De begeleiding van de hulpverlening berust bij de leids ters. Vroeger waren dit huisvrou wen met een "groot" hart en wat organisatievermogen. Tegen woordig is een middelbare of ho gere beroepsopleiding een vereis te. Dit is mede beïnvloed door de eisen die de rijksoverheid stelde. Ontwikkelingen zijn snel gegaan, soms te snel en dan moest er van bestuurszijde bijgesteld worden. In 1977 waren bij de Vlissingse instelling ruim 450 personeelsle den jn dienst, nu is dit 242. Aan salarissen wordt 4.5 miljoen uit betaald. Bezuinigingen en het in voeren van alternatieven als alp- ha-hulp hebben hiertoe bijgedra gen". Kempe: "Als bestuur hebben we die ombuigingen gerealiseerd. Vanuit een bepaalde realiteitszin hebben we dit gedaan. Terwille van de financiën hebben we een stap teruggedaan. Mij hoor je niet zeg gen, dat ik tegen scholing ben. Maar we moeten niet uit het oog verliezen dat hulpverlenen ons hoofddoel is, de cliënt staat daar bij centraal". "Een ander verschil met vroeger is de democratisering. De oprichting van de ondernemingsraad hebben we meegemaakt. Ik heb geen moeite met het instituut onderne mingsraad. Ik vind dat je als on dernemingsraad alert moet zijn op de belangen van de werknemer. Waar ik echter moeite mee heb, is het feit dat veel mensen van de ene op de andere dag de stof den ken te beheersen. Ze denken het te weten zonder het totale overzicht te hebben. Mijn taak en die van het bestuur is dit dan te corrige ren. Ik voel dit niet, niettegen staande mijn vakbondsachter grond. als een snijden in eigen vlees. Mensen moeten beseffen dat dingen tijd kosten. De praktijk is nog altijd de beste leerschool". Kempe noemt zich een man van de praktijk. Eerder pragmaticus dan een theoreticus. Zijn achter grond brengt dit wellicht mee. In de zesde klas lagere school be paalde de hoofdonderwijzer in welke richting de leerling verder ging. Voor Kempe werd hel drie jaar lang de ambachtschool aan het Molenwater in Middelburg. Met het diploma machinebank- werken op zak. gingen de poorten van De Schelde voor hem open. Twee jaar bedrijfsschool. daarna achter de freesbank. Het bombardement op 31 mei 1943 gaf een wending aan zijn bestaan. De luchtdruk die bij deze explosie vrijkwam, deed zijn bei de enkels als luciferhoutjes bre ken. Met lang staan heeft hij altijd nog moeite. Na De Schelde werd zijn nieuwe werkgever de verze keringsmaatschappij De Centrale. Daarna vijf jaar Ziekenfonds "verfijnde tafelsfeer" in de oude vertrouwde kwaliteit Keltum - Wllkens WMF - Chris tof Ie reeds vanaf 199,- de cassette-specialist SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 - De werkgroep Middelburg van Amnesty International is za terdag 15 december aanwezig in het winkelcentrum Dau- wendaele en de Langeviele. In beide Middelburgse winkelge bieden vragen de Al-mensen aandacht voor hun actie 'mar telen is mensenwerkmaar de bestrijding er van ook'. In de stands kunnen kaarten worden gekocht, die men kan verzenden aan de verantwoor delijke autoriteiten en kaarsen met een Al-embleem. "De kaarsen branden niet voor ons, niaar voor de mensen die we niet uit de gevangenis kun nen redden", aldus Al-woord- voerder B.H. Berrier van de werkgroep Middelburg. Walcheren. Een belangrijke da tum is 1 januari 1953. Kempe trad toen als sociaal ambtenaar in dienst bij het ministerie van So ciale Zaken. Om precies te zijn bij de DUW. voluitgeschreven Dienst Uitvoering Werken. Bij de ar beidsvoorziening in Middelburg vond de Vlissinger zijn plaats. Op 1 januari van dit jaar zwaaide hij af door gebruik te maken van de vervroegde uittreding (VUT). Hij kreeg de handen vrij om zich in te zetten voor de federatievorming op Walcheren. Kempe: "De federatie is opgezet om het gemeenschapsgeld zo effi ciënt mogelijk aan te wenden. Na drie jaar hebben we afgesproken te bekijken of de federatie omge zet kan worden naar een volledige fusie. Op dat moment wil ik me als bestuurder terugtrekken. Dat zal niet gemakkelijk zijn omdat hel steeds moeilijker wordt mensen te vinden die een stuk van hun leven willen investeren in het bestuurs- werk. Zonder presentiegeld, veel avonden weg. blijkt dit doorgaans te veel gevraagd te zijn. Ik zie nog niemand klaarstaan. Vergeet niet dat ik op persoonlijke titel in het bestuur zit. Anderen kunnen te rugvallen op een achterban. Aan de ander kant besef ik terdege dat niemand onmisbaar is. Ik ook niet. Alles is vergankelijk. Als je er uitstapt ben je op zo'n moment voor het werk vergeten. Dat moet je je voor ogen houden. Doe je het louter uit ijdelheid of voor de omgeving, dan val je in een groot zwart gat. Ik heb het als mijn taak gezien, om gezamenlijk met mijn mede-bestuurders de gezinsver zorging in een spoor te zetten en te houden. Waar dit spoor naar toe leidt? Het blijft, zeker in deze tijd. altijd koffiedik kijken. Ik zie de thuiszorg, waar de gezinsverzor ging zo'n belangrijke plaats in neemt. sterker worden, zich beter ontwikkelen. Er zal meer samen werking komen met kruiswerk, de huisartsen en het ziekenhuis. Dat is een gezonde zaak. Niet uit hob byisme. maar puur uit Financiële overwegingen. Verder zie ik een toename van hulp op afwijkende tijden. *s Avonds, 's nachts en in het weekeinde. Iets wat nu net door het Vlissingse bestuur op het spoor is gezet. Welnu om aan dit alles te hebben mogen werken en nog te werken is een ideaal wat ik niet graag had willen missen". Arnold Parre

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1