Wj Nieuwjaarssnorkeltocht Wie heeft orgineelste uitrusting UULKE WIETSMA, ELFTALLE/DER BIJ OOSTKAPELLE Geen uitverkoop van historische kanonnen FOTO VERSCHOORE Materiaal en gratis verzekering voor vrijwilligers HET WEEKBLAD WALCHEREN Dé bouwmarkt voor Middelburg en omgeving. 1000 m2 groot. Waldammeweg 2. Middelburg Tel. 01180-28844 ONS GENOEGEN, HARMONIE EN DELTABAND, IN SCHELDE KWARTIER KLEURENFOTO'S? K !Tl - 3c VIER STUKS' NAAR LILLOO RAAKT U HAAR KWIJT? AUSTIN AUTOBEDRIJF MARITIEM Gildeweg 33, Vlissingen. Tfel.: 01184-18851. Spion Sterke kern •«V SERVIEZEN Kameraadschap 4 oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, DStbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144. privé w. melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Duikers met de meeste lachers op de hand kunnen zich op dinsdag I januari winnaar noemen van de traditionele Nieuwjaarssnorkeltocht. Ook dit jaar weer tekent het Duikteam Zeeland voor de organi satie van dit evenement dat om 14 uur begint. Gestart wordt vanaf de duiktoren aan de Boulevard Evertsen. Het is niet zo maar een evenement om het nieuwe jaar fris tegemoet te zwemmen. Belang rijkste onderdeel is de verkleedpartij. Aan de deel- nemers is gevraagd zich zo orgineel mogelijk te ver kleden. Voor wie het meest gelachen wordt heeft het Duikteam Zeeland een 'nieuwjaarssnorkeltocht- prijs' in petto. De deelnemers kunnen zich vanaf 12.15 uur aan melden in de kleedaccommodatie van het duikteam onder de Boulevard Evertsen. Om half twee begint de verkleedpartij en een half uur later wordt gestart. De deelnemers hebben een afstand van 900 meter af te leggen, het parcours ligt evenwijdig aan de vaar geul tussen de duiktoren en de Nollendijk. Dit stuk moet visa versa worden gezwommen. Na afloop heeft het Duikteam Glühwein klaarstaan om de verkleumde duikers weer op temperatuur te brengen. Napraten onder het genot van een drankje hoort al evenzeer tot deze traditionele duikerstocht als het snorkelen zelf. Dit gebeurt in het Strandho- tel, waar ook de prijs aan de orgineelste nieuw- jaarssnorkelaar wordt uitgereikt. DEZE WEEK IN Addy van de Giessen en haar cadeaushop in uit het zaken- hart. Nieuws van Audi en Honda in van bougie tot bumper. Drukke voetbalvelden in de jaren dertig. Sport van toen en de opmars nu. Een Vlissings echtpaar won zo maar f 10.000.- In za ken zijn zaken. 'Ik ben bij Amemuiden weggegaan omdat ik het gevoel had, dat het niet zo klikte...' De koninklijke harmonie 'Ons Genoegen' uit Vlissingen geeft op zaterdag 8 december haar jaarlijk se uitvoering in het Scheldekwar- tier aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. Het concert begint om acht uur met een optreden van de Jeugd Deltaband, gevolgd door de harmonie en de Deltaband. Na de pauze spelen de verschillende af delingen van Ons Genoegen weer in dezelfde volgorde. Dit muzikale festijn wordt besloten met een bal met muziek van de Fiëstaband. De Jeugd Deltaband staat onder lei ding van G. Broers, de harmonie musiceert onder R. di Bello en J.C. de Boo van Uijen heeft de leiding over de Deltaband. In 1879 werd het harmonieorkest Ons Genoegen opgericht. Omdat het orkest in 1889 werd ontbon den en in 1890 pas weer nieuw leven kreeg ingeblazen, wordt dat jaar gezien als officieel oprich tingsjaar. Ons Genoegen genoot vooral bekendheid door de zon dagochtendconcerten in de voor malige muziektent op de boule vard in Vlissingen. Door haar prestaties en de houding in de ja- Delta Band. Dit ensemble heeft een groot aantal optredens achter de rug en geniet onder meer be kendheid dankzij optredens voor radio en tv. De harmonie telt mo menteel 45 muzikanten en de band bestaat uit vijftig spelende leden. Bij de harmonie is nog plaats voor muzikanten. De jeugd wordt opgevangen en opgeleid bij de Jeugd Deltaband ren van de Tweede Wereldoorlog, en bij het jeugdensemble van de verleende koningin Wilhelmina harmonie. Er is een ouderraad in het Vlissingse korps in 1948 het het leven geroepen om de jeugd predikaat 'koninklijk'. actief te begeleiden in haar eerste In 1945 kreeg de harmonie een stappen in het muzikanten leven, drum- en signaalafdeling naast zich voor de begeleiding bij mar- Voor informatie over deze Vlis- sen. Sinds 1967 treedt de drum-en singse muziekvereniging kan men signaalafdeling uiterst succesvol contact opnemen met de heer J.H. zelfstandig op onder de naam van de Buuse, 01184-62894. R. di Bello leidt de repetitie van het harmonie-orkest Ons Genoegen (foto Ruben Oreel). Rijkswaterstaat gaat de ruim 200 kanonnen, die aan de boorden van het Kanaal door Walcheren dienst doen als meerpalen, niet verkopen. Deze vrees bestond bij de 'kanaal gemeenten' (Vlissingen, Middel burg, Arnemuiden en Veere). De burgemeester van Veere, mevrouw Willemien van Montfrans-Hart- man, waarschuwde haar collega's voor 'een mogelijke uitverkoop' tijdens de in september gehouden vergaderingen van de Vereniging van Burgemeesters en Secretaris sen van de Walcherse gemeenten. Afgesproken werd toen om wat meer gegevens over de meerpalen te verkrijgen, waarna mogelijk actie zou worden ondernomen. Er is volgens het hoofd dienst- kring Vlissingen van Rijkswater staat, ing. R.A. van de Lee, geen enkele reden tot paniek. Aanlei ding tot de mogelijke ongerust heid is volgens hem het feit. dat er vier kanonnen werden verkocht aan de Belgische gemeente Lilloo. Deze kwamen vrij na de recon structie van de sluis bij Veere. Hoe de Belgen wisten dat die kanon nen niet meer nodig waren in Veere, is voor Van de Lee een raadsel. Het historisch oorlogstuig wordt - aldus het hoofd van de dienstkring Vlissingen - boven dien verkocht door de Inspectie der Domeinen. De gemeente Lil loo had ze nodig om neer te zetten in een gerestaureerde burcht aan de Schelde. Navraag leverde op dat de ka nonnen tussen 1803 en 1824 in Luik werden vervaardigd. Ze werden gebombardeerd tot meer palen na het gereedkomen van het Kanaal door Walcheren, dat tus sen 1867 en 1873 werd gegraven. Gezond haar groeit alleen op een ge zonde hoofdhuid. Bioscalin, ontwik keld aan de Universiteit van Helsinki, reinigt uw hoofdhuid diep en bevordert de vorming van nieuwe cellen. Roos verdwijnt. Haaruitval stopt! En bij langdurige verzorging met Bioscalin Elixer kan zelfs in veel gevallen nieuwe haargroei ontstaan! Bioscalin Elixer en Bioscalin Shampoo-. Voor wie Haar wil behouden. Verkrijgbaar bij Apothe kers. Drogisten en Kappers. Inl. en fol der: Bioscalin (Nederland) Tel. 07Ü - 89 77 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag Langzaam maar zeker groeit in deze regio het besef dat er weer een topvoetbalclub speelt: Oostkapelle. Min of meer uit onverwachte hoek dook de ploeg onder leiding van Jan Meulmeester voor het voet licht, terwijl alles en iedereen zich concentreerde op Vlissin gen, dat klaargestoomd moest worden voor betaald voetbal. Uit het bezoekersaantal tijdens de eerste thuiswedstrijden kan worden afgeleid, dat de voet balliefhebber de promotie van Oostkapelle naar de eerste klas zaterdagvoetbal, zag als een toevalstreffer. Nu het elftal na een minder gelukkige start toch de periodetitel heeft bin nengehaald - en dat is de sleutel voor de deur naar betaald voetbal - zijn alle ogen gericht op kwatta, de hoogst spelende ploeg in Zeeland met verhou dingsgewijs het minste aantal leden. Nadat de club de feestneuzen en serpentines van de promotiefesti viteiten dit voorjaar had opgebor gen. werd duidelijk dat om in dj: Nederlandse amateurtop mee te kunnen blijven draaien, een strakkere organisatie rond het elf tal nodig is. Het doe-het-zelven waarmee sommige spelers hun clubliefde onderstreepten, was een amateurploeg in de hoogste klas onwaardig. Uulke Wietsma. die al eens eerder bij Oostkapelle de jeugd trainde, en in Arnemui den datzelfde deed, werd overge haald om naar Oostkapelle terug te komen. "Ik had niet veel be denktijd nodig", zegt de 28-jarige Uulke, die zichzelf een voetbal maniak noemt. Uulke Wietsma is - zoals het offi cieel heet - elftalleider. Maar als hij' wordt gevraagd een omschrij ving van zijn functie weet hij niet te beginnen waar, zoveel werk is er voor hem aan de winkel. Het cliché 'duizendpoot' is evenzeer onvoldoende lading dekkend. "Ik ga ondermeer de toekomstige tegenstanders bekijken", kni poogt hij over dat spionnenwerk. "Ik maak dan een analyse voor trainer Jan Meulmeester, die dat gebruikt voor zijn wedstrijdbes preking. Ik let vooral op de indi viduele spelers van de toekomsti ge tegenstander. Of iemand ver ingooit, of snel is met de bal aan z'n voeten. Verder kijk ik naar allerlei zaken zoals de accommo datie en of er een massagetafel aanwezig is. Is die er niet dan ne men we een inklapbare tafel van hier mee". Uulke zegt er ook zorg voor te dragen dat de ijszak op het veld aanwezig is en dat er vol doende reserveshirts in de bagage zijn. En de chauffeur van de Oostkapelle-bus kan op Uulke te rugvallen als hij de weg kwijt is". Hij doet dit alles puur voor de voetbalsport. "Ik word er niet voor betaald. Ik ben bij Arnemui den weggegaan omdat ik het ge voel had dat het niet zo klikte tussen de vereniging en mij. In een vroegtijdig stadium had ik al con tact met Oostkapefle. Ik zag het helemaal niet ais een uitdaging om bij een ploeg te komen die in de Nederlandse amateurtop mee draaide. Toen ik al had besloten om naar Oostkapelle te gaan. was het nog lang niet zeker dat ze zouden promoveren". Toch een hele overgang van een club als Arnemuiden waar het hele dorp meeleeft naar Oostka pelle. Uulke: "Inderdaad leeft" de gemeenschap in Oostkapelle niinder fanatiek mee dan in Ar nemuiden. Maar het is wel een vereniging met een sterke kern. Als je'ziet wat bijvoorbeeld Stoffel en Gerard Schipper voor de jeugd doen. dat is geweldig. Oostkapelle heeft inderdaad ook veel minder jeugd dan een club als Arnemui den. En de talenten worden 's zo mers nog wel eens thuisgehouden omdat ze de ouders in het toeris tenseizoen moeten helpen in de zaak. Maar het talent dat er is. wordt ontzettend goed begeleid door onder meer de beide broers Schipper. Zij weten op een zeer zorgvuldige manier om te gaan met de jongeren. En deze tot ont wikkeling brengen is bij die twee in goede handen". Praten met Uulke Wietsma is praten over voetbal en nog eens voetbal. De in Heerenveen gebo ren Middelburger is zelfs zo fana tiek. dat als er maar een gaatje is te vinden, hij in z'n auto stapt en richting Heerenveen rijdt om de eerste divisie ploeg uit zijn ge boortestad te zien acteren. "En onderweg ga ik op zaterdag dan nog even langs bij een concurrent van Oostkapelle. Althans als we zelf niet hoeven te spelen", zegt hij alsof dit soort reisjes de ge woonste zaak van de wereld is. Maar ook op de Zeeuwse voet balvelden is hij regelmatig te vin den bij ploegen die op geen enkele wijze kunnen wohden betiteld als concurrenten van Oostkapelle. Hij ontkent echter in alle toon aarden daar spelers te lokken voor zijn club. "Ik wordt inderdaad nog wel eens gezien als iemand die komt kijken of er een speler ge schikt is voor Oostkapelle. Dat is pure nonsens. Iedere Zeeuwse speler die meent dat hij meer kan, neemt uit zichzelf contact op met Oostkapelle. Het is perslot van rekening de hoogst spelende club. Zo zijn ook onze keeper Jaap Pij nenburg van Zeeland Sport en Klaas van Belzen van Arnemui den overgekomen. En het feit dat Ad Poortvliet bij Oostkapelle is komen voetballen en niet van Ar nemuiden naar Vlissingen is ge- AUSTM TERUG OP WALCHEREN Vandaag gebracht en morgen al klaar! Dat kan bij... FOTOFILMVIDEO Vii*vngtn ModClDu'fl Goe* "verfijnde tafelsfeer" f** 3y (ÖA JP p<.Qi X,x>6 bij de serviezen-specialist SERVICE KWALITEIT GARANT): LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 011B0 13Z2I Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. gaan. heeft niets met mij te ma ken. Ad is zeer sfeergevoelig. Bij Oostkapelle kon hij zich beter in passen dan in Vlissingen. Ik ge loof ook niet dat de bewoners van Arnemuiden hem dat echt kwalijk hebben genomen, al zal er heus wel eens een opmerking hier of daar zijn gemaakt". Dat Uulke Wietsma er nog wel eens van wordt verdacht spelers voor Oostkapelle te ronselen, zou ook kunnen voortkomen uit het feit dat Klaas van Belzen en Jaap Pijnenburg directe collega's van hem zijn bij De Schelde. Beiden werken in de werkplaats waar Uulke het magazijn meebemant. Maar ook daar - zo zegt hij - heeft hij geen enkele invloed kunnen of willen uitoefenen. Hij kwalificeert dit als pure toeval. Uulke Wietsma betreurt het enigszins dal hijzelf niet kan voetballen. In de tijd dal hij als jeugdspeler in Zwolle speelde Tei 01184-44081 Vlissingen kreeg hij een kwetsuur aan zijn enkel, die voetballen voor de toe komst onmogelijk maakte. In I976 begon hij aan een trainers cursus en een cursus jeugdbege- leiding. Hij heeft nu hel trainers diploma E. waarmee hij elders als oefenmeester aan de slag zou kunnen. Vooralsnog wil hij dat niet. Ondanks'zijn beperkte eigen mogelijkheden in het voetbal, heeft hij het ontzettend naar zijn zin bij de ploeg die op dit moment vriend en vijand verrast, getuige het gelijkspel (2-2) dat Oostka pelle afgelopen zaterdag behaalde tegen NSW. "In Oostkapelle heerst een sfeer van goede kameraadschap en de sport wordt er uiterst serieus be dreven. In het begin van het sei zoen was de waardering door het aantal toeschouwers van nog geen duizend wat magertjes. Maar ik geloof dat we aan het eind van hef seizoen een gemiddelde kunnen tellen, dat om en nabij de 2000 toeschouwers per wedstrijd ligt". Een verzande drinkput Knotten en wilgen Elke zaterdagmiddag trekt een aantal natuurliefhebbers er op uit om zogenaamde 'kleine land schapselementen' voor ondergang te behoeden. Dat gebeurt op ini tiatief van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland. Sinds september is de Walcherse werk groep actief. Begonnen werd met planten snoeiwerk op het landgoed Ter Hooge even buiten Middel burg. Contactpersoon L.G. Persijn meent dat het aantal vrijwilligers op de zaterdagen nog te gering is. Ook constateert hij dat er nog 'kleine landschapselementen' staan te verwaarlozen, die nog on bekend zijn bij de natuurgroep. Volgens de heer Persijn zijn de kleine landschapselementen niet zo dik meer gezaaid op Walche ren. "Bij die betiteling moet men denken aan knotwilgen, drink putten, geriefhoutbosjes, mei doornheggen en andere pitoreske elementen in de natuur", stelt hij vast. "Blijven we ze verwaarlozen, dan volgt uiteindelijk volledige verdwijning". De landschapselementjes zijn niet uitsluitend een streling voor het oog. Ook de dieren trekken er profijt van. Daarom werkt onder meer in Zeeland de stichting om deze soms uiterst kleine delen in de natuur in kaart te brengen en zodra dat mogelijk is onder han den te nemen. Op Walcheren werd - zoals gezegd - in september gestart. De vrijwilligers komen op zaterdag bij elkaar. De opgerichte stichting verleent steun, in de vorm van materiaal beschikbaar stellen en een gratis verzekering tijdens de werkzaamheden. De actie wordt gesteund door de KNVV, afdeling Walcheren, de Planologische Werkgroep Wal cheren, de Werkgroep Natuur- en Milieueducatie en de Vogelwerk groep Walcheren. Voor informatie is de heer Persijn bereikbaar op telefoonnummer 01180-35997.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1