Toneelcursussen voor de jongeren gaan beginnen 'VERSCHIJNSEL' KINDERJURY NU OOK IN ZEELAND Onderwijzer Eckhardt: 'De griffeljury gaat totaal langs de meningen van de kinderen heen' CJP-PROMOTIE TIJDENS TH EATE RVI ER DAAGSE VERSCHOORE Komt er (ook) een brillenoorlog ir i Zeeland? Hans A nders Prii son tick m et za ken in Midt j f lelburg, Terneuzen en Gc >es HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN □eVLissinger VVV Zeeland actief bij li! Musica *85 Stripverhalen Onderduiker J.P.A. ROSSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIES CASSETTES Programma Kinderboekenweek '84 Walcheren 'Lees en lach' en 'als ik later groot ben' ZEEUWSE COMPUTER-BEURS EN INFO MARKT Alles over computers, detailhandel etc. Japan Oorlog Demagogie KLEURENFOTO'S? CULTURELE MANIFESTATIE KERKEN IN STROMENWIJK ^ri -*i5~5 oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met Ie faam, totale oplage 44.400 uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56*60 oostbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651 toestel 54 Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel begint andermaal met toneelwerkgroepen voor de jeugd. Op zaterdagmiddag en vrijdagavond kunnen jonge belangstellenden voor de toneelkunst zich verdie pen in het spel in het Kuiperspoortthcater. Op za terdag kan de jeugd van twaalf tot \eertien jaar op ontdekkingstocht in toneelland en de jongeren van vijftien tot achttien jaar kunnen er op de vrijdag avond terecht. De eerste bijeenkomst is vrijdag 5 oktober, aan vang 19 uur. de zaterdaggroep begint op 6 oktober om 14 uur. Beide bijeenkomsten duren twee uur. Er zijn in totaal vijftien middagen en avonden vast gesteld. Getracht zal worden om via improvisatie een toneelspel te creeëren, waarna mogelijkerwijs een jeugdtoneelgroep wordt opgericht. Deze cursus staat onder leiding van de ZCA-medewerkers Pie- ter Koster en Marieke van Putten. Voor informatie kan men terecht bij Pieter Koster (01180-35095) of het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige Vorming (01180-34880). DEZE WEEK IN In het kader van tien jaar Cinemien draaien er talrijke vrouwenfilms in Meccano. Informatie daarover (en nog veel meer) in onze ru briek Filmweek. 0 Als vrachtwagens beter zijn gestroomlijnd, heeft dat een positief effect op de ver keersveiligheid. De Walcherse garagehou ders geven weer massaal de mogelijkheid uw auto gratis te laten keuren. Meer infor matie daarover in dit blad. Onder de titel Theatervierdaagse verzorgt Uit in Zeeland als uitgif tebureau van het Cultureel Jonge renpaspoort (CJP), van zaterdag 6 tot en met dinsdag 9 oktober voorstellingen in de Middelburgse Schouwburg. Het doel van deze promotie-actie is het publiek tot 26 jaar attenderen op de vele voordelen die een CJP biedt. Het Kabaret 220 Volt opent de theatervierdaagse met 'Een episo de'. cabaret voor jongeren. Met veel muziek, vaart en humor on derwerpen Hans de Jong en Ben- no Hagenbeek talrijke actuele onderwerpen aan een flinke por tie spot en ironie. Zondagavond speelt de muziekgroep Flairck. Het gezelschap brengt zijn nieuwe programma Bal Masque. Maan dagavond 8 oktober komt de Australische poppenspeler Nevil le Tranter met De Zeven Hoofd zonden, een spel met levensgrote poppen. Hij bewerkte dit Faust- thema (Nederlandstalig) tot een fascinerende theaterproduktie. Bram Vermeulen en Fay Lovsky besluiten dit vierdaagse theater spektakel op dinsdagavond vanaf 20 uur. De andere voorstellingen beginnen om half negen. Een CJP kost 9.50 per jaar. Wie het concert van Bram Vermeulen en Fay Lovsky bezoekt kan al meteen quitte spelen. Normaal kost een toegangskaartje voor dit concert 14.50. Met CJP betaalt de houder 5,— Bij de andere voorstellingen tijdens deze thea tervierdaagse krijgt de CJ P-bezit ter tussen de vier en vijf gulden korting. Het CJP geeft voorts korting op (bijna) alle theater- en muziek- voorstellingen. Ook bij een be zoek aan een museum betaalt de houder minder voor een kaartje. Tijdens deze vier dagen wordt op allerlei manieren getracht het CJ P onder de aandacht te brengen. Zo bezoekt een CJP-informatiebus scholen in Middelburg en Vlissin gen. Zie ook onze rubriek Podium Info. Op de foto Flairck, zondagavond te gast in Middelburg. Op Europees niveau wordt ko mend jaar de geboorte herdacht van drie zeer bekende componis ten (Bach, Handel en Scarlatti, alle drie geboren in 1685) en twee minder bekende componisten (Schutz 1585 en Berg 1885). In Nederland geeft dit muzikale gedenkjaar aanleiding tot tal van muzikale manifestaties en her denkingen. die worden samenge vat onder de naam "Musica '85". Het muziekjaar wordt op 1 ja nuari 1985 officieel door Konin gin Beatrix geopend. Daarna biedt "Musica '85" een heel jaar lang een veelzijdig en aantrekke lijk programma voor muzieklief hebbers. Veel aandacht wordt na tuurlijk besteed aan muziek van de vijf te herdenken componisten maar daarnaast wordt het accent ook gelegd op jazz, folk. pop, en hedendaagse "avant garde" mu ziek. Wie in 1985 evenementen op mu zikaal gebied organiseert, kan dit doorgeven aan de Provinciale VVV Zeeland. Deze probeert dan in het kader "Musica '85" hier landelijke bekendheid aan te ge ven. Opgave bij: Provinciale VVV Zeeland, t.a.v. Els van Ammers, Markt 65 4331 LK Middelburg., tel. 01180-33051. De zogenaamde 'griffeljury' (de volwassen juryleden die de prijs voor hel beste kinderboek vast stellen: de zilveren of gouden grif fel) vond het boek 'En een tijd van vrede' van Imme Dros niet eens de moeite waard om op de 'vlag- en wimpellijst' (soort troostprijs) te zetten. De kinderjurv-Goes oordeelde echter anders. Deze eerste Zeeuwse kinderjury die in het kader van de kinder-boekenweek voortaan ieder jaar een beste kin derboek uitkiest schrijft in het ju ryrapport dat de 'griffeljury' dit boek misschien te gemakkelijk geschreven vond. Maar juist dat makkelijk leesbare en toch niet kinderachtige van het boek maak te het voor deze Goese scholieren aantrekkelijk genoeg om als beste te kwalificeren. Het verschijnsel kinderjury bes taat elders in het land al jaren. De eerste kinderjury werd in 1959 in Rotterdam opgericht. Pas op 15 november 1983 had contactper soon (en onderwijzer) John Eck hardt tien Goese leerlingen uit de vijfde en zesde klas van het lager- en de eerste en tweede klas van het voortgezet onderwijs bij el kaar die sinds die tijd samen een jury vormen. Uit een soort voorselectie die John Eckhardt hield met adviezen van de openbare jeugdbibliotheek in Goes, onderwijsgevenden maar ook van de juryleden zelf bleven tien boeken over. In minder dar. een jaar tijd zijn die tien boeken gelezen en beoordeeld door de jonge juryleden. De opzet was op de 'griffeljury' voor te zijn en juist geen boeken te nemen die al onderscheiden wa ren. Toch zijn er boeken op de lijst van de Goese jury terecht geko men die ook op de griffellijst voorkomen. Opmerkelijk is daar bij dat die twee boeken de G.V.R. van Roald Dahl en De bloeddorstige badmeester van Hans Dorrestein) door de griffel jury werden bekroond met res pectievelijk een zilveren griffel en een 'vlag en wimpel' terwijl de Goese jury die boeken juist niet al te best beoordeelde. Juist om dit soort verdeelde me ningen tussen de kinderjury's en de 'griffeljury' vindt John Eck hardt het zo belangrijk dat die kinderjury's er zijn. "Eigenlijk gaat de griffeljury totaal langs de meningen van kinderen heen, ter wijl de boeken toch voor hun ge schreven zijn", meent Eckhardt. Juryleden Joop Kesselaar en Marco Fokke (beiden 12 jaar) zijn het daar mee eens maar vinden het vooral ook leuk om die boeken te lezen en te beoordelen. Joop: "Voordat ik in die kinderjury te recht kwam las ik eigenlijk nooit een boek, alleen maar stripverha len. Nu begin ik dat lezen steeds leuker te vinden". In navolging van Goes worden er in oktober nog zes kinderjury's gevormd in Zeeland. Voor deze Zeeuwse kinderjury's is inmiddels subsidie aangevraagd bij de pro vincie. De plaatsen die mee gaan doen zijn Vlissingen, Middelburg, Kapelle, Zierikzee, Kortgene en Wissekerke. Het Zeeuwse juryrapport om schrijft het bekroonde boek 'En een tijd van vrede' van Imme Dros uitgegeven bij Holkema en Wa- rendorf)) als makkelijk, leerzaam, aangrijpend en heel mooi'. In ieder geval ruim voldoende voor de Goese kinderjury om de schrijfster Imme Dros vorige maand in Amsterdam een prijs uit te reiken. De twee gouden griffels van de 'griffeljury' zijn dit jaar overigens gegaan naar Veronica Hazelhoff voor haar boek >Auww en Karei Eykman voor zijn boek 'Liefdes verdriet TANDPROTHETICUS EN Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Verfijnde tafelsfeer" Keltum-Wilkens-WM F voor jOriQd mensen in de oude vertrouwde kwaliteit reeds vanaf 199.— De cassette-specialist: hvice kw.ai.iTHT garantie 1ANGE DEI f- T 'j('MinDfel BUItG 01180 13221 Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Leden van de Zeeuwse jury: Patrick (12), Jolanda (14), Marco (12), John Eckhardt (21) en Joop 12). Tel. 01 1 84 14081 Vlissingen Middelburg Zaterdag 6 oktober om 14 uur opent Mieke Temmens (j wijzeres en redactrice van 'De Krullebak') een exposi pentekeningen van de illustratrice Silvia Weve. Zij kreZxflfijaat de 'zilveren penseel' voor haar illustraties in het boeyfirafa waar blijft de taart' van Veronica Hazelhoff. Rond de qjawvng in het Zeeuws Kunstenaars Centrum worden activiteiteb&tehouden voor oma's, opa's en kleinkinderen (voorlezen en tekeHen) on der het thema 'als ik later groot hen" De expositie die mi. 25 oktober duurt is op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur. in de week van 1 tot en met 5 oktober bezoeken 6 kinderboe kenschrijvers verschillende lagere- en voortgezette scholen in Middelburg. De schrijvers die door de Middelburgse openbare bibliotheek zijn uitgenodigd zijn Miek Dorrestein. Wim Hof man, Rindert Kromhout, Thea Dubelaar. Leonie Kooiker en js de Groen' Bovendien worden in alle scholen twee boeken- criÏHjen verspreid voor ouders en kinderen. Vlissingen,en Oost-Souburg Van 1 oktober tbv£n met I november is er in de bibliotheek van ingen een tentSqnstelling van werk van Burny Bos. Burny (bekend van zijn Ridderboeken maar ook bijvoorbeeld van 'OmaSHadder') bezoekt donderdag 18 ok- .15 uur c^bibliotheek in Oost-Souburg en die ianSyssingen. In de Vlissingse biblio- 'uur b^weuwe boek van Burny Bos aange- ÊbewijZéjyvoor het optreden van Burny Bos de Jmffiótheken of bibliobussen worden afge- :htiiivdj/an 18 oktober rijdt Burnie Bos ook met bezoekt daarmee van 10 tot 10.45 uur :en>®lCrl.l5tot 12 uur Meliskerke. Vanaf 1 oktober het leesn^mjiömma onder het thema 'lees en lach' worden afg?kaald irf<d>ynibliotheken en de bussen. woensdag 3 okt. 15-21.30 uu, donderdag 4 okl. 11-21.30 vriidaa 5 okt. 11-21.30 uur Sag 6 okt. 11-17.00 uur Nauwelijks iets meer dan twee jaar had de zakenman Cees van de Peppel nodig om een keten van 51 winkels op te richten. Binnenkort strijkt de Rotterdammer ook in Zeeland neer. Het staat nu al vast dat er in november één winkel in Middelburg komt. In Terneuzen opent hij in januari een zaak en over Goes wordt nog onderhan deld. De ondernemer exploiteert zijn zaken onder de naam Hans Anders Prijsoptiek. Over mini maal een jaar hoopt hij het totaal op 65 winkels te hebben gebracht. Van de reeds bestaande winkels zijn er vier in België en vier in En geland. Het succes van deze zakenman is gelegen in de prijzen. Hans An ders Optiek verkoopt namelijk al le monturen tegen de prijs van ƒ75,— Met die formule bereikte de zaak een omzet van 25 miljoen gulden, hetgeen overeenkomt met een marktaandeel van tegen de zeven procent. In totaal heeft de. onderneming 125 mensen op de loonlijst staan. Hoeveel personeel er in de Zeeuwse vestigingen wordt aangenomen staat nog niet vast. Over de toekomst is directeur Van de Peppel zeker niet bescheiden als hij zegt: „Ik verwacht na de uitbreiding tol 65 zaken een marktaandeel van tien a twaalf procent. Om dat te bereiken hoef ik alleen maar panden en opti ciens te hebben. Dan draait het...". Een eenvoudige rekensom leert al snel dat er elke veertien dagen een Hans Anders zaak is geopend. En dat zou kunnen duiden op wat al te gemakkelijk zaken doen. Maar, zo bezweert de zakenman uit de havenstad: „Ik ben zeker niet over één nacht ijs gegaan. Alles was precies uitgedokterd". In de wereld van opticiens hoopte men dat hij als nieuwkomer snel zou zijn uitgeblust. Hij beweert daar tegenover: „Ik heb zelfs geen aanloopverliezen geleden. Ik ver diende geld vanaf het moment dat ik erin ben gestapt". Maar als 'stuntman' in de zakenwereld had hij dan ook al enkele jaren erva ring met Rodac, een internatio naal opererende handelsmaat schappij in pneumatisch cn hy draulisch gereedschap. Volgens van de Peppel is deze onderne ming in alle hoeken van de wereld vertegenwoordigd. „Aanvankelijk was ons streven om 5000 van deze apparaten per jaar te verkopen. We verkopen er nu 175.000. We laten het gereedschap maken in landen waar dat het goedkoopste is". Op zijn 25ste, zo vertelt hij met graagte, bood dit succes hem al de mogelijkheid om zichzelf een 'geslaagd zakenman' te noe men. Van de Peppel kwam in contact met brillen via een Japanse za kenrelatie. Deze vroeg aan de Rotterdammer de Europese bril- lenmarkt te onderzoeken. Hij ontdekte onder meer dat brillen die in de etalage voor 250,— werden aangeboden een inkoop- waarde van 25,— hadden. Van af dat moment begon hij te pie keren over een mogelijkheid om het 'gesloten front van de optiek- markt' te breken. „Ik voelde op mijn klompen aan dat er iets moest gebeuren", herinnert hij zich. En het toeval hielp. Want korte tijd later kwam hij een be vriend opticien tegen. „Op een hotelbalcon in de zon hebben we toen over mijn ideeën gepraat". Hoewel die opticien het allemaal niet veel zaaks vond, begon Van de Peppel toch 'als probeersel' een zaak aan de Zwartjanstraat in Rotterdam. „Het was meteen raak. Op de openingsdag werden veertig brillen verkocht". En zo volgde de ene zaak de andere op. Het systeem was heel simpel, alle monturen kosten 75.— „En als alle monturen hetzelfde kosten, kun je de mensen eerlijk advies geven". Op het gebied van de glazen zit de zaak op het gemid delde prijsniveau dat in de op tiekbranche wordt gehanteerd. Met een recept van de oogarts krijgt de klant 25 procent korting. De glazen worden centraal gesle pen en 's nachts vervoerd, zodat de klant een dag na bestelling zijn brilmontuur kan hebben, zo meldt Van de Peppel. Hans Anders Prijsoptiek wordt niet zomaar geaccepteerd. Cees Van de Peppel spreekt zelfs van intimidatiepogingen („Deuren van een auto van een medewerker werden met twee componenten lijm dicht geplakt". En: „Opti ciens aanvaardden functies, maar op de dag van een opening ver schenen ze niet om de zaak te boycotten". Middelburgse opticiens zijn be paald niet gelukkig met de komst van deze brillengigant in de hoofdstad. Namens hen spreekt de landelijke NIJVO-voorzitter Kees Kortland zelfs van oorlog tussen zijn organisatie (Nederlandse Unie Van Opticiëns) en de Hans Anders-zaken. Hij ontkent echter iets te maken te hebben met de intimidatiepogingen. Nog gekker vindt Kortland het dat landelijke kranten als De Volkskrant en El- seviers wél "de demagogie van Anders publiceert, zonder zijn or ganisatie om commentaar te vra gen'. „En dat terwijl die onderne ming al enkele keren op de vingers is getikt". De NUVO-voorzitter noemt de uitspraak van de reclame code commissie, die de advertenties van de brillensuper misleidend noemde. Anders suggereerde aldus Kortland dat de montu ren bij andere opticië'ns minstens honderd gulden duurder waren. „Er werd vastgesteld dat de merknamen niet bestonden en dat Van de Peppel die namen zelf verzon". Verder beweert Kort land dat de NUVO zó tien plaat sen kan noemen waar ongediplo meerde opticiëns de zaak leiden. „En als we daar een kort geding tegen aanspannen wordt op pa pier alles als de donder in orde gemaakt. In Den Helder hebben we echter kunnen aantonen dal Hans Anders Prijsoptiek met een ongediplomeerde werkte. Daar heeft de rechter de onderneming veroordeeld". Anders beweert dus goedkoper te kunnen dan de gevestigde opti ciens. Korthals verwijst ook die slogan naar het rijk der fabelen en noemt het demagogie. „Anders verkoopt voor 75,— verjaarde monturen, die in sommige geval len bij onze zaken slechts veertig tot vijftig gulden kosten. Het ligt er maar aan welke eisen je stelt. Wie de mode volgt betaalt in elke branche meer voor het aller Cees van de Peppel, het 'brein' achter de Hans Anders-zaken. nieuwste artikel. Iemand die niet het nieuwste wil. kan voor die ƒ75,— ook bij ons terecht: en soms zelfs goedkoper. Bovendien krijgen de klanten als regel een betere service van goed opgeleide vakmensen". Kees Kortland zegt töt slot: „Het is enorm gevaarlijk voor mij om met naam in een krant te worden genoemd. Als Van de Peppel wil. vestigt hij zich binnen enkele we ken in de buurt van mijn zaak in Rotterdam". Vandaag gebracht en morgen al klaar. Asjemenou, da's razendsnelle fotoser vice. En met de lande lijke fotowedstrijd ook nog kans op f100 - kontant! Dat kan bij... Drie kerkgemeenschappen in de Middelburgse Stromenwijk houden gezamenlijk een culturele manifestatie. De gerefor meerde kerk, de hervormde kerk en de Moluks Evangelische kerk werken al vele jaren samen en met een culturele manifestatie, waarop een aantal gebruiken en gewoonten van de deelnemende groepen worden getoond, wil men elkaar nog beter leren kennen. De manifestatie is op zaterdag 6 oktober in de Ontmoetingskerk. Vanaf 's middags twee uur tot zaterdagavond als het gebeuren om zeven uur met een zangdienst wordt besloten wordt een uitgebreid programma afgewerkt. De manifestatie wordt geo pend door de heer A.Z. Lawalata. hulppredikant van de Moluks Evangelische Kerk in Middelburg, gevolgd door de filmverto ning 'Tussen Oost en West'. Een show van Walcherse kleder drachten onder leiding van mevrouw De Jager uit Domburg begint om drie uur. Ook de Zuidmolukkers laten iets van hun traditionele kledij zien; deze show begint om kwart voor vijf. Fr wordt ook gedanst' Een groep jongeren laat vanaf vier uur een reeks Oosterse dan sen zien. Zij zijn daarbij in traditionele kledij gestoken en vanaf half zes geeft een Nederlandse volksdansgroep een optreden en voorts zijn er Zeeuwse en Molukse poppen te zien- Zowel van Molukse zijde als door de Nederlandse wijkbewoners worden er originele gerechten gemaakt die door de bezoekers genuttigd kunnen worden. De culturele manifestatie wordt besloten met een zangdienst waaraan meewerken het Ontmoetingskerkkoor, hel Gerefor meerd kerkkoor, het kinderkoor de Gideonsbende en het kerk koor SlON van de Zuidmolukse Evangelische kerk. Voor de aanvang van de dienst speelt een Moluks fluitorkest. De culturele manifestatie is voor iedereen vrij toegankelijk.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1