FOTO VERSCHOORE Baard afscheren voor veel geld DOMINEE J. HEJJAS HOUDT VAN NEDERLAND Zomertrio met record aantal deelnemers Wedstri jdei i ver! ïuisd naar Kamperland HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN deVLissinger DANSTALENT KRIJGT KANS BIJ ZEEUWSE STICHTING Exotische kunst uit Derde Wereld wordt getoond in Middelburg rvv: SCHRIJVEN DANSLES JANVIER WIN F100.-! bodün 22.50 Zwemmers op lange afstand in Kanaal door Walcheren Its/' Dansset 'anvier Gewone geschiedenis Gelovig Amsterdam Duizend gulden HALVE PRIJS GRATIS KENNIS MAKEN MET BOWLINGSPORT Recreanten Toezicht Nagasaki Ondeko-Za gast in Middelburg oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44,400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, oostbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, toestel 54. Exotische kunst uit de Derde Wereld wordt van donderdag 30 augustus tot en met zaterdag 1 september getoond in de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg. Uit Afrika worden beelden ge toond van diverse stammen met daarbij origineel bronzen gietwer ken uit Opper Volta. Elk stuk - zo zegt de organisatie van deze ten toonstelling - kan als museumstuk worden betiteld. Geduld kenmerkt de Chinezen, hetgeen is terug te vinden in het fraaie handwerk (meest ivoor) op de expositie. Ook de lavastenen zijn fantastisch be werkt in dat land. Uit Bali komen de fijn uitgesneden beelden onder meer en Tibet wordt vertegen woordigd met aardig kunstwerk. De opbrengst van de verkochte spullen (er is voor elke beurs wel wat) komt ten goede aan de missie. De tentoonstelling is op donder dag tussen 14 en 21 uur geopend en op beide andere dagen van 10 tot 21 uur. DEZE WEEK IN HET FILMHUIS in Mid delburg gaat weer begin nen. Samenen mei infor matie van alle films die worden gedraaid op Wal cheren uitgebreid in onze rubriek Filmweek. In Terneuzen staal een be drijf dat een uiterst gevoelig apparaatje importeert, waarmee het benzinever bruik in auto's aanzienlijk kan worden verlaagd: de ECON-O-MIZER. Meer daarover in de rubriek Van bougie tot bumper. In de provincie Zeeland is een nieuwe stichting in het leven geroepen. Het is de Stichting „Dansz". Deze gaat zich bezighouden met het scheppen van meer kansen voor balletdansers en danseressen uit eigen streek. Daartoe wil men op zaterdag 22 sep tember a.s. een auditie houden, waarop danstalent welkom is. Men wil in de toekomst op die manier de grote leegte op het gebied van de uitvoerende dans in ons gewest wegwerken. De stichting in oprichting zegt over het initiatief: „Goede balletscholen zijn er in Zeeland zeker, derhalve ook goede leerlingen, maar omdat er in onze provincie niet één instelling is die zich op professionele wijze bezighoudt met de toneelerva ring van deze leerlingen, zijn deze genoodzaakt dit buiten Zeeland te ontwikkelen". Het doel van de stichting i.o. is dan ook deze mensen zich te laten ontwikkelen tot op semi-pro- fessioneel niveau. Bovendien wil men in eerste instantie het Zeeuwse publiek kennis laten nemen van de prestaties van Zeeuwse dansers en choreografen. De artistieke leiding van choreografen binnen de groep, Lia Sorber en Marjolein Verheyen bei den bevoegde balletdocenten hebben de mo gelijkheden en capaciteiten om balletstukken in diverse stijlen op het toneel te zetten. (U ziet bei den op de foto). Voor de financiering van de groep, die in stich tingsvorm in oprichting is, zijn subsidies aange vraagd, maar de eerste financiële steun moet Dansz van donateurs hebben. Het donateurschap, dat f 10,p.p. of 35,— per gezin bedraagt, geeft recht op forse korting bij uitvoeringen en is zodoende aantrekkelijk. Het eerste dat Stichting Dansz te doen staat, is het houden van een auditie om de dansers en danse ressen te selecteren. Tijdens de auditie komen 4 onderdelen aan bod. Iemand kan worden aange nomen als hij/zij goed is in één of meer van de onderdelen: klassiek, modern, jazz en mime. Dansz zoekt echt niet alleen leerlingen die een volledige balletopleiding gevolgd hebben, gevor derde amateurs met een grote inzet en motivatie moeten zeker niet aarzelen in te schrijven. Voorwaarden zijn wel een minimumleeftijd van 15 jaar en het volgen van balletlessen bij een ballet school of -vereniging. De auditie wordt gehouden op zaterdag 22 sep tember a.s. Inschrijving is mogelijk t/m 17 sep tember. Geïnteresseerden moeten een briefje met pasfoto sturen aan: Stichting Dansz, Grote Markt 6a. 4381 JB Vlissingen. Ieder die inschrijft, krijgt t.z.t. bericht. Inlichtingen over donateurschap, auditie en Dansz kan men verkrijgen bij één van de volgende num mers: 01180-23439; 01100-30834; 01184-13908 en 01100-21969. De nieuwe dansschool van Janvier is nu iedere dag open voor inlichtingen en inschrijvingen Clubs voor iedereen, jong en oud. paren en alleenstaanden Uitgebreide les programma's voor beginners en gevorderden. Inschrijving: Van 14 OO int 17 (Ml uur on van IH .'tO tot 20. JO uur Middelburg Kanaalwey M 01 ISO iH.170 Drie telefoonnummers: 01100-20176 01100-30428 01100-14882 3 Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel. 01 184-14081 Vlissingen Met uw leukste vakantiefoto. Doe mee met de landelijke foto wedstrijd bij... FOTOFILMVIDEO Vlissingen Middelburg Goes Een aantal bestuursleden van de speeltuinvereniging Vlissingen- Oost aan de Irislaan in Vlissingen biedt zaterdag 1 september spon taan aan om hun baarden en snorren af te scheren. Tenminste, als er geld voor wordt betaald. Want met een groot feestpro gramma, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereni ging, wordt geprobeerd geld in te zamelen om met de kinderen op kamp te kunnen gaan. Andere festiviteiten op de speeltuin zijn die dag: rommelmarkt, fancy fair, Vluchteling wil geschiedenis van Middelburg onderzoeken rad van avontuur, horoscoop per computer, enveloppe trekken, popnaam en knikkers raden, grabbelton en het gooien van pudding naar de -zojuist van hun snor of baard ontdane- bestuur sleden. Ook zijn er hapjes en drankjes voorhanden. De goo chelaar Renaldo zal het festijn af sluiten. De speeltuin aan de Iri slaan is zaterdag 1 september geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Voor informatie en voor het be schikbaar stellen van spulletjes voor de rommelmarkt: 01184-66776. Al vijf keer nam hij afscheid van het leven. Telkens vroeg hij zich in wanhoop af waarom juist hij zo gepakt moest worden en aan een paal vastgeketend wél harde knallen uit de geweren hoorde, die echter veroorzaakt werden door losse flodders. De nu veertigjarige dominee Jan Hejjas toont zijn benen met de littekens van uitgedoofde sigaren en sigaretten. Waarom, zo vraagt hij zich nog steeds af, moest een jonge man zo worden geterrori seerd. Een jonge man die als enige 'misdaad' Gods woord verkon digde. Hoewel hij reeds in 1970 vluchtte uit Hongarije, heeft hij nog steeds geen rust. De status 'statenloos' biedt geen enkel sou laas zolang hij zich geen inkomen kan verwerven. Tot februari heeft Hejjas van de vreemdelingenpoli tie de tijd gekregen wat in Neder land te zoeken. Hij heeft nu de hoop op Middelburg gevestigd. Aan de hand van scherven uit op gravingen kan hij met veel des kundigheid de geschiedenis van het gewone leven tekenen. In Amsterdam lukte hem dat al. In Middelburg zou hij een opdracht moeten krijgen. Nico Out van het Zeeuws Steunpunt voor kunstzin nige vorming en volwassenene ducatie bevestigt die kennis van zaken in een brief aan WVC. "De waarde van het werk ligt niet zozeer in de sfeer van artistieke verwerking van het thema, dan wel in het aandachtig en nauwgezet in beeld brengen van historische ob jecten en situaties. De kennis van de heer Hejjas maakt het hem mo gelijk hem snel op een bepaald thema in te zetten". Out vervolgt in zijn aanbevelings brief, dat de in Middelburg ver blijvende dominee de lokale ge schiedenis 'treffend" kan weerge ven. Vooral boeiend en als lesma teriaal uiterst geschikt. Ook de vereniging Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers stak de loftrompet over het werk van Hejjas. Opdrachten komen er desondanks niet. En zo blijft Jan Hejjas maar zitten op een ka mertje van twee bij drie. Een wo ning kan hem namelijk ook al niet worden toegewezen zolang hij geen inkomen én geen verblijfs vergunning heeft. Hij hoopt ech ter toch op den duur één of meer opdrachten te krijgen, zodat Ne derland, het land waar zijn moe der vandaan kwam. zijn tweede vaderland kan worden. Dominee Hejjas is een diepgelo- In 1970 vluchtte dominee J.J. (Jan) Hejjas uit Hongarije. Via Turkije zwierf hij rond in Nederland en Duitsland. Soms had hij werk, soms ook niet. In hel begin van dit jaar probeerde hij zich voor vast in Nederland te vestigen. Dat lukte niet. De vreemdelin genpolitie zette hem in de gevangenis en wilde hem de grens overzetten. Omdat hij zijn oog had laten vallen op de Zeeuwse hoofdstad om er permanent te kunnen verblijven, en daar al enkele vriendschappelijke contacten onderhield, waren het vooral Mid delburgers die hem steunden in zijn strijd om in Nederland te blijven wonen. Tot februari van 1985 heeft Hejjas nu respijt ge kregen om zich 'tot volwaardig Nederlander te ontplooien'; het geen inhoudt dal hij een vast inkomen moet zien te verwerven. Talrijke Zeeuwen hebben al verkondigd dal Hejjas goed werk kan doen in het onderzoek naar de plaatselijke geschiedenis en dat - vooral - aanschouwelijk kan maken voor de jeugd. Hejjas stu deerde namelijk geschiedenis en voltooide een opleiding aan de kunstacademie in Boedapest. Verder bekwaamde hij zich in de archeologie en is uiteraard) theoloog, een opleiding die hij illegaal volgde in Hongarije. vig man. In 1962 kwam hij tot de bekering in Gods woord, die hem uiteindelijk in zijn geboorteland Hongarije zoveel narigheid be zorgde. Hij groeide op zonder speciaal geloof; vader was rooms katholiek en moeder protestant. Net als zovelen voor hem onder vond hij dat zijn stap om als pre dikant verder te leven niet in goe de aarde viel bij de Hongaarse leiders. De geheime dienst nam hem in 1967 gevangen en be schuldigde hem van hoogverraad. "Wij verboden de jonge mannen in onze. overigens illegale, ge meente dienst te nemen in het le ger", geeft hij toe. Hij verklaart: "Als Satan de overheid beheerst, moet je je er als gelovige tegen verzetten". Ook kreeg hij naar het hoofd geslingerd samen te werken JHejjas met de CIA en ondermijnende activiteiten tegenover het systeem te ondernemen. Toen hij in 1970 via Turkije het land uitvluchtte, was dat onder meer omdat de martelingen en dreigementen hem te gortig wer den. Hij besloot toen onmiddellijk naar Nederland te gaan en zich te melden voor de zending naar In donesië. "Maar zo constateert hij nu. "Voor een zendeling is er volop werk in Nederland". Daarom be zoekt hij regelmatig discotheken en cafees om er te getuigen en 'de mensen te confronteren met Gods woord'. Tot 1972 woonde en werkte hij tijdelijk in Amsterdam. In de hoofdstad was men toen bezig met het aanleggen van de metro. Uit de omgewoelde aarde plukte Hej jas scherven van gebruiksvoor werpen uit vervlogen jaren. Hij tekende ze na en aan de hand van literatuur-onderzoek legde hij beelden vast van de manier waar op 'de gewone man en vrouw' leefden. Vooral keukengerei heeft daarbij zijn aandacht. Ook op an dere plaatsen in Nederland ging hij zo te werk en maakte boeken over het leven ter plaatse. Een ander opmerkelijk werk is het re sultaat van een speurtocht naar siernaalden. "Wat ik niet te pak ken kan krijgen teken ik na. Na studie in boeken kan ik middels tekeningen weergeven wat er zich toendertijd heeft afgespeeld en hoe de mensen met de gebruiks voorwerpen omgingen". Zijn grootste wens is nu om in Middelburg zo'n studie te maken. "Ik vraag maar duizend gulden per maand voor dat werk", zegt hij. Ik werk bovendien nog voor Timotheus in Eindhoven, waar ik illustraties maak in boeken en voor projecten in het kinderevan gelisatiewerk. Ook werk ik voor het reformatorisch weekblad De Schakel. Samen met die eventuele opdracht uit Middelburg kan ik aantonen geld te verdienen en maak ik kans op een volwaardige woning. Want zolang ik in dat kleine kamertje zit (hij wil er ons trouwens niet ontvangen omdat hij het geen passend decor voor een gesprek vindt, red.), voel ik me opgesloten. Bovendien kan ik in Nederland blijven. En dat is een wens van me, omdat ik me mede door mijn moeders afkomst, Nederlander voel". Op een bescheiden wijze wordt Hejjas door de Oostkerkwijk van de Hervormde Kerk in Middel burg gesteund. De man die in Hongarije de kunstakademie be zocht, theologie studeerde en van alles wat hij maar tegenkomt in zijn leven een studie maakt - 'alles om God te kunnen dienen', zo benadrukt hij - wordt door die gemeente op handen gedragen. Ze hebben de hoop niet opgege ven Hejjas in de Zeeuwse hoofd stad te houden. Reeds eerder zet ten zij zich in om te voorkomen dat de dominee werd uitgewezen. Dat was dit voorjaar. Nog voordat hij de grens werd overgezet als ongewenste vreemdeling, kwam de Middelburgse Oo-dkerkwijk in het geweer met argumenten dat dergelijke beslissingen wel kei hard waren, tegenover een man die zich Nederlander voelt „De betere geschenken" thee-glazen (wit) met lepeltjes (normaal 47,70) SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Wie kennis wil maken met de bowlingsport kan terecht bij De Kaasboer op zaterdag 1 septem ber. Deze stelt gratis zijn banen ter beschikking. Nieuwsgierigen naar het plezier van bowlen, kunnen vanaf half tien zaterdagochtend terecht in de uitspanning aan de Kaasboerweg in Biggekerke. Le den van de Bowling Bond Bigge kerke begeleiden de nieuwelingen en vertellen er desgevraagd alles over. Deze 'bowling try out' duurt tot twaalf uur 's middags. Bowling is een recreatieve sport voor jong en oud. Iedereen kan er op elk niveau aan deelnemen. Zo ook aan een competitie die deze winter in De Kaasboer wordt ge houden. 4 Het Zomertrio (fietsen, zwemmen, hardlopen) is verplaatst. Dit jaar starten de ruim 350 deelnemers in Kamperland op De Schotsman op zaterdag 1 september. In de voor gaande twee jaren werd dit als een sportieve trend) gekenmerkte evenement in Vlissingen afge werkt. Gezien de enorme stijging van het aantal deelnemers (dit jaar 350 tegen 250 vorig jaar) is Vlis singen te klein. "Dat geldt in het bijzonder voor het onderdeel zwemmen", legt Sjaak Sinke na mens de Vlissingse organisatie Zeeland Sport. "In het zwembad zie ik nog niet zo één-twee-drie die 350 deelnemers (onder wie 260 wedstrijdsporters en 90 recreanten red.) soepel naast elkaar zwem- Op zaterdag 1 september begin nen de deelnemers met het on derdeel zwemmen in het Veerse Meer. De deelnemers aan de wedstrijd - verdeeld over vijf leef- tijdscategoriën - starten om tien utir. De recreatiespoftërs vertrek ken een Uur later. Loco'bufge* meester H. de Nooijer vah Wis- senkerke lost het startschot. Na één kilometer zwemmen (de re creanten leggen een afstand van zeshonderd meter af) haasten de sporters zich naar de recreatiezaal om zich te drogen en te verkleden. Onmiddellijk er na springen ze op de fiets om een afstand van 45 ki lometer te overbruggen. Dat zijn twee rondjes over Noord-Beve land. Vervolgens lopen de deel nemers aan deze triathlon meteen een afstand van tien kilometer. De klok blijft permanent doorlopen. En dat is het verschil met een zo mertrio waarbij de klok na elk onderdeel worden stilgezet. De recreanten krijgen een wat minder zwaar parkoers voorge schoteld. Maar met zeshonderd meter zwemmen. 22 kilometer fietsen en zes kilometer lopen, dient toch wel een serieuze voor bereiding te hebben plaatsgevon den, aldus Sjaak Sinke. Deelname aan een triathlon heeft een enorme vlucht genomen. Aanvankelijk was deze combina^ tie van sporten een aardigheidje voor de wat oudere sporters, om nog wat om handen te hebben en af te trainen. Sinke herinnert er aan dat er tegenwoordig zelfs be- roepstriathlonners zijn. "De prij zen liegen er op sommige plaatsen niet om. In Almere kreeg de win naar tienduizend gulden. Ook is er nu een Europese federatie in oprichting die voor volgend jaar Het normale beeld op het Veerse Meer te Kamperldn deelnemers aan de triathlon eFcIagênige tijd plaatsmaakt voor zwemmers, Europese kampioenschappen in Almere wil organiseren". Overigens staat de Vlissingse or ganisatie van deze triathlon in hoog aanzien. De wedstrijd op zaterdag 1 september telt mee voor de 'super prestige cup'. Uit de totaal zestig wedstrijden in Nederland werden er twaalf vol wassen genoeg gevonden om mee te kunnen tellen. De vier beste prestaties tijdens die twaalf triathlons tellen. Rond het evenement is een enor me grote staf geformeerd. Zo zijn er talrijke EH BOers van de afde ling Kamperland present, de Rijkspolitie volgt de wielrenners met een motor en een auto. De Staverman brigade vaart bij het zwemmen mee en er is een jury, die nauwlettend er op toeziet dat de regels in acht worden geno men. Zo is stayeren bijvoorbeeld bij het fietsen verboden. De sporters dienen minimaal vijf me ter afstand van elkaar te-houden. Worden ze betrapt op een over treding, dan krijgen bij de eerste keer vijf minuten straftijd. Bij de tweede keer bedraagt de straf tien minuten en bij de derde gecon stateerde overtreding moet de bestrafte het veld ruimen. De finish voor de drie onderdelen is bij De Schotsman. Enkele grote tijdklokken houden dé sporters en het publiek op de hoogte van de geleverde prestaties. Internationaal bekende lange-afstandzwemmers nemen zondag 2 september een duik in het Kanaal door Walcheren. Ze leggen dan zwemmend een traject van drie kilometer af. De wedstrij den beginnen bij het botenhuis van het Maritiem Instituut De Ruyter, vlak bij de Keersluisbrug in Vlissingen. Vandaar trek ken de zwemmers een baan naar Oost-Souburg, om vervolgens weer naar de Keersluisbrug terug te zwemmen. Na aankomst van de lange-baanzwemmers kan iedereen meedoen aan een prestatiezwemtocht over 500 tot 1000 meter. Het evenement op zondag 2 september wordt de Kanaalrace genoemd. De organisatie is voor de vijftiende keer in handen van zwemsportvereniging De Stormvogel. Het programma voor de Kanaalrace ziet er zo uit: 12.30 uur 800 meter vrijcslag meisjes - 12 jaar; 12.40 uur: 800 meter vrijeslag jongens - 12 jaar; 13.00 uur: 3000 meter vrijeslag heren; 13.10 uur 3000 meter: vrijeslag dames; 13.20 uur: 3000 meter schoolslag heren; 13.30 uur: 3000 meter schoolslag da mes; 15.00 uur: 500 meter prestatietocht voor deelnemers vanaf 10 jaar: 15.30 uur: 1000 meter prestatietocht voor deelnemers vanaf 10 jaar. De opzienbarende Japanse mu ziek- en dansgroep Nagasaki On deko-Za treedt zaterdag 1 sep tember twee keer op in Middel burg. De leden van dit gezelschap repeteren om 14.00 uur op de Markt en geven vanaf 20.30 uur een volledig optreden in De Schouwburg. De muzikanten van deze groep lopen elke dag een marathon en worden ook in an dere opzichten Spartaans ge traind. Hun filosofie is namelijk dat het lichaam doortrokken moet zijn van de muziek die ze spelen. De muziek wordt gekenmerkt door het slaan op grote en mid delgrote trommels. Nagasaki On- deko-Za brengt de oervormen van de traditionele Japanse volks kunst. Optredens in grote steden in Europa en de Verenigde Staten trokken volle zalen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1