Topatieten op kunststofbaan in Ylissingen FRANCISCA VAN HOUTUM-VAN VLOTEN: 'Domburg een uniek stuk Nederland, waar heden en verleden elkaar tegenkomen' r Onderwijsproject over WO II en bevrijding Ook persoonlijke ervaringen zijn welkom FOTO VERSCHOORE OPRUIMING 1 HET WEEKBLAD WALCHEREN de\/Lissinger dames mc Bankrekeningnummer opengesteld voor zeezeiler Henk van de Weg VRIJDAGAVONDCONCERTEN IN LUTHERSE KERK ASJEMENOU! Beekman opent serie op Duyschotorgel m vlissinger Concert Beekman Ramses Shaffey Tot bloei Ervaringen Lagere scholen Voortgezet onderwijs HALVE PRIJZEN BIJ BOBBE STEUNACTIE VOOR ONFORTUINLIJKE MIDDELBURGER oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, stbus 18, 4380 aa ylissingen,.01184-15144 privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. De alombekende Belgische hoog springer Mark Borra probeert vanavond op de kunststofhaan Baskensburg in Y'lissingen te vol doen aan de gestelde limiet voor deelname aan de Olympische Spe len. Borra moet dan een hoogte van 2.25 meter overbruggen. Reeds eerder dit seizoen voldeed de atleet aan de Olympische eis zodat de druk wat van de ketel is. Niettemin zou het voor hem een aardige rug gesteun zijn als hij tijdens deze in ternationale atletiekwedstrijden in Ylissingen andermaal de limiet haalt. Behalve zo hoog mogelijk sprin gen over een lat, wordt er ook hardgelopen. De OLA stelt prijzen beschikbaar voor het nummer 800 meter dames en heren. Vorig jaar, zo meldt de organiserende AWOC Baskensburg, verschenen op dit nummer talrijke Belgische topat leten. Ook dit jaar worden weer sterke lopers verwacht, mede door de aantrekkelijke prijzenpot. Voorts meldt het programma voor alle categorieën een middenaf- standsloop. Voor de technische nummers ko gelstoten en discuswerpen ver schijnen alle Zeeuwse topatleten in VliSsingen. De wedstrijden op de kunststof- baan beginnen om half acht van avond en zijn tegen half tien afge lopen. De toegang is gratis. DEZE WEEK IN Suzuki presenteert de Alto tegen een ouderwetse prijs van net geen tiendui zend gulden. Ook op de autopagina in de rubriek Van Bougie tot Bumper wetenswaardigheden over als de auto door de bliksem wordt geraakt. In samenwerking met Zwitsal houdt deze krant een fotowedstrijd waarbij prachtige prijzen zijn te winnen. Meer daarover op onze zakenpagina. Korte Informatie In de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg begint op vrijdag 6 juli weer de serie or gelconcerten. De Middelburgse organist Bram Beekman bijt het spits af. Achtereenvolgens spelen Willem Twillert (13 juli), de Belg Jos van Immerseel (20 juli), de Italiaan Grazia Salvatori (27 juli). Leen de Broekert (3 augustus), .los Verpoorten (10 augustus) en Kees van Houten (17 augustus). Alle concerten beginnen om acht uur 's avonds. Gespeeld wordt op het bijzonder klankrijke en orginele Duyscho torgel, dat in 1703 werd gebouwd. De bouwers waren Johannes Duyschot en zijn zoon Andries. Het orgel stond aanvankelijk in het eerste kerkgebouw van de Evangelisch-Lütherse gemeenten aan de Suikerpoort. Toen de kerk aan de Zuidsingel in 1742 gereed kwam. verhuisde het orgel mee. De ontwerper van het gebouw, stadsarchitect Jan de Muynck. paste het evenwel aan in de nieu we omgeving. Onder meer het grote koning Davidbeeld dateert uit die tijd. Behalve dit beeld ver sie kIc de Middelburgse beeld houwer Gerard de Grendel het Duyschotorgel ook met lofwerk Het orginele Duyschotorgel en fraaie consoles. Ook het rug positief werd in die periode aan het orgel toegevoegd. In 1754 breidde Johan Caspar Muller dit rugpositief belangrijk uit. In de loop der tijd is er heel wat veran derd aan het orgel. Maar gelukkig zijn er niet al te veel wijzigingen aan dit pronkstuk aangebracht. In 1964 kon bij de restauratie de ou de dipositie worden teruggebracht door twee vroeg twintigste eeuwse strijkers te vervangen door een mixtuur en een dulciaan. Het hoofdwerk is op één register na nog zoals Duyschot het in de achttiende eeuw bouwde. De or ganisatoren van de vrijdagavond concerten nemen aan dat er in Nederland nog maar weinig his torische orgels zoveel van hun oorspronkelijke stemmenmate- riaal hebben. Bram Beekman opent het concert op vrijdag 6 juli met een Toccata van Froberger. Vervolgens speelt hij van Sweelinck Unter der Lin den grüne, van Knecht Thema met vier veranderingen en van Van Beethover Suite für eine me chanische Orgel. Na een Sonate van Larranaga speelt de inmid dels internationaal bekende orga nist Beekman werken van Bach: Pastorale in F en Tri en G. Fuga in g en Allebreve in D. Ramses Shaffey vindt ze een man met geniale trekken. En Domburg is voor haar de plaats waar ze de inspiratie kan halen om dan - ze formuleert het héél voorzichtig - misschien, mogelijkerwijs eindelijk dat boek te kunnen schrijven. En ooit onderscheidde een jury met aanzien haar om een toneelstuk dat ze schreef voor de Toneelgroep Centrum. Hoe die prijs heet is ze weer vergeten, maar het had iets te maken met de NRC Handelsblad en de Nederlandse toneelwereld. Ze pronkt er in elk geval niel mee. Francisca van Houtum-van Vlo ten (33), in Domburg misschien beier bekend als de vrouw van de nieuwe gemeentesecretaris, acht een interview met haar niet zo op z'n plaats. Zij is - zo verwoordt ze dat retorische tijdens het gesprek - slechts een radartje in de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg. En de mensen van die stichting heb ben zo ontzettend veel werk ge daan voor de herdenking dat zij het verdienen om in het zonnetje te worden gezet. Niettemin stemt ze toe en tijdens de ondervraging steekt ze herhaaldelijk de lof trompet over die nijvere leden van de stichting, die haar een plaats in de organisatie gaven om het blad Domburgs Badnieuws nieuw leven in te blazen. Het blad wordt uitgegeven vanwege het jubileum. Maar als het aan mevrouw Van Houtum zou worden gevraagd, kan die krant er voortaan elk jaar komen. "Het is fascinerend om te zien hoe elke week je getypte A4- vellcljes krantenverhalen wor den". straalt ze. Op het papiertje met persoonbe schrijving. dat ze voor het gesprek afgeeft, meldt ze rechten te heb ben gestudeerd in Utrecht. Tij dens die studie deed ze veel aan toneel en werkte daarnaast als Francisca van Houtum: de redactie van het Domburgs Badnieuws. Francisca van Houtum temidden van de leden van de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg. vertaalster-schrijfster, onder an dere voor Ramses Shaffey, voor wie ze talrijke Duitse teksten be werkte in het Nederlands. Voor het studentencabaret schreef ze stukken, maar ook voor grotere toneelgezelschappen. Bekend werd 'Mono-Stereo', dat de To neelgroep Centrum opvoerde en waarvoor ze een eervolle prijs heeft ontvangen. Oud-leden van de toneelgroep herinneren zich dat stuk als een modern en soms wat gewaagd spel. dat ze met ple zier opvoerden zo halverwege de jaren zeventig. Maar Fracisca van Houtum ver diept zich liever niet in dat toch wel rijke verleden. De prijs die ze kreeg is onbelangrijk. Elke lof daarover wuift ze weg. Toen was toen. Maar over haar periode dat ze voor Ramses Shaffey werkte, wil ze nog wel kwijt, dat die toch wel interessant was. "Ramses is een man met geniale trekken". Sinds augustus vorig jaar woont ze nu samen met haar man Arnold in Domburg. Als nieuwe gemeente secretaris werd hij onmiddellijk gevraagd om zitting te nemen in de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg. Ongetwijfeld zullen toen onder het agendapunt Dom burgs Badnieuws de schijfcapa citeiten van zijn vrouw aan de or de zijn gekomen, want korte tijd nadien werd zij toegevoegd aan de stichting om dat krantje - overi gens een bijlage van de Rekrea- tiekrant Zeeland - te maken. We kelijks vertoeft ze enkele uren per dag achter de schrijfmachine. "Ik zou eigenlijk nog meer tekst en nog meer ruimte willen hebben. Vooral kunst, cultuur en literatuur komt onvoldoende aan de orde", meent ze. "Maar zoals het nu gaat. is het ook verschrikkelijk leuk. Het is voor mezelf een uiterst 'dankbare bezigheid; waardoor ik veel leer over de Domburgers en de plaats zelf'. "We vinden het heel plezierig in Domburg. We wandelen ontzet tend graag hier met de honden. We raken niet uitgekeken op de zee en de prachtige omgeving". Francisca van Houtum-van Vlo ten kan zich best voorstellen dat er talrijke beroemde kunstenaars en dichters hebben geleefd die in Domburg tot bloei kwamen. Ze noemt de namen van Toorop. de dichter Jan van Schagen en Mon driaan die er een tijdje heeft ver toeft. "Met Van Schagen had ik onlangs een gesprek voor het Domburgs Badnieuws. Ik ben ge fascineerd geraakt door deze in teressante man". Ze vervolgt: "Ik kan me indenken dat die mensen hoog op de duinen staand geinspireerd werden. Dom burg en zijn omgeving is een uniek stuk Nederland, waar heden en verleden elkaar tegenkomen". Ooit hoopt ze zelf een boek te schrijven waarin Domburg een be langrijke plaats inneemt. Met het nodige voorbehoud - "Je weet maar nooit" - onthult ze dat bef een roman gaat worden over de omgeving en niet over de mensen. Francisca Van Houtum groeide op in Haarlem: "Ik bezocht daar alt hans de middelbare school, het gymnasium". Maar ze heeft in vele delen van Nederland gewoond, omdat haar vader een mobiele baan had. Domburg spant voor haar echter de kroon. "Om hier weg te gaan, moet er al heel wat aantrekkelijks tegenover staan", stelt ze tevreden vast over haar huidige woonomgeving. „De betere geschenken" Wedgwood De Porceleyne Fles Tichelaar-Makkum Swarovski kristal Hummel figuren Kurz tin Royal Albert Zwiesel olas SERVICE KWAUTfclT GARANTIE l.ANGE OELFT 50 MlObEtBUFK y01180 13221 Razendsnelle Foto service. Zelfs in 't weekend! Vrijdag gebracht, zaterdag middag al klaar en zaterdag gebracht, maandagmiddag al klaar! Dat kan Dij... FOTO-FILM-VIDEO Vhssmgen - Middelburg Goes WALCHEREN 40 JAAR BEVRIJD In november herdenkt Walcheren dat het veertig jaar geleden werd bevrijd. Vlissingen en Middelburg willen daar aandacht aan beste den. Het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige Vorming en Volwas senen Educatie speelt op de acti viteiten in met een onderwijspro ject. Vooral de middelbare scholen hebben positief gereageerd op dit initiatief. Maar volgens de coördi nator van het project, Nico Out, hebben ook de lagere scholen in teresse getoond. Op de eerste oriënterende bijeenkomst (woens dag 20 juni) bleven de vertegen woordigers van het basisonderwijs op écn na weg, omdat ze een sportdag of iets anders zomers de den op school. Die eerste bijeenkomst moest worden bepaald of het project, waaraan overigens ook het RPC'Z deelneemt, kon worden begon nen. Nico Out beoordeelt de 16 personen die het voortgezet on derwijs vertegenwoordigden als een goede basis. "Het is de be doeling",, zo verwoordt de mede werker van het Zeeuws Steun punt. "om te komen tot een syste matische aanpak". Uniek noemt hij dat er naast de vertegenwoor digers van het RPCZ en het Steunpunt en onderwijsgevenden ook archivarissen en vertegen woordigers van musea in de voor bereidingsgroep zitting nemen. "Daardoor krijgt deze Walcherse aangelegenheid een wat meer provinciaal karakter. Wat nu in dit deel van Zeeland gebeurt kan als basis dienen voor het werken elders in de provincie". Out benadrukt dat de werkgroep ondanks haar brede samenstelling en het vele materiaal uit de ar chieven en de documentatie waarover zij kan beschikken niet alle wijsheid in pacht heeft. "Mensen die dagboeken thuis hebben liggen of over hun erva ringen kunnen vertellen tijdens de oorlog en de bevrijding zijn graag geziene gasten bij Nico Out op het Steunpunt aan de Rouaansekaai in Middelburg. Voor de lagere scholen zal ander lesmateriaal dienen te worden ge maakt dan voor de scholen in het voortgezet onderwijs, werd afges proken tijdens de bijeenkomst op 20 juni. Zo zullen voor de lagere scholen bijvoorbeeld stadswande lingen worden uitgezet langs punten met een oorlogsverleden. Daarnaast dienen diaseries te worden gemaakt over toen en nu en er zal een chronologisch over zicht moeten worden gemaakt. Ook de films over de Noorse commando's die op Walcheren landden, zal aan de scholen be schikbaar moeten worden gesteld. En dan zijn er natuurlijk nog de individuele ervaringen van perso nen die - zo hoopt Out - nog bin nen gaan stromen. Voor het voortgezet onderwijs concentreert het documentatie materiaal zich vooral op de be vrijding. ."En vooral het verschil tussen wat er zich in de randstad afspeelde en wat er in Zeeland gebeurde moet worden verduide lijkt", meent de coördinator Out. IIij legt uit dat hei gemiddelde lesmateriaal sterk het randstadge- beuren accentueert. En dan na tuurlijk de lijn doortrekken naar nu. "Sommige scholen hebben al enkele uiterst bruikbare projecten gehad over bijvoorbeeld fascisme toen en nu". In november moet een deel van het project klaar zijn. Samen met de algemene herdenking van de bevrijding van Walcheren vinden er op de scholen diverse evene menten plaats. Daarbij wordt ge dacht aan toneeluitvoeringen en literaire bijeenkomsten. Ook de mensen met persoonlijke ervarin gen worden op school uitgeno digd. Out berekent dat het project ongeveer dertigduizend gulden gaat kosten. "Maar daarvoor hebben de scholen dan wel per manent materiaal ter beschikking dat de komende jaren kan worden gebruikt". Wie nog materiaal over de oorlog 'in de la heeft liggen' of er wat over kwijt wil kan dat (schriftelijk) melden bij het Zeeuwse Steunpunt voor Volwassenen Educatie (t.a.v. Nico Out). Het adres Rouaanse kaai 43 in Middelburg. Vlissingen anno 1944: de Walstraat in puin maar bevrijd. Foto Zeeuws Documentatiecentrum). Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. tel 01184-14081/01100-16159 ZIJNE M Ja, u leest het goed, wij doen, (een deel van) onze collectie de deur uit voor de helft van de prijs. Kom gauw langs want op op. Wij zijn de hele week geopend, alleen maandagmorgen niet. Koopavond op vrijdag van 18.00-21,00 uur. exclusieve diimcsmiMtc. Coosje Buskenstraat 149-151, 4381 LD Vlissingen. Telefoon 01184-12660 'Help Henk op Weg' is het thema van de steunactie, die vrienden en bekenden van de onfortuinlijke Middelburgse oceaanzeiler Henk van de Weg op touw hebben gezet. Van de Weg Is gestrand tijdens de OSTAR-zelIrace. Door een aan varing met een walvis is zijn schip gezonken. Omdat de boot niet was verzekerd en Henk van de Weg zijn allerlaatste dubbeltje in dat schip had gestoken, is hij nu totaal berooid. Bij de Rabobank in Mid delburg is een bankrekeningnum mer opengesteld ten name van de Actie Henk van de Weg. In het dagelijkse leven is Henk van de Weg tekenaar/construc teur bij de Schelde in Vlissingen. Vier jaar lang had hij z'n vakantie opgespaard en had hij al z'n geld op/ij gelegd voor de bouw en de inrichting van zijn zeiljacht Tjisje. Het geld dat nodig was om zijn schip te kunnen verzekeren, on geveer 6500 gulden, had hij echter niet meer. Samen met een hecht ploegje vrienden bouwde hij vier jaar aan zijn boot. Op die manier hoopte Henk van de Weg ooit nog eens zijn droom te kunnen realiseren: Deelnemen aan de Observer Eu- rop I Singlehanded Transatlantic Ocean Race (OSTAR): een tran satlantische wedstrijd voor solo zeilers van Plymouth (Groot-Bri- tannië) naar Newport (Verenigde Staten). Van de Weg had het einddoel bijna bereikt - hij lag in zijn klasse zelfs op koppositie - toen hij slechts enkele honderden kilometers uit de Amerikaanse kust tegen een walvis voer. Door een groot gat in de boeg zonk de boot onmiddellijk. Van de Weg werd door de Amerikaanse Kust wacht uit hel ijskoude oceaanwa ter opgevist.... Roel Engels, uitbater van café Meneer Jansen in de Reigerstraat in Middelburg, is één van de ini tiatiefnemers van de steunactie voor Henk van de Weg. Hij is een goede vriend van van de Weg en heeft ook meegeholpen aan de bouw van de boot en aan de voorbereidingen voor Henks deelname aan de zeilrace. Door de actie hoopt de vriendengroep materiaal te kunnen kopen, waar mee weer een nieuw zeiljacht voor Van de Weg kan worden ge bouwd. Het eerste begin is er: Naast de giften van particulieren is een toezegging binnengekomen van de Zeil- en Surfplankenfa- briek Ten Cate in Enschede, die het nieuw te bouwen schip gratis wil uitrusten met zeilen. Roel En gels hoopt dat niet alleen vele particulieren die zijn begaan met van de Wegs lol. maar ook veel bedrijven - met name die hem hebben gesponsord - met een bij drage over de brug willen komen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1