HY(^rr NIEUW BLAD: FUNDAMENT VAN ZEELAND Sinke: 'Andere kijk op makelaar' VOORLICHTING OVER NIEUWE STREEKSCHOOL IN ARBEIDSBUREAUS Dansgala in Concert- en Gehoorzaal VERSCHOORE MIDDELBURG FOLKLORESTAD HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN deVLissinger Opbrengst verdubbeld Anjereoliecte MEER KANSEN VOOR SCHOOL VERLA TERS PINKSTERDAGEN VRIJDAGMORGEN 12 UUR Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg BRADERIE EEN BRADERIE-TOPPER VAN FORMAAT oplage 22-700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51 postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Het Anjerfonds Zeeland kan zich dit voorjaar verheugen op een ver dubbelde opbrengst van de collecte (totaal ƒ132.050.— ten opzichte van het vorige jaar in hetzelfde jaargetijde. Met het grootste deel van dit bedrag ƒ94.175.— worden Zeeuwse verenigingen voor ama teuristische kunstbeoefening ge subsidieerd. Verder is er ƒ7.100.- gulden beschikbaar gesteld voor andere vormen van amateuristi sche kunstbeoefening en ruim ƒ19.000.- voor diverse vormen van professionele kunstbeoefe ning. Voor de aanschaf van appa ratuur voor popgroepen in Zeeland is nog eens 14.000.— gulden extra beschikbaar gesteld uit een lande lijke pot. Tenslotte komt een bedrag van 11.750.— ten goede aan ver schillende accommodaties in de provincie. De tweede Anjercollecte van dit jaar is van 11 tot 24 juni. Gedu rende die tijd zetten verschillende culturele verenigingen zich in voor een zo hoog mogelijke op brengst. Die financiële steun is met name nodig voor de aanschaf van mu ziekinstrumenten en uniformen voor muziekverenigingen en zangkoren maar bijvoorbeeld ook voor toneel en volksdans. Verder helpt het Anjerfonds de kleine musea in de provincie bij de aanschaf van vitrines en der gelijke of bijvoorbeeld dorpshui zen bij de aanschaf van geluids apparatuur. Het Anjerfonds Zeeland wordt overigens ook gevoed uit het lan delijke Prins Bernhard Fonds. Hoe hoger de opbrengst van de provinciale collecte is, des te ho ger wordt de bijdrage van het Prins Bernhardfonds. DEZE WEEK IN Eén dag sparen tijdens de vakantie door op vrijdag avond meteen na het werk in de gereedstaande auto te springen, kan dat? Neen natuurlijk. Lees de autop agina over de manier waar op een zo veilig mogelijke autovakantie kan worden doorgebracht. Rens en Paula van Rijke vertellen in 'uit het zaken- hart' waarom groente- en fruit op een speciale ma nier aan de man moet wor den gebracht. De stand in de informatiewinkel in het Middelburgse arbeidsbureau Foto John Siwabessy). Talrijke schoolverlaters maken zich alweer op om een stap in de maatschappij te zetten. Adverten ties worden uitgeplozen en nerveus worden de eerste sollicitatiebrie ven op de brievenbus gedaan. Schoolverlaters van vorig jaar die al maanden bot vingen hebben de hoop al een beetje opgegeven. Voor degenen die op zoek zijn naar een technische baan is er echter een lichtpuntje. Na de grote va kantie luidt de bedrijfsschool van De Schelde een nieuw bestaan in. De school krijgt een streekfunctie. Deze wijziging is het resultaat van de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers in de me taal- en electrotechnische indus trie. De sociale partners leveren geld aan een fonds, dat jongeren een kans geeft tot verdere ont plooiing in een vak. Ook de arbeidsbureaus stellen al les in het werk om de nieuwigheid te laten slagen. In de informatie winkels van deze bureaus komt een kraam met alle informatie over de streekschool bij De Schelde. De stand is onbemand om de jongeren niet meteen af te schrikken. Er kan in folders wor den geplozen en er liggen aan- meldingskaarten. Het kan alle maal mee naar huis worden ge nomen om daar nog eens rustig te bekijken. Verder verzorgen de arbeidsbu reaus voorlichtingsbijeenkomsten. In Middelburg is een voorlich tingsbijeenkomst op dinsdag 19 juni un tien uur 's morgens en in Vlissingen op vrijdagochtend 22 juni, eveneens om tien uur. In Middelburg vindt deze bijeen komst plaats in het gebouw van het arbeidsbureau aan de Balans en in Vlissingen in een gebouw van De Schelde. Ook elders in Zeeland wordt voorlichting gegeven in de ar beidsbureaus. In Goes is dat op donderdag 21 juni en in Oostburg op woensdag 20 juni. beide keren om tien uur 's ochtends. Er gaat achter de hele operatie van het instellen van een nieuwe streek school door vakbonden en onder nemers een hele theorie schuil. Het is een onderdeel van het stre ven om de economie weer in op gaande lijn te brengen. De part ners redeneren namelijk dat goe de vaklieden ook goede producten leveren. Daarmee kan Nederland zich dan concurrerend op de wereldmarkt begeven. De Schelde gaat daarmee als eerste in Zeeland aan de slag. Ook bedrijven die in deze tijd de eigen bedrijfsscholen sluiten, kunnen er op den duur van profiteren. De jongeren die straks een plaats krijgen op de Schelde-streek- school blijven theorielessen vol gen op de reeds bestaande streek scholen. De nieuwe school leert hen vooral praktijkervaring, mid dels gerichte opdrachten en sta geperiode. Het geheel heeft om en nabij de drie miljoen gulden aan investe ringen gevergd. In de makelaardij is heel wat aan het veranderen. De makelaar moet af van het image van de man met de dikke sigaar in de peperdure grote auto. Hij is een bemiddelaar, adviseur die het goed voorheeft met de mensen en niet om het gewin een huis aanprijst. "Het bureau van de makelaar moet voor iedereen openstaan. Wie vragen heeft over wonen, van welke aard dan ook, moet bij ons om advies kunnen komen. En dat kost allemaal niets". Woorden van Anton Sinke (32), sinds vorig jaar september actief in het Zeeuwse. Hij trok in op het kantoor van zijn oom op het Dam plein in Middelburg nadat hij ruim tien jaar ervaring opdeed bij zijn vader in Emmeloord (Noord-oost- polder). Hij kwam naar Zeeland 'omdat de mogelijkheden hier gro ter zijn'. Emmeloord heeft alle maal nieuwbouw. Steden als Mid delburg, Vlissingen en Goes heb ben een gevarieerd huizenaanbod. "En daar kan een makelaar zijn hart ophalen". Anton Sinke kan worden geken merkt als een idealist in zijn vak. Als het moet is hij er 24 uur per dag mee bezig. Behalve makelaar onroerend goed is hij ook make laar in hypotheken. Vooral de fi- nantiële kanten trekken hem enorm. Onder meer hij stond aan de wieg van het nu zo populaire 'stappenplan'. Daarin wordt op een uiterst zorgvuldige wijze be keken welke hypotheek voor een potentiële huizenkoper het meest geschikt is en hoe hoog dié kan zijn om ook nog ander levensge luk' mogelijk te maken. Dat stap penplan van de Nederlandse Bond van Makelaars hanteert na genoeg elke makelaar sinds het twee jaar geleden werd geïntro duceerd. De jonge oorspronkelijk uit Zee land stammende makelaar Sinke zegt nadrukkelijk niet voor eigen parochie te preken. In de loop der tijd - zo benadrukt hij - zijn de zwakkere makelaars afgevallen. De krachtigen bleven. Niettemin hebben de makelaars, nadat ze enorm onder vuur kwamen te staan, moeten kiezen. "Het vak is enorm gespecialiseerd. Behalve woningen biedt de makelaar ook hulp bij het zoeken naar een ge schikte hypotheek. Verder krijgt hij te maken met zaken als erf pacht, bedrijfspanden en de fi nanciering ervan, de huur-ver- huur van allerlei complexen en het beheer van onroerend goed. Een éénmansmakelaar' kan dit werk nauwelijks nog in z'n eentje aan. Hij heeft moeten kiezen. Soms betekende dat uitbreiding met vakbekwaam personeel. Maar de keuze kon ook zijn fa cetten van het vak af te stoten". Het publiek - zo constateert An ton Sinke - heeft te veel argwaan tegen de vakman makelaar. "Dat moet veranderen", stelt hij. Daar om komt er binnenkort een krant uit. genaamd Het Fundament van Zeeland. Deze krant verschijnt tien keer per jaar. Het eerste nummer komt medio juni in de bussen van de inwoners in Mid den-Zeeland (Walcheren en de Bevelanden). Het is een uitgave van Sinke Komejan ?n wordt ver zorgd door Van Caem Holding in Middelburg. Behalve informatie over de huizen die het Middel burgse makelaarskantoor onder zijn hoede heeft, geeft het blad ook uitgebreide informatie over het werk van de makelaar en alles wat met onroerend goed heeft te maken, in de meest brede zin. "Vooral de redactionele inhoud van dat blad moet drempelverla gend werken. Het moet voor po tentiële kopers of verkopers van huizen de gang naar de makelaar vergemakkelijken. In Emmeloord hebben we ook zo'n krant, die al vijf jaar huis-aan-huis wordt be zorgd. We hebben er enorm suc ces mee. Mensen bellen daar eer der en vragen om raad, die overi gens gratis is. Pas als een huis of object ge- of verkocht is, wordt een tarief gerekend". Het verbaast Sinke trouwens dat niet meer mensen - ook bij de koop van een huis - gebruik ma- Anton Sinke: "Kopers zouden makelaar in de arm moeten nemen. Een huis is geen luciferdoosje (foto John Siwabessy) Liefhebbers van stijldansen komen volop aan hun trekken Een tiental amateurdansparen, die absoluut tot de wereldtop moeten worden gerekend, komt zaterdag 9 juni naar Middelburg. Ze strijden vanaf 20.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal om de Grote Prijs van Zeeland. Tijdens dit Internationa le Dansgala krijgt ook het publiek veelvuldig de gelegenheid om zich uit te leven in foxtrot, quickstep en noem maar op. Voor de muzikale begeleiding tijdens het puhlieks- dansen zorgt een Engelsman, die plaats neemt achter het unieke theaterorgel dat de Concert- en Gehoorzaal rijk is. Het Internationale Dansgala is georganiseerd door de Dans school Stichting Dans Studio Middelburg (DSM) en de Dans school Frie en Louise van Broek hoven in Goes. Zij hebben onder meer verschillende Europese danskampioenen voor de negende juni gecontracteerd. De organisatoren konden vele buitenlandse paren voor het evenement 'strikken', doordat ve len van hen in die periode op weg zijn naar Groot-Brittannië. waar die tijd de werelddansbond bij eenkomt. Barend van Staveren van DSM: "We hebben deelne mers uit Australië Noorwegen, Joegoslavië enzovoorts. Als we alle reiskosten zouden moeten vergoeden, was ons dansgala echt niet uit te voeren. Maar omdat de meeste paren toch naai Engeland gaan, kunnen we het betaalbaar houden". Van Staveren wijst op het unieke karakter van het dans gala. "De opzet is vergelijkbaar met de gala's in het Kurhaus in Scheveningen die de meeste men sen wel kennen van de televisie. Nu we de kans kregen om zo'n gala eindelijk ook eens in Zeeland te organiseren, hebben we die kans met beide handen gegre pen". Tot de deelnemers aan het wed- strijddansen behoren ook David Griffin en Adele Preston, de Eu ropese kampioenen all-round van het afgelopen jaar. Uit Noorwe gen komt het duo Langstet-Na- gren, dat derde werd bij de wereldkampioenschappen. Boloft en Jensen uit Denemarken, die in Louisse en Frie van Broekhoven demonstreren Middelburg eveneens van de par tij zijn, bereikten daarbij de halve finale en werden vierde bij de World Cup. Ook Urankar en Ranguz uit Joegoslavië belandden bij het WK in de halve finale en worden eveneens in Middelburg verwacht. Het danspaar Ber-Lan- genau uit de BRD sleepte bij het wereldkampioenschap Latin- American de bronzen plak in de wacht en J. en A. McKenzie zijn de nationale kampioenen van Australië. Nederland wordt ver tegenwoordigd door Hans Krake en Ingrid Rosink. tweede bij de Nederlandse kampioenschappen Latin-American en deelnemers aan de komende Europese en wereldkampioenschappen. Ook Rob en Ragonda Rouwhorst, drievoudig Nederlands kampioe nen bij de junioren, maken hun opwachting in Middelburg. De jury beslaat eveneens uit promi nenten uit de danswereld. Het zijn Bobby en Linda Crane uit Groot- Brittannië, hun landgenote Elisa-, heth Romain en de Nederlander, David Simon, de presentator van de Kurhaus-gala's. De wedstrijd paren komen op tien onderdelen tegen elkaar uit. De vijf ballroomdansen waarin ze het tegen elkaar opnemen zijn de quickstep, de Engelse wals, de Tango, de slow-foxtrot en de Weense wals. De andere vijf dan sen -rumba, cha cha cha, samba. paso double en jive- vallen onder de categorie Latin-American. De wedstrijdvloer is uitgezet in de grote zaal van de Concert- en Ge hoorzaal. Het publiek wordt daaromheen gegroepeerd. Iedere toeschouwer kan plaatsnemen aan een tafeltje. Om die reden kunnen maximaal 400 mensen het evenement bijwonen. De wed strijddansers worden begeleid door muziek van grammofoon platen. Dit is nodig omdat bij le vende muziek de kans groot is dat het ritme afwijkt van hetgeen de paren zijn gewend. Het publieks- dansen wordt begeleid door de tonen van het theaterorgel. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren, die bij het Interna tionale Dansgala in Middelburg samenwerken met de Nederland se Vereniging van Dansleraren. in de toekomst vaker dansavonden gaan houden"Want zeg nou zelf', zegt Barend van Staveren, "als je niet van discotheken houdt kan je in Zeeland nergens eens een avondje in stijl gaan dansen..!" Kaarten a ƒ17,50 (aan de vloer ƒ22,50) zijn verkrijgbaar bij Stich ting D.S.M. tel. 01180-38586 en bij Dansschool Erie en Louise van Broekhoven tel. 01100-23265. Ook de beheerder van de Concert— en Gehoorzaal reserveert tel. 01180-12700. Alle plaatsen zijn gesitueerd aan tafeltjes. ken van een makelaar. "Soms doen mensen dat geheel op eigen houtje. En ik zou ze niet de kost willen geven die later spijt hebben van de aankoop". In dit verband moet er trouwens aan herinnerd worden dat een makelaar sinds anderhalf jaar nog slechts voor één partij optreedt, in de meeste gevallen voor de verkoper. "Die betaalt ook de 1,85 procent van de verkoopprijs. Het zou een hele vooruitgang zijn als een potentiële koper een makelaar in de arm neemt en hem zijn wensen laat invullen. In zo'n geval struinj de makelaar de hele markt af. Is er toevallig in zijn arsenaal een pas send huis dan betaalt de koper niets. Vindt de makelaar een pas send huis bij een collega, bij een particulier of zelfs op een veiling, dan betaalt ook de koper die 1,85 procent Nu zullen sommigen dat duur vinden. Maar je koopt dan ook geen doosje lucifers. Je koopt een huis en daar doe je het mees tal voor de rest van je leven mee". Een ander voordeel is, dat de ma kelaar ook zeer goed op de hoogte is van de financiële mogelijkhe den. Zo kan er nogal een groot verschil zijn tussen de banken. De ene bank is nu eenmaal soepeler dan de andere. Ook de wijze waarop gemeentegarantie wordt gegeven verschilt van gemeente tot gemeente. Wie in Goes of Vlissingen wel gemeentegarantie krijgt, zou dat bijvoorbeeld in Middelburg niet krijgen, zo weet Anton Sinke. "Het is toch feitelijk vreemd dat een rijksregeling om mensen met een lager inkomen ook het genot van een eigen huis te kunnen ver schaffen zo verschillend wordt geïnterpreteerd", reageert Sinke. Trouwens hij maakt zich ook wel eens boos over de werkwijze van de gemeente. "Bij elke aankoop van een ouder huis, moet een tax atierapport komen. De makelaar taxateur schat het huis en aan de hand daarvan wordt de hypotheek bepaald. Sommige gemeenten sturen vervolgens nog een ambte naar langs om nogmaals te taxe ren. Het lijkt wel of men op het gemeentehuis geen vertrouwen heeft in het objectieve oordeel van de makelaar-taxateur. Daarna pas wordt bepaald of de gemeente garantie geeft", aldus Anton Sin ke, die nog uitlegt dat de gemeen tegarantie geldt voor financierin gen, die hoger zijn dan ongeveer de helft van de aankoopsom. Sinke spreekt tenslotte de hoop uit dat zijn Fundament van Zeeland een vaste plaats gaat krijgen in het aanbod huis-aan-huis-bladen in de provincie. "En daaruit moet l.v.m. de is de sluitingstijd van de Faam en de Vlisainger vervroegd naar ,DE BETERE GESCHENKEN" SWAROVSKI silver crystal uitgebreide collectie bij: SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. tel 01184-14081 /01100-16159 voortvloeien dat de makelaar in elk geval niet meer wordt gezien als iemand met een dikke sigaar en een grote auto, die veel geld opstrijkt uit transakties. "Wie trouwens een kijkje achter de schermen zou nemen, zou ont dekken dat er voor die winst heel veel werk moet worden verricht". mam Snel. Lever vandaag nog uw kleurenrolletje bij ons in. Kunt u morgen na de lunch genieten van uw schitte rend afgedrukte kleurenfoto's. En nog op een groter formaat dan normaal ook! Zonder dat 'i u een cent méér kost. Alleen bij ons: TOTOFILMVIOEO DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECLALIS'T 14-15-16 juni De eerste braderiedag wordt afgesloten met een bijna'twee uur durend optreden van de Rijkspolitiekapel. Daarbij brengt de Steelband van dit befaamde korps Caribbean-muziek. En dat alles dankzij de bemiddeling van de IPA-district Zeeland

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1