Fietsen, waardevermindering en porno: argumenten tegen uniek filmtheater MTllllBl.miM rOlELOBESUD VERSCH90RE Meer c lai n 20 0 kooplieden in Vlissingen De Ruyterjaarmarkt viert tweede lustrum Zet uw klok er maar 'op gelijk: HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de^Lissinger Wedgwood -HSV Slibboek Leeflang en Dool officieel gepresenteerd ommmmm Afstudeerproject Liebeke Peters in Kapel St. Maarten Hoogelande Woensdag 6 juni hoorzitting VERTROUWEN IN TOEKOMST Keihard Geen hoge pet. Literaire Middag van 'Pennevreugd' BRADERIE EEN BRADERIE-TOPPER VAN FORMAAT Goedkope propaganda VVV SERVIEZEN RAAKT U HAAR KWIJT? J.P.A. R0SSËL TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE VANDAAG UW KLEURENFILMPJE GEBRACHT; MORGEN NA 2 UUR KLAAR! Ja, U leest het goed: Als nieuwe service voor onze klanten gaan we U nog sneller helpen. Uiteraard met alle extra's, zoals: - Alleen de goede foto's betaalt U - Kwaliteits- en kleurgarantie - GRATIS waardebon voor kleuren foto van 13 x 18 cm (waarde 4,50) - Zeer gunstige prijs. oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, stbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé. w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Tijdens de opening van de expo sitie van Rein Dool presenteert het Zeeuws Kunstenaarscentrum (ZKC) het 25ste Slibboek. Het is een boekje van de dichter Ed Leeflang, waarin Rein Dool voor de tekeningen zorgde. Beide kun stenaars openen zaterdag 2 juni om 16 uur muzikaal de expositie- in het ZKC. Om half vijf wordt het boekje gepresenteerd. De- dichter Leeflang leest enkele wer ken uit het boek voor. De Sli breeks is een uitgave van het kunstenaarscentrum. Talentvolle Zeeuwen krijgen -in principe- in deze reeks de kans om iets te pu bliceren. Leeflang was twaalf jaar leraar Nederlands aan het prof. Zee manscollege in Zierikz.ee. De in 1929 geboren Neerlandicus do ceerde daarna aan een school te Amsterdam. Vanaf zijn 15e schrijft hij gedichten. Ook voor de Vlaamse zanger Miel Cools schreef hij teksten. In 1979 ver scheen zijn eerste bundel: 'De ha zen en andere gedichten'. Dit de buut oogste niets dan lovende kritieken. Het werd dan ook be kroond met de Jan Campertprijs in 1980. Nadien verschenen nog twee bundels: 'Bewoond als ik Ben' (1981) en 'Op pennewips plek'. Hij schrijft begrijpelijke poëzie, hoewel er achter de anec dote of het landschap altijd wel een dubbele bodem zit. Rein Dool is docent aan de acade mie in Den Bosch. Behalve teke nen schildert hij ook. In het kun stenaarscentrum toont hij uitslui tend tekeningen, die hij maakte in Noord-Italië. Opvalend is dat hij de mens steeds geïsoleerd weer geeft. DEZE WEEK IN Fietsen voor Green Peace, iedereen kan er aan deelnemen. De Austin Metro is op talrijke punten verbe terd. Zie onze autoru briek 'van bougie tot* bumper'. De middenstand was weer behoorlijk actief. De redactie volgde het op de voet en schreef alles op in 'zaken zijn zaken'. Liebeke Peters (24) uit Vlissingen heeft niet zoveel vertrouwen in de toekomst. Dezer dagen ontvangt ze weliswaar vrijwel zeker het di ploma Monumentale Vormgeving van de kunstacademie, maar of ze ooit zoveel opdrachten zal krijgen dat ze een goedgevulde boterham kan bekostigen, daar twijfelt ze aan. "Er wordt nauwelijks nog nieuwbouw gepleegd waar kunste naars kunnen werken in het kader van de zogenaamde één-procents regeling", overweegt ze. "En als ei dan eens wat is, schrijft gelijk een enorm aantal collega's in. Als nieuweling kom je dan waar schijnlijk nooit aan de bak". Ondanks dit pessimisme heeft ze met veel elan een tentoonstelling voorbereid in de Kapel St. Maar ten te Hoogelande. Van 5 juni tot en met 13 juli toont ze er haar eindexamenwerk van de Kunsta- kademie in Enschede. Op de ex positie zijn drie objecten te be zichtigen van hout, metaal en kunststof. Verder liggen er map pen met afbeeldingen. De map pen tonen als het ware startpunten voor objecten. Soms werden die objecten uitgevoerd, zoals op een schutting rond een bouwproject in Enschede. De drie getoonde ob jecten zijn: één lichtobject (pvc- buizen in hout), drie houten palen (opeengestapeld hout, vastge maakt aan ijzeren draden) en me talen wervels. Uitgangspunt voor haar werk zijn natuurlijk vormen zoals buiging van riet en de structuur van wer velkolommen. Deze vormen iso leert zij en zet ze om in objecten en tekeningen. Liebeke Peters heeft zes jaar aan een kunstacademie gestudeerd. Ze begon in Den Bosch. Tijdens het tweedejaar ontdekte ze dat de door haar gekozen richting (mo de) haar onvoldoende kon blijven inspireren. Er werd daar in Den Bosch bovendien nogal wat met haar gesold. "Ik mocht eerst kie zen voor een andere richting. Toen moest ik bij de directeur komen, die mij duidelijk maakte dat ik niet meer gewenst was". Liebeke ving op zoek naar een andere academie vervolgens overal bot, behalve op de acade mie in Enschede. FILMHUIS BEDREIGD "Het is de enige academie in Ne derland die niet traditioneel werkt. Dat sprak me wel aan". Ze constateerde wel dat het systeem in Enschede keihard is, dat enorm veel inzet van de kunststudent eist. "Hoewel niemand het van je vraagt, moet je keihard werken. Alles wordt aan jezelf overgela ten. Het gevolg is, dat op die ma nier de ongemotiveerden zichzelf weg selecteren. Op de andere academies is de opzet schoolser". De in Leiden geboren Liebeke Peters kwam naar Zeeland in jle eerste plaats omdat haar vriend Willem Huybreghs - onder meer regisseur bij de Zeeuwse Komedie - hier woont. "Maar ook omdat ik Zeeland zo'n mooi land vind. Ik hoop er nog lange tijd te kunnen vertoeven. Ik woon er nu ander half jaar, zeg maar gerust naar volle tevredenheid. Ik hoop er re gelmatig werk te vinden. Maar ik zie het duister in". Niettemin heeft ze zich bij de Zeeuwse Culturele Raad laten in schrijven en krijgt ze een plaats in de presentatiemap 'kunst uit Zee land'. "Ik hoop dat er op grond van die informatie opdrachten binnenkomen". Van kunstenaars heeft ze trou wens geen hoge pet op. "Over het algemeen gesproken zijn ze maat schappelijk gezien zeer onbewust. Je kunt nauwelijks een gesprek met ze voeren. Misschien is dat ook wel logisch als je bedenkt dat ze in hun werk uiterst solitair be zig zijn. Alles richt zich op de kunst. En dan zijn kunstenaars natuurlijk concurrenten van el kaar. Als er eens ergens een op dracht is te vergeven, schrijven er zo een paar honder op in. Als je dan zo als ik niet voor de hand liggende kunst maakt, val je al snel uit de boot. Voorlopig ben ik niet bereid om te hoereren en uit luitend te maken wat opdrachtge vers willen. Maar misschien moet ik het ook wel afleren en mijn werk aan de eisen van de markt aanpassen". Als de jonge kunstenares maandag 5 juni haar tentoonstelling open stelt voor het publiek weet ze offi cieel nog niet of ze het academie diploma mag afhalen. "Officieus weet ik echter wel dat ik ben ge slaagd. Anders zou ik geen toe stemming krijgen van de Kunsta- kademie in Enschede om een ten toonstelling in te richten". Op de vraag waarom ze de Kapel St. Maarten koos voor deze examen werkexpositie antwoordt ze: "Zo kunnen de mensen met wie ik in Zeeland kennismaakte zien wat ik doe". Liebeke Peters De schrijversvereniging Penne- vreugd (amateurschrijvers) houdt op zaterdag 2 juni een Literaire Middag in The Flying Dutchman 14-15-16 juni De Markt staat tijdens "Middelburg Folklorestad" centraal voor de oude ambachten en de volksspelen. De jeugd vindt er de kinderboerderij en het ponyrijden. De Kinderbraderie (tot 12 jaar) is daar op zaterdagmorgen een echt nieuwe at tractie. aan het Bellamypark in Vlissin gen. De bijeenkomst begint om 14 uur. Talrijke dichters zullen er voorlezen uit eigen werk. Deze Literaire Middag vindt plaats in het kader van het twee jarige bestaan van Pennevreugd. Grondlegger was Leen van Zij- derveld uit Middelburg. De ver eniging heette aanvankelijk 'Vrienden van het "schrijven' en was landelijk georiënteerd. Dat bleek voor Van Zijderveld en de zijnen een moeilijke klus, die niet werd afgemaakt. In Zeeland - vooral Walcheren - liep dat beter. In 1982 begon een aantal liefhebbers van de schrijf- kunt een regionale vereniging die op dit moment een uiterst bloei end en boeiend bestaan leidt. Er is zelfs onlangs besloten om een le denstop in te stellen. Er bestaat nu een grote wachtlijst. De vereni ging werd vooral bekend via De Faam en De Vlissinger waar tal rijke keren verhaaltjes of gedich ten van de leden worden gepubli ceerd in de rubriek 'Pennevruch- ten'. De in 1982 opgerichte club heet Pennevreugd. Als drie Middelburgers gelijk krijgen, zullen enkele duizenden stadsge noten verstoken blijven van filmbezoek in die stad. De heren WJ. Ak kerman (Damplein 37), J. Geluk (St. Pieterstraat 35) en mevrouw H.A. van Visvliet (St. Pieterstraat 51) eisen namelijk van het gemeentebestuur dat zij het filmhuis aan de Pauwpoort 3 zo snel als mogelijk sluiten. Het drietal buitenparlementaire activisten gaat zelfs zo ver dat sluiten met politiedwang wordt verlangd. Het gemeentebestuur wil daarvan niets weten. Het neemt in acht dat Middelburg geen bioscoop heeft en houdt de beschikking voor de Stichting Filmhuis aan; ook al is die niet echt in overeenstemming met het bestemmingsplan. Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. tel 01184 14081 /01100 16159 De honderdste en 101 ste donateur: mevrouw G.J.L. Amesz-Bosman (rechts) uit Vlissingen en Francoise Ruland uit Middelburg Gedupeerd is - behalve de bezoe kers - het tiental initiatiefnemers. Enkele maanden geleden konden zij met een brede smile de geslo ten disco Meccano openen als het Middelburgse Filmhuis. Gedu rende de eerste week (5 tot en met 12 februari) veranderde die smile in een schaterlach; want niet minder dan 2000 bezoekers telden de initiatiefnemers die eerste week. "Een basis om op door te gaan", vertelde de groep onbe taalde uitbaters toen aan dez£ krant. Akkerman en zijn mede actievoerders schreven in die eer ste week trouwens al een protest brief aan het college van b. en w. Zij herinnerde er toen aan dat zij4 via de raad van state de exploitatie van Meccano als disco hadden kunnen tegenhouden, hoewel een officiële beslissing door dat colle ge nog moet worden genomen. De heren Akkerman en Geluk en mevrouw Visvliet noemen meer argumenten tegen het splinter nieuwe filmhuis dan alleen 'in strijd met het bestemmingsplan'. Tijdens een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van de gemeente (wethouders Bergshoefï en de heer Harinck) vreesde de heer Geluk onder meer dat zijn doch ter zal worden lastig gevallen na het vertonen van sexfilms als zij door de Pauwpoort (achterzijde St. Pieterstraat) naar huis komt. Ook ondervindt de heer Geluk, volgens het verslag van die bij eenkomst op 26 maart last van de fietsen die er staan geparkeerd. Ook de waardevermindering van hun woning telt volgens de drie zwaar. Marrit van der Heijden, voorzitter van de Stichting Filmhuis, noemt de wijze waarop Akkerman en de zijnen' actie voeren 'goedkope propaganda maken'. Ze stelt vast dat het Filmhuis absoluut niet van plan is pornofilms te draaien. "Ons doel is de betere film te vertonen". En wat de fietsen betreft, stelt zij vast dat de organisatoren perma nent allert zijn op de fietsen in de Pauwpoort en de bezoekers ver zoeken deze op de Dam te plaat sen. "We hebben in de eerste we ken zelfs een voorstelling onder broken om mensen de gelegenheid te geven de fiets op de Dam neer te zetten". Ook de politie controleert regelmatig en heeft nooit een fout geparkeerde fiets aangetroffen. Het gemeentebestuur heeft al evenzeer weinig waardering voor de argumenten van de actiegroep. De eis om het filmhuis met poli tiedwang te sluiten legt het naast zich neer in een brief van 3 april. Er zijn volgens de gemeente geen zwaarwegende belangen voor het drietal om de politie met de ze geltang naar de Pauwpoort 3 te sturen. En wat de waardevermin dering betreft wijst de gemeente er op dat de 'panden aan het Damplein zijn bestemd tot eens gezinshuizen, meergezinshuizen, verkoopruimten, horeca en be drijven". Het gebouw Pauwpoort 3 kan volgens het bestemmings plan worden gebruikt als bedrijf, kantoor of magazijnruimte. "Ge zien de centrumfunctie van het Damplein met een multifunctio neel gebruik van depanden, is er ons insziens", zo schrijft de ge meente "in redelijkheid geen sprake van afbreuk van het woonklimaat door het gebruik van Pauwpoort 3 als filmhuis". Uiteraard betreurt de leiding van het filmhuis deze gang van zaken. Er is - zo benadrukt voorzitster van der Heijden - namens de stichting - duidelijk behoefte in Middelburg aan een ruimte waar films worden getoond. "Gemid deld bezoeken 75 mensen de voorstellingen. Het landelijke ge middelde voor filmhuizen ligt rond de veertig. Ook de kinder voorstellingen zijn bomvol. En het leuke is dat die kinderen klappen als de film is afgelopen. Dat zie je in geen enkele bioscoop. Het on derstreept alleen het unieke en de gezellige sfeer waaronder alles in Meccano plaatsvindt. Alle be trokkenen zijn enthousiast. Ook de bezoekers. We hebben al meer dan honderd donateurs, die het mogelijk maken om nog meer in- Ook scholen maken gebruik van de ruimte waar vijf keer per week een film wordt getoond. Hier de Casem- brootschool bij een voorstelling van Dodd, vorige week vrijdag. De Ruyterjaarmarkl, een jaarlijks gebeuren dat inmiddels voor velen een begrip is geworden, beleeft vrijdag 8 juni zijn tiende uitgave. Dit jubileum gaat niet gepaard met grote attracties voor jong en oud. zoals eerder nogal eens gebruike lijk was, maar wordt in het kader van de smalle economische marge, eenvoudig gehouden. De Centrale Vereniging voor de ambulante handel maakt er overigens toch een aantrekkelijk en feestelijk ge beuren van. Er komen niet alleen zo'n tweehonderd tot tweehon derdvijftig kooplieden met een zeer gevarieerde handel naar Vlis singen, maar er is toch nog een bedrag van drieduizend gulden be schikbaar om aan de bezoekers van de tiende Vlissingse jaarmarkt uit te delen. In biljetten van vijf en tien gulden. En verder zijn er weer de bekende krentenbroden voor één gulden per stuk te verkrijgen. Bij goed weer kunnen dat zelfs zo'n vijfduizend broden worden. De jaarmarkt wordt om half tien officieel geopend door de Vlis singse wethouder G.J.A.M. Adam. Om tien uur begint het standwerkersconcours. Onder de meer dan dertig deelnemers zijn kampioenen en oud-kampioenen van de partij. "Het neusje van de zalm komt weer naar Vlissingen". zegt secretaris C. van Krimpen van de afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de vereniging voor de ambulante handel. We hebben ieder jaar zoveel aanvra gen voor het standwerkerscon cours, dat we velen teleur moeten stellen". De standwerkers worden beoordeeld door een jury onder leiding van de heer A. Marquini. Het is de bedoeling dat wethouder Adam rond vijf uur 's middags de prijzen aan de concours winnaars uitreikt. Het marktterrein beslaat ruim tweeduizend vierkante meter en is uitgezet in de Lange Zelke, Zee manserve en de Oude Markt. Mister X Mister X is de grote onbekende die tijdens de tiende jaarmarkt de be schikbare bankbiljetten van vijf of tien gulden uitdeeld aan de klan ten. "Soms gebeurt dat als een duwtje in de rug van een weifelen de klant. Mister X stelt de koper dan een bijdrage van zijn kant in de aankoopkosten in het vooruit zicht. Een andere keer krijgt een koper, na betaald te hebben, een bankbiljet van hem terug", legt secretaris Van Krimpen uit. De Vlissingse politie zal die dag weer alles in het werk stellen om het verkeer in goede banen te lei den. Met behulp van borden wor den de verschillende parkeerplaat sen aangewezen, waaronder dan ook wellicht de vijfenveertig be schikbare parkeerplaatsen aan het Bellamypark gebruikt kunnen worden. itiatieven te nemen. En geloof me maar: er gaat nog veel gebeuren deze zomer". Een bezoeker vorige week zater dagavond herinnert er aan dat het filmhuis in Middelburg moet blij ven voortbestaan, omdat in de Zeeuwse hoofdstad - "Is het geen schande?" - geen bioscoop is. "Ook al met het oog op slccht- weervoorzieningen voor toeris ten", aldus de bezoeker. "Mis schien zou de VVV zich achter de ze mensen die belangeloos een filmhuis exploiteren moeten stel len". Het trio Akkerman, Geluk en Visvliet is echter niet stil blijven zitten. Om alsnog hun gelijk te krijgen, hebben zij bij b en w een Arob-procedure aangespannen. De commissie beroep- en be zwaarschriften houdt daarvoor op woensdag 6 juni een openbare bijeenkomst in het stadhuis vanaf 15.30 uur. De heer Akkerman verzamelt momenteel in de gehele omgeving handtekeningen om aan te tonen dat het filmhuis niet in het straatje Pauwpoort 3 past. Marrit van der Heijden meent dat het bezoekersaantal (tegen de vierhonderd per week) voldoende is om het belang van het filmhuis aan te tonen. "Ik hoop dat er veel sympatisanten de hoorzitting be zoeken. Dat is een riem onder het hart voor ons en zal mogelijker wijs de commissie er van overtui gen hoe belangrijk ons initiatiefis voor Middelburg en omgeving. „verfijnde tafelsfeer" DE SERVIEZEN SPEC IA LIST (KCIMLZ/UK I SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG OU 80 13221 Gezond naar groeit alleen op een ge zonde hoofdhütd. Bioscalin. ontwik keld aan de Universiteit van Helsinki, reinigt uw'boofdhuid diep en bevordert de vorming van nieuwe cellen. Roos verdwijnt. Haaruitval stopt! En bij langdurige verzorging met Bioscalin Elixer kan zelfs in veel gevallen nieuwe haargroei ontstaan! Bioscalin Elixer en Bioscalin Shampoo. Voor wie Haar wil behouden. Verkrijgbaar bij Apothe kers, Drogisten en Kappers. Inl. en fol der: Bioscalin (Nederland) Tel. 070 - 89 77 52 - Pontbw 16140 2500 BC Den Haaf; Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen FOTO-FILM-VIDEO Sl Jacofcsslraai 27 Vlssmgen 01184 12300 (Cone Geere 17 iWddelbu.g 01180 37772 Lange Kerksuaai 31 Goes 01100 27324

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1