Nieuwe directeur Baurdoux:'Nog te weinig geld voor actieve promotie' Opgeknapt Miniatuur moet 160.000 bezoekers trekken 3 FOTO VERSCHOORE Derde Trefcenterloop: start en finish op Markt Organisatiecomitee sinds december in de weer ksss® HET WEEKBLAD 1 WALCHEREN □eVLissinger ZEELAND BEURS Miro's Benzineprijzen IMIIIRIOI Achterstand GSD Vlissingen over 2 maanden weggewerkt VERDI REQUIEM OP 3 MEI IN NIEUWE KERK M'BURG Duitsers tonen film over de Schorpioen VLISSINGEN TREK ER MAAR VAST TIJDVOOR UIT, VOOR DE GROOTSTE BEURS VAN ZEELAND L/C - Wedstrijd Video Beperkte steun Mond op mond Kinderfeestjes .maat Het parkoers Veel reizen 30APR..5MEI MIR0 PARKING Super 170,4 per liter Normaal 167,0 per uter Diesel 116,6 per liter Woensdag 25 april 1984 4 oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale reeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: waistraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-15144. privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 0111 De opvatting die in sommige Vlissingse kringen heerst als zou de administratie van de Vlissingse sociale dienst in de knoop zou zitten berust op een fabeltje. Hulpverleners beweren namelijk dat het grootste deel van de mensen die een uitkering via deze dienst krijgen 'Op voorschot' worden betaald. F.n met een vriendelijk gezicht zouden de ambte naren de zaak 'pappen en nathouden'. Staffunctionaris L. Meulmeester van de gemeen telijk sociale dienst in Vlissingen ontkent dat. Wél geeft hij toe dat er een achterstand is. Maar die is niet onrustbarend. Begin dit jaar is de administra tie overgeschakeld op een centrale computer van het centrum voor automatisering Noord Neder land. In Rotterdam volgens Meulmeester is toen wat vertraging ontstaan. "Maar dat heeft meer te maken met het feit dat er een wanverhouding bestaat tussen het aantal werknemers en hel aantal aanvragers, dat de laatste tijd enorm is toegeno men". Verder argumenteert de staffuncitionaris: "Onze dienst zit in twee gebouwen. Ook dat be vordert de communicatie onderling niet". Hij verwacht evenwel dat de achterstand, die nu twee maanden ofwel vierhonderd aanvragers be treft, begin juni zal zijn weggewerkt, tegen de tijd dat de Vlissingse sociale dienst in het nieuwe ge bouw 'herenigd' aan het werk kan gaan. De Vlis singse sociale dienst geeft een uitkering aan onge veer 3200 mensen. Meulmeester vermoedt dat het praatje over 'zor gelijke situaties' bij zijn dienst is ontstaan, naar aanleidirtl van de problemen bij zijn collega's in Goes en vooral in Noord-Holland. DEZE WEEK IN Oprichting doedelzakhand in Vlissingen een groot suc ces. De gebroeders Meerman uit Vlissingen in 'uit het za- kenhart' F.en computerboek voor de leek? l.ees onze rubriek 'boeken'. Voorafgaand aan de dodenherden king en aan de viering van 40 jaar bevrijd Zeeland, zal in de Nieuwe Kerk te Middelburg een uitvoering worden gegeven aan de Messa da Requiem van Guiseppe Verdi door het Residentie Bachkoor, Het Re sidentie Kamerkoor en het Utrechts Symfonie Orkest onder leiding van Gerard Akkerhuis. Het concert vindt plaats op 3 mei, aanvang halfacht 's avonds, en wordt mede mogelijk gemaakt door financiële steun van de Pro vincie Zeeland en de Gemeente Middelburg. Het Requiem werd gecompo neerd in de jaren 1868 en 1874. In 1868 leverde Verdi een bijdrage tot een dodenmis waaraan ook andere componisten zouden mee werken ter herdenking van de in dat jaar overleden operacompo nist Gioacchino Rossini; door on derlinge vetes kwam het echter nooit tot een uitvoering. Wel ge bruikte Verdi zijn aandeel in dit projekt toen hij in 1874 een volle dig Requiem componeerde ter nagedachtenis van dc door hem zeer bewonderde schrijver Man- zoni. Op 22 mei 1874 ging het werk in première in de San Marco Kerk van Milaan onder leiding van de componist. De schitteren de muziek, die bovendien van een grote dramatische geladenheid is, sloeg meteen aan bij een groot publiek. Vanaf de eerste uitvoe ring - nu bijna 110 jaar geleden - behoort het werk tot de meest ge liefde composities uit de koorlite ratuur. Het Residentie Bachkoor. dat versterkt wordt door het Residen tie Kamerkoor, is zeer vertrouwd met het werk. Naast uitvoeringen onder de eigen dirigent. Gerard Akkerhuis, gaf het ook op uitno diging van het Residentie Orkest een uitvoering ervan onder lei ding van de Hongaarse dirigent Erdely. De dag na de Middel burgse uitvoering zal het koor ter gelegenheid van de dodenher denking ook een uitvoering van het Requiem van Verdi geven in Den Haag. De solistische bezetting is van in ternationale klasse. Uit eigen land werken mee de ook in het buiten land zeer bekende alt-mezzo Syl via Schlüter en de bas Robert Holl. De sporaanpartij wordt ge zongen door de Roemeense sop raan Horiana Branisteanu. een winnares van het vocalistencon cours in Den Bosch, die al diverse i'aren aan de Deutsche Oper am thein verbonden is. De tenorpar tij komt voor rekening van de En gelsman Edmund Barham, die zijn vermaardheid onder andere dankt aan een uitvoering van het Requiem van Verdi in de Royal Albert Hall te Londen. Gerard Akkerhuis kreeg als orga nist en dirigent grote bekendheid door zijn interpretatie van Bach composities. Ook legt hij zich met zijn koren al jaren toe op werken van andere componisten. Zowel het Residentie Bachkoor als het Residentie Kamerkoor genieten ook buiten Den Haag grote be kendheid; o.a. door plaatopnames van werken van Bach en door concertreizen naar Parijs. Lille en Brussel. Voor 1985 staat voor het Residentie Bachkoor een concert serie in Noord-Italië in het kader van het Festival van Bergamo en Brescia op het programma. In Den Haag levert het koor belang rijke bijdragen aan de internatio naal bekende Haagse Bach Festi vals die elke twee jaar worden georganiseerd. Het concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg belooft een bijzonde re muzikale gebeurtenis te wor den. De entreebewijzen 12.50 normaal; 10,00 voor CJP en 65 zijn verkrijgbaar bij het stadhuis te Middelburg (tel. 01180-26251 toestel 410) en indien voori Het Residentie Bachkoor Eind vorig jaar leek het er op dat dc toeristische attractie Minia tuur Walcheren tegen de vlakte zou gaan. De angst echter om één der schaarse slechtweervoorzie- ningen in Zeeland te verliezen, liet de bestuurders in het provinciehuis en in de gemeente Middelburg ac tief opwippen. Middelburg maakte een gul gebaar en bevroor de huur. De provincie betaalde het onder zoek van het bureau Maread uit Breda, dat een 'overlevingsplan' voor het Walcherse Madurodam ontwierp. In die woelige periode van 'Miniatuur open. Miniatuur dicht' bereikte ook directeur L. de Graaf de pensioengerechtigde leeftijd. Een sollicitatieprocedure werd in gang gezet. En terwijl zo menig Zeeuw die dat baantje wel zag zitten nagelbijtend de brief met louter persoonlijke verheerlij kingen maar niet naar de brieven bus op de hoek van de straat durfde brengen, schreef Henk Baurdoux nietsvermoedend in den vreemde - zijn levensverhaal aan het bestuur van Miniatuur. De in Nieuw en Sint Joostland geboren en getogen Baurdoux werd aangenomen. Per 19 maart 1984 leidt hij de toeris tenattractie van 7000 m2 groot als bedrijfsleider/directeur. Henk Baurdoux, terug in Zeeland na vele omzwervingen, directeur van Miniatuur Walcheren, bij de borden aan het Molenwater, die klantjes moeten trekken )Foto Ruben Oreel) De ontwikkelingen rond de res tauratie van het ramschp Schor pioen geniet een internationale belangstelling. Duitse toeristen - smalfilmamateurs - maakten tij dens hun vakantie een film over dit unieke Vlissingse project. Op za terdag 28 april tonen de smalfil- mers uit Düsseldorf hun product twee keer op uitnodiging van de Vlissingse foto en Filmgroep Shot *68. De vertoning vindt plaats in het gebouw De Oude Stad aan de Paardestraat 12 te Vlissingen. Op die dag is er namelijk een smal- Filmmanifestatie van Shot '68. die wordt gehouden van 13.30 tot 23 uur. In het gebouw aan de Paarde- straat. Behalve deze Westduitse film wordt het internationale accent van deze manifestatie aangedikt met enkele Belgische producties van 16 mm-films. Na 20 uur is er in De Oude Stad een smalfilmwedstrijd. Een Vlaamse jury beoordeelt de ama teur-producties. die soms een on gekend hoog niveau hebben. Alle genres zijn vertegenwoordigd. Zo is er een documentaire over Mid delburg. een drie-dimensionale animatiefilm en er zijn zelfs en kele korte speelfilms. Het pro gramma - aldus de organisatie - toont aan dat smalfilmen nog een springlevende hobby is. Shot staat ook open voor video ontwikkeling en wat amateurs er mee doen. Het is geen bedreiging voor het smalfilmen. maar eerder een uitbreiding van de creatieve mogelijkheden", aldus Shot '68. Tijdens de smalfilmmanifestatie is er dan ook een doorlopende vi deo-demonstratie. Die is bedoeld als aanzet voor de oprichting van een video-afdeling van de foto- en filmclub. De fotogroep van Shot tenslotte vertoont een diaserie over monu menten en ornamenten. De ma nifestatie is vrij toegankelijk. "Ik vermoedde inderdaad niet dat het zo slecht ging met Miniatuur Walcheren. Tijdens mijn eerste sollicitatiegesprek informeerde het bestuur me echter volledig over hoe de zaken er voor ston den. Men verzekerde mij daaren tegen dat Miniatuur nieuw leven ingeblazen moest worden en dat men daar al druk mee bezig was. Omdat ik bij mijn vorige werkge ver. Holiday om Ice. ervaring met promotie had opgedaan, zou ik de juiste" man op de juiste plaats zijn". Een paar dagen voor de opening van Miniatuur - donderdag 19 april - stond Henk Baurdoux ons te woord. Temidden van een groot aantal zeer nijvere medewerkers en werknemers van bouwfirma's. die Miniatuur onweerstaanbaar trachten te maken, graaide hij zo uit zijn geheugen wensen en ver langens op, die naar zijn mening er toe zouden moeten leiden, dat Miniatuur het vereiste minimum aantal bezoekers van 160.000 haalt in 1984. Her en der over de keurig aangeharkte paadjes lopen al wat vroege Frans sprekende toeristen. Ze glipten door de nog niet hermetisch afgesloten deuren van de nieuwe ingang tegenover de muziekkiosk op het Molenwa ter. Baurdoux slaat hen glimla chend gade. Ook nemen we een kijkje bij de spectaculaire borden, aan de straatkant van het Molen water. die onder meer voor de groei van het aantal bezoekers moeten zorgen. "Van het bestuur kreeg ik bepaalde garanties toen ik solliciteerde", herneemt hij het gesprek over de turbulente perio de en de geringe marge die Mi niatuur eigenlijk" heeft om de kop boven water te houden. "Over dat onderwerp heeft de PZC-verslag- gever Koen van Dijen me trou wens ook al twee uur lang door gezaagd", kapt hij dat onderwerp af. "Ik wil daar kort over zijn: "Mi niatuur redt het". Niettemin zegt hij even later "Het probleem is echter dat ik zo ontzettend weinig geld krijg om Miniatuur te pro moten. Ik ben dat natuurlijk heel anders gewend bij Holiday on Ice. Als het budget daar niet toerei kend was. was het niet zo moeilijk om wat extra geld te krijgen. Met Miniatuur zou je behalve in de provinciale kranten ook in de landelij kranten moeten adverte ren. Het zou voor alle Nederlan ders een begrip moeten zijn. Maar we hebben de zaak ter plaatse nu in ieder geval keurig voor elkaar. Het ziet er allemaal keurig en ge zellig uit. zodat de mond-op- mond-reclame de rest moet doen". Henk Baurdoux spreekt trouwens fel tegen dat Miniatuur er uitslui tend voor de toeristen zou zijn. "Wat dacht u van kinderfeestjes", stelt hij voor. "We ontwerpen momenteel een puzzel, waarmee kinderen zich volop kunnen ver maken. Voor de winnaar van de puzzel of voor de jarige, hebben we nog een surprise in petto. Wat dat is?", hij wikt en weegt, "Het zou een gratis toegangsbewijs voor Miniatuur kunnen zijn. Ik heb namelijk gemerkt dat kinde ren in de omgeving^r dol op zijn om hier een paar uurtjes te ver toeven". De puzzel, zo zegt hij la ter. is een initiatief van de junior kamer. Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. tel 01184-14081/01100-16159 Het centrum van Middelburg staat zaterdag 28 april geheel in het te ken van de derde Trefcenterloop. Zowel de lange afstand prestatie lopers als talrijke wedstrijdlopers dienen die middag een afstand van 25 kilometer te overbruggen. Start en finish zijn dit jaar voor het eerst op één plaats: de Markt. Zowel de trimmers als de wedstrijdlopers worden om 14 uur weggeschoten door de Middelburgse wethouder van onder meer sportzaken, Henk Gillissen. De winnaar wordt één NIEUWtNDIJK 35 3 7 39 VlISSINGEN Ibi, Vi»nr«h»v«n| uur en vijftien minuten later terug verwacht. Behalve het Trefcenter sponsort ook de Walcherse Huis- aan-huis-blad-combinatie De Faam-De Vlissinger voor het eerst deze wedstrijd. Voor Zeeuwse be grippen heeft deze 25 kilometer race een hoog niveau. Voor de or ganisatie tekent de atletiekvereni ging Dynamo '70, die voor dit jaarlijkse evenement het zoge naamde Trefcentercomitee heeft gevormd. De leden van dit comitee zijn: Ella en Piet Zoutewelle, Ko Stoel, Jan Vermeule en John en Ineke Guequiérre. Als opmaat voor deze wedstrijd op zaterdag is er voor de trimmers die het wat rustiger aan willen doen op vrijdag 27 april een pres tatieloop over vier, acht en twaalf kilometer. Start en finish zijn op de Prooyenseweg nabij de Na dorst. Vertrokken wordt om 19 uur. In totaal worden zaterdag 225 deelnemers verwacht, onder wie 125 wedstrijdlopers. Vrijdag ne men rond de vijftig trimmers deel aan de kortere afstanden, zo ver wacht het Trefcentercomitee. Dit comitee vergadert al sinds de winter zeer regelmatig. De veran deringen moesten grondig worden doorgenomen. Ook moest de af stand opnieuw worden gemeten. John Guequiérre - overigens zelf ook deelnemer (Ik ben een mid denmoter"). - heeft te voet een aantal keren de ronde gemaakt met een meetwiel. Tegelijk maak te hij merkpunten (kerven in een boom), die nu dienen om de ver- /.orgingsposten op een zo regel matig mogelijke afstand van el kaar neer te zetten. "Ongeveer tachtig medewerkers zijn er nodig om deze wedstrijd te laten sla gen", berekent Ineke Guequiérre. Als het aan de organisatie ligt wordt het op de Markt een oerge zellig gebeuren. Diverse Middel burgse sportzaken zijn aange schreven om er in de buurt van de start en finish een kraam te 'be mannen'. Eén van de organisato ren. Ko Stoel, houdt het publiek middels een microfoon regelmatig op de hoogte van de stand van zaken in de wedstrijd. Ook is er veel muziek tussen de praatjes door. Vanaf tien uur 's morgens, zo is de bedoeling, gaan de kra men open en is er volop vertier rond de organisatietent. Voor wat betreft de kwaliteit van de deelnemers valt nog niet veel te zeggen. Veelal beslissen lange af standlopers pas op het laatste moment of ze wel of niet deelne men. Maar wat de Zeeuwse top pers betreft staat al vast dat Trij- nie Smeege (bij de dames) en Kim Reinierse zich volop voorbereiden om te kunnen schitteren. Ook de talentvolle Frank Kooman (bijge naamde De Lachende Scheerk wast) wordt verwacht. Hij zit qua prestaties in een opgaande lijn. Ron Abuijs moet echter verstek laten gaan. Hij liep de marathon van Rotterdam. Ook van de groep atleten uil Bel gië. die voor het internationale karakter moeten zorgen, valt nog niet te zeggen wie er komt. De winnaar van vorig jaar - Luc Waegeman- komt in elk geval niet. Hij start in België op 1 mei in een marathon voor het Belgisch kampioenschap. A. Tierie, de winnaar van de militaire marat hon vorig jaar in Middelburg, komt echter vast en zeker, zo be looft de organisatie. Net als vorig jaar wordt er van deze lange afstandloop een vi deo-opname gemaakt, die na af loop van de wedstrijd kan worden bekeken in het wedstrijdsecreta riaat op het sportpark Nadorst. Daar zullen ook om 17 uur de prijzen worden uitgereikt. De eerste aankomenden van de wed strijdloop ontvangen in elke cate gorie (senioren veteranen en da mes - mogelijk ook rolstoelen) bekers en bonnen. De prestatielo pers vrijdag en zaterdag ontvan gen een herinneringsmedaille met lint. De route van de 25-kilometerloop verloopt als volgt; Markt. Vlas- markt. Kromme Weele. Heren gracht. Molenwater, Koepoort. Singel, Nadorst. Prooyenseweg. Goldsteinseweg. Schellachseweg. Weelweg. Kreek weg. Bicweg. Kruisweg. Veerseweg. Schellach seweg (dezelfde route vanaf de Goldsteinseweg nog eens), Gold steinseweg, Nieuwhovenseweg, Singel. Molenwater, Korte- en Lange Noordstraat Markt. Overigens beperkt het enthou siasme om Miniatuur Walcheren publiekstrekker voor de gehele regio Walcheren te zien zich nog slechts tot enkele plaatsen (Mid delburg en Domburg) op Wal cheren. die inderdaad een bijdra ge leverden. Baurdoux is van me ning dat zijn attractie voor het ge hele 'eiland' een uitstralingseffect heeft. Burgemeester drs. PA. Wolters deelde die mening tijdens zijn toespraak vorige week don derdag bij de opening. Recreatie gedeputeerde J.B Ventevogel huldigt echter een andere opvat ting. Tijdens de openingsplech tigheid zei hij onder meer dat an dere gemeenten jaloers kunnen zijn op Middelburg met Minia tuur binnen de grenzen. Veel be zoekers van Miniatuur - aldus Ventevogel - gaan vervolgens in kopen doen in de Middelburgse binnenstad. Ventevogel wist toen waarschijnlijk al dat de gemeente Vlissingen Miniatuur financieel niet steunt, omdat Vlissingen er geen enkele baat bij zou heb benBaurdoux: Tja. Miniatuur wordt nog teveel gezien als een attractie waar uitsluitend de ge meente Middelburg voordeel van heeft". De kersverse directeur van het at tractiepark werd 48 jaar geleden in Nieuw en Sint Joosland gebo ren. Na de lagere school bezocht hij drie jaar de HBS in Middel burg aan de Spanjaardstraat. Daarna werkte hij op de Amster damse Bank in Middelburg. Op zij 24ste verliet hij Zeeland. In Amsterdam kwam hij terecht bij een reisbureau. Na zeven jaar Amsterdam hield hij het daar voor gezien en verhuisde naar Rotterdam, waar hij op een Ca- Kwahteits-cassettes vanaf "J 99. 'De cassette-specialist SPECIAALZAAK SERVICE KWALITblT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01180-13221 nadese bank terechi kon. Onrustig als hij echter was, verli hij die ha venstad en nestelde zich weer in het vertrouwde Zeeland. Maar ook dat duurde niet lang. Een sollicitatie bij Holiday on Ice bleek succesvol. In dat reizende ijscircus verbleef hij in totaal 13 jaar. Eerst als administrateur en de laatste zes jaar verzorgde hij de promotieactiviteiten. In die 13 jaar zwierf hij door heel Europa en woonde in een caravan. Ook vertoefde het gezelschap veel in Zuid-Amerika. Daar trouwde hij ook met een Tsjechoslovaakse ijs- danseres. ("We trouwden in de Tsjechische ambassade in Costa Rica in San Juan"). En om aan te tonen dat hij steeds onderweg was, vertelt hij dat zijn eerste dochter in 1980 in het Duitse Karlsruhe werd geboren en de tweede dochter in 1982 in Nantes (Frankrijk) ter wereld kwam. Zeeland bleef hij echter trouw. Jaarlijks - in de zomermaanden - vertoefde hij in de provincie bij familie. "Ik denk dat de onrust of reislust, zoals je het noemen wilt. er nu een beetje uit is. Ik verwacht dat we hier nu een vaste stek heb ben gevonden. We hebben in elk gevat een huis gekocht, hier dicht in de buurt van Miniatuur". 10.000 m'woon-en konsumentenbeurs 2 kilometer voorlichting, - informatie en demonstraties méér dan 1001 produkten en diensten, van klavier tot kozijn, van bel tot bankstel, van alles tot nog veel meer. (Gratis parkeren, verwarmde wigwams, peuters en kleuters gratis, wandelwagenservice). Open op Koninginnedag van 11.00-22.00 uur, dinsdag 1 mei t/m vrijdag 4 mei van 13.00-22.00 uur, zaterdag 5 mei van 11.00-18.00 uur. Nu ook bij de Miro Gildeweg 6, Vlissingen

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1