°?W 'NIEUW LEVEN' THEMA VAKANTIEACTIVITEIT BIOLOGISCH MUSEUM VERSCHOORE Leerlingen van De Wellinge knappen Walcheren op 'Initiatief dat navolging verdient' HET WEEKBLAD WALCHEREN □eVLissinger De Faam De Vlissinger LfC a Amerikaanse topbasketballers tegen Oranje in Vlissingen DE HONDERDSTE AAP NOOT MIES RAAKTU HAAR KWIJT? WETHOUDER BESCHULDIGD VAN ONBE In verband met PASEN is de sluitingstijd voor advertenties van van 25 april VERVROEGD Advertenties voor deze editie moeten uiterlijk vrijdag 20 april om 16.00 uur in ons bezit zijn. Omwenteling UITGEBREIDE COLLECTIE TICHELAAR MAKKUMER AARDEWERK Weltschuh Gescheiden betaling energienota Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Woensdag 18 april 1984 oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44:400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651advertentie: walstraat 56-60 postbus 18, 4380 aa vlisslngen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651to Het Amerikaanse basketbalteam van de Hofstra University speelt op vrijdag 20 april in Vlissingen tegen Jong Oranje. Het is de laatste wedstrijd in Nederland van de Amerikanen. Zij hebben er dan een toemee van zes dagen opzitten. De Amerikaanse basketballers speelden vier wedstrijden tegen het nationale A-team. Het duel in de Vlissingse sporthal Baskensburg begint om acht uur vrijdagavond. De Amerikaanse ploeg bestaat uit een uitgelezen gezel schap bal-goochelaars. De coach. Richard Berg, werd in I983 zelfs uitgeroepen tot 'coach van het jaar'. Ook buiten Amerika geniet deze man veel faam. Talrijke studenten uit zijn ploeg leidde hij op tot profspeler. De huidige Ameri kaanse ploeg heeft maar liefst vijf spelers in de gelederen, die groter zijn dan twee meter. In de Nederlandse ploeg zitten de besten van Nederland tot en met de leeftijd van 23 jaar, aangevuld met vier spelers uit de A-selcctie. Om te kunnen genieten van een avondje topbasketbal is het aan te bevelen om kaarten in de voorverkoop te bemachti gen. De adressen: De Kaashoek, Scheidestraat 70 in Vlis singen en bakkerij Henderikx, Oranjeplein 29 in Oost- Souburg. DEZE WEEK IN Fevenoord heeft een nieuwe sponsor. Zie onze autopagina Zonneveld bestaat 75 jaar. Reden om op bezoek te gaan. Zie onze binnen- paginn. De voorlichters van ge meente en provincie mel den weer heel veel in hun informatiepagina's. Ook tijdens de paasvakantie kan de jeugd weer gezellig en leerzaam bezig zijn in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Op dinsdag 24 en donderdag 26 april kunnen maximaal 200 kinderen onder het passende lentemotto Nieuw Leven opdrachten uitvoe ren. Uiterlijk 20 april (vrijdag) dienen deelnemers te hebben in getekend bij het museum. Gedurende deze dagen (laarzen meenemen, adviseert de organi satie) worden onder meer bos wandelingen gemaakt met op drachten. Ook is er een speurspel, met daaraan verbonden een prijs vraag, cn er is een film over het leven van de kikker. Op de edu catieve zolder ligt veel gereed schap en materiaal waarmee de jonge deelnemers kunnen knutse len en er is een buitenspel. Verder biedt het biologisch museum een kwartetspel aan, dat wél nog moet worden gekleurd en uitgeknipt. Het kwartetspel (kosten 1,25) heeft betrekking op het thema Nieuw Leven. Het programma begint om tien uur en is tegen drie uur afgelopen. Aangeraden wordt om behalve regenkleding ook brood mee te nemen. Ook een veter of touwtje is 'goud waard', om er het thema boekje aan vast te maken. Toegangsbewijzen kunnen worden afgehaald bij het museum of tele fonisch besteld (01188-2620). "Mijn complimenten voor uw blad. Vooral de ouderen zijn verzot op de rubriek Aap, Noot, Mies. Als 's woensdags de krant in de bus glijdt, pluis ik hem helemaal door. Er staat zoveel in dat in andere kranten niet is te vinden". Met die woorden ontving me vrouw A.T. van de Veer-Franse ons de fotograaf Ruben Oreel en redacteur Ad Hanneman van dit blad vorige week. die haar ter ge legenheid van de plaatsing van de honderdste Aap, Noot, Mies een presentje aanboden. Mevrouw van de Veer was de inzendster van de jubileumfoto, de School met de Bijbel in Gapinge anno 1927. Van de fotograaf Ruben Oreel ontving de inzendster haar ingezonden foto vergroot, gehuld in een fraaie eiken lijst. Onder de foto stond de naam van de school in gouden letters. Van de redactie kreeg zij een fraaie bos bloemen. Tijdens het gezellige gesprekje na de aanbieding complimenteerde ook de heer A.T. van de Veer de beide bezoekers. 'JU moet met die rubriek doorgaan. In menig Wal- chers huisgezin worden daardoor op woensdagavond oude herin neringen opgehaald". Ruben Oreel vertelde vervolgens over de verre reizen die nabestellingen van de oude schoolfoto's maken "Er zijn er zelfs naar Nieuw Zee land en Amerika gezonden". Ver der meldde Oreel dat velen dolblij zijn dat ze via De Faam en de Vlissinger weer in het bezit kun nen komen van hun eigen school foto. Deze is vaak in de oorlog of tijdens de watersnoodramp verlo ren gegaan. Op de foto Ruben Oreel en me vrouw van de Veer. Gezond haar groeit alleen öp een ge zonde hoofdhuid. Bioscalip, ontwik keld aan de Universiteit van Helsinki, reinigt uw hoofdhuid diep en bevordert de vorming van nieuwe cellen. Roos verdwijnt, Haaruitval stopf! En bij langdurige verzorging met Bioscalin Elixer kan zelfs in veel gevallen nieuwe haargroei ontstaan! Bioscalin Elixer en Bioscalin Shampoo. Voor wie Haar wil behouden. Verkrijgbaar bij Apothe kers, Drogisten cn Kappers. Inl. en fol der: Bioscalin (Nederland) Tel. 070 - 89 77 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag Grote bedrijven knokken om plaats op Arnestein Het Akzo Pensioenfonds is woe dend op b. en w. van Middelburg. Het college maakt zich volgens deze Akzo-mensen schuldig aan 'vriendjespolitiek'. Hun woede barstte in volle hevigheid los, toen (citaat) 'het college zich op 21 no vember 1983 het vuur uit de sloffen liep om de raad met het argument van de werkgelegenheid over de streep te trekken, toen het er om ging om aan Konraad en Louwerse De Priester een vestigingsver gunning te verlenen op het indus trieterrein Arnestein. Precies ze ven maanden daarvoor wilde Akzo in zijn bedrijfshal aan de Grena- diersweg op Arnestein Gamma ruimte gunnen. Wethouder A. Bergshoeff (detailhandel) wilde daar niets van weten. Ook zou Bergshoeff toen (21 april 1983) werkgelegenheidsargumenten bot weg van tafel hebben geveegd. Gamma, een bedrijf met ongeveer het zelfde assortiment als Kon- raad, maakte geen schijn van kans. Een aanvraag voor een vergunning zou verspilling van tijd zijn, zo zou Bergshoeff de Akzo-vertegen- woordigers in april te verstaan hebben gegeven. In de geest van die uitspraak han delde Akzo Pensioenfonds ver volgens en zette zijn bedrijfshal aan de Grenadiersweg te koop. Omdat Konraad (en Louwerse De Priester) nu wel een vesti gingsvergunning lijken te krijgen heeft onder andere de juridisch adviseur van Akzo, M. Spoelstra uit Assen, tijdens de hoorzitting op 4 april over het veranderde bestemmingsplan een brief aan geboden. waarin dan weliswaar niet de term 'vriendjespolitiek' valt, maar met juridische termi nologie doorweven woorden deze beschuldiging duidelijk valt af te leiden. Letterlijk staat er in die brief: 'Strijdig met de in het alge- Wethouder ABergshoeff (Foto Ruben Oreel) meen rechtsbewustzijn levende beginselen van behoorlijk bestuur en van onder meer gelijkheidsbe ginsel'. Spoelstra is er verbaasd over, dat het beleid in Middelburg kennelijk in zeven maanden tijd 180 graden kan draaien. De brief, zo verzocht Spoelstra aan Berg shoeff was ook bestemd voor de gemeenteraadsleden. Bergshoeff wordt niet warm of koud van de beschuldiging. "Ze vergeten één ding", zo zegt hij la coniek. "Het ene is een bedrijf er bij en het andere bedrijf verplaatst zich slechts. Konraad heeft het moeilijk in zijn vestiging aan het Domburgs Schuitvlot/ Zand straat. Verhuizing naar Arnestein betekent voor Konraad, dat over igens de naam Formido gaat voe ren. meer armslag en ze komen uit de rode cijfers". Bergshoeff zegt de brief goed te hebben begrepen, maar dat het 'hemd nader zou zijn dan de rok' en hij 'vriendjespoli tiek' bedrijft, verwijst hij naar het rijk der fabelen. Bergshoeff duidt aan dat de om wenteling van het beleid niet vreemd is. Gesteund door het ÉTI-Zeeland publiceerde de Ka mer van Koophandel in Zeeland in juli van vorig jaar een nota, waarin de vestiging van bouw markten en zaken met volumi neuze artikelen op een industrie terrein worden aanbevolen. Berg shoeff: "Konraad heeft naar aan leiding van dat rapport opnieuw een verzoek om vestiging aange vraagd. Overigens weigerden wij dat ook eerder, in dezelfde perio-? de dat ook Akzo met ons kwam" praten. Akzo en hun adviseur Spoelstra interpreteren de zaak verkeerd. Als ze dan de datums bekijken, zien ze hoe het hier is gelopen. Er gebeuren in ons vak wel eens dingen die minder dui delijk zijn, maar dit is zo helder als water". Desondanks wil de wet houder de brief van Spoelstra (nog) niet openbaar maken. Volgens een woordvoerdster van Spoelstra (hij zelf verblijft tot vandaag in Canada) zal Akzo niet zomaar het hoofd in de schoot leggen. Als Konraad een vergun ning krijgt - zo voorspelt zij zal Akzo alles in het werk stellen om dezelfde vergunning te krijgen op het industrieterrein. Voorts is be kend geworden dat ook de Kwan tum-hallen op het vinketouw zitten om zich in het Middelburgse Ar nestein te vestigen als eenmaal de detailhandel daar is ingevoerd De vestiging van bedrijven die rechstreeks verkopen aan de con sument stuitte aanvankelijk ook op verzet bij de Middelburgse winkeliers. De angst voor 'Vlis singse toestanden', verhief hen tot felle tegenstanders van deze ver anderingen. De ondernemers in Vlissingen zijn immers niet zo ge lukkig met de vestiging van grote zaken op het industrieterrein na bij Baskensburg. Secretaris A.J. Burger van de Mco (Middelburg se centrale van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf) ver wacht dat het gemeentebestuur welwillend staat tegenover de wensen van de Mco. Hij baseert dit oordeel op de goede verstand houding en het begrip van het ge meentebestuur. Van die zijde - al dus Burger - wordt er alles aan gedaan om het bestemmingsplan zo te formuleren, dat men later geen enkel probleem meer hoeft te verwachten. In dat bestem mingsplan wordt het aantal vesti gingen beperkt tot twee. Verder zijn de lokaties (de hal van Herder en een uitbreiding van Louwerse De Priester) op een kaart exact aangegeven. "Zou het er ook maar enigszins op lijken dat de gemeente openingen voor ande ren laat, dan krijgt ze ons vierkant tegenover zich". Vooralsnog blijft een bezwaar schrift van de Mco gehandhaafd. Volgens de Mco-secretaris is er één zinnetje in het ontwerp-be- stemmingsplan, waarin 'naakt' het woord 'detailhandel' staat. Bur ger: "Die zin moet veranderen en concreter worden. Zo niet dan handhaven we ons bezwaar schrift". Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. tel. 01184-14081/01100-16159 Zo goed als alle leerlingen van de examenklassen van de school voor beroepsonderwijs De Wellinge in Middelburg waaierden vorige week donderdag (12 april) uit over heel Walcheren om 'goed werk te doen'. Tijdens die 'activiteitendag' lieten de leerlingen ijets zien van wat ze in de afgelopen vier leerja ren aan kennis hadden vergaard. De 260 jongeren in de leeftijd tus sen 16 en 18 jaar werden ingezet op 25 projecten, dia varieerden tussen het schilderen van een clubhuis tot het maken van menukaarten voor een bejaardentehuis. Volgens de organisatoren van de activiteiten dag, Heieen Nouse en Henk van de Velden, verdient dit initiatief navolging. Dit om het uit elkaar groeien van het onderwijs en het arbeidsveld te voorkomen. "Andere scholen die iets derge lijks willen starten kunnen bij ons te rade komen en gebruik maken van onze know-how". Het tweetal •docenten Van de Velden en Nou se zegt dit met een goedkeurende blik op het groepje jongens, dat met hamers, emmers, schoffels en voegspijkers de met kunstzinnige smaak gehandhaafde fundamen ten van de oude Van Randwijck- school in Nieuw en St. Joosland opkalefatert. De oude fundamen ten bleven staab en doen nu dienst als speelse afbakening en onder breking van de speelplaats, naast de nieuwbouwschool. De jongens hebben er lol in. De in enkele ja ren lijd afgebrokkelde stenen staan 's avonds weer keurig in het gareel. En waar de voegen los dreigden te laten, voorkomt de verse cement dat. Net zo ijverig werken tien leerlin gen van De Wellinge aan de re paratie van een terras op Het Zil veren Schor in Arnemuiden. En op de kinderboerderij in Middel burg-Zuid worden stallen uitge mest en krabt een enorm groot konijn de armen open van een beteuterde jongeman. Hij kan er om lachen, als hij zijn geschaafde onderarm toont. Maar ook de leerlingen van de afdeling 'ver zorgende beroepen' krijgen een kans om het geleerde in de prak tijk te brengen. Zo is er een spel- lemiddag in het bejaardentehuis St. Willebrord en op Der Boede krijgen de bewoners iets lekkers voorgeschoteld. Verder wordt in een school elec- trische apparatuur gerepareerd en maakt gemeentewerken en staats bosbeheer dankbaar gebruik van de door De Wellinge aangeboden diensten. "We hebben getracht om de leer lingen zoveel mogelijk te plaatsen in hun vakgebied. Bij sommigen is dat niet gelukt. Maar zo doen ze de ervaring op dat ook ander werk leuk kan zijn. Zeker met het oog op de moeilijke arbeidsmarkt kan dit nuttig zijn", zegt Heieen Nou se. Henk van de Velden vult aan: "Het belangrijkste is echter dat onze leerlingen kennis maken met de sociale en maatschappelijke problemen en behoeften in werk situaties. En er is op elk project een leraar van de school om bij problemen te assisteren". Het is voor het tweede achtereen volgende jaar dat De Wellinge dit project met examenkandidaten uitvoert. Het vervolg kwam, om dat vorig jaar een geweldig succes was. De instellingen en verenigin gen op Walcheren reageerden en thousiast. De resultaten van een jaar geleden hadden in positieve zin de ronde gedaan. Ook dit jaar weer wierpen de leer lingen zich gretig op de klussen. Bovendien was er voor hen de al leszins geruststellende gedachte dat voor het geleverde werk geen beoordeling (cijfer) werd gegeven. En 's avonds was er die donderdag de twaalfde april feest als toetje, waar ook tijdens de gezamenlijke maaltijd van die ervaringen werden uitgewisseld. „DE BETERE GESCHENKEN" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG OI180 13221 Zomerse Flamingo met open geleng BUHGPHOMf NAi* <8 - MKXXLBURG in In ruim veertig plaatsen Nederland zijn actiegroepen begonnen met de 'gescheiden betaling' van de energienota. Als protest legen de voorge nomen plaatsing van kruisra ketten wordt tijdens de actie een bedrag van 5.72 apart van de gewone energiereke ning betaald. Dit gebeurt in het kader van de campagne 'Betaal niet mee'. Het bedrag van 5.72 symboliseert één cent voor elke kruisraket die de NAVO in Europa wil op stellen. Deze gescheiden be- staalacties zijn uitsluitend ge richt tegen de plaatsing van kruisraketten en niet tegen het bedrijf dat het ongemak van deze acties te verwerken krijgt. In Zeeland is dat de PZF.M. Woensdag 25 april houdt de Vredesactiegroep Walcheren voor de tweede keer een ge scheiden betaalactie bij de PZF.M. Belangstellenden moeten zich om vier uur ver zamelen voor het Stadhuis van Middelburg. Vandaar gaat het in optocht naar het PZEM-hoofdkantoor. Deel nemers moeten wel hun ver bruikersnummer meenemen. Informatie bij Herman Luit- jens in de Informatiewinkel in Middelburg 01180-38208.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1