Samenstellers waren ditmaal i van jaarboel 1 extra attent k HET WEEKBLAD V Roompotsluis per 1 februari in gebruik "Zeeland in 1983" binnenkort in de boekwinkels Wedgwood Hardrock in The Cavern Kleurwedstrijd Schorpioen werd groot succes LAATSTE WEEK voor de LAAGSTE PRIJS Woensdag 25 januari 1984 op ci« pc 19 U N9 MH' oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. :v De 'enige echte' Belgische har- drock-band 'Killer' is vanavond, woensdag 25 januari in Middel burg te horen. Vanaf half negen speelt 'Killer' in The Cavern aan de Beddewijkstraat. De Belgische groep begint in de Zeeuwse hoofdstad de promotietoer voor hun derde lp 'Schockwaves'. De lp bevat naast Shockwaves nummers als Scarecrow, In the name of the law. Blood on the chains. Time bomb en het instrumentale King Kong. De huidige line-up van 'Killer' is Double Baer, een 24- jarige Antwerpenaar, drums: Spooky, (de ruwste stem van Bel- burgse mijnstreek; en de 26-jarige gië). zang en basgitaar, hij werd 29 uit Mechelen afkomstige Shorty, jaar geleden geboren in de Lim- lead- en ritmegitaar en zang. Uitgebreide informatie over Walcherse zaken op één der binnenpagina's. Voor films, exposities of theater vindt u informa tie in de bekende rubrieken -sl Provincie en gemeenten geven informatie op de voorliclitingspagi- na's. Rita van den Velde: enige vrouwelijke heren-trainer Per l februari dient de scheep- van de sluisdeuren en het sluis- vaart van en naar de Oosterschel- plateau liggen op 5.80 meter de er rekening mee te houden dat boven N.A.P. onbelemmerde vaart door de Aan de beide zijden van de sluis monding niet meer mogelijk is. zijn wachtplaatsen ingericht voor Alle scheepvaartverkeer zal vanaf zowel de beroeps- als pleziervaart. die datum gebruik moeten maken De kolkomzetting in de sluis ge- van de schutsluis aan de noordzij- schicdt via 4 schuiven in elke deur de van de stroomgeul Roompot, en duurt plus minus 3 minuten bij In verband met de werkzaamhe- l meter verval. In de periode dat den aan de stormvloedkering en nog gebouwd wordt aan de de aanwezigheid van een vaste stormvloedkering zal de sluis vol- hulpbrug werden reeds in 1979 de kontinue bediend worden. In het stroomgeulen Hammen en Schaar bedieningsgebouw van de sluis is van Roggenplaat afgesloten. een post voor marechaussee en De stand van de werkzaamheden douane ingericht, vereist nu dat ook de stroomgeul De waterbouwkundige werken in Roompot voor alle scheepvaart- de Oosterscheldemonding zijn in verkeer wordt gesloten. De exacte volle gang. In alle drie de stroom- datum van deze maatregel is af- geulen worden volop werkzaam- hankelijk van de vorderingen van heden uitgevoerd. Het varen in dit het werk. Gerekend moet worden gebied buiten de betonning is op l februari of zo spoedig moge- door de aanwezigheid van anker- lijk daarna. De betonning voor de draden en andere obstakels en de scheepvaart zal zowel aan de sterk toegenomen stroomsnelhe- Oosterschelde- als aan de Noord- den levensgevaarlijk,, zeezijde worden aangepast op de Rijkswaterstaat acht het met het doorvaart via de sluis. De maxi- oog op de veiligheid van met na- maal toelaatbare scheepsafmetin- me de watersporter van het gen zijn 95 meter (lengte) en 14.50 grootste belang dat deze maatre- meter (breedte) terwijl een mini- gelen strikt zullen worden nage- mum kielspeling van 0.70 meter leefd. moet worden gehanteerd. De Eenieder die bekend is met de si- drempel is aangelegd op 5.70 me- tuatie wordt daarom verzocht om ter beneden N.A.P. De bovenkant collega's hierop te wijzen. De drukpers in de Middelburgse drukkerij Den Boer bonst bezig en snel als een kloppend hart in een opgewonden lichaam. Velletje voor velletje spuwt de bezige ma chine de vooral met foto's gevulde pagina's uit. Straks zullen ze met z'n allen het jaarboek "Zeeland in 1983" vormen, dat - zo hoor je de samenstellers denken - hopelijk een langer leven beschoren zal zijn dan zijn voorganger. "Zee land in 1982", het eerste provin ciale jaarboek, kwam al kort na de geboorte in het Middelburgse ge rechtsgebouw aan zijn einde. Op last van de rechter werd het jaar overzicht toen uit de handel ge nomen. Er stond een foto in die de persoonlijke levenssfeer van en kele geportretteerden aan zou kunnen tasten, besliste mr. G.R. André de la Porte in kort geding. "Dat was een bittere teleurstelling voor ons", zegt Ad Hanneman, redacteur van de huis-aan-huis bladen Vlissinger en Faam, die vorig jaar het initiatief nam voor een dergelijk jaaroverzicht. "Van af het moment dat wij het idee voor zo'n boek verder gingen uit werken tot het van de persen rol de, zijn we er intensief mee bezig geweest. Werk van maanden voor een boek dat maar voor twee we ken te koop is geweest. Gelukkig voor ons dat het publiek toch heel warm liep voor het idee van een jaarboek, waardoor de verkoop gezien de omstandigheden toch nog acceptabel was", aldus Han neman. Dit jaar hoopt men voor derge lijke problemen bespaard te blij ven. "We zijn extra oplettend ge weest", verzekert Peter de Jonge, sportredacteur van de PZC. "Dat wil niet zeggen dat we vorig jaar nergens rekening mee hebben ge houden. hoor. Integendeel zou ik zeggen, maar de rechter kwam met de tamelijk unieke uitspraak dat voor een foto in een kfatlt an dere maatstaven gelden dan voor een boek. En het ging om een rechtszaak, de geruchtmakende visfraudezaak. waarvan in de kranten ook foto's hadden ge staan". De vijf samenstellers (naast Han neman en De Jonge zijn dat Henk Postma van De Stem, freelance journaliste Janna van Veen en fo tograaf Ruben Oreel) hebben dit jaar vanzelfsprekend wél rekening gehouden met de uitspraak van de rechtbank-president. "Het bete kent", aldus De Jonge, "dat je steeds moet zoeken naar een evenwicht. Zo is er bijvoobeeld in één justitiële zaak. waarbij een minderjarige was betrokken, toe stemming gevraagd aan de ouders Handbal in Zeeland is bijna net zo als in de rest van Nederland. Op éém punt verschilt de Zeeuwse uitvoering vam de teamsport echter zeer van de rest van Nederland en dat betreft het trainerschap van het in de 3e divisie van het landelijke zaalhandbal spelende Walcheren-herenteam. Bij zo'n hoog spelend team als dit uit Vlissingen zwaait namelijk niet, zoals gebruikelijk is, een persoon van hetzelfde geslacht met de trainingsscepter, nee, bij deze Zeeuwse handbalploeg leidt een vrouw de heren handballers training en wedstrijd in. Die vrouw is zeer zeker geen onbekende in die, niet zo grote, Zeeuwse handbalwereld: Rita van den Velde Het bovengenoemde unicum (de enige vrouwelijke herentrainer in Nederland) kan de in Middelburg woonachtige Rita van de Velde alleen maar onderschrijven: "Ik ben inderdaad nog nooit een vrouwelijke collega tegengeko men, die een herenploeg trainde maar misschien verandert dat nog wel". Lang traint ze die hoogst- spelende herenploeg uit Vlissin gen overigens nog niet; pas vanaf het begin van het landelijke handbalseizoen is zij officieel aangesteld als 'oefenmeester'. Daarvoor was ze uiteraard heel actief in de handbalwereld. Zij is dan ook geen onbekende in het wereldje van het handbal in het Zeeuwse. In totaal is ze nu al zes tien jaar in de weer als traineer. Voor het allereerste begin moeten om een foto te mogen plaatsen. Die is geweigerd en dat respecte ren we. In andere gevallen is er naar gestreefd erg discreet te zijn, zonder de opzet van een nieuws overzicht geweld aan te doen. Wezenlijk is er dan ook niets ver anderd ten opzichte van vorig jaar". Trouwens ook qua opzet en inde ling is het jaarboek ongewijzigd gebleven. Veel foto's met - zo mogelijk - korte bijschriften, die samen het jaar 1983 nog eens in herinnering willen roepen. De leuke, spannende, indrukwekken de en droevige gebeurtenissen sa mengevat in 115 pagina's. Van ambtenaren-acties, de bedreiging en redding van De Schelde, de we teruggaan naar de op het mo ment succesrijke Middelburgse handbalvereniging EMM. Bij die club namelijk begon ze als jeugd trainer. Daarna was ze geruime plaatsing van de eerste pijler in de Oosterschelde en het bezoek van het Nederlands voetbalelftal aan Zeeland tot de ontdekking van een reuzechampignon en de over tocht van de Space Shuttle op de rug van een Boeing toe. Bijna alle Zeeuwse persfotografen hebben er aan meegewerkt, zodat "Zee land in 1983" een uniek document genoemd mag worden. "Het is misschien wat overdreven, maar je merkt dat ze het een beetje be schouwen als het 'Zilveren Came rahoek" van de provincie", weet Ruben Oreel, die de contacten met de fotografen onderhield. Dezer dagen wordt het eerste ex emplaar van "Zeeland in 1983" aangeboden aan de "pechvogel'-' tijd actief als trainster van Zee land Sport. Met deze ploeg be reikte ze zelfs de landelijke 2e di visie van het dameshandbal. Met diezelfde formatie zakte ze echter van het jaar Ook dat is een tradi tie, want vorig jaar stelde de uit gever een pechtvogel-prijs in. Ditmaal ontvangen Adrie en Piet Morel uit Breskens die prijs en het eerste boek. Vader en zoon Morel zijn vogelkweker en doen dat zeer verdienstelijk. Hun vogels werden zelfs wereldkampioen, maar in 1983 konden ze die titel niet ver dedigen. Het inschrijfgeld voor het nationale- en wereldkam pioenschap werd uit een postzak gestolen en omdat ze (ongeacht de reden) niet aan hun financiële verplichtingen voldeden, vervlo gen de kansen op een hernieuwde titel. Met recht twee pechvogels dus. Na de officiële uitreiking van het eerste exemplaar zal "Zeeland in 1983" in de boekhandel verkrijg baar zijn, maar ook op andere wijze zal het aan de worden ge bracht. "De vraag naar het boek is nu al groot", weet Hanneman, "want al heel wat mensen hebben geïnformeerd of we er toch wel mee door zouden gaan. Sommi gen hadden het eerste deel niet eens meer op de kop kunnen tik ken. dus die zullen er nu wel snel bij zijn. Want, je weet maar nooit ook weer af naar het lagere afde lingsniveau. "Ik heb dus wat suc ces en afngang betreft al veel meegemaakt. Zo'n teruggang is niet leuk natuurlijk maar het hoort erbij in de sport; je moet het kunnen dragen, vind ik", zegt de trainster. Na Zeeland Sport kwam de 44- jarige Middelburgse bij Walche ren terecht. Vanaf 1976 trainde ze daar de dames, met wisselend succes. Omdat er volgens haar destijds door de Vlissingse ver eniging weinig aan doorstroming van nieuw talent werd gedaan, werd het aanvankelijke succes niet geprolongeerd en zakte de damesploeg van Walcheren terug. Vorig handbalseizoen, het seizoen '82-'83. stopte ze met het onder richten van de Vlissingse dames. Het gebrek aan succes was niet de reden voor haar vertrek bij het damesteam. Ze zegt: "We trokken al zo lang met elkaar op en had den samen al zo veel meegemaakt, dat de band die tussen de meiden en mij ontstaan was, veel te hecht geworden was en dan is het tijd om uit elkaar te gaan, denk ik". Naast het genoemde trainerswerk zag Rita van den Velde ook nog kans om gedurende een periode van liefst tien jaar de Zeeuwse jeugdselectie te trainen. Haar aanstelling als trainster van de heren van Walcheren was, als duidelijk bewijs voor haar erken- De grote kerst-kleurwedstrijd van de Stichting Ramschip Schor pioen is een succes geworden. In totaal kwamen van de vijfduizend verspreide kleurplaten 670 inzen dingen binnen. De kleurwedstrijd startte vorig jaar november. De kleurplaten (belangeloos verme nigvuldigd door drukkerij Van Den Hoeven) werden daarna over de ruim zestig lagere en kleuter scholen die Vlissingen rijk is ver spreid. De prijsuitreiking vond vorige week zaterdag plaats op het ramschip. Een jury bestaande uit de persfotograaf John Siwabessy en de tekenaar Hans van Bavel (hij kwam met het initiatief voor de kleurwedstrijd en ontwierp en tekende de kleurplaat) beoor deelde de inzendingen. Het duo besloot drie prijswinnaars aan te wijzen. De jury besloot namelijk ook drie leeftijdsgroepen in te de len om een wat eerlijkere wed strijd te krijgen. De prijs in de eerste categorie ging naar de vier jarige Daniëlla de Nooyer van de Prinses Irenekleuterschool. De de kwaliteiten, snel geregeld. Toen Ton Kien huis, vorig seizoen trainer van Walcheren I. het trai nerswerk bij het handbal niet lan ger met z'n dagelijkse broodwin ning kon combineren werd Rila na kort overleg met bestuur en betrokken teams als nieuwe oe fenmeester aangesteld. Gaf die wetenschap, een vrouwelijke trainster van een herenploeg, geen moeilijkheden bij zowel haar als de spelers, vraag je je dan af. Im mers voor beiden is de situatie splinternieuw. Rita: "Ik denk niet dat de jongens het zelf zullen toe geven maar in het begin stonden ze heus wel van hè, een vrouw als trainer bij ons?'. Die verbazing was echter snel over", gaat ze ver der. "Ze kregen al snel in de gaten dat het niets uitmaakt en daarvan zijn ze inmiddels, net als ik na- tuurljjk. wel overtuigd". In die 3e divisie waar Walcheren uitkomt neemt de Vlissingse ploeg een niet al te riante positie in. De kans op degradatie naar de afdeling is zelfs levensgroot aanwezig. Een verband tussen het vrouwelijke trainerschap en die lage klassering van Walcheren is dan al snel ge legd. Een onterecht verband legt Rita zelf uit: "Dat kan nooit de oorzaak zijn. geloof ik. Ik zoek het vooral in het feit dat de ploeg nog niet all-round genoeg is. Als je ook nog pas uit de afdeling komt waarin de ploeg vrij weinig tegenstand had en dan wordt los gelaten in een toch zware 3e divi sie bij de heren, dan is het na tuurlijk extra moeilijk". Rita van den Velde's team heeft dan nog een moeilijkheid meer te verwer ken ook: "Mijn betere spelers worden vaak getroffen door onre gelmatige werktijden waardoor ze meer dan eens een training over slaan. Dat is toch een extra han dicap", gaat ze verder. Het feit dat het een Vlissingse ploeg betreft is ook eerder een na- dan voordeel. "In Vlissingen is het talent ver- verfijnde tafelsfeer" De serviezen specialist «PCCIAALZJUMt^ SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01 Idü -,-<.2-, V deeld over het aantal ploegen dat je daar hebt. dat scheelt natuurlijk ook". Als ervaren damestrainster en sinds dit seizoen dus ook in diezelfde functie bij de heren is Rita van den Velde natuurlijk het geknipte personage om het ver schil tussen dames- en heren handbal aan te geven: "Over het algemeen hebben de heren meer inzet. Dames willen bij vijf doel punten achterstand de moed nog wel eens laten zakken". Ook zijn volgens haar de heren fanatieker op de training, ze trainen met plezier terwijl een groot deel van de dames maar naar de training komt omdat het van de trainer moet. "Afgezien natuurlijk van het feit dat een herenwedstrijd leuker is om naar te kijken, is ook het schieten anders. Soms is het net alsof de schutters bij de heren de keeper zijn hoofd eraf willen gooien"! Alsof dat nog niet genoeg is is het huishouden ook nog voor een groot gedeelte voor haar rekening. Rita van den Velde is namelijk als zovele vrouwen van haar leeftijd ook nog gewoon huisvrouw. Erg vindt ze die veeleisende combina ties blijkbaar niet. "Ik zou niet anders willen", licht ze desge vraagd toe. Dat de sportieve geest duidelijk in de familie zit blijkt wel uit de activiteiten van haar kinderen. Dochter Kristel (18) handbalt bij het damesteam van EMM (momenteel koploper in de 2e divisie) en zoon Taco (22) voetbalt in het eerste van Vlissin gen. Overigens: de heer Van den Velde valt niet uit de toon. hij is namelijk... gymleraar. negenjarige Ronald Stroo van de Oranjeschool kwam bij de mid delste categorie in aanmerking voor een prijs. In de categorie tot 13 jaar ging de prijs naar Patricia Roualt (12) van de Louise de Co- lignyschool. De prijzen werden beschikbaar gesteld door sport zaak Roovers, Speelgoed magazijn Zeeland en Foto De Grave. De twee jongste prijswinnaars tussen de jury en de gulle winkeliers (foto: John Siwabessy).

de Vlissinger | 1984 | | pagina 1