ssingsche Courant mes nveede Blad nutnnna 19», mo I^mÜntebestuur hem HOUTEKAlWfl* |Hansje's St. Nioolaasfeest Vervolg Binnenland INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS Jen geven wij, n van f 15.00 -bons, eene der meesterwerken .ONDON cadeau. 50 een Kinder- en voor f 5.00 j Prentenboek. B. W1JJHA Kleine geschenken, |n zegt, devriend- Irhouden, hebben VIE KEUS, als: 'ZEN, DOOSJES 1JT, en verder alle 1 op teeken- en ioolgebied. -LEN, VLOE1- SS.LAKCACHETS J1PENERS, Dames in luxe doos, AINS enz. enz. IRIJFTAFELGAR- in fraai etui. Nicolaas-cadeau. B. WIJItlA er aan dat een LIJST het meest ST. NICOLAAS- |CHENK is. keus uit zeer (ellen, zoowel in in vierkant, en het beste aan den gsten prijs. Jge bezorging Uwer Ifoto is echter ge- ,zoo U verzekerd dit vóór de feest- Telijst te ontvangeii. B. WIJMA ^chaffen van LUXE AREN mag later In tot teleurstelling dus een zaak van 6n. Koopt dus Uw Ten bij ons. Wij prima kwaliteiten edelijken prijs, ngen DAMESTAS- de nieuwste Jen en hebben preide sorteering in NNAIES ILLES [en SIGARETTEN KOKERS MUZIEKTASSCHEN TASSCHEN .SSCHF.N en SCHOOLETllI's B. WIJMA keurige collectie 500ZEN POST kich zelf aan als ST. N1COLAAS- B. WIJMA Rookers is het N1COLAAS-GE- een TABAKSZAK VU DE SUÈDE, of prima Engelsch een SIGARET IER in ALPACCA f NIKKEL, renaanstekers f 1.25 B. WIJMA igste geschenk is eld een prima vliaansche vndoline. Billijke prijzen. B. WIJMA line- en hooltasschen kwaliteit wasdoek. B. WIJ/VIA lassend geschenk nt Nicolaas voor p en stel mooie zijn Rijwiel. Aanbevelend, SOUBURG- van de van hinderwet. Weth. van Vlissingen, gelet op der Hinderwet, brengen ter open kennis. dat bij hun besluit van 24 No- "ker 1924 aan de Maatschappij tot De- l'ferkoop*" van Petroleum „De Automaat" vCravenhage, op de daarbij gestelde „«aarden vergunning is verleend tot ,1, inrichten van een ondergrondsche ben- I,bewaarplaats, inhoudende 6000 Liter, aftapinrichting, in en op het perceel, Lhstraal bekend gemeente Vlissingen xJjcP Ka. 1693, vóór het perceel, plaat- IfEj'k gemerkt Wilhelminastraat No. 14 KVlissingen, 25 November 1924. 1 Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. "DE BRAND IN DE NEDPAM. I |n het tijdschrift „Vuur en Water" Lelt Ir. J- Sandner een artikel geschre- Jltj over electrioiteit door snelstroo- liwde petroleum, benzine en gas. ïjiij zegt dat de brand in de Nedpam lllier hoogstwaarschijnlijk, ja zeker, l,eril veroorzaakt door wrijvingselectri- Eieit. Hij schrijft 1 De zware benzine-ontploffmgen van len nieuweren tijd wezen over 't alge- Ineen op de waarschijnlijkheid, dat die ■ontploffingen of ontstekingen door leleclrische verschijnselen ontstaan zijn. ||i liet bijzonder heeft de firma Martin la Hueneke met de uitvorschingen over ontstaan van deze branden zich |ieer verdienstelijk gemaakt. De oplos- lingen waartoe zij kwamen, werden Kdoor proefnemingen van den intus- |sciien gestorven professor dr. Doleza- lltk geheel bevestigd. J Bij het persen van vloeistoffen door Imetalen buizen, ventrien en dergelijke, Kan verzameling van een groote hoe- |vee1heid electriciteit alleen dan voorko- Inen, als de vloeistof een isolator of later slechte geleider der electriciteit is, ISaar anders de ontstane wrijvings- lelectriciteit in de mate, waarin zij ont- (staaf, door de vloeistof zelf naar de 1 aarde afgeleid wordt. I De zuivere benzine nu is een slechte |electrjciteitsgeleider en vertoont daar- lom, bij persen door buizen en dergelij- Iten, sterke electrische ladingen. Met proefondervindelijke onderzoekingen Iwas alleen vast te stellen, of de electri- Iseering zot} krachtig is, dat de te ver- Ikrijgen spanning tot vonkontsteking pari het benzinedampmengsel leidt. Een voldoende kraohtige sluitings Ironk heeft daarvoor minstens een span ning van 300 volt noodig. Lagere po- Itatialen leveren nog .geen gevaar op. lïot het ontstaan van een openings- Ironk, die reeds bij lage spanning ge- Inalckelijk ontsteekt, kan het bij een ge- liinge hoeveelheid electriciteit niet ko luren. Van gevaar kan men eerst dan spreken, wanneer de electrische span- ningen boven de 300 volt gaan. I Ter beproeving, werd een klein ben- Izinevat geïsoleerd opgesteld, van een laflooppijp voorzien en met een electro- motor verbonden. Door gebruik van geperste lucht, kon I de benzin„ met de grootst mogelijke 1 snelheid door de pijp worden geperst. door TRUUS EiJGENHUIJSEN. (Vervolg van het Tweede Blad St. Nicotaasnummer.) Toen snikte Hans, met .zijn handen Ivoor de oogen. Daar zat hij, een be- Idroefde jongen in het schijnsel van de [maan, schreiende op den vooravond l'vo Sint Nicolaas' verjaringsfeest. I „Denk eens aan, jongen, wat een I verdriet die arme vrouw Bof moet heb ben, nu ze haar zieke kleindochtertje de Pop niet kan geven, waarvoor ze mis schien een heel jaar lang gespaard keft en dat arme kind, dat nu mis schien niets krijgen zal, want Sint-Ni- eolaas zal wel geweten hebben, dat ze tC11 pop zou krijgen en heeft er nu geen 'oor haar meegebracht. O kind, kind, Joe heb je dat kunnen doen Wie weet "eeft die arme vrouw zich ook niet be- zeerd." „Zal... zal... Sint-Nicolaas me.die ®P brengen snikte Hans. „Als je het met de bedoeling hebt ge- om ze dan weer aan die arme Neutje te geven, dan haast wel zeker, denk ik." «Ja, ja daarom heb ik 'het juist ge jaagd, want ik heb er zoo'n spijt van moesje, zoo'n spijt. O alles krijgt die Nentje van me morgen d,"rat .stemt me dan iets minder ver- ehg, jongen", zei moeder, „maar ben ie ook flink ./'ais begreep onmiddellijk wat nioe- bedoelde. „Ja", zei hij, „ik zal mor- n de pop er zelf heen brengen en het vt°aw Bot vertellen". "uaar reken ik op, Hans", zei moe- De straal benzine raakte een eveneens geïsoleerd en door een meetinstrument verbonden draadnet. Het eerste instru ment moest de lading van het benzine- vat, het tweede de lading der benzine zelf meten. Er werd nu geconstateerd, dat het benzinevat, respectievelijk met inbegrip van de buizenpositief, de benzine daarentegen negatief geladen was. Hoe sneller de benzine uitgeperst wordt, des te krachtiger de lading is, des te meer wrijving de afstrooming onder vindt en des te minder tijd de electri citeit heeft, om door de benzinepijp we der weg. te vloeien. Men zou nu kunnen meenen, dat een aardgeleiding van de tanks, de electri sche opwekkingen onschadelijk kan maken. Dit is echter niet zoo, omdat de ben zine het krachtigst etectrisch is, als het vat en de afstroomingsdeeien niet ge ïsoleerd doch naar de aarde afgeleid zijn, omdat daardoor de tegenoverge stelde lading van het vafcsnel opgehe ven wordt. Een aardgeleiding van den tank, vermindert dus in geen geval het gevaar. Zij is echter voor geringe electrici- teitsvermengingen practisch altijd voor handen, want een tank, welke niet pre- oies op glazen pooten geplaatst is, zal nooit een nawijsbare lading vertoonen. Deze vloeit naar de aarde af. OHet gevaar ligt in de electrische la ding van de benzine zelf. Indien des niettegenstaande explosies van onveili ge benzinetanks niet nog herhaaldelijk plaats vinden, dan berust het daarop, dat de electrische ladingen dikwijls zonder ontstaan van vonken afvloeien of dat de tweede voorwaarde voor een explosie, nl. de bepaalde mengverhou- ding tusschen lucht en benzinedamp niet vervuld was. Deze mogelijkheid bestaat b.v. in den zomer, omdat bij sterkere verdamping der benzine, de graad van verzadiging aan een zich boven de grens van ex- ploitie bevindend benzinedamp-gehalte, beantwoordt. In de koelere jaargetij den zijn de verhoudingen daarentegen beduidend ongunstiger, in dien tijd vie len ook de explosie in Blexen en Rum- melsberg (resp. in Februari en No vember) voor. Indien men nu in Vlissingen, midden in den zomer, dus voor de bereiking der bepaalde mengverhoudingen, des niettegenstaande besluit tot een ont steking door wrijvingselectriciteit, dan bedenke men aan de andere zijde, dat in dezen tijd door onweder het natuur proces werkte in de richting van aan vulling der atmosfeer met water en zuurstof, waardoor dus de voorwaar den tot ontwikkeling van wrijvings electriciteit gunstig waren. Bovendien was de temperatuur des nachts bij het ontstaan van den brand, zeer afge koeld. Een wereldvlucht. Nog zijn de vreugdekreten over den zoo geslaagden Nederland'Indië- vlucht niet verstomd nog vliegen de gelukwenschen langs den draad of door den aether naar Batavia nog is indië niet ontwaakt uit den roes van in nige blijdschap over de fameuze vlucht van het triomfeerende driemanschap... en reeds is er een nieuw plan. Een plan voor een Nederlandsche wereldvlucht. Langdurig reeds voorbe reid, maar stil gehouden tot het succes van de NederlandIndië-vlucht een feit geworden was. Een vlucht van Amsterdam uit met een groot dfiemotorig watervliegtuig in staat om eenige duizenden kilogram der en ze gaf hem een kus. „Ga nu sla pen .en als ik morgen heb gezien, dat je ook flink kunt wezen, dan zal moeder haar jongen vergeven." Hans liet zich warm toedekken. Hij had wel gewild dat moeder hem on middellijk vergiffenis had geschonken, maar dat ging onmogelijk voor zoo'n ernstige daad. Heel zacht verliet moeder daarna weer de kamer. Hansje sliep spoedig in, maar moeder iag nog lang wakker, niet om den wensch die ze gedaan had voor een paar lekkere, warme winter- pantoffels, maar om een nieuwen wensch dat haar jongen zich spoedig zou beteren. ii. Eindelijk was de lang verwachte avond gekomen. Na het eten waren juist Cor- retje en Tom weer aan het kibbelen geraakt over het uur, waarop het vorig jaar de mand met cadeautjes was ge komen, Corretje zei om acht uur en Tom om half negen, toen de bel hevig door het huis rinkelde. „Hè ze schrikten allemaal en hiel den toen hun adem in. „Zoo'n harde bel, daar za! ik zelf maar eens naar kijken kwam vader. Met kloppende harten zagen ze vader zich verwijderen. ,,'t .Is pas zeven uur", waagde Cor eindelijk, „zóó vroeg zal er wel niets komen." Hans voelde zich bleek worden. Zou het... zou het nu... en a*ls het nu niet was, dan straks Ze hoorden gemompel aan de voor deur, eindelijk een slag en even later kwam vader weer binnen. „Ja hoor, daar heb je de mand al. De man die hem bracht, zei, dat Sint- men nuttigen last te dragen de aarde om Een plan, in theorie tof in kleine on- derdeelen uitgewerkt blijkbaar, waarbij de organisator zich de medewerking verzekerde van een onzer meest beken de vliegers, die jarenlange praktijk in den Oost en in het vaderland heeft, in land- zoowel als watervliegtuigen. Het toestel, waarmede de vlucht is geprojecteerd, zal zijn een vliegboot, waaraan enkele nieuwe uitvindingen zullen worden toegepast. Zoo zal door een even eenvoudige als vernuftige vin ding het voorste deel van den romp zoodanig versterkt worden, dat daar bij het neerkomen op het water zoo groot mogelijke veiligheid gewaarborgd is. De motoren zullen naar de mee ning van den organisator luchtge- koelde motoren moeten zijn. Hij beroept zich daarbij op de interessante verdedi ging van lichtgekoeide motoren van den heer A. H. R. Fedden, die daarover een voordracht hield voor de Roya) Aeronautical Society te Londen. De bedoeling is om zoo mogelijk dezen tocht in het najaar van 1925 te doen. De route heeft de ontwerper zich ge dacht van Oost naar West, teneinde zoodoende, door met de zon mee te reizen, eenige uren daglicht te winnen. De ontwerper rekent op 23 étappes. De kleinste étappe is 1600, de langste 3700 K.M. Voorwaar geen grapje Ziehier hoe hij 't zich voorstelt. AmsterdamLissabon 1900 K.M. LissabonFlores (Azoren) 2300 K.M.; FloresSt. Johns (New Foundland) 2200 K.M. St. Johns—New-York 2300 K.M. New-YorkHavana 2000 K.M.; Havana'Willemstad 1800 K.M. Wil lemstadPunta Arenas 1600 K.M. Punta ArenasMazatlan (Mexico) 2500 K.M. MazatlanSan Francisco 2100 K.M. San FranciscoHawaï 3700 K.M. HawaïFanning 1700 K.M. FanningSoeva (op de Fidsji- eilanden) 3000 K.M. SoevaBrisbane 2600 K.M. BrisbanePort Darwin 2700 K.M. Port DarwinBatavia 2500 K.M. BataviaSabang 1700 K.M. SabangColombo 1500 K.M. ColomboKarachi 2200 K.M. Karachi Aden 2500 K.M. AdenAlexandrië 2200 KJV1. AlexandriëRome 2100 K.M. RomeLissabon 2200 K.M. LissabonAmsterdam 1900 K.M. Vraag, is zoo iets, en dan wel op deze wijze, uitvoerbaar is het te fan- tastisoh Is het Maar als men dan denkt aan de pres taties van Hawker en vooral van Sir John Alcock in die vluchten met een landvliegtuig over den Oceaan, als men denkt aan den helaas zoo juist verongelukten Portugeeschen vlieger Cabral in diens vlucht per watervlieg tuig over den Oceaan, als men daarbij denkt aan de groote non-stop-over- landvlucht van Macready en Kelly het vorig jaar in hun Fokker IV van San Diego naar New-York een afstand van méér dan 4000 K.M., dan zal men toch tot de erkenning moeten komen, dat het mogelijk is. Zelfs met de ontzet tend groote étappes, die de ontwerper zich heeft gedacht. In de overtuiging waarin hij door deskundigen gesterkt werd dat een bemanning van drie of vier piloten en twee mecaniciens iets dergelijks mogelijk zou maken. Maar het zal ais het doorgaat een massa geld gaan kosten. En het zal moeilijk zijn daaraan te komen voor een eénigszins fantastisch plan als dit, waar toch niet in de eerste plaats een andere directe bedoeling dan de ver sterking van onzen naam als lucht vaart-natie daaraan ten grondslag kan liggen. („Hbl.") Nicolaas dit jaar niet zelf deze wijk kon uitkomen en dat de mand wat vroeger dan gewoonlijk was vanavond, want dat er na de cadeaux uitpakken nog iets gedaan moest worden door een van ons. Vrouw, weet jij daar iets van „Neen man, ik niet", kwam moeder, „Ik wel vader", zei Hans toen dap per, „ik heb straks mog iets te doen." „Jij wilden de anderen verwonderd uitroepen, maar moeder zei „Dan zullen we ook maar niet wachten met het uitpakken", en alle aandacht was toen verder op de mand en haar inhoud gevestigd... Na twee uren, 't was toen al ruim over negenen, zaten ze allen met ver rukte gezichten voor hun stapels ca deaux en lekkers en zoo waren ze van hun geschenken vervuld, dat ze niet be- meikten dat Hans de zijne in een mand je pakte. Eerst al het lekkers, de borst plaat, de chocolade, de marsepijn, toen de doos kleurkrijt en het mooie teeken- boek en daarna de pop, de prachtige, groote pop, die hij gekregen had onder verwonderde uitroepen van Tom, Cor en Elsje. „Moes", zei hij toen zacht, „Moes, mag ik gaan „Waar naar toe, waar gaat hij naar toe riepen ze. Maar moeder voor kwam weer verdere vragen, door te zeggen dat dit een geheimpje was tus schen Sint-Nicolaas en Hans. „Gaat u mee vroeg Hans, toen hij moeder haar mantel en haar bontmuts u'it den gang zag halen. AAoeder knikte. „Met zijn tweeën is het zoo veel gezelliger, hé Onder belofte van spoedig terug te komen, vertrokken ze. Hans droeg het Herman Heijermans t Heijermans' broeder, de directeur van den gemeentelijken geneeskundi gen en gezondheidsdienst te Amster dam, heeft over de laatste dagen van zijn broeder medegedeeld Hij had een groote wonde, als een vuist zoo groot onder de kaak, en kon niet meer spreken. De voeding ge schiedde met sondes. Maar hij was van een buitengewone werkkracht. Hij ver zorgde zijn wonde zelf en wilde niet naar bed, maar zat op een stoel of lag op een rustbank, en hij las nog de cou rant of liet zich die voorlezen. Vandaar ook, dat hij kennis nam van het bericht in een der bladen, dat zijn toestand achteruitgaande was. Het heeft ons toen veel moeite gekost dit uit zijn hoofd te praten. Totdat zich Donder dag de verschijnselen van longontste king vertoonden. Zijn geest was vol komen helder en is zoo gebleven tot het eind. Hij hoopte zeer, den derden De cember, zijn 60sten verjaardag te halen en zijn groote ellende was door de hevige pijn van de laatste maanden niet meer in staat te zijn tot werken. Was die pijn opgehouden, dan zou hij zeker weer dadelijk aan den arbeid zijn ge gaan. Hij stierf als een dappere kerel, energiek en heider van geest, zooals ik zelden heb waargenomen. Hij wist, dat hij veroordeeld was en had alle beschikkingen getroffen. Zijn wensch is, te Amsterdam, op Zorgvlied, begra ven te worden. Tot het laatst toe hield hij zich vast aan den stroohaim, dien wij hem had den gereikt, dat alles nog een gevoig was van de bestraling, die wij toege past hadden, en dat er nog wel kans op beterschap was. Hij hechtte veel aan het leven, omdat hij nog den scheppingsdrang in zich gevoelde en vooral om zijn vrouw en zijn drie kinderen zijn zoontje, dat zijn oogappel was. Donderdag toen hij op zijn stoei zat, verschenen de teeke nen van het naderend eind. Zijn groot ste zorg en wensch was, dat al het mo gelijke gedaan zou worden voor zijn vrouw en kinderen, dat dezen niet on verzorgd zouden achterblijven. De teraardebestelling zal plaats heb ben heden om kwart over één op Zorgvlied. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven HONDEN EN MOTORRIJDERS. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik beschikken over een plaatsje in uw veelgelezen blad, waar voor bij voorbaat mijn dank. Langs dezen weg zou ik eigenaars van losloopende honden er opmerk zaam op willen maken, welk een groo- ten dienst zij den motorrijders zouden bewijzen, indien zij bij het naderen van een motor hun honden b.v. even aan den halsband vasthielden. Ik doel hier nl. speciaal op die soort honden die als het ware de dolheid nabij zijn, als er een motor nadert of passeert. Daar ik dit dagelijks ondervind, kan ik derhalve het gevaarlijke van zoo'n „aanval" getuigen. Als men eens re kent, hoever zoo'n hond soms mee kan rennen en in vele gevallen steeds om het voorwiel laveerende. Komt het dier te vallen en dit vóór den motor, dan mag men van geluk spreken, als men bij zoo'n manoeuvre geen arm of been breekt. Meestal probeeren zij je nog in de beenen te bijten ook. Men heeft dan zijn aandacht zoowat overa! noodig en men wordt gevaarlijk voor 't verkeer. Van deze gelegenheid zou ik tevens gebruik willen maken, ouders ernstig te verzoeken, hun kinderen er op te wij mandje aan zijn eenen arm, zijn an deren had hij door moeder's arm ge stoken. 't Had dien heeien dag gesneeuwd, maar nu viel geen enkel vlokje meer. Rustig en stil iagen de wit besneeuwde straten voor hen. Aan den 'donker- blauwen hemel stond de maan en Hans, tevreden voortstappend aan moeder's arm, vond alles zoo vriendelijk en mooi om zich heen, ontdat zijn hart nu ein delijk rustig was. Bij een klein, armelijk huisje op 't Hooger End hielden ze stil. Er brandde licht achter de dunne raamgordijnen en ze hoorden geluiden van stemmen, maar verstaan konden ze niet, wat er gesproken werd. Moeder boog zich over Hans 'heen. „Wees flink fluisterde ze in een kus. „Ginds bij die boomen zal ik wachten." Zortder aarzelen lichtte Hans toen de klink van het deurtje en stapte on middellijk in een kamer, waar verder op bij een tafel, waarop een brandende petroleumlamp stond, vrouw Bot zat en in een langen stoel, vol kussens Sientje, de arme, zieke Sientje. „Jongeheer", kwam vrouw Bot, ter wijl ze opstond, moet u hier wezen, jongeheer, bij vrouw Bot Hans slikte eenige malen. Hij was vergeten wat hij had willen zeggen. In eens liep hij naar het kleine meisje in den ziekenstoel, plaatste het mandje voor haar neer en zei bevend „Voor jou." Met de kleine, tengere, witte vinger tjes nam Sientje het doekje weg, dat over het mandje heen lagen „Ohhh Met verrukte oogen bekeek ze de prachtige pop, betastte ze de kleertjes en de haren, die goudblond en echt wa zen, hoe gevaarlijk het is om b.v. een motorrijder of automobilist bij het pas- seeren zand, grind of ihet een of ander in 't. gelaat te werpen. Wordt men bij zoo'n „grapje" het gezicht even ont nomen, dan zijn de ongelukken niet te overzien. Laatst moest ik het onder vinden dat een jongen mij bij 't passee- ren een tamelijk dikken stok speciaal naar mijn voorwiel wierp. Het liep wondergoed af doordat de stok niet tusschen maar tegen de spaken kwam. Men kan zich de gevolgen denken als hij er tusschen gevallen was. Ik weet dat ik in deze spreek uit naam van alle motorrijders en automo bilisten en hoop dat een en ander ter harte zal worden genomen. U, mijnheer de redacteur nogmaals vriendelijk dankend, EE,N MOTORRIJDER. MARINE EN LEGER. Opleiding onderofficier. Bij de indeeiingsbeschikking is be paald, dat voor de opleiding tot onder officier ten hoogste de volgende aan tallen dienstplichtigen der lichting 1925 mogen worden aangewezen a. inf. 1530 (met inbegrip van 55 bestemd voor opleiding tot onderofficier bij de administratie) b. Wielrijders 42 c. Compagnieën hospitaalsoldaten 18 d. Luchtvaartafdeeling 12 e. Schoolcom- pagnie van den motordienst 9 f. On bereden artillerie 176, v. w. 103 voor de vestingartili., i2 voor de luehtdoel- artill., 40 voor de kust-artill., 13 voor de pontonniers en 8 voor de torpedis- ten g. Bereden artill. 160 beredenen (ie en 2e ploeg elk 80) en 104 onbe- redenen, van wie resp. 56 en 48 bij de le en 2e ploeg h. Genie 44 voor het le bataljon pioniers, 23 voor het 2e ba taljon (12 uit de le en 11 uit de 2e ploeg), 26 voor het 3e bataljon, van wie 16 uit de le én 10 uit de 2e ploeg i. Cavalerie 70, van wie 35 uit de le en 35 uit de 2e ploeg. Indien bij de genie (2e" en 3e bataljon) niet een voldoend getal voor opleiding tot onderofficier geschikte dienstplichtigen bij de le ploeg aanwezig zijn, worden uit de 2e ploeg zooveel meer voor onderoffi ciers-opleiding aangewezen, als er aan de le ploeg kwamen te ontbreken. Pornografische films. Zooals men zich wellicht herinne ren zal, werden een paar maanden ge leden door de politie te 's-Gravenhage aldaar een aantal pornografische films in beslag genomen. Daar het vermoeden bestond, dat de verhandelplaats van deze films in de hoofdstad gevestigd moest zijn, werd door de centrale recherche ook te Am sterdam een onderzoek ingesteld. Naar „het Volk" verneemt, heeft dit tot verrassende resultaten geleid. in de laatste weken hebben verschil lende huiszoekingen plaats gehad en werden successievelijk bij verschillende personen films van onmiskenbaar por nografisch karakter in beslag genomen. Zoo werden bij een persoon een vijftal volledige films, benevens een sigaren kistje, dat een groot aantal stukken be vatte alle aanstootelijk voor de eer baarheid, gevonden. Deze man bleek degene te zijn, die de in Den Haag in beslag genomen films aan den toenma- liger, eigenaar had geleverd. Bij zijn verhoor deelde de man mede, dat hij de films uit Duitschland, waar hij eeni- gen tijd had gewerkt, heeft medege bracht. Toen hij werkloos geworden, naar Holland kwam, nam hij de films als „een gelegenheidskoopje" mee, denkende er wat mee te kunnen ver dienen. Hij had in Den Haag reeds 1800 M. film verkocht, toen de politie ren. „Grootmoe, zie eens, zie toch eens Maar vrouw Bot zag niets, want ze luisterde met aandacht naar Hans' ver haal, dat hij van het gebeurde van gis teren deed, eerlijk en oprecht, zonder iets te verzwijgen en zich zelf vrij te pieifen. „Ik heb veel, véél verdriet gehad, mijn jongen", zei vrouw Bot, „een jaar lang had ik voor de pop gespaard en ik was zoo zielsgelukkig, dat ik mijn Sientje er mee verrassen kon. Maar nu ik je eerlijk berouw en je dapperheid zie om al je Sinferklaasgeschenken we'g te geven, nu vergeef ik je graag, mijn kind." Verheugd legde Hans zijn hand in die van vrouw Bot. „ik zai u niet vergeten", zei hij zacht, „u niet en de groote les voor me". „Dat 's goed mijn jongen en ik hoop je hier nog dikwijls te mogen zien." Nog eens drukte Hans de hand van vrouw Bot en na nog een blik geslagen te hebben op het verrukte meisje in de ziekenstoel, dat de prachtige pop als een kind liefkoozend tegen zich aan hield, ging hij heen, door vrouw Bot onder dankbetuigingen uitgeleide ge daan. En buiten, onder de- besneeuwde boo men zag Hans' moeder hem met open armen wachten en toen hij die liefde volle armen om zich héén voelde, hoor de hij dat ééne, wat hij zoo graag den vorigen avond gehoord had. Toen wist Hansje zijn heerlijk Sint- Nicolaasfeest pas volmaakt, (O)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 9