Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, A. AANBESTEDING. SCHOOLBEHOEFTEU, Prijsopgaaf Brandstof. 3000 K.G. Schaalkolen, 30 H.L. geklopte Cokes 8000 KG. gezeefde Antfiraciet, Kantoor- en Schrijfbehoeften, Van liet Westelijk oorlogstooneel. No. 2531. Zaterdag 12 December 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. 3 Telef. In tere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, ^eze^Courant^TCTSchjjnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj dep UitgCTer M. DE JONGE, te T i, N nn Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op DINSDAG 22 DECEM BER a.s. des yoormiddags 10 ure, in het openbaar bij inschrijving in 4 afzonder lijke perceelen trachten aan te besteden het schoonhouden en verwarmen gedurende 1914 van de openbare school A b. idem van school R c. idem van school C met vergader lokaal d. idem benevens het verlichten van school D. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van BRAKMAN te S 1 u i s k i 1. - Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschreven model en op zegel gesteld, kunnen ter ge meente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingele verd. Ter Neuzen, 8 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op 22 DE CEMBER 1914, des voormiddags 10 ure, ten gemeente huize aldaar: in het openhaar aanbesteden, de levering van voor de openbare lagere scholen, voor het schooljaar aanvangende 1 Mei 1915; ■D prijsopgaaf inwachten van ten behoe- ve der gemeente-administratie te leveren voor het dienstjaar 1915. De voorwaarden van aanbesteding, opgaven, monsters enz. liggen ter inzage voor belang hebbenden op de gemeente-secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 8 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HL IZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. REKENINGEN ten laste der -gemeente. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ingezetenen uit, om de vorderingen welke zij ten laste van de gemeente mochten hebben' zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten. Ter Neuzen 8 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, burgemeester, L. WABEKE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de ge neesmiddelen enz., ten behoeve der armen, gedurende het eerste half jaar 1915, zullen worden verstrekt door den apotheker A. J. KLAASSEN, alhier. Ter Neuzen, 8 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer Te leveren bij gedeelten, gedurende 1915 ten behoeve van het Raadhuis en van de Politiewacht. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met Dinsdag 22 December a.s des voormiddags 10 uur. Ter Neuzen, 8 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. DE OORLOG. Fransch communiqué. PARIJS, 9 Dec. (Reuter). Officieel wordt bekend gemaakt: Van de zee tot de Lijs duren de artillerie-deuls voort. Aan de Aisne eveneens; wij bleven in het voordeel. In Argonne maakten artillerie en cavalerie flinke vorderingen, zij namen verschillende loopgraven. De vijand deed een loopgraaf door mijnen springen. Onze artillerie aan de Maashoogte had de overhand over die van den vijand. Hier en in het Argonne-gebied maakten wi] vorderin gen over de geheele lijn. Van het Russische front wordt bericht, dat de Duitsche aanvallen zijn afgewezen. Lodz is ontruimd om strategische redenen. In Galicië hebben de Oostenrijkers, blijk baar versterkt door Duitsche troepen, het offensief tegen den Russischen linkervleugel hervat. 6 Offficieele Fransche berichten. De Fransche legatie deelt heden omtrent de krijgsverrichtingen het volgende mede Gedurende den 7en dezer heeft de vijand zich actiever getoond dan den vorigen dag. In de streek van de A ser en in de omstre ken van Yperen heett het vuoral Oost-Duin kerken gebombardeerd, een plaats op 4 K.M. ten westen van Nieuwpoort en het oostelijk gedeelte van 1 peren. Onze artillerie heeft met succes het vuur beantwoord. In de streek van Atrecht hebben wij ons door een schitterenden aapval meester gemaakt van Vermelles en van Rutoire. Vermelles was sedert ongeveer twee maanden bet tooneel van eene hardnekkigen strijd. Het bezetten van Vermelles, voltooid door de bezetting van Rutoire en door een voortstrijdenden aanval tegen de loopgraven tusschen Vermelles en het kanaal van La Basseé, heeft het wezen lijk belang voor het vervolg der krijfsver- richtingen. In de streek van de Aisne kwamen eenige artilleriegevechten voor. Onze zware artillerie heeft verschillende vijandelijke groepen ver spreid. Reims is niet gebombardeerd. Een vliegtuig heeft er drie bommen geworpen, die alleen materieele schade hebben aange richt. Offficieele Duitsche berichten. BERLIJN. 9 Dec. (W. B Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Westeljjk van Reims moest de hoeve la Pecherie hoewel er de Roode Kruis-vlag op stond door onze troepen worden in brand geschoten, wijl door een photographie, opgenomen uit een vliegtuig, zonder twijfel was vastgesteld, dat dicht achter de hoeve een 1 ransche zware batterij verborgen was. De Fransche aanvallen tegen Souain en tegen de plaatsjes Varennes en Vauquois, aan den oostelijken rand, van het Argonnenwoud, werden onder zware verliezen voor de aan vallers afgeslagen. In het Argonnenwoud zelf werd op ver schillende plaatsen terrein gewonnen, waarbij een aantal gevangenen werden gemaakt. Bij de gisteren gemelde gevechten ten noor den van Nancy leden de Eranschen erstige verliezen. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. w De Duitschers in Frankrijk en België. LONDEN, 10 Dec. (Reuter.) Uit België aan de Daily News Door een behendige list hebben de Belgen verscheiden loopgraven aan de Yser veroverd, Zij wendden een aanval op vlotten voor en terwijl de Duitschers deze aanvielen, doorwaad den de Belgen verder zuidelijk een ondiepe plaats van het overstroomde gebied en ver overden zij de Duitsche loopgraven met een bajonetaanval. De Belgen zijn op die wijze bijna een kilometer vooruit gekomen. LONDEN, 10 Dec. (Part.) De Times ver neemt uit noordelijk FrankrijkHet bom bardement, dat de Duitschers Woensdag op Oost-Duinkerken openden, is met militaire ïedenen niet te verdedigen. Het werd gisteren gevolgd door de beschieting van Veurne. Giste renochtend om elf uur vielen vier Duitsche projectielen in de stad. Zij waren op het station gericht. De Duitsche kanonnen stonden ver moedelijk op een afstand van 11 K M. Een van de granaten viel op enkele meters afstand van een Roode-Kruis-trein met gewonde Belgen, die in het station stond. De ruiten van den trein werden vernield en drie man kregen kwetsuren. Het aantal slachtoffers van den aanslag dien een Duitsche vlieger Maandag op Hazebroek deed, is grooter dan men eerst veronderstelde. Er werden vijf bommen geworpen, die negen Engelsche soldaten en vijf burgers doodden. Vijf-en-twintig menschen werden gewond. Een aanval met motorbooten. Aan de Daily Chroniele« werd d.d. 7 dezer uit Duinkerken geseind In de donkere ochtend uren deden de Duitschers een wanhopigen aanval door middel van gewapende motorbooten op de stellingen ten Zuid-Oosten van Ramseapelle bij Pervyze. Drie krachtig bewapende motor booten uitgerust met zoeklichten naderden de Belgische voorposten tot op 200 meter. De booten sleepten een aantal vletten elk ongeveer 50 man en eenige machinegeweren dragend. De Belgen ontdekten hen toen zij het geluid der motoren vernamen en openden dadelijk het vuur. Onmiddelijk werden door de Duitschers hun zoeklichten in werking gebracht en het vuur uit machinegeweren geopend. De stralenbundels der zoeklichten verblindden de Belgen, wier schoten te ver vielen. De Duitschers konden naderbij komen en maakten zich gereed te landen. Inmiddels brachten ook de Belgen een zoeklicht in wer king, waardoor zij in staat werden gesteld hun geweervuur beter te richten. Een gelukkig schot bracht een Duitsch zoeklicht buiten werking, terwijl de bemanning van het vlot, te water viel. Bij de daarop gevolgde verwar ring zwommen deze manschappen naar het land, waar zij gevangen werden genomen. Het gevecht werd gedurende eenigen tijd voortge zet de Belgen verkeerden reeds in moeilijk heden toen het 75 m.M.-geschut in stelling werd gebracht en het vuur upende. De motor booten moesten onder dit granaatvuur terug trekken. Twee booten werden ernstig bescha= digd, terwijl een in zinkenden toestand werd gebracht. De verliezen bedragen aan beide zijden ongeveer 40 dooden en dertig gewonden. Executies te Brugge. Aan de grens. SLUIS, 8 Dec. (Telegraaf). Ik meldde u, dat Vrijdag 1.1. een spion te Brugge door de Duitschers gefusilleerd werd. Hij was Fransch- man en woonde al geruimen tijd in de stad. Hij werd aangehouden, van Nederland terugkeerend en in 't bezit gevonden van ver boden kranten 't Meest compromitteerend was echter een briefje met aanduiding van de veranderde ligplaats der benzinedepöts. Mea weet dat aviateurs het hier voortdurend op gemunt hadden. Ik meldde u indertijd de bom-aanslagen bij de Bouveriepoort en aan de haven. De gevan gene werd ter dood veroordeeld en bij de vest gefusilleerd in tegenwoordigheid van den bur gemeester en de twee eerste schepenen der stad. Aan de kazerne van den Poermolen op de Kruisvest te Brugge onderging een Duitsche marinier dit zelfde lot, in aanwezigheid van een talrijke groep regimentsgenooten. Deze marinier had op een avond een kogel door zjjn hand gejaagd en was dan naar de kommandantur geloopen, bewerend, dat een burger hem aangevallen had. Maar eenige in woners hadden alles afgezien en waren den marinier tot bij de overheid gevolgd. Een on derzoek werd ingesteld met 't bekende gevolg. Zoo is er een deserteur over de Nederland- sche grens gekomen, die verklaarde, dat hij naar de Y ser moest, maar niet meer wilde. Zondag zijn nieuwe troepen uit Brugge naar 't front vertrokken. Waren zij verleden nacht al in den slag Het was een ontzettend weer de storm loeide over V laanderen. Ik worstelde tegen den wind in 't slijk, hier nabij de grens. In de verte gromde 't kanon. Ginds waren jonge mannen, zonen, echtgenooten, vaders weer" in die slach ting, waaraan maar geen einde komt. En zou dan de gedachte zich niet opdwingen waar om is dit moorden noodig Waarom liggen die mannen niet in gerusten slaap, thuis, krachten zoekend voor den vredesarbeid Waarom die uitbuiting van een landje? De grensbewoners vroegen zich verwonderd af met welk doel de Duitschers een vernielde brug herstelden door boomstammen en plan ken, de zoogenaamde Platheule-brug over 't Leopoldskanaal. 't Antwoord kregen ze wel dra toen er in 't afgelegen dorpje Lapschure achter dat kanaal, paarden opgevorderd wer den, welke over die noodbrug naar Brugge moesten. De Duitschers geven nu »Reisescheine». De formulieren zijn in 't Duitsch gedrukt en worden in dezelfde taal ingevuld. Er staat benevens naam, ouderdom, signalement op, welken weg men te volgen heeft, de datum van vertrek en terugkomst, 't vervoermiddel en de vermelding, dat de reiziger zich verbindt, geen brieven, couranten of berichten uit of binnen 't land te brengen. Wie deze verbin tenis niet nakomt, zal van spionnage beschul digd worden. Van Brugge naar Nederland is de voorge schreven weg over Eecloo-WatervIiet-lJzen- dijke. Bij den laatsten Duitschen post geschiedt het onderzoek. Veel reizigers, vrouwen zoowel als mannen, moeten zich tot op 't hemd ont- kleeden. Een Duitsche vrouw doet dit onderzoek voor vrouwen achter een zeer primitief scherm, dat, zooals gisteren gebeurde, wel eens omver valt Te l^yugge ziet men weinig zilvergeld. Vooral briefjes zijn in omloop, stadsbons, betaalbaar 15 Januari 1915, 15 Mei en zelfs 15 October. De gemeente betaalt de requisitie-bons. maar niet vlot, wegens gebrek aan geld. Soms komen TER iElIZENSCH VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1