Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt. Paarden- en Veemarkt Onderwijzer Proclamatie. Oproep om steun. Yan liet Westelijk oorlogstooneet. No. 2523. Zaterdag 14 November 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent yoor binnen en buiteD Ter NeuzeD. Voor België 96 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Örootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschynt eiken W o e n 8 dag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuze n. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag 18 November 1914, zooals breeder bij aanplakbiljetten is om schreven. Ter Neuzen, den 9 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris BEKENDMAKING. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt in overleg met de Militaire macht bekend, dat er bij gelegenheid van de Jaarmarkt, geen toestemming wordt verleend voor het geven van muziek en dans. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot hg het herhalingsonderwijs aan school A, in de kom, nit, daarvan kennis te geven aan den Burgemeester vóór den 16 November 1914. Ter Neuzen, 9 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Nog altijd vertoeven in deze gemeente ruim 375 hulpbehoevende Belgische vluchtelingen, in wier onderhoud, voor zooveel voeding en inwoning betreft, worde voorzien. Velen, ontbreekt het evenwel aan het zoo hoog noodige ondergoed voor verschoon. Vooral met het oog op den naderenden winter en meer nog met het oog op den gezondheids toestand dezer menschen, doe ik bij dezen een beroep op de menschlievendheid der burgers, om in dezen treurigen toestand te heipen. Er is dringend behoefte aan ondergoed voor 131 mannen, 101 vrouwen, 48 jongens en meisjes van 12 tot 16 jaren en 119 kinderen beneden 12 jaren. Vriendelijk verzoek ik hier spoedig te helpen. Indien men geen linnengoed te missen heeft, zal eene eventueele bijdrage in geld in dank worden aanvaard. Alles wordt in ontvangst genomen in het ge meentehuis van des voormiddags 9 tot namiddags 4 uur. Ter Neuzen, 11 November 1914. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. DE OORLOG. Van de Vlaamsche grens. Een der correspondenten uit Westelijk Z. Vlaanderen schrijft aan de Midd. Crt. Niet ver van de Nederlandsche grens loopt door Oost- en West-Vlaanderen het kanaal Leopold en daarnaast van Maldegem tct aan de uitwatering bij Heijst het kanaal, dat de wateren van de Leye afvoert. Beide kanalen gaan bij Damme door een syphon onder het kanaal van Brugge naar Sluis door, welk laatste voor de scheepvaart bestemd is, terwijl de beide andere nagenoeg uitsluitend dienen voor water afvoer. Over het eerste kanaal liggen verscheidene bruggen, die in de laatste dagen alle door de Duitschers zijn opgeblazen, zoodat van Heijst tot aan Watervliet de toegang uit Nederland naar België volmaakt is afgesloten en het ver keer tusschen het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen en de beide Vlaanderen geheel is gestremd. Wel worden op het oogenblik personen uit Nederland door de Duitsche schildwachten, die overal geplaatst zijn, toegelaten in België binnen te komen, maar de Nederlanders die derwaarts willen gaan, worden tevens gewaarschuwd, dat ze geen vergunning meer krijgen, om terug te keeren. Het vertrek van alle personen uit België naar Zeeuwsch-Vlaanderen wordt belet, waarschijnlijk wel hoofdzakelijk met het doel om den uitvoer van levensmiddelen uit Belgie, die wat rundvee, paarden, varkens en meel betreft, in de laatste dagen zeer aanzienlijk was. De laatste brug, die over het kanaal, in den weg van Aardenburg naar Maldegem voert, werd, nadat de doorgang daarover een paar dagen versperd was geweest, Dinsdagmiddag, om vier uur, met dynamiet vernield. Oe strijd in Vlaanderen. SLL1S, 11 Nov. ('Eigen tel.). Herhaal delijk hooren we ontploffingen, die zelfs te Sluis de ramen doen rinkelen. De Duitschers gaan voort de talrijke bruggen over de Leo- poldsvaart te doen springen. Sommige dier bruggen liggen dicht bij de Nederlandsche grens en om de woningen op Nederlandsch gebied niet te beschadigen, kan men geen volle kracht gebruiken. De eerste ontploffing aan de Stroo- brug tusschen Ede en Maldeghem deed wel de tramrails opvliegen en beschadigde de grond vesten, maar dezen nacht wisten eeuige stout moedige smokkelaars er toch nog een zeventigtal varkens over te brengen en ze aan de andere zijde der grens te voeren. Ook de groote spoor brug bjj Heyst zou vernield zijn. Zooals ik u zei, vertelde een onderofficier dat deze maat regelen genomen worden om een aanval in den rug door de Engelschen te voorkomen, een ander beweerde echter, dat men bij tegenslag in Vlaanderen voorkomen wilde, dat de troepen in massa de grens zouden overvluchten. Meer militaire maatregelen worden genomen, schild wachten bewaken de spoorlijnen Brugge-Gent, Brugge-Kortrijk, Brugge-Ostende, Gent-Kort- rijk, enz. Het is nu tien dagen geleden, dat Yperen, kost wat kost, genomen moest worden. Yperen is nog aan de verbondenen. Ik ver nam dezen morgen geruchten, dat de stad in brand stond door 't bombardement. Dit is de volksoverdrjjving van hetgeen een telegram uit Havre meldde, namelijk: de Duitschers slagen er nog in van een post op eenigen afstand van Y peren in deze stad obussen te schieten. Woensdag werden daardoor vier spelende kinde ren gedood. Aeroplanes wierpen er bommen, de kerk en 't stadhuis zouden ernstig bescha digd zijn. Verscheidene straten zijn met pannen en schoorsteenen bedekt, verschillende gebou wen stonden in brand. Met die kerk bedoelt men waarschijnlijk de kathedraal, 't schoonste Gotische bedehuis van België, dat vlak bij 't stadhuis staat. Het stadhuis vormt met de prachtige halle een reusachtigen vierhoek. De strijalijn ondergaat daar belangrijke wijzigingen. Zal dit geschieden nu we regenachtige storm achtige dagen schijnen te krijgen Ik meldde u vroeger hoe het artillerie-ge vecht van den dag met uitvallen 's nachts af gewisseld wordt en men te Rousselaere, Gits, Torhout en in andere gemeenten achter 't front heel duidelijk 't geweervuur hoort. lijdens zijn reis door Vlaanderen is de Duit sche keizer ook te Kortnjk geweest. Op het raadhuis betuigde hij aan de stadsoverheid zijn tevredenheid over de inkwartiering van zijn troepen en beloofde hij, zoo de burgerij zich rustig hieid, er aan de stad geen leed zou ge schieden. Van de strook OstendeNieuwpoort hoorden we heden nog eenige zwakke kanonnades. De Duitsche troepen kunnen die streek niet in massa verlaten zonder de kust prijs te geven, waar ze zich juist zoo versterkt hebben, terwijl 't overstroomde land ook voor de bondgenoo- ten een hinderpaal biedt. Het zwaartepunt is verschoven 't ligt in de omgeving van Yperen, waar, bij dit weer, 't heuvelachtig terrein ook vreeselijke moeilijkheden zal leveren. Altijd nog dezelfde verslagen van lange kara vanen gewonden. lntusschen raken meer bijzonderheden over de moorddadige gevechten bij de Yser bekend. Ik kreeg inzage van brieven door ernstige, ge loofwaardige, Belgische soldaten geschreven een meldde: »Wij meenden naar Frankrijk te zullen gaan om te rusten, maar namen dadelijk in de eerste lijn plaats achter de Yser. Tien dagen heb ik de loopgraven niet verlaten Ik heb, zooals ge weet, Luik, Thienen, Mechelen, de Nethe meegemaakt, maar de slag was hier veel vreeselijker. Hoeveel dooden en welk een ontzettende mas3a gewonden, waarvan velen eerst in een kerk van den omtrek, in 't station te Veurne, of een gesticht aldaar verbonden en daarna naar Frankrijk vervoerd werden. In 't hevigst van den strijd verschanste ik me soms achter de lijken van kameraden 't wa ren geen oogenblikken om te denken, maar ook aan Duitsche zijde waren de verliezen ont zettend, ja grooter dan bij ons, want de sol daten die den aanval deden werden met geweld in den dood gejaagd. Hij beschrijft ook hoe hij in den Dacht op schildwacht stond, terwijl over een groote uitgestrektheid de hemel laaide van 't vuur, dat zes, zeven kapitale hoeven verteerde.* Wat de veel besproken ontmoediging der Duitsche soldaten betreft, kan ik u melden, dat me uit tal van gesprekken met militairen blijkt, hoe de stemming onder hen verschil lend is. Velen verlangen hartelijk naar't ein de en de vrees voor wat er na den oorlog ge beuren kan, weerhoudt hen van deserteeren. Anderen daarentegen zijn vol goeden moed en geweldig optimistisch. Een doodskophuzaar getuigde dat hij heel zijn leven wel oorlog wilde voeren. Vise had hem aangegrepen, Leuven was verdiend, te Dendermonde was er niet geschoten, maar over den brand dier stad sprak hij niet verder, doch 't leventje beviel hem wel. Van veel desertie is geen sprake. In Zeeuwsch-Vlaanderen vertoeven nog dui zenden vluchtelingen, gegoede en behoeftige. De slag aan de Yser. De »Métropole«, die, zooals men weet, thans in Londen verschjjnt, publiceert den volgenden brief van een Belgisch officier, die in de linie bij de Yser met zijn dappere Bel gen strijdt .Einde October. Wij zijn dan terruggedrongen in het laatste hoekje van ons vaderlandMaar wij willen niet wijken, niet terugtrekken over de Fransche grens. Wij zullen hier blijven, dood of levend. Wat een verschrikkelijke strijdt wordt hier bij de Yser gestreden. De Duitschers staan op den rechteroever, wij op den linker, langs een linie, welke loopt van Nieuwpoort over DixmuidenYperenMeenen en in de ruimte tusschen deze lijn en de Fransche grensstaat de rest van ons Belgisch leger, met de En gelschen, Franschen te zamen met hun Ara bieren, de Senegaleesche tirailleurs en de In- diers, die juist zijn aangekomen. De Duitschers hebben vooral de linie Nieuw poortDixmuiden met den moed der wanhoop aangevallen, maar het Belgische leger, dat deze linie verdedigde, is geen duim geweken. De bajonet aanvallen van het 11de en 12de linieregiment waren schitterend. Deze twee regimenten hebben gisteren de Leopoldsorde ontvangen en kunnen den naam Dixmuiden met gouden letter in hun vaandels schrijven. Hun triumpheerende intocht te Furnes, welke hedenmiddag plaats vond, was een hoogst indrukwekkende gebeurtenis. Die dappere krijgers hoe defileerden zij voor den koning. Hun gezichten zagen er woest uit met hun verwildende baarden zij waren beslijkt, som migen hunner droegen nog verbanden en hun kleeren waren met bloed bedekt, maar toch marcheerden zij het hoofd omhoog, onder het geschetter der trompetten langs hun koning. De helft van de stafmuziek, want de andere helft is door een granaat gedood, speelde ons volkslied. 0, wat een prachtsoldatenVooral ook die van het 12de linie, onder bevel van kolo nel Jacques, die zelf tweemalen gewond werd, maar toch aan het hoofd van zjjn troepen bleef. De Eügelsche en Fransche soldaten juichen de onzen met een onbedaardelijke geestdrift toe. Nooit heb ik een dergelijk schouwspel gezien. Maar, helaas, hoevele officieren zijn er niet gedood! Vele pelotons werden gecommandeerd door onder-officieren en de compagnieën ston den onder bevel van luitenants Te midden van hen het vaandel, ongeschonden. Wij kregen tranen in onze oogen toen wij hen zagen voor- bjjtrekken en dachten aan de kameraden, die niet meer in de rijen waren en ergens op een der kerkhoven of in het veld begraven liggen. Bij de grenadiers zagen wij geen enkelen majoor meer te voet.Ook onze divisie heeft reeds veel manschappen verloren, vooral ook officieren. Dezer dagen nog werden de eerste dokter van het 1ste guides en die van onze artillerie door een granaat gedoodik had juist met hen staan praten en was naar mijn paarden gegaan om ze verder achteruit te brengen, toen het projectiel cp hen viel. De Duitschers hebben eveneens kolossale verliezen geleden. Zij zijn uitgeput maar houden nog stand, dank zij hun zware artillerie. Hun verliezen zijn verschrikkelijk zij halen niet eens hun ge kwetsten op en wij hebben, jongens van 17 jaar gevonden. Wij krijgen eiken dag nieuwe ver sterkingen en spoedig zullen wij knnuen avan ceeren. Wij willen niet terugtrekken. Gisteren ben ik met mijn verkengspatrouille in de dagorder genoemd. De patrouille, bestaan de uit hertog d'Ursel, graaf de Brie, jftins de Croye, graaf de la Barre d'Erquelinss, den oud-gangmaker Lefevre en de kunstschilder Cels, allen vrijwilligers, had tegen 22 Duitsche wielrijders stand gehouden, hen verslagen en onzen commandant goede berichten bezorgd. Of dit zoo'n bijzondere verrichting was, weten wij niet. De andere doen eiken dag even dap pere daden De Duitschers in Frankrijk en België. BERLIJN, 11 Nov. (Wolff.) Officieele mede- deeling vap vanochtend uit het groote hoofd kwartier Aan de Yser hébben wij gisteren goede vorderingen gemaakt. Dixmuiden is stormen derhand genomen en daarbij zjjn meer dan 500 krijgsgevangenen en negen machinege weren in onze handen gevallen. Verder naar het Zuiden zijn enze troepen over het kanaal getrokken. Ten Westen van Langemark (7 K.M. ten N. v. Y peren) hebben de jonge regimenten onder 't zingen »Deutschland Deutschland über alles* de eerste linie der vijandelijke stellingen stormenderhand genomen en ongeveer 200 man Fransche infanterie gevangen genomen en zes machinegeweren buitgemaakt. Ten Zuiden van Yperen hebben wij den tegenstanders uit St. Eloi (ongeveer 4 K.M1 ten Zuiden van Y peren), om welke plaats ver scheidene dagen verwoed was gevochten, ver dreven. Ongeveer 1000 gevangenen en zes machinegeweren zijn daar in onze handen ge vallen. Ondanks tal van heftige tegenaanvallen der Engelschen zijn de heuvels ten Noorden van Armentières, die de geheele streek beheerschen, in ons bezit gebleven. TER MMSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1