Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DRANKWET. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2521. Zaterdag 7 November 1914. 25e Jaargang Aan de Belgische vluchtelingen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter voldoening aan de missive van den heer Commis saris der Koningin van 2 November 1914, A. No. 46381, 3e Afdeeling, ter kennis van de in deze gemeente verblijvende Belgische vluchtelingen het navolgende schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van 30 Octo ber jl-, no. 11082, afdeeling V A. Blijkens door tusschenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen bericht heeft de Duitsche Overheid aan het Nederlandsche Ge zantschap te Brussel medegedeeld, het in hare bedoeling ligt, de uitgeweken Belgen te doen terug komen, opdat wederom normale toestanden in het geoccupeerde België zouden heerschen en verschafte daarbij aan het Gezantschap de volgende kennis geving: „Onder de Belgische vluchtelingen in Holland is „het gerucht verpreid, dat, wanneer zij eenmaal „naar België teruggekeerd zjjn, de Duitsche over heid hun den terugkeer naar Holland, om hun „familie af te halen, zou verbieden. De Gouverneur- „Generaal wenscht, dit volstrekt onware gerucht, „dat den geregelden gang van zaken in het grens „gebied belemmert, tegensgesproken wordt en dat „de vluchtelingen inzien, dat het terughalen van „hun familie geoorloofd is." Ter Neuzen, den 3 November 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE OORLOG. Uit Brugge. SLUIS, 4 Nov. De toestand te Brugge wordt zeer gespannen. Gistermiddag tusschen vier en vijf wierp een Fransche aviateur twee bommen, nabij De Boveriepoorf, met het doel de spoorlijnen en naphthareservoirs te ver woesten. Deze bommen vielen op 50 meter afstand van hun doel. Twee Duitschers werden gedood, een vrouw en een kind licht gewond. De bommen sloegen putten in den grond van meer dan 1 meter diepte. Tegelijkertijd zweefde een Engelsche aeroplane boven de stad. Deze was uit zee gekomen en kwam uit de richting der Nederlandsche grens. De wacht van Knockke twjjfelde of het een Duitsch of Engelsch vlieg tuig was en liet het ongemoeid. Het was toen zeer hoog. Het vloog naar Brugge en ver kende de streek, die door de Duitschers in de laatste dagen zoo versterkt is. Yan Brugge vertrok deze aviateur in de richting Dix- muiden -Nieuwpoort. Het kanongebulder uit de Yserstreek deed te Brugge de ruiten rinkelen en soms de huizen schudden. De strjjd tusschen de Verbondenen en Duitschers was hevig. Het gerucht liep dat de laatsten teruggedreven werden in de richting van Jabeke een dorp aan de lijn van Ostende naar Brugge. Tusschen zes en zeven uur 's avonds kwamen er veel afgemattende strijders van 't oorlogsterrein in de stad terug. Ze waren beslijkt, en bezweet en zagen er afgemat uit. E<»n muziekkorps volgde, doch speelde niet. Treinen met soldaten kwamen van Ostende en reden Brugge voorbij. De toestand der Ver bondenen schijnt gunstig te zijn. Te Brugge heerscht een zenuwachtige stem ming. Men verwacht vijandelijkheden in de nabijheid der stad. De Duitsche soldaten too- nen zich streng tegenover groepjes, die zich hier en daar vormen. De burgers mogen niet blijven staan. In de vooravond werden zeven geestelijken, de handen geboeid, door Duitsche soldaten naar 't gerechtshof gevoerd. Men blijft even streng paspoorten weigeren. 's Nachts zijn de bruggen over de talrijke vaarten en grachten in de stad opengedraaid. Veel inwoners staan gereed op't eerste alarm sein de wijk te nemen. Uit West-Vlaanderen. SLUIS, 4 Nov. (Eigen tel.) Aan de Vlaam- sche kust is het heden stil. De aanvallen op de Yserlinie zijn sinds gisteren veel in kracht verminderd. Duitsche troepen werden Dins dagavond van Ostende over Brugge in Zuide lijke richting vervoerd, wellicht om 't front in de omgeving van Yperen te versterken. Zoo zijn ook de Duitsche militaire bakkerijen, welke bij 't station van Veldeghem dagelijks 20.000 brooden leverden, meer naar 't Zuiden in de richting van Torhout opgetrokken. Gisteren werd de doortocht van burgers, die Daar Rousselaere wilden, te Beveren (3 K.M. van de stad) verbroken. Uit den driehoek Dixmuiden-Rousselaere-Yperen, klonk den gan- sclien dag zwaar kanongebulder. Alles wijst er dus op, dat de strijd om Yperen geweldig is. Do Duitschers willen daar langs een weg banen. Hebben zij de Yser opgegeven, om via Y peren een doortocht te forceeren naar Duinkerken Gelukt dit, dan stuiten ze op een tamelijk wild heuvelland, den bovenloop van de Yrser en het moeilijk te overschrijden polder- en watergebied van Winoksbergen (Bergues) en Broekburg (Barbourg). Het water is aan de Yserlinie de machtige bondgenoot der verbondenen en der Belgen, die voornamelijk tusschen Dixmuiden en Nieuw poort staan en even dapper als zij den toegang tot België verdedigden, de uittrede van hun land aan den machtigen vijand betwisten. 't Belgische leger geeft waarlijk blijk van hoogen moed. Hun moraal blijft uitstekend, toch weet de overgroote meerderheid der sol daten niets van hun verwanten. De vijandelijke macht scheidt hen van hun gezinnen, waarvan ze in weken niets hoorden, maar koning Albert is met hen en geeft het voorbeeld van krachtdadigheid en volharding. Na drie maanden strijd tegen een steeds over- machtigen vijand houden de Belgen nog vol op een wijze, die ieder met bewondering slaat. Met de bajonet verjoegen ze de Duitschers uit Ramscapelle (aan de spoorlijn Nieuwpoort- Dixmuiden). Groote troepen Duitschers trok ken in Westelijke richting af. Bij Leke zonk geschut in den drassigen bodem. Duitsche soldaten, die ik gisteren sprak, klagen, dat de krijg zoo «langweilig» en zoo'n menschen- slachting was. 't Marinegeschut was vooral zeer moorddadig. Ook hier komen nu en dan Duitsche deser teurs over de grens, maar hun aantal is ge ring, wat men hierover ook meldt. Wel ver dwalen ook verscheidene soldaten tot hier, maar keeren bij de eerste waarschuwig terug. Ik heb ook geruchten gehoord van Duitsche officieren, die te Ostende en Brugge zelfmoord pleegden, maar kan die niet bevestigen. Zondag hebben aviateurs der verbondenen bommen geworpen te Thielt. Het was om 't hoofdkwartier van den kroon prins te treffen, vertelden vluchtelingen van daar. 't Schijnt, dat men het gemunt had op 't hoofdkwartier van den hertog van Württem- berg. In elk geval mislukte den aanslag. Ostende, Brugge, Rousselaere, Kortrijk en andere plaatsen zijn als het ware groote hos pitalen Uit Brugge en omgeving, waar men in spanning verkeert, komen weer tal van vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan. Aldaar houden de Duitschers de Belgische grens gesloten, maar de tram Aardenberg Brugge rijdt nog voor vrouwen, kinderen en ziekelijke mannen. Te Sluis en in andere gemeenten zijn dege lijke, ruime barakken opgeslagen, die goed ver lucht, met gas verlicht en flink verwarmd kun nen worden en een aangenamen indruk maken. Maandag maakten vele vluchtelingen van de gelegenheid gebruik een gratis reis naar Ant werpen te maken. Donderdag a.s. wordt die ge legenheid weer geboden. Toch vertoeven hier in particuliere woningen, schuren en schepen nog lieden uit de omgeving van Leuven, Meche- len en Dendermonde, wier huizen, zelfs wier dorpen gansch verwoest zijn.. Er wordt voor hem nog altijd flink gezorgd. Tel. Een slachting. Donohoe, de bekende correspondent van de «Daily Chronicle* in Noord-Frankrijk, seint dat Y'eurne Maandag hevig door de Duitschers werd beschoten. Gedurende twee uur vielen granaten op de stad, doch afschoon de open bare gebouwen herhaaldelijk werden getroffen, werd geen enkel Belgisch soldaat gedood of gewond. Gedurende het bombardement bleven de Belgen volkomen stil en beantwoordden het vuur niet, waaruit de Duitschers blijkbaar afleidden, dat Veurne en de omgeving waren verlaten, zoodat zij het artillerievuur lieten verflauwen en een infanterie-aanval begonnen. De Belgen waren hierop voorbereid. Een batterij welke tegen het einde van het bom bardement te Veurne was aangekomen, werd bij gedeelten naar het front gezonden, zoodat de vijand er niets van merkte. De Belgische infanterie wachtte goed verborgen met geladen geweer in de vooruitgeschoven loopgraven ten Westen van Veurne terwijl ze den vijand, die in dichte gelederen aanrukte om de stad aan te vallen, tot op 1500 Meter liet naderen, voor de Belgen het vuur openden. De vijand werd hierdoor volkomen verrast en de gelederen werden neergemaaid door een hagel van granaten. De Duitschers aarzelden en vluchtten om in de smalle greppels be schutting te zoeken. Maar de Belgische gra naten zochten en vonden hem gedurende een half uur woedde de dood onder de vijandelijke gelederen. De Belgen wisten van hun succes gebruik te maken door Ramskappele weer te bezetten. De Duitschers lieten een groot aan tal van hun gewonden achter. Van Engelsche zijde. De bijzondere correspondent van de Times* meldde Zondag van de Fransch-Belgische grens: De gevechten in de omgeving van Yperen, waaraan de Britsche troepen deelnemen, zijn in de beide laatste dagen bijzonder hevig ge weest. Uit een onderschept draadloos telegram bleek, uit een bevel van den keizer aan zijne troepen, dat Yperen tegen eiken prijs moest worden genomen. Dientengevolge werd de Duitsche infanterie zonder pardon tegen de Britsche loopgraven geworpen in een wanhopige poging om door de linie der geallieerden heen te. breken. De Duitschers vielen met de bajonet aan, vier tegen één, op sommige plaatsen tien tegen een. Keer op keer werden zij door het staal der bondgenooten teruggeworpen, en al moes ten hier en daar de Britten voor overmacht wijken, hun linie bleef onverbroken. De Londensche Schotten ontvingen den vuurdoop waarbij zij zich zeer onderscheiden. Zaterdagnamiddag was een dorp, na wan hopig vechten, door de Duitschers veroverd. Het moest tegen eiken prijs hernomen worden. Deze taak werd aan de Londensche Schotten opgedragen. Om vier uur's namiddags werden zij voor den aanval naar voren gebracht. Het bevel luidde, het dorp met de bajonet te hernemen. De charge van het Schotsche ba taljon was voortreffelijk. De Duitschers werden op de meest besliste wijze uit het dorp ver dreven, dat de Britten des avonds bezetten. De bijzondere correspondent van de »Times« meldde Maandag uit het Noorden van Frank rijk Van alle kanten komt goed nieuws voor de bondgenooten. Na hardnekkig vechten, drijven wij de Duitschers gestadig achteruit. De bond genooten houden thans beide zijden van de lJzer bezet en Armentiéres is een der plaatsen, vanwaar spoedig weer een trein zal kunnen vertrekken. De berichten omtrent Duitsche ontmoedi ging en vermoeidheid, zijn zoo talrijk, dat men aan de waarheid er van niet langer kan twijfelen. Uit de manier, waarop de Duitschers hunne hulpbronnen zuinig behandelen, valt ook af te leiden, dat zjj met de vernieuwing van mond- en krijgsbehoeften moeilijkheden hebben. Het schijnt vooral moeilijk de nieuwe lichtingen te kleeden, want de hospitaalsolda ten der bondgenooten vinden menigmaal lijken ontdaan van de uniform, die voor nieuwe recruten schijnt te moeten dienen. Men hoort ook niet zelden, dat vele Duitschers op minder heldhaftige en noodelooze wijze werden ge wond. Het leven in de loopgraveu moede, steken zij een hand omhoog, om door zoo'n lichte verwonding naar de achterhoede te worden gezonden. Krijgsgevangenen gemaakt, toonen zij door het aanbieden van hooge prij zen voor voedsel, dat zij dagen lang zelfs van de minimum-voedsel verstoken zijn geweest. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 4 Nov. (Renter.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uur Op onzen linkervleugel is de toestand sedert gisteren onveranderd gebleven. De vijand heeft zich op den rechteroever der Yser terrugge- trokken. Wij hebben Lombartszijde (ten noor den van Nieuwpoort) hernomen. De Duitschers houden op den linkeroever der Yser nog slechts het bruggehoofd te Michemin (tusschen Dix muiden en Nieuwpoort) bezet. Behalve krijgs gevangenen en gewonden hebben de Duitschers veel |oorlpgsmaterieel, waaronder stukken ge schut, in den steek moeten laten. Aan de Lys worden de krijgsverrichtingen met afwisselend succes, vooruitdringen hier, terugwijken daar, voortgezet. Over het algemeen zijn echter de strijdkrachten der bondgenooten aanmerkelijk opgeschoten. Tusschen de streek van Atrecht en de Oise zijn wij in oostelijke richting, van Quesnoy in Santerre tot de heuvel van Parvilliers, voor uitgedrongen. In het centrum is het offensief der Duitschers op den rechteroever van de Aisne in de streek van Vaily, dat ons de eerste hellingen ten noorden van Vailly en Chavonne had doen ontruimen, gisteren tot staan gebracht. Een tegenaanval van onze troepen heeft ons daarna een deel van 't verloren terrein doen herwin nen. Een heftige kanonnade en verwoede aanval len der Duitschers zijn op de heuvels van Chemin des Dames en rond Reims afgeslagen. PARIJS, 4 Nov. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds De toestand onderging geen wijziging van beteekenis. In het noorden maakten wij kleine vorderin gen in de richting van Meessen (Messines). Op verschillende punten van het front heeft de vijand een hevig geschutvuur onderhouden. Vooral was dat het geval ten westen van Lens, tusschen de Somme en Ancre, in Argonne en in het bosch van Apremont. Het geschiedde echter zonder groot resultaat. LONDEN, 4 Nov. (Reuter.) Een ambtelijk verslag handelende over de jongste gebeurte nissen in België verklaart, dat de Engelsche ruiterij, hetzij te paard of in de schansen, tot TER lEliZEM VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, tor openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoeksohrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van PETER HEINRÏCH WIECKHORST, winke lier, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 10 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 2 Novomber 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1