Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Stemming mailen. Sen loffelijk besluit. MARCELLA GRACE. No. 2497. Zaterdag 15 Augustus 1914. 25e Jaargang Bekendmaking. FEUILLETON. BUITENLAND. DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latereNo 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk vei> minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Base Courant .er.chjjnt elke. Woensdag Z a M- DE JONGE, te Ter Neuzen] Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen maken bekend dat, te beginnen met Maandag, 17 Augustus a. a., het kantoor van den gemeente ontvanger zal geopend zijn iedereu werkdag, behalve op Zaterdag, van dos voormiddags 9 tot 11 uur. Het kantoor wordt gehouden ter gemeente secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. UITBETALING DER VERGOEDING - voor verblijf onder de wapenen van Militie- en Laodweerplichtigen op Zaterdag 15 Augustus a. s. des namiddags 2 ure ten gemeentehuize (Zie voor verdere toelichting de openbare kennis geving). Ter Neuzen, 14 Augustus 1914. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Voor niemand behoeft het een raadsel te zijn, op wie de verantwoordelijkheid voor dezen vreeselijken oorlog neerkomt. De late, feitelijk te late mobilisatie van een paar Westelijke rijken, bewijst wie naar den vrede streefden. Wie was gereed en op alles voorbereid? Wie zich deze eenvoudige vraag stelt, heeft het antwoord gereed. Wij wensche n geene «sympathie of anti- pathie naar eene of andere zijde te maken. Ioch dienen wij een protest te doen hooren tegen het onverantwoordelijk artikel in Zelandia van 1 Augustus en evenzeer moeteD wij op komen tegen de voorstelling door de Volkswil gegeven. Men moet niet moedwillig blind zijn voor de feiten, vooral, zooals ze zich na hét begin der vijandeljjkheden zoo duidelijk hebben voorgedaan. Met dit zachte protest meenen wij in de gegeren omstandigheden te kunnen volstaan. Den 28en Augustus moet in district VII van Amsterdam de verkiezing plaats hebben voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De rijz. Democr. Kiesvereeniging heeft het besluit genomen zich met de andere kiesverenigingen in verbinding te stellen en te zorgen, dat in deze ernstige dagen geen staatkundige strijd behoeft plaats te hebben. Het doel is den zetel voor die partij te laten, door welke deze tot hiertoe bezet was. Daar het de vacature Van Ogtrop geldt, die tot de Roomsch-Katholieke partij behoort, zou dus aan de R.-K. Kiesvereeniging de keuze van een candidaat gelaten worden? Wordt op het voorstel der Vrijz. Democr. kiesvereeniging ingegaan, dan kan op 28 Augustus de zaak door eenvoudige candidaat- stelling afloopen en kan alle politiek ge harrewar vermeden worden. Onnoodig te zeggen, dat we dit optreden van de Vrijz. Democr. kiesvereeniging onder gegeven omstandigheden met sympathie begroeten Een roman uit Ierland. ROSA MÜLH0LLAN1). 69) Terwijl zjj zicbzelve de heftigste verwijten deed, werden hare gedachten gestoord door het gezicht van eenige gestalten, die lang- zaam naderden. Toen zy naderby kwamen, kreeg zy weer eenige hoop. Het waren de mannen, die zy uitgezonden bad en zjj droe gen iets was het slechts het lijk van den vreemdeling, of was by tot baar teruggeko men om te sterven En toch, wat gaf haar ditals hy weigerde te speken Hij werd weder naar het hospitaal gebracht en in zijn bed gelegd. De dokter werd in allerijl ge- faaaid en de lijder kwam weder tot bewust zijn. Er was een ader gesprongen, en mis schien zou hij nog weken kunnen leven, aank zij den goeden zorgen van hen, die, hem bewusteloos op den weg gevonden had- »Gii zyt zeer onvoorzichtig geweest vriend zeide de dokter. „Waarom waart gij zoo krankzinnig om weg te loopen en n zeiven zoo noodeloos in gevaar te brengen?" De üuitsche opmarseh in België BRUSSEL, 12 Aug. (Reuter.) De »Soir« meldt, dat de strijd om de forten van Luik hervat is. Zij worden gebombardeerd en be antwoordden dit vuur heftig. De Duitsche troepen rukken voort om over de Maas te trekken bij Lixbe. Duitsch convooien zijn gesignaleerd in de richting van Engis, zij schijnen de Maas hoven Luik te willen overtrekken. De op- marsch der Duitscbers wordt zeer vertraagd daar de forten om Luik de wegen bestrijken] BRUSSEL, 12 Aug. (Reuter.) Volgens de »öoir« :s de toestand heden als volgt: De nacht was kalm aan het geheele front. De Duitsche cavalerie trok overal terug, behalve op een punt, waar het met de onze voeling houdt. De Duitschers schijnen een nieuwe phase van den oorlog te beginnen; de »atta- „Ik dacht, dat ik wél genoeg was om te gaan. Ik had bier al moeite genoeg veroor zaakt. Ik geloof niet, dat ik dat nu nog lang doen zal. Wat mankeert mij dokter? Het spijt my n te moeten zeggen, dat gil reeds eenige maanden in het laatste stadium vap tering verkeerd hebt. Hebt gij het wer kelyk met geweten? Door n zoo bloot te stellen als gij gedaan hebt, hebt gij uw ein de verhaast." De zieke _man dacht eenige minuten na en zeide „Zijt gij er zeker van dat bet zoo is „Volkomen zeker. Ik zon het n reeds vroeger gezegd hebben, als ik toen niet had gedacht, dat gij tijdelijk wel weder genezen kondt. Maar nu vrees ik,, dat gij geene week meer te leven hebt, ofschoon het mogelijk zon knnnen zijn". Hier viel de zieke hem in de rede en zeide Doktor, ik geloof, dat het zoo ook maar goed is. En als gij mij zegt, dat ik op het punt ben van heen te gaan, weet ik wel aat ik daar niets teeen in te brengen heb. Maar er zijn een paar zakeo, die ik gaarne in orde zou brengen. Zoudt gij mij daarom een overheidspersoon willen zenden en nog iemand, om als getuige bij eene belangrijke bekentenis tegenwoordig te zyn. Het is iets, dat later bekend moet worden gemaakt, en ik wensch alles geheel in den vorm te hebben, zoodat de justitie er niet aan tornen kan ais »k er met meer ben." que brusque* door midden België mislukte, en nu schijnen ze zich te versterken langs de ljjn van de Nederlandsche grens naar Luik alsof ze voorloopig afzien van de offensieve beweging tegen het centrum. Zij gebruiken tal van boeren en arbeiders voor het werk aan de wegen in het zuiden van de provin ciën Luik en Luxemburg, waarheen, naar zij weten, de Fransche strijdkrachten optrekken. De maatregelen schijnen aan te duiden, dat het offensief zal plaats hebben zuidelijk van de Ourthe naar de Boven Maas en Frankrijk. De Duitschers versterken zich in de straten van Luik tegen een offensieve beweging der Belgen uit de richting van Ans. Zij hervatten de beschieting der forten, ten einde zich van deze positie meester te maken ter dekking tegen een offensieve beweging op de rechter? Hank. De forten bieden beter dan ooit weer stand. Het blad voegt hierbij dat nadere berichten dienen afgewacht ter bevestiging, dat de Duitsche troepen niet zullen trachten zich tegen de Belgen te concentreeren. UIT LUIK. BRUSSEL, 12 Aug. (Reuter.) Een brief hedenmorgen uit Luik ontvangen meldt, dat de Duitsche generale staf zich geinstalleerd heeft in het klooster der Sacré Ceeur en uit vrees voor een aanval zich er barricadeert. Een sterke Duitsche cavalerie-afdeeling trok door de Rue de l'Université, in de richting van de brug bij Boverie en het station Longdoz. De Duitschers koopen zakken meel op, waar schijnlijk voor het geval zij zelf op hun beurt zouden worden ingesloten. Optreden der Duitschers. BRUSSEL, 12 Aug. (Reuter.) Volgens een bericht van de »Soir« zijn ulanen Hasselt binnengetrokken. Na op het postkantour een som van 17000 frank weggenomen te hebben, begaven zij zich naar de Nationale bank, waar zij /ach meester maakten van 2.017.000 frank. Belgische cavalerie joeg ze op de vlucht, doodde er velen en maakte eenigen gevangen. Gisterenavond heeft een eskadron Duitsche dragonders, komende uit de richting Luik, beproefd de Belgen te Aineffen te verrassen] Na een gevecht van drie uren zijn de Duit schers teruggeworpen, met achterlating van Marcella, die juist het bed naderde, stood stil en bleef hem onafgewend aanstaren. Had hij werkelijk gesproken, of was het zinsbedrog, dat haar klanken deed hooren waarnaar zy reeds zoolang dag en nacht gesmacht had. „Ja mevrouw," zeide hg, „ik ga iets voor u doen. Gg zyt goed voor mij geweest, en ik w>l ook eens eenmaal in mijn leven iemand een weldaad bewijzen." HOOFDSTUK XXV. Zonsopgiuig. Mr. O'Flaherty van Mouot Ramshackle en een tweede overheidspersoon waren weldra met een paar gerechtsdienaars bij het bed van den stervende. De verklaring, die voor hen afgelegd werd, luidde nagenoeg als volgt: „Daar ik nog maar weinige uren te leven heb en spoedig voor Gods rechterstoel zal verschijnen, verklaar ik, dat Mr. Kilmorey onschuldig is aan alle medeplichtigheid aan de misdaad, waarvoor hy tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld is. Deze veroordeeling was voornamelijk een gevolg van mijne getni- genis. Ik beken nn, dat die getuigenis valsch was; ik. James Barrett, schoot met eigen hand Mr. Gerald b french Ffont neder in den nacht van 10 Januari 188-. Bittere ondervindingen in mijne familie van de wreedheid en ODmenscbelijkbeid der laodheeren brachten mij er toe, om mij op jeugdigen leeftijd by de Fenians aan te sluiten, 153 dooden en 102 gevangenen. Aan den elgischen kant bedroegen de verliezen 6 dooden en 15 gewonden. De „Goeben" en de „Breslau" BERLIJN, 12 Aug. (Reuter.) De gepant serde kruiser »Goeben« en de kleine kruiser »Breslauc zijn op 5 Augustns na hun opera tien aan de Algiersche kust in de neutrale aliaansche haven Messina binnengeloopen, waar ze uit Duitsche stoom booten hun kolen- voorraden aanvulden. De haven werd door EngeJsche schepen, die met de Duitsche sche pen voeling hadden verkregen, bewaakt. Niet temin slaagden deze laatsten er in, den avond van 6 Augustus Messina te verlaten en de volle zee weer te bereiken. Uit begrijpelijke redenen kunnen geen bijzonderheden meer worden meegedeeld. In den loop der laatste dagen heeft een Duitsche onderzeeboot een tocht gemaakt langs de oostkust van Engeland en Schotland tot de bbetland-eilanden. Over het resultaat van dezen tocht kunnen thans natuurltik ook geen bijzonderheden worden meegedeeld. Engelsche berichten. LONDEN, 12 Aug. (Eigen bericht.) Central News bericht:- Volgens ingekomen meedeelingen wierpen de Duitschers verschansingen op en hebben zij een gedeelte van den spoorweg tusschen Luik en Leuven in de lucht doen vliegen. Twee Duitsche vliegers zijn boven Namen door de kanonnen der forten Molonne en Suarlee getroffen, zoodat zij moesten dalen, waarna zy zijn gevangen genomen. Een Engelsche aviateur, die gisteren boven lhoren vloog, werd door het vuur van de Duitsche grenswacht by Arsbeck genoodzaakt te landen en gevangen genomen hij was ge- wond aan het been. I rins Georg van Servië werd, terwijl hij toezag by het bombardement van Belgrado door de Oostenrijkers, gewond door een gra naat. Uit berichten van het Fransche depar tement van oorlog blijkt, dat de Fransche troepen byna langs het geheele front in contact zyn met den vijand. LONDEN, 13 Aug. (Officieel.) De oorlog tusschen Engeland en Oostenrijk is verklaard De Oostenrijksche gezant heeft Londen verlaten. en gedurende de laatste jaren was ik een zeer werkzaam lid van dat genootschap. In het jaar 188 werd besloten Mr. Ffont uit den weg te mimen en terzelfder tijd Mr. Bryan Kilmorey te straffen, omdat by onze gelederen verlaten bad. Wij vinden het niet de moeite waard iedereen te vervolgen, die ons ontrouw wordt maar Kilmorey's positie maakte hem eene groote aanwinst voor onze party, en toen by met ods geproken had, werd er be sloten hem onschadelijk te maken. YVy wensch- ten vooral aan zijnen invloed op het volk die zoo geheel van den onzen verschilde, paal' en perk te stellen. De party der Nationalen waartoe by behoorde, was ons steeds in den weg, ea dus werd hy in ODzen raad veroor deeld en zyn vonnis uitgesproken. „Wij wenschten echter niet te veel moorden te plegen en daarom werd er besloten, ons van Kilmorey te ontdoen, door op hem de verdenking van des moord van Mr. Ffont te laden. Het lot om die zaak in orde te brengen, viel op my. Ik lokte hem naar die plaats, ik loste het schot, dat Mr. Ffont doodde, ik bracht de politie op Kilmorey's spoor. Men verdacht een van de personen mt ons complot, dat by hem den wenk ge geven had, die hem in staat stelde, zich te verbergen, ennn, de man is dood. „ioen wy hoorden, dat Kilmorey's vonnis veranderd was, en dat hy na twintig jaar in vrijheid zon zyD, besloot bet genootschap een NAAK HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1