Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Kit dc mtii Hamer. DRANKWET. M1LIT1E~ MARCELLA GRACE. No. 2474. Zaterdag 23 Mei 1914. 25e Jaargang Zitting van den Keuringsraad. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. Nn 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 aent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant Terschjjat eiken Woensdag- eii Zaterdagmorgen bü den üitgeyer M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Taak van den Keuringsraad. Wie voor den Keuringsraad moeien verschijnen. Een roman uit Ierland. ROSA MIJLHOLLAND. 48) - „Ja lieve, dat bebt gy welalleen heeft op bet oogenblik uwe smart de overhand. Als gij den moed verliest, zou ik alleen moeten strijden. Maar ik ken u te goed, gij znlt mü niet verlaten." „Ik zal u niet verlaten." „Geef mij dan nw woord. Zeg op den dag waarop ik geioepen wordt, om ten aan- hoore van iedereen mijne verklaring af te leggeD, zal ik geen valscbe getuigenis spreken." „O God, barmhartige God I" „Ja lieve, er is een God, en Hij is barm hartig. Zeg na, wat ik u gevraagd heb „Ik zal geen valsche getuigenis spreken." „Ik zal geen valscbe getuigenis spreken," zeide Marcello werktuigelijk. „Nu zyt gjj mijne dappere lieveling. Luister naar niy, Marcelle, liefste, want wij kannen nog maar een paar minuten te zamen zjjn herinner u, dat van uwen moed op dat oogen blik veel kan afbangen. I>o waarheid is groot en de onschuld behoort moedig te zijn." Wie niet voor den Keuringsraad behoeven te verschijnen. „Als ik er ben, zal ik moedig zyB," en zy dacht, terwjjl zjj zoo sprak, dat zy er mis schien niet zou zyn, dat de hemel misschien wel barmhartig zon wezen en haar laten ster ven voor dat vreeselyke nur daar was. „Daar ben ik van overtuigd. En nn moet gy mij verlaten, lieveling. De wachter beeft al een teeken gegeven, dat de tyd om is," zeide Kilmorey, „daar bet fluiten plotseling ophield en men Bridget's sloffende gang op de steenen buiten de deur kon hooren. En Marcella, die verdoofd was door hare smart, liet zich werktuigelijk door hare tronwe huishoudster medevoeren. Toen zy weg was, bleef Kilmorey naar de plek zitten staren, waar zy gestaan had, terwyl hy meer dacht aaD de groote liefde, die hem zoo moedig had weerstaan, dan aan de overwinning, die hy behaald had, en hare gevolgen. Hy bad zynen toestand reeds lang overzien en zich op 't ergste voorbereid. Van nature bezat hy den onverschrokken moed van den Ier, die geschapen is om soldaat te zyn. Het was altyd zyne vaste overtuiging geweest, dat het levensdoel van een denkend man moest zyn het streven naar de verwezelyking van het ideaal, dat voor elk worstelend volk de weg der overwinning over stapels lyken voert. Als liet lot hem aangewezen had om te ster ven, zoo hy manmoedig in den dood zyn gegaan. Zoo bad hy een jaar geleden gedacht, en als by gereed was opgeroepen zon zyn Straf bepalingen. Nieuw geneeskundig onderzoek. geweest en alleen by de gedachte aan bet lyden zan zijne moeder, zou hy zich een oogen blik zwak gevoeld hebben. Maar nu hy zoo in zyne cel over alles zat na te denken, kwam hy tot de smartelyke overtuiging, dat in de laatste zes maanden zijn bestaan eene ongekende bekoorlijkheid voor bete gekregen bad. Het leven had de schitterende kleuren van eenen dichterlijken droom voor hem aangenomen, de schoonheid der wereld had zyne zinnen gevangen, een goddelyk licht had zyn pad beschenen, in zijn hart was een liefde ontloken, smachtte naar al dat mensebelyk geluk, dat hij vroeger slechts beschouwd had als een struikelblok, voor zwakke zielen. Terwyl hy daar zoo neerzat, met zynen elleuboog op zyne knie, zyn hoofd in zyn hand en een uur laDg (de tyd is niet kostbaar in eenen kerker) op de plek staarde, waar Marcella gestaan had, moest hy erkennen, dat het zalig was om te leven en dat de o-erwinning, die hy met zooveel moeite had behsald op de alles- vergetende liefde eener vrouw, die zoo sterk was in hare zwakheid om het kwade te doen om zijnentwil, een vreeselyke overwinnig was die hem brandde op de ziel. Hy voelde nog den drnk van hare hand haar lief gelaat zag hy voor zich het scheen alsof haar adem de lucht nog vervulde in deze kleine kille ruimte, waarin hy, de man vol levensmoed en levenskracht, was opge- liitteeliiig bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. Vrijdag is de Kamer met de behandeling der Inkomstenbelasting een heel eind opge schoten. Een goed deel van den dag was besteed aan een zeer ingewikkelde kwestie. Artikel 96 handelt over de belasting van de in Nederland gevestigde en in Nederlandsch- Indië werkzame naamlooze vennootschappen. Minister Kolkman had in het oorspronkelijk wetsontwerp voorgesteld, dat de belastbare uitdeeling dier vennootschappen zou vermin derd worden met de som, die in Ind voor de heffing der Indische inkomstenbelasting in aanmerking komt. Met die bepaling wasech ter het grootste deel der naamlooze vennoot schappen niet geholpen. Een deel dier opbrengst moet weer aan Indië worden afgedragen. Deze vennootschappen zouden dus dubbel worden belast. De heer Van Veen had een amende ment voorgesteld om dit te veranderen en de minister zelve had een ingrijpende nota van wijziging ingediend. Dat leidde tot een einde- looze discussie. In de middagpauze, die tweemaal zoolang duurde als anders, werd gelukkig de Com missie van Rapporteurs van een amendement verlost wat redding bracht. Voorgesteld werd dat voor 1 Januari 1915 een wetsontwerp sloten. Zy was weggegaan, terug in de wereld vol zonneschijn, als eene geknakte bloem, en niets dan die deur, wat hout en wat ijzer, verhinderde bem om baar te volgen en baar weder te doen opleven. Wanneer by die dear maar door was, welk een leven zouden zy dan kannen leiden in een ander land, dat niet onder den vloek lag, welke iedereen trof, die in Ierland eenig goed wilde doen zy beiden, onder den diepen blauwen hemel van Zwitserland, of in eenen bloeienden, wilden tuin in Italië, of onder eene koele, schilder achtige galerij in het zonnige Spanje; zy beiden, band in band en hart aan hart, in harmonie met al het schoone rondom hen, vervuld met dankbaarheid jegens God in zalig genot van al het schoone en zoete dat het leven biedt, alle pogingen om goed te doen, die hier op aarde met wreeden ondank beloond worden, achter zich latend en slechts het leven, het volle leven genietend, zalig genietend, al de jaren door, die hun gegeven mochten worden. De sterke man klemde in de diepste smart zijne handen in elkaar, toen hy bedacht, dat het zoo zou kunnen zyn, en nu nooit zoo zyn zon. In deze uren van beproeving verlieten bem al zyne edele denkbeelden. Te sterven voor het welzjjn van velen scheen hem minder schoon, dan te leven voor het welzyn van een van twee. Sterven Het licht der zon niet meer te mogen zien, het gerniscti der zee uiet meer te mogen hooren, de frissche TER MJZEISC Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet^ ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van JOZIAS DE FEIJTER, herbergier, wonende te Ter Neuzen voor het rechter- voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan de De Fe\jterstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 19 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de Keuringsraad voor de Inge schrevenen voor de militie, lichting 1915, dezer Gemeente zitting zal houden te Ter Neuzen, in het gemeentehuis, op Maa dag den 22 Jnni 1914, des voormiddags te 11.90 uur, voor de keHringsplichtigen voorkomende in het alphabetisch register onder de nos. 1 tot en met 10, des namiddags 1,30 uur de nos. 11 tot en met 40, op Dinsdag den 23 Juni 1914, des voormiddags 9,30 uur, de nos. 41 tot en met 75 en des namiddags 1,30 uur, de nos. 76 tot en met 97. Behalve in de hierna te noemen uitzonderingsgevallen geschieden voor den Keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor don dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1,55 M. 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op een bij Koninklijk be sluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen ver schijnen ieder ingeschrevene, die niet bij onherroepelijk geworden uitspraak van don dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen be- NAAE HET EnGELSCH VAN zwaar ingebracht of beroep ingesteld is binnen den daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn li chaamslengte en, zoo noodig aan een geneeskundig on derzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan de Com missaris der Koningin jn de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrent lichaamsgesteld- h cid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die iu vrijwilligen militairen dienst zijn, en verder: lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verscbijuiug buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rjjk gelegen iszij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden oi die verpleegd worden 'n een rijkswerkinrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de ca tegorie ouder lo. vermeld. Voor deze ingeschrevene wordt door de bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaring overgelegd. 4o die hun beroep maken van de buiten- laudsche zeevaart of van de zeevisscherij buiten slands Deze ingeschrevenen kuunen, zoo zij keuring wensohen, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bjj den Plaatselijke- of Gar nizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Com mandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van insehriiving voor do militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minBte één dag vóór 3e aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Commandant hetzij schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bjj den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de liie. voren aangegeven wijze verzoetten om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter doorziekte of gebreken buiten staat zijn voor den KeuringBraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keurings- raad vóór de slutting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit bljjkt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Keuringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of hot gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door en kel dokters djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen andere geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een an de' genees kundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo hot stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken welk van de hiervoren bedoelde ge vallen aanwezig is. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Kourings- raad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskundig onder zoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt en zich niet onderwerpt aan de meting of het genees kundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd guide». Een nieuw geneeskundig onderzoek van een inge schrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van beide geneeskundigen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Militieraad, in zijn tweede zitting in Augustus, Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uitsprauk is gedaan, bij den Militieraad, een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, ot door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend door een der onder 2o bedoelde personen, berusten op aanneme lijke in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, 'waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Yan de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De Voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdons de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingesohrevene den Voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewjjze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Ter Neuzen, den 20 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1