Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Sen beeld, dat steeds Voor oogen staat. plaatselijKe Ijtttze. Valsche Voorstelling. MARCELLA GRAGE, No. 2452. Zaterdag 7 Maart 1914. 25e Jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, FEUILLETON. Een roman uit Ierland. in de tweede loonklasse f 132,58 p. jaar of f 2,55 p. week derde vierde vijfde uwn,39„ ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij all© Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 eent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn van 1 Maart tot en met 31 October 1914. Ter Neuzen, 4 Maart 1914. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer De Muralt geniet het voorrecht, zich nog steeds in de onverzwakte belangstelling van Luctor et Emergo te mogen verheugen. Zoo vraagt thans de redactie van dat blad, naar aanleiding van eene beschouwing van den hoefijzer -correspondent van het Handelsblad, die den stat brak over de z. i. waarneembare neiging, om het liberalisme steun van de orthodoxen te verschaffen»Wat zegt Jhr. De Muralt wel van die politieke en godsdienstige kwakzalverij Dit waren woorden uit het Handelsblad. Omdat nu dit Handelsblad een critiek had uitgeoefend op het eerlijke optreden van Jhr. De Muralt bij de marinebegrooting, eene critiek, die de redactie van Luctor et Emergo als balsem op de wonde bekwam, denkt de redactie, dat dit weer 'ets is voor onzen afgevaardigde. »Wien de schoen past, trekke hem aan*, schrijft ze boven haar artikeltje. De heer De Muralt zal wei eens fijntjes glimlachen bij de idee, dat zijn beeld in waken en droomen steeds om de redactie van Luctor et Emergo heenzweeft. Wij begrijpen, dat het voor de redactie van Luctor et Emergo een vervelende zaak is, dat de heer De Muralt zich niet van de kerk afwendt. Wij herinneren ons nog, hoe van anti-rev. zijde indertijd overal werd uitgebazuind in ROSA MUL HOLLAND. 29) Het bestuur van haar huishouden gaf haar yeel te doen. Daar zy vast besloten was ooi een daa,e te zijn in den vollen zin van het woord, had zy zich allerlei boeken aange schaft over de inrichting van eene goede buisbonding, en als zij op moeilijkheden stuitte, vroeg zjj Mr. Kilmorey om raad. Daar zjj ter stond haar inkomen binnen de grenzen ge bracht had, die haar geweten haar voorschreef, richtte zjj haar huishouden daarnaar in, tot groote teleurstelling en verontwaardiging zelfs van „De O'Oooovan", zooals vader Daly hare juffrouw van gezelschap ondeugend betitelde, die van gevoelen was, dat drie nette meideD en een oude knecht eene belachelijke bedie ning was, geheel ontoereikend om de waar digheid der oude O'Keily's op te houden. Op dit punt was Miss Julia O'Flaherty het vol komen eens met Miss O'Donovan. Wel is waar, dreef het gebeele huishonden op Mount Rams hackle op eene meid, die vrij ruw en onbe kwaam waa, maar het was toch gedeeltelijk hoeveel jaren Mr. Hennequin niet in de kerk was geweest. Later bij de stijgende populariteit van dezen afgevaardigde, hoorde meD dit zoo niet meer, maar ook tegenover den heer Van Oyen werd meer dan eens geschermd met zijne z. g. vijandigheid aan den godsdienst. Zulke beweringen kon men thans moeilijk ingang doen vinden, en dan zat men ook nog met de wijziging van art. 171, welke Dr. Kuyper zoo graag zou gezien hebben ja, dat waren beroerde dingen. Jammer, dat de redactie niet eens eene spreekbeurt van Jhr. De Muralt heeft bijge woond, dan had ze zich zoo goed voor eenigen tijd over »ryst christenen® als thans met dit artikel, voor onjuistheden kunnen wachten. Wat de heer De Muralt in ons district heeft gezegd, was volkomen op zijiae plaats en niets daarvan behoeft hij te herroepen. Maar voor zekere machinaltie's heeft hij den pas afgesneden. Volkomen terecht Bij de voorstanders van plaatselijke keuze hoort men dikwijls de opmerking, dat het al leen belanghebbenden zijn, die hunne beweging tegenstaan. Niets is minder waar. Velen die geen cent in den drankhandel ver dienen, verzetten zich niettemin tegen het eenzijdig drijven, dat de drankbestrijders thans ook in ons land voeren. Het verheugde ons dat ook in het orgaan van den Volksbond tegen Drankmisbruik leden dier matigheidsvereeniging ernstig er> waardig opkomen tegen den dwang, dien men aan vele fatsoenlijke burgers wil opleggen. In een dier stukken wordt gewezen op het onrechtvaardige, dat in de eene gemeente de drankhandel zou toegelaten zijn, in de gemeente daarnaast niet, wat alleen zou maken, dat ver plaatsing van gebruik zou plaats hebben tot voordeel van de eene, tot schade van de andere gemeente. Als gemeente nabij de grenzen mag de plaats onzer inwoning hierop wel dubbel letten. Ook wordt op den gekken toestand ge wezen, dat local option het meeste kans van door geheele benden luie bedienden er op na te houden, dat hare familie zich in hui en tegeDwoordigen staat van treurige afhankelijk heid bevond. „loen wj) het doen konden, deden wjj bet ook'1 zeide Miss Julia, alsof dat een voldoend excuus was, dat de O'Flaherty's eens en voor al van alle verwjjt onthief. „Maar ik heb niet zulk eenen stoet bedien den uoodig," zeide Marcella. „Het halve kas teel is gesloten en Miss O'Donovan en ik zien niet veel menschen. Wij jagen niet en voor het oogentdik hebben wy alles, wat wij maar begeeren. f Zij had betere plannen met het geld, dat zy overhield, dan om het te besteden aau een onnoodig rijke huishouding. Maar daar zeide zij geen woord van. „De jacht is volstrekt geen zelfzuchtig ver maak," zeide Miss O'Donovan. „Toen mijn vader nog leefde, had by altijd de honden in bewaring, en daardoor kon hy aan ver scheidene menschen werk verschaffen." „Dat deed papa ook," zeide Miss O'Fla herty. „Hy had al de honden voor delaDgei jacht, totdat zijne zaken achteruit gingen." „Ik heb niets tegen jagen, als het niet over dreven wordt," zeide Marcella, en hield zichi toen stil, daar zjj niet gaarne gevaar liep iemand te kwetsen, door bare gedachten over-' dit onderwerp mede te deelen. Zy kon open hartiger tot Miss O'Donovan spreken, wier slagen heeft, waar weinig gebruik is eD het minst, waar het gebruik veelvuldig plaats heeft. Een der schrijvers in het matigheidsblad zou zelfs eene tegenbeweging op touw willen zetten van lieden, die geene belanghebbenden zijn. Onnoodig te zeggen na onze vorige arti kelen, dat het ons verheugt, dat er nog velen zijn, die het opnemen voor de persoonlijke vrijheid. Eenzijdigheid en overdrijving werken immer verkeerd. Vreemd, dat die dwang zoo vaak steun vindt bi] hen, die anders zoo hard over vrij heid roepen. Wij zijn tegen misbruik maar niet minder sterk tegen den dwang van plaatselijke keuze. Herhaaldelijk kan men in clericale blaadjes de voorstelling lezen en van clericale sprekers en debatters de tneening hooren, dat de Invali- diteitswet-Talma toch zoo veel meer aan de arbeiders zou hebben gegeven dan de koste- looze ouderdomsrente van f 2,die de heer Trpnb thans zal geven aan alle behoeftige ouden van dagen, met uitzondering van de bedeelden. Men wijst dan van clericale zijda op de veel hoogere pensioenbedragen, die de heer Talma in zijn wet gaf. Zoo deed ook de heer Regout in zijn redevoering in de Eerste Kamer. Hij vertelde, dat volgens de wet-Talma een arbeider, die geregeld premie had betaald, behalve een Invaliditeitsrente nog een ouderdomsrente zou krijgen van f 3,50 tot £4,50 in de week en dat hij door de bijdrage van den werkgever feitelijk ook f2,van xijn ouderdomspensioen gratis ontvangt. Natuurlijk gaat dat moois alle clericale ©orjranten door om de arbeiders te vertellen, hoe prachtig de wet-Talma toch wel voor hen as. Hoe is het echter in werkelijkheid De eerste 24 jaar dat de wet werkt, zal niemand een ouderdomspensioen van f 9, per week ontvangen. Een invaliditeitspensioen van f3,krijgt een arbeider, die een gemiddeld loon verdiende fortuin niet door de jacht geleden had, toen Miss O'Flaherty naar Mount Ramshackle te ruggekeerd was. „Het sehynt mij toe," zeide Marcella, „dat menschen, die anderen werk verschaften, ter wijl zjj hun eigen fortuin door de jacht laten •verslinden, over het algemeen al heel weinig jgoed doen, vooral als men bedenkt, dat zjj «eigenlijk tot niets Dnt meer zijn, als het spel vit is, en al het geld verloren is gegaan. Het jachtvermaak is goed en wel, maar een bank- Met is minder fraai. Waar zyn de menschen, die door buitensporige uitgaven verrijkt zijn Om de rente der hypotheken, die bij op zyne bezittingen heeft moeten nemen, te betalen, is JVIr. O'Flaherty verplicht byoa gebrek te lydeu, en kan hij zyne kinderen geen cent .nalaten. Zijne pachters worden uitgemergeld <eu dat geld gaat naar woekeraars. Van welke zij'de ik myn eigen plan ook beschouw, ik ge- lom* vast, dat het blijken zal het beste te zyn. Als ik afstand doe van mijn goud, hoop ik iets te Men, dat ik er voor gekocht heb, drooggemaakt land, of nette goed gebouwde huizen, waarin mijne pachters kunnen wonen, of ruimen oogst van beter zaad ian tot na toe hier gebruikt werd, of eene bloeiende vis- scherij. AJs ik mij in myn eigen hais minder rijk inricht, aal ik toe minste uit rnijae ven sters eeu fraaier uitzicht üebbeu, dan nu het geval is. Op dit a.Ucs antwoordde Miss O'Donovan van f6,tot f7,50 's weeks op zijn vroegst over 50 jaar. Om dat invaliditeitspensioen te verdienen moet men 50 jaar lang en dan nog 49 weken per jaar zijn premie in de tweede loonklasse (f 400f 600 per jaar) hebben betaald. Een hooger pensioen is alleen te verkrjjgen voor hen, die een hoog loon verdienen, na jarenlange premie-betaling. Zoo is voor een pensioen van f 3,50 noodig, dat iemand jaarlijks tusschen f400 en f 600 verdient en 48 weken per jaar gedurende 40 jaar zijn premie betaalt Toen het sociaaldemocratische Eerste Kamer lid, de heer Polak, den heer Regout voor zijn cijfers op de vingers tikte, gaf de heer Regout de volgende Iemand, die van zyn 16de tot zijn 70ste jaar minstens 40 weken per jaar premie heeft betaald, krijgt een pensioen van f2,82 in de tweede loonklasse f3,78 derde f 4,72 vierde i 5,65 vijfde >Het Volk" heeft ook deze cijfers volgens de gegevens van professor Kluyver nagerekend en komt tot de conclusie, dat zelfs deze cij fers van den heer Regout nog te hoog zijn. Het pensioen zal na premiebetaling van het 16de tot het 70ste jaar bedragen «220,98f4,28 f268,f5 15 09 »Het Volk" wijst er zeer terecht op, dat dit in werkelijkheid de cijfers niet zullen zijn, want in het practische leven begint geen werk man op zijn 16e jaar met het loon, waarnaar hij op later leeftijd in een klasse der wet zal worden ingedeeld. En dan vergete men niet dat deze cijfers eerst gelden over tientallen van jaren. Met de voorstelling van den heer Regout maakt men de arbeiders blij met een doode musch. Met de ouderdomsrente van Treub wordt al dadelijk voor hen hulp ge boden. Men vergete bovenal niet, dat de In validiteitsrente bi] de wet-Talma afhangt van het aantal betaalde premiën, eerst op later leeftijd hooger wordt en voor den arbeider, met eenen zucht, dat het duizendmaal te be treuren was, dat Miss O'Kelly zoo jong in de handen der Kilmorey's was gevallen. „Zij wordt door die radicale golf geheel meegesleept," zeide zy later tot miss O'Fla herty. Miss O'Donovan las ijverig de couran ten en hield veel van snorkende zinnen. „Ik ben overtuigd, dat er wat demacmisch bloed in hare adereD vloeit, en niet uitsluitend het koninklijke bloed der O'Keily's. Maar in den toestand, waarin ik mij bevind, moet ik ge duld met haar hebbeü, en ik moet zeggen, dat zij zeer vriendelijk voor my is, vele op lettendheden voor mij heeft en weet, wat mjj toekomt. Ik zou het niet beter kunnen hebben ik heb hier al mijne kleine geriefelijkheden juist als vroeger in myn ouders huis. Eu hoewel ik gaarne wat weer styl zou zie enz. enz. Miss O'Flaherty, die, nadat zy niet langer eene toekomstige erfgename was, minder ongenietbaar in hare zienswijze en manieren was geworden dan vroeger bewees door hare veelvuldige bezoekendat het goede dat Crane's Castle onder Marcella's beheer opleverde, voor haar ook ruimschoots opwoog tegen de eigen zinnigheid van de bewoonster. O'Flaherty toonde ook al spoedig, dat hy Miss O'Keily's beminnelijke gastvrijheid zeer waardeerde men kon hem dikwijls in zijne oude sjees het eenige overgeblevene van al de rijtuigen die vroeger de poorten Mount NAAK HET EnGELSCH VAN n

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1