Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. K«t ontwerp Ouderdomswet Van minister Treub. MARGELLA GRAGE. No. 2451. Woensdag 4 Maart 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatstuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bi) den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. v. In artikel 16 van het ontwerp wordt be paald, dat de ouderdomsrente komt ten laste van de gemeente. Het bepalen, waar of de rechthebbende zijn hoofdverblijf heeft, op bet tijdstip der aanvrage, wordt nader in bet artikel omschreven. Hier wordt namelijk uiteengezet, boe het hebben van een hoofd verblijfmoet worden opgevat. Het spreekt vanzelf, dat aan de gemeenten restitutie wordt gedaan van de bedragen der door haar aan behoeftigen uitgekeerde renten. Deze restitutie wordt in artikel 17 omschreven. Dat artikel luidt Iedere gemeente ontvangt jaarlijks over bet afgeloopen kalenderjaar van het Rijk een vergoeding, waarvan het bedrag door Ons wordt vastgesteld. Die vergoeding bedraagt 50 gulden per hoofd voor ieder, die op 31 December van het afgeloopen jaar in de gemeente hoofd verblijf had en den leeftijd van 70 jaar bad bereikt of overschreden met dien verstande, dat geen rekening wordt gehouden met per sonen lo. die zelf of wier echtgenoot over het op evengenoemden dag loopende belastingjaar waren aangeslagen in de inkomsten- of de vermogensbelasting 2o. aan wie op genoemden dag een ouder domsrente ten laste van het Rijk of een rente op grond van artikel 369 of artikel 370 der Invaliditeitswet was toegekend 3o. die op genoemden dag opgenomen waren in door Ons aangewezen gestichten of andere instellingen, waar, al of niet uit sluitend, bejaarde lieden worden opgenomen, en niet gedurende de twaalf maanden, on middellijk voorafgaande aan de opneming, in de gemeente hun hoofdverblijf hadden. Binnen vijf jaren na het tijdstip van in werking treden van artikel l wordt een voorstel van wet tot herziening van dit artikel ingediend. Wij achten het van minister Treub goed gezien, dat hij de uitkeering van de ouder domsrenten op deze wijze aan de gemeenten wil opdragen. In artikel 21 wordt uitdruk kelijk bepaald, dat de gemeente heeft te be- Een roman uit Ierland. ROSA MULHOLLAiYD. 2S) Een klagend gemompel der vrouwen, toen zii hare gebeden uitspraken, volgde op de aankondigingnog lang na kerktjjd stonden verscheidene groepjes op het marktplein over de aanstaande gebeurtenis te spreken en oud en jong keerde dien namiddag met een be zwaard hart naar huis terug. Zjj waren er vast van overtuigd, dat de nieuwe stand van zaken erger zon zjjn dan de oude, en zelfs vader Daly's stilzwijgen over het karakter en de plannen der nieuwe landvrouw voorspelde hun niets goeds. Als bjj in staat geweest was, iets goeds van haar te zeggen, dan zou hjj het zeker gedaan hebben. Zijne geheele preek handelde over gedold in het lijden en vertrouwen op Godhet was juist zulk een preek, als hij altjjd hield, wanneer bet gras niet wilde drogen en de aardappeloogst mis lukte, of als iemand van gebrek stierf, of uit zijn huis gezet werd. Op den vastgestelden dag waren allen op weg naar Cranes Castle, namelijk alle hoofden oordeelen, of een rente al of niet moet worden uitgekeerd. Deze regeling met het bij- behoorend hooger beroep is ioderdaad uitnemend. De gemeente toch, zal beter dan een centraal bestuur, in Amsterdam of elders, de vraag kunnen beoordeelen of iemand behoeftig is al of niet. Alleen de naaste omgeving zal kunnen uitmaken, of iemand, zooals in artikel 28 woidt bedoeld, misbruik maakt van sterken drank, waardoor, al is hij behoeftig, toch verstoken blijft van een uit keering. De ouderdomsrente die thans, volgens artikel 369 der invaliditeitswet Talma, aan ouden van dagen die loonarbeiders zijn geweest wordt uitgekeerd, wordt geheel toegekend en ver strekt door de Rijksverzekeringsbank deze be dient zich hierbij wel is waar van de plaatse lijke rentecommissiën, maar de arbeid voor het nader onderzoek en het doen der uitkee- ringen, met den geweldigen administratieven rompslomp, er van, komt bij het centraal punt, namelijk de Rijksverzekeringsbank, terecht. Door de voorgestelde regeling van minister Treub echter wordt de door velen zoo gewenschte decentralisatie bereikt. Wij schreven hierboven reeds, dat de ouder domsrente ten laste der gemeente komt en dat deze weer restitutie van het Rijk krijgt. De uitwerking van dit beginsel in het wets voorstel Treub, achten wij niet geheel goed. In de toelichting behoorende bij het hierboven atgedrukt artikel 17 wordt voorgerekend, dat de gemeenten door de voorgestelde regeling, niet zullen worden geschaad. Mocht dit in sommige gevallen zoo bljjken te zijn, zoo leest men, dan kunnen deze ge meenten een extra uitkeering van het Rijk krijgen. Let wel, zij kunnen die krijgen, doch de zekerheid geeft de wet niet. Het bezwaar nu is, dat de gemeente-besturen het aantal rentetrekkenden zoo laag mogelijk zullen zoeken te houden, omdat zij daarbij finantieel belang hebben. Het beroep, dat een aanvrager van "ouder domsrente bij weigering op Gedeputeerde Staten heeft, neemt dit bezwaar slechts ge deeltelijk weg. Intusschen wij achten dit bezwaar tegen het ontwerp niet overwegend en wij erkennen gaarne, dat in de voorgestelde regeling groote voordeelen schuilen. van huisgezinnen of dat lid van het gezin, dat als woordvoeder voor de geheele familie op moest treden. Crane's Castle lag oogeveer een mijl van Inisheen afde voorgevel was, naar de zee gekeerd en achter bet huis ver hief zich een vrij hooge berg. Het was een vreemdsoortig, oud gebouw, met dikke, grijze muren en kleine smalle venstershet zag er juist zoo uit, alsof de kraaien er in den schoor steen genesteld hadden van den dag af dat zij uit de ark kwamen. Van binnen was er echter veel in veranderd eenige zachte le vendig gekleurde kleedjes op de steenen der groote vierkante vestibule en een vuur onder den haard om de vochtigheid te verdrijven, waren de voorboden van een vrooljjk interieur. De verschoten, uitgeslagen gordjjnen en kleeden waren met al het stof, dat er in zat, verwijderd en de eens sombere en vervallen kamers waren zoo smaakvol behangen, ge schilderd en gemeubeld, dat men nergens liever zou vertoeven en uitrusten. In het salon zat de dame, die tot gezelschap bij Marcella was, eene statige, knappe vrouw, die hare bor duurnaald hanteerde met het air van eene ont troonde koningin en nooit naliet de bezoekers er aan te herinneren, dat zjj, eene der O'Do- uovans" was. De laatste vorstin van eene dynastie, die door hare onderdanen van den troon gestooteu was, kon met niet meer waar digheid over haar ongeluk spreken dan Miss O'Donovans over het gemis van baar jaar- In artikel 7 van de wetsvoordraebt, wordt het bedrag der uitkeeringen geregeld. Het artikel luidt als volgt De ouderdomsrente bedraagt 104 gulden per jaar. Echter bedraagt zij voor echtge- nooten, aan wie beiden een ouderdomsrente is toegekend, voor ieder 78 gulden per jaar. Tegen de hooge leeftijdsgrens die in artikel 1 wordt omschreven, zoowel als tegen de te lage uitkeeringen in bovenstaand artikel om schreven hebben wij inderdaad ernstig bezwaar. Wij zouden willen vragen Wie durft die uitkeeringen voldoende achten Wie kan met de hooge leeftijd genoegen nemen Wij zijn overtuigd, dat èn de voorstanders èn de tegen standers èn de minister, jaeen ieder zal moeten toegeven, dat beide grenzen veel te wenschen overlaten. Toch moeten wij, warme voorstanders van de staatspensioenneering, voorzichtig met onze wenschen zijn, en niet de kip met de gouden eieren gaan slachten. Wij kunnen niet, evenals de politieke slim- melingen zonder verantwoordelijkheidsgevoel, den eisch van een uitkeering van 6 a 7 gulden in de week, en den eisch van een 60jarigen leeltijdsgrens doen weerklinken. Wanneer wij voor een volksvergadering hoorden uitrekenen dat een regeling met dergelijke grenzen 60 a 70 millioen gulden per jaar zou kosten en wij hooren hierbij van zekere zijde den uitroep zooals wij in de verkiezingsdagen meermalen hoorden dat er geld genoeg in Nederland was en dat dit bedrag best kon worden op gebracht, dan hebben wij steeds onze schouders opgehaald. Tot dergeljjke kringen van voor standers van staatspensionneering wenschen wij niet te worden gerekend. Wij herinneren er daarom met genoegen aan hoe in de ver kiezingsdagen de heer De Muralt o.a. te Axel ons verzekerde, dat het al heel mooi zou zijn, indien op 70jarigen leeftijd een rijks daalder kon worden uitgekeerd aan hen die het noodig hebben. Wel voegde onze toen malige candidaat er bij, dat er geijverd moest worden voor een uitkeering van 2,50 op 65jarigen leeftijd, maar hoe Jaag, ja hoe veel te laag hij het bedrag ook vond, men moest desnoods een uitkeering van ƒ2 op 70jarigen leeftijd maar aanvaarden, als het na strijd bleek dat niet anders kon. In elk geval moet het beginsel van staatspensionneeiing in onze wetgeving worden vastgelegd, dan is er heel veel gewonnen, zoo verklaarde onze candidaat. ljjksche inkomen. Daar haar lot inderdaad treurig was, werd zjj door hare vrienden met de meeste teeder- heid behandeld, en terwjjl Marcella in naam hare diensten aannam, behandelde zjj haar met al de onderscheiding, waarop Miss O'Donovap, niettegenstaande bare armoede, in haren trots aanspraak maakte. Marcella bad van de bibliotheek, waarin tot nog toe de „Almanac de Gotha," Burke's „Landed Gentry" en een aantal ingebonden deelen van d9 tijdschriften aan wedrennen en paarden ge wijd de grootste versiering der kasten uit gemaakt hadden, haar bijzonder heiligdom gemaakt, en hier wachtte zjj op dien bewusten Julidag bare onderhoorigen af. Zij, die reeds vroegtijdig gekomen wareD, mochten plaats nemen in de vestibule, terwjjl de eerstaange- komene bjj de nieuwe meesteres werd toegelaten. Zij kenden die deur der bibliotheek maar al te goed, want zjj waren er nooit anders dan met een angstig hart binnengegaan. Hij, die ditmaal het eerst binnenkwam, bemerkte terstond, dat er veel in veranderd was. Aan het einde der kamer bevonden zich we!, even als vroeger, de twee smalle hooge ramen, maar in de vensterbanken stonden donkere vazen, gevuld met fraaie gele lelies, die in de zon schitterden en aan ie sombere nissen licht en kleur gaven. In de schaduw, tusschen de roodbruine gordjjneD, zat een dame. Zjj had het hoofd afgewend en de arme pachter kon Het standpunt, toen door de heer De M. ingenomen, lijkt ons nu nog het eenige goede. Het wetsontwerp Treub zal eenmaal wet ge worden een jaarlijksche uitgave vorderen van 14.000.000 zegge: veertien millioen gulden! Wanneer wij nu de berooide schatkist zien die niet door de rooien maar door de zwarte clericalen ons werd nagelaten, dan vragen wij ons af, waar moet het heen Wij zitten met onze militiewet van den christe- 1 ij ken minister Colijn, die het contignent van 17.000 man bracht op 22.000 man met alle nare financieele gevolgen er van. Bezuiniging op militaire uitgaven schijnt onmogelijk. Moeten wij niet een eeresalut brengen aan de onderteekenaren van het wetsontwerp Treub, zij die het aandorsten, om met een staatspen sionneering aan te komen, die een dergelijk hoog bedrag jaarlijks van de schatkist zal opeischen. Op afbetalingVrijzinnigen nu aaneenge sloten blijven en niet te veel gemord. Het ministerie moet gesteund, om met hem, de staatspensionneering voor ons land te verzekeren. Het artikel 7 dat voorschrijft om aan ge huwden niet meer uit te keeren dan elk 78 per jaar, moet naar het ons voorkomt iri elk geval worden gewijzigd. Men versta ons wel in elk geval moet »getracht" worden meerdere artikelen te verruimen en te verbeterenmaar wij willen hier zeggen, dat aan de wijziging, tan artikel 7, voorzooverre betreft de bepaling ten opzichtte der gehuwden met hand en tand moet worden vastgehouden. Het is toch onbillijk, om aan een behoeftige man en vrouw, die ongehuwd samen wonen, 4 gld. per week uit te keeren, terwijl aan een behoeftig gehuwd paar slechts 3 gld. per week wordt uitgekeerd. Behoeftige broeder en zuster, twee behoeftige broeders of twee zusters die samen wonen krijgen telkens 4 gld. in de week, alleen de beide gehuwde oudjes 3 gld. per week. Een straf alzoo op het hu welp k De besparing door deze bepaling verkregen is inderdaad niet groot Wij hebben aan de hand van het medegedeelde in de memorie van toelichting op bldz. 9, eens nagerekend, hoe groot die besparing is en kwamen tot een bedrag van „een paar tori' per jaar. Het komt ons voor, dat de minister dit bedrag, bij wijze van amendement wel in de wet zal willen brengen. haar gezicht niet zien. De kamer was vol bloemen, de meubels waren dezelfde als vroe ger en toch zagen zjj er gansch anders uitde man keek om zich heen en een oogenblik schoot hem bet denkbeeld door bet boofd, dat de nieuwe landvrouw misscbien evenveel van de vorige verschilde, als dit vriendelijke vertrek van de oude sombere biblio theek. Toen keek bjj nog eens naar de dame en zag Marcella, die hem vriendelijk toelachte. „Gjj ziet, dat >k uwe landvrouw geworden bengij moet bet maar met mjj zien te stellen. En nu beginnen wjj met onze zaken -- wat hebt gij mij te vertellen zeide z«- Daar verscheen vader Daly, die zich van genoegen in de handen wreef en lachend zeide „Nu Jonh Lynch wat zegt ge er van Ga nu uwen buren maar eens vertellen, welk eene harde meesteres Distresna gekregen beeft." Een paar minuten later was de kamer vol menschen, die zich om Marcella verdrongen bare band trachten te vatten en hunne „cead mille failthes" en zegenbeden over baar uit stortten. Het duurde geruimen tjjd, voordat de eerste opwinding voorbij was en er tot de zaken overgegaan kon worden. Dien ganschea dag en nog menigen dag daarna zat Marcella daar tnssehen de gele lelies, naar alle bezwaren te luisteren die haar werden meegedeeld hulp belovende rechtsprekende de pacht omvangende en nieuwe huurcontracten sluitende. Nadat TER lELZEISd VOLKSBLAD. NAAR HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1