Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ytrinacf ingen aan het Verleden. Kabinetsformatie Van 3908. MARCELLA GRACE. No. 2443. Woensdag 4 Februari 1914. 25e Jaargang. FEUILLETON. Een roman uit Ierland. Gemeenteraad van Ter Neuzen 1 de veek ader van i tot ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS Telef. latere. No 15. Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiker. Woensdag - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het Algemeen Handelsblad achtte zich ge roepen onzen afgevaardigde Jhr. De Muralt eene afstraffing toe te dienen. Waarom De lezers zullen zich herinneren hoe de Minister van Marine over het mogelijke af stemmen van een begrootingspost voor herstel van een tamelijk minderwaardig schip een «onaannemelijk" deed hooren. Dit «onaannemelijk" naar aanleiding van zoo'n onbeduidende zaak wekte met recht bij velen ontstemming. Niet alleen de socialisten deden zich hooren, maar ook onze afgevaardigde en Dr. Bos. Nu kwam de heer De Meester als voorzitter der Unie-liberalen verklaren, dat Jhr. De Muralt alleen voor zichzelven gesproken had. Er was niets tegen die verduidelijking. Maar de hoefjjzercorrespondent van het Algemeen Handelsblad had zich gerust wat mogen inbinden. Jhr. De Muralt heeft zich geuit, zooals hij zich heeft doen kennen in de verkiezingsdagen, iemand van een eerlijke inborst, die open en rond voor de zaak uitkomt, daarbij iemand van temperament, kortom iemand, die «geen duivel op zjjn hart kan smoren», om de in onze streek veel gebruikte spreekwijze aan te halen. Wij kunnen dan ook verzekeren, dat zijn optreden, waarin misschien te weinig «politiek» zat, door de kiezers misschien juist om die reden ten zeerste gewaardeerd wordt. De redactie van Luctor et Emergo ver kneukelt er zich in, dat het Handelsblad, o.i. ongemotiveerd, van leer trok. Dat verstaan wij. Luetor et Emergo heeft geene aangename herinneringen van haar optreden in de ver kiezingsdagen. En zooals Roodhuijzen lang eene nachtmerrie bleef voor het blad, zoo zal ook De Muralt niet gauw in vergetelheid raken. Wat nog zoo'n slecht teeken niet is. De oud-minister Heemskerk schrijft het volgende in de (a.-r.) »Rotterdammer« Zeer dikwijls kan men in de Standaard ROSA MULHOLLAM). 20) Ons landschap bestaat uit een oneindig aantal mereD, rivieren, baaien, die door frisschen weligen plantengroei aan elkaar ver bonden zjjn en elk met mos omzoomd meertje, elke poel, elk kronkelend stroompje weerkaatst de wolken, die er boven drjjven, en weerspiegelt een stuk van den helderen, blauwen hemel, zoodat de aarde letterlijk hemel wordt, en het dikwjjls is alsof wij de maan en de zon niet alleen boven onze hoofden, maar ook ouder oDze voeten zien opkomen en ondergaan. Geen wonder, dat wjj in een land, zoo vol met grillige mist-effecten en bedriegelijke watervlakken, waar heldere zonneschijn en sombere wolken elkaar elü oogenblik afwis selen, by iedere schrede feeën, elfen en geesten tegenkomen, die ods aanstaren uit de meren en grotten en uit de kloven in de bergen tot ons nederdalen. Het is dus niet meer dan natnorlijk, als wij hen op den rand van eeuen vijver zien zitteu, wanneer de schaduwen in de schemering lezen, dat het tusschentijds optreden van het Kabinet oorzaak is geweest van grpote moei lijkheden. Men zal wellicht kunnen verstaan, dat ik over de moeilijkheden waarmede het vorig Kabinet had te kampen en de oorzaken daarvan eene meening heb, die eemgszins afwijkt van die van de Standaard en dat ik die meening ook wel zou kunnen toelichten indien ik daartoe vrijheid vond. Met het oog daarop zou er iets voor te zeggen zijn, dat niet tel kens over deze aangelegenheid eenzijdig tot het antirevolutionair publiek werd gesproken. Toch zal ik mij niet tot polemiek laten verlokken. Liever laat ik maar wat pijltjes op mij afschieten. In de driestar «Ongezonde politiek» in de Standaard van Woensdag 28 Januari, No. 12822, staat nu echter iets, dat al te onjuist is om het zonder rectificatie te laten, namelijk «Het Kabinet-Heemskerk toch zag zich toen genoodzaakt, de liberale Ministers van Oorlog en Marine over te nemen uit het liberale Kabinet, en hiermede in den Ministerraad 1/i van het Kabinet op verkeerd fundament te doen rusten.» Inderdaad ik zag mij genoodzaakt den vice-admiraal Wentholt uit het Kabinet-de Meester over te nemen, maar niet omdat het een tusschentijdsche formatie was. Maar de minister van oorlog? Het Kabinet- Heemskerk trad op, omdat de begrooting van den minister van oorlog, generaal van Rap- pard, verworpen was, en het zou genoodzaakt zijn geweest daarom dien minister over te ne men Ik ben overigens nog steeds erkentelijk aan den generaal Sabron die nimmer gepoogd heeft op eenigerlei wijze het Kabinet tegen te wer ken in het volgen van de politiek der rechter zijde. Zitting van 3 Februari 1914. Voorzitter de heer Huizinga. Aanwezig alle leden behalve de heeren Wieland en Moggré. 1. De notulen van vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Waarna de Voorzitter het| woord geeft aan den Secretaris, die mededeelt, dat hij of scherper wordeD, als wij hunne avondklokjes hooren luiden, wauueer de zon in vuurgloed ondergaat achter de toppen der boomen, of als wij ben gesluierd en in gepeins verzonken langs den weg zien zweven, dien de kieviten over het sombere moeras genomen hebben, of de punten hunner lansen in het maanlicht zien schitteren achter de kreupelboschjes aan den oever der rivier. En men kan het ons niet kwaljjk nemeo, als wjj er heB van verdenken, door het sleutel gat te kruipen om aan onzen haard te zitten, wanneer wjj slapen of als wjj in het vroege morgenuur ontwaken en de horens van den elfeDjaebt hooren weerklinken en hunne tonen flauw tegen de bedauwde, purperen toppen der heuvels hooren weerkaatsen. Bryan Kilmorey had eiken ruwen met mos begroeiden steen lief, dien hjj op zjjnen weg voorbijging, eiken diamanten 'waterdroppel, die hem tegenblonk op zjjn pad over moerassen en poelen, eiken eenzamen boom, die op een of anderen hoek van den straatweg het om- gebouwen wond, waartoe hij eens behoord had, stond te betreuren. Hjj kende alle elfen en feeën even goed als de waterleliën in de rivier, de wuivende pluimen van het riet en de gril lige vormen van het hakhout, dat maar even boven bet vochtige groene mos uitstak. Soms, als hjj in de scuemeriDg tbnis ronddwaalde, terwjjl de roerdomp klaagde en de vleermuis om zjjn hoofd fladderde, en het haast als van ten der ambtenaren nimmer gezegd heeft, dat als de raad de voorgestelde pensioenregeling aannam, zij niet om verhooging van tractement zouden vragen. Dit zou geheel in strijd zijn met zijn karakter om uu toch om verhooging te vragen. De Voorz. spijt het, dat de woorden, ge sproken in een afdeelingsvergadering, niet zijn opgeschreven. Nu kan hij alleen verklaren, dat zijn woorden die bedoeling niet hebben gehad. De heer De Jager spijt het dat de secre taris, hetgeen hij nu zegt, niet direct in be doelde afdeelingsvergadering heeft gezegd. Aan de orde komt: II. Ingekomen stukken a. bericht van de heeren J. A. Tazelaar en S. van Rees, dat zij de herbenoeming tot com missaris der gemeente brandweer aannemen b. bericht van de heeren L. J. de Vries en J. Risseeuw, dat zij de herbenoeming tot le en 2e secretaris der gemeente brandweer aan nemen c. bericht van Ged. Staten met goedkeuring van het kohier No. 1 van schoolgeld M. O idem M. U. L. O. idem suppl. kohier M. U. L.O. en idem suppl. kohier Hoold. Omslag. d. bericht van Ged. Staten met goedkeuring van het raadsbesluit betreffende pensioenen gemeente ambtenaren; e. bericht van Ged. Staten, dat de reclame tegen hun aanslag in den Hoofd. Omslag van K. Hamerlink en A. Meijer is teruggebracht van de 17e naar de 12e klasse. dat vernietigd zijn de aandragen van Wed. Mels Leunis en D. van Wijck. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een adres van de tele- grambestelster Marie Goossen te Sluiskil, met verzoek evenals het vorige jaar het verschil tusschen haar tractement en de door het rijk voor haar betaalde gelden te mogen ontvan gen. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. III. Adres van den centralen bond van Transport- en havenarbeiders met verzoek te willen bevorderen, dat ook te Ter Neuzen een goed geregelden geneeskundigen dienst in 't leven wordt geroepen. De Voorz. stelt namens B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen en ter zelf sprak, wanneer men verwachtte een door zichtige gestalte met menscheljjke vormen uit de rotsspleten te zien stappen, of onder de krnin der ruiscbende wilgen te voorschjjn te zien komen, had hjj bjj zich zeiven gedacht, dat, svanneer al die Ierscbe wateren droog gemaakt werden en de Iersche pacht minder hoog werd, die liefelijke elfen-bevolking uit deze bekoorljjke, maar onvruchtbare wilder nissen gezamenljjk zon verhuizen naar een andere plek op aarde, waar nog steeds de mist uit vochtige moerassen, begroeit met gepluimde riethalmsn, opstjjgt, en in de hersenen van een hongerende, wegkwijnende bevolking dringt, om daar allerlei visioenen in het leven te roepen. Bjj het eerste sprenkelen van kooro, wjjn en olie zouden de elfen ongetwijfeld ver dwijnen en ofschoon hun landheer (want dat was hjj over dat volkje, dat zjjne boomen en zjjne naakte, grjjze rotsen bewoonde) dien uittocht der geesten zeer zon betreuren zou hjj toch gaarne de poorten van den morgen ontsluiten, die bem zon doorlaten welke geen ander voegsel behoeven dan den dauwdrop, om plaats te maken voor den zaaier en den maaier, voor de hand die den aardappel zon poten op de plek waar nu de nachtschade groeide en twee grashalmen zon doen ont kiemen, daar, waar er zich nu maar één ver hief. Maar voor het ongelak scheen de schei ding tusschen de elfen en hunoen landheer gelegenen tijd daarop terug te komen. Voorts deelt hij mede dat door dr. Buysse een cursus is gehouden over de eerste hulp bij ongeluk ken en dat er thans opnieuw wordt onderhan delt over het houden van een dergelijke cur- ros waar dr. Buijze toe bereid is. Dhr. De Jager vindt het verzoek te be scheiden om dat zoo maar voor kennisgeving aan te nemen. De Voorz. merkt op, dat op iedere boot die aan de losplaats komt een verbandkist aanwezig is, evenals aan het station. Op ieder punt kan toch geen verbandkist geplaatst worden, bovendien is niet dadelijk een persoon bij de hand die er mee om kan gaan. Dhr. De Jager dunkt, dat het toch over weging zou verdienen een telefoon aldaar te plaatsen. Aan de werkgevers kan die wenk worden overgebracht. Dhr. Van Borssum Waalkes wijst er op, dat het adres wel wat eenzijdig is. Iedere zeeboot heeft-een verbandkist aan boord zooals je maar kan wenschen terwijl aan het station een telefoon is, die bij een ongeluk wel ge bruikt zal worden. Het station is zoowat het centrum. Maar iets anders is het voor de schippers, die aldaar of verder aan het kanaal moeten lossen. Dhr. Lensen wijst er op, dat op iedere boot die tusschen Sluiskil en Ter Neuzen lossen of laden moet, een verbandkist aanwezig- is en op die boot allicht een persoon is die daaruit hulp kan bieden. Maar de kleine schepen, die pe^n, guano, enz. lossen of laden, daarvoor zouden de bevrachters moeten zorgen. Alles kan toch niet van de cargadoors komen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De Voorz. deelt alsnu mede, naar aanleiding van het gezegde van dhr. D. Scheele in een vorige vergadering, dat er na de inwerking stelling van de pensioenwet door het Burg. Armb. kortingen van de bedeelden plaats hebben, eenige cijfers mede, waaruit blijkt dat daarin een waarborg ligt, dat reddijker wijze gedaan is wat gedaan kon worden. IV. Verzoek van den gemeenteraad van Hoek, om instemming te betuigen aan het adres van den Minister van Oorlog tot ver betering van den toegangsweg tot de gemeente. De Voorz. deelt mede dat het gaat over den toegangsweg aan de Sassche poort. In nog niet op handen te zijn, want nog steeds misten de kinderen der menscheid die het bewoonden, het noodige voedsel. Tegen het einde zjjner reis had hjj gele genheid al de wonderen van den zonsondergang op te merken, terwjjl hjj de eene schilderach tige vallei na de andere doorreed, de eene bergkloof na de andere achter zich liet en hier een dal, daar een open moerasland door trok. Evenals een blanke ziel door de vlammen van het vagevuur, ging hjj door de vurige vlam men, die de groene valleien dreigden te verteren en de bergen tot aan hunnen grondslag wilden versmelten. Eerst was het een gonden glorie- schijD, die van den hemel neerdaalde, en door zjjn schitteren bijna verblindde, toen werd het geel rose, en het rose vuurrood, totdat de vnren achter de bergen geblnscht waren en valer tinten de brandende aarde en lucht kwamen afkoelen. Juist toen de atmosfeer frisscher begon te worden, had hjj den top van oenen vrjj steilen heuvel bereikt, en begroette een tooneel vol woeste schoonheid en grootschheid zjjn oog. Daar, op een klein eilaod, in een donker meer, verrezen de gevels en schoorsteenen van het huis zjjner moeder. Hjj kon den rook zien van den haard, waaraan hjj over eenige oogenblikken zou zitten en de boot waarmee bij Daar het eiland zon oversteken, lag nog aan een oever. Op de kost aan den overkant van het eiland verhief zich een hooge berg, T VOLKSBLA NAAK HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1