Transpireerende Voeten Zomersproeten ver- BUITBILAND. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. nederland en belgie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. TER NEUZEN, 12 JUNI 1929. rechtszaken. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Verkrijgbaar in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. betreuren slaahtoffers, die gevallen zijn, is toch inderdaad een ernstig feit voorgekomen. A1 is de overval dan ook slechts geschied door vrijbuiters, is niettemin de hoofdstad van een Nederlandsche kolonie veroverd. Dit is iets dat grooten afbreuk moet doen aan bet pres tige van Nederland, als koloniale mogendheid. Men stelle zich voor, dat men voor ,,Willem- stad" eens ,,Batavia" zou moeten lezen. Wei is er verschil tusschen die steden en tusscben Oost- en West-Indie, maar in bet wezen der kwestie is er tocb geen verscbil. Curasao, bet grootste eiland van de Eilan- den onder de Wind, beeft een oppervlakte van 500 virkante K.M,, ongeveer van de Nederlandsche provincie Limburg. Het heeft een diepe, veilige en gemakkelijk te bevaren haven voor de groote vaart, de haven van Willemstad, die ads overscheephaven en als olie- en kolenstation in West-Indie van groote beteekenis is geworden. De sterkte van de bevolking van Willemstad bedroeg 1 Januari 1928, 19061 zielen. Van de voortbrengselen van het eiland noe- men wij: oranjeappelen, waarvan de bekende oranjeschillen voor likeurfabricatie worden vervaardigd. Verder pbosforzure kalk, waar van er in 1927 108.881 ton werd uitgevoerd. De op Curagao gebouwde seboeners hebben een goeden naam. Op bet eiland vindt men een ijsfabriek en een struisvogelpark. De Nederlandscb-Indiscbe Gasmaatschappij beeft hier ook baar inrichtingen. Ze levert de elec- triciteit van bet eiland. De waarde van den invoer op Curagao bedroeg in 1927 f 13.509.800 De uitvoer bedroeg in het zelfde jaar 13.412.700. De doorvoer van de haven van Curagao bedroeg in 1927 13.708.300. Een onderhoud met kenners van Curagao. De N. R. Crt. vemam, dat de geheele mu- nitie- en wapenvoorraad op Curagao door de Venezolaansche bende is geroofd. Kenners van de Curagaosche toestanden verzekerden, dat men in Den Haag reeds eenigen trjd wist, dat er op Curagao en van den Venezolaanschen kant iets broeide. Cu ragao telt vele uitgeweken Venezolaansche burgers zelfs Castro heeft er in zijn jeugd gewoond die voortdurend relaties met bun vaderland onderbouden en de oproerige ele- menten aldaar op de hoogte stellen van de toestanden op Curagao, dat slechts op 3 a 4 uur stoomens afstand van de kust van Vene zuela ligt. Dat men in Venezuela het op de Nederland sche munitie voorzien zou kunnen hebben, al- thans Curagao zou gebruiken als basis voor ondememingen tegen de Venezolaansche re- geering, was bij bet departement van kolonien niet onbekend, zeide men ons. Er lag heel wat wapen- en kruitvoorraad uit den trjd, dat er nog een gamizoen lag. Bewijs voor bet feit, dat men in Den Haag al meer voor de een of andere onbehoorlijkheid van Venezolanen ge- vreesd heeft, is bet uitzenden van een tor- pedojager een paar jaar geleden En beeft ook niet anderhalf jaar geleden bet plan be- staan, een groot detachement mariniers naar Curagao uit te zenden? De groote fout van regeeringswege ge- maakt, acbten de zegslieden de vermindering van bet gamizoen op Curagao. In 1908, toen de ,,Gelderland" in de West-Indische wateren geweest is, lag er zelfs nog eenige artillerie. Voorts bestond bet gamizoen uit een com- pagnie van ruim twee honderd man infanterie, die langzamerband was ingekrompen tot 150 man. Daama is het gamizoen gebeel opge- beven en vervangen door een detachement mi- litaire politie. Overdreven bezuiniging, zoo meenden de kenners van Curagao, is de oor- zaak geworden van dezen aanval, waaronder ons prestige weer ernstig beeft geleden. Bij informatie ten kantore der Bataafscbe Petroleum Maatsobappij, die, gelijk bekend, aangedrongen op versterking van de militaire bezettinig. Doch tevergeefs. Ik beschikte er over ongeveer honderd man totaal ongeoefen- de manschappen, voor de helft inlanders, voor de andere helft Europeanen. Nocb prak- tische noch tbeoretische oefeningen werden er ooit gehouden. Ik geloof niet, dat de toe- stand onder mijn opvolger, kapitein Borren, veel veranderd is. Wei is er een reorganisa- tie tot stand gebraoht, waardoor wat vroeger zuivere infanterie was, nu z.g.n. politietroepen is geworden. De menschen moesten volgens de nieuwe voorschriften, die dezer dagen pre- cies een jaar geleden werden ingevoerd, in de stad politiediensten vervullen. Daartoe zou- den zij worden uitgerust met een revolver en een klewang. Vroeger waren er alleen lange geweren. De kazerneering was in mijn trjd alleronge- lukkigst. Alle manschappen waren gehuis- vest in een oud fort, het z.g. Waterfort aan den ingang van de haven. Dat was een schier onboudbare toestand, aangezien er verscbil- lende getrouwde mannen onder waren. Hoe- wel ik het niet zeker weet, moet ik wel aan- nemen, dat er sedert mijn vertrek een gebouw is opgerioht, waarin de troepen zijn gelegerd, want ik kan niet gelooven, dat de toestand zooals ik hem gekend beb, en die alles te wen- scben liet, nog gehandhaafd is. Het fort Am sterdam deed niet meer als zoodanig dienst, doch was als officierswoning ingericht. Deze twee forten liggen ter reohterzrjde van de St. Annabaai, dus op Pietermaai. Het Rif- fort, dat aan de overzijde ligt (Otrabanda), is practisch gesproken verlaten. Beide stads- deelen worden, zooals u weet, door de Emma- brug verbonden, zoodat men spoedig in Otra banda hulp kan bieden als er gevaar dreigt. Maar het grootste bezwaar is, dat men over veel te weinig en nog wel gebeel ongeoefende menschen beschikt. Op bet Waterfort staan eenige kanonnen; maar scherpe patronen om ze er mee te laden zijn op Curagao niet aan- wezig. Dit laatste zou trouwens ook geen doel hebben, want er is niemand, die er mee om kan gaan. Schieten met scherp zou dan ook veel te gevaarlijk zijn. De eerste mitrail leuse moet nog op Curacao geimporteerd worden. U ziet, dat ons practisch elk be- hoorlijk afweermiddel daar ontbreekt. En dit lijkt mij zeer onverantwoordelijk, want de Venezolanen zijn nog absoluut niet te ver- trouwen, terwijl him kust slechts enkele uren varens van ons eiland afligt. De kust van Curagao is scherpgetand, zoo dat men overal goede landingsplaatsen kan vinden. Zeer talrijke visschersschepen liggen dan ook in al die baaien. Men hoeft dus niet bepaald vlak voor Willemstad te landen, zoo dat ik het niet onmogelijk acht, dat de rebel- len met een groot aantal visschersvaartuigen in een paar uur zijn overgestoken om ons die poets te bakken. Vroeger lag er steeds een oorlogsvaartuig en dat lijkt mij ook absoluut noodzakelijk, want dan heeft men meteen wat marinetroepen bij de hand. Uit bezuinigings- overwegingen is dat oorlogsschip terug- geroepen, maar dat kon wel eens, zoo besloot de heer De Ridder, een dure bezuinigings- maatregel blijken te zijn. Een Engelsche persstem. De Daily Chronicle schrijft over de over- rompeling van Willemstad in een kort hoofd- artikel onder het opschrift: The Dutch Affair (de Hollandsche affaire) Dat afgelegen kusten nog altijd onder politie-toezicht gehouden moeten worden, lijkt de moraal van de pas uitgevoerde over- rompeling op Nederlandsch West-Indie. De 500 invallers waren Venezolaansche opstan- delingen, over wie de Venezolaansche regee- ring geen macht had en die zij nog minder kan commandeeren. Maar zij hebben ver- scheidene Nederlandsche onder-officieren ge- dood, de hoofdstad van Curagao geplunderd, de overheid tijdelijk ontvoerd en in het kort eenige van de ergste wandaden begaan, die een Europeesche vlag in haar eigen gebied kan ondergaan. Incidenteel hebben zij ook een Amerikaansoh koopvaardijsetup genomen. Holland is de laatste mogendheid van de wereld, die men van agressieve oogmerken kan verdenken. De zenuwachtigste aanhanger van de leer van Monroe in de Vereenigde Staten, behoeft er geen bedenking tegen te opperen, als het op behoorlijke genoegdoening door de Venezolaansche regeering aandringt. groote belangen heeft op Curagao, vemam de i Misschien is het een goed ding, dat in het precedent dat ontstaan is, zulk een onberis- pelijk eischer betrokken is. Want de burger- oorlogen en revoluties van Midden-Amerika zijn een staag terugkeerende overlast; en het is van belang dat elike neiging, die zij mochten vertoonen, om tot het gebied van Europeesche Staten door te dringen, krachtdadig beteugeld wordt. Er moet duidelijk iets gedaan worden om de daders te bestraffen. Voorloopig geeft hun overrompeling hun niets dan voldoening. Zij hebben een groote hoeveelheid wapens en munitie geroofd en zijn zonder kleerscheuren ontkomen. Men moet hen niet in deze stem ming waarin zij zichzelf gelukwenschen, laten blijven. Wij hopen, dat de Vereenigde Staten hiermee ten voile zullen instemmen. H. Crt. nog het volgende: De maatschappij heeft op het eiland haar groote raffinaderijen gevestigd voor de be- werking van het ruwe product der Venezo laansche boorbedrijven. De omvang van deze inrichtingen kan eenigszins blijken uit het feit, dat dagelijks ruim 20.000 ton olie wordt gezuiverd, voor welke werkzaamheden 600 Europeanen en on geveer 6000 inheemsche arbeiders noodig zijn. Voomamelijk aan dit bedrijf ontleent het eiland zijn bestaansmogelijkheid, sinds de guano-productie niet meer loonend is. In verband ook met herhaalde moeilijkheden met het sterk gemeleerde werkvolk, dat uit nagenoeg alle Zuid-Amerikaansohe nationali- beiten bestaat, aangevuld met menschen van de omliggende eilanden, drong de Bataafsche itelkens opnieuw op versterking der politie- en troepenmacht aan, doch tot op heden zon der eenig resultaat. Uit hetgeen thans gebeurd is, blijkt echter duidelijk, hoe ernstig de situatie was. Voor hen, die ter plaatse met den toestand op de hoogte zijn, is de beweging niet onver- wachts gekomen. De gistingen in Venezuela vonden steeds weerklank op Curagao, waar onder de duizenden arbeiders zich altijd groe- pen bevinden, die met de eene of andere partij in het land sympathiseerden. En hoe sterker de maatregelen werden in Venezuela tegen de revolutionnairen genomen, des te meer steeg de kans, dat men zich een geschikte plek buiten de grenzen zou uitzoe- ken, om een omwenteling voor te bereiden. Dat daartoe de keuze viel op Curagao is ge makkelijk te begrijpen, omdat dit eiland het dichtst bij de kust gelegen is, hoogstens een dag afstands varen. De eerste proeve, hoe in een zoodanig ge- -val gehandeld wordt, is thans geleverd. De weermacht bleek niet in staat het gevaar het hoofd te bieden. De rebellen namen gouver- neur, troepenoommandant en onderbevelheb- bers eenvoudig mee op de ,,Maraca'ibo" en stuurden ze, na veilig aan de Venezolaansche kust te zijn geland, weer terug. Van haar vertegenwoordigers op het eiland vernam de directie, dat het bedrijf der Bataaf sche geen sohade heeft opgeloopen. Wel zijn de werkzaamheden voorloopig stop gezet en is de in de haven liggende tankvloot binnen- gehaald. Bovendien vermeldde het telegram de bij- zonderheid, dat het militaire kamp bij verras- sing werd genomen. Oordeel van den oud-gamizoenscommandant te Willemstad. Kapitein J. C. de Ridder, oud-gamizoens- commandant te Willemstad, die echter reeds 31 December 1926 gerepatrieerd is, heeft o.m. het volgende aan een correspondent van de Telegraaf medegedeeld: Gedurende het anderhalve jaar, dat ik troe- pencommandant was heb ik herhaaldelijk VRAGEN VAN HET EERSTE KAMERLID COLIJN AAN DE REGEERING. De heer Colijn, lid van de Eerste Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan den Mi nister van Kolonien: 1. Is de Regeering bereid, zoo spoedig mo- gelijk meer uitvoerige mededeelingen te ver- schaffen aangaande de voor onze internatio- nale reputatie zoo blameerende gebeurtenis- sen op het eiland Curagao? 2. Wil de Regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat een bende van 500 Venezolanen dermate ge- wapend kon zijn dat de militaire politiemacht kon worden overmeesterd 3. Kan er op worden gerekend, dat de Re geering maatregelen van blijvenden aard nemen zal, om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en intemationale reputa tie schadelijke gebeurtenissen te voorkomen? HET KAMERLID KLEEREKOPER. Naar „Het Volk" meldt, gaat het met den heer A. B. Kleerekoper niet zoo vooruit als men gedacht had. Donderdag is prof. Snap per in consult geweest. Men had gedacht, dat de zieke einde vorige week het ziekenhuis zou mogen verlaten om zich tot verder herstel naar buiten te begeven, maar daar komt niets van. Intusschen is er geenerlei reden tot on- gerustheid. POST EN TELEGRAFIE. Ten gerieve van de telefoongebruikers zal de Rijkstelefoondienst de telefoontoestellen in de openbare spreekcellen geleidelijk alle voor zien van een meeluistertelefoon. Hierdoor zal worden bevorderd, dat een gesprek in gevallen, dat het anders door min der goede geluidsoverkomst of storende ge- luiden van buiten slechts opgebrekkige wijze kan worden afgewikkeld, ongestoord kan worden gevoerd. Personen met een minder scherp gehoor, of weinig gewend aan telefoongebruik, kunnen zich voorts met succes van een meeluister telefoon bedienen. Ook kan aldus een tweede persoon mee- luisteren, hetgeen bijv. voor handelsgesprek- ken van belang kan zijn. DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. De nunimering der lijsten. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Centraal Stembureau is vastgesteld de nummering van de voor de Kamerverkiezing ingediende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt: 1. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen I, II, VIII, XH, XVHI. 2. Communistisdhe Partij Holland (C. P. H.-Oentr. Comity, D. Wijnkoop). 3. R. K. Boerenpartij (J. F. H. Obers). 4. Staatkundig Gereformeerde Partij (Ds. G. H. Kersten). 5. Anti-Revolutionnaire Partij. 6. Soc.-Economische Volkspartij (H. J. F. Herold). 7. Christ. Historische Unie. 8. R. K. Staatspartij. 9. Middenpartij voor Stad en Land (Floris Vos). 10. Plattelandersbond. 11. Alg. Bond van Kleine Winkeliers en Middenstanders (M. Bouterse). 12. Communistisohe Partij Holland (sectie van de Comm. Intern., L. L. H. de Visser). 13. Christ. Dem. Unie. 14. Lijst-W. Siedenburg. 15. Vrijz.-Democratische Bond. 16. Nederl. Christ. Arbeiderspartij (N. Dekker) 17. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) in de kieskringen VI en VII. 18. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) in de kieskringen I, II en XVHI. 19. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) Lijst-Niemandsver- driet. 20. Herv. Geref. Staatspartij (Ds. G. A. Lingbeek). 21. Algemeene Welvaartspartij (E. Dek ker). 22. Verbond van Nationalisten. 23. S. D. A. P. 24. Soc. Dem. Volkspartij (H. v. d. Ploeg). 25. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) in de kieskringen IX, X en XI. 26. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen III, IV, VI, IX, X, XI, XH. 27. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) in de kieskringen V en VHI. 28. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Snee vliet) in de kieskringen V, XVI, XVII. 29. Democratische Partij (A. van Gent). 30. Groep-Van Nunen. 31. Vrijheidsbond. 32. Federatief Verbond van Middenstands- vereenigingen (H. J. ter Hall). 33. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Georg. Plattelandersbond) lijst-Lindenbergh. 34. R. K. Volkspartij (Mr. P. M. Arts). HULDIGING HOLL. REDDERS. In den buitengewoon hevigen storm van 25 Nov. 1928 zijn door de stoomreddingsboot ..President van Heel" 24 man van de equipage van het Noorsche s.s. .Christian Michelsen" gered. Waama het Noorsche s.s. ten Noorden van den Nieuwen Waterweg strandde. Naar aanleiding van deze redding zal de Noorsche oonsul-generaal te Rotterdam op Zaterdag 15 Juni a.s. des voormiddags te 11 uur in het gebouw van het Loodswezen te Hoek van Holland de reddingsmedaille en het diploma uitreiken, die de regeering van Noor- wegen heeft toegekend aan schipper Slis en de leden der bemanning van de ..President van Heel." De rede van den heer v. d. Lande te Brussel. Voor een publiek, samengesteld uit Belgi- sche intellectueelen en voorname leden van de NederlandsOhe kolonie te Brussel, heeft de heer J. L. C. v. d. Lande naar de corr. der N. R. Crt. meldt Maandagavond in de conferentie zaal van de Fundation universitaire het Ne derlandsche standpunt inzake de Schelde- en Rijnvraagstukken uiteengezet. Deze bijeenkomst, op touw gezet door de ministers van staat Poulet en van de Vijvere en senator pater Rutten, was bedoeld als een antwoord op de 8 April in Den Haag, van- wege den R.K. Vredesbond, gehouden verga dering, waarin de inrichters van den Brus- selsohen avond het woord voerden en het Bel- gische standpunt uiteenzetten. Onder het gehoor van den heer van der Lainde bevonden zich de ministers van staat Poulet, Carton de Wiart, van de Vijvere, Franck, de president van d'e Nationale Bank van Belgie, oud-minister baron Rollin Jaque myn, senator pater Rutten, baron Tibaut, Ka- merpresident, en verscheidene Kamerleden, generaal Chardigny, Fransch militair attache te Brussel, Ruys, consul-generaal der Neder- landen te Antwerpen, jhr. van der Maesen de Somlbreff, consul der Nederlanden te Brussel e.a. Het was oud-minister-president van de Vijvere, die spreker aan het auditorium, dat udt een 75 personen bestond, voorstelde als zijnde een der beste exponenten der Neder landsche kolonie en hem alsmede den R.K. Vredesbond dankte voor de moeite, die zij zich gaven om door een nadere kennisneming van de beide standpunten een oplossing van het Nederlandsch-Belgisohe vraagstuk gemakkelij- ker te maken. Deze woorden werden op ap- plaus onthaald. Bij den aanvang van de rede van den heer v. d. Lande werden aan alle aanwezigen kaar- ten van de Ooster- en Westerschelde, alsmede een in de Nederlandsche en Fransche talen gestelde tekst van de rede overhandigd. IDe heer v. d. Lande sprak in het Neder landsch en verzekerde in den aanhef van zijn rede, met niemand ruggespraak te hebben ge houden en dius alleen persoonlijk verantwoor- delijk te zijn voor hetgeen hij zou zeggen. Hij werd, zeide hij, door niemand gelnfluen- ceerd en ook door niemand gezonden. Vervolgens zette de heer v. d. Lande de be kende motieven uiteen, die hem aanleiding gaven in 1927 tegen het verd-rag te stemmen. Verder beantwoordde hij uitvoerig de tegen Nederland in Den Haag door senator Rutten geformuleerde grieven inzake de bevaarbaar- heid van de Wester-Schelde en de verbinding van Antwerpen met den Rijn. Terloops haalde spreker aan d'e annexionis- tische politiek, indertijd door minister Hymans zelf gevoerd en door pater Rutten in zijn Haagsche rede voorges-teld als zijnde zonder eenig belang. Op het verwijt van verlies aan tijd bij de brug te Vlaeken, welk verlies soms 25 minuten bedroeg, antwoordde de heer v. d. Lande met een voorlezing van een Belgisoh rapport over het groote tijdverlies, dat de Rijn- schepen in de haven (van Antwerpen onder- vdnden. Zijn besluit was, dat er geen onoverkome- lijke bezwar-en zijn om Antwerpen een andere Rijnverlbinding dan thans bestaande te geven als Antwerpen meent, ten rechte of ten on- rechte, dat zij deze moet hebben. Wanneer van Nederland geen afstand van rechten ge- eischt wordt, wanneer van Nederland niet het aanvaarden van nieuwe verplichtingen ge- vraagd wordt zonder equivalent, wanneer geen vermeende verplichtingen voor Nederland ge- construeerd worden, zal men naar de meening van spreker de toegestoken hand gaarne druk- ken. Aan billij-ke verlangens zal gaarne wor den voldaan. Aan het einde van d'e rede was er dankbaar applaus. Pater Rutten sprak de Fransch sprekende aanwezigen op verzoek van den heer v. d. Lande in de Fransche taal met enkele woorden toe en bracht hulde aan de oprechtheid van den spreker en de flinke documentatie van zijn rede. Met een paar volzinnen zeide hij ook den verkeerd'en indruk te willen wegnemen, door zijn zinspeling op het annexionisme in ziin Haagsche rede teweeg gebracht. Wel zijn er, ald-us pater Rutten, voorontwer- pen van uitwlsseling van grondgebied geweest, maar deze werden te Versailles openlijk uit eengezet. Ze hadden niets gemeen met han- delingen van 'n groep Belg. patriotten, die meer vuur dan doorzicht bezaten en Nederland's grondgebied op een andere wijze bij Belgie wild'en zien voegen. Verder opperde pater Rutten nog de mee ning, dat het minder aankomt op een inter- pretatie van de verdragen van 1839 dan wel op een herziening van deze verdragen. Hij dankte alien, die op hoffelijke wijze de Nederlandsche uiteenzetting aanhoorden, als mede pater prof. Kors, hoogleeraar aan d'e universiteit te Nijtmegen, en de Beaufort, resp. president en secretaris van den R.K. Vredes bond, die den heer v. d. Lande naar Brussel hadden vergezeld, en uitte den wensch dat weldra door een hartelijik accoord' een einde zal komen aan de penibele discussie tusschen twee staten, die meer dan welke andere ook op elkaar zijn aangewezen. Na de lezing werd den heer v. d. Lande en alien aanwezigen een thee aangeboden in een der andere zalen van de Funadation Univer sitaire. Wel zelden heeft, schrijft de N. R. Crt., een zitting van den Volkenbon-dsraad zoo weinig de aandacht getrokken als die welke thans (voor het eerst buiten Geneve) te Madrid gehouden wordt. Op deze 55ste bijeenkomst heeft de ver- andering van regeering in Engeland haren stempel gedrukt. Juist op het oogenblik dat Sir Austen Cham berlain in de vrij optimistische onderstelling dat de conservatieve partij in Engeland voor loopig nog aan het bewind zou blijven, zich opmaakte om naar Madrid te gaan, nam Bald win zijn besluit, om het ontslag van- zijn ka- binet te vragen en toen moest de Engelsche minister van buitenlandsche zaken zijn diplo- matieke portefeuilles weer uitpakken. Daarop werd de Britsche gezant te Madrid met de vertegenwoordiging van Engeland in den Raad belast. Hij kwam in een voor hem vreemd mi- leu en na een paar dagen waarin hij zonder lastgevingen was onder het gezag van een nieuwen minister van buitenlandsche zaken te staan, die zelf nog niet in zijn departement thuis was. iHet voornaamste onderwerp dat in de ver gadering aan de orde is geweest, was het rap port van de commissie van drieen over het vraagstuk der minderheden, waarin Chamber lain het voornaamste lid is geweest. Dit rap port bevat geen enkel constructief denkbeeld voor de oplossing van de hoogst netelige kwestie. Het heeft een paar weinig om het lijf hebbende tegemoetkomingen aan de wen- schen der nationale minderheden aanbevolen, maar de zaak verder blauw blauw gelaten. Het was te voorzien dat de Volkenbondsraad het zoo maar niet zou goedkeuren en totdus- ver is hij ook niet tot eenstemmigheid ervan kunnen komen. Vandaag zou men nader over- leggen, in welken vorm men tot een besluit erover kan komen, en de verwachting is, dat Duitschland en Canada dan degelijk voorbe- houd zullen maken. Voor Canada had de senator Dandurand ra- dicale wijzigingen voorgesteld om aan de wen- schen der minderheden voet te geven, maar de commissie van drieen heeft daar niet aan go- wild. In het comite, waartoe de Volkenbonds raad zich ten aanzien van de kwestie gecon- stitueerd heeft, drong Dandurand er sterk op aan, de minderheden aan alle inlichtingen te helpen waarop zij recht hadden. Ook Schubert verklaarde voor Duitschland dat hij het ver- slag niet als grondslag voor gedachtenwisse- ling kan aanvaarden. IHet fundamenteele verschil is of de minder heden in staat zullen gesteld worden hun grie ven rechtstreeks bij een vaste commissie voor de minderheden, welke nog niet bestaat, in t« dienen dan wel of de tegenwoordige procedure gehandhaafd zal worden, waarbij zij den Raad enkel via de regeeringen die hun reden tot be- klag geven, kunnen bereiken, zoodat er ge- woonlijk niets komt van een beraadslaging over hun verzoekschriften en protesten door den Volkenbondsraad zelf. De moeilijkheid is, dat de bestaande procedure op de bepalingen van de minderheidstractaten berust. Stresemann, die pas Zaterdag te Madrid' is aangekomen, zal niet nalaten een gezagheb- bende uiteenzetting van het Duitsche stand punt te govern Voor de minderheden is het vooruitzicht ver- beterd, nu Chamberlain, die een zeer conser- vatief standpunt innam, door een minister uit de Engelsche arbeiderspartij is vervangen. VOORDRACHT ONDERWIJZER. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school te Sluiskil zijn geplaatst: H. H. de Lozanne van Axel, thans tijdelijk aan de school werkzaam, J. J. Aarnoutse te Gnoede en F. Clemminck van Ter Neuzen, thans te Eindhoven. ELECTRISCHE VERLICHTING TE TER NEUZEN. Volgens het verslag van de Industrieele Maatschappij te Amsterdam bedroeg het aan tal aangesloten lampen bij de electrische ver- lichting te Ter Neuzen herleid in lampen van 55 Watt op 31 Dec. 9131 (v. j. 8612). Op 31 Dec. 1928 waren aangesloten 119 mo- toren, gezamenlijk 330.7 P.K., tegen v.j. 124 motoren, gezamenlijk 338 P.K. De onderhandelingen met de N.V. Prov. Zeeuiwsche Electr. Maatschappij betreffende overneming der electrische centrale zijn nog niet geeindigd, doch geven weinig vooruitzicht op overeenstemming. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE W ATERLEIDIN GMA ATSCH AP PIJ EN GRAAUWSCHE DOCUMENTEN De heer A. Th. 't GUde, lid van den ge- meenteraad van Axel, heeft, blijkens een be- richt in verschillende bladen, in een adres, gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de volgende vragen gesteld: ,,le. Wil uwe Excellentie kennis nemen tan het feit, dat dezer dagen door het raadslid Janssens uit Graauw, aan meerdere leden der dus genaamde „oppositie" tegen de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij, ten verkoop zijn aangeboden een partij brieven, telegrammen en post- wisselstrooken, respectievelijk ontvangen van den voorzitter dezer Waterleiding- Maatschappij en van den voorzitter der commissie van onderzoek, den heer J. G. van Niftrik, waaruit zou blijken een doel, om genoemden Janssens o.a. tegen betaling te bewegen, zich dienstbaar te stellen bij de tot stand koming dezer waterleiding 2e. Wil uwe Excellentie een onderzoek bevorderen naar de feiten bovengenoemd en doen nagaan of aan genoemden Janssens volgens diens bewering werkelijk ter tee- kening is aangeboden een bewijs van uitbe- taling van een bedrag groot f 200 wegens door hem gemaakte onkosten of verrichte werkzaamheden, betrekking hebbende op het in de eerste vraag gestelde doel? 3e. Wil uwe Excellentie voorts doen on- derzoeken of ten deze door leden van het bestuur individueel, dan wel colleetief op- drachten aan genoemden Janssens zijn ver- strekt, en waarin die opdrachten hebben bestaan 4e. Wii uwe Excellentie nagaan, of de aan genoemden Janssens uitbetaalde bedra- gen voorkomen onder de specificatie der reeds gemaakte onkosten en onder welke benaming 5e. Acht Uwe Excellentie het niet zeer afikeurenswaardig en voor de tot stand koming der waterleiding ten hoogste nadee- lig en ongewenscht, dat fen de voorzitter der (nota bene met een onpartijdig onderzoek belaste) commissie zich, hetzrj individueel hetzij coliectief, inlaten met dergelijke prak- tijken en het hiervoor te meer noodzakelijk is, dat de commissarissen dezer Waterlei- ding-Maatschappij zich ingevolge den een- parig uitgedrukten wensch der commissie van onderzoek uit het bestuur terug trek- ken en hunne mandaten ter beschikking stellen?" Het trekt de aandacht, dat in de gepubli- ceerde vragen, feitelijk zonder af te wachten de resultaten van het gevraagde onderzoek, de punten waaromtrent een onderzoek wordt gevraagd, reeds als feit worden aan van rd, althans laat de 5e vraag daaromtrent geen twijfel. Wij hebben ons ter zake om inlichtingen gewend tot den voorzitter der Waterleiding- Maatschapprj, de heer Mr. P. Dieleman, die ons mededeelde, dat de heer Janssens, in zijn kwaliteit als lid van den gemeenteraad van Graauw, bij het Comitfe der Waterleiding kwam met verzoek om inlichtingen, en mede deelde, dat men in het algemeen zeer slecht van de waterleidingplannen op de hoogte was, ook in de kringen van de gemeenteraadsleden. Hij bood zich aan, om de hem verstrekte in lichtingen nader mede te deelen waar dit in het belang der zaak noodig was. Die hulp werd aanvaard en enkele malen werden den heer Janssens, zoowel van wege het Waterlei- dingcomitfe alsook van wege het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening inlichtingen verstrekt, die hij aan derden doorgaf. Hij zond enkele malen nota's in van gemaakte kosten, welke, aangezien hij daarvoor geen fondsen van het Waterleidingcomitfe had, door den voorzitter persoonlijk werden voldaan, tot een en ander een afmeting aannam, dat de verdere relaties werden afgebroken. Onder- tusschen had de heer Janssens kans gezien bij den heer Mr. Dieleman een tweetal leenin- gen te sluiten, waarvoor door hem accepten geteekend zijn, en waarmede vermoedelijk door hem bedoeld wordt die genoten 200. Op onze informatie deelde de heer Van Niftrik mede, dat de heer Janssens hem had geschreven inzake de waterleiding met enkele collega's raadsleden gaarne een onderhoud te hebben. De heer Van Niftrik verklaarde zich bereid dat onderhoud te hou- den. Toen kwam echter een verzoek, om dan reisgeld over te zenden. Toen is de relatae verbroken, wantdat volgde natuurlijk niet. Voor den voorzitter der commissie van onderzoek was daarbij natuurlijk geen enkel belang betrokken, om uit eigen middelen der gelijke uitgaven te dekken. EEN 101-JARIGE. De heer J. Burm te Hontenisse hoopt Zater dag 22 Juni den leeftijd van 101 jaar te be reiken. WILDSCHADE-COMMISSIE. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 21 Juni voor het tijdvak van 3 jaren zijn be- noemd resp. tot leden en plaatsvervangende leden in de wildschade-commissie voor: Het gedeelte der provincie Zeeland t.. w. Zeeuwsch-Vlaanderen. (Lid en voorzitter Ir. C. Stevens, rijkslandbouwconsulent te Goes) leden F. J. van Campen te Graauw, H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande," gem. Hontenisse; plaatsvervangende leden: A. H. de Milliano te Waterlandkerkje, G. Vogel- vanger te Hulst. ZAAMSLAG. Tot onderwijzer aan de Herv. school te Gameren bij Zaltbommel, is benoemd de heer H. de Regt, alhier. IJZENDIJKE. Vrijdagavond liep het ongeveer 4jarig zoontje van V., te IJzendijke, naast een wa- gen, geladen met voederbieten. Het kind schijnt gevallen en onder den wagen gekomen te zijn. Zwaar gewond werd het opgenomen. Het is reed's overleden. AARDENBURG. In de plaats van den heer A. J. A. de Bruijne die als raadslid van Aardenburg bedankt heeft, is benoemd de opvolgende van de candidaten- lijst, mevr. R. M. Ancionvan Maldegem, die verklaard heeft d'e benoeming te aanvaarden. Zoowel rechts als links hebben thans een vrouwelijke vertegenwoordigster in den raad. Politierechter te Middelburg. Zitting van 11 Juni 1929. De volgende zaken werden behandeld: I. A. M., oud 35 j., landbouwer te Honte nisse, werd beklaagd, dat hij op 14 Mei j.l. te Hontenisse G. F. Kouijzer met een kapper heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit- spraak 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. L. V., oud 40 j., zonder beroep, huisvr. van Fr. D., te IJzendijke, werd ten laste ge- legd beleediging van Elodie van Hercke te IJzendijke op 9 Mei 1929. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak vrrjspraak. G. J. L., oud 33 j., herbergier te Ter Neu zen, werd beklaagd, dat hij op 30 April j.l. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2