ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREH. No. 6850. Zaterdag 14 Mei 1919. 59e Jaargang. advertentiEn aiNNEKLAND. BUITENLAND. Landhouwherichten, GEMENGDE BERICHTEN. ABONNEMENT: Telefoon 25. Bit Biad vencliijr.t Maandag-, Woensdag- en Vrilflagayond, nitgezonflard op Taestdagen, til de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. HS3BSTH IBLjKD. PREDIKBEURTEN Per 3 maanden binnen de stad 1.20. Franco per post voor Nederland 1.40. Bij vooruitbetaling: voor Belgie en Ned.-Indie 1.80, overig Buitenland /2.— Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling 5,—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,&0. Voor elken regel meer 0.15 Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwdl op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien voor 1 UUf op den dag der uitgave. Lager Onderwijswet en onderwijzers- salarissen. Wilson's bezoek aan Brussel. Zondag 15 Juni 1919. Besmettelijke ziekten. Door een hond gered. Een banneling. Amor op yerkeerde paden. Aan een onzer Hoogere Burgerscholen is weer een geval van fraude met eind- examenopgaven voorgekomen. Op de be- trokken school (gevestigd te Utrecht) was toehoorder, reeds leeraar aan een andere inrichting van onderwgs, voor wien er veel van af hing, indien hg voor zgn eindexamen slaagde. Om nu de op gaven te kunnen bemachtigen, reisde bg naar hier en belde aan het huis van den inspecteur van het M. O., den heer Coops, aan. mmm COURANT TWEEDE KAMER- Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de interpellatie-Wijnkoop over de inbeslagneming van De Hel. De interpellant (C. P.) vraagt, of de inbe slagneming is geschied op last van den pro- cureur-generaal en op grond van welk wets- artikel; of er een verkoopverbod bestaat; of ook op de Fransche origineelen is beslag ge- legd; of de Minister den procureur-generaal gelast heeft; of politieke of godsdienstige mo- tieven bij de inbeslagneming een rol hebben gespeeld; of de inbeslagneming niet de aan- leiding is geworden, dat moreel minderwaardi- gen zich met oneerbare bedoelingen op het boek hebben kunnen werpen; of de Minister zich in staat acht het door de justitie aange- richt zedelijk kwaad met zijn verantwporde- lijkheid te dekken; of hij van plan is de inbe slagneming haar justitieel beloop te laten en wie dan zullen worden vervolgd; of de Mi nister het niet een schande acht voor regeering en land, dat Barbusse's werk op dergelijke wijze vervolgd en moreel vernederd wordt; en of de Minister niet van oordeel is, dat re geering en justitie zich het recht van toezicht aanmatigen op het gebied van kunsten en wetenschappen, dat haar niet toekomt. Minister Heemskerk deelt mede, dat de in beslagneming is geschied op initiatief van den procureur-generaal door het Hof te 's Gra- venhage op grond van art. 239 tot 241 van het W. v. S. in een beperkt aantal plaatsen in de ressorten van alle procureurs-generaals. Een verkoopverbod kent onze wet niet als zoodanig. Van inbeslagneming van het Fran sche origineel is niets bekend. Tot de inbeslagneming heeft de Minister geen last gegeven. Spr. acht haar toelaatbaar, zoolang de mogelijkheid van overtreden van de wet bestaat. Of er overtreding is, hebben de regeering en de Kamer niet te beoordeelen. Naar de motieven voor de inbeslagneming heeft spr. geen onderzoek ingsteld. Hij gelooft echter niet aan godsdienstige of politieke overwegingen. De vraag omtrent de immoreele gevolgen van de inbeslagneming zal spr. alleen beves- tigend kunnen beantwoorden, indien zij aan- neemt dat er aanstootelijke dingen in voor- komen. De Minister is niet verantwoordelijk voor de gevolgen, wel de wetgeving en de gesteldheid der menschen. Hij is van plan de inbeslagne ming haar justitueel beloop te laten en ziet er geen schande in dat de Nederlandsche rech- ter een zelfstandig' oordeel velt. Of er on- rechtmatig toezicht wordt geoefend, zal blij- ken uit het vonnis van den rechter. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Wet tot regeling van het lager onderwijs met 87 tegen 3 stemmen aangenomen. Thans wordt gemeld, dat pres dent Wilson eerst naar Brussel zal komen, wanneer de vrede geteekend zal zijn. Ex-keizer Wilhelm 6n anderen voor het Belgische gerecht gedaagd. Te Brussel is, naar de //N. R. Ct." meldt, volgende bekendmaking aangeplaktDit hoofde van een requisitoir van den pro- cureur des konings bij het hof van beroep te Brussel zijn gedagvaard I. Hoppfer, generaal in het Duitsche leger, die kommandant van Doornik is ge- weest, op het oogenblik zonder bekende verblijfplaats II. Rupprecht van Beieren, generaal in het Duitsche leger. vroeger kroonprins in Beieren, op het oogenblik zonder bekende verblgfplaats, tezamen met Willem van Hohenzollern, vroeger konicg van Pruisen en Duitsch keizer, thans zonder beroep, wonende te Amerongen (Nederland) om 14 October 1919 om 9 uur 's ochtends, te verschijaen voor de achtste kamer van het hof van beroep, zitting houdende te Brussel in het paleis van justitie aan het Poelaert- plein, om hun middelen van verweer aan te bieden. Het betreft misdaden, uit naam dier personen tgdens de bezetting begaau. TER NEUZEN, 13 Juni 1919. Het weerbericht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand: 76G,5 Dresden. Laagste borameterstand 758,6 Helder. Verwachting tot den avond van 14 Juni: Aanvankelijk matige tot krachtige, later wellicht afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt of betrok- ken met enkele regenbuien, later waarschijn- lijk opklarend, over dag iets warmer. Kon. marechaussee. Bij het wapen der Kon. marechaussee is de marechaussee C. den Toom, van de brigade alhier, bevorderd tot wachtmeester. Gezonclheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid der Gezondheids- commissie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, de heer V. Verschaffel, directeur van de „Walzenmolen" te Sa.s van Gent. Rijksklerk op het Ontvangkantoor. Ter vervanging van den heer A. van der Bel, die 's rijks dienst met recht op pensioen verlaat, wordt met ingang van 1 Juli a.s. werkzaam gesteld op het ontvangkantoor al hier de rijksklerk J. C. van Dalen, thans te Haarlem, die bevorderd wordt van de derde tot de tweede klasse. De vlasoogst. Naar men ons meldt, staat het wegens de droogte met de meeste perceelen ylas in onze streek erg zwak, zoodat dit een schadepost" voor de teelers zal opleveren. In enkele par- tijen is de ploeg reeds gezet. Loonactie onder de bouwvakarbeiders Zooals uit voorgaande berichten reeds ge- bleken is, zijn tusschen de bouwvakarbeiders alhier en de patroons onderhandelingen gaan- de. Deze hebben nog niet tot een gunstig re- sultaat geleid. Er werd een eisch gesteld van 45 cent per uur, terwijl de patroons 35 cent boden. Van werknemers zijde werd te kennen gegeven, dat men genoegen zou nemen met een loon van 40 cent per uur, indien werd toege- zegd, dat met ingang van 1 Augustus aan- staande, de voile eisch van 45 cent zou wor den toegewezen. Daarop werd geen nadere toezegging van de andere zijde meer ont- vangen. Door de metselaars was inmiddels reeds een ultimatum gesteld, dat, dank zij de tusschenkomst der hoofdbesturen, niet is door- gezet. Door de werknemers is nu alsnog tegen a.s. Woensdag een conferentie met de patroons aangevraagd. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin en Z.; K: H: Prins Hendrik zijn voomemens onvoorziene omstan- digheden voorbehouden, Dinsdagnamiddag aanstaande de landbouwtentoonstelling te Goes te bezoeken. krachtige leiding in deze moeilijke tijden en de betoonde liefjlp voor onze landstreek. Dit laatste jaar heel, zoo mogelijk de banden tusschen Nederland, Oranje en Zeeuwsch- Vlaanderen nog vaster gemaakt." Namens het algemeen comite tegen an- nexatie in Zeeuwsch-VlaanclerenDs. J. N. Pattist, Aardenburg, voorzitter; Mr. J. P. van Bortel, Oostburg, secretaris." II. M. antwoordde telegrafisch als volgt: „Van ganscher harte deel ik uw vreugde, in den voor Zeeuwsch-Vlaanderen en ons ge heele Nederland gelukkigen afloop der voor- loopige besprekingen te Parijs. Ik dank uw comite en de geheele bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen voor den krachtigen steun der regeering verleend tot het behoud van onze nationale eenheid. Mogen de hechte banden, welke uw land streek met Nederland en Mijn huis verbinden, tct in lengte van dagen uwer bevolking heil, zegen en voorspoed brengen. w.g, WILHELMINA." Ook van het comite Limburg werd een der- gelijk telegram ontvangen, dat in denzelfde" geest beantwoord werd. Het Het Zeeuwsche adres. Provinciaal Anti-Annexatie comite in Zeeland ontving van Z.Exc. den Minister van Binenlandsche Zake het navolgende schrijven: .,Uw adres aan H. M. de Koningin d.d. 23 Mei werd met de verzameling handteekeningen door H. M. in mijne handen gesteld. Deze stukken zijn heden door mij doorgezonden aan den Minister van Buitenlandsche Zaken met verzoek voor toezending aan Harer Majesteits Gezant te Parijs te willen zorg dragen, opdat de conferentie welke over de herziening van het verdrag van 1839 zal hebben te beraad- slagen, kennis kan nemen van de uiting van de bevolking der Zeeuwsche eilanden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (w.g.) RUYS DE BEERENBROUCK. BOSCHKAPELLE. Door notaris Van Dalsum werd deze week voor de erfgenamen van Jac. van Damme een arbeiderswoninkje verkocht, staande op de Sluis; het gebouwtje was sinds eenige jaren onbewoond. Kooper werd P. Baart alhier voor /240. - De werkman P. d'H. werd door een paard zoodanig op den voet getrapt, dqt hij naar huis vervoerd en terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In enkele gemeenten van O. Z. Vlaanderen doen zich gevallen voor van mond- en klauw- zeer, terwijl verscheidene landbouwers der streek meenen, dat zich bij hun rundvee reeds verschijnselen vertoonen, die voor de ziekte doen vreezen. 1lervormde Kerk. Ter Neuzen. 9* u. en 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiskil. u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9& u. en 21 u., Ds. E. Raams. tislag. 9i u. en 21 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten. Roos. Ilulst. 10 u., Ds. De Boer. Rloosterzande. 9i u., Ds. W. J. v. Lindonk. Hoek. Gereforrneerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. Chr. Gereforrneerde Kerk. Zaamslag. 9£ u. en 2J u. (nieuwe tijd), Ds. L. de Bruijne. Het Belgische loodswezen te Vlissingen. De Vliss. Crt. schrijft: In verband met de loopende geruchten eener mogelijke verplaatsing van het Bel- gisch loodswezen naar Ter Neuzen, kunnen wij uilt de meest betrouwbare bron verzekeren, dat van dergelijke plannen thans definitief is afgezien. Wel is de zaak een tijd lang ernstig in overweging geweest bij het Belgisch beheer van marine, vooral met het oog op de ligging van Ter Neuzen aan den ingang van het ka- naal op Gent en op de gunstiger omstandig- heden voor het afhalen en aan boord brengen der loodsen bij ruw weder in wintertijd, doch, waar deze geringe voordeelen niet kunnen opwegen tegen de groote moeilijkheden en talrijke ongemakken, welke deze verplaatsing met zich zou brengen, werd besloten aan den huidigen toestand geen verandering te brengen. Wij kunnen gerust hieraan toevoegen, dat de kwestie, welke reeds voor den oorlog on- derzocht werd. van zuiver administratieven aard is. In zekere kringen en couranten werd aan dit vraagstuk een overdreven beteekenis gegeven, doch met het annexionisme heeft het feitelijk niets te maken. Dat dus de Vlissingsche bevolking gerust zij! Het Belgisch loodswezen wiens verplaat sing voor onze stad een ware ramp zou zijn, blijft hier gevestigd. Historische telegrammen Na het bekend worden van de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de vergadering van de Eerste Kamer van 6 dezer met betrekking tot den stand der be sprekingen in de conferentie van Ministers van Buitenlandsche Zaken betreffende het vraagstuk der herziening van de verdragen van 1839 en nopens de door Belgie geformu- leerde wenschen, heeft de Koningin een tele gram van het Algemeen Comite tegen an- nexatie in Zeeuwsch-Vlaanderen van den volgenden inhoud ontvangen: „Nu de territoriale eischen van Belgie van de baan zijn .en Zeeuwsch-Vlaanderen dus verzekerd is Nederlandsch te blijven, brengen we namens geheel Zeeuwsch-Vlaanderen Uwe Majesteit onzen diep gevoelden dank voor de Over de week van 25 Mei tot 1 Juni werden in Zeeland aangegeven Typhus en febris typhoidea1 geval te Hontenisse. Roodvonk 1 geval te Groede, 1 te Hon tenisse, 1 te Kats, 2 gevallen te Middel- burg, 2 te Oostkapelle, 3 "te Vlissingen en 5 te Wissenkerke. Diphteritis1 geval te Boschkapelle, 1 te 's Gravenpolder, 1 te Renesse en 1 te Vlissingen. Scabies 1 geval te Ter Neuzen, 4 ge vallen te Veere en 1 geval te Zonnemaire. KOEWACHT. Dinsdag vierden de heer Eduard de Vleescbouwer en zijne echtgenoote bun gouden huwelijksfeest. Reeds dagen te voren was beslist, dat dit feest op luisterrlijke wgze zou gevierd worden. Een feestcommissie van 30 personen bad zich gevormd, die des morgens bet gouden echtpaar aan hnnne woning kwam afhalen. In open rgtuigen werd de geheele familie, door de feestcom- rnissie en de krooasters gevolgd naar de kerk gebracbt, waar een plechtige H. Mis met muziek werd opgedragen om God te danken. Na de katholieke diensten werd bij den beer A. Swartelee een lunch gebruikt, waarna de stoet terugkeerde naar de woning van den jubilaris, die allerprachtigst was versierd. Talrijk waren de bljjken van be- langstelling, die het gouden echtpaar in den loop van den dag mochten ontvangen want velen wilden bunne erkentelgkheid toonen aan den beer E. de Vleescbouwer, die altgd had gereed gestaan om armen en rjjken te helpen, waar hij kon. Om 6 uur bracht het fanfare maatscbap pjj „De Eendracht" een serenade, waarbg de voorzitter der feestcommissie een prach- tig bouquet aanbood. Tot laat in den a?ond bleef der feestcommissie met de ma- zikanten gezellig op het Zand bijeen, waar, dank de gulheid der feestelingen, menig glaasje gedronken werd. ST. JANSTEEN. Door de Coop. Boerenleenbank alhier is in het afgeloopen jaar omgezet een bedrag van f 688.492,92. Aan spaargelden werd ontvangen 104.386,73, terugbetaald f 632.25,35. Het totaal aantal spaargelden bedroeg op 31 December 1918 f 180.120,30. Aan voorschotten werden uitge- leend f 14.789,17, terugbetaald 14.971,77. Het saldo der voorschotten bedroeg f 68.338. In rekening courant werd ontvangen f 215.795,94, uitgegeven f 254.585,68. Dat de bank in bloeiende toestand verkeert zal na lezing van bovengenoemde cijfers wel niet gezegd behoeven te worden. Gereforrneerde Gemeente- Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u. (oude tijd) leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., (oude tijd) Ds. Van der Harde van Opheusden. Lokaal „Eben-KaZ«er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. B. K. Kerkdlensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. II. Diensten om 7,en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Lotem envliegen! De vliieger Fokker heeft het denkbCCld geoppierd, om een lolerij te organisecren, waarvan de prijswihinaairs bet recht zullen hebbien een tocht miet hem te maken in een vltegluig. De opbitelagst zal zijn voor het dagsanatorium der Verecjiiging tot ibe- strijdiirig der luberculoge te Haarlem. en andere lekkernyen en toen hij een beetje //stemming" had gemaakt kwam de aap uit den mouw. Hij wou graag door zjja eindexamen komen, en te dien einde zou hij wel willen, dat hij voor het examen de opgaven kon krijgen. Of zij hem er niet aan helpen kon Natuurljjk kwamen er bezwaren als meneer thuis was, dan was er geen kans, en als meneer uit was, dan waren de kasten op slot. Dat was voor den jongeman geen bezwaar, als het dienst- meisje hem in het huis kan smokkelen, zon hij van het slot van de kast, waarin de opgaven lagen, wel een wasafdruk maken en aan de hand daarvan een sleutel. De keukenprinses vond de zaak echter ganscheiijk niet in orde en besloot den Utrechtschen meneer aan de praat te bouden. Zij maakte de afspraak, dat zig elkaar over eenige dagen weer zouden zien. Van dien tgd maakte zij gebruik om den heer Coops in kennis te stellen met het snoode plan van den candidaat. De in- specteur waarschuwde onmiddellgk de politie, met het gevolg, dat op den middag waarop dienstmaagd en examinandus elkaar voor de tweede maal zouden ontmoeten, twee rechercheurs den Utrechtenaar op de plaats van ontmoeting arresteerden. Er waren geen termen om den jongeman in hechtenis te houden de zaak is beeindigd door het verwijderen van den schuldige van de school. De tienjarige Rika Rademaker, wonende •lonkerstraat, was aan den overkant van tet IJ bij de Willemsluizen te Amsterdam ian het spelen, toen zg te water raakte. Een hond zag het meisje in het water vallen, sprong het na en bracht het aan den kant. De kleine kwam met den schrik en een nat pak vrg. Op het oogenblik wordt de openbare aandacht in Australie van de stakingen en hare gevolgen afgeleid door de belangstel- licg in het lot van een man, die zich in de haven van Sydney aan boord bevond van een Amerikaanseh schip en wien de toegang tot Australie werd ontzegd, omdat hg uit dit land was verbannen op grond dat hg hg lid zou zijn van de//Industrial Workers of the world" een bond, die men nu een bolsjewistische organisatiezou noemen en omdat hg van Duitsche origine zou zgn. Deze uit Australie verbannene, die den in dit geval weinig toepasselgken naam van Freeman draagt, ontkent beide beweringen. Dat is echter van minder belang, maar van meer belang is dat Freeman nu al vier malen den Stillen Oceaan is overgestoken en nergens aan land kan komen. Toen men hem in Australie niet meer wilde hebben, ging hg naar Amerika. Maar hier kreeg hij geen verlof te landen. Hg ging naar Australia terug, maar kon ook hier niet aan land gaan. Zoo voer hg nog een- maal heen en weer met eenzelfde resultaat. Dat is Freeman, die er niets voor blgkt te Smokkelende distributie-ambtenaren crevoelen om zgn heele leven op een schip deleSrSjf trS6o1tzV1ibbdn nudSrsa; I door te brengen varende tusschen Australie li.es plaats gehad. De directeur K. en de ambtenarefn v. d. Zen. Gzjjn in! arrest gesteld en aanvankelijk naar Maastricht overgebracht. Er zouden groote hoieveelhe- den kaas, welke geboiekt stonden als door eenige winkeliers ingeslagen, de grenzen over zijn gesmolvlqeld. Door de justilie is een uiIgebreid onderzoe"k ingesteld. Hg werd aldus verhaalt het *U. D." opengedaan door de dienstbode, die hij mede deelde, dat hg haar een groot ge- heim had te vertellen. Het meisje, daar- door nieuwsgierig geworden, sprak met hem af, dat zg elkaar 's middags zouden zien in een restaurant op het Regentesse- plein. Werkelijk verscheen dien middag de dienstmaagd ter afgesprokener plaatse. Eerst werd zg door den leeraar-eind- examen-candidaat getrakteerd op chocola en Amerika, gaan verdrieten en als protest is hg nu in de haven van Sydney een hongerstaking begonnen. Dat heeft de publieke aandacht op hem gevestigd. fig is aan wal gebracht naar een ziekenhuis en intusschen weigeren de dokwerkers en zeelieden om het schip waarop Freeman zich bevond, te laden of om aan boord te gaan eer Freeman is vrg- gelaten of eer althans in een openbaar proces zgn zaak zal zgn behandeld en onderzocht. Een hooge fabrieksschoorsteen Te Montana is door de Anaconda Copper Co. een schoorslleen gdbouwd, ho<5g 178.3 M., van oindcren met een doorsnede van 26.4 M. en van boven met een van 19.4 M De 'wanddikte neemt af van 1.52 jtot op 0.47 M. i Huwelijksvoltrekking in de lucht. Naar wij in buitenlandsche bladen veil- meld vinden, heeft 16 Houston in Texas of liever boven die plaats de eerstd huwelijksvoltrekking in de lucht plaats ge- vonidiefn. Van dien beganeh grond sloegeh 10.000 menschefa nauwleltend gade, wat er 2000 vt. boven hum lioofd gebeurde. Hei liuwelijk werd gesloten in een reusachtige Handley-Page-bom-uitwerper, waarin zich 12 personpn bevonden. De verjieven plechtig- heid wierd geleid door predikant Rees en bet jonge paar bestond uit luit. Meade en niej. Marjorie Duimont,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 1