Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3219. Donderdag 24 October 1895. 35h Jaargangj. 313 T)3 332,^33; liinnenfand. ABONNEMENT Per drie raaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elk en regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer peT jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Sr*olitieii Overzicht. Keizer Wilhelm bevindt zich met zijne gemalin weder te Potsdam. Lang blijven echter zal hij er wel niet. 't Is jachttijd, en er valt nog menig gedenkteeken te onthullen, afgezien van andere reis-motieven. De ambtenaars van het openbaar ministerie in Pruisen, rnaar al te vaak geneigd beschuldigden reeds als veroordeelden te behandelen, zullen op hunne woorden gaan passen. Thans is weder de Procureur des Konings te Bochum tot een geld- boete veroordeeld, wegens beleediging van een gedaagde, evenals een paar dagen geleden zijn collega te Erfurt. Be redevoering, door den Keizer bij de ont- bulling van het standbeeld zijns vaders te Worth gehouden, trekt zeer de aandacht. Vooral de woorden //Wij beloven dit Rijksland, tegen wien het ook zij, te beschermen en Dnitsch te doen blijven, zoo waar God ons helpe en ons Buitsche zwaard geven aanleiding tot bespreking. Be Buitsche bladen zien er een heldhaftige belofte in, en een waarschuwing voor Frankrijk tevens. Enkele organen der openbare meening gaaii echter verder. Zoo de Voss. Ztg., die er ook een bedreiging tegen de sociaal-democraten in wil lezen. Beschermen tegen wien het ook zij", zeide de Keizer. Zou de Keizer bij het uitspreken dezer woorden gedacht hebben aan den moord te Miilhausen P vraagt het blad. Bedoelde de Keizer het Rijksland ook te zullen beschermen tegen den inlandschen vijand, tegen de revolutie Zeker is het, dat de Pranschen, die zoo graag spreken over een „verzoenenden maatregel" e> afstand van het Rijksland aan Frankrijk, of neutraliteiteits-verklaring thans zullen begrepen I hebben dat de kans hierop verkeken is. Buitsch is het en Buitsch zal het blijven, zeide de Keizer. En hij beriep zich hierbij op de hulp van God en van het Buitsche zwaard. Het ware te wenschen, zegt de Voss. Ztg. en die wensch zal wel algemeen weerklank vinden dat het zwaard niet noodig zal zijn, om het Rijks land te beschermen. Maar het is wel een treurig feit, dat het Buitsche bezit niet verzekerd is, als niet het zwaard gereed blijft om dat bezit te bewaren. ,/En de Keizer heeft, zonder provocatie en zonder pralerij, duidelijk te kennen gegeven, dat hij en zijn volk vast besloten zijn dat bezit tegen elkeen te verdedigen." Naar alle zijden vliegen tegenwoordig Engelsche ultimatums, naar China, Turkije, Asbanti en het laatst naar Venezuela. Bit betreft den ouden FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 13) Be houtvester barstte in luid gelach uit; toen hij weer tot adem gekomen was, zei hij //Neem me niet kwalijk mijnheer, maar wie heeft u dat wijsgemaakt //Eltester zelf, ik ben vandaag op Segefeld bij hem geweest," luidde het antwoord. //Als hij dat gezegd heeft, moet het wel waar zijn," zei de houtvester hoofdschuddend, ,/maar ik ben nieuwsgierig, hoe dat hert zoo plotseling in het dennenbosch gekomen is. Wat liadt ge vandaag dan op Segefeld te doen, mijnheer Hadt ge me willen bezoeken z/U en Eltester. Ik kwam eens vragen, of ge niets gezien of gehoord hadt van de jonkvrouw on Kauffel. Ze wordt vermis! sedert gisteren na den middag," antwoordde Bietel met een gluren- den blik. //Be jonkvrouw Von Kauffel vermist?" vroeg de houtvester met een heftige beweging, zoodat zijn reistasch aan zijn hand ontglipte. Hij raapte die haastig op, maar Bietel zag wel, hoe bleek hij geworden was. //Hoe komt dat //Konden we dat maar te weten komen," en nu vertelde Bietel alles wat hij er van wist. //Bat is verschrikkelijk," zei Born, die plotseling neergeslagen was en zijn spraakzaamheid verloren had. ,/Waarom hebt ge me dat niet dadeliik verteld grensstrijd. Reeds een eeuw geleden, toen de Engelschen het tegenwoordig Britsch Guyana op de Hollanders hadden veroverd, stond die grensstrijd op hetzelfde punt als heden. Engeland nam hem over, toen tegenover Spanje, in welks plaats later de republiek Venezuela is getreden. Vele jaren geleden zou het voor Venezuela gemakkelijk zijn geweest eene schikking met Engeland te treffen, daar het betwiste gebied toen nog niet door vele Engelschen was bezet. In den laatsten tijd is er goud gevonden en nu poogt Venezuela zich van dat gebied meester te maken. Engeland toonde een ongewoon geduld. Het zond vertoogen naar Caracas, riep reeds eenige jaren geleden zijn ver- tegenwoordiger terug, maar onthield zich van dwang- maatregelen, misschien om de gevoeligheid der Vereenigde Staten te ontzien, welker regeering zich als de natuurlijke scheidsrechter beschouwt in alle geschillen, die in Zuid-Amerika ontstaan. Maar in den laatsten tijd maakte Venezuela het al te erg. Engelsche onderdanen werden overvallen en gevankelijk weggevoerdsoldaten bezetten ge- deelten van het koloniaal gebied. Bit heeft aan leiding gegeven tot het zenden van het ultimatum. Wanneer de regeering van Venezuela niet spoedig aan Engelands eischen voldoet, zullen Engelsche oorlogsschepen in de Venezolaansche havens ver- schijnen en de gouverneur van Guyana met een aanzienlijke strijdmacht het bedoelde gebied binnen rukken. President Crispo zal moeten bukken, want van geene mogendheid heeft hij ondersteuning te wachten, ook van de Vereenigde Staten niet. Ben inhoud van het ultimatum deelt een tele gram mede. Uit Koystantinopel verneemt men, dat den Armenischen patriarch door de vertegenwoordigers der drie mogendheden is gehuk ge^nscht tKft de door den sultan van Turkije toegestane hervormingen. Toen zijne meening over die hervorming werd ge- vraagd, zeide hij, dat zij voldoende waren, mits zij werden uitgevoerd en dit hing af van de controle der Europeesche mogendheden. Het Oosfenrijksche huis van afgevaardigden heeft zijnen arbeid hervat, en zoo kan het ministerie Badeni zich dus eindelijk voorstellen. Met zijne kieswet evenwel is het ministerie nog niet gereed. Be Hongaarsche magnaten-tafel heeft het ontwerp tot het verleenen van vrijheid van godsdienstoefe- ning aan alle gezindten thans in zijn geheel goed- gekeurd. 't Heeft tijd en moeite gekost. Reeds hebben de besprekingen een aanvang ge- nomen tot herziening van het eerlang afloopend Oostenrijksch-Hongaarsch vergelijk (Ausgleich), 't welk de verhouding van beide hoofddeelen der op taal- en staatkundig gebied zoo bont gekleurde monarchie regelt. Be Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Prins Lobanoff, ontving van Keizer Nico- laas bij zijn terugkeer uit Parijs en Berlijn als be wij s van tevredenheid over den uitslag zijner reis een jaargeld van 5000 roebels. Gelukkige menschen, die dus kunnen reizen niet alleen, maar daarmee nog geld verdienen toe z/Ik heb u aangesproken met de bedoeling u alles te zeggen, maar ge hebt me zoeveel be- langrijks medegedeeld, dat ik er voorloopig over zweeg," antwoordde de inspecteur. Be arme houtvester kreeg echter een gevoel, alsof hem een zware last op de borst drukte. //Mocht ge iets vernemen omtrent het verblijf der jonge dame, dan hoop ik, dat ge wel zoo goed wilt zijn mij hiervan kennis te geven. Boch, hier gaan onze wegen uit elkander, ik moet naar den Godeberg." Hij stak den houtvester de hand toe, die deze echter slechts met zichtbaren tegenzin in de zijne drukte. Met lang niet vriendelijken blik oogde Born den inspecteur na. z/Bie vervloekte speurhond heeft me heelemaal uitgehoord, daarom klampte hij me aan," mompelde hij, ,/en ik, dwaas, flapte er alles uit, wat ik op het hart had. Ik heb zoodoende den armen George een leelijke kool gestoofd. Maar het is een verwenschte geschiedenis, de jonkvrouw wordt vermist en hij wil weg Born begon flink door te stappen hij verlangde met ongeduld naar het oogenblik van zijn thuis komst. Onder het voortzetten vau zijn tocht voerde ook Bietel een gesprek in zichzelven. z/Kijk," zei hij met een tevreden glimlach, //dat was een gelukkige ontmoeting Ja, ja, men moet altijd de oogen open hebben en niet het geringste aan de aandacht laten ontsnappen. Wat heb ik nu vernomeu Ten eerste George Eltester is van nacht niet ter jaclit geweestten tweede hij is voornemens binnen zeer korten tijd hier van daan te gaanten derde hij heeft gezegd dat hij aan alles een verschrikkelijk einde zou maken Op de agenda voor de najaarsvergaderi ng der Prov. Staten van Zeeland, komen onder de punten van behandeling voor een adres van het bestuur der afdeeling //Axel" der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, betreffende het gebruik van honden als* trekdiereneen nader voorstel van Ged. Staten omtrent het nader verzoek van het bestuur van het waterschap Oranje-Bierentijd om een renteloos voorschot voor wegsverbetering naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der cooperatieve stoomzuivelfabriek te Hontenisse, om vrijdom van tol op den weg van Hulst naar Walsoorden voor het vervoer van melkom aan de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuin- bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel voor een tijdvak van drie jaren een subsidie toe te kennen van f 75 per jaar, en een voorstel tot wijziging der begrooting van de enkel provinciate en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1896. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad te Zierikzee, waarbij alle leden tegen woordig waren, is wederom ter sprake gebracht de politiezaak, reeds vroeger door ons medegedeeld. Be heer Be Crane, het woord verkregen hebbende, zeide o/S.,-M<lLiii], naar aanleiding der pertinente weigering door den b"ul^f-aige§I,er, in de vergadering van 30 Sept. jl., om aan hem eir gsfeele andere raadsleden eenige inlichtingen te verstrekken uaS- aaande de politie, de vrijheid nam, ook namens de heeren an den Bout en Fokker, thans aan het collegie van burgemeester en wethouders de vraag te richten, of het personeel der politie, in het bij zonder voor wat de nachtdienst betreft, kan geacht worden in deze gemeente voldoende te zijn. Zij vertrouwden dat het coll. van B. en W. velwillend genoeg zal zijn de vraag, desverkiezend in eene geslotene vergadering, zoo spoedig mogelijk te beantwoorden. als Gertrude von Kauffel bij haar trotschheid volhardde, en dat zal wel niet de eenige bedreiging zijn, die hij gedaan heeft." Hij floot een deuntje, zooajs hij gewoonlijk deed wanneer hij nadacht over de dingen, die hij vernomen had, en vervolgde daarbij zijn weg in langzamen tred. z/Ik bemerkte wel, dat ze me de waarheid ver- borgenzulke menschen zijn niet slim genoeg om een ervaren politie-man om den tuin te leiden. En dan die kostelijke Born Bat is precies een beer, die plomp verloren met twee pooten te gelijk in de val looptdie zal ons nog goede diensten bewijzen VIJFBE HOOFBSTUK. z/Goed dat ge eindelijk komt, mijnheer," riep Von Melnik den inspecteur toe, dien hij tot aan het tuinhek te gemoet gegaan was. ,/Ik kijk reeds langer dan een half uur naar u uit." z/Hebt ge bericht van de jonkvrouw Von Kauffel Heeft zij een telegram gezonden vroeg Bietel haastig, want op Melniks gelaat zag hij een uitdrukking van vroolijke opgewektheid, die door zijn vraag echter in verbazing overging. z/Een telegram Hoe komt ge op die gedachte //Nu, het zou toch mogelijk zijn, dat zij hei- melijk naar Hannover gereisd was om iets onaan- genaams hier te vermijden. Ik moet erkennen, dat ik beschaamd sta, omdat ik aan deze voor de hand liggende opheldering van het raadsel niet heb gedacht." //Wanneer ge mijn schoonzuster hadt gekend, zou dit vermoeden nooit bij u opgekomen zijn," antwoordde Melnik, terwijl hij met den inspecteur Be voorzitter zegt, dat deze zaak geheel buiten B. en W. staat en alleen den burgemeester aangaat. Be vraag, destijds door den heer Van den Bout gedaan, is door den burgemeester beantwoord, en heeft hij alstoen geweigerd te antwoord n op de vraag van den heer Be Crane, en dat moet hij nog doen. Het is zuiver op grond van de wet en het Kon. besluit van 1855 waarop hij dit weigert. Het is z. i. eene zaak die geheel buiten den raad ligt en alleen den burgemeester betreft. B. en W. kunnen hierin niet antwoorden. Mr. Van Geuns meent, dat het wel degelijk de plicht van een raadslid is, te trachten in deze licht te verschaffen. Be voorzitter wijst op de //Gemeentestem" waarin gezegd wordt, dat de burgemeester terecht, naar hun oordeel, niet op de tweede vraag (van den heer Be Crane) heeft geantwoord. Het blijkt ook duidelijk dat de dienst en de werkkring der politie moet worden geregeld door den burgemeester, in overleg met den commissaris van politie. Verder hebben nog besprekingen plaats door de heeren Be Crane, Van der Lek de Clercq, Mr. Van der Vliet en Mr. Van Geuns. Be voorzitter herhaalt dat elke gegronde op- merking omtrent de politie hem welkom is; hij zal deze gaarne in overweging nemen. Mr. Van der liet constateert dat de burgemeester op hetzelfde standpunt staat als in de vorige ver gadering, dus van eene toenadering geen sprake kan zijn. Be voorzitter erkent, dat aan den raad alleen de bepaling der getalsterkte van de politie is toegekend. 1 te heer Be Crane hoopt dat de gevoerde discussien in deze zaak aanleiding mogen geven, dat op den werkkring der politie flink worde toegezien, opdat geene gegronde klachten meer mogen inkomen, waarop de vergadering werd gesloten. Aan de suikerbietenfabrieken te Bergen-op- Zoom zijn Zaterdagavond 11 uur de werkzaam- lieden opnieuw gestaakt moeten worden. Boor het doorsteken van een dam aan de Stappen, een groote wauL™'1^,. bij Esschen, was er toevoer ge komen van water, oo?b ,^at ]s thans geheel opge- bruikt. Twee fabrieken liggen nu gei'ieei werkeloos, en wanneer er niet veel en overvloedige regell komt zal men de campagne moeten eindigen, omdat alle' hulpbronnen thans zijn uitgeput. Be schade is moeielijk te berekenen, want millioenen kilo's bieten liggen opgestapeld en kun nen niet verwerkt worden. Men zal die later voortging. //Nooit deed zij iets heimelijks. Wan neer zij werkelijk buiten onze voorkennis was weggereisd, zou zij ons reeds uit Lubeck een telegram gezonden hebben." z/Zoudt ge toch niet een telegram naar Han nover zenden z/Bat is reeds gedaan, ik moest Gertrude's voogd met het gebeurde bekend maken; ik heb reeds antwoord van hem." z/Wat z/Bat hij vreeselijk geschrokken is en vandaag nog hier zal zijn." z/Zij is dus niet te Hannover?" //Neen," antwoordde Melnik en zacht voegde hij er bij ,/Ik weet nu maar al te goed, waar ik haar moet zoeken. Boch stil, stil, opdat mijn arme vrouw er niets van verneemt." Hij liep nu zeer vertrouwelijk met den inspecteur gearmd verder en bracht hem door een zijgang in de kelderverdieping waar de keuken en eenige andere kamers waren. In een groot, laag vertrek, waar de dienstboden gewoonlijk aten, er stond een lange tafel en verscheidene stoelen daar om heen trof de inspecteur zijn twee beambten aan benevens een boersch gekleede oude vrouw en een aan- komenden jongelingde beide laatsten verkeerden blijkbaar in grooten angst. Be beide beambten traden op den inspecteur toe en gaven verslag van hetgeen zij verricht had den. Zij hadden niets gevondenwel echter hadden zij verscheidene personen aangetroffen, die de jonkvrouw Von Kauffel in den bewusten namid- dag gezien hadden. z/Alleen of in gezelschap vroeg Bietel. z/Alleen, steeds alleen TER \EI7iEVSCHE 01 RUT. Bit bind verschijut Maandag-, n'oensda-;. en Vr ij d»i;i»voii <1 bij den nitgever J. V A B E A W It E te Ter lienien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1