Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderee No. 3216. Donderdag 17 October 1895. 35e Jaargani*. 33 3)13 Si®2»3?2l3< Binnenfand. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- Oushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatst n van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. folitiels Overzicht. De advocaat-generaal der Vereenigde Staten heeft als antwoord op vragen van vele gemeente-besturen met betrekking tot het recht van Amerikaansche burgers, op openbare vergaderingen sympathie en ondersteuning te verleenen aan de Cubaansche opstandelingen verklaardDe organisatie eeuer militaire macht om den opstand te Cuba te onder- steunen, is onwettig en moet met alle middelen door de regeering worden tegengegaan en onderdrukt maar er bestaat geen wet, die Amerikaansche burgers kan verhinderen hunne meening over die kwestie uit te spreken, of aan eene dergelijke beweging hun moreelen steun te verleenen. Des- niettemin zouden dergelijke demonstraties tegen eene bevriende mogendheid als Spanje het voor de regeering der Vereenigde Staten veel moeielijker maken, liaar besluit de door traktaten vastgestelde verplichtingen der onzijdigheid trouw na te komen, te handhaven. Te Home zijn nog uitvoeriger berichten ontvangen uit Massowah betreffende het eerste gevecht tusschen de Italiaansche troepen en de voorhoede van lias Mangascha's leger bij Delra-Ailat. Volgens de Agencia Stefani werden de Tigrijnen volkomen geslagen. Hun aanvoerder werd gewond en gevangen genomen en vervolgens werd het legerkamp, dat daar door de weerspannige inboor- lingen was opgericht, veroverd en verbrand. Tevens wordt er bijgevoegd, dat Ras Mangascha's soldaten gewapend waren met Eransche gras-geweren, in 1894 te Saint-Etienne vervaardigd. Men verwacbt, dat generaal Baratieri, gebruik makende van dit eerste voordeel, de krijgsver- richtingen nu krachtig zal voortzetten, ten einde het gezag der Italianen in Tigre en Abessinie op vasten grondslag te bevestigen. De Times ontvangt van haar correspondent te Havanah weer een telegram over den staat van zaken op Cuba. Te Havanah was het gerucht in omloop, dat Jose Maceo, de aanvoerder der opstandelingen, in het jongste gevecht bij Holguin was gesneuveld, terwijl zijn broeder, Antonio Maceo, ernstig werd gewond. De juistheid van dit bericht, van Spaansche zijde afkomstig, is nog niet bevestigd. Verder maakt de correspondent van de Times weer melding van verschillende schermutselingen, tusschen de Spaansche troepen en de Cubanen in de provincie Santa-Clara. Een beslissende strijd heeft echter nog niet plaats gehad. Van meer belang is eene verklaring, door den heer Harmon, den attorney-general te Washington, FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 10) Nader bij den inspecteur getreden, verhaalde liij met bijna fluisterende stem alsof hij niet luid over zulke dingen durfde spreken, wat hij omtrent George Eltester had vernomen en op welke wijze hij in het bezit was gekomen van de brieven die hem iii zijn ware gedaante deden kennen. z/En hebt ge die brieven aan jonkvrouw Gertrude in handen gegeven //Wal kon ik anders doen vroeg Melnik, wien de zachte afkeuring in den toon van den inspecteur niet ontging. //Gertrude volgt allijd haar eigen hoofdhet is bijna ongelooflijk, maar toch waarzij heeft mij nooit geheel vergeven, dat ik haar zuster heb genomen en nu in het hart mijner vrouw de eerste plaats inneem, ik moet daarom met sterke middelen werken." //En is het u gelukt z/Ja, ik had mij niet vergist ill haar karakter; zij heelt alle verkeer met den ellendeling afge- broken." z/Zijt ge daar wel zeker van?" z/Hoe bedoelt ge dat Me vrouw uw echtgenoote en gij zelf hebt her nial de malen gesproken over de verre wandelingen, die de jonge dame in het bosch deed.- Zou zij daar deu jougen boutvester niet ontmoet hebben? Misschien zijn de jonge lieden met elkaar verzoend en hebben samen de vlucht genomen." afgelegd, dat de regeering der Vereenigde Staten blijft bij de houding, welke zij tot dusver heeft aangenomen, om eene strikte neutraliteit bij dezen strijd tusschen de Spanjaarden en de Cubanen te handhaven. Deze mededeeling moet blijkbaar dienen als logenstraffing van het bericht der New-York Herald, dat president Cleveland voornemens is, ten opzielite van Cuba eene andere politiek te volgen en van de Spaansche regeering te eischen, dat zij zoo spoedig mogelijk de rust op Cuba herstelle. De Armeuische quaestie is nog niet uit. Tot dusver heeft de sultan nog geen beslissing genomen over de concessies, waartoe hij, ten opzichte van Armenie, bereid is. Overigens zijn noch te Konstantinopel noch te Trebizonde meer ongeregeldheden voorgekomen. Over den uitslag van het onderhoud, hetwelk de Engelsche gezant, Sir Philipp Currie, met den sultan had, wordt alleen geineld, dat de gezant tevreden is over de beloften, welke door sultan Abdoel Hamid zijn gegeven. Het wordt eindelijk tijd, dat deze beloften werkelijk ten uitvoer worden gebracht en de Armeuische quaestie, waarover vooral te Louden zoo groote beweging wordt gemaakt, tot eene be- vredigende oplossing kome. //Eindelijk" zegt de Eigaro //hebben wij nadere berichten uit Madagascar ontvangen." De inhoud van generaal Duchesne's telegram is reeds medegedeeld. Na de inneming van Babay rukte generaal Duchesne, na zijne troepen in twee afdeelingen gesplitst te hebben, langs twee wegen tegen Antananarivo op. Aldus werd de hoofdstad der Hova's van twee kanten aangevallen. Na een kortstondig, maar scherp gevecht werden de hoogten, welke de stad omringen, door de Eransche troepen bezet. Aan verderen tegenstand viel toen niet meer te denken, want de kanonnen der Eranschen bestreken het voornaamste gedeelte der stad, o. a. ook het paleis der Koningin. Tevens werden ook de versterkte stellingen der Hova's te Tarafata, in de nabijheid van de haven Tamatave, aan admiraal Bienaime na een kort gevecht overgegeven. //Derhalve" tot deze conclusie komt de Eigaro //kan de expe dite nu als volkomen geeindigd worden beschouwd." Over hetgeen verder met Madagascar zal ge- beuren, zal met zekerheid wel niets bekend worden, voordat de volledige inhoud openbaar is gemaakt van het voorloopige tractaat, hetwelk tusschen Koningin Ranavolo en generaal Duchesne, be- houdens de goedkeuring der Eransche regeering, is gesloten. Melnik antwoorddde niet onmiddellijk. Hij trad aan het venster en staarde naar buitenver volgens keerde hij zich om er zeide zeer beslist *Zij is niet met hem gevluchtzij is daartoe te openhartig en ook te trotsch. Wanneer zij geloofd had dat George Eltester onrecht was aangedaan, dan zou ze mij dat ronduit gezegd hebben, en dan had ze er zeker bijgevoegd de ze voortaan hem geheel wilde toebehooren." z/En als ze hem nu vergiffenis had geschonken, ook zonder die overtuiging verkregen te hebben?" z/Nooit, nooitGe kent haar trotsch karakter niet, maar Hij zweeg, blijkbaar stond hij in twijfel, of hij verder zou spreken of niet. z/Wat vreest ge?" z/Het is zeer pijnlijk voor me mijn vermoedens uit te spreken. Ik heb er een afschuw van, iemand verdacht te maken." ,/Dat begrijp ik zeer goed, daar heb ik achting voor, doch er is weinig kans om licht te brengen in deze duistere zaak, wanneer ge mij geen on- beperkt vertrouwen schenkt." z/Welnu dan ik vermoed het niet slechts, maar meen met zekerheid te weten dat hij Gertrude nageslopen is en dat zij hem heeft ontweken. Elij zal haar echter toch verrast hebbenhet is toen tusschen hen tot een woordenwisseling gekomen en Eltester staat algemeen bekend als een erg driftig, oploopend mensch." z/Acht ge hem er toe in staat, dat hij de jonge dame misschien vermoord heeft? vroeg de inspec teur verrast, en dacht daarbij aan de woorden van de oude keukenmeid. //O, dat durf ik niet zeggenik zou niet gaarne zulk eene vreeselijke beschuldiging uit- M at de Tweede Kamer na afloop van de thans aan de orde gestelde werkzaamheden (Faillisse- mentswet en Tuinbouw-onderwijs zal behandelen is nog niet bekend, schrijft de parlementaire cor respondent der Zutpli. Ct. Het Personeel kan nog niet op de agenda worden gebracht, want er is nog geen eindverslag uitgebracht. Er loopt een gerucht, dat de commissie van rapporteurs nog eerst over verschillende hoofdpunten met den Minister wil confereeren maar of dat juist is, weet ik niet. Voor een tweede afdeelingsouderzoek bestaat zeker geen aanleiding, omdat de wijzigingen, in het ontwerp gebracht, van weinig beteekenis zijn maar over het verband met de gemeente-financien en de plannen van den Minister met betrekking tot dit punt mocht wel wat meer licht opgaan, voordat de zaak in openbare beraadslaging plaats vindt. Daar staat echter tegenover, dat er geen tijd is te verliezen, en spoedige behandeling gewenscht isals de Tweede Kamer nog voor Kerstmis de Personeele belasling wil afdoen, mag zij zich wel haasten. Ik voor mij geloof nog niet, dat daartoe voor 1 Januari nog de noodige tijd beschikbaar zal zijn. 't ,/Nieuws" schrijft 't Heeft de aandacht getrokken, dat de schutterijen in het Oosten, Noorden en Zuiden zooveel beter schijnen te zijn dan die in het Noordwesten van ons land. Overal in die eerste gewesten, waar HH. MM. de schutterij inspecteerden, werd aan den kommandant eene ridderorde verleend, doch aan die te Haarlem, Alkmaar en den Ilelderniet. De Gemeentestem bespreekt in zijn jongste nommer het gebeurde in de zitting van den gemeenteraad te Zierikzee, waarbij de burgemeester weigerde aan eenige leden inlicbtingen te geven op de vraag of het politietoeziclit in die gemeente werkelijk zoo luttel was, en zoo ja, of het dan niet noodig sn wenschelijk was daarin verandering te brengen. Volgens de meening van dat blad had de burgemeester bij zijn antwoord art. 183 der gemeente-wet op het oog, en het geeft gaarne toe dat van eene interpellate, als bij dat art. bedoeld, liier geen sprake mocht zijn, omdat de politie niet tot het dagelijksch bestuur der gemeente behoort en bovendien niet de burgemeester alleen, maar het college van Burg, en Weth. geinterpelleerd kan worden. Toch gelooft de Gemeentestem dat sprekenriep Melnik met opgeheven handen. z/Maar ,/Genoeg, genoeg, mijnheer Von Melnik, wij be- grijpen elkander," viel de inspecteur hem in de repe. //Hebt ge dan geen navraag laten doen in de houtvesterswoning te Segefeld, zoodra de jonk vrouw vermis! werd z/Dat is gebeurd. Mijn tuinman is er geweest. Hij kreeg tot bescheid, dat men de jonkvrouw niet gezien had." uWie heeft dat antwoord gegeven?" Melnik legde de hand aan het voorhoofd. ,/Dat weet ik niet meermisschien heb ik daar ook niet naar gevraagd. Het kwam me voor, dat dit niets te beduiden had, daar ik wist, dat Gertrude niet te Segefeld kon zijn." //Ik zou den tuinman wel eens willen spreken wilt ge hem even laten ontbieden ,/Hij zal met uwe beambten weer zijn uitgegaan om te zoeken," onderstelde Melnik, doch hij schelde niettemin. De tuinman was juist teruggekomen en op bevel van zijn meester verscheen hij in de eetzaal. _„Wij hebben niets, volstrekt niets gevonden, mijnheer," verklaarde hij treurig, „ik ben naar rais gekomen om te begieten, met de warmte kan ik alles toch niet laten verflensen en verdorren." „Goed, goed, Albert," sprak Melnik. ,/Deze leer wilde gaarne weten met wie je gesproken lebt, toen je te Segefeld in de houtvesterswoning naar de jonkvrouw hebt gevraagd." //Ik heb gesproken met de weduwe van den vorigen boutvester," verklaarde de tuinman. „Alle uiken waren reeds gesloten, en ze schenen in diepen slaap te liggen, want ofschoon ik luid de burgemeester hier te ver giug en de vraag of naar zijn oordeel de bestaande organisatie der politie voldoende was dan M'el wijziging behoefde, niet onbeantwoord had behooren te laten, daar het toch de raad is, die de gemeentepolitie heeft te regelen, (art. 190, al. 2 gem.wet) en de kosten uit de gemeentekas betaald worden. Dat college behoort dus niet, met een beroep op art. 183, ten aanzien van de politie geheel in het duister te worden gelaten. De ereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" te Rotterdam heeft een informatiebureau opgericht om ouders van meisjes, die de school verlaten, in te lichten bij het kiezen van haar beroep. Dit bureau stelt zich voor, de kosten en den duur der opleiding voor verschillende vakken van handenarbeid of wetenschap na te gaan en op aanvrage mee te deelen, en hoopt daardoor van nut te zijn voor haar, die haar onderhoud wensclien te verdienen als huishoudster, kookster, naaister, baker, vroedvrouw, ziekenverpleegster, arts, apo- theker, boekhouder, post-, telegraaf- of telephoon- beambte, klerk, architect, journalist, handelsreiziger, caligraaf, stenograaf, type-writer beeldhouwer, schilder, pianostemmer, belianger, horlogemaker, bloemist, boekbinder, boekdrukker, photograaf, kapper, enz. Men meldt uit Maastricht In den stand der werkstaking van de glasblazers is in de laatste 8 dagen geene verandering gekomen. Het bijbetalen door de patroons van het loon der zoogenaamde /gamins," zooals dit vroeger is ge- schied en thans door de stakers wordt geeischt, is het voorname struikelblok voor de hervatting van het werk. Daar beide partijen op haar stand- punt blijven staan, is het te vreezen, dat de werk staking nog lang kan voortduren. "e peekoffie- of cichorei-industrie breidt zich in Noordbrabant meer en meer uit. Behalve dat dezen zomer bijna al de fabrieken in hetpee- koffiestadje Ossendrecht vergrootingen hebben onder- gaan, worden ook in andere plaatsen dergelijke fabrieken opgericht. Te Bergen op Zoom hebben de heeren Asselbergs Co. eene fabriek geopend, en de heer M. Pals, te rinsenhage, laat een tweede fabriek bouwen, welke met drie branders zal werken en ingericht worden voor eene fabricatie van 100,000 K.G. cichorei per week. De peekoffie wordt thans naar alle werelddeelen verzonden. klopte en de honden blaften, duurde het zeer lang eer iemand ons hoorde." //Toen kwam de weduwe Eltester en liet je was daar nog meer P" vroeg de binnen. Wie inspecteur. z/Daar was verder niemand, en zij liet mij ook niet binnen. Zij deed een luik open en vroeg misnoegd, wie daar in den nacht zoo'n spectakel maakte, en wat er gebeurd was. Toen ik daarop vroeg, of de jonkvrouw niet bij haar was, ant- woordde zij, dat ze jonkvrouw Von Kauffel sedert weken niet gezien had, en ze vroeg hoe men op de gedachte kwam, dat die den nacht bij haar zou doorbrengen. Zij sloot vervolgens het luik weer en liet mij staan." De inspecteur wisselde een blik met Melnik, en deze vroeg nu,/Was de weduwe Eltester niet erg geschrokken, toen zij het verdwijnen der jonkvrouw vernam z/Dat kan ik juist niet zeggen ze scheen alleen boos te zijn over het storen van haar nachtrust en sloot daarom spoedig het luik weer." z/En hebt ge haar zoon niet gezien z/Neen, niemand dan de weduwe." z/Het is goed, ge kunt gaan," zei Melnik. Toen de deur achter den tuinman gesloten was, wendde hij zich tot den inspecteur//Vindt ge dat niet opmerkelijk Die weduwe heeft altijd beweerd, dat ze van Gertrude hield, alsof die haar eigen kind was, en nu hoort ze de tijding van haar verdwijnen zoo kalm aan." De inspecteur liaalde de schouders op. //Mis schien heeft zij op dit oogenblik aan die tijding niet zooveel beteekenis gehecht." z/Maar zij zal nu wel reeds vernomen hebben, TER \EIZEVSCHE <»IR4YT. l»it blad verscliijnt ^aamlag-, Woensilag. en Vrijdagnvond bij den nitgever I". J. V A E S A I# E (e Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1