Algemeen Ifieuws- en Advertectieblad voor Zeeowsch-Vlaanderea No. 3210. Donderdag 3 October 1895. 35" Jaargang. 33 S3 a©&>TO30a Binnenland. ABONNEMENT Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor N'ederland J 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel rneer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermiuderden prijs. folilieli Overzicht. Zachtjes aan komen de parlementen weder bijeen. De Fransche kamer heeft haar werkzaamheden nog niet hervatdoch de begrootingscommissien zijn druk bezig met het onderzoek van de verschillende hoofdstukken van het budget. De heer Cavaignac heeft een breedvoerig rapport ingediend over de begrooting van oorlog, waarin hij het legerbestuur menige harde noot te kraken geeft. Het voornaamste voorstel daarin is de oprichting van een koloniale legermacht. De verschillende expedities in de kolonien hebben doen zien, hoe ongewenscht het is expeditiekorpsen samen te stellen uit de Fransche soldaten, door algemeenen dienstplicht onder de wapenen geroepen. Zij zijn niet gehard tegen de vermoeienissen van het klimaat en niet gewoon aan den strijd tegen een inlandschen vijand. Op dien grond wil Cavaignac een koloniale strijdmacht vormen, waarvan het 19de legerkorps uit Algiers de kern zal zijn. Dit voorstel werd door den Minister van oorlog, generaal Zurlinden, bestredendoch de begrootings- commissie nam het voorstel aan tot vermindering van de sterkte der afdeelingen zouaven en tirailleurs in Algerie met 6000 man. Hiermede besloot de commissie in beginsel tot het vormen van een koloniale troepenmacht, en plaatste zich daardoor lijnrecht tegenover den Minister van oorlog. Het is echter de vraag of het voorstel der begrootings- eommissie ook in de Kamer op steun zal kunnen rekenen. Hoe logisch het ook zij, nu de regeering er zich tegen verklaard heeft en het in 't belang der landsverdediging afraadt, is de kans op ver- werping groot. De Minister van oorlog heeft het volgend telegram van Madagascar ontvangen ,/De opperbevelhebber heeft van Andriba den 27en September getelegra- feerd Ik ben gisteren, den 23en, met de afdeeling- Voirin, de bergen van Ancaraca overgetrokken, waar de vijand slechts een schijn van weerstand geboden heeft. De Hova's zijn op Lahavitia teruggetrokken. Mijn eclaireurs hebben ze van morgen zonder moeite verdreven. De afdeeling- Medinger voegt zich heden bij de rivier Belante bij mij. Morgen trek ik met beide afdeelingen tegen Babay op, waar ik mogelijk tegenstand zal vinden. De geest en de gezondheidstoestand der troepen zijn uitstekend." Bij de Hova's doet het verhaal de ronde, dat op den dag, dat vreemdelingen als veroveraars op het eiland landen, een slang, wier taak het is over het land te waken, uit een meer bij Tananarive te voorschijn komen en zevenmaal het eiland rond- FEUILLRTON Naar het Hoogduitsch van Jenny Hiiisch. 4) Gaarne had mijnheer Yon Kauffel gezien, dat Melnik bij een regiment te Hannover was over- geplaatst. De luitenant had er ook om verzocht, doch zooals hij zijn schoonvader bedroefd mede- deelde, was dit niet toegestaanhij mocht echter hopen op later. Zoo trok dus zijn jonge vrouw met hem naar zijn garnizoensplaats Bonn. Met leed wezen, maar toch met goed vertrouwen op de toekomst zag de geheime handelsraad het jonge paar vertrekken; mevrouw Von Kauffel kon zich echter niet van haar angstig voorgevoel bevrijden. Ofschoon zij er de grootste moeite voor deed, kon zij maar geen genegenheid voor haar schoon- zoon krijgen, al was zij voor het uiterlijk op zeer goeden voet met hem. Wie zich echter volstrekt geen moeite gaf om haar afkeer van Melnik te verbergen, dat was de tienjarige Gertrude. Dit voor haar jaren bijzonder verstandige meisje hield hartstochtelijk veel van haar zuster en daarom waren haar vader en Melnik zelf geneigd haar afkeerige, ja vijandige verhouding tegenover hem aan jaloerschheid toe te schrijven. Haar moeder zag verder. Zij wist, dat haar jongste dochter, ondanks haar jeugd, reeds een vast ka- rakter had en een fijn gevoel, dat zij scherp op- merkte en dat zij bij het schenken of onthouden van haar genegenheid steeds door een verrassend zwemmen zal, haar ringen nauwer en nauwer toehalende, tot zij eindelijk op de vlakten van de Imerina alle vreemdelingen zal verstikken. En uit haar bek zal een troon te voorschijn komen, waarop de stichter der Hova-dynastie, Koning Andrian ponimonima, heer van Tamatave, die in 1707 regeerde, zal gezeten zijn. Uit St. Petersburg komt bericht, dat Keizer Nikolaas eergisteren den bekenden vleugel adjudant van Keizer Wilhelm, overste Von Moltke, ten gehoore ontving, die hem een schrijven van zijn Keizerlijken meester kwam overbrengen. In Oostenrijk vertolkt het ongeduld, waarmede men op de mededeeling der juiste samenstelling van het ministerie van Graaf Badeni moet wachten, zich reeds door allerlei zotte woordspelingen. Gansch zuiver kan de samenstelling van een kabinet nooit wezen zegt b. v. een der bladen welks hoofd zich als ,/bade nie (baad nimmer aan komt melden. Inmiddels lekt toch het een en ander omtrent de samenstelling uit. Bidder Von Bilsirski b. v. schijnt met financien te zullen worden belast, Graaf Gleispach met justitie, baron Gautsch met onderwijs en eeredienst, baron Glanz von Eicha met koophandel, en Graaf Ledebur met landbouw. Graaf Welsersheiinb behoudt de portefeuille van oorlog, of eigenlijk „landsverdediging", gelijk het eigenaardiglijk daar in Oostenrijk heet. Het zal dus een ministerie van vakmannen en ambtenaren van ondervinding, een recht zaken- ministerie wezen, dat, boven en buiten de partijen staande, zeker de meeste kansen van leven heeft. De eergisteren bij het Hongaarsche huis van afgevaardigden ingediende begrooting voor 1896 wijst aan gewone uitgaven 437,366,347 flor. of 16,293,649 meer aan dan verleden jaar. De gewone ontvangsten bedragen 462,644,100 flor. of 16,529,069 meer dan in 1895. De buitengewone uitgaven zijn geschat op 35,620,897 en de buitengewone ontvangsten op 10,420,298. Het totaal der ontvangsten zal dus dat der uitgaven met 77,154 flor. overtreffen. Verleden jaar was het saldo slechts 22,196 flor. In de begrootings-commissie heeft de Minister van financien, ter toelichting van een en ander, eene redevoering gehouden, waarin hij tevens zeide, dat de regeering na de voltooi'ing der hervorming van het muntstelsel en bankwezen voornemens is, eene verterings-belasting-ontwerp in te dienen. De Chineesche regeering heeft eieren voor haar geld gekozen. juist instinct werd geleid. Al berispte zij dus openlijk Gertrude's gedrag, in stilte werd zij er door versterkt in haar eigen beangstigeiul voorgevoel. Wanneer men Gertrude in den beginne gevraagd had, wat zij toch tegen den verloofde van haar zuster had, zou zij waarschijnlijk het antwoord schuldig gebleven zijn. Het geheele voorkomen van den luitenant en zijn gekunsteld gedrag stuitte haar tegen de borst; zij kon maar niet gelooven, dat hij Melitta zoo teer beminde, en haar ouders zoo innig vereerde, als hij uiterlijk toonde. Melnik kon zelfs geen zwak vermoeden hebben van den scherpen juisten blik zijner jeugdige schoonzuster, al gevoelde hij zich niet op zijn gemak, wanneer hij haar oog half schuw, half onderzoekend op zich gevestigd zag. Het ontging haar niet, dat hij tegen de oude dienstboden een hoogmoedigen toon aansloeg, dat hij den neus optrok voor de eenvoudige leefwijze in de villa en dat hij zeer handig zijn invloed op haar vader aanwendde om daarin ten spoedigste verandering te brengen. Wat Gertrude editer het pijnlijkst aandeed, was de poging van Melnik om zich te mengen in haar omgang met menschen, die haar zeer ter harte gingen. Omstreeks een half uur van den Godeberg verwijderd, woonde de houtvester Eltester. Het echtpaar Eltester had twee dochtertjes van denzelfden leeftijd als Gertrude en een zoon, George, die omstreeks zes jaren ouder was. Deze kinderen waren Gertrude's speelgenooten, met al de liefde van haar jeugdig hart liing zij hen aan. Als zij te Hannover was, onderhield zij zelfs briefwisseling met hen en als ze op den Godeberg vertoefde, was het dagelijksch samenzijn met hen een van haar grootste genoegens. Nog nooit had Zij heeft het Engelsche ultimatum aangenomen en bevel gegeven den onderkoning van Sze-Chuen uit zijn waardigheid te ontzetten. De toerusting door de Engelsche marine te Shanghai gemaakt heeft den Zoon des Kernels doen schrikken. Zoolang het bij dreigen blijft, wil Z. M. door looze beloften en mooie woorden de Barbaren nog wel een beetje aan 't lijntje houden. Maar zoodra het ernst zal gaan worden, slaat der geheele regeering van het Hemelsche Rijk de angst om het hart. De tien schepen, die admiraal Fremantle te Shanghai onder zijn bevelen had, vormden zulk een indrukwekkend eskader, dat niemand het geraden achtte het handelend optreden van den admiraal af te wachten. De uitwerking is ook merkbaar in de wijze waarop plotseling de Chineesche regeering besloten heeft de Amerikaansche commissie van onderzoek te steunen. De Tsung-Li-Yamen heeft telegraphisch last gegeven aan de gezaghebbers in de provineien Chi-Li, Shan-Si en Shen-Si officieren en escortes ter beschikking van de Amerikaansche commissie te stellen, en deze op alle wijzen te helpen. Misschien dat thans het onderzoek van deze commissie eenig resultaat heeft. Op zijn verzoek is eervol ontslagen de heer Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, als substituut- griflier bij de rechtbank te Middelburg. - Uit Marseille verneemt de Tel. het volgende: Toen generaal Vefter en zijn familie te Marseille per spoor arriveerden, werd ZEx. aldaar door den vertegenwoordiger der Rotterdamsch Lloyd en en- kele Nederlanders verwelkomd. De bezienswaar- digheden van de prachtige havenstad werden daarna in oogenschouw genomen. Bij aankomst van het stoomschip Soenbing begaf de generaal zich aan boord en wendde zich tot den gezagvoerder met het verzoek hem aan de le klasse passagiers te willen voorstellen. De eerewijn vloeide ruimschoots. De aanwezige troepen, die te Rotterdam ingescheept waren, ver- welkomden bun gevierden generaal bij het em- barkeeren. De generaal inspecteerde hen, toen zij in orde van parade waren opgesteld. De eerste dag van de zeereis werd dus goed ingezet, en met blijdschap werd de tocht naar Insulinde ondernomen. Lit Atjeh schrijft men aan de Telegraaf: Het is hier nog allesbehalve ,/Couleur de rose." De vijand ontwikkelt een energie, die niet doet ze er aan gedacht, dat zij rijker en voornamer was dan de kinderen van den houtvester, nog nooit had haar vader bezwaar gemaakt tegen haar omgang met deze kinderen, en door haar moeder was die omgang zelfs zeer begunstigd, want zij vertoefde zelve gaarne in de romantisch gelegen houtves- terswoniug bij de brave, eenvoudige, maar voor lmn stand zeer beschaafde menschen. En nu sprak Melnik zijn verwondenng uit over die gemeen- zaamheid met een ondergeschikt ambtenaar, en niet rond voor de vuist, maar in bedekte termen wierp hij de vraag op, of Gertrude niet te groot was geworden om met de dochters van den hout vester en vooral met den zestienjarigen George in het bosch rond te dwalen, zich door dien jongen op het meer te laten rondroeien en zoo al meer. Deze toespelingen waren bij mijnheer Von Kauffel niet in verkeerde aarde gevallen. De vervroegde terugkeer naar Hannover had intusschen verhinderd, dat ze verder gevolg hadden. Melnik was er echter later weer over begonnen, en de vijandige verhouding tusschen hem en zijn jonge schoonzuster was verergerd, telkens als hij den Godeberg had bezocht, al gebeurde dit niet dikwijls. Evenals zijn schoonvader verveelde hij zich daar en vertoefde er slechts kort, als zijn vrouw jaar- lijks eenige weken bij haar moeder op het buiten- verblijf doorbracht. De angstige verwachting van mevrouw Von Kauffel scheen niet vervuld te worden. Zooals Melitta telkens zelf aan haar moeder verzekerde, was haar huwelijk gelukkig. Haar man gaf haar geen reden tot klagen, stond haar alles toe, wat zij begeerde, en haar bloeiend voorkomen logen- strafte deze bewering niet. denken aan ,/laatste stuiptrekkingen", zooals som- migen hun brutaal en doortastend optreden zoo gaarne willen noemen. Sinds eenigen tijd worden wij zelfs met granaten beschoten. Het zijn onze ongesprongen granaten van 8 centimeter, waarvan de nokken zijn afgekapt. Ten einde ze te doen springen, hebben de Atjehers, zeer vernuftig, een bamboebuis met lout en tem- peergat aangebrachtonder de lout bevindt zich een soort van meelpulver. Gelukkig hebben die zwaar gevulde projec- tielen nog geen noemenswaardige verliezen ver- oorzaakt. Volgens gerucht hebben de Oelamas (kwaad- gezinden) of oorlogspartij thans bronzen kanonnen van eigen maaksel. Zij moeten goed gemodelleerd en afgewerkt zijn. Met 't oog op's vijands //laatste stuiptrekkingen" zijn thans alle posten bewapend met Krupp-geschut. Van een agressief optreden onder Vetter is niets bekend, het wordt ook on waarschijnlijk geaclit. Wat kan hij hier uitrichten zonder een voldoende macht Het wordt echter hoog tijd, dat aan den bloedigen oorlog een einde komt. Volgens deze methode van onderwerping zal Atjeh ons nog veel geld en veel soldaten kosten. Dat de socialisten, onder leiding van den heer Domela Nieuwenhuis, geen waarde hechten aan het thans voorgedragen kieswetontwerp-Van Houten, nog aan dat van diens voorganger Tak, bleek dezer dagen te Boskoop, waar in eene publieks lezing, gehouden vanwege de aldaar gevestigde afdeeling van het Algemeen Werkliedenverbond, de heer Cornelissen, socialist, trachtte aan te toonen dat het voor de werklieden oud lood om oud ijzer was, de wet-Tak en de wet-Van Houten, omdat zij beide door de macht van het kapitaal al even diep in het moeras blijven zitten. Hem werd geantwoord dat de vooruitstrevende partij wel degelijk het lot van den werkman tracht te verbeteren In de school spaarbank te Kleverskerke, gemeente Arnemuiden, werd van 31 Augustus 1894 tot 1 September 1895 door de leerlingen ingelegd J 93,75. Sedert 1 Sept. 1887, dus^in 7 jaren, werd er 1128,38 gespaard. Prof. A. von Eiselberg, te Utrecht, ving Maandag zijn college aan met een herinnering aan Pasteuren toen hij daarmee geeindigd had stonden alle studenten opeen stilzwijgende, eerbiedige hulde aan den grooten Franschman. Oogenschijnlijk was mijnheer Von Kauffel zeer tevreden met zijn schoonzoonzoo tevreden zelfs, dat hij hem en Melitta voortdurend bij zich wilde hebben en hem tot steun wenschte in zijn groote ondernemingen. Zoo ten minste werd de zaak voorgesteld, toen Melnik plotseling outslag uit den dienst nam en met zijn vrouw en hun jeugdig dochtertje naar Hannover verhuisde. Anderen wilden beweren, dat zelfs een millionair als de heer Von Kauffel ten laatste moest ophouden telkens en telkens weer de schulden van zijn schoonzoon te betalen. Eindelijk had hij gezegd, dat dit de laatste maal zou zijn en slechts onder voorwaarde, dat Melnik den dienst verliet en zich onder toezicht van zijn schoonvader stelde. Er verliepen een paar jaren, gedurende welken tijd Melnik door zijn schoonvader (naar hij zeide) in de zaken werd ingewijd, om die later zelf- standig te kunnen leiden. Deze proef moest echter niet gelukkig zijn uitgevallen, want toen de heer Von Kauffel na een kortstondige ziekte stierf, bleek het, dat hij noch de zaken, noch het ver- inogen van zijn vrouw en zijn jongere dochter in handen van zijn schoonzoon had gegeven. De groote ondernemingen van den overledene gingen over aan een vennootschap, de erfgenamen kregen ieder hun aandeel van de nalatenschap in baar geld uitbetaald en konden zich nu alien naar hun eigen smaak inrichten. Mevrouw Von Kauffel, die sedert den dood van haar echtgenoot hoe langer hoe meer sukkelde, leidde nu te Hannover het teruggetrokken leven, dat zij wenschte en dat ook met Gertrude's smaak overeenkwam. Doch ook van mijnheer en mevrouw Von Melnik kon niet gezegd worden, dat ze zich roiRAvr w r--j~ i varv t a I ir 3 -z «- w.jb ar vr m i&~* w-. Wit hlml vernchijiit inaauda^-) Woeusda^- en Vrijila^avoud bij den uit^ever B" Jl. V A W IB E A iT 11 E te Ter Meuzen*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1