1 Algemeec Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3202. Zaterdag 14 September 1895. 35e Jaargang. BEK. EN D M A K IMG. EE ZEVENDE fiEEEs, abonnement Binnenland Voor Per drie inaanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert, zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elk en regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men ken zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Tijdens de aanstaande kermis alhier mogen de tapperijen voortdurend openblijven, onder dien verstande evenwel, dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten, wanneer de politie dit mocht bevelen, terwijl op den laatsten kermisdag, des Zilterdags, zoowel de kramen, tenten enz. als de tapperijen moeten worden gesloten, niterlijk des nachts te 12 uren. Ter Neuzen, 13 September 1895. De Burgemeester, J. A. VAN BOVEN. Politiek Overzicht. De President der Eransche Republiek is van de manoeuvres weer naar Havre teruggekeerd, zeer tevreden over de uitstekende houding der troepen. Half September gaat hij er weer been, om de groote wapenschouwing bij te wonen, waarmede de oefeningen plegen te worden besloten. De Londensche Lord-Mayor vertoeft nog steeds te Bordeaux, waar hij zeer gefeteerd wordt. Hem is de orde van het Legioen van Eer toegezegd. Bouteilhe, niet Bolay, blijkt de pleger van den aanslag in het kantoor van Rothschild te heeten. Zijn vader heeft onder de commune als officier gediend. Het bezoek van Keizer Eranz Joseph aan den Duitschen Keizer te Stettin, bij de groote leger- manoeuvres, wordt door de Duitsche en Oosten- rijksche bladen met ingenomenheid besproken. De Standard kan weder niet nalaten een vriendelijke terechtwijzing te verbinden aan de vermelding van bet feit, dat de Duitsche Keizer bij de manoeuvres aan Russische grens den Keizer van Oostenrijk en een Italiaanschen prins ontvangt, en daarbij tevens al de onaangenaamheid te doen uitkomen die dit heeft voor Rusland en den Czaar. Doch dit schaadt niet aan de stemming, die zelfs de Hongaarscbe bladen bezielt. Met groote voldoening geven deze een beschrijving van de hartelijke ontvangst, die bun Koning te Stettin te beurt vielen openlijk spreken zij de verwachting uit dat Keizer Wilhelm bet volgende jaar dit bezoek van Eranz Joseph zal beantwoorden door een tegenbezoek aan Budapest, de hoofdstad van zijn Hongaarsch Koninkrijk. Duitscblands Keizer zou daarmede aan een lang gekoesterden wensch der Hongaren voldoen. En de tentoonstelling die dan te Budapest wordt gehouden, geeft er als 't ware een ongezochte aanleiding toe. De Duitsche rijkskanselier, Prins Ilohenlohe, FEUILI; ETO N Uit het dagboek van eenen geneeslieer. Vertaald uit het Engelsch door M. R. v. T. 2) De avonddans was begonnen, bet dek was ge- heel met zeilen overspannenhet electriscbe licbt brandde helder, de scbeepsmuzikanten speelden eene vroolijke wals en menig paar verlustigde zich in den dans. Ik keek onderzoekend rond, om te zien of Mej. Sorensen boven was gekomen en zag haar als gewoonlijk op hare gemakkelijke rustbank liggen. Mevrouw Ross, de kapiteiusvrouw zat naast haar en haar echtgenoot stond aan bet voeteinde. Zij was opvallend scboon. Een donker rood zijden kleed omsloot lials en armen en verboogde de blankheid van hare huid en den glans van bare groote, weemoedige oogen. Zij waren in een levendig gesprek gewikkeld. Toen kapitein Ross mij zag, riep bij mij en stelde me aan haar voor. Zij glimlachte vriendelijk en zeide/;Dr. Halifax en ik hebben reeds kennis gemaakt," en verzocbt me naast haar plaats te nemen. Het levendige gesprek werd nog eene poos voortgezet. Mej. Sorensen was tegen haar gewoonte in, zeer opgewekt. Zij bezat een bijzonder talent, bet discours gaande te houden en sprak bare taal onberispelijk, gaf gevatte antwoorden en onderhield ons op geestige wijze. Over het gebeel was zij nandag-, Woensdae- en Vrijda«ravond bij had Woensdag om half twaalf een langdurige audientie bij den Keizer in Peterhof, en werd daarna door de Keizerin ontvangen. Om 4 uui ontving de rijkskanselier een contra-visite van Prins Lobanoff en om 6 uur kwamen de besturen van alle Duitsche vereenigingen hunne opwachtiug maken. Om halfacht was ter eere van den rijkskanselier diner ten paleize van prins Lobanoff; daarop waren uitgenoodigd Prins Radolin, Minister Durnowo, de adjunct van den Minister van Buiten- landsche zaken Schiscbkin, de Engelscbe ambas- sadeur en de gezanten van Oostenrijk en Beieren. Het landbouwkundig Congres te Brussel heeft de besluiten zijner afdeelingen goedgekeurd betref- fende de voorbehoedmiddelen tegen longziekte, droes en andere ziekten onder bet vee. Vervolgens is een voorstel goedgekeurd van den Franschen afgevaardigde Nocard, die tegen droes het stelselmatig gebruik van malleine aanbeval. Hetzelfde werd door de vergadering besloten ten aan- zien van tuberculine, dat, op voorstel van denzelfden Franschman, voor het eenig voorbeboedmiddel tegen tuberculose verklaard werd. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met eene motie, waarin de wenschelijkheid werd uit- gesproken van eene internationale sanitaire over- eenkomst, tot het bestrijden van besmettelijke ziekten onder het vee. In Italie hebben gedurende de maand Augustus de belastingen 8,813,583 lire meer opgebracht dan in 1894, wat met Juli een meer bedrag van ruim 12 millioen maakt, dat men daar best kan gebruiken. Tot gouverneur der Bank van Spanje is benoemd de heer Valdazera. Uit Havana komt bericht, dat de opstandelingen een bom hebben geworpen op een trein, die een regiment vervoerde. Twee perssnen werden gedood en 7 gewond. Op het Griekscbe eiland Euboea heeft men hevige aardscbokken gevoeld, maar zonder dat zij schade hebben aangericht. De Sultan van Marokko moet ernstig ongesteld wezen. Men vreest zijn dood vooral om de moeilijkheden wegens de opvolging onder ooms, broeders, neven en andere familiebetrekkingen, wat ten slotte mogelijk wel tot eene Europeescbe tusschenkomst zou kunnen leiden. Mogelijk voor Marokko niet kwaad, wanneer de oud-Testamentische toestanden aldaar eens door meer moderne werden vervangen. Het aantal Mormonen moet in den laatsten tijd zeer verminderd zijn. Volgens een bericbtgever van een Duitsch blad zijn er in Utah, de Mor- eene zeer ontwikkelde vrouw, met veel gezond verstand. Al zeer spoedig ontdekte ik, dat zij mij ook met opmerkzaamheid gade sloeg. Na eene poos, vertrokken de heer en mevrouw Ross en bleef ik alleen met de jonge dame. Toen ik ook aanstalten maakte, om heen te gaan, zeide zij haastig//Ga nog niet wegik moet u nog vertellen, dat ik Dr. Curwen heb gesproken," en zeide zij op zachten toon, //bij is er in 't gebeel niet tegen, dat ge me behandeld. Hebt gij hern gesproken //Ja", antwoordde ik ernstig//bij is zoo vriendelijk geweest, de bezwaren uit den weg te ruimen. Ik zal u bezoeken, wanneer gij het wenscht." //Wees dan zoo goed, morgen ochtend bij mij te komen ik verlang zeer naar verlichting mijner pijnen." z/Het spijt mij, dat gij lijdende zijt," antwoordde ik, haar oplettend gadeslaande. //Gij ziet er op 't oogenblik goed uit." //Dat komt omdat ik op- gewonden ben", zeide zij, //het verheugt me Plotseling staakte zij het gesprek en vroeg //Is zuster Hager boven gekomen //Ik zie haar niet", gaf ik ten antwoord. z/Ik bid u, overtuig er u van Dr. Ik vrees haar zeer". Angst en afschuw lagen in deze woorden opge- sloten en de band, die zij in de mijne lag beefde. Ik wilde juist antwoorden, toen bare stem in onze onmiddelijke nabijheid ons deed ontstellen. z/Mej. Sorensen," zeide zij op zachten toon//het is tijd voor u, om naar bed te gaan." //Kan ik u ook helpen zuster," zeide ik opspriugende. z/Neen, dank u zeerik kan de jonge dame zeer goed alleen verplegen." Na deze woorden gezegd te hebben, plaatste zij zich achter den stoel en monenstad, onder de 50,000 inwoners geen 25;000 Mormonen. Het St. Mary-kanaal in Canada, dat bet Boven- en het Huron-meer verbindt, is Dinsdag geopend. Het heeft 9 millioen gulden gekost en verschaft aan Canada een onafhankelijken waterweg van het Boven-meer naar zee. De sluiswerken worden door electrische kracbt bediend. De Minister van waterstaat heeft aan de Tweede Kamer inliclitingen verstrekt op de Vlis- singsche adressen, houdende verzoek, dat de marine- sluis en haven in bruikbaren staat worden gebracht en voor het verkeer van de scheepvaart opengesteld. De Minister wijst er op, dat de daarvoor noodige werkenhet opruimen van den dam, verdiepen van de voorhaven en het veranderen en verlengen van de havendammen, een uitgave zouden vorderen van circa vier ton gouds, wat hem in de tegen- woordige omstandigheden niet gerechtvaardigd voorkomt. De scheepvaartbeweging te Vlissingen is niet van dien aard, dat er behoefte zou bestaan aan een tweeden toegang tot de buitenhavens en het kanaal door Walcheren, terwijl bij eventueel defect aan de groote sluizen, die binnenbavens en het kanaal toch altijd toegankelijk zouden zijn voor alle schepen, die bij hoog water door de haven en de sluizen te Veere kunnen varen, waartoe ook de booten van de maatschappij //Zeeland" behooren. De bewering van de gemeente Vlissingen, dat de Staat verplicht zou zijn om de voormalige marinesluis en haven weder in bruikbaren staat te brengen en voor de scheepvaart open te stellen, acht de Minister, in overeenstemming met de adviezen van den landsadvocaat, ongegrond. De buitenhaven van bet kanaal door Zuid- Beveland, bij Wemeldinge, leverde Maandagavond een ongewoon schouwspel op. Eene menigte visschersvaartuigen, alle mosselscbeepjes, herkomstig uit Tlioleu, Yerseke, Graauw, Clinge, de Paal, Veere, enz., lagen aldaar gemeerd, om in den vroegen morgen van den volgenden dag de Ooster- Scbelde op te varen, onder den wal van Stavenisse, naar den zoogenaamden Dorsman, met het doel dien dag, den datum van opening voor de publieke visscherij van mosselzaad, al visschende door te brengen. Langen tijd werd die mosselbank bewaakt door een recherce-vaartuig, om te beletten dat bet zaad zou gevischt worden, vdordat het tot uitzaaiing duwde hem voort tot aau de hut, nam hare patiente in hare sterke armen en droeg haar naar benedeu. Geen oogenblik was mijne nieuwe patiente uit mijne gedaclite. Dan voelde ik me tot haar aangetrokken en het volgende oogenblik stootte zij mij weer af. Zij was ontegenzeggelijk een zeer scboon meisjeom baren prachtig ge- vormden mond en in hare donkere oogen lag eene weemoedige uitdrukking en toch, klonk hare stem mij soms onoprecht in de ooren en lag er iets schuws in den opslag barer oogen. Zou zij wer- kelijk verlamd zijn Waarom, verlangde zij zoo zeer naar een onderhoud met mij Den volgenden inorgen na het ontbijt, kwam zuster Hagar naar mij toe en zeide. //Dr. Halifax, Mej. Sorensen wenschte gaarne te weten, wanneer bet u schikt haar te bezoeken." Ik verzocht haar, zoo goed te willen zijn, de jonge dame te zeggen, dat ik binnen tien minuten bij haar zou zijn. Zij ging been en ik zocht Curwen op. z/Is nwe electrische batterij in orde vroeg ik hem, //Ga maar even mede naar mijne hut," antwoordde bij. Ik ging met hem mede en wij onderzochten de batterij, maakte haar in orde en namen er de proef mede. Vervolgens nam ik haar mede naar de but van Mej. Sorensen. Zuster Hagar wachtte mij bij deur op, kwam naar mij toe, nam de batterij van mij aan en zette haar op een tafeltje in de nabijheid der zieke. Daarop vertrok zij en deed de deur dicht. Toen ik naar Mej. Sorensen omkeek, zag ik dadelijk, dat zij zeer zenuwachtig was, zij werd doodsbleek en zeide op eenigzins wreveligen toon z/Wees zoo goed, mij zoo spoedig mogelijk te geschikt is. Thans is het tijdstip aangebroken, dat dit zaad met goed gevolg op de mosselperceelen kan geworpen worden, en daar men nu kosteloos kan visschen, als men slechts het consent voor het vischrecht op de Zeeuwsche stroomen bezit, is bet als het ware een wedstrijd om bet noodige zaad, dat op verschillende diepten met mosselkorven wordt opgehaald, vast te krijgen. Nu eens is de Ooster-, dan weder de Wester- Schelde het tooneel van die ongewone drukte. De bestellers van de posterijen te Amsterdam zullen tegen den winter voorzien worden van eene doelmatige overkleeding. De tot dusver gebruikte korte mantel zal dan vervangen worden door een lange gesloten overjas. Men verwacht binnenkort de aanbesteding voor de indijking van den polder bij Rilland-Bath, ten zuiden van den spoorwegdam door de Ooster- Schelde. De te maken zeedijk zal eene lengte beslaan van 4265 meters. Ruim een jaar geleden werd te Geertruiden- berg een gewichtige ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met graafwerk in het hooge koor der Herv. kerk, vond men aan het uiteinde een fraaien boog van tufsteen, welke terstond deed vermoeden, dat onder den vloer een bouwwerk van groote architectonisclie en gescliiedkundige waarde moest aanwezig zijn. Het bleek, dat men bier te doen had met eene //krijpt" of //krocht", en wel eene van zeer groote afmetingen, daar zij 18 meter lang en 9 meter breed is. Om dit monument der oudheid aan de verge- tellieid te ontrukken, heeft zich thans een comite gevormd, bestaaude uit de heeren Meijers, burge meester, De Koning, notaris Van Seters, architect; Van Staveren, med. doctorNord, officier van gezondbeid le klasse en Harsveldt, le luit.-kwar- tiermeester. Dit comite heeft van het kerkbestuur vergunning verkregen, en heeft voorts de noodige geldeii bijeengebracht om deze krijpt de eenige in Noord-Brabant en wellicht een der grootste van ons land bloot te leggen. Zij bestaat vermoedelijk uit een midden- en twee zijbeuken, terwijl tegen de wanden zich in het geheel 18 kolommen bevinden en de middel- beuk door 16 kolommen wordt gevormd. Eerstdaags zal met de ontgraving begonnen worden en zal eene nauwkeurige beschrijving volgen van dit monument van middeneeuwsche bouw- kunde, dat zeer zeker vele belangstellenden naar Geertruidenberg zal lokken. Tijdens de ontgraving zal niemand tot het werk toegelaten worden. onderzoeken." //Ik zal even wachten tot de ver- pleegster terug is," antwoordde ik, „zij moet mij verscheidene inliclitingen geven." //Zij komt niet terug," zeide ze, vik verzocht haar ons alleen te laten." vMaar dat is bespotte- lijk," voegde ik haar toe, //ik kan zonder hare hulp de batterij niet in toepassing brengen. Als ge 't goedvindt, zal ik haar even roepen." i/O, neen ik bid u, doe dat niet, smeekte zij als 't ware. Plotseling kwam een vermoeden bij mij op ik keek de zieke onderzoekend aan, duwde het tafeltje, waarop de batterij zich bevond op zijde en plaatste me aan het voeteinde van het bed. //Het is on- noodig, dat ik u onderzoek," sprak ik, „want ant," herhaalde zij, zich oprichtende terwijl eene bios haar doodsbleek gelaat overtoog. //Om dat gij niet verlamd zijt," zeide ik op vasten toon haar scherp aankijkende „0 God, hoe weet gij dat riep zij uit. Eene doodelijke bleekheid overtoog haar scboon gelaatik waande haar eene flauwte nabij. Zij bedekte het gelaat met hare bevende handen en vervolgde//Zuster Hagar bad dus wel gelijkik wilde 't niet gelooven en ver- zekeren liaar, dat zij zich vergiste." z/Het is dus waar vroeg ik ernstig. //Helaas ja, het is maar al te waar," al sprekende, stapte zij met eene vlugge beweging uit bed en stond voor mij /,1k ben niet verlamd, evenmin als gij," zeide zij. //Maar hoe hebt ge 'tontdekt?" //Ga even zitten en ik zal bet u vertellen," sprak ik. Zij was veel te zenuwachtig om te zitten en bleef bij de deur van de hut staan. (Wordt vervolgd.) \EI/i:\S(HE ams-rr.-- ■Bit Uliiil verscliijot it« deii uitgever I". J. V A S U G S A ST I) E te Ter Veuzen. Ill IIM I W MMIMMHAWMMMMW I aillll l||

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1