Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscii- Vlaanderen No. 3188. Dinsdag 13 Augustus 1895. 35e Jaargang. 3> 51 U I! 33 3., liinnenland. ABONNEMENT Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieveu- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men ksn zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. £*olitieli (Jverzicht. De artikelsgewijze-behandeling der Belgische schoolwet in eerste lezing is nu afgeloopen. Alle voorstellen der Regeering werden goedgekeurd. Woensdag a. s. verwacht men de eindstemming. Be Minister van Financien vraagt bij een bui- tengewoneu begrootingspost de toestemming der Kamer tot het verdrag, door den Staat te sluiten met de maatschappij Brussel-zeehaven. Van het maatschappelijk kapitaal, dat in het geheel 38 Ys millioen bedraagt, zou de Staat 10 millioen op zich nemen. Eerst 14 Augustus, den verjaardag van zijn verkiezing tot Vorst van Bulgarije, zal Ferdinand van Coburg zich weer te Sofia vertoonen. Dien tusschentijd slijt hij op slot Ebenthal, het verb! ijf van zijn moeder, Prinses Clementine, die andermaal aanzienlijke geldsommen in de onderneming schijnt te willen steken, ditmaal door het bekostigen der vereischten voor eenen feestelijken intocht haars zoons. Het hoofdpunt van die ontvangst zou dan wezen eene demonstratie van het leger Keizer Wilhelm, die zeeman schijnt in hart en nieren en soms meer matroos dan huzaar, bevindt zich thans in Engeland, ter bijwoning van de regatta's te Cowes. Bijzonderheden vallen tot nog toe niet voorof het moest zijn het feit, waarop door een der bladen de aandacht werd gevestigd, dat de keizer een diner heeft bijgewoond, gekleed in 't zwart Een Duitsch eskader onder bevel van prins Hendrik, breeder des keizers, lag op de reede wederzijdsche beleefdheden werden gewisseld men schijnt er zich zoo goed mogelijk te vermaken. Aandacht trok echter hoofdzakelijk het feit, dat de keizer op den verjaardag van den slag bij "Worth eensklaps op het admiraalschip Worth verscheen en daar een toespraak hield. Donderdag is het Duitsche eskader vertrokken, nadat het eerst de gebruikelijke beleefdheden tusschen prins Hendrik en zijn keizerlijken broeder waren gewisseld. Prins Hendrik ontbeet bij den keizer aan boord van de Hohenzollernvan daar begaf hij zich naar de Worth en de laatste hand werd gelegd aan de toebereidselen voor het vertrek, hetwelk niet mocht geschieden, voor de keizer nog een laatste bezoek aan zijn eskader had gebracht. Toen dat bezoek gebracht was kozen de oorlogschepen onmiddellijk zee. Donderdagmiddag gaf de keizer een five o'clock tea aan boord van de Hohenzollern. Het dek van het Keizerlijk jacht was bezet met kleine ronde F BUILT,ETON. Vcrhaal van E. M. 9) VI. HET GELUK. Zoo ging het zes maanden lang. Zelfs zij, die zeer weinig bun gedachten lieten werken, bemerkten, hoe Pauline's schoonheid haar bloeienden glans, haar schitterende frischheid scheen te verliezen. Maar niemand, zelfs dokter Destree niet, kende de reden, niemand vermoedde, hoe het er in haar hart uitzag. Zij was ontevreden op zich zelve en Idea vreemde, wien zij over zijn verdwijuing bittere verwijten maakte. En tocli moest zij telkens weer J tot zich zelve zeggen, dat zij onrechtvaardig tegen I hem was, dat zij voor dien ridderdienst niet zoo i dankbaar was als hij verdiende. Had de vreemde I haar dan ooit een belofte gedaan, was hij ooit in nadere aanraking met haar gekomen Was hij J haar sedert die ongelukzalige eerste en laatste maal ooit weer genaderd En dat hij bij den dokter I naar haar geinformeerd had, was eigenlijk deel- J neming geweest, anders nietsThans was hij vertrokken of had hij een ander stamlokaal gezocht en dacht zeker in 't geheel niet meer aan haar. Dan weer werd zij door grooten angst aange- grepen. Hij was zeker ziek of gestorvenHij had anders niet zoo voortdurend de nabijheid kunnen ontvluchten eener persoon, die hij zoo wakker in bescherming genomen, die in zijn oogen zooveel achting en genegenheid gelezen had. tafeltjes en Zijne Majesteit stond aan de valreep zijn gasten te ontvangen. Aanwezig waren o. a. de Prins van Wales, de hertog van York, de markies of Lorme enz. Om zes uur begon het te regenende //five o'clock tea" was toen reeds bijna afgeloopen. De keizer vermaakt zich derhalve zooveel in zijn vermogen is. En de pers der beide rijken gebruikt den schoonen tijd om elkaar hatelijkheden naar het hoofd te werpen. Het is ook komkommertijd Wei begrijpende, dat het lange dralen der mogendheden op de jongste Turksche nota be- treffende de hervormingen in Armenie weinig goeds spelt, heeft de Porte aan de Engelsche, Fransche en Russische gezanten andermaal doen verzekeren, dat het haar met de toegezegde hervormingen werkelijk ernst is. Sprak eene andere mogendheid aldus, dan zou het veel van zelf-beschimping hebben, maar nu de Regeering van den Sultan, die er nog al eens van houdt de zaken op de lange baan te schuiven, deze taal bezigt, blijkt daaruit duidelijk, dat een krachtiger optreden der mogendheden gevreesd wordt. De toegezegde hervormingen, weet men, worden door de mogendheden als geheel onvoldoende be- schouwd, en zoo heeft bijgevolg de belofte, dat ze getrouw en ernstiglijk zullen worden ten uitvoer gelegd, al zeer weinig waarde. Van wege de Porte wordt groote verwondering aan den dag gelegd over dit //onvoldoend achten" der mogendheden. Het is intusschen gebleken, dat de vier Britsche oorlogsschepen, die dezer dagen met verzegelde orders Gibraltar verlieten, niet bestemd waren om tegen Turkije te demonstreeren en evenmin werden gemobiliseerd met het oog op de gebeurtenissen in China, maar wel degelijk moesten naar Marokko. Zij zijn reeds te Tanger aangekomen. Daar kwamen uit Ferrol nu ook zes Spaansche oorlogsschepen aan, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat eene Spaansch-Engelsche demon stratie bedoeld wordt. Want ook Engeland en Spanje hebben hier grieven te verhalen. Daar het geschil tusschen Duitschland en den Sultan nog niet geheel is vereffend, bleef ook nog een Duitsch oorlogsschip voor Tanger. Behalve dit liggen er nog een Fransche en een Italiaansche oorlogsbodem, zoodat, mocht het soms noodig worden van het veel besproken concert Europeen een proefje te geven, alle elementen daar voor aan wezig zijn. Er is nog geen bevestiging ontvangen en Ach, en ook hem kon het immers niet verborgen gebleven zijn, dat hij de eenige mensch was, die de arme eenzame te midden dezer oppervlakkige menigte niet onverschillig was Zoo tusschen stille verwijten en verontschuldigin- gen door voortdurende onrust been en weer ge- slingerd, zag Pauline bijna met vreugde het einde van den termijn naderen, gedurende welken zij aan de zaak van den beer Dussault verbonden was zij verlangde met alle macht naar het oogenblik, dat zij weer een stil onopgemerkt zelfstandig leven kon beginnen. Zij wilde onder geen omstandigheden iets weten van een verlenging van haar contract, zelfs niet onder de schitterendste voorwaarden. Sedert den dag, toen zij voor de eerste maal haar plaats in het buffet had ingenoinen, had zij haar steeds aangroeiende inkomsten met waarlijk gierige spaarzaamheid weggelegd en beschikte nu over een jaarlijksche rente van zesduizend francs dat was meer dan genoeg voor haar en haar jongen. Toen de lieer Dussault het vergeefsche zijner pogingen inzag, besloot hij, ten minste de eenige nog overblijvende maand van zijn contract met Pauline op alle mogelijke wijzen gebruik te maken. Zoo vond men dan overal aangekondigd, dat de schoone „limonadiere" reeds in de eerstvolgende weken het Palais Royal voor altijd zou verlaten. Men kan zich voorstellen, dat zich nu nog een- maal geheel Parijs verdrong, om de beroemde bulfetjuffrouw te zien, te bewonderenhet Palais- Royal kon evenals in de eerste tijden het aantal nieuwsgierigen nauwelijks bevatten, en men brak zich tevergeefs het hoofd er mee, welke beweeg- redenen mevrouw Pauline kon hebben, om zich zoo plotseling terug te trekken. er bestaat dus kans, dat het onjuist is van het bericlit, volgens het welk de zendingsposten in den omtrek van Canton vernield zouden wezen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de jacht op hazen en patrijzen in deze provincie geopend op Zaterdag 31 Aug. a. s. De gemeenteraad te Schoonhoven heeft be- sloten eene som van f 150 te bestemmen om de feestviering op te luisteren, die aldaar op den verjaardag van H. M. de Koningin zal plaats hebben. Uit een onderzoek ingesteld omtrent de bij- houding der registers betreffende de grondbelasting is gebleken, dat die, vooral op het platteland, veel te wenschen laat. Wegens het belang eener nauwkeurige bijhouding van genoemde registers voor de toepassing der wet op de grondbelasting, zijn de Commissarissen der Koningin door den minister van binnenlaudsche zaken, op verzoek van den Minister van Financien, uitgenoodigd de burgemeester, voor zooveel noodig, aan te schrijven, voor eene stipte opvolging der ten deze gegeven voorschriften zorg te dragen. Weldra is het weer de tijd, dat het heerlijk zeebanket zijn intrede doet bij de fijnproevers. Men heeft verleden jaar in Engeland beweerd, dat door het gebruik van oesters typhus was ont- staaji. Indien dit waar is, dan tocli stellig niet door het gebruik van Zeeuwsclie oesters, want op het vasteland van Europa heeft men nooit daarvau gehoord. Er is echter wel iets anders, namelijk, dat het oester-etend publiek, vooral in Engeland, Duitsch land en Belgie, op schromelijke wijze bedrogen wordt, doordat men oesters te gebruiken geeft van mindere kwaliteiten, waaraan men wel weidsche namen geeft, als //Zeeuwsclie" en natives, doch die het eene evenmin zijn als het andere. Komt men in het buitenland in hotels, restau rants, oestersalons, „Weinstuben", enz. dan leest men op menu's,/Huitres de Selande" en zij worden want de consumenten zijn wel oester- liefhebbers, doch vaak geen oesterkenners ook als zoodanig gegeten en betaald maar het duur betalen en de illusie is ook al het Zeeuwsche dat er aan is. 500 a 600 millioen Fransche oesters om Op zekeren dag, toen mevr. van Eijcken uit het pension terugkeerde, waar zij haar jongen had bezocht, vond zij een brief van den dokter, waarin hij haar voor het souper uitnoodigdezijn vrouw en hij hadden iets gewichtigs met haar te bespreken. Pauline had zich reeds lang tegenover het publiek en den lieer Dussault een grootere vrijheid ver- oorloofdals een aanuemelijke reden haar weerhield, haar plaats in het koffiehuis in te nemen, dan liet zij eenvoudig zeggen, dat zij vtrhinderd was. Dat deed zij ook dezen dag, nu de uitnoodiging van den dokter haar in een onverklaarbare opge- wondenheid bracht. Bij Destree viel Pauline's eerste blik op een vreemden euden heer, die sedert ongeveer acht dagen geregeld het koffiehuis bezocht had en gedurende dezen tijd des te meer door haar was opgeinerkt, daar hij steeds aan de tafel zat, welke vroeger de heer Matthison gewoon was in te nemen. Nauwelijks had de goede vrouw van den dokter haar vriendin gezien, toen zij met uitgebreide armen op haar toesnelde. z/Laat je omhelzen, lieve Pauline", riep zij met bewogen stem, /,o, wij hebben heden zooveel met je voor Deze heer hier En zij was blijk- baar mooi op weg, het geheele geheim, dat haar ziel drukte, in een ademtocht prijs te geven. Maar de vreemde heer viel haar in de rede. Hij was eenige schreden nader gekomen en maakte thans een buiging tegen Pauline. z/Vergeef mij, mevrouw", begon hij, als ik u dadelijk in de eerste minuut met mijn geheele zaak overval, nadat ge nu toch reeds deze geheim- zinnige zinspeling van uw vriendin gehoord liebt. In een woord, mevrouw ik ben gekomen, om van de Fransche op de Engelsche kusten overge plante maar niet te spreken moeten jaarlijks de wereld in tegen ongeveer 20 millioen Zeeuwsche. Deze cijfers zijn te sprekend om niet te begrijpen, dat het etiquet //Huitres de Selande" maar al te zeer misbruikt wordt. De Zeeuwsche oester-industrie wordt dan ook elk jaar meer de dupe van dat bedrog, en men mag zich verwonderen dat het publiek zoo iets maar steeds niet opmerkt en dat de autoriteiten noch in het buitenland noch hier te lande evenmin ieder op zichzelf als onderling, hoegenaaind niets doen om dit tegen te gaan. Het oesters-gebrui- kend publiek in de bovengenoemde aangrenzende landen zou eene bemoeiing in dien geest zeker met daukbaarheid begroeten, want getuige de boven- vermelde cijfers, het geknoei is meer dan erg en neemt bedenkelijk toe. Er is hier bovendien en in de eerste plaats sprake van het behoud van een eenige Nederlandsche nijverheid, welke door dat euvel allengs te gronde gericht zou kunnen wordeneene industrie van rechtstreeksch belang voor de ondernemers, voor honderden kleinere nijveren en om van de uit de tweede hand belanghebbenden nog niet eens te spreken ook van de schatkist. Het schijnt met de Neerbosch quaestie, die zooveel sensatie wekte, nog niet uit te zijn. In het N. v. d. D. vinden wij daaromtrent het volgende bericht Na de heeren Van Deth en Van Houten de heer W. J. Ruijter. In een open brief aan Mevr. de Baronesse van Aylva van Pallandt geeft de heer Ruijter eenige opmerkingen naar aanleiding van een verblijf gedurende negen maanden van twee zijner kinderen in de weesinrichting-Neerbosch. Daarin komen vele van de bekende klachten voor slechte voeding, slechte verpleging, mishandeling, slechte verstaudhouding onder verpleegden, alles met naam en toenaam van de betrokkenen. Ook hiervan geldtals een tiende waar is, is 't hemeltergendals alles onwaar is, moet de schrijver als lasteraar in zedelijken zin gebrandmerkt worden. Wie geeft hier uitkomst De vorige enquete heeft, gelooven we, niet algemeen de overtuiging gevestigd, dat een zoo uitgebreide stichting zonder officieel toezicht aan particuliere handen kan overgelaten worden. Dat gevoelen kan verkeerd zijn en onrecht doen aan personen, die uit zuivere menschenliefde zich aan de be- langen van duizenden hulpbehoevenden wijden, maar de belangen dier duizenden gaan alle conside ration te boven. uw hand te vragen, maar niet voor mij", voegde hij er snel en glimlachend bij, toen hij haar ver- rast gelaat bemerkte, //maar voor mijn zoon." Pauline viel hem met een handbeweging in de rede. //Mijnheer", zeide zij met bewogen stem, terwijl zij zich te vergeefs trachtte te beheerschen, //voor ge verder gaat, voor ge mij den naam noemt van hem, die mij met dit aanzoek wil vereeren, moet ik u mededeelen, dat ik het vaste besluit heb genomen, nooit weer in 'thuwelijk te treden." z/Toch moet ge mij veroorloven voort te gaan," zeide de oude heer glimlachend. //En als uw hart niet meer vrij is z/Vergeef mij daarover ben ik zeker niemand rekenschap schuldig", zeide Pauline zacht, maar op vasten toon. //Kind, kind", vermaande haar vriendin, //hoe kun je aan de herinnering van een reeds lang vervlogen verleden, hoe kun je ter wille eener nuttelooze droomerij een werkelijk geluk, je ge heele toekomst opofferen //O, ik hoop toch, dat ge niet onverbiddellijk zult blijven, mevrouw", viel de oude heer haar in de rede. //Of zoudt ge werkelijk in uw neen volharden, als ik u mijn naam en dien van mijn zoon noem? Ik ben graaf Matthison. Mijn zoon Gustav Verder kwam hij niet, want op dit oogenblik werd de deur van de zijkamer geopend en hij, die al deze maanden Pauline's gedachten vervuld had, lag aan haar voeten. Verschrikt trad zij een schrede terug, maar toen beheerschte zij zich en hielp den smeekende zacht op. TEK \EimS( HE 01H 4 IT Mil lilatl verseliijnl jiannclai;-, Woensdaif- en Vrijilatfavoml l»ij n uilgever I*. J. V A X II E S A X B E le Ter Xeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1