Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaacderea. No. 3140. Zaterdag 20 April 1895. 35e Jaargang. 1®T BIT BBftiSTt Binnenland. ABOKNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. t'olitieU Overzicht. Het feit van de onderteekening van hetvredes- traktaat tusschen China en Japan, is eerst gepubli ceerd, de aard van de overeenkomst daarna. Dat is een logische opvolging der dingen en even logisch is't, dat de groote pers van Europa in de eerste plaats de vraag steltwelk voordeel is er voor ons westerlingen te behalen bij deze voorwaarden en ook welke nadeelen of verwik- kelingen zijn er in verband met deze overeenkomst te duchten Eergistermorgen is de overeenkomst gesloten, volgens welke China aan Japan heeft te betalen een oorlogsschatting van 200 millioen taels (360 millioen gulden)China aan Japan afstaat het schiereiland Liao-Tong tot de veertigste breedtegraad en het eiland Formosa; vijf havens, waaronder Peking, opengesteld worden voor den handelde invoerrechten niet hooger zullen zijn dan 2 percent en de Japanners vrij zijn in de katoen-industrie, alsmede in andere takken van nijverheid. De ratification worden gewisseld binnen drie weken en in verband hiermede is de wapenstilstand, die Zaterdag a. s. zou afloopen, verlengd tot 8'Mei op het middernachtelijk uur. Tusschen dezen tekst en dien, welken de Times heeft gepubliceerd, is een aanmerkelijk verschil, doch er is ook een punt van overeenkomst en dat is de onvolledigheid 't moet een uittreksel zijn uit den officieelen tekst en niet de tekst in extenso - van Korea wordt met geen enkel woord melding gemaakt en deze negatie kan toch niet beteekenen, dat China over dit schiereiland, den eigenlijken twistappel tusschen beide oorlogvoerende rijken, de opperheerschappij houdt Toch lijkt de laatste, aan de Keizerlijke proclamatie ontleende tekst, nader bij de waarheid te zijn dan die van den Times. Het groote verschil schuilt niet in het bedrag der oorlogsschatting, in den aanvang door China gesteld op een milliard gulden, en niet in den afstand van grondgebied, doch in de afwezig- heid van elke toespeling op een of- en defensief verdrag tusschen beide mogendheden, welk bericht dan ook al te apocrief leek om te kunnen zijn in overeenstemming met de waarheid. Japan wil voor alles den schijn vermijden als wordt het geleid door politieke eerzuchtop han- delsgebied heeft het gunstige bepalingen erlangd en daar is het volkomen tevreden meedoor aan de politiek te gaan, zou men allicht de inmenging uitlokken van Europa en dat waarschijnlijk niet met gansch belanglooze bedoelingen. Port-Arthur zou door Japan niet blijvend in bezit worden gehouden, dit ter geruststelling van FEUILLETOIS EERSTE DEEL. 16) ,/Naar het portret te oordeelen, moet onze werk- man zeker tot hoogere kringen behooren," merkte de notaris met nadruk op, „ook het kind ge zult het u toch herinneren heeft geheel het voorkomen van betere afkomst dan de arbeidersstand //Had die Baumer toch beter zijn plicht gedaan z/Ach, beste vriend de vrees om met de politie in aanraking te komen zit er zoo diep in Dat soort menschen laat zich liever voor den loop van een geweer plaatsen z/Onzin Dan moesten de misdadigers wel in 't geheel geen vrees voor de politie hebben z/Omdat zij op te vertrouwelijken voet met haar staan lachte de notaris. vGij zelf bijvoorbeeld interesseert u meer voor den geheimzinnigen boos- doener dan voor den nieuwsgierigen hoedenmaker, den onschuldigste man van de wereld z/Nu, dat is te begrijpen De brave onderdanen laten ons koudde boosdoeners wekken alleen onze belangstellingDus, beste vriend, ver- geet mij dien vreeselijken hoedenmaker niet Morgenavond tusschen 7 en 8 zal ik voor hem te huis zijn." z/Ik zal er voor zorgen propos een ander nieuwtje de jouge gravin Svenson z/Nu wat z/Zij is dood verdronken in het Wetter- meer protesteergrage mogendheden van Europa (Rusland, Engeland eh Duitschland in de eerste plaats), doch Formosa wel en daardoor vinden de Japanners zich ruim schadeloos gesteld dit rijke en heer- lijke eiland, dat noch door zijn fauna, noch door zijn flora tot China's vasteland behoort, is een bezit van groote waarde en enorme strategische beteekenis. Ofschoon de berichten over Cuba, van welke zijde zij ook komen, weinig vertrouwbaar zijn, is zeker, dat de opstand voor Spanje zeer gevaarlijk is. Het zal wel een overdrijving zijn, wat een aanvoerder van den opstand, Amados Guerra, aan de New-York Herald telegrafeerde, dat de opstan- delingen tegen half Juni 20,000 man sterk zouden zijn, maar dat zij reeds eenige duizenden tellen, is zeker. Indien zij nog eenige weken, tot in den regentijd een beslissenden slag kunnen vermijden, dan hebben zij tot November tijd om zich te orga niseeren en daarna beter toegerust den strijd te hervatten. Misschien slagen zij er in, wat Ame rikaansche bladen zeggen, dat nu reeds is geschied, een torpedoboot machtig te worden om de Spaansche schepen in de Cubaansche wateren te verontrusten. De Daily Telegraph verneemt uit Armenie dat ten gevolge van den aandrang van de vertegen- woordigers der groote mogendheden, door de Porte krachtige maatregelen worden genomen, die zooals blijkt, nieuwe christenvervolgingen hebben voor komen. In den nacht van 2 April vreesden de christenen te Erzeroem eene overrompeling. Meer dan 100 Turksche soldaten poogden de kazerne te verlaten om aan het verwachte bloedbad deel te nemen. De garnizoens-commandant, Thahab Pacha, beval den soldaten te blijven en toen zij niet gehoorzaamden, liet hij vuur geven, waardoor 13 werden gedood. Naar men uit 's Gravenhage mededeelt, is een wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht ter indiening aan den Raad van State gereed, en zou het zich thans in handen van de Koningin-Regentes bevinden. Volgens de 9 verschenen lijsten voor het bij een brengen van een nationaal fonds tot onder- steuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned. Indie gevallen militairen, bedraagt zulks thans een totaal van 159,300,88^, waaronder het bedrag te Amsterdam ontvangen niet is begrepen. Bij Koninklijk besluit van 13 dezer, No. 37, is een afzonderlijk kruis ingesteld, dat als blijk Stieglitz zag hem met stomme verbazing aan. z/Dood Verdronken herhaalde hij langzaam. //Inderdaad een tragisch slot van de gravenhistorie En nu erft de Zweed alles //Zoo is hetDe jonge Tauffer is alles kwijt ffDie arme Wilhelm I" De oude nar moet zich wel in zijn graf omkeeren Nu zijn ze beiden, grijze man en jonge vrouw, bij ongeluk, zooals dat heet, om het leven gekomenhij door een kogel, zij in het Zweedsche water Wilt gij mij wel gelooven, vriend, wanneer ik u verzeker, dat ik dien graaf Svenson nooit recht heb vertrouwd z/Zeker geloof ik datHet ging mij evenzoo, juffer Erstein acht hem zelfs een booswicht onder grafelijk masker." //Heeft zij u dat gezegd Juffer Rosalie kijkt scherp." i/Om 's Hemels wil, beste vriend, niet verder, niet verderGij en Rosalie zoudt ten slotte den armen graaf nog tot een Aballino stempelen Gissen doet missenHet persoonlijk gevoelen mag niet altijd zoo klakkeloos worden geopenbaard, vooral wanneer het de eer en den goeden naam van anderen betreft. Nogmaals gissen doet missen Ook uw scherpe blik kan u tot d waling brengen, vraag het den Zweedschen consul, hij zal uwe gevoelens omtrent graaf Svenson wel wijzigen." z/Dat is lang geschied, maar mijn argwaan bleef. Wat moet men denken van een edelman, die eene erfenis inpalmt, welke een wettigen zoon als het ware is ontstolen Is dat edel P En dan een edelman, die zelf onmetelijke eigendommen en ontelbare 8Chatten zou bezitten Dat is voor het gerecht Yan bijzondere waardeering zal worden uitgereikt aau alien, zonder onderscheid van rang of graad, die tussghen 26 Juni en 24 December 1894 deel hebben uitgemaakt van de naar Lombok gezonden expeditionnaire troepen of zeemacht, of die bij die expeditie in eenig burgerlijk ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. Voormeld Lombok-kruis zal worden vervaardigd uit het op Lombok gedurende die expeditie veroverde bronzen geschut. Volgens het Belgische landbouwblad //De Landbode" zou dezer dagen mond- en klauwzeer geconstateerd zijn bij schapen in de provincie Antwerpen en bij ruuderen in de provincie Zuid- Braband, uit Nederland ingevoerd. Volgens dat blad laat alles voorzien, dat de invoer van vee uit Nederland in Belgie eerstdaags weder zal verboden worden. Dit was te verwachten, zegt de Midd. Ct. Onze Belgische broeders zullen dan weer hun zin hebben. In Duitschland gaan tal van landbouwers steeds ernstiger bij de Regeering aandringen op heropening der grenzen voor het Nederlandsche vee. Nu weer hebben tal van landbouw-vereenigingen, vooral in Westphalen, in dien zin een adres aan de Regeering gericht, waarin zij ten gunste van hun verzoek aanvoeren, dat Nederland geachtkan worden thans vrij van besmettelijke veeziekten te zijn, getuige de openstelling van de Belgische grens voor Nederlandsch veeterwijl zij tevens meenen, dat de tegenwoordige smokkelhandel in vee het gevaar van orerbrenging van een sporadiseh geval van besmettelijke veeziekte zeer in de hand werkt en dit gevaar verdwijnt bij geoorloofden invoer onder toezicht van deskundigen. En voorts betoogen zij Door het verbod van invoer zijn de veeprijzen ongekend gestegen en heeft menig landbouwer, uit geldnood gedwongen, zich laten verleiden zijn vee te verkoopen, tengevolge waarvan thans zulk een groot gebrek aau vee is ontstaan, dat de veestapel niet behoorlijk kan worden aangevuld terwijl als noodzakelijk gevolg daarvan de melk- productie belangrijk zal verminderen. Aangezien nu de Duitsche landbouwer in het algemeen uit eigen middelen niet voldoende fokvee weet aan te schaffen, is de invoer van het betrek- kelijk goedkoope en uitstekende Nederlandsche vee het eenige middel dat adressanten in voldoende mate lielpen kan. Zij hopen, dat bovenvermelde redenen van vol- de kwetsbare plek van den gepantserden Siegfried z/Als ge bankier of notaris waart, zoudt gij anders oordeelen, vriend Juist de rijkdom maakt den gouddorst grooterEn kan deze laatste der graven Svenson met al zijn omdolen door de wereld niet een groot deel zijner schatten hebben zoek gemaakt? Kan hij wellicht niet geruineerd zijn en zich aan den rand van den afgrond bevinden? Het vermogen van Tauffer is groot genoeg, om zelfs een geruineerden graaf weer op de been te helpen." z/Hoe zijt ge dat ongeluk te weten gekomen?" vroeg Stieglitz peinzend. z/Door den bankier Ernstein, aan wien de graaf zelf heeft geschreven. Het jonge paar was gaan spelevaren //In dit jaargetijde Dat is ongehoord z/Althans zeer lichtzinnig en waaghalzerig. Maar de jeugdige gravin had er op gestaan een tochtje op het meer te doen. Een vreeselijke storm had hen overvallen, enz. enz." //En zoo voort, jaWat daar op volgt is een onbeschreven blad, een donker raadsel, met de jonge Marie Tauffer weggezonken in de diepte Hoe die liefdevolle echtgenoot zich wel gered mag hebben, terwijl zijne dierbare gade verdronk z/Zelfbehoud //Komt de graaf zelf naar Hamburg, om de erfenis in ontvaugst te nemen z/Neen, de bankier heeft opdracht om het naar Louden te zenden z/JuistjuistEen slimme vogelWe moeten eens een vogelknip gereed maken, en dan zal onze Baumer lokvogeltje zijn Nu, tot een spoedig wederzien I" doend gewicht mogen blijken, om hun verzoek tot heropening van de Duitsche grens voor Nederlansch vee, toe te staan. Een der grootste Belgische petroleum-han- delaars, naar de oorzaak gevraagd der voortdurend stijgende prijzen in dit artikel, verklaarde, dat deze alleen te wijten zijn aan een overeenkomst, gesloten tusschen de beide groote syndicaten, die het monopolie hebben van de petroleum-productie in de geheele wereld, het Amerikaansch syndicaat met den heer Rockfeller, het Russisch syndicaat met den heer Nobel aan het hoofd. De" oorlog, dien zij elkander te voren aandeden om zich van de Westersch-Europeesche markt meester te maken, had de vroegere lage prijzen ten gevolge. De verkoopers in het klein zijn evenmin met de rijzing ingenomen als de consumenten, daar zich reeds een merkbare vermindering in het gebruik van petroleum doet gevoelen. In het Rotterd. Nieuwsblad lezen we hier- omtrent nog 't volgende Werd de oorzaak vermeld, waarom de groote Amerikaansche maatschappij genoodzaakt werd den prijs der petroleum op te zetten, daar de consumtie in Azie en Europa zoo is toegenomen, dat de vraag naar het artikel grooter was geworden dan de productie en dus de directeuren hun plan moesten laten varen door een lagen prijs te houden zich voor goed het monopolie te verzekerenwij kunnen nu mededeelen, dat verwacht wordt, dat de prijs nog stijgen zal tot 20 cents per liter, ja enkelen ^ien de toestand van het artikel zoo donker in, dat zij prijzen voorspellen van 30 a 40 cents per kan en dit wel op grond van het mislukken van de laatste grondboringen in Pennsylvania. Petro leum is een product, dat de natuur niet blijft produceerenwaar een bron ontdekt wordt, werpt deze het eerst op in overvloed, daarna moet het met pompen omhoog gebracht worden en eindelijk is de voorraad uitgeput. Men veronderstelt, dat petroleum ontstaan is tijdens vulkanische beroe- ringen, tien duizend jaren geleden, toen de tempe- ratuur der aarde lager was dan heden en het water der zee buitengemeen vischrijk, gelijk dit nu nog voorkomt, nabij de polen van de aarde. De mannen der wetenschap nemen aan, dat de visch werd opgedreven in zeebodems, als onze Zuiderzee en daar met water en al door eene uitbarsting werd bedolven diep onder de aarde; de visch ging in ontbinding over en leverde petroleum. Het is nu omstreeks vijf en twintig jaar geleden, dat de petroleum hier hare intrede deed. Wat De beide vrienden schudden elkander de hand en gingen verschillende kanten uit. VIII. De jonge hoedenmaker Baumer had van notaris Herder eenige regelen schrift ontvangen, en stond nu voor den ouden heer met siddereu en beven de mededeeling aanhoorend om zich op staanden voet naar den officier Stieglitz te begeven. z/Ach, goeie hemel 1" riep hij angstig uit. U hadt mij zoo stellig be] oofd, dat ik in geen onaangenaamheden z/Daarin komt ge ook niet, mijn beste Baumer," sprak Herder, hem vriendelijk op den schouder kloppend. //De officier is mijn vriendhij zal een man, die tot de ontdekking van een zoo zware misdaad bijdraagt, niet als een vagebond behandelen, dat verzeker ik u En wat liebt ge ook te vreezen z/Ja, dat weet ik zelf niet; maar de naam officier van justitie jaagt mij angst en schrik op het lijf. Het zal wel komen, omdat zoo menig mensch geheel onschuldig voor het gerecht moet, zooals het mijne moeder eenmaal gebeurd is, die bijna voor een andere vrouw had moeten brommen, alleen, omdat zij uiterlijke overeenkomst met de dievegge had en de getuigen, misleid door die overeenkomst, eenen eed in haar nadeel wilden doen. Mijn arme moeder kon zich niet verdedigen en werd door den officier tentoongesteld als een verstokte zondares, tot nog in de laatste minuut de zaak werd opgehelderd. Sinds dien tijd heb ik altijd eene groote vrees voor politie en gerecht behouden." NEUZENSCHE COIIRAIT Hit lilad verscliijnt Maaadag-, H'oensilag- en Vrijdagavond bij «len uitgever im^—irmn-wmi ™nrn.n I.— i t r J. V A Hi HE 8 A Hf H 15 te Ter Hieuzen. ye—■ww—a—BMM i iiii iwirnwwBO—a—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1