Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3131. Donderdag 28 Maart 1895. 35e Jaargang. mi Ml l7 Openbare Vergadering Binnenland. ABONNEMENT- Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenzen. FEUILLETON. 7) NEHZEISCHE (III IhVT Per drie maanden binnen «Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle BoekKandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Pit blad verscliijnt Haanila^>, Woensda?- en Vrijilagravond l»ij den ititgever 1". Hum MAM HE SAM I) E te Ter Meiizen. op Donderdag 28 Maart 1895, namiddag 7 uur, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. £*olitieli Overzicht. Een groot aantal afgevaardigden, leden van den Rijksdag en van den Pruisischen Landdag, zijn eergisteren naar Eriedrichsrulie getogen, om prins Bismarck geluk te wenschen, en hem tevens hun leedwezen te betuigen over het besluit door het Duitsche Parlement genomen. Hiermede is de reeks van bedevaarten naar den kluizenaar van het Sachsenwald geopend. Gisteren was Keizer Wilhelm met den kroonprins op bezoek bij den oud-kanselier. De Keizer scliijnt de gelukwenschen van het leger te willen over- brengen aan den oud-generaal der kurassiers. Verschillende troepenafdeelingen, en daaronder ook het kurassier-regiment waarvan prins Bismarck commandant is, kregen bevel naar Eriedrichsruhe te vertrekken. De Keizer zal persoonlijk bet bevel voeren over de troepen en deze voor prins Bismarck doen defileeren. De Keizerlijke trein kwam te 12 uur te Aumiihle aan. De Keizer steeg te paard en plaatste zich aan het hoofd der troepen, die naar het park trokken waar ze in orde van parade werden opgesteld. Prins Bismarck kwam, gekleed in de uniform der kurassiers, in een open rijtuig aan. De troepen presenteerden de wapenen, onder het spelen der muziek. De Keizer wenschte prins Bismarck geluk namens het leger en bood hem een gouden eeresabel aan. Daarna reed de Keizer met Bismarck langs het front der troepen. Voor het kasteel van den prins difileerden de kurassiers nogmaals. Daarop vereenigden de gasten zich aan het tweede ontbijt. Toen op prins Bismarck een toost werd uitge- bracht werden door de artillerie saluutschoten gelost. Groot is de indruk, dien het besluit van den Duitschen Rijksdag in het buitenland heeft gemaakt. De Weener correspondent van de Times zegt, dat zelden een besluit van een vreemd Parlement zoo veel opschudding teweegbracht. En het is opmer- kelijk, dat het overal de indruk van verontwaardiging is, die het luidst en het sterkst spreekt zelfs in Erankrijk. De houding van den Duitschen EERSTE -DEEL. z/Ik mag het u in de laatste uren, vo6r gij u onverbrekelijk aan mij verbindt, niet verhelen, lieve Marie," sprak hij op somberen toon, ,/dat een plotselinge dood in mijne familie volstrekt niets ongewoons is. Mijn overgrootvader stierf, I door een beroerte getroffen, een oudoom op dezelfde wijze in den bloei der jaren, en wat nog meer I zegt mijn eigen vader en mijn eenige zuster I zijn beiden op die wijze uit het leven weggerukt. IVerwonder u derhalve niet, dierbare, dat mij ook wel eens droefgeestige gedachten zwaarmoedig stemmen en mij doen denken aan mijn laatste levensuur z/Houd t op, Rudolf riep Marie ontsteld uit. #Gij foltert mij met die ontzettende beelden //Dat was mijn bedoeling nietintegendeel, ik liield het voor mijn duren plicht, u dat alles mede te deelen, om u nog in de laatste oogenblikken de vrije keuze te laten. Nog zijt gij vrij i/O, dierbare bruidegomhoe kunt ge zoo wreed zijn? Niets kan mij meer van u scheiden." //Dan de dood", vulde de graaf aan. //Ik dank 11 duizendmaal voor uw liefdewoord, Marie Het zal u niet berouwen, nimrnerReeds morgen ga ik een testament ten uwen gunste maken, om u mijne onbegrensde liefde te bewijzengij zult alles erven, alles." //Waarmee heb ik zulk eene groote liefde ver- leud i iluisterde Marie, aangegrepen door de Rijksdag vindt in Erankrijk scherpe afkeuring. Is dit het gevolg van een verandering in de openbare meening ten gunste van Bismarck of is het een uiting van sympathie voor den Duitschen Keizer vraagt de Times-correspondent te Parijs. Naar zijn meening zijn beide in het spel. Het volk gevoelt sympathie voor de spontane, vaak ridderlijke daden van den jongen monarch. En tevens is er, na den val van den ijzeren kanselier, een strooming in Erankrijk ontstaan ten gunste van den grooten en geduchten Duitschen staatsman. Vandaar het verschijnsel dat de Fransche pers thans den man, dien zij vroeger als Erankrijks grootsten vijand beschouwde, verdedigt tegenover zijn tegenstanders in Duitschland. Voor de ver- houding tusschen de beide landen is deze stemming wellicht niet zonder beteekenis. Te Konstantinopel wordt een conferentie voor- bereid over de gebeurtenissen in Armenie. Daaraan zullen deelnemen de gezanten der zes groote mogendheden en vertegenwoordigers der Turksche regeering. Het doel zal zijn te beraadslagen over de hervormingen die noodig gebleken zijn door de jongste gebeurtenissen in Sassoen. Herhaaldelijk zijn in den laatsten tijd samen- komsten gehouden door de gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland, de heeren Philip Currie, Cambon en Nelidoff, die in groote trekken den arbeid der conferentie hebben vastgesteld. In hun onderhoud met den Sultan hebben deze heeren ontwaard, dat de souverein geneigd is mede te werken en slechts wacht op de gelegenheid om die stemming te toonen. Waarschijnlijk zullen, naar de Ind. Beige ver- neemt, op de conferentie worden voorgesteld plannen tot decentralisatie in den geest der Engelsche regeering, die daartoe aan sir Philip Currie breed- voerige instruction gezonden heeft. Uit het Oosten is het ernstig bericht ontvangen, dat de Chineesche onder-Koning Li-Hung-Chang het slachtoffer geworden is van een aanslag van den kant der Japanneezen, bij wie hij over den vrede onderhandelde. In strijd met de krijgswetten, die de onschendbaarheid verzekeren aan iederen diplomaat of ieder ander persoon, die de witte vlag zwaait, heeft een Japannees een aanslag ge- waagd op het leven van den Chineeschen gemachtigde en daardoor den toestand zeer gecomplioeerd gemaakt. Op het oogenblik dat deze van de conferentie met de Japansche afgevaardigden terug- kwam, schoot een 21jarige dweeper op Li en wondde hem vrij ernstig in het gelaat. De jonge man, die zijn vaderland een dienst meende te hoogste bewondering, wegens zooveel goedheid en geroerd door de hartelijke taal. En zij had wel reden zulks te vragen, want zij was zich hoege- naamd geen bijzondere verdiensten bewust, die er haar aanspraak op konden doen maken, alhoewel zij van haar betooverende schoonheid een te hooge inbeelding had, om niet elken man gelukkig te prijzen, dien zij naar het altaar volgde. //Gij wilt mij alles schenken voer zij vleiend voort. ,/Maar moet ik den rjjkdom niet haten als ik hem moet koopen door uwen dood De gedachte is te vreeselijk voor mij z/Toch niet, MarieDe wereld zal het weten, dat ik slechts u de mijne wil noemen, u alleen dat mijne hand rein zal blijven van het vermogen van uwen eersten echtgenoot, dat eenen verstooten zoon onttrokken is geworden." //Halt, Rudolf!" onderbrak de jonge vrouw hem scherp. Wie u dat gezegd heeft, is een leugenaar, een laaghartige lafaard Er heeft wel een zoon van mijn eersten man gelcefdmaar of hij nog leeft, weet ik niet. Toch heeft Tauffer uit vrijeu wil gehandeld, toen hij mij tot universeele erfge- name maakte, en niemand zal het wagen mij aan te tasten in mijne rechtenWelaan dan, RudolfGij wilt grootmoedig zijn de goedheid mag niet van eene zijde komenook ik bezit een zeer groot vermogen. Laten wij derhalve een wederzijdsch testament maken, eene overeenkomst op het langste leven, mijn waarde. Dan sta ik u daarin tenminste gelijk en zal niemand kunnen zeggen, dat ik u alleen bemin om uwen hoogen maatschappelijken rang z/Hoe edel staat u die oprechte, reine toorn, Marie lachte de graaf goedmoedig. //Toch zal bewijzen, door op den afgevaardigde van den vijand te schieten, zal onmiddellijk voor den krijgsraad gebracht worden. Deze aanslag heeft veel verontwaardiging gewekt in Japan zoowel als in China en wel hebben de Japansche autoriteiten met den mikado aan het hoofd, den onderkoning hun deelneming en ergernis betuigd, terwijl de wond niet eens heel gevaarlijk is, doch op de vredesonderhandelingen zal het incident geen invloed uitoefenen. En dat is eigenlijk wel jammer voor Li-Hung-Chang, die in den aanslag op Marokko's gevolmachtigde te Madrid zulk een bemoedigend precedent had De afstand van grondgebied, een van Japans eerste eischen, scliijnt Li niet te kunnen inwilligen, wel wil hij een geldelijke schadeloosstelling geven, doch daarmee wil Japan geen vrede nemen. 't Lijkt wel of China zich laat influenceeren door een onbekende machtde houding van het Hemelsche Rijk bij zulk een innig verlangen naar den vrede, is beslist onverklaarbaar. Volgens een telegram uit Jokohama, zouden de Japanneezen Donderdag jl. het eiland Fischu bezet hebben. Een ander telegram verzekert echter, dat zij teruggeslagen zijn. Het schijnt, dat de Japanneezen tot nog toe in het geheel 954 man verloren hebben. Het cijfer schijnt wat laag, doch zeker is, dat de Chineezen wel 25 of 30 maal grooter verliezen geleden hebben in denzelfden tijd- Naar aanleiding van de voorgenomen reis onzer Koninginnen naarLonden, schrijftdeHaagsche kroniek der N. Gr. Ct. Men moet aannemen, dat het verlangen om deze wereldstad in oogenschouw te nemen de aanleiding is tot dit plan voor een tiendaagsch verblijf. Want van een officieel bezoek aan het Engelsche hof zal wel geen sprake kunnen zijn, nu Koningin Victoria in het zoele zuiden vertoeft. Maar het is ook mogelijk, dat Koningin "Victoria de ontvangst onzer vorstinnen opdraagt aan den Prins van Wales, die thans ook in haar naam de gebruikelijke levees houdt. Ben ik wel ingelicht, dan zou het in het voornemen der regentes liggen van tijd tot tijd, zoo de omstandigheden het veroorlooven, bezoeken aan de lioven der be- vriende mogendheden te brengen. Dat voornemen en de ontmoeting met den Duitschen Keizer die, ondanks alle redenen van twijfel, hoogstvermoedelijk toch doorgaat, houden ongetwijfeld verband met den leeftijd onzer Koningin, die aanstonds een jonkvrouw en regeerend vorstin wezen zal. A1 ik uwen voorslag niet kunnen aanvaarden ik weet zeker, dat de verdwenen zoon hoe oud mag hij zoo ongeveer zijn //Hij is een jaar ouder dan ik, dus thans 25 jaren //Zoo, zoo Nu, ik weet, dat zeer velen zijne partij hebben opgenomen, die u hebben veroordeeld, omdat gij de firma hebt laten verkoopen. Bedenk nu, hoe men over zulk een testament zou oordeelen, alhoewel het toch slechts een loutere formaliteit zou zijn, dewijl gij mij lang zult overleven, moge lijk wel een derde man zult nemen." //Rudolf, RudolfGij maakt mij ernstig boos #0 neen Vergeef mij Ik wil uwgehoorza- ijien man zijnhet zal alles naar uwen wensch geschieden. Maar vergeet het dan nooit," voegde hij er met ernstigen nadruk bij, ,/dat het alles uw onverbiddelijke wil is geweest en dat ik mij aan dien wil heb onderworpen." ,/Ik zal het niet vergeten," lachte Marie fier. ,/Ik zal mij uwe grootmoedigheid en belangloos- heid altijd herinneren." Een bliksemend licht, dat in zijne oogen opflik- kerde ontging haar hij fluisterde de bekoorlijke bruid duizend teedere woorden toe. ,/Ge hebt me nooit van dien zoon verteld, stoute stiefmoeder." Zij lachte spottend. ,/Jawel, een eerwaardige stiefmoeder. Wat zou ik u veel van hem hebben medegedeeld P" ,/Bijvoorbeeld dat gij hem eenmaal lief hadt." Marie verbleekte. ,/Dus ook die grillen der kinderjaren heeft men u nog verhaald riep zij verachtelijk. Nu, de ouders mogen eenmaal zulke plannen hebben gehad dat reizen en trekken, het sedert 2 jaren niet plaats gehad hebbend bezoek aan Amsterdam, dat thans op den dag na Paschen is bepaald, bewijst, dat de gezondheidstoestand der jeugdige Koningin voortreffelijk is, waarvan men zich trouwens over- tuigen kan, wanneer men haar als amazone op straat ziet verschijnen. In de j. 1. Maandag te Zierikzee gehouden openbare zitting van den gemeenteraad kwam o. a. in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders, om den onderwijzer aan de openbare lagere school C. W. J. Krenser, naar aanleiding van ingekomen brieven der school-autoriteiten, te ontslaan met het einde van den cursus en zulks op groud van art. 29c der wet op het lager onderwijs. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat genoemde onderwijzer, na ingekomen klachten, reeds is ver- plaatst van de 5de naar de 3de klasse, doch dat hij ook daar bepaald ongeschikt is gebleken. Hij had geen moreelen invloed op de kinderen, waardoor hij tot lichamelijke straffen moest overgaan. Daaren- boven had hij ook menigmaal de slechte gewoonte op 't godsdienstig geloof der kinderen te scheiden. Door zijne handelingen heeft de school dan ook leerlingen verloren, en ofschoon menigmaal ge- waarschuwd en door het hoofd der school de meeste lankmoedigheid werd gebruikt, herhaalden deze gebreken zich telkens. In het begin zijner overplaatsing naar de 3d* klasse scheen het zich te verbeteren, doch de oude kwaal kwam weder terug. Zijne vervanging wordt alzoo door de autoriteiten in het belang der school geacht. Een schrijven van den heer Krenser werd mede voorgelezen. Daarin tracht deze eenige bezwaren te weerleggen en verzoekt hij een nauwkeurig onderzoek in te stellen, ook naar de verhouding tusschen hem en het hoofd der school, waardoor zijn prestige verloren ging. Mocht hij verkeerd hebben gehandeld in sommige opzichten, dan ver zoekt hij genade voor reclit. Wat zijn onderwijs betreft, daarvoor beroept hij zich op den heer schoolopziener. De voorzitter zegt, dat bij den schoolopziener inlichtingen zijn gevraagd over het onderwijs van den heer Krenser. De schoolopziener achtte dit over het algemeen ondoelmatig. Ook aan de schoolcommissie zijn nadere inlich tingen gevraagd. Deze betreuren het zelf, dat zij op ontslag moeten aandringen, doch achten het noodzakelijk in het belang van het onderwijs. De voorzitter zegt, deze stukken in het openbaar Toen echter mijn vader zijn vermogen bij zijne ongelukkige speculatien inboette, werd ik het familieoffer, dat den chef der firma Tauffer tot echtgenoot had te nemen." //Arm kindEr zijn wreede vaders in de wereld Hij staarde somber in de vlammen. Zij zweeg de loop van het gesprek deed haar sidderen. z/En is de jonge Tauffer geheel onbemiddeld vroeg hij verder. //O neen het vermogen zijner moeder is voor hem vastgelegd, ik geloof 50.000 thaler. De lichtzinnige heeft er zich een aanzienlijk deel door den bankier van laten uitbetalen eer hij om zoo te zeggen op hoi ging." //Een nette jongen, waarlijk lachte de graaf. z/Ik kan het den ouden heer uiet euvel duiden, dat hij zulk een wilden tak afkapte van den stam. Aangenaam is zulk een toestand voor u in geen geval, Marie, en ik verheug mij thans dubbel, dat ik u in een anderen bodem kan gaan verplanten, waar dergelijke familieranken u het leven niet meer onaangenaam zullen maken, u de dagen niet zullen verbitterenLaten we dadelijk na ons huwelijk de reis naar Zweden aanvaarden en Hamburg voor altijd vaarwel zeggen." ,/Ach zullen wij dan nimmer in de mij zoo dierbare stad terugkeeren vroeg Marie verschrikt. ,/Ik denk het niet, lieve Marie Gij kent het bijbelwoord //De vrouw zal den man volgen Ja, ja, Rudolf! maar wat zal er dan van deze schoone villa worden?" ,/Die verkoopen wij ,/Ach, Rudolf, ik droomde het mij zoo schoon dat wij zoo nu en dan nog eens weer naar Hamburg zouden gaan en dan deze villa bewonen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1