A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Qpenbaar lager Qnderwijs No. 3125 Donderdag 14 Maart 1895 35e Jaargan^ mmt tQ)f BSTF QDVSBSVB. Binnenland. abonnement Voor Per drie maanden biuneii Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekmuidelaurs, Postdirecteuren en Brieven- buskouders. ADVERTENT1EN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van SOU regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advartentien voor 3 nren op den dag der nitgave. T 1] It NEUZEN. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunuen worden gedaan tot 1(> Maart 1895, ter gemeente- secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 4 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politiek Overzicht Is het optreden van den nieuwen Czaar tot dusver eene bittere teleurstelling geweest voor hen die bij zijn optreden al droomden van ingrijpende hervormingen in Rusland, de Ilannoversche Kurier deelt omtrent Czaar Alexander dingen mede, die, als zij waar zijn, den „vredevorst bij uitne- mendheid", zooals hij bij zijn dood in koor is bezongen, in een geheel ander licht plaatsen. Volgens genoemd blad, zou de vorst door pansla- vistische aansporingen en Eranscbe intrigues zoo ver gebracht zijn, dat hij beloten was tot een oorlog tegen Oostenrijk en Duitschland. Het was ten tijde dat de Duitsche Rijksdag wegens de oppositie tegen de nieuwe eischen voor het leger ontbonden was. De Russische Ministers van marine en oorlog zouden toen echter beiden aan hun Keizer ver- klaard hebben niet voor den oorlog gereed te zijn. Toen Keizer Alexander niettemin begeerig bleef om zijn plan uit te voeren, zou de Minister van Oorlog gezegd hebben, dat er maar een middel was, dat geacht kon worden op te wegen tegen het onvoldoende van het leger, dit namelijk, dat de Keizer zelf zich aan het hoofd van het leger plaatste. Maar daar zou Alexander beslist niet van hebben willen weten. Zoo werd bet oorlogsplan opgegeven en de Duitsche gezant, die zijn koffers al bad gepakt pakte ze weer uit. De Hann. Kurier is het orgaan van Von Bennigsen en staat wel als een erustig blad bekend, dat niet aan sensatie-nieuws doet. Het verklaart voorbereid te zijn op een in twijfel trekken van zijn ontfiullingen, maar ze uit goede bron te hebben geput. Of en in hoever dit laatste waar is, zal wel nader blijken. FEUILL ETO N EERSTE DEEL. 2) Plotseling boog zich de man tot zijn in diepe neerslachtiglieid verzouken vrouw en vroeg ,/Gij draagt de kleine op den arm Slaapt zij „Ja, zij heeft zich in slaap geweend." i,Ge schijnt onderweg niet veel te hebben ge- bruikt, Regina," voer hij op bezorgden toon voort drink van dezen wijn, hij zal u versterken en dan ziet ge er straks beter uit bij de aankomst in mijn kosthuis. Ik zou graag zien, dat ge een goeden indruk maakt." De arme moeder had op de lange reis honger geleden ter wille van liaar kind, dewijl liaar man, die haar bevolen had tot hem te komen, haar geen penning meer had gezonden dan bet reisgeld. Haastig greep zij naar de wijnflesch en dronk als een versmachte Plotseling slaakte zij een gil. „0, God, Nico De man greep de flesch, wierp een onderzoekenden blik op bet doodsbleeke gelaat, dat er bij het schijnsel der lantaarns, vreeselijk verwrongen uit- zag, opende het portier en sprong uit bet rijtuig schijnbaar kalin sloot bij het portier weer, liet den koetsier, die niets van dit tusschenSpel be- merkte, stilletjes verder rijden, terwijl de menscben, die juist passeerden, zonder erg voortwandelden, wijl zoo iets in een groote stad ieder oogenblik gebeurt. De begrooting van generaal Zur Linden is aan- genomen en de Fransche Kamer beeft thans een begin gemaakt met de marine-begrooting. De ond-minister Lockroy, een der leiders der radicale partij, opende de algemeene beraadslagingen met eene zeer uitvoerige rede, waarin bij er op wees, dat het Eiansche marine-budget twee derde van het Eugelsche budget beloopt, terwijl de totale waarde der Eransche schepen slechts een derde is van die der Britsche vloot. Er wordt dus geld nutteloos uitgegevenhet verscbil wordt bierdoor veroorzaakt, dat het personeel der administratie in Engeland slechts uit 411 ambtenaren bestaat tegen niet minder dan 2686 in Frankrijk, en dat het bouwen der scliepen in Engeland goedkooper is. Met het buitenland vergeleken, is de inrichting der Eranscbe vloot anti-diluviaanschde eskaders bestaan bijna geheel uit houten schepen, zonder snelbeid of gevecbtswaardaen al die houten schepen zijn gebouwd lang nadat Engeland be- gonnen was, slechts ijzeren en stalen schepen te bouwen. En de koloniale vloot De havens van Toulon en Brest liggen vol kanonneerbooten van allerlei model en tonneninhoud, maar totaal on- bruikbaarals er een koloniale oorlog komt, zoo als nu op Madagascar, moet men in allerijl nieuwe kanonneerbooten in Engeland bestellen. Met de transportschepen is bet al niet beter gesteld. De rede van den heer Lockroy inaakte grooten indruk. Eindelijk wordt, dank zij de tusschenkomst des Keizers, in Oostenrijk eenige spoed gemaakt met de kiesrechtsbervorming. Men verzekert, dat de sub-commissie van de Kamer Zaterdag het over de grondslagen dier hervorming eeus is ge- worden. Van Cuba komen in den laatsten tijd voort- durend voor Spanje gunstige beriehten, die een spoedig dempen van den opstand doen voorzien, mits hij van bniten geene krachtige ondersteuning krijgt en het schijnt, dat deze uitblijft, daar Spaansche schepen de lauding beletten. De gouverneur beeft de terugroeping verlangd van den Amerikaanschen consul te Havanna, Williams, omdat deze met de opstandelingen in verbinding staat, doch tot nog toe heeft de regeering der Vereenigde Staten daaraan geen gehoor gegeven. De consul heeft dezer dagen tot een correspondent der New-York Herald gezegd, dat bij zeer dikwijls moeielijkheden met de Cubaansche regeering heeft gehadhet laatst wegens gevangen genomen Amerikanen, die voor een militaire rechtbank werden gesteld. Hij was bereid te gaan, maar door de Na weinige minuten hi eld het rijtuig voor een logement van lageren rang stil. De koetsier, die zijn loon reeds aan 't station had ontvangen, klom langzaam van den bok en opende het portier, ter wijl de bediende nieuwsgierig nader trad. I lei daar Hier is „de Gouden Druif riep de voerman tamelijk raw. ,,'k Mag bij Jena zitten," sprak hij verwonderd tot den knecht, „als ik niet geineend heb, dat er ook een man in bet rijtuig is geklommen, die is toch niet meegereden Nu 't is lietzelfde Vrouwtjekom er nu asjeblieft uitriep hij ongeduldig „ge zoudt liier in ,/de Druif" logeeren Toen zich niemand bewoog, steeg hij in bet rijtuig, om meer liaudtastelijk met zijn klant te redeneeren; doch in het volgend oogenblik week hij met ontzetting terug, nadat hij de slap neer- liangende, ijskoude hand had aangeraakt. „Wat voor den duivel is dat toch schreeuwde de wat al te raw uitgevallen koetsier, terwijl hij alweer op de straatsteenen stondliaal spoedig licht, het is daarbinnen niet in orde." Verschillende personen, onder wie, gelijk in Duitschland altijd het geval is, ook eeii beambte, waren spoedig om het rijtuig verzameldde waard en de waardin uit „de Gouden Druif" traden naar buiten en een lantaaru verlichte het rijtuig van hinnen. Die vrouw schijnt in onmacht of dood te zijn," sprak de beambte, die in den wagen was geklommen „Mama Mama sclireide op dit oogenblik een kind. ,/Ach, dat arme dingsprak de medelijdende waardin; „geef mij dat kind aau, mijnheer Stolze." De waardin had voor aelit weken haar eenig Spanjaarden liet hij zich niet bang maken. Een cjfftcicele stap om zijne terugroeping te verk-rijgen, was door het Spaansche gouvernement te Washington nog niet gedaan. De Amerikaansche bladen laten intusschen zich hoe langer hoe scherper tegen Spanje uit en verze- ceren den insurgenten, dat zij op de sympatliie van Amerika kunnen rekenen. De correspondent der Daily Telegraph meldt aan zijn blad weder een reeks gruwelen, in Armenie gepleegd. Eene deputatie der inwoners van Sas- soen, die aan de slachting waren ontkomen, is door de internationale commissie gehoordzij verklaarde, dat in verschillende dorpen 1357 hui- zen 16 kerken en 8 seholen zijn verb rand. De laatste hoop van China is verdwenen, nu ook in Mandschoerije zijne legers het veld moeten ruimen en, zooals de Times verneemt, berusthet er in, de onafhankelijkheid van Corea te herkennen, grondgebied af te staan en de oorlogskosten te betalen. Vroeger is gemeld, dat de Japansehe regeering, door tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant, te Peking heeft laten weten, dat zij den Chinee- scben onderhandelaar niet voor den 19 dezer maand kon ontvangenonmogelijk is het niet, dat dan Moekden, de heilige stad, door de Japan- De Tweede Kamer moest gisteren ochtend te 11 uur wegens onvoltalliglieid tot 1 uur worden verdaagd. Toen kwam de heer Schepel op tegen de samen- komst op den eersten vergaderdag der week om 11Y* uur, met het oog op de leden in de buiten- provincien, die alsdan niet aanwezig kunnen zijn. Hij zag daarin eene bevoorrechting van de beide Hollanden boven de andere provincien en ineeude dat de Kamer niet in Den Haag maar in bet midden des lands moest vergaderen. DeVoorzitier interrumpeerde hem herhaaldelijk, daar de zaak niet aan de orde was. Daarna behandelde de Kamer het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rot terdam en de opbeffing van het kantongerecht te Ridderkerk. De Duitsche kolonie te Amsterdam zal aan Prins Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag een hulde-adres doen toekomen. In het einde dezer maand zal het adres bij een der boekhandelaars ter teekening liggen. kind door den dood verlorenhet verlaten wezen wekte terstond barmhartigheid in het treurend moederhart. „Jawel, juffrouw Wegener," antwoordde de be ambte, den kouden arm der doode moeder, welke de kleine krampaclitig omsloten hield, met moeite terug buigend „arm wormpje, kom nu bier, daar buiten is een andere mama." Verscheidene handen werden medelijdend naar het kindje uitgestoken, dat door de waardin in ontvangst genomen en terstond in huis gedrageu werd. De beambte beval hierop den koetsier naar het stadhuis te rijden, hier verwees men hem naar het ziekenhuis, waar de geneeskundige uitspraak »dood" luidde. II Door de menigte, die zich voor .en na, toen er niets meer te kijken en te bepraten viel, verwij- derde, wandelde een elegant gekleed heer. Een lange regenjas omsloot de deftige gestalte, terwijl de fijne, breedgerande hoed, zijn bleek gelaat half bedekte. „Wat is dat hier?" vroeg bij den bediende, die juist weer buiten de deur der „Goudeu Druif" trad Heel dienstvaardig deelde deze den vreemdeling de lieele geschiedenis, daar juist afgespeeld, mede, liet drama van het kleine kind en de doode vrouw „En uw patroon heeft zonder aarzelen en zonder verder onderzoek dat bedelaarskind aangenomen vroeg de heer ongeloovig. „Ja, mijnheer, althans voor dezen nacht. Als mijnheer onze juffrouw kendeNu, die zou in staat zijn het arme weesje als haar eigen kind aan Op den 1 April zal verder een feestelijke bijeenkomst in den liuize Stroucken aldaar plaats hebben tot viering van den verjaardag van Bismarck. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Wegens niet genoegzame voorraad stalmest zullen dit jaar vooral de kleinere landbouwers en zij die geen vee hebben, veel gehruik moeten maken van kunstmeststoffen. Men begint thans meer en meer in te zien welke resultaten worden verkregen door bemesting met deze stoffen en wat meer zegt, de prijzen der meststoffen zijn dit jaar goedkooper dan ooit. De superphosphaat van 14 pet. (in water oplosbaar phosphorzuur) of klaver-guano wordt aangeboden voor f 3,05, de chilisalpeter, 15 pet. stikstof voor /ll, de ammoniak-super- phosphaat of aardappel-guano, 7 pet. stikstof en 9 pet. phosphorzuur, voor f 8,10 per 100 K.G. Bij groote partijen, boven 10,000 K.G., worden de prijzen zelfs nog lager. In plaats van aardappel- guano nemen sommige landbouwers ook wel -super phosphaat en chilisalpeter voor aardappels; enkelen hebben reeds in het verloopen najaar zwavelzare kali magnesia in den grond gewerkt. De ver- liouding van superphosphaat en chilisalpeter is als 2 1. Wordt steeds geklaagd dat houwland nagenoeg geen geld meer waard is, ons wordt medegedeeld dat te Oosterland (Schouwen) een gemet houwland is aangekocht voor de kapitale som van /1725 en dat nog we] buiten alle onkosten. Hoewel de werkzaamheden in den over- stroomden polder van Strijen in het begin van de vorige week hervat zijn, zoo heeft men er toch geen groote vorderingen kunnen maken de ver- zwaring van den Zuiddijk nl. heeft men door de opnienw ingevallen vorst Woensdag weder moeten staken, daar de bij het hervatten van het werk nog niet geheel doordooiden grond na twee dagen weder ijzerhard was. De dichting van de dijkbreuk is onafgebroken voortgezet, doch niet met de gewenschte kracht, daar vele materialen die uit Holland moeten komen tengevolge van de bevroren rivieren, van daar nog niet vervoerd kunnen worden. Ook is het gebleken dat de haggermachines, die in de veenachtige gronden van Holland zoo doel- matig zijn, in Zeeland minder goede diensten kunnen bewijzen, daar de diepe grondlagen evenals de hoogere, uit zeer vaste aardsoorten bestaan, tengevolge waarvan de machine te Strijen nauwelijks half zooveel grond per dag verwerkt als in gewone omstandigheden. Naar men verneemt bestaat dan te nemen. We hebben pas voor acht weken ons eenige kleine dochtertje begraven; nu kan het vreemde meisje juist 'in de open plaats treden Hein lachte zelf om zijne grap. De vreemde heer haalde ongeloovig de schouders op. „Ik kan aan zulk een barmhartigheid, die om Godswil vreemde, arme kinderen in huis haalt en als eigen kroost opvoedt, nu eenmaal niet gelooven. Daarom ben ik zeer nieuwsgierig, hoe deze ge schiedenis zal afloopen en kom misschien binnen eenige dagen terug om de proef te nemen van 's menschen belanglooze barmhartigheid." Hij knikte hierop den bediende toe en ging snel verder. Hein zag hem verwonderd na. „Zeker een half gekke Engelschman die van verveling niet weet hoe zijn tijd dood te slaan bromde hij, terwijl hij naar binnen ging, om zijne juffrouw, die de kleine al eten en drinken gaf, deze ontmoeting te vertellen. „Nu, Heinriep juffrouw Wegener hem toe, „Het arme schaap is haast doodgehongerd Zonder twijfel is de moeder van honger gestorven, alhoewel zij dan moeilijk een rijtuig had kunnen nemen. Nu, dat is hetzelfde't spijt mij toch, dat we liaar niet eerst in huis hebben genomen misschien hadden we de ongelukkige nog weer tot het leven teruggeroepen, door liaar eten en drinken te geven." „Daar hebben we 't alriep Hein. „Nu ook nog de moeder, en die snuiter van een Engelsch man wilde het niet eens van het kind gelooven." ,/Foei, Hein „Maar," vervolgde de bediende, die zijne mees- SEHZESSCHE COIRAN a w, if.iiiiuirnvmiil liii tlen uiltrever P. J. V A M IB E SAM MB E te Tee Meuzen. EPit blail verscliijnt ITMaanita^-, Woensdag- en rijtta,gavou imjb II Tn il T■mm inmi --*^>rjgnuri 1»» 'TTW'i IffiHg'.iaaaft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1