Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3109. Dinsdag 5 Februari 1895 35" Jaargang. Kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Vlissingen in 1809. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,824. Men abonneert zich bij alle Boethandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de scheepvaart door de West Sluis op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, te Ter Neuzen, te beginnen met 1 April aanstaande, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. Het beneden pand zal worden afgelaten, gedurende de eerste tien en de laatste zeveil dagen tot 1 meter, en gedurende de vijf en twiutig overige dagen tot 2,50 meter beneden den gewonen waterstand, waarbij de diepgang van de door de Oost Sluis varende scbepen wordt vastgesteld op respectievelijk 4,50 tot 3 meter. De Commissaris der Koningin voomoemd, DE BRAUW. Politleh Overzicht. Vrijdag had eene vergadering der rechterzijde van de Belgische Kamer plaats, onder voorzitterschap van den heer Beemaert. A1 de Ministers, behalve den heer De Smet-De Naeyer, ongesteld, waren aanwezig. De vergadering bespak de nieuwe ge- meentelueswet. Uit de beraadslaging blijkt, dat de regeering definitief het Pruisische klassenstelsel heeft opgegeven. Het gouvernement sluit zich aan bij het meervoudig stelsel op 30 jaren, met waarborgen van verblijf. Niet minder heftig dan in de Kamer wordt in I'rankrijk door de bladen de begrafenis van Canrobert op staatskosten besproken. De Radical zegt, dat zij' eene aanmoediging is van hen, die dezelfde misdaad willen plegen als Canrobert, in de hoop, er hetzelfde voordeel van te trekken en zoo zal de republiek, dank zij de medewerking der bonapartisten en monarcbalen, den slacliter der Parijzenaars in 1851 plecbtig naar den dom der Invalieden geleiden. De Petite RZpublique zegt in een artikel, getiteld „Eere aan de misdaad": Morgen zal het land het demora- liseerend schouwspel aanzien van eene republi- keinscbe Kamer, die met. onverdiende eer de lijkkist van een soldaat kroont, die eens op eene andere republikeinsche Kamer heeft geschoten. Men zegt, dat wij moeten vergeten. Goed 1 Laat ons ver- getenmaar waarom verheerlijken wij een soldaat, die zijn degen met Fransch bloed heeft bezoedeld P De Gaulois zegt, dat de houding der Kamer ieder coup d'etat rechtvaardigtvoortdurend vermeerdert het getal burgers, die zouden jubelen, wanneer de afgevaardigden naar Mazas werden gebracht. De AutoritZ spreekt van honden, die door de lucht FEUIJL,LETQ]Sr. HISTORISCHE NOVELLE GEORGE KEPPER. 29) i,Geloof niet, vader, dat ik wist. i/O, laat mijik behoor hier nietriep hij uit, haar van zich afwerende. Doch toen hij zag, hoe verschrikt zij hem aanstaarde, stak bij beide handen naar haar uit en vervolgde met diepeu weemoed: „de hemel zegene u, mijn kindbeschouw deze samenkomst als een drooin je waart reeds aan het denkbeeld gewoon, dat je mij verloren hadt. Je hebt geen vader meer; het is de waarheid." Jane, die in de deuropening verschenen was en geen woord verloren bad, verdween thans weer even behoedzaam als zij genaderd was. /,Wilt ge mij verlaten riep Frangoise uit. ffDat zal niet ge'oeuren, ik laat u niet gaan z/Het moet, Frangoise, het moet. Blijf mij be- weenen zooals ge dit twee jaar gedaan hebt dit is de eenige troost, die mij blijft." /rWeg met die sombere gedachten, vaderik zal u overal volgen." z/En je man dan z/Hij zal mij niets weigeren." z/Dit zal de eerste maal zijn." #Zeg me, waarom gij ons zoo plotseling verla ten wilt?" Van Praet scbudde het boofd. z/Er bestaat een geheim, dat ik niet doorgron- vau een lijk worden aangetrokken en de Figaro zegt, dat de familie Canrobert voor de aangeboden eer moest bedanken; dan zou het volk kunnen toonen, hoe het over Canrobert en over de Kamer denkt. De nieuwe Storthing van Noorwegen is ver- gaderd en het ministerie Stang is afgetreden, omdat het bij de verkiezingen de nederlaag had geleden. Wei badden de radicalen slechts een kleine meer- derheid verworven, maar het wa9 gebleken, dat de unie met Zweden door de meerderheid des lands werd afgekeurd. Het tweede ministerie Stang was den 2a"n Mei 1893 opgetreden met de taak, de unie-crisis sleepende te bouden tot de nieuwe verkiezingen, daar de grondwet den Koning niet toelaat, de Kamer te ontbinden. De in het najaar gehouden verkiezingen brachten 59 radicalen en 55 conser- vatieven en gematigden. Daarmede kan een con- servatief ministerie niet regeeren. Bovendien heeft het in de consulaatskwestie zich aan de zijde der radicalen geschaard en daardoor bet vertrouwen des Konings verloren. Het conflict tusschen Noorwegen en Zweden wordt zeer ernstig. Zonder de unie is Noorwegen krachteloos en de kleine staat, die een groote zeemogendbeid denkt te worden, gaat etge be- roeringen te gemoet, wanneer het zich van Zweden afscheidt. De regeering van Hongarije heeft de nagelaten paieren van Kossuth gekocht. Daaronder zijn belangrijke brieven van Palmerston, Cavour en Napoleon III, die betrekking hebben op het plan van den laatste, gedurende den Italiaanschen oorlog Hongarije in opstand te brengen. Bovendien poogde hij te gelijker tijd de Balkanstaten tegen Oostenrijk in beweging te brengen. Ook zijn er belangrijke stukken over het oorlogsjaar 1866. De flongaarsche regeering wilde niet, dat die papieren in vreemde handen kwamen en openbaar werden gemaakt. Te Weenen is men over den aankoop ontevreden, missebien om dat die papieren in handen der Hongaarsche regeering in sommige gevallen een geducht wapen zouden kunnen zijn, wanneer weder een geschil ontstond. Men zegt dan ook, dat die aankoop een der redenen is geweest van den val van het Ministerie Wekerle. In Hongarije verbaast men zich, dat de zonen van Kossuth, zulke herineringen aan hunnen vader zoo spoedig mogelijk hebben te gelde gemaakt. Dit draagt er toe bij, wat Frans Kossuth nog aan politieken invloed bezat, te vemietigen. De Japanners hebben opnieuw eene schitterende den kanmaar alles kan nog terecbt komen." ,/Neen, Frangoisede afgrond, die ons scheidt, is onoverkomelijk." z,Ge zijt krank; ik zal moeder roepen ,/HaarP Haar nimmer. Ik bezweerje, Fran goise, blijf hier. Yraag mij niets meer ik mag geen minuut langer onder dit dak blijven vergeet wat hier voorgevallen is en laat mij een woning ontvlieden, die ik nooit bad moeten betreden. En nu, mijn kind," sprak hij, haar omhelzende, „wat ook mijn vroegere levensloop moge geweest zijn, voor u ben ik een goed vader geweest." "O ja, vader z/Blijf in liefde aan mij denken." //Is dit dan ons wederzien 1" z/Dat je levenslot z66 moest zijn, en niet anders, is meer dan een toevaldit is mij een vonnis, waaraan ik moet gehoorzamen." z/Het is de eerste maal, dat ik u ernstig moet weerstrevenik laat u niet van hier gaan." z,Het is geen verzoek meer; het is de bede van een stervende ffWat zegt ge daar z/Denkelijk zult ge mij niet terugzien." En hij kuste haar innig. //Het ga je wel, mijn kind wel wordt mij een zware straf opgelegd 1 Maar nog liever vrijwillig, dan gedwongen door haar Yaarwel Frangoise, vergeet alles vaarwel 1" En nogmaals omhelsde hij haar met vervoering, drukte haar aan zijn hart, alsof zijn afscheid werkelijk voor eeuwig was, weerde haar nu ernstig en krachtig af en een oogenblik later had hij de woning verlaten, waarin hij zijne dochter in wanhoop achterliet. Zij raapte in haar vertwijfeling het briefje op overwinuing behaald die in beteekenis gelijk mag worden gesteld met de verovering van Port Arthur de inneming van Wei-Hai-Wei. W ei-IIai-Wei is de tweede oorlogshaven van China, en licht evenals Port Arthur aan een baai. De tweede opening van deze baai i9 naar het Noordoosten gekeerd en wordt door het eiland Leu-Kung-Tau in tweeiin verdeeld. De grootste ingang is ongeveer 5000 yards wijd en wordt ook weer in tweeen verdeeld door een klein eiland. De noordwestelijke ingang is ongeveer 2200 yards breed. Volgens de berichten kostte de verovering den Japanners twee dagen van matige inspanning. De Chineesche troepen zijn gevlucht. Hun ver- liezen bedragen 2000 man. Alle te Wei-Hai-Wei vertoevende vreemdelingen zijnongedeerd ontkomen. Het bovengenoemde eiland Leu Kung Tau, waarop een aantal forteu en constructie-werkplaatsen gelegen zijn, moet zich nog in handen der Chineezen bevinden. De Chineesche vredesgezanten zijn thans te Hiroshima aangekomen en reeds op audientie ge weest bij den Japanschen premier, graaf Ito. De overwinhing had voor de Japanner aooit op een geschikter oogenblik kunnen komen. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft het Huis van afgevaardigden met alg. st. het voorstel aan- genomen, waarbij de oorlogskosten voor onbepaalden tijd en voor een onbepaald bedrag worden toegestaan. Zaterdag voormiddag deed H. M. de Koningin te 's Gravenhage een arresledevaart door het bosch en keerde door het Voorhout in de slede naar het paleis terug. Des namiddags ten half twee 'ure reden H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes en gevolg naar de voor H. M. gereserveerde ijsbaan achter het Huis ten Bosch. De Koningin bewoog zich geruimen tijd op schaatsen op de spiegelgladde baau, terwijl de Konin gin-Regentes met een hofdame op en neer het pad langs de baan wandelde. Een menigte toeschouwers bewoog zich op den weg, welke zich langs de baan en het kleine Loo uitstrekt, om getuige te zijn van het ijsvermaak der jeugdige Koningin, welke dan eens alleen reed, dan weder in een rij met de dames en heeren van Hr. Ms. gevolg. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft aan de firma W. F. d' Harvant te Lobit dat zulk een verpletterenden invloed op haar vader had uitgeoefend; het behelsde slechts weinige regels //Burger Robespierre. Een vriend der Republiek maakt u dringend opmerkzaam op zekeren d'Alincourt, Rue National No. 158. Hij is een aristocraat en samenzweerder. Nadere inlichtingen zullen u worden verstrekt." Nu doorzag zij alles. Zij herinnerde zich het gebeurde met het medaillou zij begreep, dat haar vader het was geweest, die hen verraden haddat hij het was, dien Jane zoo menigmaal wellicht vervloekt had. Zij besefte, dat hetzelfde dak hen niet herbergen kon. Maar den schuldigen vader door de dochter te laten treffen, daartoe had zij Jane d'Alincourt niet in staat geacht. Deze had zich dan nu gewroken op den man, die onmeedoogend haar alles had ontnomen en op nieuw, hoewel roorzeker onwillekeurig, haar met zijn gehate tegenwoordig- heid wilde vervolgen De tijd had haar ontbroken, om over de mogelijke gevolgen van dezen stap na te denken; zij kon niet vooruit bepalen, hoe Frangoise zich gedragen zou na het tooneel met haar vader, al moest zij in zijne handelwijze reeds schuldbesef vermoeden en na deze gebeurtenis tot de zekerheid komen, hoe slecht hij vroeger gehandeld had. Maar Frangoise; wat moest zij doen P Wat moest haar verdere gedragslijn zijn tegenover de vrouw, die haar wel vol liefde tot zich genomen haddie haar wel hartelijk als kind beschouwde, maar toch haar vader had verjaagd met eene vergunuing verleend tot den invoer van 158,000 K.G. dynamiet, om in 6 rivierschepen, onder particulier geleide, te vervoeren naar Liefkenshoek hij Antwerpen. De geheele partij zal aldaar worden overgeladen in het zeeschip Chemnitz, met bestem- ming naar Port-Elisabeth. Ten gevolge nu van het drijfijs op de rivier, hebben de schepen met hun lading een schuilplaats gezocht in het Yossengat, in de nabijheid van Lobit. Dat men zoo'n gevaarlijk gezelschap liever had zien vertrekken, ligt voor de hand. De ijzeren baak op den laagwaterrand nabij den steiger te Stavenisse is, volgens daarvan gedane bekendmaking, wegens ijsgang weggenomen. Uit een particulieren brief van een sergeant te Kota Radja Wat dat zaakje op Lombok aangaat, welnu, het is er uitstekend op het oogenblik het spijt me dat ook ik daar niet van de partij mocht zijn want ze schieten je maar zoo niet dood, daar ben je toch altijd zelf bij, en daar is nog een geregeld stukje oorlog geweest. Maar hierbahde kerels zijn sluipmoordenaars. Zonder dat je er erg in hebt, schieten ze je van achter een struik of boom neer. Af en toe blazen ze nogal goed, maar het is nu in den rijstbouw, en ze moeten ook eten. Als je zoo'n ,/sloeber" ziet, mag je niet schieten voor dat hij geschoten heeft, „want het kon een bevriende wezen", en dat is hatelijk om eerst voor schijf te moeten dienen De landbouwers in de provineie Groningen klagen. Dat doen tegenwoordig de meeste land bouwers. Ln niet zonder reden. In Gromngen bestaat echter nog naast de algemeene, eene bijzon- dere reden tot klagen. Door bestaande en, naar men meent, afkeuringswaardige gebruiken aan de Groninger beurs, wordt het beste koren veel te laag genoteerd. Vandaar, dat sommigen reeds naar andere marktplaatsen uitzagen. "Dat niet zonder grond bedoelde klacht geuit wordt, kan hieruit blijken, dat een landbouwer uit Zuidhorn een partij koren naar Rotterdam deed verkoopen tegen 7 0 cent hooger prijs per H.L., dan te Groningen de hoogste noteering was. Men schrijft uit Amsterdam van 1 Februari Zelfs zulke onvervaarde bouwers als die van de tentoonstelling van hotel- en reiswezen kunnen wel eens machten ontmoeten, waarvoor zij moeten stilstaan. De vorst b. v. Deze hindert in tweeerlei opzicht. In de eerste plaats zitten een vijftal schepen met matriaal vastgevroren in de Zeeuwsche wreedheid, die slechts door lang lijden en een jaren lang verkropte smart te verontschuldigen was. Eenigszins beschroomd kwam Jane naar haar toe. z/Wat ik gedaan heb Frangoise weet ge z/Geen woord meer, mevrouwik weet alles ik weet ook, wat mij te doen staat." /,Van waar die bittere toon; als ge alles be- grijpt, zeg dan, kon ik anders handelen?" z/Gij hebt van mijn goed vertrouwen, van mij- ne achting voor u misbruik gemaakt; dat was niet edel, dat was z/Het verdriet maakt je onbillijk. Zou dezelfde man, die mij eens alles ontroofde, zich weder mij in den weg stellen Neen Frangoise, ik heb niet anders als menschelijk gehandeld." ,/Zelfs al ware zulk een gevoellooze handelwijze te billijken, na al wat gij geleden hebt; al hadt gij het recht, den zwaar beproefden grijsaard, die reeds zoo hard gestraft is, den genadeslag te geven dit moet ge met uw geweten uitmaken. Maar de hand der dochter tegen den vader te wapenen, dat was slecht, mevrouw; dit zult ge nimmer kunnen verantwoorden 1" z/Ik moest welhad hij dien beschuldigenden brief dan uit mijne hand moeten ontvangen P Die vernedering wilde ik hem besparen." //Was er dan geen andere gelegenheid geweest om hem te doen zien, dat hij hier te veel was Neen, gij spreekt on waarheid ik moest het werk- tuig voor uw blinde wraak zijn." z/Nu ja, ik wil het bekennenalles kwam mij weder voor den geest. Ik zag mijn ongeluk- kigen Henri in die donkere eel voor mij liggen ik zag het rood gevaarte ik zag de zware TER UI/LVSilll rOLRAM. Pit blatl verscliiJnA Tlmiinlitm-, Woenadav- en Vrlj«l«ffavoiul bij den uitgever P. Jl. V A M P K I A I D E te Ter Meuzen. DOOR i i mini

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1