Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Wegens het Kerstfeest No. 2777. YVoensdag 23 December 1891. 31e Jaargang. Burgerlijke Stand. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. zal het eerstvolgend no. van dit blad niet Vrijdag- maar Donderdagavond verschijnen. Advertentien worden ingewacht tot des namiddags 3 uur. De ambteuaar van den burgerlijken stand te Ter Neuzen brengt ter kennis van belanghebbeuden, dat op 25 December en 1 Januari a. s. bet bureau zal zijn gesloten, en dat op 26 December a. s. de aangiften van geboorten en overlijden kunnen ge- schieden tusscbeu 11 en 12 uur des voormiddags. Ter Neuzen, den 22 December 1891. De Ambtenaar voornoemd, GRENU. A^olitieli Overzicht. De Franschen zijn verbolgen op de Bulgaren en laten niet na dit aan de klok te hangen. Dat men Alexander van Battenberg eene toelage heeft geschouken, raakt de belastiugschuldigen, zegt de Temps, maar dat men geld laat slaau met het borstbeeld van vorst Ferdinand, is in strijd met de traktaten en is voor een staat die niet erkend is nauw geoorloofd. De Fransche bladen zijn druk bezig om den Sultan op te zetten tegen de Bul- gaarsche regeering en geven voor, dat de vrede in Europa door de handelingen der Bulgaarsche regeering verstoord dreigt te worden. Het blad de Gazette de France keurt de handelwijze der Fransche regeering af. Zoo handelt men niet met een volk, dat voor zijne onafhankelijkheid strijat; zulk eene politiek voert Bulgarije in de armen der triple-alliantie, zegt het blad. Juist gezegd, tegen een republiek, die kaar politiek scbikt naar die van den autocraat aan de Newa Bij de bijzetting van het lijk van den ex-keizer Dom Pedro te Lissabon (niet te Braganza) was het Braziliaansche gezantschap niet vertegenwoordigd, en evenmin was uit het gezantschaps-hotel de vlag halfstoks geheschen. Daar Dom Pedro de oudoom van den Koning van Portugal was is de outevredeuheid over deze houding van het gezant schap zeer algemeen. Zoo iets kan weer aanleiding geven tot allerlei standjes, waarvoor men zich FEUILLETON Naar het Duitsch. 22) (Slot). Tegen den avond ontwaakte Laura uit haar bewusteloosheid zij lag op haar bed en een vreemde dame, de vrouw van dien goedhartigen heer, zat naast haar. Nu begon de ellende en wanhoop eerst recht, totdat door de zachte troostwoordeu der dame haar trauen kalmer vloeiden. Dagen en weken gingeu voorbij, de jonge weduwe was als vernieligd en zelfs het bericht dat Henri von Ring nog tot de levenden behoort, kan haar nauwelijks eenige verlichting geven. De vrede is gesloten; de klokken luidenBerlijn is een en al vlaggen en wimpels, een bosch van groen. De keizer doet zijn intrede gevolgd door het geheele leger. Laura verstopt zich in den verst verwijderden hoek van haar woning, begraaft haar gelaat in de kussens om niets te zien noch te hooren van het feestgejubel dat geheel Berlijn vervult. Eindelijk is ook dit voorbij, het gewone leven is overal hervat en Laura, bedekt met den weduwen- sluier, betreedt eenzaain en verlaten haar dooruig pad. De officieren van het regiment doen hun best haar het leven zooveel mogelijk te veraangenamen en wedijveren om de achtergelaten weduwe van hun commandant alle opmerkzaamheid te bewijzen inachtgenomen kon hebben, door het bewijs te geven van eene kostelooze beleefdheid. De Keizer van Duitschland heeft er geen geheim van gemaakt, dat de aanneming der handelstrac- taten door den Rijksdag voor hem eene groote voldoening was. In de eerste plaats was hij daar- voor zijn rijkskanselier dankbaar. Deze eenvoudige Pruisische generaal, zeide de Keizer aan het feest- maal te Teltow, heeft het verstaan, in twee jaren zich in te werken in onderwerpen, die het zelfs voor ingewijden bijzonder moeielijk is te beheerschen. Met ver zienden politieken blik heeft hij op het juiste oogenblik ons vaderland voor groote gevaren weten te behoeden In weerwil van verdacht- makingen en moeielijkheden, die de rijkskanselier en mijue raden van verschillende zijden hebben moeten ondervinden, is het ons gelukt, het vaderland op dezen nieuwen weg te brengen. Tegenover Bismarck en diens wcinige getrouwen noemde hij de handelstractaten een reddende daad en hij prees ook de meerderheid van den Rijksdag, de meerderheid, tot welke de vrijzinnigeu en de sociaal-democraten behoorden. Dertien jaren is het geleden, zegt de vrijzinnige Voss. Ztg. sedert vorst Bismarck het protectionisme invoerde en weder wordt den volke een kerst- gescheuk aangeboden, doch ditmaal is het geene plotselinge wending maar een bezonnen, gematigde zwenking. De uieuwe tractaten zijn niet een overgang tot den vrijen handel, maar zij zijn een sterke dam tegen de overdrijving van de begeerlijkheid van enkele groepen belanghebbenden en tegen de verbooging, gedurende 12 jaren, van de bescher- mende rechten. De tractaten hebben het belang van den land- bouw niet veronachtzaamd, maar voor de nijverheid uieuwe wegen geopend. De graanrechten blijven nog zoo hoog, dat de strijd om huune verlagiug moet worden voortgezet. Maar huune verlagiug door de tractaten is toch een voordeel. Ook mag men de hoop koesteren, dat allengs eene vriend- schappelijker verhouding zal ontstaan met die rijken, die in economische afsluiting de hoogste wijsheid viuden. De uieuwe tractaten beletten de verhooging, maar niet de verlaging van rechten. Terwijl Keizer Wilhelm bekeud maakte, dat hij den rijkskanselier den graventitel had geschonken, genoot ook Bismarck eene ovatie. Eergister begaf hij zich naar Wandsbeck bij Hamburg, waar hem op het gemeentehuis het eere- burgerschap werd geschonken. Ook werd hij tot lid van den raad van het district gekozen. De geestdrift bij zijn aankomst was onbeschrijflijk, zegt een telegram, en bij zijn vertrek kwamende- zelfde manifestaties voor. Duizenden menschen stonden langs ziju weg geschaard en de politie De nieuwe commandant is de eerste welke haar met zijne vrouw bezoekt. Mijne waarde me vrouw, gij hebt het liefste wat gij bezat op het altaar des vaderlands geofferd, uw echtgenoot was de dapperste der dapperen. Ziju ijver ging zelfs te ver; hij stelde zicb aan gevaren bloot, die hij even goed aan anderen had kunnen overlaten. Maar een echt militair denkt op zulke oogenblikken niet om zijn leven. Laura knikte zwijgend met het hoofd. Ook kapitein Von Eschtrut, die van zijn wonden genezen was, kwam bij haar en vertelde haar op haar dringend verlangen hoe de majoor alle doods- gevaar had getrotseerd. Natuurlijk had hij die gevaarlijke onderneming even goed aan zijn adjudant kunnen opdragen maar hem zond hij weg om versterking te halen. Laura boog het hoofd en krampachtig wrong zij de handen. Henri had hij weggezonden en hij zelf was gegaan waar een onvermijdelijke dood hem wachtte. Waarom deed hij dit? Waarom? Wan- hopig leunde zij achterover in haar stoel en luis- terde nauwelijks naar de troostwoorden van den heer Eschtrut. Nadat deze was vertrokken dwaalde zij als een schim door hare woning. Het was of uit alle hoeken van het huis haar werd toegeworpen hij stierf om u vrij te maken, hij redde den ander om hem voor u te behouden Mijn God, vergeef mij hem in den dood te hebben gedreven riep zij in vertwijfelingtoen was het of het portret der overleden vrouw levend was niet in staat, de menigte tegen te houden. Het ministerie der Canadasche provincie Quebec heeft niet zijn ontslag gevraagd, maar is ontslagen door den luitenant-gonverneur, op grond van een rapport der koninklijke commissie, die benoemd was om de beschuldigingen van misbruik van gezag en medeplichtigheid aan de verduisteringen bij het aanleggen van spoorwegen enz. te onder- zoeken. De ontslagen ministers zullen in een manifest aan het volk trachten de conclusion van het rapport, dat nog niet is bekend gemaakt, te ontzenuwen. Zondag is te Brussel een congres van socialis- tische studenten gehouden. Tachtig afgevaardigden uamen er aan deel. Tien nationaliteiten wareu vertegenwoordigd, o. a. Nederland, Denemarken, Bulgarije, Rumenie, Rusland, Engeland, Zwitserland, Italie en Frankrijk. Het congres zal drie dagen duren en o. a. gevvijd zijn aan besprekingen over de rol, die de student in de maatschappij moet vervullen, het oprichten van een internatioualen bond van socialistische studenten, hervorming van het lager onderwijs op socialistischen grondslag, en hooger onderwijs voor vrouwen. Reeds zijn adres- sen van instemming en gelukwenschingen outvangen uit alle deelen der wereld. De Duitsche studenten zijn niet gekomen tengevolge van een verbod van den Senaat der universiteiten. In de avondzitting der Tweede Kamer van Vrijdag die tot half een ure duurde bespraken de heeren Van Gijn en Ferf de ijsopruimiug in onze kanalen. De Minister drong zeer aan op de aanneming van den uitgetrokken post van f 12000 om het groote belang, dat de scheepvaart bij open kanalen beeft. De heer Conrad betwijfelde of een ijsploeg wel voldoende is voor het Noordzeekanaal. De heer Rutgers betoogde eveneens de noodzakelijk- heid er van en zeide, dat de plicht ten aanzien van het Noordzeekanaal rust op den Staat, welke dien waterweg exploiteert. De heeren Viruly en Vrolijk verdedigden eveneens het voorstel in het belang des lands. De Minister beriep zich op de rappor- ten van deskundigen. De post werd verworpen met 46 tegen 33 stemmen. Verschillende sprekers voerden nog het woord. De Minister beantwoordde vele wenschen aan- sluiting te Rotterdam zal hij overwegen; Zondags- rust zal hij zooveel mogelijk bevorderenin de middelen ter voorkomiug van stremming in het verkeer bij gesloten water wil de Regeering zich liefst niet mengen. De Minister verdedigde uit- voerig zijn voorstel omtrent de reorganisatie van werd, de mond zich tot een glimlach plooiende, sprak Wees gerust, Laura, want hij is nu bij mij en hij behoorde mij meer toe dan u. Henri von Ring had zij tot nog toe niet gezien. Hij bevond zich in het Zuiden, waar hij voor herstel van gezondheid naar toe was gegaan na zijn zware verwonding. Een eerbiedige, ofschoon zeer hartelijke brief had zij van hem ontvangen, verder niets meer. De verjaardag van Tancred's dood naderde. De officier, die naar Frankrijk reisde om de begraafplaats der bij Mars—la-Tour gevallenen met bloemen te tooien, gat' zij rijke bloemgeschenkeu mede. Bittere tranen vielen er uit Laura's oogen op neder. Het was in den namiddag van den den 16den Augustus 1871, toen er zacht aan de schel van Laura's kleine woning werd getrokken. Zeg aan mevrouw, dat een oud vriend haar wenscht te spreken, hoorde zij een stem zeggen, die haar deed beven van verrukking en tevens van diepe smart. Zelf vloog zij naar de deur, nog voor het meisje de boodschap had afgegeven. Mijnheer Von Ring Mijne waarde, waarde mevrouw Weder ademden zij dezelfde lucht, zagen elkaar aan, maar geen hand werd gereikthet was of in plaats van bloed lood door hun aderen vloeide. Ik kom als executeur-testamentair van uw besten man fluisterde Henri en stelde haar een met lauwer- krausen versierd geschilderd portret van den majoor ter hand. den raad van toezicht. Hij meent dat er alleszins redenen bestaan om zoo spoedig doenlijk de voor- gestelde reorganisatie in te voeren. Omtrent de aansluiting van Grave zeide de Minister de mogelijkheid te zullen onderzoeken voor subsidie zag hij geen reden. De heer Zaaijer stelde als amendement voor om gelegeuheid te geven den raad van toezicht voor- loopig met een voorzitter te completeeren op een jaarwedde van f 6000, het artikel uittetrekken op f 51000, welk amendement werd verworpen met 39 tegen 30 stemmen, nadat de commissie van rapporteurs haar amendement had ingetrokken. De reorganisatie werd zonder stemming goedgekeurd. De spoor weg-begrooting werd ten slotte aangenomen en de vergadering geschorst. In de zittiug van Zaterdag is de Waterstaats- begrooting aangenomen, nadat de Minister zich verklaard had tegen een afzonderlijke landbouwafdee- ling aan zijn departement, maar voor een land- bouwraad met toegeving van een regeeringscom- missaris. Ook is hij met den heer Borgesius voor regeeringsmaatregelen in belang van de veiligheid der fabrieksarbeiders en beloofde hij eene tijdige bekendmaking van den invoeringsdatum der uieuwe postwet. De Minister van Kolonien heeft bevestigd dat de gouverneur van Atjeh zijn ontslag genomen heeft, wegens een verschil van gevoelen, zooals de gou- verneur-generaal berichtte. Ook de begrooting van kolonien is aangenomen na een scherp debat, waarbij de heer Keuchenius trachtte een lans te breken voor den oud-gouverneur van Suriname De Savornin Lohman. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zijn de werkzaamheden, vereischt tot voorbereiding van het in werking stellen der nieuwe postwet, dank zij inspanneuden arbeid, zooverre gevorderd, dat de invoering den 15 Januari kan worden tegemoet gezien. Ten einde vertraging in de bestelling der bij gelegenheid van de aanstaande jaarverwisseling ter post bezorgde stukken zooveel mogelijk te voor- komen, wordt de gelegenheid opengesteld,om brieven, gedrukte nieuwjaarswenschen en kaartjes, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zien, reeds van den 28"t*n December a. s. af, ter post te bezorgen, met uitnoodiging aan het publiek om van die gelegenheid, ter bevordering eener regel- matige bestelling, zooveel mogelijk gebruik te maken. Om ze goed te kunnen onderscheiden van de stukken, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behoort over de geheele lengte van het adres der bedoelde stukken een kruis te zijn getrokken. Lang bleef Laura onbeweegelijk op de zoo gelijkende trekken staren. Tancred, mijn Tancred riep zij op de knieen zinkende, terwijl zij haar gelaat snikkend in de handen verborg. Henri wendde zich af en kon zijn tranen niet weerhouden. Hij had mij verzocht u dit portret in persoon te overhandigen, fluisterde hij eindelijk. Zij reikte hem, altijd nog op den grond geknield zwijgend beide handen. Hij nam ze in de zijne en trok haar omhoog. Nu stonden zij hand in hand tegenover elkander Yaarwel, wij mogen elkander niet wederzien. Langzaam knikte hij met het hoofd en tranen druppelden op haar hand. Neen, wij mogen elkander niet wederzien Laura. Aan hem moeten wij onze gedachten wijden, zeide zij naar het portret wijzende. Laura, riep Henri luid snikkende en zijn armen uitbreidend, Laura, gij waart mij alles Een oogenblik lag zij aan zijn borst en nog een laatsten blik op het portret van den overledene werpende, snelde hij de kamer en het huis uit. Lang bleef Laura voor het portret staan. Gij hadt het anders bedoeld, Tancred, maar uw schim staat tusschen hem en mij, en het is niet goed, als tusschen levenden de schim van een af- gestorvene blijft zweven. TEE Ul/JYNflU COT RANT. l>lt I.IhiI verscliijnt DInsrtaisr- en Vr ijiliisjiivoml I»ij «ten itifgever I". J. A ST UK S A A' D E te Ter Aeuzeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1