Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. g- No. 2774. Zaterdag 12 December 1891. 31e Jaargan Binnenland. Bd VWSBCTftMB. ABONNEMENT: advertentien. FEUILLETON. \ElZi:\S( HE COIKWT Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blail verscli ijnt Uinsdaj;- en Vrijdagavond bij lien nitgeier V A H 1» E i A A D G te Ter Aieuzen. Jt*oIitieli Overzicht Er is eene ukase verschenen van den czaar betreffende de instelling van eene commissie, onder voorzitterschap van den czarewitch tot lenigiug van den hougersnood. De ledeu van deze coinmissie zijude beer Pobedonostzeff, procurator van de heilige Synode; de beer Dournovo, minister van binnenlandsche zakeu de beer Ostrovsky, minister der keizerlijke domeinen generaal Kauffinan, voor- zitter van de vereeuigiug Het Roode Kruisgraal Worontsoff- Dashkoff, miuister van bet huis van den czaargraaf Strosouoff, maarschalk van het keizerlijk hof, terwijl deheerPloewe,adjunct-minister van binnenl. zaken, als secretaris zal optredeu. De czaar zegt in bet scbnjven aan den czarewitch, dat bij met groote symphatie de talrijke bewijzen van opeubare weldad'igbeid heeft gevolgd die den uoodlijdeuden zijn gegeven, en bij acht thans de gelceuheid gekomen om deze verscbillende uitingen van particuliere liefdadigheid te vereenigen en zoo de hulp langs meer gescbikte kanalen te ver- deelen. Ten slotte spreekt de Czaar zijn overtui- fing uit, dat zijn zoon kracbt zal viuden in zijn groote liefde voor het volk eu voor het land om de verplicbtingen na te komen, die hem thans zijn opgelegd. Ook de spoorwegen blijkeu voor bun taak met berekend te zijn. Tusscheu Vladikaukas, Novorosisk eu Rossoff wacbteu zes millioen puds (1 pud 16,38 K. G.) op verzeudiug nair de noodlijdeude gewesten, 10,194 wagens worden voor die boeveel- heid vereischt, terwijl slechts 22 iederen dag kuunen worden gebruikt. Er is nu eene commissie benoemd om toezicht te bouden op bet vervoer van graan. Eene andere commissie bereist Polen om den voorraad veldvrucbten op te liemen. Aan de landbezitters wordt gelast eeu zeker gedeelte van hun voorraad en graan aan bet gouvernement at te staaude betaliug zal later geschieden. In commissies scbijnt men het eeuige redmiddel te zien en vooral van de commissie, aan welker hoofd de troonopvolger staat, verwacht men wonderen. Zij zal eeu aautal openbare werken lalen uitvoeren, die in den strengen Russischeu winter niet uitvoer- baar zijn. Voorloopig bescbikt deze commissie over 30 millioen roebel. Haar eigenlijke leider is "eneraal Annenkoff, die den transkaspischen spoor- weg heeft gebouwd. Hij blijft te Petersburg, terwijl bet toezicht op den arbeid aan locale autonteiten wordt overgelaten, wier oubekwaamheid en oneerlijkheid bij iedere gelegeuheid aan den dag komen. T-. -i.in De nieuwe handelstractaten worden in Duitscblaud door de dagbladeu over het algemeen zeer gunstig beoordeeld. De liberale bladeii ziju minder tevre- den nog over de verlaging der inkomende recbteu die zij voor levensmiddelen onvoldoende acbten, dan over bet feit dat eindelijk bet protectionisme, dat sedert 1877 is aaugenoineu, wordt verzaeht nog is bet doel niet bereikt, nog zijn de graan- recbten hooger dan voor 1885. Maar de handels tractaten zijn eene scbrede op den goeden weg. Bismarcks begiusel, dat Duitscblaud genoeg graan moet verbouweu om in zijn eigeu behoefte te voorzien, is opgegeven nu de ervaring heett geleerd, dat onder de hoogste bescherinende rechten niet meer graan werd verbouwd dan vroeger en de afbankelijkheid van bet buitenland bleef bestaan. Daareutegeu wordt de vrees, dat de handelstractaten tot verdere verlaging der rechten aauleiding zullen geven in protectionistiscbe bladeu met bitterbeid uitgedrukt. In Spanje neemt de verbittering toe over de verbooging der inkomende recbteu op wijn, die door den Franscbeu Senaat is goedgekeurd. De kooplieden brekeu huune betrekkingen met Fransche handelshuizen af. Aauzieulijke dames vormen een bond om geene Fransche artikelen te koopen. De bladen vermanen Koniugin Isabella, Parijs te ver- laten. Op tafel kornt geen Fransche wijn meer. In Fraukrijk is niet ieder blind voor die teeke- nen. De Soir, een gouveruemeuteel blad, betoogt, dat de hooge rechten op Spaansche wijnen voor Frankrijk schadelijker dan voor Spanje zullen zijn. De Liberte bescbuldigt de protectionisten, dat zij om de bijzondere belangeu van enkele klassen bet land in eene moeielijke eu gevaarlijke positie hebben gebracbt. Duitscblaud, zegt zij, handelde verstan- dig, door het drievoudig verboud op den grondslag van liberale handelsbegiuselen te stellen. Zoodoende heeft het de invloedrijke positie verkregeu, die Frankrijk in 1860 verwierf, maar later roekeloos heeft prijs gegeven. Eeu manifest, dat van de geheime genootscbappen schijut te ziju uitgegaau, bevat voorschritten in acht lauge paragrapben, waarbij elke stam opmerk- zaam wordt gemaakt, //dat ieder die niet offereu wil aan den geest van den volmaakten, heiligen eu oudeerwaarden leermeester Confucius, en aan de gedenktafel zij tier voorouders, daardoor zeker toont betooverd te zijn door de spionuen der vreeinde duivels" en dat hij den godsdieust van een varken is toegedaan. Zulk een persoon moet tot den tempel der voorouders worden gebracht, genood- zaakt worden zijue laaghartige ketterij te verzaken en op den recbteu weg terug te keeren en, indieu bij dat niet verkiest, zal de gebeele iamilie van den //varkens—geit—duivel" door den stam worden uitgedreven. Nauwkeurig wordt opgegeven, hoe de tot het Christendom bekeerde Chineezen inoeten afgesneden worden van hun stam en volk, en op allerlei wijze dienen te worden vervolgd in bunne persouen, bloedverwauten en goederen, waarbij op minachtende wijze over den Christenlijken godsdieust wordt gesproken. Ofscboon in bet manifest ook gezegd wordt//de Keizers van onze dynastie hebben zich onderworpen aan de ,/varkeiis-geit-duivel-godsdienst", deugdzame liedeu noodzaken de vreemdelingen te volgen, zich te verandereu in duivels en misdaad en zonde te vereeren" en daarop volgt //deze lieden zullen het lastig vinden aan de wet van bet laud te outkomen, of aan de kastijding des hemels, daar onze ganscbe provincie (Hoenman) gezworen heeft de vreemdelingen niet na te volgen en duivels te worden en het varken te vereeren", zoo wordt tocb ook aangespoord deu troou te petitionneereu om zulke stratLn te bevelen, als in staat zullen zijn den wortel van het kwaad in Hoenman uit te roeien. En op het woord des Keizers zullen alle krachtige manneu gereed zijn om zich bij de troepen te voegen en de vreemde duivels uit te roeien. Voor de ouders, weduwen en kinderen der gevallenen in den goeden strijd zal de stam zorgen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel ziju uitgebracht 2327 geldige stemmen. Gekozen de beer Mr. M. Tydeman Jr. (lib.) met 1547 stemmen. Mr. M. baron Mackay (a.-r.) verkreeg 798 stemmen. De Staatscourant van 10 dezer bevat den tekst der schikking tusscben Nederland en Belgie betreffende maatregelen, te nemen bij het voor- komen van houdsdolheid op de wederzijdsche grenzen. De schikking bepaalt wederzijdsche kennisgeving door de burgemeesters, zoodra een geval van honds- dolheid biunen vier kilometer van de grenzen zal zijn voorgekomen. De Staatscourant van Woensdag bevat een over de landverhuizing handelend uittreksel uit een algemeen verslag van den consul-generaal te Buenos-Ayres. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewezen op den toestand die op bijna elk gebied treurig is, en vele laudverhuizers weder deed vertrekken. Maar al zijn de loonen gedaald, toch kan de flinke werkmau er nog steeds zijn brood verdienen. Daarna wordt er op gewezen, dat het niet waar is dat de landverhuizers op valsche voorspiegelingen gelokt zijn. De groote stroom landverhuizers kwam dan ook van zelf. Het eerst in 1888 ingevoerd stelsel van krediet- passage deed echter menschen komen, die niet geschikt waren voor vesting in Argentinie, zoodat reeds spoedig, zelfs in deu tijd van hooge loonen, geklaagd werd. Tegenover de lage loonen van thans staan echter zeer lage prijzen van levensmiddelen. Het verslag maakt verder melding van gesloten overeeukomsten in de landbouwdistricten, en deelt verder verscbillende statistiekeu mede. Daar uit blijkt dat in 1889 en '90 4007 Nederlandsche landverhuizers aankwamen en 395 Nederlanders vertrokken. De heer Schepel heeft bij hoofdstuk V der Staatsbegrooting eene motie van orde ingediend, luidende De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het iustellen van een ministerieel departemeut van landbouw dan door het aanstellen van een inspecteur van land- bouw-onderwijs, verzoekt de regeering de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen en gaat over tot de orde van den dag. Naar men aan de Apondpost uit Breda meldt is in de jongste korpsvergadering van cadetten der Kon. militaire academie besloten, aan den wensch van den gouverneur der academie, kolonel Borel, gevolg te geven, door als een man het baren af te schaffen en de cadetten van het eerste studiejaar als kameraden te beschouwen en te be- handelen. In de venen heeft het werkvolk (ongeveer 300 man) bij het graven van de wijken in den polder bij Engwierden (Friesland) het werk gestaakt. De eisch is hooger loon. Ter toelichting van dezen eisch diene het volgende: In het hoog zijn de wijken gegraven, de nog te graven wijken liggen in het laag. In het hoog moet door de arbeiders somtijds vier aan vier gehaakt worden de graver werpt dan den grond op de schop van ziju kameraad die hooger staat, deze werpt den grond op de schop van no. 3 en op die wijze komt de grond uit den bodem op den wal. In het laag is dat niet noodig, daar kan ieder arbeider zijn grond naar boven brengen. De aannemer had als loon 30 cts. bepaald per strekkenden meter wijk, in het laag bleek de grond echter zeer slecht te bewerken, hij bevatte nl. veel ijzeroer. Het bleek den arbeiders, dat zij met dat loon per dag niet meer dan 35 of 45 cts. konden ma- ken eu oordeelden, dat het beter was dit werk met per M3. te betalen. Zij stelden daarvoor als loon 8 cts., twee hunner werden naar den aannemer afgevaardigd met dit verzoek doch deze bleef bij zijn loon van 30 cts. per strekkende meter. De arbeiders verlieten na dit bericht het werk en trokken naar hunne woonplaatsen, om gisteren (Woensdag) te 9 uur in het dorp Tjalleberd appel te houden. De 300 stakers waren op dit appel verschenen. Besloten werd vol te houden. Ondersteuuing zal gevraagd worden van het hoofdbestuur van het christelijk werkliedenverbond ,/Patrimonium" en van den Sociaal-Deinocratischen Bond. Maandag zal wecr appel gehouden worden. Alles is rustig. Naar het Duitsch. 18) Bertha gevoelde zich niet op haar gemak, Waaroin waren Tancred en Laura zoo erg geschokt door het onverwachte vertrek van den luiteuant? Verheugd dat zij den volgenden dag naar huis kon gaan, begaf zij zich vroeg ter ruste. Ring vertrok weinige dagen later naar zijn familie en werkelijk werd hij daarna met een zendiug naar Parijs be- last. Was het in het huis van den majoor nooit recht vroolijkgeweest,nu scheen er een alles nederdrukkende last opterusten. De echtgenooten dedeu intusschen wat zij konden om elkaar het leven te veraange- namen. Willen wij van avond naar de comedie gaan, lieve Laura Och neen, Tancred, laten we liever thuis blijven, ik weet dat je er niet van houdt. Wei zeker, wel zeker, ik heb al plaatsen ge- nomen. Zij gingen er heen, maar Laura zat zouder de minste belangstelling te toonen in de loge zij zag nauwelijks naar de voorstelling en muziek kon zij nu in 't geheel niet meer verdragen. Sedert dien avond op Tancred's verjaardag was de piano niet weder geopend en hij zou er nu alles voor over hebben gehad om haar te hooren spelen eu zingen, daar hij slechts al te goed wist waarom zij het niet meer deed. Zou hij het haar vragen Neen, hij wist te veel hoe muziek alle smartelijke heriuueriugen opwekt. Waar was de vroolijke, levenslustige Laura ge- bleveu Zij was geheel veranderd uiterlijk en in- nerlijk. Tancred zag het en een onuitsprekelijke smart vervulde hem. Hoe lief had hij dit moedige edele vrouwtje, dat om haar plichten jegens hem getrouw te blijven zoo ontzaglijk leed Hij wist waar hare gedachten verwijldeu en toch mocht hij er niet met haar over spreken. Was het niet Da- tuurlijk, dat jeugd tot jeugd werd aangetrokken Hij was te oud voor haar en dat had hij eerder moeten bedenken. Hij had moeten bedenken, dat hij haar geen frisch, onverdeeld hart kon aanbieden. Dat kon Henri haar schenken en dat had Laura noodig. Maar hij zou toch zorgen dat zij iets van hem hoorde. Hij schreef dus aan Ring en verzocht bem te antwoorden en over alles wat hem betrof uit- voerige berichten mede te deelen, Henri las deu brief en schudde diep bewogen zijn hoofd. Hij begreep voor wie de majoor die berichten verlangde, zuchtend legde hij het papier weg. Wat zou hij doen Neen, ik kan niet antwoorden maar dat zou al te onbeleefd zijn, ik zal kort en vormelijk schrijven. Hij begon dan ook in dien geest, maar langzamerhand veranderde hij van toon en eindigde met oprecht te bekennen, hoe vreeselijk het voor hem was niet meer te Berlijn te zijn en hoe hij er naar verlangde terug te keeren. Met weemoed las Tancred deu brief en hij ge voelde hoe de jonge man leed. Flier is een brief van onzen goedenRing, Laura, gij zult hem zeker wel gaarne lezen. Zij kromp ineen toen Tancred haar dien over- handigde, maar zij trachtte vroolijk eu oubezorgd te schijnen. Hoe aardig van hem zoo aan ons te denken, zeide zij zoo kalm mogelijk, maar zij kon niet be- letten dat de hand, waarmede zij het papier aannain, beefde. Tancred ging naar zijn kamer, hij wilde den in- druk niet zien, welken Henri's schrijven op Laura zou maken. Arme vrouw, hoe moeielijk valt het haar zich te bedwingen. Laura drukte den brief aan hare lippen, maar piotseling wierp zij dien ver van zich. Wat doe ik toch? zeide zij zuchtend. Met geweld trachtte zij tot bedaren te komen en begon den brief eerst snel, daarna woord voor woord te lezen. Ik dank je, Tancred, zeide zij op hartelijken toon hem den brief teruggevende toen hij weder biunenkwam. Langzaam gingen wekeneindelijk maanden voorbij. Met opolfering van zijn kostbaren tijd hieid den majoor zijn briefwisseling met Henri aan. Het waren immers de eenige gelukkige oogen- blikkeu voor de arme Laura en dus ook voor Tancred, want haar geluk was het zijne. Maar zoo kon het niet voortgaan, Laura verviel zienderoog, die onophoudelijke strijd tusschen liefde en plicht tastte haar gezondheid aan. Zou hij zwakker zijn dan zij Neen, zijn besluit stond vast. Ring zou met verlof te Berlijn komen, dan zou hij met hem spreken, Laura moest vrij worden. Dit besluit greep hem echter zoodanig aan, dat hij doodsbleek in zijn stoel leunde. Daar kwam Laura binnen. Wat is er gebeurd, Tancred, wat scheelt er aan? Hoe teeder klouk haar stem. Een kramp in het hart, lieve Laura, het is al voorbij. Hij stond op en ging langzaam de kamer op en neder. Kramp in 't hart? dacht Laura en een vermoeden rees bij haar op, dat hij geen lichamelijke kramp bedoelde. Hoe menigmaal had zij zoodanige krampen te doorstaan. Hoe meer de tijd naderde dat hij zijn plan tot volvoering zou brengen, hoe zachter en opmerkzamer hij zich jegens ziju jong lijdend vrouwtje gedroeg. De winter was voorbij en de lente in aantocht, maar de gemoederen waren overal iD onrustmen las oorlogszuchtige berichten in de couranten en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1