Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. -L. No. 2768. Zaterdag 21 November 1891. 31 e Jaargang. 0® IWlt«ir®M)». Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. folitieli Overzlcht. De zitting van den Duitscben Rijkdag is door den voorzitter geopend met een woord vaD hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden Koning van Wurtemberg. Ook herinnerde hij aan de leden, die sedert de vorige zitting aan den Rijksdag door den dood zijn ontvallen. Daarop werd de beraadslaging geopend over het ontwerp betreffende het bestraffen van personen, die slavenhandel drijven. Op een vraag van den prins van Arensberg antwoordde de regeering, dat het door de dagbladen verspreide bericbt betreffende het toelaten van den slavenhandel door de Duitsche ambtenaren uit de lucbt is gegrepen. Het wetsontwerp werd ten slotte verzonden naar eene commissie van veertien leden. De maatschappelijke toestanden in Zweden zijn sedert eenigeu tijd zeer ongunstig, vooral ouder den arbeidersstand te Stockholm keerschen werke- loosheid en ellende. De werkliedenvereenigingen hebben dezer dagen eene deputatie afgevaardigd, die door den koning ten gehoore werd ontvangen. De deputatie riep 's konings tusschenkomst in, doch koning Oscar verklaarde, dat hij niet veel doen kon om verandering te brengen in den treurigen toestand. Hoewel hij voort zou gaan persoonlijk te helpen waar hij kon, was het zeer moeilijk de voortdurende verhuizing van werklieden van het platteland naar de hoofd- stad een der oorzaken van de werkeloosheid tegen te gaan. Ik ben helaas geen absoluut monarch, zeide de Koning. Ware dat zoo, dan zou ik groote open bare werken doen uitvoeren ik zou de invoerrechten op levensmiddelen opheffen, een in- directe belasting die de werklieden treft. Ik ben tegen het beschermende stelsel. Ik ben een voorstander van vrijen handel, doch ik kan de besluiten eener protectionistische meerderheid niet verhinderen. Ten slotte zeide de Koning Ik wil alles doen wat ik kan om u te helpen. God behoede u Deze toespraak heeft bij het publiek zoowel als in politieke kringen zeer de aandacht getrokken. De Kamer van afgevaardigden te Weenen heeft een woelige zitting achter den rug. De beraadslaging over het budget werd afgebroken door eeu aantal interpellaties, waartoe men zich geroepen gevoelde naar aauleiding van zekere mededeelingen in het Wiener Tageblatt, volgens welke bij verschillende bankinstellingen onregelmatigheden plaats zouden hebben gehad. Een der afgevaardigden, de heer Hauck, verzocht na der regeering een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid der depots bij de banken. FEUILLETON Naar het Duitsch. 11) Meer en meer werd hij in zijn oordeel bevestigd dat in een huwelijk gelijkheid in leeftijd noodzake lijk is, om werkelijke overeenstemming in denken en doen te verkrijgen. Hoe Laura zich ook beijverde de kloof tusschen hen te dempen, reeds het feit, dat van eeu kant daartoe inspanning noodig was, verhinderde alle onverdeeld geluk De intendant van het hoftheater had eenige kaarten ter beschikking van de officieren van het regiment gesteld. Lucca zou optreden in Figaro's Hochzeit. Von Ring wist hoeveel Laura van deze opera hield en hij begaf zich dus zoo spoedig mogelijk naar de woning van den majoor. Ik geloof, mevrouw, dat ik u een aangenaam nieuws kom mededeelen. Wij hebben kaarten voor de voorstelling van Figaro's Hochzeit gekregen, en ik heb er twee voor u medegebracht. Mijn hemel, hoe heerlijk riep Laura verrukt nu hoop ik maar, dat Olefeld er niets tegen zal hebben. Wat zou hij daartegen kunnen hebben vroeg Henri, de kaarten op de tafel nederleggende, waarna De minister-president, graaf 'l'aaffe, antwoordde op de tot hem gerichte vragen, dat de regeering in de verontwaardiging deelt over de in omloop gebr ichte sensatie-berichten en de beurs-roanoeuvres, welke zij ten sterkste afkeurt. (Levendige toejuichingen). 3en gerechtelijk onderzoek is ingesteld. De Minister ontker.de dat het Wiener Tageblatt een officieus karakter zou hebben, zooals wel eens is beweerd. De Kamer eindigde met te besluiten, het antwoord van den Minister aan een discussie te onderwerpen. Een telegram uit Rio de Janeiro bevat, dat president Da Fonseca bij decreet een supplemen- toir crediet heeft geopend van 13,000,000 milreis voor wapening en ammunitie. De algemeene toestand zou nog onveranderd zijn, naar verder die ddpeche luidt. Een Braziliaansch handelshuis te Londen outving uit Santos het bericht, dat de revolutie in San Paulo nog niet is uitgebroken, maar de politieke toestand gespannen geacht inoet worden. Naar de Herald uit Valparaiso verneemt, vaardigde de voorloopige regeering te Porto Alegro een proclamatie uit waarin wordt geprotesteerd tegen de handelingen van den dictator en alle steden in de provincie Rio Grande do Sul worden uitgenoodigd om een comite in het leven te roepen tot het aan- werven van manschappen. De Braziliaansche marine moet verdeeld zijn een deel wil Da Fonseca steunen, een ander deel de opstandelingen en een derde deel zal onzijdig blijven. Naar ten slotte de Braziliaansche legatie te Parijs laat weten, heeft de regeering te Rio de Janeiro besloten, alle monarchistische manifestaties in Brazilie, die als eeu gevolg van monarchistische uitingen in de Europeesche pers moeten worden aangemerkt, ten strengste tegen te gaan. Da Fonseca blijft er naar streven, de wereld op een dwaalspoor te brengen. Hij liet een tele gram verzenden, volgens hetwelk hij bij gelegenheid van het jaarfeest der republiek talrijke telegrammeu had ontvangen van de gouverneurs der provincien, ook van dien van de provincie San Paulo! Boven- dien geeft de dictator voor, dat overal rust heerscht. Onnoodig te zeggen, dat niemand meer de dupe zal worden van die officieele onwaarheden. Het blijkt nu, dat het bericht, volgens hetwelk de onderhandelingen over het Egyptische vraagstuk hervat zouden worden, van de Standard afkomstig was. Er is geen woord van waar. Noch door Lord Salisbury, noch door de Porte werd eenigerlei stap gedaan om de kwestie weder op het tapijt te brengen. Over het vaststellen van een tijdstip voor de ontruiming weigert de Engelsche premier te onderhandelen. de twee jongelieden gezellig over het buitenkansje, dat hun te wachten stond, bleven praten. Voor officieren en hunne families, die niet zeer bemiddeld zijn, is het te Berlijn altijd een heugelijk feit als ze vrijbiljetten voor de opera krijgen, vooral wanneer eene zoo gevierde zangeres als Lucea op- treedt. Terwijl de jongelieden allerlei plannen ontwierpen om na de voorstelling in een restaurant te gaan soupeeren, zat Laura al vast te bedenken, wat zij aan zou trekken. Haar meisjeskleederen waren te eenvoudig en geheel uit de mode en door den rouw had zij nog geen nieuwe kunnen maken. Maar zij wist raad, een witte blouse met lila strikken en een lila veder in het haar zouden mooi genoeg zijn. Daar hoor ik Olefeld thuiskomen, riep zij verheugc en hem tegemoet ijlende, vertelde zij hem het heer- lijke nieuws. Zoo, hm, dat is jammer, maar vau daag zal het niet gaan. Waarom juist van daag niet Zijt gij verhinderd Neen, maar het is de verjaardag van Louise De verjaardag van Louise vroeg zij verwonderd O zoo, neem me niet kwalijk, vervolgde zij verlegen, daar dacht ik niet aan. Luitenant Von Ring hoorde dit en terwijl de majoor zijn muts en degen wegbracht, vroeg hi aan Laura wie die Louise was. De eerste vrouw van mijn echtgenoot, klonk het Tijdelijke hulp aan noodlijdende gemeenten De Minister van Binnenlandsche zaken wenscht reeds voor het volgende dienstjaar steun te ver- eenen. Hij hoopt de daartoe strekkende voorstellen zoo spoedig mogelijk in te dienen, maar zal daar- mede thans moeten wachten tot na ontvangst der noodzakelijke voorlichting uit Friesland eu van nog eenige voorlichting van andere colleges van Gedeputeerde Staten. De ondersteuning zal een tijdelijk karakter dragen in afwachting van de her- ziening der gemeentewet, en vervallen zoodra eene blijvende regeling tot stand is gekomen, die het stel sel der plaatselijke inkomsten en belastingen in verband zal moeten brengen met den opnieuw te overwegen werkkring der gemeentebesturen. Bij die herziening zal overwogen moeten worden in hoever de uitvoering der schoolwet en der andere Rijks- wetten in dezelfde mate als tot dusver ten laste der gemeenten kon worden gebracht, eene vraag, die de Minister in ontkennenden ziu wenscht beantwoord te zien. Ten aanzien van de uitvoering van de arbeids- wet zegt de Minister, dat de wettelijke regel betreffende het eindigen van den arbeid te 7 uur 's avonds niet voor enkele personen kan worden terzijde gesteld. Intusschen laat het Kon. besluit van 9 December 1889 het verrichten van arbeid voor jeugdige personen en vrouwen voor verschillende beroepen ook tot een later uur toe. De regeering is intusschen bereid in hoever het organiek besluit van 18 Juli 1891 aan de industrie onnoodige hinder- palen in den weg legt, deze te onderzoeken. Met het oog op de ervaring in Belgie op- gedaan deukt de Minister er ernstig aan of de invoering van de voorwaardelijke veroordeeling niet wenschelijk kan zijneu de noodige gegevens worden door hem te dezer zake verzameld, ter wijl aan de Kamer zijn overgelegd de rapporten door den Belgischen Minister van justitie uitgebracht over de wet van 1888 aldaar. Sinds 1886 wordt er ernstig naar gestreefd om de subsidiaire gevangenisstraf, die in de plaats van geldboete moet komen, zoo min mogelijk toe te passen, door uitstel toe te laten van betaling der boete, in die gevallen waarin zekerheid bestaat, dat de hechteuis alsdan niet behoeft te worden toegepast. Een verblijdende mededeeling doet de Minister van justitie in zijn M. v. A. omtrent de werking der drankwethet aantal der veroordeelingen bij de kantongerecbten wegens openbare dronkenschap is (bij eene vermeerdering der bevolking met een half millioen) sedert 1882 gedaald van 39,822 tot 27,616, en het aantal drankgelegeuheden van 43,950 tot 25,911 op bitteren toon en slechts met moeite onderdrukte zij haar opwellende tranen. Henri zweeg, maar hij gevoelde medelijden met de jonge vrouw, terwijl hij zooals zijn commandant handelde, sterk afkeurde. Daar kan ik niets aan doen, zeide hij de schouders ophalende en Laura zag dat hij de handelwijze van den majoor zeer overdreven vond. Een anderen dag, waarde Ring, zal ik gaarne van de vrijbiljetten gebruik maken, geef ze ditmaal liever aan je vrienden, zeide de majoor terugko- mende, waarna de adjudant afscheid nam en vertrok, Het treurige gezichtje van Laura vervolgde hem den geheelen dag en 's avonds luisterde hij niet met zijn gewoue opgewektheid naar de prachtige voorstelling. Bij het middagmaal ten huize van den majoor werd weinig gesproken. Laura was ontevreden op haar echtgenoot en wat haar nog het meeste be leedigde was, dat hij het niet eens bemerkte maar geheel verdiept scheen in oude herinneringen door dezen dag opgewekt. Na den middag ging den majoor naar het kerkhof en Laura bleef alleen thuiszij voelde zich onge lukkig en met bitterheid zeide zij tot zich zelve, dat Tancred veel meer van zijn overleden vrouw had gehouden dan van haar. Nadat zij eens goec had uitgeweend, begon zij meer verzoenend te rede- neeren. Misschien deed zij Tancred onrecht en was hij verdrietig, dat zij zoo weinig medegevoe' voor de ontslapene toonde. Ja, dat moest hem Bij eene herziening der wet op het notaris- ambt, zal overwogen worden in hoever aan de notarissen moet worden verboden werkzaamheden te verrichten, die eigenlijk tot den werkkring van iankiers en effectenhandelaren behooren. Yerlaging van de notarieele kosten zou zeker wenschelijk zijn; maar de Regeering kan moeilijk tusscheubeide komen in de vrijheid van notarissen en clienten om omtrent die kosten accoord te maken. De oud-gepensioneerde loodsen van het eerste tot en met het zesde district hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht waarbij zij, in verband met de bepalingen van de ingediende pensioenwet en er op wijzende dat de toegestane pensioenen te klein zijn, verzoeken in het nieuwe wetsontwerp bepalingen op te nemen, waardoor de gevolgen van een te lang uitstel der verbetering van de pensioenen en onderstanden worden gematigd, zoodat niet langer armoede en ontbering het deel zij van een groot der gepensionneerden en niet langer een beroep op de openbare liefdadigheid behoeft te worden gedaan. Uit de begrootiug van het hoofdstuk Justitie blijkt, dat ook voor 1892 door den Minister geen verhooging is voorgesteld voor de rijksveldwachters. Bedriegen wij ons niet geheel dan was door des Ministers voorganger eene lotsverbetering voorge- nomen van deze ambtenaren, van wier groote diensten men voortdurend ondervinding heeft en die een corps vormen, dat algemeen om zijn ijver en plichtsbetrachting geroemd wordt. De rijksveldwachters hebben een zeer zwaren diensttoch genieten zij daarvoor eene bezoldiging, die hen maar juist in staat stelt in het leven te blijven. Slechts 12 zijn er die bijna f 2 daags ontvangen van 94 bedraagt de jaarwedde 650 en het overgrootste gedeelte, 492, trekken slechts f 550 in het jaar. In aanmerking genomen de gevaren, waaraan zij steeds blootstaan van ver- zoeking willen zij zelfs niet gewagen is de belooning waarlijk te gering. De Minister is voornemens de baten, welke zij wegens premien voor bekeuring bij overtredingen der wet op de jacht en visscherij genieten, te doen vervallen en daardoor eene aanvulling toe te kennen der traktementen, die in de memorie van toelichting door hem zelven ^gering" worden genoemd. Voor dit doel is bij art. 31 der begrooting op eene som van f 4000 gerekend. Die sorn beteekent weinig, wanneer zij over een zes of zeven honderd rijksveldwachters moet worden verdeeld, voor zoover deze in de termen vallen om er aandeel in te hebben. Aan het slot dier mededeeling maakte de Minister van Justitie echter gewag van eene nadere regeling der traktementen. Het is te hopen, dat met die nadere regeling niet slechts eene betere regeling, immers wel onaangenaam zijn, maar daarin zou verandering komen en nog van daag wilde zij hem een bewijs er van geven. Snel kleedde zij zich aan en begaf zich naar den naastbijzijnden bloemen- winkel om een krans te koopen. Met den krans in de handen stond zij voor het portret, zonder te kunnen besluiten er naar op te zien. Eindelijk wist zij haar tegenzin te overwinnen, klom op een stoel en van daar op de schrijftafelmet bevende handen hing zij den krans over de schilderij. Daar hoorde zij iemand komen, dat moest Tancred zijn, die terugkwam. Haastig wilde zij naar beneden springen maar misstappende, viel zij met een gil op den grond. Mijn God, Laura, wat is er gebeurd riep de majoor doodelijk ontsteld. Laura bewoog zich niet, zij lag daar bewusteloos ter neder. Eeu blik naar het portret en hij begreep wat geschied was. In stomme vertwijfeling droeg hij haar naar de canape. Laura, mijn lieveling riep hij wanhopig. De jonge vrouw sloeg de oogen op en zag hem bedroefd aan. Ik wilde je een verrassing bereiden, Tancred, en toen Hij kuste haar innig. Gij engel, best, lief goed vronwtje Nog nooit had hij zoo hartstochtelijk tot haar gesproken en Laura gaf zich geheel over aan het heerlijke gevoel door hem bemind te worden. Maar op eens overviel haar een akelige twijfel. Zou hij misschien daarom zoo teeder tegen haar Dit l.Iml verscliijnt Dinsdag- en rijdagavonrt bij den nitgever 1». J. VAX HE HA 1% K te Ter \eu.en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1