Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 0 m a w> a No. 2737. Woensdag 5 Augustus 1891. 31e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad versehijnt Ulnndaz- en Vrijdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neazen. Bij (leze courant behoort een bijvoegsel. JPolitieli Overzieht. De Europeesche pers houdt zich altijd druk bezig met het bezoek der Fransche vloot aan Rusland. De gemeenteraad van Petersburg heeft op het stadhuis een grool feest georganiseerd, toen admiraul Gervais met een Franschen kruiser, onder geleide van Fransche torpedo-booten, in Petersburg was aangekomen. De Ministers van Oorlog en die van binnenlandsche verkeers-middelen namen deel aan den maaltijd, ook de Fransche gezant was tegenwoordig en de gasten werdeu overal vol geest- drift ontvangen. Het Fransche eskader kan dus tevreden zijn, en wddr is het, een dergelijk onthaal getuigt niet van eene vijandige gezindheidmaar waar is het ook, dat er van Russische zijde veel onder zeker voorbehoud is geschied. A1 is de Marseillaise gespeeld,die auders in Rusland verboden is, er is tevens van den Czaar een bevel uitgegaan, om de te verwachten stroomen van welsprekendheid van opgewonden officieren en ambtenaren binnen zekere beddingen te houden, door te bepalen, dat er slechts vier toasten mochten worden uitgebracht, i). 1. op den Czaar, op president Carnot (niet op de republiek) en op de Fransche en Russische vloot, terwijl admiraal Gervais nit teedere be- zorgdheid voor zijnedoorde vermoeienissen misschien aangedane gezondheid ffontbeven" werd van de verplichting om den Keizer aller Russen een officieel bezoek te brengen. Van Kroonstad zal de Fransche vloot den steven richten naar Engeland. Bij voorbaat heeft lord Hamilton, eerste Lord der aamiraliteit, in het Lagerhuis verklaard, dat het bezoek van het Fransche Noordzee-eskader aan Portsmouth »uit eigen beweging" een bezoek zal brengen, welk bezoek ongetwijfeld in verband staat met de aan- gename herinneriug, die men heeft behouden van de wederzijdsche bezoeken, welke men elkaar onlangs in de Middellandsche zee heeft gebracht. Als gast van den Lord Mayor dineerde de prins van Napels op het Mansion House en bij die gelegenheid bracht de Engelschman een toast uit op den Koning en de Koningin van Italie en op deu priDS-gast en zeide Wij begroeteu den zoon van den vorst, die den vrede wenscht en de be- teekenis erkent eeuer sterke zeemacht. De prins antwoordde met een toast op de City van Londen en op den gastheer. De Lord Mayor heeft het druk met het ontvangen van hooge gasten eerst Keizer Wilhelm, daarna den prins van Napels en eindelijk Lord Salisbury en de cverige Ministers van Hare Britsche Majesteit. Salisbury heeft gesproken over de buitenlandscbe staatkunde. De premier herinnerde zich geene periode, in welke zoo weiuig buitenlandsche moeielijkheden en verwikkelingen voorkwamen als in de tegen- FEUILLETON. 5) III Toen de zon andermaal onderging, wisten Costa- tina en Panagiotis, waar en bij wien zij te midden van de ongastvrije wildernissen van den Balkan een gastvrij onderkomen hadden gevonden. Wei was de toestand van den ouden Michaelowitsch hope- loos tengevolge van de hevige wondkoorts, maar zijn ijzersterk gestel stood den aanval, onder de verstandige en liefderijke verpleging zijner vreemde gasten, nog eenmaal door, zoodat hij nog eenige uren van helder bewustzijn had. Hij vroeg ten eerste, terwijl hij een blik wierp op de voorname pracht der jonge vrouw, vanwaar zij kwamen en waarheen zij gingen. Costatina zette zich op het bankje voor het ziekbed, vatte de vereelte hand van den oude en sprak met haar zoete engelenstem Ge spreekt Russisch, vadertje en ik kan u wel verstaan, want ik ben de weduwe van een Russisch officier en daar hij de landgenoot van hem zijt, stel ik mij als hulpelooze en vervolgde vrouw onder uw bescherming. Michaelowitsch maakte het teekeu des kruises over haar en zijn schoone verpleegster vertelde hem vertrouwelijk het zware lot, dat zij te dragen woordige en in welke de Europeesche staatkunde zich door zoo groote kalmte kenmerkte. Met het herstel der Argeutijnsche financien en met de kwestie in Chili wenschte Engeland zich niet te bemoeien, de Bulgaarsche zaak en de toestand in Egypte waren van dien aard, dat de Oostersche kwestie hare oplossing naderde (natuurlijk ,/Als men de Britten, maar aan den Nijl laat zitten.") Daarna kwam het vredelievend bezoek van Keizer Wilhelm aan de beurt, toen het bezoek der Fransche vloot aan Portsmouth te brengen, als waarborgen voor den vrede. De Fransche revolutie en hare gevolgen hebben op den bodem van het oude Helvetie, evenals op dien van het oude Duitsche rijk de diepst gaande veranderingen veroorzaakt. In Duitschland drong de politieke outwikkeling in den loop dezer eeuw tot eene nationale vereeniging der regeerende vorsten onder een keizerlijk hoofd Zwitserlaud heeft eene toenemende centralisatie van zijn volkskracht gevon den in een bond van democratische kantons, onder de leiding van vertegenwoordigende lichamen. De daar en hier steeds toenemende en sterker wordende overtuiging, dat deze verschillende ontwikkeling van stamverwante volken uit de eigenaardigheden van hun politiek bestaan volgt, en wederkeerige waar- deeriug en syrapathie niet uitsluit, heeft gemaakt, dat de verhouding tusscheu Duitschland en Zwitser- land zoo is geworden, dat wij heden van harte het eedgenootschap kunnen geluk wenschen. Aan den Standard wordt uit Shanhai gemeld, dat de zoon van een Chineeschen diplomaat van beteekenis, die nu in Europa verblijf houdt, een werkzaam aandeel nam aan de opwekking tot de jongste onlusten en woelingen, waardoor talrijke Christenen het leven verloren. Dezellde persoon zou ook de vervaardiger zijn van de dreigende manifesten, tegen vreemdelingen gericht. Uit Pretoria in Transvaal wordt gemeld, dat een troep gewapende boeren den 21 .luli bij een der overtrekplaatsen over de Limpopo is verschenen en op grond van een in vroegeren tijd verleende concessie den toegang eischte tot Maschona-land. Daar zij echter weigerden de bepalingen en wetten van de Britsch-Zuid-Afrikaansche raaatschappij te erkennen, werd hun de toegang ontzegd. De overste Ferreira en drie anderen beproefden nu met geweld binnen te dringen en de rivier over te gaan, waarbij echter de overste werd gevangen genomen. Zijne metgezellen trokkeu terstond naar den Transvaalsclien kant der rivier terug en deden hun best het over- schot der Boeren tot gewelddadigheden aan te hitsen. Vanwege de Britsche maatschappij verscheen toen dr. Jameson bij de Trekkers en stelde hun de zaak duidelijk voor oogen, waarbij vele Trekkers zich bereid verklaarden aan de bepalingen van de maat schappij zich te onderwerpen. Er wordt geen bijzondere beteekenis aan het voorval gehecht en had en was onvermoeid in den lof van haar edelen en grootmoedigen redder. De oude knikte weemoedig het hoofd en sprak Panagiotis is een brave jongen en ge moogt er de heiligen voor danken, dat ge juist hem hebt ontmoet, ongelukkige vrouw. Hij verstaat mijn taal niet, ook niet veel Turksche woorden, daarom kan ik hem niet welkom heeten en hem danken, maar ik wil hem de hand drukken. Zie, ik ben een oud man, ik sta aSn den rand van het graf want den dood zit in mijn been en kruipt lang- zamerhand naar boven, naar mijn hartTracht mij niet te troosten, lief kind neen, Michaelowitsch weet, wat die zwarte vlek in het gezwel beteekent en zijn doodshemd ligt gereed. Meent ge, dat ik noch iets aan het leven hecht, sedert Iwan en zijn Minka van mij zijn heengegaan Die slapen, reeds lang deu eeuwigen slaap. Maar ik bid u om den wil van den eeuwigen God, Costatina, verlaat mij niet in mijn stervensuur, want het zal geen gemakkelijke scheiding zijn voor den man, wiens leven niets dan zonde en bedrog was. Gij zijt veilig voor u vervolgers, want dit huis, het noordelijkste en hoogste verblijf in het gebergte, ligt ongeveer 400 passen ter zijde van den Schipka- straatweg en geen inenschelijke voet betreedt deze eenzaamheid. Ik zal het u vergelden, wanneer ge mij in mijn laatste uren een dronk reikt en de spookgestalten verjaagt, die mij vervolgen ^Vadertje", sprak de jonge vrouw en liefkoosde de agent van Engeland te Pretoria heeft een des- betreffende verklaring aan de regeering van Transvaal afgegeven Men schrijft van 't Loo De 338te verjaardag van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, is alhier zeer stil gevierd, alge meen wapperde de nationale driekleur. Als cadeau ontving de Koningin een welgelijkend portret in olieverf van de jonge Koningin, hetwelk vervaar- digd is op 't Loo, door den kuustschilder Bisschop, uit 's Hage. Van half vier tot half zeven had H. M. Koningin Wilhelmina een 20tal kinderen uit Apeldoorn en omliggende plaatsen bij Haar ten paleize. Ds. Bouirlier uit 's Hage, hield des morgens eene godsdienstoefening in de hofkapel. Een nieuwe opdracht tot Kabinetsvorming is op handen of misschien reeds gegeven. Zaterdag zijn te 's Hage de metalen-kruis- feesten aangevangen. Ongeveer 225 oud-strijders namen eraan deel. In het staatsspoorstation fees- telijk ontvangen, werden zij met warmte toege- sproken door den voorzitter der feestcommissie, baron d'Ablaing, oud-vrijwilliger der Utrechtsche hoogeschool, die op het roemrijk verleden wees, op het gelukkig tijdvak van vrede en verzoening, die van trouw en aanhankelijkheid aan de dynastie getuigde. Levendige toejuichingen volgden op deze toespraak. Acht kleindochtertjes van oud-strijders strooiden bloemen. Ten aanschouwe van eene talrijke raenigte, onder vlaggentooi en met militair eerbetoon, had een optocht naar den Dierentuin plaats, waar het bestuur eene feestelijke ontvangst had bereid en waar ook eene tentoonstelling van merkwaardigheden, op 183032 betrekking heb- bende, en een feestconcert plaats had. Het feest der oud-strijders slaagde Zondag uit- nemend, ondanks enkele zware regenbuien. Op het plein 1813 werd bijeengekomen, waar baron d'Ablaing de herinnering verlevendigde aan Koning Willem I. Toen toog men langs het ruiter- standbeeld voor het paleis, waar aan den grooten Zwijger hulde werd gebracht, naar de groote Kerk waar ds. Oord, ook een oud-strijder, eene bezielende rede hield tot zijne vroegere krijgskameraden, aan de dagen van 1830 herinnerde en de kloeke figuur van Willem II schetste. Onder het zingen van het volkslied door het talrijke publiek verliet men de kerk om, na aan het standbeeld op het Buitenhof eene lauwerkrans gehecht te hebben, deeltenemen aan de parade, die schitterend was en waar den oud-strijders door de troepen en den generaal alle eer werd bewezen. Bij de parade werden ook de vaandels der vrij- teeder zijne ruwe handen, welke spookgestalten zouden u verschrikken en wie waren Iwan en Minka, die u door den dood zijn ontnomen?" De oude staarde een oogenblik voor zich uit. Een oogenblik kneep hij de lippen op elkander, vervolgens haalde hij diep adem. Zal ik het u vertellen, vreemde vrouw? Hebt ge nooit iets gehoord van de smokkelaars van den Schipkapas. Van dit door God gevloekt gespuis, dat het handwerk van roovers dreef en de dolk en buks hanteerde met bloed bevlekt en onmeedogend, dat alleen vluchtte over de lijken van hen, die men tegen hen had uitgezondenZie, het opper- hoofd van die bende was ik, Michael Michaelowitsch. Huivert gij Neen Ge laat uw hand in de mijne rusten? O! En de oude liet het hoofd achter- over zinken en sloot de oogen even als iemand, wien men een onschatbare weldaad heeft bewezen. Vervolgens ging hij met ruwe stem voort Daar ginds op den Schipkapas staat een bouw- val, dat was de herberg, waarin wij verblijf hiel- den. Iwan mijn zoon, deed zaken en Minka, zijn vrouw was waardin. Lange jaren zijn alle gesmok- kelde waren 4°or de handen gegaan van Michaelo witsch, menige wanhopige strijd hebben wij met den saptich te kampen gehad, uit menige wonde hebben wij gebloed. Die tijden zijn donker en zondig, ik zal ze moeten verantwoorden. Eens op een dag, dat ik van Kasanlik terugkeerde, vond ik de herberg op den Schipkapas niet meer. willigerskorpsen van de Groningsche en Leidsche studenten vertoond. Des middags werden de oudjes tijdens de muziek in het Bosch uitstekend ontvangen in de tent der Witte Societeit. De Koningin-Regentes heeft, ook namens de Koningin, hare instemming betuigd met het feest en den oud-strijders hare beste wenschen doen toekomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen des Konings verzocht, de aandacht van de burgemeesters te vestigeu op de met 1 September in werking tredende wet betref- fende de verandering van Koning in Koningin in officieele stukken, ambtstitels enz. Men schrijft aan het D. v. N. Een arm boertje in Nood-Brabant had zijn ver- hageld graan, waarin geen korrel meer zat, met de lange zeis als strooisel afgemaaid, waarna de /ytiendenaars" hem kwamen zeggen, dat hij het tot garven moets binden om het daarna te kunnen tienden. Hij verkoos dit echter niet te doen, omdat hij niet kou begrijpen hoe hem die verplichting kon opgelegd worden, en daar het verhageld graan slechts strooisel is en als zoodanig aangewend wordt, dacht hij het ook niet tiendbaar. Thaus ontvangt hij van den ontvanger der regis- tratie een aanschrijving want het is een domaniale tiend dat hij den tiendpachter voldoening moet verschalfen of anders door het rijk zal vervolgd worden. De boer weet echter niet hoe die vol doening te verschalfen en ook zegt de ontvanger niet hoe dit moet geschieden, hetgeen hij met het oog op de hooge eischen der tiendenaars wel had kunnen doen. Had de minister niet kunnen bepalen, dat de verhagelde granen, die meer dan 50 pet. schade bekwamen, vrij van tiend zijn en had de ontvanger niet eene decisie in dien geest kunnen uitlokken op grond van artt. 1628 en 1629 B. W., die zelfs van het .betalen van huur onthelfen als de oogst voor meer dan 50 pet. vernield is Menschlievend- heid is hier ver te zoeken. In de maand Juli was het weder zeeronbe- stendig, zelfs niet den dag was er, waarop het voortdurend mooi helder wasals de zon nog scheen was het maar geduiende een gedeelte van den dag. Op zestien dagen regende hetop Maandag den 8sten tot den middag en Woensdag 29 den geheelen dag. De overige dagen was de lucht betrokken of met onweerswolken bezet, zoodat het iederen dag hier of elders onweerde. Een oplettend couranten- lezer zal opgemerkt hebben dat het onweer iederen dag ongelukken of brand veroorzaakte. De maand Augustus belooft tot nog toe niet veel beter te zullen worden, alhoewel toch de lucht in de laatste dagen sterker wordt. Wij willen hopen dat het zoo voortgaat dan zullen we over vijf of De saptichs hadden het smokkelaarsnest verbrand, mijn zoon Iwan het hoofd voor de voeten gelegd, zijn gezellen, deels gedood, deels gevangen naar hun beklemech gesleept. De teedere ledematen van Minka vond ik verpletterd liggen tegen den rotswand ginds ze had zich zelve naar beneden gestort. Dit huisje was blijven staan; de saptichs had den het of niet ontdekt, of verschoond om als beschutting voor reizigers te dienen. Twee jaren heb ik erin geleefd, geheel alleen, verlaten van God en de wereldeen menschelijk wezen zag ik nooit. Nu ontvang ook ik mijn straf. De duivel was in de geiten gevaren en lokte mij op de rots haha Hij wilde mij den nek laten breken, maar alleen mijn been stond ik hemaf!Hoort ge zijn hoonlachen Dat is de wind niet, dat is de vorst der hel, die door den schoorsteen vaart Zacht kreuuende zonk de zieke op zijn leger terug, de koorts viel hem met vreeselijke kracht aan en folterde hem met verschrikkelijke visioenen der wanhoop. Wij mogen hem niet verlaten, Panagiotis, sprak Costatina, wie zal die spookgestalten van zijn leger verjagen, als ons gebed het niet doet? En ze knielde neder, vouwde de handen en bad voor de rust dezer arme ziel. De herder van den Chelmos ook boog het hoofd, maar zoo diep en berouwvol, als dacht hij terug aan dat uur van zijn leven, waarop hij bijna on- TER NEIIZEISCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1