Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2736. Zaterdag 1 Augustus 1891. 31e Jaargang. 0 0 22 2 3* Kamer van Koophandel en Fabrieken. Binnenland. ABONNEMENT: FJBUILLETOJSf. 8,82 8,46 8,59 9,12 10,05 TER NEIMSCHE C0ERAH1T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regeis f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regeis en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschljut Ulnsdai- en Vrijdagavoud bij den nltgever P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN makeu bekenddat wegeus het niet aannemen door den heer L. SCIlALK, van de henoeming tot lid der Kamer van Koophaudel en Eabriekeu alhier, verkiezing zal plaats hebbeD voor een lid dierkamer op Hiiiiiulug, 10 Augustus u. s., tusschen des voormiddags 10 ure en des namiddags 1 ure. Ter Neuzen, 28 Jnli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitieli A>verzicht. Kan het erger Het voornaamste Zuid-Russische blad maakt eene officieele kennisgeving openbaar van de gouverneurs der provincien Kieff, Podolie en Volhynie, waarbij alien vreemdelingen wordt aangezegd, dat zij binnen zekeren tijd Russen moeten worden of anders het land hebben te verlaten. Aan degenen die onroerend goed bezitten, wordt een bepaalde tijd toegestaan om dat goed te ver- koopen. Zij, die Russen worden, moeten gedurende 10 jaren hun tegenwoordig domicilie houden. De hoofdrabijn te Odessa heeft den gouverneur vergunning gevraagd om den Joodschen boetedag en vastendag te doen houden. De gouverneur heeft dit geweigerd, onder bijvoeging dat hij, zoo noodig, de joodsche kerkgangers uiteen zou doen jagen en synagogen doen sluiten. De Keizer heeft eeue ukase geteekend, waarbij de burgelijke begrafenissen streng verboden worden. Erfgenamen of bloedverwanten, die begrafenissen doen plaats hebben zonder geestelijken bijstand, beloopen gevangenisstraf van drie weken tot drie maanden. En deze wet is niet toepasselijk op de Russen alleen, maar op alle vreemdelingen, hetzij zij in Rusland gevestigd of er op reis zijn. De Novoje Vremya deelt mede, dat in een jaar tijds meer dan 20000 in Rusland gevestigde vreemdelingen, hoofdzakelijk Duitschers, verzocht hebben geuaturaliseerd te worden. De oorzaak zal waarschijulijk wel te vinden zijn in het indertijd door de Russische regeering genomen besluit, dat geen vreemdeling in Rusland eenig eigendom mag bezitten. Zij, die reeds eigenaren waren, moesten binnen een bepaalden tijd zich van hun eigendom ontdoen of Russische onderdanen worden. Bij de aankomst der Eransche vloot was gansch Kroonstad in rep en roer. De geheele stad was versierd en alle schepen in de haven waren met bloemen en met Eransche en Russische vlaggen getooid. Uit Petersburg en Peterhof en andere plaatsen waren gasten uitallerangen vertegenwoordigd. Op het oogenblik, dat de vloot de haven binnen- 4) Hij werd bloedrood. Omdat gij op haar beeld gelijktstotterde hij en ik geen anderen naam voor u weet Ik heet Costatinaantwoordde ze en sloeg de de oogen neder. Beide zijn opeens verlegen ge- wordeu en Costatina keert zich om en droogt haar oogen, die zich bij haar verhaal met tranen van wan- hoop hebben gevuld. Toen nam zij zijne handen in de hare en sprak eenvoudig en innig Mogeu de lieve heiligen het u duizendmaal vergelden, wat voor goeds gij mij, vreemde vrouw, doet Zijn ruwe eeltige handen beefden onder den zachten druk van haar fluweelachtige vingertjes hij stamelde onverstaaubare klanken en wendde zich plotseling af. Slaap onbezorgd, meesteres, ik zit hier op een boomstam en bewaak u sprak hij kort. Vervloekt zal hij zijn, die u eenig leed doet. Hoe laug duurt de nacht voor door de koorts brandende oogen. En de herder van den Chelmos beefde in koortsgloed, opeens veranderd, als een mensch, die bliksemsnel door een doodelijke ziekte is getroffen. Wat had zijn kinderbart in de een- zaamheid der Grieksche bergen van liefde geweten Nu had ze hem overmeesterd met al de bedwel- stoomde, klonk de Marseillaise door de lucht. De gemeenteraad van de Russische hoofdstad had 15000 roebels beschikbaar gesteld voor de ontvangst der vloot en de Eransche gezant bood 'savouds te St. Perersburg een gastmaal aan, waarbij de admiraals en de hoogste autoriteiten van de Russische marine waren genoodigd. De jonge Koning van Servie met zijn gevolg is ook iu aantocht. Als uu de Russen al hun enthuusiasme maar niet verbruikt hebben, zoodat er niets overblijft voor den Zuid-Slavischen broeder, als hij op 29 Juli is aangekomen. Wat de reis te beduiden heeftdaarvan weet iedereen het hoe en waarom niet. Milan, die zich wat heel dicht aan Oostenrijk sloot, is zoowat weggejaagd, misschien zal de zoon het nu eens met Rusland moeten probeeren. Men zal evenwel ondervinden, dat de Russische vriendschap vrijwat lastiger is dan de Oostenrijksche. Rusland schijnt bij voortduring belang te stellen in landbezit aan de Roode zee. De Russische luitenant Maschkoff is van zijn tweede expeditie naar Abessynie te St. Petersburg teruggekeerd en niet alleen door de Ministers maar ook door den Czaar ontvaugen. Hij zelte voor dezen met behulp van een geheime kaart, die door de Italiaansche regeering voor haar eigen generalen staf was ver- vaardigd, de expeditie uiteen, waarna de Czaar hem de Wladimir-orde met de zwaarden schouk. Hij zou geen hoogere orde kunnen ontvaugen, zelfs als hij den Czaar het leven had gered. John Bull maakt zich zeer ongerust en ineent, dat Rusland zich vast in Abessynie zet en zijn wig van daar dringt in de Afrikaansche aangelegeuheden. Welzeker, de Czaar wil ook zijn deel in de ua- latenschap van vader Noach's zoon, Cham. De Rumeensche roman heeft eene eenvoudige ontkuooping gehad. Uit Bukarest wordt gemeld dat prins Ferdinand biunenkort naar Engeland zal gaan, om zich te verloveu met eene van de dochters van de Prins van Walis of van den hertog van Edinburg. Uit Parijs wordt bericht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken Constans en de heer Etienne, directeur bij het ministerie van marine, uit Toulon kistjes hebben ontvaugen, die slagkwik inhielden. Men is ijverig in de weer om tot de ontdekking der afzenders te kornen. Bij de volkstelling in Erankrijk is gebleken, dat de bevolking nog steeds achteruitgaande is in toename. Tusschen 1881 en 1886 nam de bevolking toe met 565,380 personen en tusschen 1886 en 1891 slechts met 208,584. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer E. Gerdes, letterkuudige te Deutichem. mende, zinnenverwarrende hartstocht van het zuidelijke bloedvuur golfde door zijn aderen en dreigde hem met de smart van verteerend verlan- gen te dooden. En toen hij daar in den eenzamen, stilleu nacht naast de gehefde zat, haar zachte ademhaling hoorde eu haar nabijheid gevoelde als een magnetische kracht, toen ontwaakte de natuur van het wilde dier in hum, die in opstaud komt tegen de menschen, die haar met de katenen der zedelijkheid hebben verbannen. Toen riep in hem een woeste stem Dwaasdie slaaf is, waar hij meester kou zijn Ge zijt alleen met haar tusschen hemel en aarde en hij, die de macht heeft, heeft ook het rechtNeem haar en ze is de uwe 1 Zijn adem stokt, zijn armen bewegen zich om in den tuimel van razende hartstocht een weerlooze vrouw te omvatten en als hij zich oprieht, als hij haar met gloeiende blikken aaustaart, als een roofdier zijn prooi, dan siddert juist een straal der maan over haar lief gelaat en Costatina schrik angstig op. Panagiotis, is er gevaar Zijn knieeu knikken, hij houdt zich met moeite aan de rotspunt vasthij wil spreken, maar zijn keel is als toegeschroefd. Hij schudt als eenig antwoord hevig met het hoofd. Ze haalt diep adem. Ik heb angstig gedroomd, Pauagiotis Wat zal me echter dereti, als gij, brave edele jongeling bij mij zijt? Hoe staat ge daar zoo Zoekt ge beschutting tegen den wind Naar men uit Den Haag meldt, is het oponthoud bij het vormen van het nieuwe kabinet toe te schrijven aan de volgende oorzaakDe kapitein der inlanterie, de heer De Ranitz, heeft een invloed aan het hof, die zich ook uitstrekt op de politieke aangelegenheden. De heer De Ranitz schijnt tegenstander te zijn van kiesrechtuitbreiding en dientengevolge is het tot stand koraen van een liberaal kabinet, dat kiesrechtuitbreiding zou moeten voorstellen zeer bemoeilijkt. Men meent te weten, dat er onder deze omstandigheden een streven bestaat om den heer Alewijn, directeur van het kabinet der Koningiu, tot ontslagaanvrage te nopen. De wijze, waarop dit geschiedt, zou o. a. blijken uit het feit, dat H. M. de Koningin in strijd met de usantie, onlangs den heer Heemskerk, toen deze over de kabinetskwestie zou worden geraad- pleegd, niet ontving in tegenwoordigheid van den directeur van haar kabinet, maar in tegen woordigheid van den kapitein De Ranitz. Voor de betrekking van directeur van het kabinet der Koningin had men het oog gevestigd op Mr. Van Tienhoven, gelijk wij reeds voor eenigen tijd mededeelden. Hierdoor wordt het eenigszins be- grijpelijk, dat Mr. Van Tienhoven wel een kabinet zou vormen, maar daarin zelf geen zitting wilde nemen. Toch is het nog niet zeker of de heer Van Tienhoven bedoeld directeurschap zal ver- krijgen aangezien bij het doen van pogingen tot samenslelliug van een kabinet gebleken moet zijn, dat de overeenstemraing tusschen H. M. de Regentes, den heer De Ranitz en Mr. Van Tienhoven nog niet volkomen is. De jacht op waterwild wordt in deze provincie geopend morgen den 1 Augustus. Aan de Christelijke bewaarschool te Cort- gene is door wijlen den heer J. W. Vader de som van f 10,000 vermaakt. Terwijl men in de Kamer, in de dagbladen, in tijdschriften en vlugschriften voortdurend over het onderwijs schrijft en de velerlei ingewikkelde vraagstukken behandelt, die er mede samenhaugen, zijn er in Drenthe scholen, waar een onderwijzer zestig kinderen moet leeren en de schoolbanken bestaan uit stapsltjes turf met planken er op. Aan het ltijk is subsidie gevraagd voor den schoolbouw te Emmen, maar slechts 88 pet. is er toegestaan. Nu zijn de beschouwingen over de beginselen van het onderwijs hoogst iuteressant, maar van nog meer belang is het dat overal behoorlijk onderwijs wordt gegeven en de kinderen niet op turven moeten zitten. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, voor het tijdvak van 1 Oct. 1891 tot en met 30 Sept. 1892, op een bezoldiging ran f 1000 Zijn tanden klapperen, hij trekt zijn mantel van de schouders en spreidt dien uit over haar blauke armen. Neen, zegt hij met de gesmoorde stem, mij hindert de koude niet, maar u wel, dek u toe en eer zij antwoorden kan, is hij achter de rots verdwenen. Hij werpt zich neder op de vochtige aarde, drukt het gelaat tegen het koele mos en weent hartstochtelijk Waarheen Ze hebben den geheelen dag geloopen en bijna het hoogste punt van het gebergte bereikt. Cos tatina is doodmoede, de sierlijke muiltjes hangen is flarden aan haar voeten; langzaam, zeer laug- zaam slechts kan ze voortgaan. Boven op een rots, waar aan de zonzijde ontelbaar wilde rozen bloeien, staat Panagiotis stil en ziet om zich heen. Plotseling uit hij een kreet van blijd- schap, ijlt met de armen in de hoogte naar zijn beschermelinge terug en juichtAlle heiligen zijn geprezen, wij hebben een schuilplaats gevonden Hij slaat den arm om haar slanke gestalte en geleid haar een klein eind weegs over de bergweide. Daar ligt voor hen, diep in een rotsholte verborgen, een houten huisje. Twee geiten grazen op korten afstand in het alpengras en een ruwharige wolfs- hond ligt droomerig op den drempel. Met een kort en klagend gehuil springt hij Panagiotis en zijn gezelliu tegemoet. Overigens diepe, diepestilte. Aarzelend treedt de herder van den Chelmos de deur binnen. De houd loopt voor hem uit en 's jaars, gelieven voor 1 Sept. e. k., met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk daarvan te doen blijken in een aan de Regeering gericht verzoekschrift. Overwegende, dat het wenschelijk is maat- regelen te nemen, opdat in oorlogstijd personeel beschikbaar zij om op te treden als opzichter bij den vesting-telegraafdienst is bij Kon. besluit bepaald, dat beambten van den Rijks-telegraafdienst (niet ouder den 35 jaar) die daartoe in aanmerking wenschen te komen en aan de daarvoor gestelde eischen voldoen, bij het korps genietroepen, ten getale van ten hoogste 20 (gelijktijdig ten hoogste 5) kunnen worden opgeleid, om in oorlogstijd op te treden als opzichter bij den vestiging-telegraaf- dienst. De duur der opleiding wordt vastgesteld op 3 maanden. Door het bestuur van het Algemeen Neder- landsch Vredebond is eene opwekking tot onze landgenooteu gericht om zich bij hem aan te sluiten en zijn doe! te steunen. In die circulaire zet het bestuur breedvoerig uiteen, waarin het doel en streven van het A. N. V. bestaat. Eenige der overwegingen, die tot de oprichting dezer vereeniging hebben geleid, luiden, gelijk zij aan het hoofd van het reglement zijn geformuleerd dat het oorlogvoeren moet worden beschouwd als een onregelmatig middel, om geschillen tusschen staten op te lossen dat de oorlog is een wanklank in onzen tijd van beschaviug en verlichting, en dat hij zedelijke en stoffelijke belangeu der natien dreigt te ver- nietigen dat alles moet worden beproefd om, door andere middelen dan het ruw geweld, het recht tusschen de volken te handhaven, en zoodoende het uitbarsten van den krijg te voorkomen, of de eens uitgebarsten oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen dat de krachtig uitgesproken afkeer van den oorlog, iu alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet zonder invloed kan blijven op de be- sluiten der machthebbenden dat, ter bereiking van dit doel, vereeniging van krachten noodig is, opdat duidelijk blijke, dat de oorlog met zijne ellende nog slechts tengevolge van kunstmatige op winding en voor korten tijd toejuiching kan vinden, en dat duurzame vrede de algemeene en vurige weusch der volkeren is. Het bestuur van het Algemeen Nederl. Vredebond bestaat uit de heeren Mr. D. van Eck, advocaat, voorzitterMr. A. M. Maas Geesteranus, directeur van de Nederl. Staatscourant, oudervoorzitter en penningmeesterL. S. Enthoven, industrieelMr. J. B. Breukelman, commies van staat bij den Raad van StateMr. C. Bake, referendaris bij den Raad van State, secretaris. springt kwispelstaartend in de kamer. Een grijs- aard ligt op een zachte peluw en staart de binnen- tredenden met holle, brandende oogen aan. Eu weder is het avond. Costatina zit aan het ziekbed van den oudeu kluizenaar en verzorgt met liefderijke hand zijn gebroken, dik opgezwollen been. Panagiotis drijft de geiten naar binnen en brengt schuimeude melkals een kostelijke lafenis voor alien. De oude is half bewusteloos van afmatting maar hij ligt met een glimlach van innig welbehagen ter neder en dankt zijn verplegers met een zwakken handdruk. Weldra valt hij iu een onrustigen, door koortsige droomen verstoorden slaap. Hij schijnt hier geheel alleen en verlaten te wonen. Panagiotis is ervaren in de behandeling van wonden hij zal zoodra het dag is, geneeskrachtige kruiden gaan zoeken. Hij g.iat het huisje door en verbaast zich, dat alles zoo goed in orde is. Op den zolder zelfs ondekt hij een karaertje met bed en toebehooren en brengt daar zijn bescher melinge verheugd heen. Grendel de deur aan den binnenkant, meesteres, zegt hij met afgewend gelaat en een gloeiend rood bedekt zijn wangen. Wij zijn wel onder dak, maar weten niet bij wien Hij zelf haalt zich een paar armen vol hooi, strekt zich daarop voor Costatina's deur uit en valt weldra in een diepen gerusten slaap. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1