Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2735. Woensdag 29 Juli 1891. 31e Jaargang. BEK.ENDMAK1NG. Binnenland. De Burfjemeester der gemeente Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. Dlt blad versehljnt Diimdaz- en Vrijdngavond altgever advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. J. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen l'ijtlug den 31 Juli 1891, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieU Overzicht. De Russische Keizer moet op zijn reis door Finland op onaangename wijze kennis gemaakt hebben met de gezindheid der bevolking. Overal werd hij slechts door de overbeden ontvangen en hij uitte daarover zijne teleurstelling. Op ver- schillende plaatsen deed de overheid alles om eenige geestdrift bij het volk op te wekken, doch te vergeefs. De Keizerin vooral was pijnlijk ge- troffen. Was vroeger de tocht door Finland een zegetocht, thans zag men wel overal de overheden, hoorde het luiden der klokken, maar van een juichende bloemenstrooiende menigte, van zang- vereenigingen of fanfare—korpsen nergens een spoor. De reden hiervau ligt in de maatregelen in Finland genomen. Misschien is er echter veel dat buiten den Czaar omgaat en op rekening van den alver- mogenden minister Ignatieff moet worden gesteld. Volgens een uitgegeven brochure is dit wel degelijk zoo. Men zegt daarin dat Alexander III, na den m-nrd op zijnen vader gepleegd, door zijne omgeving is misleidmen wees hem bij voortduring op dreigende gevaren, op samenzweringeu tegen hem gesmeed door zijn „ondankbaar ruw" volk en speelde hem courauten in handen opzettelijk voor dat doel vervaardigd. Voor de rechtbank der menschelijke billijkheid is Alexander III niet medeschuldig aan de wreed- heden, die in zijnen naam worden gepleegd. Hij heeft nooit een blik geslagen op de binnenplaats der Warschau'sche citadel, waar men uitgehongerde menschen doodgeeseltnooit heeft hij de van onge- dierte wemelende kelderholen van de Peter- en Paulsvesting aanschouwd ol de giftige lucht inge- ademd, die er de ruimte vult en nooit zag hij de scharen ongelukkigen den weg afle^gen naar de donkere Siberische mijnen, hun gewezen door ge- weerkolven eu knoetslagen. Men herinnert zich wellicht nog, hoe, nadat de socialistenwet had uitgediend, door de partij werd besloten zich voortaan vooral op het platteland aanhangers te verwerwen. Deze poging nu is totaal mislukt en de socialisten geven de schuld daarvan aan de wijze waarop de beweging werd geleid, Men wil nu de vergaderingen ten plattelande ook FEUILLETON 3) Hij grijpt toe en vat een zacht, slank, vrouwe- lijk lichaam aan en beurt het uit den gebroken wagen. Zacht en warm rust de zoete last op zijn arm en als hij een paar schreden met haar voortloopt, buiten het bereik van het gevaarte en de zijden sluier, die haar gelaat en hoofd bedekte, losgaat, dan beschijnt het zilveren licht der maan een gezichtje, zoo schoon en lief, dat de bruine knaap al jubelend uitroeptO, heiiige Cecilia, zijt hij op aarde nedergedaald Vol hartstochtelijke verrukking had hij die woorden in zijn moedertaal geroepen en de lieve, tegen zijn borst rustende geslalte opent verbaasd en plotseling de oogen, als een kind, dat uit zijn sluimering ontwaakt en fluistert eveneens in het GriekschZijt gij een Griek Verstaat ge mij P En als hij haar dit als in een vreugderoes verzekert loost de vreemdelinge een sidderende zucht van verlichting. Red mij In Christus naam red mij van den smaad, van de schande en de slavernij der ongeloovigen steunt ze en heft het hoofdje op als een opgejaagde ree, terwijl ze een blik werpt op de beide Turken, die roerloos aan den weg maar staken, want de boeren wantrouwen volkomen de redenaars uit de steden, doordat de woelgeesten in hun ijver te ver gingen. In Posen en andere streken van Duitschland richt men vereenigingen op tegen het socialisme. Daarbij bestaat er in de partij veel woeling en wrijving en worden zelfs schotschriften tegen de leiders uitgegeven door vroegere geheime leiders der beweging. Velen meeuen, dat het conservatieve Engelsche rainisterie op zijn laatsle beenen loopt, omdat het niet meer de meerderheid heeft in het land, die in het Parlement ook al van 114 tot 80 stemmen is gaan dalen. Daarom dringt de oppositie altijd weer aan op ontbinding van het Parlement, waar- vau Lord Salisbury niets wil hooren. Toch zinnen de lijders der concervatieve partij op eene goede verkiezingsleuze en wil men eene wijziging brengen in de kieswet. De eerste Lord viudt, dat Ierland, Wales en enkele districten in het noorden van Schotland in verhouding tot hun bevolkingscijfer veel te sterk vertegenwoordigd zijn. Ook tracht men den invloed der Ieren in het Parlement te verminderen en Lord Salisbury viudt om tot dat doel te komen een machtig wapen in de statistiek, die aantoont, dat de bevolking in Ierland gestadig is verminderd, terwijl zij in Engeland is toegenomen. De jeugdige Koning van Servie is naar Rusland vertrokken, vergezeld door den regent Ristitch eu door den Minister-president Paschitch. Die kleine monarch heeft zijn overgangs-examen gedaan en van den uitslag leest men in de Staatscourant het volgende blufferig stuk Zijne Majesteit Koning Alexander, heeft van 1 tot 20 Juni overgangs- examen gedaan in de volgende vakken1°. godsdienst, onderwezen door den archimandriet hermilyan2°. meetkunde en algebra (prof. Sveta Stogkovitch)3°. physica en chemie (prof. S. Urosevitch) 4°. wapenkunde (majoor Wlajitich) 5°. geschiedenis van Servie (prof. Kovacsevitch) 6°. tactiek (majoor Pavlovitch)7°. algemeene geschiedenis (prof. Lovcrevitch)8°. Latijnsche taal (prof Gjorgjevitch)9°. Duitsche taal (prof. Resuer) 10. Fransche taal (trof. Margot)11. Engelsche taal (prof. Neditch). Zijne Majesteit heeft het examen in alle bovengenoemde vakken met uitste- kend resultaat afgelegd (wie zou er aan twijfelen Tegenwoordig waren de heeren Koninklijke regeuten, de metropolitaan, de Minister-president, de Minister van oorlog, die van onderwijs, de president van den staatsraad en de gouverneur van Zijne Majesteit den Koning, overste Miskovitch. Dikke vrinden zijn ze, Oostenrijk en Italie. In de Oostenrijksche havenstad Triest werd een feestmaal gegeven ter herder.king van den 25sten verjaardag van den zeeslag bij Lissa. De haven- admiraal bracht een dronk uit op de koninklijke Italiaansehe vloot en de korvet-kapitein Labres bedacht den heldendood van de officieren der schepen liggen. Deze twee zijn bedweld, maar de beide anderen sprongen er boven in het gebergte reeds uit, toen ergens een wild dier de paarden deed schrikken. Zij komen achter ons aan en kunuen elk oogenblik hier zijn. O, vreemdeling, lieve dierbare zoon van mijn vaderland, help mij vluchten bij uw zaligheid, help mij vluchten in nacht en eenzaamheid en laat mij onder Gods blooten hemel sterven, in plaats van levend in den harem begra- ven te worden Haar leden beefden, ze hief de gevouwen handen vol wanhoop ten hemel en drukte vervolgens haar gelaat, waarover thans een vloed van tranen stroomde, tegen Panagiotis wangen, terwijl ze op een angstigen, hartverscheurenden toon riep spoedig, eer het te laat is 1 IT Panagiotis wist wel, wat het zeggen wilde een vrouw van den Sultan te ontvoerenzijn hoofd zat even los op zijn schouders, als dat van een vogelvrij verklaarde. Het was een waagstuk op leven en dood en toch lachte hij dat zijn witte tanden zichtbaar werden, wierp hetzelfde hoofd in den nek en riep Mijn leven en bloed voor u, ongelukkige vrouw Zoolang Panagiotis de bijl nog kan zwaaien, zal geen Muzelman uw lippen kussen 1 Voorwaarts De wildernis in We zullen zien, of de bloedhonden het spoor vinden, waar de herder van den Chelmos Re d'Italia en Palestro en stelde in het licht, hoe voor Oostenrijk uit den dapperen tegenstander van toen een bondgenoot was geworden. Te Vlissingen is Zaterdag van de werf der Koninklijke Maatschappij vDe Schelde" met het beste gevolg te water gelaten het stoomschip „Salak", gebouwd voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd, zijnde een zusterschip van het in Jauuari jl. te water gelcopen stoomschip ^Ardjoeno". De laatste beletselen werden weggenomen door het 7jarige dochtertje van den directeur der Maat schappij „De Schelde", waarua het schip, in tegenwoordigheid van de directie en een groot aantal toeschouwers, te ruim 5 uur te water liep. Op de scheepsbouw- en werktuigenfabriek van de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen werden in het vorige jaar aan arbeids- loonen uitbetaald f 475,654,71 of f 46,774,88 meer dan het jaar te voren. Tusschen 800 5 900 werklieden konden het geheele jaar bezig gehouden worden. Naar men zegt, bestaat er plan om in Sluis een suikerfabriek op te richten. De Staats-Courant bevat het Kon. besluit waarbij aan de door Gedep. Staten van Limburg benoemde commissie ter tegemoelkoming in den nood der slachtoft'ers van den hagelslag, die om- streeks 1 Juli jl. in die provincie heeft gewoed, machtiging wordt verleend tot het houden eener collecte in het geheele Rijk, gedurende de maanden Augustus en September. Om gelijkvormigheid in het vervoer van reizigers en overeenstemming in de wijze van be- handeling hunner bagage voor de douanen op alle spoorwegen in het leven te roepen en door een internationale regeling te verzekeren, heeft de Bel- gische regeering alle mogendheden uitgenoodigd tot deelneming aan eene op 10 October a. s. en volgende dagen te Brussel te houden conferentie. Duitsch land, Engeland, Frankrijk, Rusland, Italie, Spanje, Denemarken, Zwitserland, Zweden en Noorwegen moeten reeds hunne medewerking hebben toegezegd, en van goederhand vernemen wij, dat ook Nederland zich in bedoelde conferentie zal doen vertegen- woordigen. Het aaustaande Nederlandsch congres te Gent zal op 23, 24, 25 en 26 Augustus gehouden worden. Het is het eenentwintigste. De Neder- landsche congressen werden sedert 1849 in Vlaamsch-Belgie en in Noord-Nederland gehouden in de volgende stedenGent, Amsterdam, Brussel, Utrecht, Antwerpen, 'sHertogenbosch, Brugge, Rot terdam, Gent, 's Gravenhage, Leuven, Middelburg, de heiiige Cecilia uit de macht der ongeloovigen heeft gered 1 Met sterke armen omvat hij haar teedere gestalte en vlug, zonder eenig gerucht, stormt hij met haar in het ter zijde van den weg liggend dichte bosch, de steile rotsen op en glijdt als een schaduw over de bergweide. Daar hoort hij geruisch in de vertehij ijlt ademloos door de nachtelijke stilte en vindt de borrelende beek en glimlacht vergenoegd. Zijn borst hijgt, zware droppels parelen op zijn voorhoofd. Een oogenblik blijft hij staan en haalt diep adem. Zijn blik rust als geboeid op haar gelaat, dat als met een uitdrukkiug van hemelsche vrede be- straald, vol geloof en vertrouwen tegen zijn schouder steunt. Hij glimlacht en heft haar plotseling met storm- achtige verrukking op zijn armen naar boven. Wees nu getroost, lieve meesteresZie, deze beek redt onsIn haar water zullen wij voorwaarts gaan en elk spoor zal worden uitgewischt. Zij ziet hem met als verklaarde blikken aan, vol diepe, onuitsprekelijke dankbaarheid. O, Pana giotis, lispelde ze, hoe zal ik u deze edele aaad vergelden Zijn wangen gloeien. Spreek daar niet over smeekt hij, ik ben uw knecht. Nu maar verder vooruit door het water en als de morgen aanbreekt zijn wij veilig en dan zijn tanden knarsen op elkander dan maak ik uw boeien los Antwerpen, Maastricht, Brussel, Kampen, Mechelen, Breda, Brugge en Amsterdam. Het op touw zetten van het groot Woordenboek der Nederlandsche taal van prof. De Vries, de eenheid van spelling,de vrije invoer van boeken in Nederland en Belgie, de afsehaffing van het dagbladzegel in Noord-Nederland, de verlaging van het posttarief, de eenheid van uitspraak, de opbeuring van het uationaal tooneel, de verbetering van het onderwijs der Nederlandsche taal in de beide landen, de uitbreiding van den Nederlanaschen boekhandel, ziedaar wat de Nederlandsche congressen op practisch gebied zoo niet uitsluitend hebben tot stand gebracht, dan toch krachtig hebben be- hartigd of gedeeltelijk helpen verwezenlijken. Reeds meer dan drie honderd leden hebben zich laten inschrijven. Omtrent de reden, waarom dr. Mezger Wiesbaden zal verlaten, wordt aan't Hbld. gemeld, dat deze gelegen is in oneenigheid met de com missie uit de schuldeischers, welke het Rheinhotel bestuurt, Dr. Mezger heeft in dit hotel ten behoeve van zijn praktijk een aantal kamers in gebruik, zonder eenige huur te betalen, op voorwaarde, dat hij van al zijn patienten zou eischen, dat zij hun intrek zouden nemen in het Rheinhotel. Bovendiea wordt nog verteld, dat de commissie het salaris betaalde van dr. Mezger's adsistent. Vele patienten van dr. Mezger naraen ondanks de afspraak hun intrek in andere hotels of bij particulieren en daarom begon de commissie met dr. Mezger te berinneren aan de afspraak en verzocht hem met meer nadruk van zijn patienten te vergen, dat zij in het Rheinhotel hun intrek zouden nemen. Was dit niet mogelijk, dan zou de commissie hem de kamers niet meer zoo goedkoop kunnen afstaan. De heer Mezger weigerde echter andere voor- waarden aan te nemen en toen liet de commissie van beheer den dokter schriftelijk opeischen het hotel den 25sten Juli te verlaten. Dit is Zaterdag geschiedt. De heer Mezger zal nu verloopig zijn praktijk uitoefenen in zijn eigen woning. Terstond boden de eigenaars van andere hdtels te Wiesbaden den heer Mezger hun kamers aan, maar toen zij vernamen, dat daarvoor geen huur betaald werd, terwijl de bijdrage voor den adsistent op 20,000 mark wordt geraamd, bekoelde de ijver der hdtelhouders aanmerkelijk. Eenige Nederlanders, die te Wiesbaden vertoeven, seinden terstond aan den burgemeester van Amster dam en verzochten hem pogingen aan te wenden om dr. Mezger over te halen naar Amsterdam terug te keeren. Ook namens het Parijsche Hotel Continental zijn hem aanbiedingen gedaan, maar dat is reeds voor drie jaren geschied. Van 15 Aug. tot 15 Sept. gaat dr. Mezger zijn vacantie in Nederland doorbrengen. Yoor dien tijd is het natuurlijk niet te wachten, dat de geneesheer een besluit zal nemen. Draag mij niet langerroept zij levendig, ik ben weer sterk en krachtig ik kan naast u voort- gaan. Uw arm wordt moede. Door het water Gij stottert hij verwouderd en ziet naar hare kleine voeten in de met gouddraad bestikte muiltjes. Zeker de nacht is immers zoo lauw. Hij valt haar met een toornigen kreet in de rede. Eer zou mijn lichaam een brug voor u zijn, roept hij onstuimig, geen druppel zal u nat maken gij zijt een koningin en als mijn arm onder u verlamde, was hij niet waard den wolven tot aas te worden voorgeworpen Yoorzichtig stapte hij in het ondiepe water en waadde, zoo vlug als de gladde kiezelsteenen het toelieten, in de stroomende beek voorwaarts. Verhief de rots zich te steil, dan klom hij op den oever, maar hij stak de voeten telkens in het water en als dit te moeilijk ging, maakte hij twee hazenvellen uit zijn lederen tasch nat en omwond er de zolen mede. Diepe, diepe stilte rondom. De zoele lucht was met geuren bevracht en de sterren aan den hemel schitterden als bruiloftsfakkels door de bloesemtwijgen. Zacht zong en murmelde de beek, terwijl de rotsen steeds steiler en hooger hun krui- nen ten hemel verhieven. Ze waren een groot eind diep in het gebergte gedrongen en hier, waar steile granietblokken zich bijna loodrecht verhieven, waar zich tusschen TER UU/,IVS<III (01 RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1