Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VERKIEZING. No. 2729. Woensdag 8 Juli 1891. 31e Jaargang. BEKENPMAK1NG. AANBESTED1NG. aanbesteden De Burgemeester der gemeente Ter Aeuzen aanbesteden: EEN DROOM? Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad veraebljat DliiKdag- en Vrljdngavond bij den nltfever P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdug den 10 Juli 1891, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 7 Juli 1891. De Burgemeester voornoernd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN maken bekend dat de inlevering van stembriefjes, ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad voor de vervulling der plaatsen van de heeren G. DEES, JOZ. DE FEIJTER en G. WIELAND, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zoomede voor de aanvulling van den Raad met twee leden, in overeenstemming met artikel 4 der gemeentewet, zal plaats hebben op IMiisilug, 21 dezer, van 's morgeus 9 tot 's namiddags 5 ure, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Doudcrdag, 10 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het open- baar, bij enkele iuschrijving Het verbouwen en uitbreiden van het lokaal der openbare school te Sluiskil. Het bestek ligt ter lezing op de secretarie en is aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 0,75. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 11 dezer, 's morgens van 912 uren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 3 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. FEXJILLETQJST. 2) Mijn knieen knikten en het koude zweet brak mij uit. A\ at zou ik doen Ik dacht er over het hazenpad te kiezen, maar toen ik weer het hoofd wendde en achter mij zag werd mijn ont- steltenis nog grooter. Daar zag ik al de beelden en borstbeelden naar mij toe komen. Ik had geen adem meer om hulp te roepen, maar de vrees gaf mij kracht en in drie groote sprongen bereikte ik mijn kantoor, waarvan ik de deur met sleutel en grendel afsloot. Au gevoelde ik mij tamelijk veilig en kon mijn gedachten verzamelen om den toestand te overzien. Ik luisterde Het scheen wel of ik een verward getrappel van een menigte houten voeten op het kiezelzand hoorde. De veusterluiken waren gesloten, maar door een rond gat daarin kon ik zien, dat de beelden voor de deur stonden. Tegen zulke aanvallers zou mijn toevluchtsoord slecht te verdedi- gen zijn. Als een ervan zijn hoofd als stormram geliefde te gebruiken, zou de deur in minder dan een minuut in splinters liggen. Daar werd op de deur geklopt. Wie is daar vroeg ik, mijn best doende om flink te spreken. O, een oud vriend van je de admiraal Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Doiiderdag, 16 dezer, des voormiddags 11 uren, in het ge meentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het maken van een MACADAM- WEG, met goot van waalklinkers, achter de Dijkstraat. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie. Aanwijzing zal geschieden op Vrijdag, 10 dezer, 's middags 2 uren. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 3 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. A. AAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. folitieli Ov<;rzicht. De meeste te Berlijn verschijnende avondbladen wijden artikelen aan Nederland, naar aauleiding van het bezoek van den Duitschen Keizer. De National Zeitung wijst op de stamverwautschap en de oude betrekkiugen tusschen de Hohenzollern's en de Oranje's. De uitingen der Nederlaudsche dagbladen en de voorbereidingen tot de ontvangst van den Keizer en de Keizerin bewijzen, volgens het blad, dat de vriendschappelijke gezindheid van Duitschland jegens den Nederlaudschen nabuur wordt beantwoord. De dwalingen en het rnisver- stand, welke na 1866 en 1870 ontstonden, zijn sedert lang verdweneu. Geen Nederlander gelooft nog, dat de Duitsche politiek is gericht tegen de zelfstandigheid van Nederland. Duitschlands belang eischt, voor het geval de vredebond tot oorlog mocht verplicht worden, niet een bondgenootschap, maar de neutraliteit van Nederland, welks havens bij een oorlog open zijn en granen zoowel naar Duitschland als naar Frankrijk tot voeding der krijgvoerende volkeren zenden. Een Engelsch blad beschouwt de hulde aan Wilhelm als natuurlijk tegenover 't gedrag van de Keizerlijke regeering tegenover hare kleinere en zwakkere naburen. Men kan nu gerust zijn, zegt de Stanaaard, dat Duitschland geen begeerig oog heeft geworpen op naburig grondgebied en vooral niet op Nederland. Duitschland heeft zelfs daaraan nooit gedacht, zegt het blad, de Nederlaudsche uatie, die zich gelukkig en vrij gevoelt onder haar zoo door en door geliefd vorstenhuis, kan gerust wezen. Men zou de meest roekelooze der pamflet-schrijvers moeten zijn om te kenuen te geven, dat Holland verlangt naar antwoordde een holle stem. Goed volk, jonkman, goed volk Ik zal je geen kwaad doen, integen- deel, ik wil je goeddoen. Kom maar buiten en houd je ferm. In den admiraal stelde ik wel vertrouwen, maar de gedachte aan zijn gezelschap deed mij toch beven. Twijfelend stond ik na te deuken, hoe ik mij uit de ongelegenheid zou redden, want ik vermoedde, dat de admiraal bezwaar zou maken tegen het weg- zenden van zijn makkers. Zoo beleefd mogelijk antwoordde ik daaromIk heb veel eerbied voor u, admiraalen ik zou gaarne alles willen doen om u te believen, maar ik ben nu te zenuwachtig en ont- steld om in zulk een groot gezelschap te verschijnen. Wie bedoel je, jonkman p vroeg de admiraal. Allen, die bij u zijn, admiraalantwoordde ik een weinig gerustgesteld. O, die zullen je niet opeten en je geen kwaad doen ook, stelde de admiraal mij gerust. Ik zou nu toch liefst met u alleen zijn, ant woordde ik daarop. Nu, als je dat wenscht, zal ik ze wegzenden, en nu hoorde ik in een taal, die ik niet verstond, een bevel geven, waarop een luid gestamp en ge trappel in het kiezelzand volgde. De monsters vertrokken dus, dat was alvast een groote ge- ruststelling voor me. Doe nu de deur open gebood de admiraal. U wilt me toch geen kwaad doen vroeg ik nog eens voor de zekerheid. eene veranderiug van zijn lot. Indien men zelfs den miusten lust toonde om op het zelfstaudig bestaan van Nederland inbreuk te maken, zou men den toorn opwekken van staten van den eersten rang en de eerste beteekenis en deze tot krachtigen weerstand prikkelen. Het bezoek des Keizers is een beleefd heids-bezoek, anders niet, zoo besluit het blad. Dat de Temps, een Frausch blad, van een ander gezichtspunt uitgaat spreekt van zelf. De natie heeft sedert 40 jaren buiten Alexander II van Rusland en Leopold II van Belgie geen souvereinen mogen ontvangen, dus een bezoek van den Duitschen monarch is geheel wat nieuws. In de alliantie zal Nederland zich niet laten op- nemen, een krijgsmacht gaan aanschaffen in dienst van een politiek, die vreemde doeleinden najaagt, zal Nederland niet. Er is als regentes wel eene Duitsche Prinses, maar de waarborgen, waarmede de Staten-Generaal hebben gezorgd het regentschap en de troonsopvolging te omgeven, getuigen van den ondubbelziunigen wil der natie. Zoo de Temps. De Oostenrijksche bladen zijn met de reis des Keizers zeer ingenomen en wijzen met voldoening op de gerustheid, waarin Nederland kan verkeeren, als niet langer bevreesd behoevende te zijn voor eene inlijving bij Duitschland en in de tweede plaats toont de Oostenrijksche pers aan, dat de wereld zich overtuigen kan van de vreedzame bedoelingen van het drievoudig verbond. Het Engelsche Lagerhuis heeft de behandeling der wet over de kostelooze scholen voortgezet. Met 341 tegen 330 stemmen werd een voorstel van de regeering aangenomen, waarin wordt bepaald dat de som, die voor het verstrekken van kosteloos onderwijs door den staat als subsidie zal worden verstrekt, tien shillings per leerling en per jaar zal bedragen. De maximum-leeftijd voor leerlingen op die scholen is vastgesteld op 15 jaar. Onder dagteekening van 1 Juli is uit Iquique bericht ontvangen dat volgens geruchten belang- rijke gevechten te land en ter zee in de streek tusschen Huasco en Coquinbo hebben plaats gehad. Uit Kaapstad wordt geseind Een honderdtal gewapende Boeren trachtteu de rivier Limpopo over te steken om in Mashoaland door te dringen, doch werden door de politie der Engelsche Zuid- Afrikaansche Compagnie verhinderd, aan hun voor- nemen gevolg te geven. De aanvoerders der Boeren ziju in hechtenis genomen. Men verwacht geen verdere rustverstoring. Volgens de New-York-Herald zal Balmaceda tot 25 Juli a. s. president van Chili blijven. Tot dat tijdstip zal hij al het mogelijke doen om den opstand te bedwingen. ATan transactie is geen sprake. Alles duidt aan, dat een hardnekkig gevecht op handen is. Senor Monte, gezant der Chileensche congrespartij, heeft uit Iquique een telegram ont vangen, waarin gemeld wordt dat het Congresleger Neen op mijn woord als ofRcier en als man van eer luidde het antwoord. Toen opende ik de deur en trad naar buiten. Met een vergenoegd gezicht sprak de admiraal Ik verheug me er over, dat je eindelijk moed hebt gevat. Reeds vreesde ik, dat je niet zouat opendoen voor het te laat was. Mijn wacht is bijna om. Wat dat moest beduiden, begreep ik nietik vroeg daarom, wat de admiraal daarmee bedoelde. Hij vertelde mij toen, dat lord Nelson met hem beurt om beurt de wacht hield op de werf, en dat hij Zijne Excellence binnen weinige minuten zou moeten oproepen om de wacht over te nemeu. Ik zou hem daarom een genoegen doen door hem spoedig aan boord der Orgueilleuse te volgen. Hieriu stemde ik toe en nu bracht hij mij heel onder in het schip, waar hij me een plank aanwees. Jonkman, onder deze plank hebben de rotten een doorloopende gang uitgevreten juist in het midden van de kiel. Welnu, in die gang bevindt zich een rol belangrijke papieren. Ik waagde de onderstelling dat de rotten de papieren opgevreten of bedorven zouden hebben. O neen, mijn waarde, zei de admiraal. Ze hebben wel de perkamenten omslag in stukken geknaagd, maar de papieren zelf zijn in een zinken koker, waar het perkament omheen gerold zat. Ze zijn nog ongeschouden ik zie ze duidelijk liggen. Onwillekeurig liet ik mijn verwondering blijken, dat hij door het hout been kon zien, want hij sprak Huasco bezette en Balmaceda's leger op de vlucht dreef. Mag men de congrespartij gelooven, dan is Balmaceda volkomen oumachtig om de noordelijke provincien, welke door de troepen der congrespartij zijn bevrijd, te herwinnen. De Figaro waarschuwt ernstig tegen het erkennen van Balmaceda's gezag en meent, dat de thans in Fransche havens gereed liggende pantserschepen niet aan hem moeten worden geleverd, omdat hij afgezet is als president der Chileensche republiek door het Congres, en omdat de geheele vloot en een deel van het leger op de hand van het Congres zijn, dat het land vertegen- woordigt. Misschien dat er nog vele vreeselijke dingen gebeuren moeten voor een der partijen in Chili volkomen onderworpen is. H. M. de Koningin-Regentes moet den Keizer en de Keizerin van Duitschland de belofte hebben gedaan, dat zij binnen een niet al te lang tijdsver- loop met ons Koninginnetje een tegenbezoek aan het Berlijnsche hof brengen zal. Dat zij daar, na de schitterende ontvangst, aan Keizer Wilhelm en ziju gemalin bereid, welkome gasten zullen zijn, behoeft wel niet te worden gezegd. Men verzekert, dat H. M. de Koningin- Regentes voor verreweg het grootste gedeelte alle kosten van de ontvangst van het Duitsche Keizer- paar draagt en dat die kosten niet minder dan f 300,000 beloopen, welk bedrag ongeveer geheel aan den handel en de nijverheid ten goede komt. Omtrent het geschenk door de Koningin- Regentes aan Hunne Duitsche Majesteiten bij hun bezoek aan ons land aangeboden, kan men nader vermelden, dat dit bestaat uit een tegeltafereel van groote afmeting, voorstellende De Schuttersmaaltijd van Van der Heist. Het werd op bevel van H. M. aan de fabriek der heeren Joost Thooft Labou- chere voor dit doel vervaardigd en door den plateel- schilder, den heer L. Senf, geschilderd. Het geheel is gevat in eene zware ebbenhouten lijst. Het tafereel werd daags voor de aaukomst der hooge gasten aan het paleis te Amsterdam met zware roode draperie opgesteld en mocht de bijzondere goedkeuriug van de Koningin-Regentes verwerven. Door den vici-admiraal W. F. H. Cramer, is aan de commandeerende officieren der schepen de uitdrukkelijke tevredenheid van den Keizer van Duitschland ter kennis gebracht, voor de verrich- tingen der Kon. Ned. zeemacht, tijdens diens bezoek aan Amsterdam en daarbij de wensch van den Keizer, dat de aangename verstandhouding tusschen de Nederlandsche en Duitsche zeemacht dezelfde moge blijven. In politieke kringen te 's Gravenhage wordt een dezer dagen in Amsterdam verspreid gerucht nuDoor het hout heen zien wel dat is voor mij gemakkelijk genoeg, ik ben immers zelf van hout. Luister nu goed, jonkman. Als je deze papieren in handen hebt, breng ze dan zorgvuldig naar Londen. Ben je daar goed bekend Ik moest hem wel zeggen, dat ik Londen bijna in 't geheel niet kende, ik kon er zonder vragen het huis van mijn oom vinden, maar dat was ook alles. Nu, dat is niemendal, als je mijn woorden slechts goed onthoud. Je moet dan, zeg ik, naar Londen gaan en daar Lilypot Lane opzoeken daar is een restaurant, dat Dickson's Chophouse genoemd wordt. Je moet daar binnengaan en naar den heer George Cranstoune vragen. Stel hem deze papieren ter hand en vertel hem dan ook waar ze gevonden werden. Ook Hier hield hij op met spreken het beeld van Neptunus kwam hem waarschuwen, dat zijne wacht om was en hij dus lord Nelson moest roepen. De admiraal haastte zich aan wal te gaan om zijn plicht te vervullen en daarbij volgde ik hem op den voet. Toen ik zag, dat hij weer zijn gewoon plaats nabij mijn kantoor innam, ging ik mijn kantoor binnen, waar ik besloot den nacht door te brengen. Wel kon ik naar het woonhuis aan het begin van de werf gaandoch ik gevoelde geen lust om mij opnieuw aan de eene of andere ontmoeting bloot te stellen. Alzoo sloot ik de deur en maakte mij een slaap- TER Ui/IANIIII CUIRAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1