Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2720. DE WILDS TROOPER. Zaterdag 6 Juni 1891. 31 e Jaargang. »u deze cournnt behoort een bijvoegsel. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regcls en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt bind verschljnt E>lnt»dag- en Vrljdagavond blj den attgever P. X. VAN D E 8 A N D E te Ter Neazen, lr*olitieli Overzicht. Be Italiaansche ex-premier Crispi heeft zich eens publiek uitgelaten over de triple allisntie. Hij bestrijdt de meening, dat Napoleon III Italie's vriend zou geweest zijn. Italie's toetreding tot bet drievoudig verbond in 1882 was noodig, omdat het zwak en geisoleerd siond tegenover een vijandig Frankrijk, dat geeu Latijnsche Unie verlangde, tenzij het daariu den baas spelen kon over Spanje en Italie. Het drievoudig verbond was een vrede- lievend en defensief middel, waarvan het doel bereikt blijkt door de handhaving van den vrede gedureude negen jaren. Crispi beschuldigt Frankrijk van pogingen tot verstoring des vredes, ook twee jaar geleden, toen hooggeplaatste Franschen in samen- werking met mannen van gezag op het Vaticaan trachtten den Paus uit Rome te lokken onder voorwendsel van volkomen denkbeeldige gevaren. Ware toen de Paus naar Frankrijk gevlucht, dan zou een Fransch-Italiaansche oorlog ontstaan zijn, waarbij Italie tegenover zijne bondgenooten geen casus foedevis zou hebben kunnen aanvoeren. Crispi besluit zijn artikel aldusItalie wenscht in rust te leven, het koestert geen naijver noch wanguust of agressieve plaunenhet heeft aau vrede behoefte tot reorganisatie zijner binnenlandsche aaugelegenheden en voltooiing zijner eenheid. Uit Weenen wordt gemeld, dat volgens iulich- tingen, uit betrouwbare bron, tusschen Italie eener- zijds en Duitschlaud en Oostenrijk anderzijds een nieuw traktaat is geteekend, tot verlgnging vau de triple alliantie. Uit Rome wordt medegedeeld, dat te Savona ernstige ongeregeldheden ziju uitgebroken. Het volk wilde een tweetal personen bevrijden, die in hechtenis werden genomen. Tusschen de menigte en de gewapeude macht kwam het tot een botsing, waarbij twee agenteu werden gedood en verscheideu personen gewond. De Duitsche nationaal-liberalen hebben op den partijdag eenige besluiten genomen, die in hoofdzaak hierop neerkomen trouw aau Keizer en rijk vol komen zelfstandigheid der partij aankweeking van de oude liberale beginselen; rust op sociaal- politiek gebied om aan de in de laatste jaren tot stand gekomen wetten praktische uitvoering te geven volkomen vrijheid van handelen naar ieders inzicht als het economische kwestien geldt. De Pruisische Minister-president heeft in de Kamer aangekondigd dat men geen voorstellen zou doen tot verlaging of afschaffing der graanrechten. Als toelichting zeide hij, dat een nauwkeurig onderzoek naar den thans in Duitschland voorhanden zijnden voorraad graau had plaats gehad en ofschoon dit met groote bezwaren gepaard gegaan was, meeDde de Minister te kunnen verzekeren, dat er in dit opzicht geen reden tot bezorgdheid behoeft te zijn. FEUILLETQN. i) Het is drie uur des ochtendsmisschien is het bijna half vier, want aan de andere zijde van den scheidiugsmuur, in een insteekkamertje vol oude stoffige spinnewebben en voorzien van de door de ratten afgeknabbelde roeststokken, had Coco, zijn haan, de Koning der kippen zooeven gekraaid. Jaques Leroux, de wiidstrooper, rekte zich uit tusschen de grove linnen lakens, wierp de oude dekens van zich, streek een lucifer op den gepleis- terden muur af, en stak toen een kaars aan. Brr het was koud in de bottelarij, zoo zonder vuur. Maar er mochten geen uitvluchten gezocht worden; hij moest op; de wildstrikken die den vorigen dag waren uitgezet moesten nage- zien worden. Nif, de wachthond, een soort staande bond, een schrander dier, vol toewijding voor zijn meester, doch achterdochtig voor vreemden, kwam dadelijk zich noch uitrekkende, naar Leroux en likte hem de handen. Een zonderling dier, die Nif, met zijn kort afgesneden, altijd kwispelenden staart, gespannen spieren, zijn oogen vol toewijding en schuchtere vragen, in spanning verkeerende, waar zij dien De prijzen zijn thans hoog, doch niet hooger- dan sedert 1858 reeds zevenmaal het geval is geweest. Duitschlaud heeft reeds in jaren geen graan uit- gevoerd, doch betrekt dit uit het buitenland, en men moet dus vragenhoe is de toestand in Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Noord-Amerika en Indie In Oostenrijk staat het met den oogst al evenals in Duitschland. In Rusland is in het uoorden de toestand ongunstig, doch in het centrum en het zuiden is die in de laatste weken veel verbeterd. In Amerika en Indie zijn de vooruit- zichten van den oogst zeer ganstig. De regeering draagt kennis van het feit, dat er thans groote hoeveelheden graan uit het buitenland naar Duitsch land onderweg zijn. Voorts voegde de Minister er bij, dat de vooruitziehten der zoogenaamde nevenartikelen, als ma'is, haver en peulvruchten, zeer gunstig zijn en daarin dus eene compensatie voor de hooge graanprijzen gelegen is. Ook deed de Minister nog uitkomen dat voor een gezonde ontwikkeling van den landbouw en den handel een zekere stabiliteit een eerste vereischte is. Door om de maand of wat telkeus verandering in de tarieven te breugen, zou men alleen den spe- culatiegeest opwekken en den gezondeu handel benadeelen. Omtreut het met Oostenrijk gesloten haudelsverdrag wilde de Minister niets mededeelen, doch voordat dit in werking trad, dus in de eerste vijf of zes maanden, ziju er geen voorstellen tot wijzigiug der bestaande tarieven te wachten. De Russische Czaar, die stil verdwenen was, is te Moskou weer komen opduiken met zijne gemalin en de geheele keizerlijke familie, om een bezoek te brengen aan de Fransche teutoonstelliug te Moskou. Geruchten zeggen ook, dat Moskou de residentie van den Czaar zal worden. De Peterburgsche politie heeft het spoor ontdekt van een geheim geuootschap van revolutionaire studenten uit Petersburg, Moskou, Kieff Charkof en Kazan. Er zijn papiereu in beslag genomen, waardoor verschillende personen gecompromitteerd worden. Drie dagen voor dat de Czaar zou afreizen outdekte men vier kisten dyuamiet, vermoedelijk door nihilisten voor machines op de Fransche tentoonstelling te Moskou binnengesmokkeld. Men had voor de reis des keizers buitengewone maat- regelen genomen. Aan de stations tusschen Peters burg en Moskou werd zelfs de plaatselijke politie niet zonder onderzoek toegelaten. Toch werd er een dynamietmijn ontdekt op de lijn uabij Twer, of volgens anderen, op een die in Moskou uitkwam. Naar het Limburgsch Nieuwsblad uit goede bron verneemt zullen HH. MM. de beide Koninginuen in September a. s. het zuiden van Limburg, van Maastricht en Valkenburg bezoeken. ochtend zouden heengaan. Naar de konijnen, die in den dauw heen en weer huppelden, naar de hazeu die, alvorens naar huu leger terug te keeren, zich eerst nog eens te goed doen aan de groote, bevroren koolbladeren, naar de eenden, hout- en watersnippen, die op den rand der vijvers in het riet verscholen, rillende van koude, zich de veeren glad strijken, of naar de, in de vorens van het bouwland verscholen, patrijzen Waarheen gaan wij Zeg het vlugZiet, binnen enkele uren is het dag Laat ons gaan Nif kreeg een hevigen schop. Zonder zich te beklagen, verwijderde hij zich een weinig; maar een minuut later werd in een hoek van de kamer een kastje geopend en het schrandere dier ving in de vlucht een broodkorst op, die nog rook naar den oven van den bakker. Tegelijk nuttigde de wiidstrooper hetzelfde eenvou- dige ontbijt, met een stuk koud spek bovendien, een en ander besproeid met een glas landwijn. Daarna klom Jacques Leroux, met zijn grove, met groote spijkers beslagen schoenen aan, op het bed, haalde achter den achtersten balk een twee- loopsgeweer weg, wierp zich een versleten weitasch over dsn schouder, sloot zonder gerucht te maken de deur zijner schamele woning en sloop, door Nif op de hielen gevolgd, door het witbevroren gras en door de schaduw naar het bosch. Het paleis op den Dam te Amsterdam, wordt voor de ontvangst van den Duitschen Keizer en de Keizerin in gereedheid gebracht. H. M. de Koningin-Regeutes kan hunne Keizerlijke Majes- teiten in het Paleis waardig ontvangen. De troon- zaal is weder geheel gerestaureerd en is eenvoudig maar deftig gemeubeld. In de groote eetgalerij zag men dezer dagen de vorstelijke tafel gedekt, waarop de prachtige monu- mentale zilveren tafelstukken van de Haarlemmer- poort en de slag bij Nieuwpoort bewondering wekten. Het Paleis bevat een schat aan zilverwerk, b. v. 8000 zilveren couverts. In het paleis te 's Hage zijn schatteD aan tafel- servies, zoowel in goud als zilver. Deze zijn bijeen- gebracht uit de hofhoudingen van wijlen Koningin Sophie, de beide overleden prinsen en prins Hendrik. De maaltijden ten Hove werden in het Paleis bereid. Men kan zich voorstellen wat de kosten daarvan zijn, als men weet dat er dagen ziju geweest waarop voor f 700 aan levende bloemen op tafel stond. De koninklijke tafel bood dan ook een schitterenden aanblik., door den deftigen toon van het dof zliver. Door den Minister van Financien zijn de noodige voorschriften gegeven nopens de uitbetaliug van weduwen- en weezenpensioenen voor burgerlijke ambtenareu. Onder andere is bepaald, dat de pensioenen zullen worden betaald door den directeur van het voor die weduwen en weezen ingestelde fonds door middel van pensioenquitantien, die aan de belanghebbendeu worden toegezonden nadat de gequiteerde attestatien de Tffia door hen aan de directie van het fonds ziju overgelegd en in de orde bevonden. De pensioenquitantien zijn verjaard, indien zij niet zijn ingevorderd binnen een jaar na den dag waarop zij zijn afgegeven. Die qui- taucien kunnen, als zij door den betrokken be- taalmeester zijn in orde bevonden, op verzoek van de belanghebbenden worden betaalbaar gesteld bij een ontvanger der directe belastingen. In het laatst van dit jaar zullen eenige per sonen ter beschikking van den gouverneur—generaal van Nederlandsch-Indie kunnen worden gesteld, om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een examen, waarvan het programma is opgenomen in de Staats-Ct. en dat op nader te bepalen dagen in de maand October a. s. te 's Gravenhage zal plaats hebben. ermoedelijk zullen binnenkort gereed zijn de aan s Rijks munt nieuw vervaardigde stempels voor bet tienguldenstuk met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, terwijl de stempel voor de zilveren pasmunt in het najaar zal gereed komen. Het was een koude ongezonde na-nacht. Haastig voortgejaagde, grijze wolken bedekten van tijd tot tijd de rnaan. Enkele kleine vleermuizen vlogen nog rond. Van minuut tot minuut hoorde men het hou, hou, hou van een nachtuil, daar links, in de groote eiken. En de boschwachters Wei zekerop dat uur en met die kou men wist heel goed, wat zij tusschen de lakens uilvoerden, die ,/wachters zelfs die oude Bochard, de onver- schroKkenste van alien en dit nog te meer, omdat de graaf, hun meester, den vorigen dag naar Parijs vertrokken was, en zij dus niet te vreezen hadden, dat zij in het holle van den nacht de kolf van zijn geweer op hun deuren zouden hooren bonsen, om hen mede te nemen op zijn vervelende onge- makkelijke rondes. Op den hoek van het bosch, juist in de nabij- heid vau het kasteel, werd Jacqes Leroux plotseling ongerust, hij vertraagde zijn stap, en onderzocht met de meeste aaudacht den bodem. Neen hij had zich daar straks niet vergist. Het waren wel degelijk de indrukselen van twee oude afgetrapte schoenen met scheefgeloopen hakken zij kwamen uit het bosch en keerden er weder in terug. En die indrukselen waren versch, geheel en al verschLaat ons eens zienhet gras was wit bevroren, maar op zijn allervroegst was het eerst om twee nur begonnen te vriezen. Naar men uit Vlissingen schrijft, zal het 22 Juni a. s. 40 jaren geleden zijn, dat een deputatie der Koninklijke Handboogschutterij Willem III feestelijk deze veste werd binnengehaald, komeu- de van Het Loo en met zich voerende de door Z. M. Willem III, als beschermheer aan genoemde societeit, vereerde Standaard, welke onder het luiden der klokken en kanongebulder voor het raadhuis werd ontrold, en in ontvangst genomen. In een dezer dagen gehouden algemeene ver- gadering werd met eenparige stemmen besloten dezen dag feestelijk te herdenken en een groot Concours naar de Doelen te organiseeren, waaraan verschillende Handboogschutterijen tot deelnemiug zullen uitgenoodigd worden. Op dit Concours zullen verschoten worden een verguld zilveren medaille voor het peleton (4 schut- ters) dat de meeste punten schieteen fraai zilveren medaille voor het peleton dat de meeste rozen schieteen prachtig eerekruis voor den schutter die de meeste punten schiet; een fraai zilveren medaille voor den schutter die de meeste rozen schieteen fraai zilveren medaille voor den schutter, die de meeste vieren schieten een fraai zilveren medaille voor den schutter, die de meeste drieen schiet. Tijdeus het Concours zal een concert gegeven wordeu door het muziekgezelschap /,Ons genoegen" terwijl het geheel met een bal besloten zal wordeu, waarop alle deelnemende schutters zullen genoodigd worden. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor- wegen heeft zich bereid verklaard aan de deelnemende schutters speciale retourkaarten tegen enkele reis- kosten te verleenen, geldig van 21 tot 23 Juni, terwijl aanvragen tot deelneming met opgave van namen der schutters worden ingewacht tot 15 Juni e. k. bij den secretaris, Lepelstaat 121. Societeiten, die wenschen mede te dingen, doch door hunne onbekendheid geen uitnoodiging ont- vingen, gelieven zich tot genoemd aires te wenden. Het Bestuur der „Volksmaatschappij De eldbloem' te Brussel zendt een schrijven aan de Ned. pers, waarin het opnieuw het denkbeeld ter sprake breugt van een tolverbond van Belgie met Noord—Nederland. Reeds in 1875 heeft die vereeniging zieh tot de Belgische Kamers gewend met een adres, waarin de nadeelen werden opgesomd die voor beide landen het gevolg zijn geweest van het trekken eener douanenlinie tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden. //De oogenschijnlijke bloei van Antwerpen in de laatste jaren", zoo werd o. a. opgemerkt, ,/kan, onzes inziens, niet als nationaal beschouwd worden, wijl de handel der Scheldestad voor J in handen der vreemdelingen is geraakt, en op de honderd zeeschepen welke deze haven bezoeken, nauwelijks drie onder Belgische vlag verschijnen. Dit is het onwederlegbaar bewijs, dat Kijk, kijk wat zou dat kunnen zijn. De strooper zag eens naar zijn hond. Nif besnuffelde de voetstappen hij ook, hoe zon derling, en trek aan de rechterzijde zijn bovenlip op, waardoor hij ziju scherpe, witte tanden liet zien, een slecht teeken. De man en het beest bleven staan, zij begrepen elkander; neergehukt achter een hoop hakhout, luisterden zij, al de fijnheid en scherpte van hun tot den hoogsten trap ontwikkelde zintuigen te hulp roepende. Ik zou er om durven wedden, dat die luidjes in de hut van den ouden kolenbrander zijn, aan de andere zijde van de open plek in het bosch, zeide de zwerver op eens bij zich zelven, maar wie zijn het? Dat zijn geen kerels uit deze streek. Zich toen, bijna tot op de knieen naar den hond vooroverbuigende, met opgeheven, grove vuist, zijn gebiedende blik op Nif's gloeiende oogen gericht, siste hij tusschen zijn saamgenepen lippen Stil, Nif! versta je, stil! Het bevel was begrepenvoor niets ter wereld zou de hond voor den strooper geblaft hebben, of ook maar het zachtste gebrom hebben laten hooren. Ln zonder het miuste geraas te maken, naderde Jacques langs een omweg, teneinde een groote open plek, door de maan verlicht, te vermijden, zich schuil houdende in de schaduw van de kastanje- boomen, vlak bij de hut. (Wordt vervolgd]. TER Ul/IVSHIh (OIKAVT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1